Guerilla gardening

životní prostředí, člověk a zvíře

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Guerilla gardening

Příspěvekod Etheric » pát lis 1, 2019 19:56

Tím nemyslím vysazování tulipánů u tramvajovýho ostrůvku, ale reálnou činnost v přírodě. Teď na podzim hezky šup do batohu skládací rejč, vybrat někde venku místo ideální pro tu danou rostlinu /já vysazuju pouze původní, nešlechtěný druhy, který bohužel z krajiny často vymizely/ a hezky půdu prorejpat, zarejt listí a pozvat tak žížaly, ony prohnojí a prokypří půdu za nás :)
Na jaro se vrátit, odplevelit a vysejt. Něco půjde vysejt už teď na podzim. Něco už vyseto je od léta. Kdykoliv půjdete kolem, budete mít čerstvou zeleninu. Navíc pozoruju nárůst motýlů a návrat spousty druhů hmyzu, však taky hodně tý zeleně je medonosný.
Je mi strašně líto, když jdu zpustlou krajinou, která ještě před 15ti lety byla udržovaná a plná přirozeně se vyskytujících jedlejch bylin, plodů, kořenů,... Teď je všude jen tráva a plevel po pás / hruď a co bylo pod tím, logicky zdechlo.
Letos se mi podařilo obnovit populaci medvědího česneku v místech, kam na něj chodila babička a též obnovit několik slunejch strání plnejch půpavy, na kterou jsem chodil jako malej s tátou. Na dvě stráně se dokonce i vrátili čmeláci.
Někdy je to ale peklo nasbírat nebo sehnat semena... Taky to něco stojí. V každým případě je to win/win/win a navíc super zábava.
Je tu někdo, kdo provozuje podobnou činnost?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Guerilla gardening

Příspěvekod Zzz » stř lis 29, 2023 2:24

Já obecně nejsem žádný zahradník, zahradničím jen v případě donucení, ale zatím jsem tuhle bohulibou činnost od druhých považoval za provozovanou a smyslupnou jen v neudržovaných veřejných prostorech (okraje sídlišť, nevyužívaný zahrady apod.). Nic proti, ale moc mi nedává smysl to provozovat v opravdové "přírodě". Tam se já snažím zasahovat spíš co nejméně, protože mi to tam nepatří, nejsem tam doma a příroda si zpravidla umí během pár let sama poradit, pokud ji do toho sami nehážeme vidle s něčím co tam nepatří.

Obecně dosavadní zkušenost mě vede k tomu, že jakýkoliv zásah v přírodě by měl být spíš neviditelný. Když například uklízím nepořádek který tam zachoval někdo jiný, snažím se, aby mě u toho nikdo neviděl a pokud je tam nepořádku víc a nejde o nějaké vyloženě nebezpečné věci, nesnažím se to mermomocí uklidit všechno a uklízím spíš to méně viditelné. Schválně tam třeba pár těch nejvíc viditelných odpadků nechám, ať si ten bordelář co to tam nechal nemyslí, že to za něj ostatní uklidí a že si tam může chodit dělat nepořádek pořád a ostatní to za něj budou uklízet a ostatní ať taky vidí, jací lidé stále jsou mezi námi a že máme na čem pracovat.

S obnovováním něčeho co bylo zas mám divnej pocit a otázku jak dlouho to bylo a co bylo před tím. Když nedaleko mého bydlišně nedávno restaurovali jeden objekt do podoby v jaký údajně byl před 100 lety, nikomu z žijících místních se to nelíbilo, protože pro všechny to nebylo něco původního, ale něco nového, oni byli zvyklí, že to místo bylo autentický jiný. To jen tak náhodou mě napadá, když čtu jak jsi obnovil něco co bylo nějak za časů tvý babičky. Chápu ale že to asi cítíš a vidíš jinak.
"Omlouvám se za dlouhý dopis, neměl jsem čas napsat krátký."
- Blaise Pascal, Mark Twain, Oscar Wilde
Zzz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 143
Registrován: úte lis 28, 2023 19:58

Re: Guerilla gardening

Příspěvekod Etheric » stř lis 29, 2023 5:10

Zzz píše:S obnovováním něčeho co bylo zas mám divnej pocit a otázku jak dlouho to bylo a co bylo před tím.

