Pozorování v přírodě

životní prostředí, člověk a zvíře

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod sobb » sob čer 19, 2021 16:50

To bude ta třásněnka :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod sobb » sob čer 19, 2021 16:54

Jinak moc pěkný živý video z čapího hnízda, kde se o čápata stará otec samoživitel (a další dva náhradní lidští otcové): táta Bukáček
Super je krmení, jak od čapího táty, tak od těch náhradních.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Etheric » sob čer 19, 2021 18:14

Není to třásněnka. Je to podobný velikosti, ale trochu jiný konstrukce a světlejší barvy.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod apuka » sob čer 19, 2021 19:38

Ze by pakomarec? Muzes si zkusit najit sam, pokud je to neco jineho napriklad tady.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Etheric » ned čer 20, 2021 10:49

Pakomárec mě též napadl, konkrétně tento, foto odpovídá, velikost taky https://inpn.mnhn.fr/espece/cd_nom/224884?lg=en
Česky se to jmenuje pakomárec bleší, neboli tiplík. Havěť ničemná, měli by to vybít
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod sobb » pon čer 21, 2021 18:33

Asi bych měla přidat varování - nepouštějte si to. Je to návykový. Od tý doby je mám puštěný jako obraz v obraze kdykoliv jsem na netu ... :D Zrovna před chvílí se nad čapíma prckama přehnalo krupobití a teď jsou jak zmoklý slepice. Víc než 1800 lidí jim drželo palce :D

Dnes jsme vraceli do hnízdečka na vrbě malinký ptáčátka. Ráno došlo k nějaké potyčce (ale to jsem ještě nevěděla kde) a o pár hodin později jsme je náhodou našli na cestičce. Dva z nich to přežili, ale byli žizniví a hladoví. Trochu se je podařilo napojit a nakrmit a dali jsme je do hnízda. Skoro to vypadalo, že se rodiče už nevrátí, ale když jsem se tam s přicházející bouřkou hrnula se žebříkem, tak se ukázalo, že tam nepozorovaně pronikli a sedí na hnízdě. Tak snad to dobře dopadne.

Doposavad to v době nedávné u nás byly samý smutný příběhy. Netopýr s polámanými křídly; hnízdo s maličkými červenkami poté co jejich mámu srazilo auto a my ji našli až pozdě - mladí mezitím zemřeli hlady a žízní; a naposled maličké sýkorky, se kterými spadlo hnízdo - dvě přežily, vyrobili jsme náhradní hnízdo hned vedle původního, ale rodiče je buď nenašli nebo byla mláďata už moc zesláblá :( No jo, život je holt drsnej, ale je smutný se na to koukat, tak člověk moc rád vidí i něco pozitivního.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Bart35 » pon čer 21, 2021 18:59

To mi připomíná... U nás letos zahnízdily dva páry rybáků - paráda, byl jsem nadšen, pozorovat je při lovu je fantastické. Ale hnízdění nedopadlo, na 99% jim to vybraly šedivky. Ale jeden pár zůstal a přistihl jsem je jak se místo truchlení oddávali manželským radovánkám a prokazatelně zahnízdili podruhé. Tak doufám že to dopadne...
Uživatelský avatar
Bart35
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: stř kvě 5, 2021 12:06
Bydliště: Moravská brána

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod mike » pon čer 21, 2021 20:13

sobb píše:Zrovna před chvílí se nad čapíma prckama přehnalo krupobití a teď jsou jak zmoklý slepice.

Docela slusne krupobiti, jsem si to doklikal zpetne. Co provadi velky cap, kdyz silenym zpusobem zaklani hlavu a klape pritom zobakem? Snazi se dostat ven krmeni pro mlade nebo tak neco?

Pro mne to nijak zvlast navykove neni, jen si to obcas proklikam, jestli tam neni neco zajimaveho. Zvlastni, ze velky cap spi nekde jinde. Se mu ani nedivim, mladi se v noci dost melou, by se nevyspal :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod sobb » pon čer 21, 2021 22:50

Naštěstí byly kroupy jen malé, ale stejně mi jich bylo líto. Když si navíc člověk vzpomene, jaký to je, když ho krupobití chytně někde v horách. A to si přinejhorším můžu dát na hlavu batoh, oni se jen mohli schoulit a čekat až to přejde.

