Můj názor - CHKO

životní prostředí, člověk a zvíře

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Souhlasíte s vyhlašováním CHKO??

Ne, brání to normálním lidským aktivitám...
0
Žádná hlasování
Ano, je to potřeba, aby se v tomto státě všechno nezničilo ve jménu peněz a "Pokroku"...
7
100%
 
Celkem hlasů : 7

Můj názor - CHKO

Příspěvekod Reinhard » čtv črc 14, 2005 18:17

I když každý z nás nějakým tím ohníčkem venku na vandru porušuje zákony ohledně ochrany přírody a o lesích ČR.... jsem velmi rád, když se celé velké oblasti stávají chráněnými, protože se tak mohou (aspoň většinou) bránit proti hrabivosti a lačnosti lidí - podnikatelů, zastupitelů krajů, různých vyčůránků, kteří se snaží vyrejžovat z přírody co se dá... :((

Jsem potěšen, že bude konečně vyhlášena CHKO Český les, mělo by to být teď v srpnu. Dokonce i starostové obcí na území navrhované CHKO jsou tím potěšeni, podle jejich vyjádření budou mít konečně pevná pravidla rozvoje a různými formami mohou na spolupráci se Správou CHKO participovat, aby jejich obce nepřišly zkrátka.

Bohužel, musím konstatovat, že kdysi naplánovaná CHKO Novohradské hory je navržena již od počátku 90. let a pořád se nemůžeme dočkat. (V nejcenější části u rakouských hranic žije malá populace rysů (Lynx lynx))Jsou proti tomu zastupitelé kraje, hlavně hejtman Zahradník a další, převážně z jihočeské ODS, lobují proti vyhlášení i v Parlamentu, Zahradník si zvykl lobovat dokonce u pana státního prezidenta Klause (viz. jeho lobing proti navrhovaným ptačím oblastem soustavy Natura 2000 u hlavy státu, poté taky lobing hlavy státu tady na jihu Čech...)....
Můj (soukromý) názor: Fuck off!!!
Nevíte někdo, jestli je vyhlášení CHKO Novohradské hory vůbec někdy v plánu pro naší vládu?? Sice ji moc nemusím, ale až bude po 2006 tady vládnout ODS, bude to zabité úplně.

Toto je můj názor, byl bych rád, kdybyste se k němu vyjádřili, pokud budete chtít.
Reinhard von Norden

Kráčím krajinou svého srdce a slýchám za nocí její tichý zpěv.
Reinhard
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: stř kvě 4, 2005 20:53
Bydliště: Č.B., nově - Ústí nad Labem, Sev.Čechy

Příspěvekod teoretic » čtv črc 14, 2005 18:25

@ Reinhard: no je to tezky, nic neni cernobily, ani tohle ne....ackoliv mame zcela odlisne politicke smysleni (coz uz jsem zjisil i z jinych for:), tak s tebou souhlasim v tom, ze CHKO jsou dobra vec. ALE nesmi se to prehanet, coz se ted tady obcas deje v Nemecku, ze si v EU neco usmyslej a maly obce na to doplacej. Akorat ted ma byt v bezprostrednim okoli jedne nemecke obce vyhlasena CHKO kvuli nejakejm jarabakum, ktery se ale prokazatelne zdrzujou a v lese, ktery soucasti te chranene casti byt nema. To ale udajne nikoho nezajima, ze prej ptaci sice litaj, ale obcas musej i pristat....za nasledek to ma to, ze se obec nemuze rozsirit (je to jediny mozny smer) a tim padem mladi lidi odchazi pryc, protoze nemaj kde stavet atd. cili pro mestecko to znamena pomaly ale jisty konec....

t.
t.
výjimka, víkend, visačka, kvůli - aby to vešlo do krve ;) 1. pád já 2. p. mě, mne 3. p. mně, mi 4. p. mě, mne 5. p. x 6. p. mně 7. p. mnou *
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Příspěvekod pipo » čtv črc 14, 2005 18:33

CHKO sou rozhodne treba. Bohuzel v cechach je na to uz dost pozde. Myslim, ze nikdo si ani nedokaze predstavit, jak vypadala ceska krajina nez ji clovek zkultivoval (cti zdevastoval) k obrazu svemu. Neni tu proste jedina oblast kde by zbylo neco puvodniho...
pipo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 37
Registrován: ned kvě 22, 2005 11:59
Bydliště: Prague

