Pozorování v přírodě

životní prostředí, člověk a zvíře

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod apuka » pon srp 14, 2023 12:32

sobb píše:apuka: Ono v té střední Evropě nějakou dobu nebylo moc co monitorovat. Krom toho, co zmiňuješ, se v Evropě vyskytlo pár útoků tzv. "fearless" vlků (tedy něco jako vlků beze strachu - jedinců, kteří si až přespříliš zvykli na lidskou přítomnost, a ano, může to často mít i souvislost se zdroji potravy, či odchovem v zajetí, jak píšeš). Ani v takovým případě by ale v našich podmínkách neměl být problém, v zahraničí už docela dlouho funguje metodika, jak tyto jedince vytipovat a zavčas odstřelit. A zdá se, že naše úřady mají v tomto tendenci se ze zkušeností odjinud docela učit. Takže metodiky už existují i u nás.
Ano, tyto vlci jsou problem. Si matne pamatuji, ze kdyz se pred lety v CR najednou objevilo par vlku u hranic Bavorska, ty byli docela malo plachi, tak bylo silne podezreni, ze jsou to vlci pusteni ze zajeti. Nemci se sice dusovali, ze ne, ze to jsou urcite "divoci vlci", ale ve stejne dobe kolovaly zvesti i v Bavorsku, ze se nekde dostala na svobodu smecka (ne uplne legalne) chovanych vlku, bezne i krmenych, tj. s clovekem se dostavli do styku...

Ve stredni Evrope bylo co monitorovat - na Slovensku i v Polsku zili celou dobu. I kdyz napr. ty v Belovezskem pralese uz jsou spise spojene s ruskymi/ukrajinskymi zviraty nez se stredoevropskou populaci.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod sobb » úte srp 15, 2023 21:19

apuka píše:Ve stredni Evrope bylo co monitorovat
Bavili jsme se o monitoringu útoků vlka na člověka. A při těch nízkých počtech zvířat z toho žádná moc použitelná data vzniknout nemohla.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Mawenzi » sob zář 2, 2023 19:05

poprve v zivote ve volne prirode :)

(poprve a jedinkrat predtim jsem ji videla na fasade budovy zamestnavatele pred lety).
Přílohy
of-035__9024178.JPG
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37
User is Online!

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod apuka » úte zář 5, 2023 19:46

Dnesni kamarad zpod Zbojnickych ples ve VT:
Kamzik.JPG
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod booze » úte zář 12, 2023 13:23

.
Naposledy upravil booze dne stř bře 27, 2024 12:13, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod irem » pon zář 18, 2023 15:54

Minuly tyden mi udelo radost pozorovani dvou lunaku. Uz dlouho jsem zadneho nevidela.

A jedno pozorovani v prirode zcela neprirodni: v lese za Prahou se uz minimalne rok povaluje cerveny skorepinovy kufr plny spinaveho neporadku. Nevim, proc tam je ani jak se tam dostal, ale obcas se chova, jako by mel vlastni zivot :-k Presouva se i o desitky metru, nekdy je otevreny, nekdy zavreny, nekdy veci lezi v leve casti vika, nekdy rovnomerne v obou ... je mi naprostou zahadou kdo nebo co by mohlo mit potrebu chodit do lesa premistovat kufr. Obcas ho podezrivam, ze prepadl pres okraj zemeplochy a pristal tady :shock:
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 272
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod apuka » pon zář 25, 2023 23:01

V nedeli jsme s manzelkou byli ve Velke Fatre na Ostre a Tluste. Pod Ostrou se pekne pasl jeden kamzik. No a pod Tlustou manzelka rikala, ze tady je takova pekna strmsi travnata plocha, tady by taky mohly byt - nebyly. Ale presli jsem par set metru, vysli z lesa a hned pred vrcholem primo kolem turisticke stezky najednou velke stado kamziku. Nekteri se pasly, nekteri jen staly, nekteri lezely a odpocivaly nebo travily.

Jsme se radeji stahli a obesli jsme je mimo znacku, lesik z druhe strany at je nerusime. Co jsem stihl narychlo napocitat, tak jsem se dostal k cislo 27. Ale protoze byla spatna viditelnost (mrholeni, mlha/mrak, kamzici lezely, byly pred lesem), tak jich mohlo byt klidne i nad 30.