Zaklánění hlavy a klapání zobákem je u čápů vítací rituál, jak při námluvách, tak potom při hnízdění při návratu na hnízdo. Když je to doprovázené roztahováním křídel a syčením, tak někomu vyhrožuje. Většinou cizímu čápovi nebo dravcům, kteří provokují. Tady se asi vítá s malýma, když nemá partnerku.

No jo, když mi to vždycky nedá a říkám si, co dělají Bukáčci. Tak to mám raději puštěný furt :) Táta čáp většinou spává na menším komíně v pozadí nebo sedí na kameře. Když posledně pravděpodobně nebyl přítomen, tak z toho půlka lidí na chatu špatně spala a čekali na jeho návrat dlouho do noci.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod mike » úte čer 22, 2021 0:04

sobb píše:A to si přinejhorším můžu dát na hlavu batoh, oni se jen mohli schoulit a čekat až to přejde.

To jo, ale oni za maji peri, ktere nacechraji a narazy trochu ztlumi. Ale stejne nic moc, meli by se naucit stavet strechu ;-)

sobb píše:Zaklánění hlavy a klapání zobákem je u čápů vítací rituál

Aha. Vypada to desive ;-)

sobb píše:No jo, když mi to vždycky nedá a říkám si, co dělají Bukáčci. Tak to mám raději puštěný furt

Aby nezacla tva slepice zarlit ;-)

sobb píše:Když posledně pravděpodobně nebyl přítomen, tak z toho půlka lidí na chatu špatně spala a čekali na jeho návrat dlouho do noci.

Hmm, to uz mi prijde trochu patologicke... ono je to i tak, chudaci capi nastesti nevedi, ze je nekdo furt sleduje. Ale treba to tusi a proto maji spatne spani.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod apuka » úte čer 22, 2021 7:48

sobb píše:
mike píše:Co provadi velky cap, kdyz silenym zpusobem zaklani hlavu a klape pritom zobakem?
u čápů vítací rituál, jak při námluvách, tak potom při hnízdění při návratu na hnízdo
Mike pochazi z kraje, kde (alespon za jeho mladi) asi tolik capu nehnizdilo.

Napriklad v madarstina (kde je a hlavne byl na mnoha mistech vyskyt capu o rady vetsi nez na Valassku) na toto klapani zobakem capa specialni zvukomalebne sloveso - "kelepel" (Google translator prelozi "roztomile" spojeni "golya kelepel" - s chybejici carkou nad "o" - do cestiny jako "kulka stoupa" :((). A delaji to capy nejenom po priletu na hnizdu, ale i "v beznem zivote", viz toto video (kratke, jen 48 vterin) ze setkani dvou dospelych capu.

Ono to kdyz mas usedlost s nekolika hnizdy, je to docela srandovni zvukova kulisa. Nekdy je to lepsi budicek nez kouhout (to jsme zazili na brigade u Balatonu, co jsme meli stan kousek od tri docela nizko polozenych hnizd) :wink: .
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Bart35 » úte čer 22, 2021 7:54

BTW: On je čáp celkem jedinečný tím, že je v podstatě němý. Dovede vydávat sice takové kňouravé zvuky, ale klapání je jeho hlavní zvukovým projevem, místo aby, jako jiná ptáci, zpíval... A když ho pozorujete, je v tom mistr, klape nejen různou rychlostí ale dovede měnit i tón a znělost toho klapání - prostě něco jako křováci :-)
Uživatelský avatar
Bart35
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: stř kvě 5, 2021 12:06
Bydliště: Moravská brána

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod sobb » úte čer 22, 2021 13:30

mike píše:To jo, ale oni za maji peri, ktere nacechraji a narazy trochu ztlumi.
Jj, peří určitě pomáhá, ale na hlavě toho zas tak moc nenačechrají a mokrý peří se pak taky už blbě čechrá. Naštěstí tam nepadalo to, co teď odkazuje pp ve vlákně o počasí ...

mike píše:Aby nezacla tva slepice zarlit ;-)
Adélka často kouká se mnou 8-[ :D

mike píše:Hmm, to uz mi prijde trochu patologicke
Nojo, když ono to bylo prý poprvé, co nebyl v noci poblíž, tak o něj měli obavy.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod mike » úte čer 22, 2021 15:14

sobb píše:Naštěstí tam nepadalo to, co teď odkazuje pp ve vlákně o počasí ...

