Tyrolák v Tatrách (+VT a OP – únosnost zatížení)

životní prostředí, člověk a zvíře

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Slavkovský a Lomnický

Příspěvekod lysergine » pon bře 10, 2008 14:52

Tomík píše:
lysergine píše:Víš co? To že za komunistů vznikl Tanap ...

Chyba. TANAP vznikl poněkud dřív :-)

.


Moje chyba... měl jsem na mysli uzávěru Belanek, ta je od půlky 70let. a nejen podle mne je zbytečná.
When you lose small mind, you free your life...
Uživatelský avatar
lysergine
účastník
účastník
 
Příspěvky: 241
Registrován: sob čer 30, 2007 18:30

Příspěvekod chuffu » pon bře 10, 2008 14:54

Tomík píše:
chuffu píše:No zážitek to může být suprovej, ale nesouhlasím s tím.Připadá mi, že se z Tater stává zábavní podnik, z kterého se někteří lidé snaží vytřískat co nejvíce peněz.Ale taková je už holt doba.
#-o


Ten zásadní omyl bude jinde... Mám pocit, že z přemostění (tyroláku) přes dvě doliny, nataženého týden, nelze prachy vytřískat... Teda maximálně zpětně - na reklamě kterrou si tím udělá třeba výrobce toho špagátu.

Podobná akce (podobně jako parta magorů, kteří si na Blanc vynesou bazén) nezatíží okolí.
Narozdíl od trvale umístěných zařízení (např. parkoviště, nová lanovka, novej vlek, nová zajištěná cesta - a koneckonců i nová, řádně vyborhákovaná "sportovní" horolezecká cesta).


Já to myslel obecně.Neměl jsem na mysli jen ten špagát 8)
chuffu
 

Re: Slavkovský a Lomnický

Příspěvekod Jan » pon bře 10, 2008 14:54

Skúsim ešte raz:

Mohol by si vysvetliť tento Tvoj výrok:
lysergine píše: Dělat z tater nějaký superspešl nedotknutelný nebo polodotknutelný unikát za situace, kdy dnes během pár hodin může každý být v Alpách je nesmysl.

Ako súvisí dostupnosť Álp so snahou TANAPu chrániť Tatry?
Jan
účastník
účastník
 
Příspěvky: 747
Registrován: čtv bře 9, 2006 11:58

Re: Slavkovský a Lomnický

Příspěvekod Jan » pon bře 10, 2008 14:56

lysergine píše:Moje chyba... měl jsem na mysli uzávěru Belanek, ta je od půlky 70let. a nejen podle mne je zbytečná.


A podla koho ešte? Ako ten dotyčný/tí dotyční vedia posúdiť zbytočnosť uzávery Belianok?
Jan
účastník
účastník
 
Příspěvky: 747
Registrován: čtv bře 9, 2006 11:58

Re: Slavkovský a Lomnický

Příspěvekod Rujir » pon bře 10, 2008 14:59

Jan píše:Ako súvisí dostupnosť Álp so snahou TANAPu chrániť Tatry?


Stary argument o tom, ze v "Alpach je ovela lepsie, su vacsie, rovnako daleko, nikto ma tam nebuzeruje, budem chodit radsej tam". Ale ked dotycnemu povies "OK, chodievaj tam" , tak to aj tak nepomoze a radsej bude prskat. S niecim sice suhlasim a s niecim nie, ale necham tuto debatu na tych, co citia potrebu sa k tomu vyjadrovat. :roll:
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod lysergine » pon bře 10, 2008 14:59

Tomík píše:
chuffu píše:No zážitek to může být suprovej, ale nesouhlasím s tím.Připadá mi, že se z Tater stává zábavní podnik, z kterého se někteří lidé snaží vytřískat co nejvíce peněz.Ale taková je už holt doba.
#-o


Ten zásadní omyl bude jinde... Mám pocit, že z přemostění (tyroláku) přes dvě doliny, nataženého týden, nelze prachy vytřískat... Teda maximálně zpětně - na reklamě kterrou si tím udělá třeba výrobce toho špagátu.

Podobná akce (podobně jako parta magorů, kteří si na Blanc vynesou bazén) nezatíží okolí.
Narozdíl od trvale umístěných zařízení (např. parkoviště, nová lanovka, novej vlek, nová zajištěná cesta - a koneckonců i nová, řádně vyborhákovaná "sportovní" horolezecká cesta).


