Tyrolák v Tatrách (+VT a OP – únosnost zatížení)

životní prostředí, člověk a zvíře

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Tyrolák v Tatrách (+VT a OP – únosnost zatížení)

Příspěvekod svacko » pon bře 10, 2008 10:22

Omlouvám se, že měním název vlákna i jeho umístění.
Z tématu o nápadu na přemostění dvou tatranských dolin – resp. natažení nejdelšího tyrolského traverzu v historii se téma poněkud odchýlilo k problematice ochrany přírody obecně, a ve Vysokých Tatrách zejména.
Zdravím, Tom


A ještě citace... Vlákno zde bylo (s odlišným odkazem) vloženo ještě jednou:
Dva tatranské štíty možná na týden spojí lano
brhel píše:Dva tatranské štíty možná na týden spojí lano.
Tož zajímavé, lákalo by mě se projet...



Neviem,ci ste uz o tom citali, ale co poviete na tento vymysel? mne sa to zda dost zvratene.. :roll:
s.
svacko
účastník
účastník
 
Příspěvky: 446
Registrován: pon lis 21, 2005 13:40

Příspěvekod ZbynekN » pon bře 10, 2008 10:27

Mě se to nelíbí :vom: .
ZbynekN
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5176
Registrován: ned kvě 6, 2007 10:12
Bydliště: Vrbice

Příspěvekod zatora » pon bře 10, 2008 10:27

:roll: [-(
život prostě jde...no, a tak to je
Uživatelský avatar
zatora
účastník
účastník
 
Příspěvky: 601
Registrován: stř bře 8, 2006 8:47
Bydliště: Wallachian Kingdom

Příspěvekod Hanzik » pon bře 10, 2008 10:33

Doufam, ze si organy, ktere se k tomu vyjadrili, budou stat za svym a nepovoli.
Hanzik
účastník
účastník
 
Příspěvky: 726
Registrován: stř lis 1, 2006 14:07
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Rujir » pon bře 10, 2008 10:40

Ono ked sa nad tym zamyslim, tak o nic strasne nejde, ale nepaci sa mi to. A nie, a nie, a nie. Howgh! :ú
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod svacko » pon bře 10, 2008 11:02

Rujir píše:Ono ked sa nad tym zamyslim, tak o nic strasne nejde, ale nepaci sa mi to. A nie, a nie, a nie. Howgh! :ú


urcite to moze byt silny zazitok ist na kladke ponad tu nadheru, ale neviem, mne to pride ozaj zvratene :(( ked uz niekto chce kladku,tak skor by som si ju vedel predstavit v BA z kamzika dolu :twisted:
s.
svacko
účastník
účastník
 
Příspěvky: 446
Registrován: pon lis 21, 2005 13:40

Příspěvekod pavproch » pon bře 10, 2008 11:37

Toho cypa, co to vymyslél, by měli na to lano pověsit za kule.
Howgh.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28315
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Příspěvekod Tomík » pon bře 10, 2008 11:51

Zatím jsem to našel jen tady :-)
SME.sk
Novinky.cz

Tak nevím... zkusili jste někdy pořádnou lajnu? Nebo přejet na kladce na laně dostatečně dlouhý úsek?
btw: jakej je rozdíl jestli se natáhne kilák lana přes Labský údolí a několik kiláků mezi dva kopce?

Osobně bych to viděl hlavně jako technickou výzvu. Natáhnout takovejhle tyrolák, to už je pěknej kousek... A přiznávám, že bych si to ani nemusel sjet. Sakra. Už jen kdyby se měřilo napětí v laně, a dalo by se na tom ověřit několik suchých teorií o chování lana. Do toho bych šel z fleku!
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod Rujir » pon bře 10, 2008 11:54

Tomík píše:Osobně bych to viděl hlavně jako technickou výzvu. Natáhnout takovejhle tyrolák, to už je pěknej kousek... A přiznávám, že bych si to ani nemusel sjet. Sakra. Už jen kdyby se měřilo napětí v laně, a dalo by se na tom ověřit několik suchých teorií o chování lana. Do toho bych šel z fleku!