Ti prvni smerem k nam si nas i vsimli, dokonce sest se i vybralo pryc - ale nejdrive prekvapene ziraly, co to za silenci se tam v tom pocasi obejvili :-), to prece nikdo normalne nechodi... (Pravda, den/noc predtim musela voda docela radit, byly vymyte potucky na stezce a na kekterych mistech, kde voda "odchazela" ze stezky bylo neskutecne odplaveneho sterku a bahniteho nanosu, ktere se nedaly obejit. No a na nekterych mistech zustaly na stezce ploche blatite oblasti, jen tak pul cm tluste. V tech nebylo videt zadne stopy - jen nase, kamziku, jelena a na jednom miste neceho vetsiho, mozna jezevce nebo mensiho meveda. Takze jsem tam minimalne za ten den opravdu byli jedini turiste.)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod tsunami » úte zář 26, 2023 6:58

Když máme možnost, tak se rádi podíváme na Musílkovu pozorovatelnu u Bohdanečského rybníku (Lázně Bohdaneč, kousek od Pardubic). Opakovaně jsme tam koukali na hejna desítek jeřábů, stovek hus, labutě, desítky volavek a i několik orlů. Samozřejmě je tam dost potápek, lisek, kachen, labutí… Dá se dost koukat i jen tak na oko, ale pro lepší přehled to chce nějaké kukátko se zvětšením aspoň 8x, raději ale 10x - rybník je veliký a hodně ptáků je na ostrovech nebo u druhého břehu.

Máte někdo tip na podobné místo v dosahu od Prahy/Kolína tak hodinu max dvě jízdy autem? Podobně se nám libilo u Třeboně, ale tam nám to (když jsme tam byli bez dalekohledu) nepřišlo tak pestré.
tsunami
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: stř bře 20, 2019 20:27

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod irem » úte zář 26, 2023 7:22

@tsunami Zkouseli jste se podivat na Josefovske louky? Myslim, ze z Kolina to do Josefova okolo te hodiny bude, rezervace je za mestem kousek.
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 272
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod pavproch » stř říj 11, 2023 11:26

Je to možné?!? Že sem neska během výletu zahlíd lososa? (Já měl zato, že tu bývají občas k vidění/potkání jen v zimě.)

Viděl sem ho na nějakých 200 m jen odzadu (= rozpoznávací piščisko vidět nebylo), srst to mělo šedohnědou, paroží taky. Ale nebyl to srnec nebo jelenec, bylo to výrazně větší (= jako dobře rostlý tažný kůň). Fíha?!?

Tu:
losos.jpg
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28320
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod apuka » stř říj 11, 2023 12:27

Proc ne? Predloni v lete srazilo samici auto na Rudne v OV, tehdy se vyskytovala jina samice s mladetem v okoli, v r. 2016 byl los u Moravky...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod apuka » pon lis 6, 2023 11:26

Polarni zare na kamere z Lyse hory vcera k veceru (bohuzel, ja jsem tam byl den predtim :cry:)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Etheric » úte led 2, 2024 7:28

Zvířatům z těch teplotních výkyvů hrabe. Včera jsem viděl jezevce a dneska ráno málem nakopnul ježka. Nemaj bejt ještě nějakej ten měsíc zalezlí? :-k
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Dromedaro » pát led 12, 2024 12:00

Jestli to funguje spolehlivě, tak tohle by se mi líbilo. Ale v nějaké kompaktnější verzi. Moje rozpoznávání podle aplikace v telefonu krachuje na kombinaci lenosti a kostrbatosti použití.

S tímhle dalekohledem budete válet jako ornitolog
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4386
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Mawenzi » pát led 12, 2024 12:21

dromedaro
ted jsem si koupila rebo mini ptaky a motyly
https://www.academia.cz/ptaci-rebo-mini ... rebo--2022

pro lepsi nauceni se rozpoznavani, appku vubec, nebo az doma, kdyz se snazim dohledat z fotky
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37
User is Online!

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Dromedaro » čtv led 18, 2024 16:08

Teď o víkendu jsem šel přes pole a nahlédnul jsem do jedné z těch betonových skruží, které jsou na polích.