Příspěvekod chonga » čtv črc 14, 2005 20:55

ano, chko je dobrá věc. aspoň nám zůstane nějaká neponičená příroda.
z okna koukám na Brdy, a jsem zásadně proti jejich masovýmu zpřísstupnění. Byť tam :oops: :oops: jezdím na kole

dál nerozumím nápadu na výstavbu rychlostní komunikace přes Český ráj. Dopravní dostupnost, ekonomický zájem regionu příjde mi to jako hloupost. hodně jezdím a tak z vlastní zkušenosti znám mnoho jiných míst kde je třeba zlepšit dopr. dost.
Uživatelský avatar
chonga
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3078
Registrován: úte led 4, 2005 21:35
Bydliště: 3.patro v 3+1

Příspěvekod Reinhard » čtv črc 14, 2005 22:11

teoretic píše:@ Reinhard: no je to tezky, nic neni cernobily, ani tohle ne....ackoliv mame zcela odlisne politicke smysleni (coz uz jsem zjisil i z jinych for:), tak s tebou souhlasim v tom, ze CHKO jsou dobra vec. ALE nesmi se to prehanet, coz se ted tady obcas deje v Nemecku, ze si v EU neco usmyslej a maly obce na to doplacej. Akorat ted ma byt v bezprostrednim okoli jedne nemecke obce vyhlasena CHKO kvuli nejakejm jarabakum, ktery se ale prokazatelne zdrzujou a v lese, ktery soucasti te chranene casti byt nema. To ale udajne nikoho nezajima, ze prej ptaci sice litaj, ale obcas musej i pristat....za nasledek to ma to, ze se obec nemuze rozsirit (je to jediny mozny smer) a tim padem mladi lidi odchazi pryc, protoze nemaj kde stavet atd. cili pro mestecko to znamena pomaly ale jisty konec....

t.


S tim prikladem z Nemecka mas pravdu, nechtel bych tady takovy kokotismus. Ale ne vzdy na zrizeni CHKO musi male obce doplacet, co jsem pochopil z jednoho clanku i dnesniho rozhovoru se starostou mestecka, v nemz ma sprava CHKO Cesky les sidlit, vesmes si to spis pochvalujou, prej budou mit konecne jistotu pevnych pravidel rozvoje, - prijde mi, ze kde nejsou naprosti podnikatelsti dravci, tak zastupitelstva malych obci vetsinou nejsou proti, kdyz se jim predlozi alternativy, jak by to mohlo byt (vetsinou turisticky) pro obec prospesne. Kdo je ale proti, je bohuzel rozhodujici samosprava - krajske zastupitelstvo, ktere je az moc casto spojeno s podnikatelskymi aktivitami v danem regionu.
Cetl jsem tzv. Modrou knihu - studii o stavu zivotniho prostredi CR za leta komunismu a o vychodiscich pro rok 1990 a dal. Pri cetbe kapitoly o komunistickem "ekologickem" zakonodarstvi mi dosla jedna vec - pokud by se po sametove revoluci dostala k vedeni statu garnitura soucasnych politiku-pragmatiku, kteri jdou po zisku a jsou velmi dobri kamaradi s podnikatelskymi spickami, mozna by se ani nenamahali zmenit ten zakony zastreseny paskvil, ktery tady mel za komunistu zarucovat ochranu prirody - tehdy mely ochranu pridelenou jednotlive rezorty: napr. Min. vodohospodarstvi melo na starosti ochranu vod. Min. polnohospodarstvi melo na starosti ochranu pudniho fondu a znecisteni v teto oblasti. Ministerstvo prumyslu melo pod palcem ochranu ovzdusi pred emisemi atd. Samozrejme, ze to fungovalo pekne blbe, protoze v zajmu rozvoje dane oblasti ekonomiky se vetsina nutnych opatreni obchazela, jen aby z toho nemuselo byt nejake zpomaleni "rozvoje". Pokud se vyskytl nejaky prusvih, tak se to superdlouho skryvalo a retusovalo, kdyz uz to neslo nejak zakryt, tak se problem zbagatelizoval...
Dnesni ekonomicky pragmaticke politicke spicky by s takovym stavem byly vcelku spokojene, jen drivejsi ekonomicky prospech statu a vedouci strany by nahradil ekonomicky prospech politiku a jejich podnikatelskych kamaradu... viz soucasny dlouhodoby lobing ohledne severoceskeho uhli, dlouhodoby lobing ve prospech staveb dalnic, ktere sice potrebujeme, ale muzou se stavet rozumeji a setrneji ke krajine (viz D-8 v Ceskem stredohori, viz R-35 pres Cesky raj), coz se nedela, pro kazdeho je dulezitejsi okamzity ekonomicky efekt, ne ochrana prirody a krajiny...atd.
Nejde jen o par stromu a kytek a nejaky jarabaky.... jde taky o krajinu, na kterou se musime divat, ve ktere zijem a v niz se stare stezky prakticky vzdy vinuly v souladu s touto krajinou - kdyz se podivas na zeleznicni trate od Prahy na Moravu, nebo treba na trat z Phy do UL, jsou to trasy, kudy driv zhruba vedly stare stezky vyslapavane clovekem a prirozene respektujici krajinne prvky. Nove stavene silnice dalnicniho typu uz tohle nerespektuji a jsou jako pest na oko. Nemluve o tom, ze napr. v pripade D-8 a Ceskeho stredohori se mohlo aspon pristoupit na tunely, jeste lepe by byla dalnice obchazejici levobrezni cast Stredohori... bylo by to nekolik mesicu stavby navic, betonarske firmy by si tak jako tak prisly na sve ze statnich zakazek a nikdo by se nemusel divat na zelezobetonovej a asfaltovej oblouk jdouci naprosto bezohledne pres nejkrasnejsi cast Hrbatyho fatrlandu. Jenze to uz nikdo nehodla vubec brat na vedomi, firmy chteji svou dalnici pokud mozno ted hned a co mozna nejrychleji, bez jakehokoliv omezeni...