To je presne to, co hovorim. Logika mi hovori, ze na tom nie je nic zle, ale ked si na to pomyslim, tak sa buria hormony a proste sa mi to nepaci bez toho, ze by som to vedel vysvetlit.
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod Tomík » pon bře 10, 2008 12:08

@Rujir: já vím... mám z toho také (ale popravdě jen maličko) rozporuplnný pocit.
Je to opravdu takové iracionální :-)

Jenže na druhou stranu to je fakt výzva. A obrovská příležitost vyzkoušet něco, co tady fakt ještě nebylo. Kilák už natažený byl (v Labáku - je to uvedeno v knize rekordů, ale mám pocit, že ten rekord byl pro většinu realizátorů až sekundárním efektem - ostatně, kdyby ne, tak se na pokoření vlastního rekordu nepodílí i "slovenský tým" který do té doby rekord držel - šlo právě o to přemostění Zadielu, o kterém píší v obou článcích).
Takže když se na to kouknu okem "milovníka hor" - hmu, bude to lunapark, natáhne to tam zbytečně dav...
Na druhou stranu - bude to na několik dnů (a třeba i zaprší - takže lidí bude méně a zajímavé bude chování lana v takovém případě); nezůstane to tam (narozdíl od vleků, parkovišť, chat, stánků se suvenýry a občerstvením); přírodě to neubléží - kotvit se to bude muset za solidní balvany, nejlépe rovnou vršek kopce - takže pokud vůbec bude nutné přidat nějaká kotvení - bude se jednat o pomocné body - a tedy jich bude výrazně méně, než v libovolné moderně odjištěné horolezecké cestě...
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Tatry

Příspěvekod lysergine » pon bře 10, 2008 12:40

Osobně jsem proti tomuto nápadu, pocházející z nějakého chorého lunaparkového mozku.
Tatry jsou vůbec zvláštní hory, repsktive lidé odpovědní za Tatry.
Povolené trasy se omezují na lehké turistické chodníky, pokud si chcete vylézt na Gerlach, nebo Lomničák, nebo Baranie rohy, tak děláte zagorku ze sebe, protože normálkou to nejde, to musíte za 6 tisíc zaplatit "horského vodcu" nebo dělat, že jako se chystáte to slézt III. v létě nebo II v zimě, přitom o nic nejde, jen o stupidní slovenský přístup (známe ty špecifiká fungujůce u bratov skoro ve všem - tímto nemám nic proti Slovákům, jak říká kamarád Slovák - jsou to k*k*ti). :D
To samé platí o hřebenovce - v Polsku Orla Perč jde, v čobolsku neee.
V Polsku není sezonní uzávěra, u bratov je. Na Rysy v zimě se nedá - tedy ze Slovenska - nepochopitelné, zase nějkaký zelený mozek....
O Belankách ani nemluvím, argumentace kamzíkama (to jsou ty zvířátka, co jsou přemnožený v Alpách tak že se musí střílet) je stupidní, navíc od sedmdesátých let kdy ten zákaz vstupu do belanek platí, stavy se nezvyšují.

Někteří z TANAPU potřebují na podobnou lanovku nad Studenou dolinou přivázat a nechat tak týden uzrát....
When you lose small mind, you free your life...
Uživatelský avatar
lysergine
účastník
účastník
 
Příspěvky: 241
Registrován: sob čer 30, 2007 18:30

Slavkovský a Lomnický

Příspěvekod lysergine » pon bře 10, 2008 12:42

Navíc dívaje se, tak pořád nechápu, jak to hoši chtějí provést. Mezi Slavkovským a Lomničákem není jen Velká, ale jaxi i Malá studená Dolina.
Kdyby se na to vykašlali a udělali raději pár zajištěných cest.......
When you lose small mind, you free your life...
Uživatelský avatar
lysergine
účastník
účastník
 