Já si nemyslím, že kletter ani vyborkákovaná stěna poškodí přírodu.
Tady vidím, že se velmi rozcházíme v názorech co je únosné a co neúnosné zatížení krajiny. Uvědomme si kde žijeme - ve střední evropě, kde je nejvyšší densita obyvatel... snažit se člověkaod přírody oddělit je nesmysl.. i člověk je její součástí - nedílnou. A pokud se chová normálně a ne jako dobytek, tak není pro Tatry a koneckonců žádné hory neštěstím.
Parkoviště mohou být v údolí pod kopci a když funguje doprava a z auta vám nic neočešou tak není problém jej nechat třeba v Popradu.
Jen aby to s ochranou přírody nebylo jak u nás... zelení řvou jak píchlá kačka jau jau, ale na radhošti potkávám jeep Moravskoslezského kraje s papaláši, na Šumavě v prvním pásmu kravaťáky v džípu Správy parku apod... Ochrana jen před některými....
When you lose small mind, you free your life...
Uživatelský avatar
lysergine
účastník
účastník
 
Příspěvky: 241
Registrován: sob čer 30, 2007 18:30

Re: Slavkovský a Lomnický

Příspěvekod lysergine » pon bře 10, 2008 15:02

Rujir píše:
Jan píše:Ako súvisí dostupnosť Álp so snahou TANAPu chrániť Tatry?


Stary argument o tom, ze v "Alpach je ovela lepsie, su vacsie, rovnako daleko, nikto ma tam nebuzeruje, budem chodit radsej tam". Ale ked dotycnemu povies "OK, chodievaj tam" , tak to aj tak nepomoze a radsej bude prskat. S niecim sice suhlasim a s niecim nie, ale necham tuto debatu na tych, co citia potrebu sa k tomu vyjadrovat. :roll:


To by bylo OK za situace, kdyby v Alpách (a obecně všude mimo Tatry) řekli, jsi ze Slovenska, tak OK, jeď si k sobě domů, nebo jestli chceš tady na ten kopeček, tak OK, ale až v sezoně nebo si zaplať horského vůdce.
Prostě tatranský pravidla jsou debilismus non plus ultra... v Polsku mají aspoň normální přístup...
When you lose small mind, you free your life...
Uživatelský avatar
lysergine
účastník
účastník
 
Příspěvky: 241
Registrován: sob čer 30, 2007 18:30

Příspěvekod Rujir » pon bře 10, 2008 15:06

lysergine píše:A pokud se chová normálně a ne jako dobytek, tak není pro Tatry a koneckonců žádné hory neštěstím.


Sakra, nevydrzal som:
Ak dokazes vymysliet sposob ako ucinne oddelit tych, co sa chovaju ako dobytek od normalneho zbytku a pustat do prirody len tych druhych, tak si zasluzis nejaku zelenu Nobelovu cenu. Ludia sa proste spravaju ako prasata, dokazom budiz napriklad posprejovane skaly na tatranskych vrcholoch a ten neskutocny bordel, ktory lemuje vacsinu frekventovanych turistickych chodnikov.
Prave denzita obyvatelstva dava dovod, preco sa zamysliet nad tym, ci chceme naozaj vsade pustit ludi, aby to tam zhumplovali tak, ako to spravili vsade inde.
A ten pristup Polska - je ich 40 milionov a z Tatier maju oblast o velkosti postovej znamky. Po prve nemaju velmi na vyber a po druhe ako uz niekto spominal - je to lunapark. To ze to tebe nevadi (nevidis v com skodia ferraty horam, takze asi ti to naozaj nevadi) neznamena, ze si polsky pristup zasluzi nasledovanie. Howgh! Idem na kafe.
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod Tomík » pon bře 10, 2008 15:10

Ďurko :smt023
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

TA3

Příspěvekod lysergine » pon bře 10, 2008 15:21

Rujir píše:
lysergine píše:A pokud se chová normálně a ne jako dobytek, tak není pro Tatry a koneckonců žádné hory neštěstím.