Jednou jsem našel zkamenělinu trilobita, ten tam byl jisto jistě první a nejpůvodnější, ale nenapadlo mě celou oblast zaplavit a ty tvory tam nějak vrátit..... Jakýkoliv zásahy se musí dělat s rozumem ;)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Guerilla gardening

Příspěvekod Mawenzi » stř lis 29, 2023 5:51

muze byt krajina zaraz udrzovana a zaraz plna puvodnich druhu?

jen se ptam...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Guerilla gardening

Příspěvekod Etheric » stř lis 29, 2023 7:09

Někdy je to podmínka - např nekosením luk mnoho původních druhů vymizí. Proto jsme tu my, dobrovolníci, co to děláme. Semena původních lučních společenství (co, jak, kde, odkud, o tom rozhoduje CHKO) taky sbíráme. A co se vysazuje, vždy jde o původní druh, což je někdy fuška sehnat...
Viz krajina poblíž našeho města, dříve vše udržované, i volně rostoucí ovocné stromy měly prořez, no lidé co to dělali dnes už mají 80+ let..... Hrozně to zpustlo a na mnoha místech tak, že ten všemožnej vysokej zelenej bordel úplně udusil všechno, co na tom prostoru dřív rostlo. Včetně rostnatky, orchideje a dalších..
Zásahy nemaj být takový, že z krajiny uděláš lesopark, ale jen tý krajině pomůžeš, aby prosperovala. Udržovaná krajina je zdravá, odolná a plná života.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Guerilla gardening

Příspěvekod Bruca » stř lis 29, 2023 7:48

Spolužák na střední něco takového taky provozoval. Akorát on teda v lese pěstoval trávu. Jeho maminka byla moc ráda, že se věnuje zahrádce, akorát vůbec nevěděla, co to tam má za kytky

Pak zahradničení ještě vytunil a zasel trávu do kytek na chodbě ve škole. Akorát toho si po čase všiml zástupce ředitele a bylo veselo :lol:
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 441
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Guerilla gardening

Příspěvekod apuka » stř lis 29, 2023 10:15

Zzz píše:příroda si zpravidla umí během pár let sama poradit, pokud ji do toho sami nehážeme vidle s něčím co tam nepatří

Etheric píše:např nekosením luk mnoho původních druhů vymizí
Myslim si, ze cela tato vec je vyrazne slozitejsi nez se na prvni pohled zda.

Tim nekosenim ma Etheric plnou pravdu. Jako "zarni priklad" at poslouzi v Male Fatre okoli salase Podziar - to je hodne proflakle a zname misto, chodi tam desetitisice turistu. "Puvodne" tam pasli ovce, byly tam timpadem travnate (a kvetnate) louky. Potom zrusili salas jako salas, ovce odtud odvezli. Priroda se sama postarala... Za rok-dva se z tech luk staly louky s metrovy, metr a pul vysokym hustym porostem pouze koprivy a maty. Prakticky nic vic tam nedokazalo vyrust. Tak to zustalo dlouha leta. Potom se asi zamysleli a salas i s ovcemi obnovili, i kdyz s mensim poctem ovci. A uz jsou tam zase "normalni" louky.

ALE...

I ty "normnalni" louky predtim vznikly zasluhou lidske cinnosti - chovani ovec a paseni, hnojenim od ovci. Nejspise cela oblast byla nejdrive odlesnena, at se tam da hospodarit. Tak vznikla prvni "louka", kterou za kratkou dobu "osidlily" rostliny z nedalekych prirodnich nelesnich ploch. Pasenim se ovci a jejich hnojenim se za staleti naprosto zmenily podminky te "louky". Hlavne proto tam vznikly ty koprivami a matou zarostle louky - prirodni obnova do puvodniho stavu nebyla mozna, teda alespon ne kratkodobe. Na druhe strane kdyby se to tam s koprivama nechalo "volne", casem by se priroda docela dobre postarala, ze by se navratila prirodni rovnovaha - a asi by za nejake to stoleti tam zase vyrostl les, mozna i nejaka puvodni louka. Proste priroda pracuje usilovne - ale pro ni je beh casu uplne jiny nez pro lidi.

Uvedeny priklad je sice ze slovenske horske oblasti, ale princip je stejny vsude na zemi.