To by asi meli smulu, ale sance je minimalni.

sobb píše:Adélka často kouká se mnou

Adelka? Znal jsem jednu Adelu a taky to byla pekna... :D

apuka píše:Mike pochazi z kraje, kde (alespon za jeho mladi) asi tolik capu nehnizdilo.

Spravne. Neslo mi ale o klapani, to je zname, ale o to silene zaklaneni hlavy. V podstate ji otoci o 180 stupnu dozadu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod mike » pát črc 2, 2021 21:07

Dneska byl nejaky zajeci svatek? Potkal jsem jich behem necele hodiny aspon deset. Dokonce i zajeci snem. Vysel jsem na louku a tam sedeli ctyri v kruhu a rokovali. Chvili jsme na sebe koukali a pak snem rozpustili a odebrali se do lesa :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod dudy » pát črc 2, 2021 21:46

Zajíci?
Nabyli to spíš králíci?¨
Zajíců je dost málo...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod mike » pát črc 2, 2021 21:53

Hmm, jak se to pozna? Co jsem se rychle kouknul, tak rozdil je treba v delce usi, tihle je maji dlouhe. Vypadaji jako zajici, co jsem je znaval z venkova, ale jisty si samozrejme nejsem. Tady na severu Prahy je jich celkem dost, bezne behaji v noci po sidlisti. Aspon tady na kraji, ona je to v podstate parkova zona.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod sobb » pát črc 2, 2021 22:21

Jj, na první pohled podle uší či celkové velikosti, zajíc je větší a má dlouhý uši.

V Brně na sídlišti kde jsem bydlela taky bývali k vidění zajoši.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod mike » pát črc 2, 2021 22:27

Podle mne to zajici jsou, ale ruku do ohne za to nedam. Uz je to fakt davno, co jsem naposled videl streleneho, ale prijdou mi stejni. Kdybych s sebou nosil mobil, tak je muzu vyfotit, ale nenosim ;-) Je jich tu fakt celkem dost i kdyz dneska to bylo vyjimecne, mozna dobou, sel jsem ven v podvecer.

V zime jsem tam hned za mestem potkaval nekolik lisek. Jen par dni za sebou, pak zmizely. Mozna jen prochazely nebo je zajici v pocetni prevaze umlatili cepicema ;-)

Prijde mi, ze je tu snad vic zvere, nez na venkove. Hlavne srnci a divocaci, pak zajici, ale videl jsem i bazanta. Vlastne neni vychazka, kdy bych nejake zvire nepotkal.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod sobb » pát črc 2, 2021 23:07

Kolem nás se nějak podezřele stahuje smyčka, ti menší a odvážnější už pronikají i do chalupy :D Před nějakou dobou jsme vařili večeři ještě za světla, okno dokořán. A najednou koukáme že pod oknem stojí srnka a načuhuje, cože bude dobrého.
Nedávno zas přeletěl nějaký velký pták, pak se ozvalo bušení do starého pařezu u plotu - a on se to přiletěl nakrmit lesů pán datel. Poudi jsou na zahradě běžně, ale datla jsem doposavad potkávala jen v lese.
No, a že máme doma spoustu pavouků, pakomárů a můr není nic neobyklého. Ale před pár dny Laďa vyhazoval z koupelny velkýho střevlíka a včera jsem zas málem za večerního šera dupla na list, kterej přivál vítr. A on to nebyl list, nýbrž po koberci se plazící slimejš #-o :lol:
Dvorek je zas plnej maličkejch letošních ropušek, některý vyhazuju až od prahu.
Až se přestanu ozývat, tak nás společnými silami definitivně obsadili :mrgreen:

mike píše:Adelka? Znal jsem jednu Adelu a taky to byla pekna... :D
To ta naše Adélka je opravdu moc pěkná slepice - a ani nemusím používat tři tečky :D
Dnes s ní zas bylo čóro, pořád někam zdrhala, pak mi furt lezla na klín a ještě mě začala zobat až to štípalo. No a nakonec z ní vypadlo vajíčko :) Tak jsem jí pak vysvětlovala, ať se na to na starý kolena už vykašle, že ty Laďovy blbý kecy "pipi, dej vajíčko!" nejsou myšlený zas tak vážně.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod mike » pát črc 2, 2021 23:10

:lol: treba chce byt na stara kolena jeste uzitecna. A vy mate veceri.