Sakra, nevydrzal som:
Ak dokazes vymysliet sposob ako ucinne oddelit tych, co sa chovaju ako dobytek od normalneho zbytku a pustat do prirody len tych druhych, tak si zasluzis nejaku zelenu Nobelovu cenu. Ludia sa proste spravaju ako prasata, dokazom budiz napriklad posprejovane skaly na tatranskych vrcholoch a ten neskutocny bordel, ktory lemuje vacsinu frekventovanych turistickych chodnikov.
Prave denzita obyvatelstva dava dovod, preco sa zamysliet nad tym, ci chceme naozaj vsade pustit ludi, aby to tam zhumplovali tak, ako to spravili vsade inde.
A ten pristup Polska - je ich 40 milionov a z Tatier maju oblast o velkosti postovej znamky. Po prve nemaju velmi na vyber a po druhe ako uz niekto spominal - je to lunapark. To ze to tebe nevadi (nevidis v com skodia ferraty horam, takze asi ti to naozaj nevadi) neznamena, ze si polsky pristup zasluzi nasledovanie. Howgh! Idem na kafe.


Nevydržel jsem já:
- to že se někteří chovají jak prasata, neznamená že se na mne už předem někdo jako na prase bude dívat. NIKDY, podtrhuji NIKDY jsem neupustil byť jen jediný papírek, nikdy jsem v létě nešel mimo cestu - i od Terynky na Lomičák cesta vede, jen není značená... to pro rýpaly.
To že jste si hoši vybudovali červenou magistrálu, po které pomalu projede autobus a pak vám to tam přitahuje zájezďáky... jo to je problém těch kdo to tak vymyslel. U poláků poukazujete na lunapark... a park snow je co? Poláci vozí lidi nahoru na schronisko bryčkou s koněm.. na spišské pleso se dá autem.. a slezský dům... no pomlčte o lunaparcích v polsku...
Pořád mi ale uniká, jak zajištěná cesta škodí horám, můžeš mi to trošku přiblížit? Nějak reaguje ocel s žulou a rozpouští ji, nebo tam funguje nějaký dosud utajený proces? jsem chemik, proto mě to zajíma....
A kté densitě: a koho tam chceš pustit, když ne lidi? Kdo bude určovat, že ten či onen tam smí a ten druhý nesmí? Ten je ochranář Tanapu, tudíž lepší člověk a tudíž tam smí... třeba doprovázet papaláše, onen nesmí. nebo to bude zakázané pro všechny? A proč? Protože ten co tam dělá ochranáře a tudíž smí si chce v jklidu zaonanovat nad tím jakej je hroznej borec a de facto polobůh oproti obyčejnému plebsu? Na to je dokonce diagnoza.... to dělají třeba noční vrátní když chodí po prázdných výrobních halách a mají pocit, že vše je tam jen kvůli nim....
When you lose small mind, you free your life...
Uživatelský avatar
lysergine
účastník
účastník
 
Příspěvky: 241
Registrován: sob čer 30, 2007 18:30

Příspěvekod tulak » pon bře 10, 2008 15:50

nechtěl jsem do toho šťourat, možná že se vše už změnilo a romští spoluobčané se obohatili sběrem starého železa, ale na jednu stranu tady hájíte opatření která v tatrách jsou a na druhou stranu se zajděte, tedy lépe řečeno "zalezte", podívat pod lomničák, co je tam za železný, je fakt postupně se rozpadající, bordel ze starých sloupů a lan ..... a k tomu natažení lana, v podstatě mne to v kontextu toho co jsem psal ani tak moc nevadí, je tu ale jedno "ale". ukotvení nebude žádná legrace a jde o to, jak to ukotvení potom uklidí ......
Už se těším až zapomenu, že zapomínám .....
Uživatelský avatar
tulak
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1115
Registrován: ned črc 10, 2005 9:21
Bydliště: jinde než bych chtěl

Re: TA3

Příspěvekod Tomík » pon bře 10, 2008 16:02

lysergine píše:Pořád mi ale uniká, jak zajištěná cesta škodí horám, můžeš mi to trošku přiblížit? Nějak reaguje ocel s žulou a rozpouští ji, nebo tam funguje nějaký dosud utajený proces? jsem chemik, proto mě to zajíma....