Jak by to bylo skvele, kdyby zustalo zachovano komunisticke "ekologicke" rozmisteni kompetenci mezi jednotlive rezorty: Zkuste si predstavit situaci, kdy by mel min. Urban na starosti ochranu ovzdusi a ochranu krajiny pred neuvazenou a poskozujici tezbou, nebo treba min. Simonovsky ochranu krajinneho razu... :((
arm3 :-# :smt119 ](*,) [-o< :smt021
Tebou popisovany pripad toho nemeckeho mestecka je samozrejme smutny a absurdni, nekdo tam nepremysli a to skodi... nemyslim ale, ze by to byl pripad typicky, zvlast ne pro zdejsi ceskou spravu ochrany prirody.
Zijeme v Cechach (!! :(( :evil: )a tady u nas, jak ukazuje vyvoj, je spise velka pravdepodobnost, ze (diky nedostatecne a nevyspele verejne kontrole) by to tady bylo presne naopak (ten druhej extrem, ktereho bychom se v nasich ceskych podminkach meli vic bat)- nikym nehlidane a mnohymi lidmi v krajskych zastupitelstvech a mistnich samospravach, ale i v polit. spickach, podporovane aktivity velkych podnikatelskych subjektu by vedly k dokonalemu vycucnuti a zniceni toho, co tu jeste zbylo po nesetrne ekologicke politice minuleho rezimu. Uz ted se napr. podnikatele tesi, az se jim podel Labe tekouci pres CHKO Ceske stredohori otevrou nove moznosti tezby sterkopisku.... jak to v kanonu Labe bude pak vypadat, to nechci ani dohlednout. Nebo kauza kolem Liberecke spalovny odpadu, kde se podnikatele svazani s ODS snazi protlacit moznost, aby tam jezdili spalovat sve odpadky Nemci a Rakusane, protoze holt vic za spaleni zaplati... ale obcane to budou dejchat tady v Cechach. Obdobna pisnicka je v pripade snahy severoceskych dolu dostat tezbu dal pod vesnice, jejichz obyvatele se brani, aby kvuli kseftu s nekvalitnim hnedym uhlim nekdo likvidoval jejich obce a krajinu kolem nich. Komancove to delali a nikoho se neptali. Co driv komancove udelali bez ptani, to dneska velke firmy prosazuji na pude parlamentu formou lobingu... a nemaji diky sve ekonomicke sile problem dosahnout u politiku sveho. Bohuzel. :axe: :smt021 :vom:

Nechci tady z toho delat Ceskou republiku paleolitickou, zas tak radikalni nejsem, ale jsem si vedom, ze kazde podnikani, ktere ma co delat se zasahovanim do krajiny a prirodniho bohatstvi je nutno dostatecne kontrolovat a omezovat, nenadrazovat jej nad potreby prirody, jako by to byla jen nejaka zatracena vysavatelna kulisa, na jejimz pozadi se odehravaji nase lidske ekonomicke aktivity...
Reinhard von Norden

Kráčím krajinou svého srdce a slýchám za nocí její tichý zpěv.
Reinhard
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: stř kvě 4, 2005 20:53
Bydliště: Č.B., nově - Ústí nad Labem, Sev.Čechy

Příspěvekod Reinhard » čtv črc 14, 2005 23:46

pipo píše:CHKO sou rozhodne treba. Bohuzel v cechach je na to uz dost pozde. Myslim, ze nikdo si ani nedokaze predstavit, jak vypadala ceska krajina nez ji clovek zkultivoval (cti zdevastoval) k obrazu svemu. Neni tu proste jedina oblast kde by zbylo neco puvodniho...