Příspěvky: 241
Registrován: sob čer 30, 2007 18:30

Příspěvekod Hanzik » pon bře 10, 2008 12:44

Je to tezke, logicky by to az takovy zasah, jak pise Tomik, nebyl. Pac jsem mel moznost poznat lidi, co tahali lano v Labaku, a byl s nimi na dalsich podobnych, lec kratsich akcich, chovani lana a technicke reseni by me docela zajimali. Na druhou stranu, kdyz si predstavim, ze si slapu dolinou a nad hlavou mi nekdo frci na kladce. Brrr, to se mi proste nelibi.
Hanzik
účastník
účastník
 
Příspěvky: 726
Registrován: stř lis 1, 2006 14:07
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Tomík » pon bře 10, 2008 12:56

Hanzik píše:Je to tezke, logicky by to az takovy zasah, jak pise Tomik, nebyl. Pac jsem mel moznost poznat lidi, co tahali lano v Labaku, a byl s nimi na dalsich podobnych, lec kratsich akcich, chovani lana a technicke reseni by me docela zajimaly...

To je právě ono. Technicky je to velmi zajímavý projekt. A nevíc, v tomto případě by to realizovali titiž lidé, kteří přemostili Zadiel (a publikovali veškeré výsledky - které btw dost pomohly ve vývoji speciálních lan)... Výsledky z (o kousek delšího) přemostění Labáku dodnes nejsou publikované, takže faktický přínos (kromě zkušenosti získané realizátory) jsopu spíš pofidérní.
Opravdu to vidím spíš jako obrovskou výzvu technickou. a možnost se o špágátcích zase dozvědět o něco víc.

K případnému poškození přírody: riziko tam vidím minimální - dva kopce na které proudí dav. Na jden pěšmo, na druhý lanovkou. Zatížení se zvýší na časově omezenou dobu a ještě v podstatě nevýznamnou měrou - kapacita toho tyroláku bude vzhledem k jeho délce dost omezená. Předpkládám tedy, že to dá vydělat lanovkářům (na Lomničák se praqkticky jinak než lanovkou nesmí), a lidi budou sestupoovat ze Slavkáče. Co půl hoďky, jeden. Plus že na Slavkáči bude u špagátků nějaká ta obsluha.

Hm. A představa, že si jdu dolinou a nad hlavou mi jede někdo na laně... Tak si ho vyfotím :-) Ale nějak mě neděsí :-)
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod ij1 » pon bře 10, 2008 12:56

Nejsmutnější na tom je, že bude hůř. Moderní člověk si žádá stále větší a větší adrenalinové dávky. Kde je poptávka, snadno se vymyslí nějaká chujová nabídka. Nechápu proč se to nekoná na něčem co vytvořila civilizace, ale zneužívá se něco, co by mělo zůstat odproštěno od všech komerčních aktivit.
ij1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 426
Registrován: sob led 19, 2008 19:38
Bydliště: školní léta-pokrušnohoří, středoškolská léta-Šumava,manželská a rodičovská léta-Praha

Příspěvekod lysergine » pon bře 10, 2008 13:00

Tomík píše:
Hanzik píše:Je to tezke, logicky by to az takovy zasah, jak pise Tomik, nebyl. Pac jsem mel moznost poznat lidi, co tahali lano v Labaku, a byl s nimi na dalsich podobnych, lec kratsich akcich, chovani lana a technicke reseni by me docela zajimaly...

To je právě ono. Technicky je to velmi zajímavý projekt. A nevíc, v tomto případě by to realizovali titiž lidé, kteří přemostili Zadiel (a publikovali veškeré výsledky - které btw dost pomohly ve vývoji speciálních lan)... Výsledky z (o kousek delšího) přemostění Labáku dodnes nejsou publikované, takže faktický přínos (kromě zkušenosti získané realizátory) jsopu spíš pofidérní.
Opravdu to vidím spíš jako obrovskou výzvu technickou. a možnost se o špágátcích zase dozvědět o něco víc.