Co si myslím o zajiištěných cestách jsem tady už několikrát psal...
Nejvíc asi ve vlákně MW:

Tomík píše:Zajištěné cesty: naprosto chápu organizovaný odpor vůči nim! Jedná se o nejkřiklavější příklad komercionalizace horolezectví. Není to VHT, není to horolezení – spíš by to mohlo být disciplínou lezeckou než turistickou (takové zvláštní „technologické“ lezení). Takový „dobrodružství v prášku“. Nemám nic proti jedincům, kteří chtějí mít všechno instatní... ale ono to dost působí na široké okolí...

Aby nedošlo k omylu, pár těch cest jsem přešel, párkrát blahořečil osudu, že po nich můžu rychle a relativně bezpečně sestoupit. Vůbec nic nemám vůči „tradičním“ řetězům, cestám budovaným kdysi pro armádní účely a v minulosti obnovené pro turisty... Ale mám mnoho proti zprznění každé pěkné linie, každého pěkného vršku, každé volné stěny kupou drátů, kramlí a vůbec šílenýho železa... Nelíbí se mi hromosvody pro zábavu lidí...

Když jsem poprvé o Mountain Wilderness a náplni jeho činnosti („poslání“ – to zní hrdě, ne?) slyšel, první co mě napadlo, byly právě feráty. Prostě ty dráty, který z idylických koutů horské přírody tvoří seřadiště zážitků chtivých adrenalíňáků toužících po instatních zážitcích. A k tomu seřadišti vznikne vzápětí potřeba parkoviště, na parkovišti vznikne občerstvení, dřív či později někoho napadne za vstup začít vybírat... Přibudou ubytovací kapacity, jedna feráta přestává stačit, ubytovatelé se složí a nechají zbudovat několik dalších. Přibudou parkoviště, občerstvení... Nejezdím do hor proto, abych tam našel lunapark!

--------------------
P.S. A to jsem o nich nezačal ještě mluvit z pohledu bezpečáka. Nejenom, že jsou samy o sobě mnohem nebezpečnější než lezení, ale svádějí ke klamnému pocitu bezpečí, odnaučují lidi samostatně myslet a jednat, přivádí do hor nezkušené, leč dávají jim pocit že všechno zvládnou.
To je podobný, jako dojišťování „klasických“ cest na skalkách. Tam se velcí borcí přestanou bát lézt cesty vyšší obtížnosti, a pak se odjedou zrakvit někam na písek, nebo do Tater. Prostě proto, že si v průvodci přečetli ty směšně nízké klasifikační číslíčka. A přitom vůbec nemají zkušenost s jištěním. Tedy s jeho inovativní tvorbou, jeho specifikami, a často i sprostým zakládáním vlastního jištění – natožpak štandu! Jasně že ne, kde by se to proboha mohli naučit, když už v dohledu velkých měst „normální“ lezecké cesty nejsou. A těch pár „tradičních“ oblastí trpí pod nájezdy dalších jedinců, kteří potřebují dobrodružství v prášku, takže aktivně přidávají fixní jištění do stěn. A když vedu nováčky v horoškole, nemám je kde naučit „normálnímu“ lezení s tím, co k němu patří. Protože všude jsou dnes borháky a nejlepší je terén, kde lze první expresku cvakat ještě z okýnka auta (a mimochodem, i tyhle oblasti – tedy i u nás, přitahují další a další lidi, proto je třeba vybudovat infrastrukturu, parkoviště, začít vybírat vstupný, a na druhé straně ochranáři – tam kde to ještě před pár lety nebylo zapotřebí, začínají zakazovat některé stěny, protože když je lidí najednou moc, tak to začne škodit i tý přírodě kolem – i bez ohledu na parkoviště a bordel kolem nich).

Jů, to jsem se rozjel, co?


Tak takhle jsem se rozjel k tomuto tématu...
Opravdu, ale opravdu mám z těch hromosvodů hrůzu jako (bývalý) bezpečák, a opravdu mi vadí jako člověku, který pamatuje mnohé kouty jako idylickou krajinu bez parkovišť stánků a vybírání poplatků :-(

:((
Takže tak!
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod Tomík » pon bře 10, 2008 16:24

tulak píše:nechtěl jsem do toho šťourat, možná že se vše už změnilo a romští spoluobčané se obohatili sběrem starého železa, ale na jednu stranu tady hájíte opatření která v tatrách jsou a na druhou stranu se zajděte, tedy lépe řečeno "zalezte", podívat pod lomničák, co je tam za železný, je fakt postupně se rozpadající, bordel ze starých sloupů a lan ..... a k tomu natažení lana, v podstatě mne to v kontextu toho co jsem psal ani tak moc nevadí, je tu ale jedno "ale". ukotvení nebude žádná legrace a jde o to, jak to ukotvení potom uklidí ......