2.jpg


A uviděl jsem tam toto:

1.jpg


Byl už mrtvý. Asi 200m od toho je silnice. Napadlo mě, že ony bývají v těch jámách podél silnic (tady u této silnice jsem to nešel zkoumat) takové tunely, které vedou do polí, tak jestli tam ten divočák do jedné z nich zalezl a nemohl zpět, tak se zkoušel nějak prodrat dopředu a nakonec se takhle blbě zasekl v té skruži? Ale zase mi ty tunely po okrajích silnic, co jsem viděl, nepřipadají tak velké, aby se do nich vlezl dospělý divočák. Nebo mě pak napadla varianta pytlák, který třeba odřízl hlavu a chtěl ji schovat, aby to nikdo nenašel, ale to mi moc nedává smysl. Dolů jsem nelezl ji zkoumat a jestli je to celé tělo nebo jen hlava. Varianta, že by tam divočák spadnul mi taky nepřipadá moc pravděpodobná, vzhledem k tomu jak je umístěné tělo. To by pak tam musel do toho tunelu, menší než on, nějak zacouvat. Co si o tom myslíte? Mně to furt vrtá hlavou.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4386
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Dromedaro » čtv led 18, 2024 16:23

Mawenzi píše:ted jsem si koupila rebo mini ptaky a motyly

To by neřešilo můj problém, který mám i s apkou. Že mě na cestě nebaví listovat/procházet a hledat, protože to zdržuje. Nejlepší by bylo něco, přes co se za chůze podívám a ono mi to samo určí.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4386
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Olchor » čtv úno 8, 2024 11:55

Teď na Hierru ( Kanáry) jsme procházeli mezi různými plantážemi ( ananasy, banány, papáje a tak) a taky tam pěstovali tohle bejlí. Něco kaktusovitého, ale co by to mohlo bejt za ovoc?
Přílohy
hie_023.jpg
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Dromedaro » čtv úno 8, 2024 12:02

Měla by to být Pitahaya
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4386
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Olchor » čtv úno 8, 2024 13:39

JJ, to bude ono. Dík.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Etheric » ned bře 31, 2024 19:18

Dneska jsem viděl tohle. Není to aranž, tak to bylo, to mě na tom zaujalo :D
IMG_20240331_092051.jpg
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Olchor » pon dub 1, 2024 12:46

Njn, kočky jsou přežraný, zabijou, nesežerou. Konzervička je lepší. Chudák plšík.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Etheric » pon dub 1, 2024 15:21

Taky si myslím, že to byla kočka zabíjející pro zábavu. Kterej jinej predátor nechá bez zájmu z kořisti trčet celý játra..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod pavproch » pon dub 1, 2024 15:29

Já neska při bajkování na dálku zmerčil laň (na tom není nic zvláštního) a dyž sem dojel do toho místa, kde křížila mojí cestu, bylo tam bago a v něm otisky stop - nejen té laně (normální velikost kopyt), ale i otisky stop (zřejmě) jelena a to byly "46" - dobrých deset cm fprůměru.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28320
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod mike » pon dub 22, 2024 1:26

Dneska jsme na Milesovskem Kloci narazili na spoustu prasaku. Mozna 15 velkych a stadecko malickych prasatek, tech bylo snad 20. Prasaci ale vypadali docela nezvykle. Spis mensi a hubenejsi, docela dlouhy rypak a tmavou hrivu. Neco jako tohle, ale hriva i rypak vyraznejsi. Uz jsem jich videl spoustu, ale takove jeste ne. Jsem si rikal, jestli se nejaka jejich prababicka nespustila s konem :D
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Olchor » pon dub 22, 2024 5:52

Teď v kopcích na Kypru jsme narazili na krásné dubisko, dole v trávě byla tahle cedulka. Doufám, že jsem od něj nic nechytil. :)
Přílohy
ky_117.jpg
ky_118.jpg
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod mike » pon dub 22, 2024 15:14

To zalezi na tom, co jsi s nim provadel [-X :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Olchor » pon dub 22, 2024 17:13

Noo..lezl jsem po něm, trochu se i objímal, ale k ničemu vážnějšímu mezi námi nedošlo. Tak to snad bude OK. :)
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Předchozí

Zpět na Člověk a příroda

cron