K případnému poškození přírody: riziko tam vidím minimální - dva kopce na které proudí dav. Na jden pěšmo, na druhý lanovkou. Zatížení se zvýší na časově omezenou dobu a ještě v podstatě nevýznamnou měrou - kapacita toho tyroláku bude vzhledem k jeho délce dost omezená. Předpkládám tedy, že to dá vydělat lanovkářům (na Lomničák se praqkticky jinak než lanovkou nesmí), a lidi budou sestupoovat ze Slavkáče. Co půl hoďky, jeden. Plus že na Slavkáči bude u špagátků nějaká ta obsluha.

Hm. A představa, že si jdu dolinou a nad hlavou mi jede někdo na laně... Tak si ho vyfotím :-) Ale nějak mě neděsí :-)


To ne říkám jen z principu, dokud nebude v Tatrách legální hřebenovka i pro nečleny ČHS (ač jsem), až nás pustí bez vodca na štíty a až nás nebuou šikanovat v zimě a až budu moct do Belanek....
When you lose small mind, you free your life...
Uživatelský avatar
lysergine
účastník
účastník
 
Příspěvky: 241
Registrován: sob čer 30, 2007 18:30

Re: Slavkovský a Lomnický

Příspěvekod Tomík » pon bře 10, 2008 13:00

lysergine píše:Kdyby se na to vykašlali a udělali raději pár zajištěných cest.......

Píšeš o lunaparcích... ale tohle je prostě natáhnutí lana na časově omezenou dobu. Když se tam natáhne "pár zajištěných cest" bude to stálé zatížení, navěky zůstane zbytečný železo v horách, přibydou (navěky) lidi, kteříé budou potřebovat (vyžadovat) obslužnost (nová parkoviště, ubytovací kapacity, občestvení, suvenýry... záchranáře). Připadá mi natažení špagátu jako mnohem "čistší" zábavka :-)
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod Tomík » pon bře 10, 2008 13:05

BTW: oba ty dosavadní "velké" Tyroláky se dělaly v chráněných územích - a k žádnému poškození nedošlo - odmyslím li si plašení zvěře v místech, kde stejně vedou turistické cesty.
V obou případech veškeré "následky" pořadatelé odklidili naprosto bez problémů a dnes po pořádání podobné srandy nenajdeš ani stopu - narozdíl od zajištěné cesty - která svojí zajištěností - tedy hromosvodem hyzdí cestu navěky...
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod Hanzik » pon bře 10, 2008 13:09

K Labaku najdete report tu.
Hanzik
účastník
účastník
 
Příspěvky: 726
Registrován: stř lis 1, 2006 14:07
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Tomík » pon bře 10, 2008 13:14

Hanzik píše:K Labaku najdete report tu.

To právě hochům dodnes vyčítám - že sice udělali něco pro své zviditelnění (případněš zviditelnění toho tyroláku), ale nepublikovali odborné výsledky - narozdíl od přemostění Zadielu.
Jedinej, kdo něco (snad) dostal, byl lanex - ale i v tomto případě, pokud vím, se jednalo pouze o dílčí výsledky měření a o možnost si v klidu rozpitvat použité lano :-)
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Re: Slavkovský a Lomnický

Příspěvekod lysergine » pon bře 10, 2008 14:04

Tomík píše:
lysergine píše:Kdyby se na to vykašlali a udělali raději pár zajištěných cest.......