... už jsem to někde výše psal... pár nataženejch tyroláků jsem už viděl, takže si to dokážu (asi jako jeden z menšiny tady) představit. V těch případech dřívějších opravdu dlouhejch tyroláků (dva případy, oba v chráněném území - rezervacích uvnitř CHKO), žádné stopy, či následky na místě nezbyly.
Kotvení se bude muset v každém případě (vznikají tam pekelné síly) provádět na něco dost pevného. V tomto případě si dokážu představit snad jen stabilní budovu na jedné straně tyroláku, a obvázaný vršek celého kopce na straně druhé.
Předpokládám, že vzhledem k technické náročnosti, případné další fixování (tedy pravděpodobně "lepené skoby") asi použito bude muset být, ale to by stejně nutně mělo jen pomocný účel (hlavní zatížení by si do nich odvážil přenést asi jen šílenec), takže tam bude hrát minimální roli a nebude ho mnoho (určitě míň, než v běžné "sportovnější" horolezecké cestě).
Používané lano pro tyto hrátky je v podstatě běžnej pracovní staťák, pro tyhle dlouhé kousky se obvykle plete jako "reklamní" kousek pro uvedený účel s tím rozdílem, že je silnější. Po použití se opět smotá a odnese.
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Re: TA3

Příspěvekod conny » pon bře 10, 2008 16:59

lysergine píše:- to že se někteří chovají jak prasata, neznamená že se na mne už předem někdo jako na prase bude dívat. NIKDY, podtrhuji NIKDY jsem neupustil byť jen jediný papírek,
- na spišské pleso se dá autem.. a slezský dům... no pomlčte o lunaparcích v polsku...


k bordelu toto:
163kg odpadu

lysergine píše:- na spišské pleso se dá autem.. a slezský dům... no pomlčte o lunaparcích v polsku...


privitala by som info ako sa da na spisske dostat autom - neviem si to dost dobre predstavit.

co sa tyka lyziarskych stredisk a podobnych veci - CAST TANAPU bola vyclenena pre taketo aktivity, nevidim dovod vyclenovat DALSIE casti.

Sliezsky dom pije krv aj mne, ale to predsa NIE JE dovod, aby sa zlunaparkovali aj ine casti tatier. sorry toto nie su argumenty, lebo keby sme takto postupovali, tak sa dopracujeme k zaveru, ze netreba chranit nikde a nic a vsetci mozu vsade a nech si tam robia, co len chcu.
Every dream was given to us with the power to make it true.
Uživatelský avatar
conny
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3445
Registrován: úte zář 19, 2006 12:34
Bydliště: Praha - zbohom kopecky

Příspěvekod chonda » pon bře 10, 2008 17:19

Jak jsem tak pochopil, tak u ochrany přírody jsou jen dvě cesty - buďto zmenšit počet lidí, nebo zmenšit důsledky jejich činnosti...No a v Tatrách se rozhodli zjevně jít cestou zmenšování důsledků...
Což mně osobně vůbec nevyhovuje - daleko raději bych viděl, aby se hotely a podobná zvěrstva nestavěly, naopak uzavíraly. Aby se zrušila většina fixních jištění. Aby se zrušilo omezení pohybu. A potom regulovat počet lidí - když to nepůjde jinak, tak poplatkem a vytvořením pořadníku. Jenže to je utopie, protože by na tom víceméně nikdo nevydělal...
Takže já systém ochrany v TANAPu vcelku chápu. Akorát mi to nezapadá do mé ideje hor a pohybu na horách - proto tam taky nejezdím.
Každý den člověku přinese novou možnost, jak ze sebe udělat ještě většího vola.
chonda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 763
Registrován: pát srp 11, 2006 22:44