No a ted je tu otazka - kdyz se chce pomoci obnovit "puvodni" stav, tak ktery je ten "puvodni"? Viz ta spomenuta obnova stareho baraku. Drtiva vetsina lidi - nejspise vcetne Etherica - bude myslet na obnovu te "hospodarenim puvodni", ne tu "prirodne puvodni".

Na tom, samozrejme, neni nic spatneho - jen je dobre si uvedomit, ze se tim stale nenastoluje prirodni rovnovaha, ale jen se pomaha nasmerovat "rovnovahu" nastolenou lidma. Taky je treba se na to divat i tak, ze ty prvotni prirodni procesy po zmene (v mem prikladu to zakopriveni, u Etherica ty jednolite plochy s vysokou travinou, v obou pripadech co naprosti znici zivot v nich) vede v (z pohledu prirody) kratkodobem horizontu k velkym zmenam, ktere ale pro cloveka (vede z pohledu lidskeho zivota dlouhodobe) az k ohrozeni jeho existence. Napr. zanikem hmyzu a ptaku, suchem (nebo naopak), oteplovanim...
Z tohoto pohledu je naprosto pozitivni kazda takova cinnost, jako Etheric dela. Koneckoncu uz i ve vetsich mestech (v Ostrave urcite) se v cim vetsi mire pristupuje na zmenu ciste travnatych a furt kosenych prostoru na vysazeni peclive vybranych rostlin tak, aby co nejvetsi cast roku tam byla medonosna kvetena a k tomu i traviny vhodne jako zivotni prostor pro jine zivocichy. (Uz jsem psal, jak mi tyto plochy pomohli letos videt, jak pres zimu skoro uplne vyhynuly vcelstva na vetsine uzemi Ostravy a taky ze v pozdejsim lete se situace trochu, ale jen trochu zlepsila.)

Nejvetsim problemem stejne zustava velice intenzivni a monokulturni zemedelstvi, kdy ekonomicke hledisko vede jen k jeste vetsimu zintenzivneni... Nastesti jsem zahledl uz zpravy, ze se i v teto oblasti chystaji zakonne zmeny (dokonce na EU urovni, coz by bylo fajn), ktere by zavedly povinnosti zmensit pole, zavest mezi nima "divoke" pasy, atd.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Guerilla gardening

Příspěvekod milarepa » stř lis 29, 2023 12:53

milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Guerilla gardening

Příspěvekod Etheric » stř lis 29, 2023 14:53

Ano, tu tací kopytníci nejsou, tak musí pomoct dvojnožci :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Guerilla gardening

Příspěvekod Zzz » stř lis 29, 2023 16:01

apuka píše: ... kdyz se chce pomoci obnovit "puvodni" stav, tak ktery je ten "puvodni"? ...
... tim stale nenastoluje prirodni rovnovaha ...


(celkově to bylo moc pěkně řečeno, jen mě při čtení napadlo následující:)

Ono je vůbec veselé i když se mluví o nějaké "přírodní rovnováze". V přírodě se často situace setrvale mění a není prý vůbec nic neobvyklého, když i bez zásahu člověka celé druhy nebo místní populace vymírají. V některých období historie země údajně vyhynulo přes 90% živočišných druhů, vyprávějte jim o nějaké rovnováze... Jasně, že tohle jsou vyjímky dané nejspíš geologickými nebo astronomickými extrémy. Ale v menším měřítku a v méně viditelných rychlostech k podobnému dochází neustále. Člověk je v tom nejvíc angažovaný proto, že je prostě globálně nejúspěšnejší živočišný druh a navíc ještě dokáže široce transformovat svůj životní prostor (vyprávějte o tom něco bobrovi). Osobně jsem pro ochranu přírody, ale "přírodní rovnováha" je myslím jedna z takových pohádek které jsme si vymysleli, podobně jako tu, že zvířata nemají lidské nectnosti - jistě zvířata určitě nebojují o teritorium, zvířada určitě nezabíjejí vlastní potomky, neznásilňují a podobně...