Píšeš o lunaparcích... ale tohle je prostě natáhnutí lana na časově omezenou dobu. Když se tam natáhne "pár zajištěných cest" bude to stálé zatížení, navěky zůstane zbytečný železo v horách, přibydou (navěky) lidi, kteříé budou potřebovat (vyžadovat) obslužnost (nová parkoviště, ubytovací kapacity, občestvení, suvenýry... záchranáře). Připadá mi natažení špagátu jako mnohem "čistší" zábavka :-)


No píšeš to tak, jako kdyby si vycházel z následujících premis:
- klettry jsou škodlivé
- klettry generují daší masové návštěvníky hor, pro které je nutno stavět další parkoviště atd...
- špagát nikoho takového negeneruje

Myslím, že premisy jsou špatné. Tatrám by prospěly další horské chaty, tatrám by prospělo více zajištěných cest a prospělo i více turistických chodníků. Dělat z tater nějaký superspešl nedotknutelný nebo polodotknutelný unikát za situace, kdy dnes během pár hodin může každý být v Alpách je nesmysl.
A hřebenovka Tater by propěla také, neříkejte že nee a neříkejte že si ji vylézt můžeme všichni.. to je jen polopravda.
When you lose small mind, you free your life...
Uživatelský avatar
lysergine
účastník
účastník
 
Příspěvky: 241
Registrován: sob čer 30, 2007 18:30

Re: Slavkovský a Lomnický

Příspěvekod Jan » pon bře 10, 2008 14:14

lysergine píše: Dělat z tater nějaký superspešl nedotknutelný nebo polodotknutelný unikát za situace, kdy dnes během pár hodin může každý být v Alpách je nesmysl.


Lysergine, toto nejako nechápem: čo má spoločné dostupnosť Álp s ochranou Tatier a ich hodnôt?
Jan
účastník
účastník
 
Příspěvky: 747
Registrován: čtv bře 9, 2006 11:58

Re: Slavkovský a Lomnický

Příspěvekod Tomík » pon bře 10, 2008 14:23

lysergine píše:No píšeš to tak, jako kdyby si vycházel z následujících premis:
- klettry jsou škodlivé
- klettry generují daší masové návštěvníky hor, pro které je nutno stavět další parkoviště atd...
- špagát nikoho takového negeneruje


Špagát (zavěšený týden) může sice někoho takového generovat - ale těžko mu někdo vyjde vstříc - protože postavit parkoviště kvůli týdnu blbnutí na špagátu asi nikoho nenapadne...

O zajištěných cestách mám dlouhá léta ustálené mínění - nevydí mi ty tzv. historické, dokonce mi nevadí ani mnohé nové, vadí mi ty, které předcházely vzniku lunaparku.

A k Tatrám: lunapark už mají v Zakopaném, postupně se šíří v ZT a koneckonců i VT - mám pocit, že to stačí (už tak mi toho přijde až dost a do kdysi oblíbených hor jezdím už výhradně v zimním období - a vlastně v poslední době skoro ani to ne). Nemám zapotřebí čekat fronty na výstupovky, nemám zapotřebí nechat se ohrožovat masama individuí, co mi hází šutroví na šíšu, nemám zapotřebí se při každém výletu v závěru starat o několik výletníků, kteří se ocitli v nějakém problému (jsem holt ještě ta stará generace vychocávaná v tom, že si na horách máme pomáhat a ne nehasit co nás nepálí). V konečném důsledku tohle všechno ohrožuje mně, i lidi se kterýma jdu do hor.
A k lunaparku mám poněkud odstup. No.
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Re: Slavkovský a Lomnický

Příspěvekod lysergine » pon bře 10, 2008 14:26

Jan píše:
lysergine píše: Dělat z tater nějaký superspešl nedotknutelný nebo polodotknutelný unikát za situace, kdy dnes během pár hodin může každý být v Alpách je nesmysl.


Lysergine, toto nejako nechápem: čo má spoločné dostupnosť Álp s ochranou Tatier a ich hodnôt?