Příspěvekod Hanzik » pon bře 10, 2008 23:57

Tomík píše:To právě hochům dodnes vyčítám - že sice udělali něco pro své zviditelnění (případněš zviditelnění toho tyroláku), ale nepublikovali odborné výsledky - narozdíl od přemostění Zadielu.
Jedinej, kdo něco (snad) dostal, byl lanex - ale i v tomto případě, pokud vím, se jednalo pouze o dílčí výsledky měření a o možnost si v klidu rozpitvat použité lano :-)


Hodil jsem to tu pro info ostatnim ;) Jo, je to skoda. Bohuzel primo od Matese se uz nic nedozvime. :( Muzu se zkusit zeptat kamrada, jestli neco nema nebo nemuze sehnat. Jinak k tomu lanu, neco dostal Lanex na rozpitvani a neco maji kluci doted v mensich kusech (300m braval kamarad na tabory a tahal se s 100m tyrolak pro decka).
Hanzik
účastník
účastník
 
Příspěvky: 726
Registrován: stř lis 1, 2006 14:07
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod robi » úte bře 11, 2008 6:33

chonda píše:Jak jsem tak pochopil, tak u ochrany přírody jsou jen dvě cesty - buďto zmenšit počet lidí, nebo zmenšit důsledky jejich činnosti...No a v Tatrách se rozhodli zjevně jít cestou zmenšování důsledků...
Což mně osobně vůbec nevyhovuje - daleko raději bych viděl, aby se hotely a podobná zvěrstva nestavěly, naopak uzavíraly. Aby se zrušila většina fixních jištění. Aby se zrušilo omezení pohybu. A potom regulovat počet lidí - když to nepůjde jinak, tak poplatkem a vytvořením pořadníku. Jenže to je utopie, protože by na tom víceméně nikdo nevydělal...
Takže já systém ochrany v TANAPu vcelku chápu. Akorát mi to nezapadá do mé ideje hor a pohybu na horách - proto tam taky nejezdím.


Zmenšit počet lidí,ale na celé planetě.Zatím politiku jednoho dítěte,začíná prosazovat jen Čína.
robi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 14
Registrován: pát lis 30, 2007 18:11
Bydliště: asi mám

Příspěvekod Rujir » úte bře 11, 2008 7:56

robi píše:Zmenšit počet lidí,ale na celé planetě.Zatím politiku jednoho dítěte,začíná prosazovat jen Čína.


Ta od nej zacina upustat, lebo maju privela chalanov. :wink:
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod Tomík » úte bře 11, 2008 16:02

V této diskusi na Hiking.sk někdo přetáhl pravděpodobné vyjádření někoho z organizátorů z diskuse na SME – kde je podepsaný šifrou „traverz“… celou diskusi jem se ovšem odmítl procházet (takové nervy prostě nemám…).

Cenné je, že zcela konkrétně uvádí podmínky provedení celého toho podniku - tedy nikoliv pro veřejnost, i např. počet a velikost předpokládaných kotevních bodů.