Njn, vas ten prirodni zivot proste dozene i doma :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod pavproch » sob črc 3, 2021 11:54

Tady u nás dlouhé roky zajíci vůbec nebyli vidět ale poslední 2-3 roky je vidím (už zase) docela často. Mám pocit že sem kdesyk zaslech/přečet, že mezi nima řádilo něco jako mixomatoza mezi králíkama a skoro je to vyhubilo, fčíl si už asi vybudovali imunitu a úspěšně se zase množí.

To co tady vidím/potkávám, je velké jak (velká) kočka a má dlouhatáááááánské uši, takže proto si myslím, že je to zajíc, ne králik (ten by byl výrazně menší a uši taky kratší).
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Etheric » ned črc 4, 2021 6:58

Zajíců vídám hodně, ale králíka potkám málokdy. Třeba u nás králíci nejsou vůbec, zato zajíců za den potkám i desítky.
Obojí jde rozlišit jednoduše, má to úplně jinou stavbu těla
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod pavproch » ned črc 11, 2021 12:36

Tak co, kdo z vás už potkal zubra? :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod sobb » ned črc 11, 2021 23:58

Případně podobný dotaz v kuchyňském vláknu - "Tak kdo z vás už měl zubří stejk?" :mrgreen:

My teď na Znojemsku potkali mladou lišku, nejdřív se tvářila, že tam vůbec není a když zjistila, že o ní víme, tak celkem srandovně prchala.
A jednu noc jsme obsadili zajícovi oblíbené pastviště, večer i ráno nám hopsal okolo auta a krmil se. Naše přítomnost ho moc netrápila.
Docela zajímavý byl na tom samém místě i ranní nálet hovad a střečků. Šli jen po autu, nás si téměř nevšímali. Jen se nás i po odjezdu drželi (asi seděli na autě a pod ním) a po každým zastavení zas podnikli mohutnou invazi dovnitř, to už mě pak i jedno nakouslo :?
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod GreyMouse » stř črc 14, 2021 18:18

Slimak_na_snekovi.jpg

Pro ty, kteří z mé superkvalitní fotografie nepoznali, co jsem to vlastně fotila, tak hnusný španělský slimák si osedlal českého hlemýždě. A mám otázku. Jak se bránit proti slimákům při spaní venku? Při spaní v kompletním stanu jsme holt ráno nadávali a sundávali ty hajzly ze stanu. Ale co dělat, když člověk nemá stan, do kterého by se před těma slintavejma potvorama zavřel? Probudit se s tím slizkým šmejdem ve vlasech nebo na obličeji není nic moc.
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod mike » stř črc 14, 2021 18:44

Jsem si na prvni pohled rikal, co je to za ptaka :D

Vylezt nekam vys, kde slimaci nejsou? Vykopat okolo sebe prikop a nalit tam benzin? ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod GreyMouse » stř črc 14, 2021 19:02

Myslíš vylézt na strom? Když se blíží bouřka? Já ti nevím... :-k A než tahat kanystr s benzínem, to bude jednodušší vzít ten vnitřní stan ;-)

Ještě jsem si vzpomněla... myslíte, že slimáci "cítí" přicházející bouřku/déšť? My věděli, že se něco žene (večer 29.6.) z předpovědi a radaru, ale když jsem viděla slimáky docela vysoko na stéblech trávy, tak jsem si říkala, že to možná vědí taky a preventivně prchají před velkou vodou nahoru. Na zahradě jich máme spoustu, ale většinou je vidím jen se plazit po zemi, že by před deštěm šplhali takhle do výšky jsem nepozorovala. Ale je fakt, že jsem to nijak nezkoumala a před bouřkou roští u jejich bydliště neprohlížela.
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod mike » stř črc 14, 2021 19:13

Spis na kopec, v Alpach nastesti nic takoveho nehrozi. To bych byl zlej ;-) Samozrejme kdyz nehrozi bourky, to zas chce najit chatu nebo bivak.

Jestli to citi netusim, ale vubec bych se tomu nedivil.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod apuka » čtv črc 15, 2021 10:31

GreyMouse píše:Jak se bránit proti slimákům při spaní venku?
Brat si za spolunoclezniky par indickych behounu nebo jak semty stihle kachny jmenuji. Snad jen ty jedine je s chuti zerou a to kkidne ve velkem mnozstvi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

PředchozíDalší

Zpět na Člověk a příroda