Pipo, ceska krajina byla zkulturnovana uz starymi Slovany, kulturni raz k ni neoddelitelne patri, s tim nechtej ani nic udelat, nedotknute to tady ve stredni Evrope bylo mozna v mezolitu... nezapomen, ze az do 19. stoleti jsme byli prevazne agrarni spolecnosti. Co je ale na tom jakz takz prijatelne, ze vetsinu (mnohdy dost velkych zasahu do krajiny) veci tehdejsi lide udelali s relativnim citem ke krajine. I kdyz: Dodneska jsou mnohe druhy u nas zaneseny coby vyhubene, resp. jsou tu z tech dob druhy zavlecene (viz vejmutovka v Ceskem Svycarsku), sice nezavlecene, ale preci - monokultury smrku vysazene Schwarzenbergy na Sumave kvuli drevu (slozeni prirozeneho lesa v techto nadmorskych vyslkach by vypadalo jinak), atd... naslo by se toho spousta, co se tehdy podelalo... uz ve stredoveku zacali lide vyhlazovat vlky a medvedy, v novoveku se jim to podarilo.... Dneska nadstavy vysoke zvere (umele udrzovane myslivci jako zdroj lovne zvere) nerusene likvidujou zmlazujici se casti stromku a nici cele useky mladych lesu, aniz by byly regulovany prirozenymi predatory jako je medved a vlk ci rys...
Totální devastace prisla pak s ideou "Pokroku" v 19. stoleti a s premenou spolecnosti na mestsko-industrialni. Komunismus u nas byl jen pokracovanim a zakonzervovanim teto mentality (Marxismus vznikal preci hluboko v 19. stol.) a taky nejvetsi devastaci. V te dobe devastovali ale vsichni sve prostredi, ale napr. v SRN se ekologicke snahy objevily o mnoho let pred nami, tamejsi spolecnost na to prisla driv, zatimco tady si jeste porad podavaly kliky u dveri nomenklaturni kadry nasi skvele vedouci strany KSC...
Podivej se na to, jak prosperovaly napr. Teplice i jejich okoli na severu Cech do druhe svetove valky... Tehdy byla krajina na severu pro lidi - lazenske hosty - pozitkem. Dneska si pod pojmem severni Cechy kazdej predstavi hnedouhelny vysypky a mezi nimi skladky bordelu... a to, cemu ja rikam "brutál industriál".... i kdyz ten industrial se tam objevil driv, aspon v UL ... komuniste to ale dokazali naprosto fantasticky prohloubit. + Ropáci :mrgreen: :wink:

Ale Pipo, smir se s tim, ze clovek je nevybiravy druh - napr. 90% velkych zvirat Ameriky (mamuty, velke jeleny atd...) vyhladili jiz praveci lovci, kteri tam prisli pres beringovu uzinu... Budiz jim k dobru, ze to bylo z vetsiny kvuli potrave. Mytus o prirodnich narodech zijicich v naproste harmonii s prirodou je skutecne jen mytus. Musi se ale nechat to, ze diky tomu, ze tehdejsi spolecenstva lidi byla mala, lide nikdy nenapachali tak obrovske skody, aby se s nimi priroda nedokazala bleskurychle vyrovnat, nenarusili celou stavbu "katedraly" zatimco my jiz podryvame jeji nosne sloupy... jednou nam spadne na hlavu. Tehdejsi lidi prirodu sice taky vyuzivali, ale jak jsem jiz rekl, nebylo jich tolik a preci jen jejich nabozenstvi jim davala urcity pohled na prirodu jako na neco, co jim neni dano plne k dispozici a k plundrovani, museli respektovat urcitou nedotknutelnost, hranici, za kterou uz se neda jit, posvatne a neobdelavane okrsky. Soucasne tempo niceni je ale zavratne a my uz nedotknutelnost nevyznáváme.
Reinhard von Norden

Kráčím krajinou svého srdce a slýchám za nocí její tichý zpěv.
Reinhard
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: stř kvě 4, 2005 20:53
Bydliště: Č.B., nově - Ústí nad Labem, Sev.Čechy

Příspěvekod chonga » ned črc 31, 2005 14:00

Uživatelský avatar
chonga
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3078
Registrován: úte led 4, 2005 21:35
Bydliště: 3.patro v 3+1


Zpět na Člověk a příroda