----------------------
Citace:
Nikto nič nevie a každý všetko vie. Asi takýto obraz si viem vytvoriť z diskusie k Tatranskému traverzu (TT). Väčšina reakcií je veľmi emotívna, bez racionálneho základu.
Každý človek má svoj záujem, koníček, zamestnanie a samozrejmä preferuje podporovať aktivitu ktorá je mu blízka. Ak sa mu nejaká aktivita zdá byť čudná, či nevšedná, ešte neznamená, že ju musí zavrhnúť. Najmä vtedy, ak jemu ani jeho okoliu takáto aktivita neublíži. My sme všakže Slováci, a asi to máme v našich hlavách trošku ináč poskladané. Česť výnimkám.
Dôvody nápadu a realizácie tohto projektu sú veľmi jednoduché, ľudské. Ale súčasne aj dosť zložité na to aby sa to vysvetlovalo na tomto fóre.
Praktická realizácia si však asi vyžaduje vysvetlenie, nakoľko väčšina pripomienkovateľov tohoto fóra nevie, čo sa to vlastne má uskutočniť aký to bude mať vplyv na tatranskú prírodu, jej flóru, faunu, geológiu, či imidž.
1. Na Lomnický štít sa má lanovkou dopraviť ca. 1 tona materiálu (šnúry, laná, navijáky, ostatná technika). Na vhodnom mieste sa má inštalovať kotevný pavúk (pre neznalcov: viacbodové samovyrovnávajúce kotvenie). K zhotoveniu takéhoto pavúka sa pravdepodobne bude musieť vyvrtať asi 5 dier priemeru 12 mm s hĺbkou 100 mm. Expanzné kotvy, ktoré sa nainštalujú do týchto dier sa po akcii demontujú a diery sa zalejú cementovým maglajzov farby tatranskej žuly. (Pre Veľký traverz nad Zádielskou tiesňavou sme žiadali povolenie vŕtať 10 dier. Napokon sme vŕtali len 1). Po ukončení akcie bude zošlapaný mach a lyšajníky a trošku zdupaná trávička v okolí kotvenia, ktorá sa ešte do konca vegetačného obdobia celkom pozbiera. Prístup na Lomnický štít je limitovaný lanovkou (okrem hŕstky horolezcov, ktorí by si určite naliezli pozrieť si atrakciu).
2. Na Slavkovský štít (vedie naň turistický chodník) sa vrtulníkom vyvezie a zvezie technika celkovej hmotnosti asi 300 kg. (Vrtulník priletí len zo Smokovca na štít a po akcii to isté. Bez vletu do dolín). Vybuduje sa tam podobný kotevný pavúk, ako na Lomnickom štíte. Dopad na vegetáciu bude podobný ako na Lomnickom štíte.
3. Po inštalácii kotvení sa vrtulníkom natiahne 3 mm šnúrka z Lomnického štítu na Slavkovský štít (3800 metrov). Tento prelet by mal byť jediný skutočný prelet nad Tatrami. Tí ktorí majú prehľad v štatistike preletov nad Vysokými Tatrami presne vedia ako zanedbaneteľný môže byť nárast negatívnosti preletov v unikátnej tatranskej prírode vplyvom tohto jediného preletu.
4. V čase konania akcie by bol najskôr uzavretý chodník na Slavkovský štít, čo je v záujme ochranárov aj organizátorov. Prístup bude mať len niekoľko organizátorov a niekoľko vybraných novinárov a kameramanov. Rušenie zvierat teda bude pravdepodobne menšie, ako keď je chodník otvorený (začiatok septembra).
5. Akciu nemajú sprevádzať žiadne zvukové efekty, žiadne stánky so suvenírmi, či pivom a párkami. Organizátori sú aspoň takí ochranári, ako tí, čo sa vehementne bijú do pŕs za tatranskú prírodu.
6. Prelezenie TT by malo byť umožnené len hŕstke odborníkov, v tichosti. „Bubnovanie“ sa plánuje len v televíznych programoch a časopisoch (nie v Tatrách).
6. Z akcie sa majú zrodiť hodnotné profesionálne obrazové a filmové dokumenty, prostredníctvom ktorých by sa mala popularizovať technická a organizačná schopnosť slovákov prekonať doterajší svetový rekord 950 m.
Prosím, opustite frázy o lunaparku, McDonalde či Disneylande. Organizátori nič takého nemajú v úmysle. V závislosti od počasia o týždeň najviac však o 10 dní budú Tatry presne ako predtým, nič im nepribudne, ani neubudne, len celkom určite viac zviditeľnené na celom svete.
TRAVERZ
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod Hanzik » úte bře 11, 2008 21:45

Hezky rozepsano, jak by to melo probehnout. Vim, psal jsem nesouhlasne nazory, ale pokud by to melo probehnout podle toho, jak je to ve vyjadreni, nevidel bych v tom az takovy problem.
Hanzik
účastník
účastník
 
Příspěvky: 726
Registrován: stř lis 1, 2006 14:07
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Tomík » stř bře 12, 2008 20:14

Hanzik píše:K Labaku najdete report tu.

A k Zadielu tu. :wink:
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod Peter Gregor » pát kvě 2, 2008 23:00

A v akom termíne to budú chcieť urobiť?
Peter Gregor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 382
Registrován: stř led 9, 2008 19:23
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Vilík » sob črc 12, 2008 14:16

Vytahuju... Nevite nekdo neco o tom, jak to pokracuje?
Uživatelský avatar
Vilík
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4206
Registrován: pát čer 17, 2005 21:12
Bydliště: Brno

Předchozí

Zpět na Člověk a příroda