Víš co? To že za komunistů vznikl Tanap a vznikly pravidla, která dodnes nechápu a nepochopím asi nikdy. Nepochopím, proč musím absolovovat šaškárnu s výmluvou že cestu nižší obtížnosti používám jako nástupní cestu na cesty s vyšší obtížností, jinak musím objednat Horského vůdce, jehož asistence pro mě nemá jediný halíř přidané hodnoty, stejně jako vodcu nepotřebuju když lezu na Triglav apod.
Nechápu, proč se správa Tanapu zuby nehty brání povolit sezonní uzávěru - podívejte do Polska. Nechápu, proč se desetiletí nechodí do belanek. Oficiální důvod neberu.
Víte proč nee. Jak říká kamarád zo slovenska, proč se tam nechodí: protože oni nikoho nechcou. Něco jako hospoda na mýtince: postavil si hospodu, ale chodili mu tam lidi....
When you lose small mind, you free your life...
Uživatelský avatar
lysergine
účastník
účastník
 
Příspěvky: 241
Registrován: sob čer 30, 2007 18:30

Příspěvekod Jan » pon bře 10, 2008 14:30

No, síce si si vylial srdce, ale na moju otázku si mi neodpovedal...
Jan
účastník
účastník
 
Příspěvky: 747
Registrován: čtv bře 9, 2006 11:58

Re: Slavkovský a Lomnický

Příspěvekod Tomík » pon bře 10, 2008 14:32

lysergine píše:Víš co? To že za komunistů vznikl Tanap ...

Chyba. TANAP vznikl poněkud dřív :-)

Ale to nerní podstatné. Podstatné je, že ono (relativně malé území) je už dnes civilizací (následky outdóru) postižené až dost.
Viděl jsem spoustu Národních parků všelikdes - mnohde měli podmínky pro pohyb či pobyt ještě pitomější než ve VT... A celkem si nikdo nestěžoval; na druhou stranu, znám spoustu NP, kde nikomu nepřekážíš, táboříš-li např. nad hranicí lesa - ale jednmo měla většina oněch NP společné - zdaleka tam nebyly následky turismu tak znát, jako ve VT.
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod chuffu » pon bře 10, 2008 14:43

No zážitek to může být suprovej, ale nesouhlasím s tím.Připadá mi, že se z Tater stává zábavní podnik, z kterého se někteří lidé snaží vytřískat co nejvíce peněz.Ale taková je už holt doba.
#-o
chuffu
 

..

Příspěvekod lysergine » pon bře 10, 2008 14:45

Jan píše:No, síce si si vylial srdce, ale na moju otázku si mi neodpovedal...


Já pořád nechápu jaké hodnoty chcete v těch Tatrách chránit... tedy tím že nemoho od terynky na Lomičák, že nemohu na Gerlach, na Baranie rohy ... důchodci těmatio cestama stejně nepůjdou apro ostatní se jen zlegalizuje to co dávno funguje.
A o uzávěrách na Belanky --- pořád nechápu smysl...
When you lose small mind, you free your life...
Uživatelský avatar
lysergine
účastník
účastník
 
Příspěvky: 241
Registrován: sob čer 30, 2007 18:30

Příspěvekod Peter Gregor » pon bře 10, 2008 14:47

Nech už nechajú Tatry konečne na pokoji.
Peter Gregor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 382
Registrován: stř led 9, 2008 19:23
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Tomík » pon bře 10, 2008 14:48

chuffu píše:No zážitek to může být suprovej, ale nesouhlasím s tím.Připadá mi, že se z Tater stává zábavní podnik, z kterého se někteří lidé snaží vytřískat co nejvíce peněz.Ale taková je už holt doba.
#-o


Ten zásadní omyl bude jinde... Mám pocit, že z přemostění (tyroláku) přes dvě doliny, nataženého týden, nelze prachy vytřískat... Teda maximálně zpětně - na reklamě kterrou si tím udělá třeba výrobce toho špagátu.

Podobná akce (podobně jako parta magorů, kteří si na Blanc vynesou bazén) nezatíží okolí.
Narozdíl od trvale umístěných zařízení (např. parkoviště, nová lanovka, novej vlek, nová zajištěná cesta - a koneckonců i nová, řádně vyborhákovaná "sportovní" horolezecká cesta).
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Další

Zpět na Člověk a příroda