Když se mluví o zachování "původního stavu", myslím že většinou je nevyřčeným předpokladem, že se mluví o nějakém minulém období, které je "všeobecně" považováno za z určitého hlediska ideální, nebo alespoň lepší než to, kam se nám zdá že to směruje aktuálně (tzn. staré dobré časy). Ve skutečnosti většinou jde o zachovaní druhové diverzity, vzácnych druhů ktere by alespoň v určitém geografickém nebo politickém území jinak vyhynuly apod. To mi přijde rozumné a pochopitelné, ale přeci jen v případě kdy si např. ochránci přírody někam zvou vojáky aby jim to tam rozjezdily tankem, aby tam stále rostly ty samé kytičky, už mám jisté pochybnosti...
"Omlouvám se za dlouhý dopis, neměl jsem čas napsat krátký."
- Blaise Pascal, Mark Twain, Oscar Wilde
Zzz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 143
Registrován: úte lis 28, 2023 19:58

Re: Guerilla gardening

Příspěvekod Etheric » stř lis 29, 2023 17:08

Zzz píše:Když se mluví o zachování "původního stavu", myslím že většinou je nevyřčeným předpokladem, že se mluví o nějakém minulém období, které je "všeobecně" považováno za z určitého hlediska ideální, nebo alespoň lepší než to, kam se nám zdá že to směruje aktuálně

Ano, takhle to mám na mysli i já. Život člověka v symbióze s přírodou. Jenže takhle to nejde, když je na světě tolik lidí, pochopitelně. Z krajiny se tak dělá velkovýrobna (p)otravin, jinak ty masy nasytit nelze... A několik ostrůvků, které jsou mimo tento pažravý systém, díky ochraně a starostlivosti přežívá....
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Guerilla gardening

Příspěvekod Zzz » čtv lis 30, 2023 2:17

Etheric píše:A několik ostrůvků, které jsou mimo tento pažravý systém, díky ochraně a starostlivosti přežívá....


Svého času sem byl pracovně v aktivním povrchovém uhelném dole na severu čech.
Předpokládal jsem, že to pro mě bude dost deprimující, ale překvapivě jsem z toho měl docela optimistický pocit.

Bylo to takové uměle vyhloubené, několik kilometrů dlouhé koryto, hluboké jako panelák, ze kterého velká důlní rypadla nabírala na jedné straně horninu, sypala ji do pásových dopravníků, které ji odvážely kamsi jinam, kde se z ní odseparovávalo hnědé uhlí a zbytek se vozil zpět na druhou stranu toho koryta. Celé to koryto se tedy rychlostí snad pár metrů za den posunovalo dopředu a vzadu mizelo. Nečekal sem to, ale bylo povznášející vidět co člověk dokáže. A povzbuzující bylo i to, že jen o pár set metrů vzadu bylo vidět jak na navrácené hlušině zbavené někdejších zetlelých dinosaurů raší rostlinky a rekultivační firma tomu pomáha vysazováním mladých stromků. Přímo na místě to vypadalo lépe než bych čekal. Samozřejmě, pokud tomuto postupujícímu kolosu náhodou stojí v cestě vaše rodná vesnička, nebo jiné pro vás důležité místo, budete to hned cítit jinak.

Co jsem si z toho vzal bylo, že realita na místě často působí jinak než očekávání. Při návštěvě chemičky, tepelné elektrárny nebo "JZD" taky člověk pochopí, že vše není až tak jednoduché.

V 18. století kdy se topilo dřevem a uhlím byla Evropa daleko víc odlesněná a špinavá než dnes.

Zapomínáme na to, že v minulém století se celosvětově prosadily různé zákazy použití např. plynů poškozující ozonovou vrstvu, nebo omezení chemikálií ve které původně ani optimisté nedoufaly, že se na nich shodneme.

Porodnost v západním světě klesá, takže bez migrace z jiných zemí se hustota zalildnění bude zmenšovat.

Člověk by mohl být i optimista... no, to myslím spíš ironicky.

Já bych člověka ani přírodu nepřeceňoval.
"Omlouvám se za dlouhý dopis, neměl jsem čas napsat krátký."
- Blaise Pascal, Mark Twain, Oscar Wilde
Zzz
nováček
nováček
 
Příspěvky: 143
Registrován: úte lis 28, 2023 19:58

Re: Guerilla gardening

Příspěvekod Etheric » čtv lis 30, 2023 8:00

To je snad jasný.. Ale tady už jsme v kategorii ochrana přírody - pro a proti. Na to je samostatný vlákno.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53


Zpět na Člověk a příroda