Pozorování v přírodě

životní prostředí, člověk a zvíře

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Etheric » pon bře 27, 2023 12:01

Už jsem tam byl mockrát, vždycky jsem chtěl vidět ty kozy, ale až teď se povedlo. Už fakt regulérně zdivočely.
I tady v ČR jsem viděl cosi, co lozí po skalách, ale koza to nebyla. Něco jak malej zvláštní jelen, nevím, co to bylo. A pak ještě něco podobnýho, to taky nevím, co bylo. Ale že si to nerozbije hubu v tom hlubokým listí, pod kterým jsou neviditelný balvany. Ještě v tak strmým srázu.

Půjdu schválně hledat paroží, kterým mě naštěstí nepropích ten mega jelen na podzim. Krásný údolí u potoka, pro většinu lidí nepřístupný, hustý a rozmanitý lesy bez turistických stezek... Chcu to najít, zajímá mě, kolik to váží. Ohmatat strukturu, očichat, senzoricky prozkoumat. Brát to nebudu:
- je to pytláctví, nemám to ani kam schovat cestou
- co bych s tím dělal /krom ilegálního prodeje/
- má to v domě negativní energii /fakt/.
Beztak tam chodí někdo hledat taky, ale shazují postupně a lidi jsou "slepí", hodně přehlédnou... Bude to zajímavý výlet do hezkých míst bez lidí s bonusem, že možná najdu shoz. Vzhledem k lokalitě a letošnímu počasí budou shazovat déle, teď je ideální čas.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Dromedaro » úte dub 11, 2023 9:00

Chci se naučit znát naše ptactvo a rozpoznávat je třeba i podle hlasu. Našel jsem tip na aplikaci Merlin bird ID na google play. Má dobré recenze. Zatím ji teda mám pár dní, ale vypadá to dobře. U fotek je teda třeba, aby byl pták vyfocený celý, nestači třeba jen hlava trčící z hnízda. Je možné i nahrát zvuk a určit podle zpěvu. K tomu je pak pět otázek ohledně toho, kdy, kde atd byl záznam pořízen a vyhledá to možné druhy s fotografií.Jinak to funguje i jako klasický atlas, kdy je možné prohlížet jednotlivé ptactvo jak v knize a přehrávat si i jejich zpěv. Aplikace je v angličtině.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4327
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod apuka » úte dub 11, 2023 11:11

Jednou jsem si nejakou aplikaci na rozeznani ptaku podle zpevu nainstaloval. Uz netusim, co to bylo, ale tehdy to melo fakt vysoke hodnoceni.

No, odinstaloval jsem, kdyz mi nejdrive furt vyhazovalo, ze by to mohlo byt A,B,C,D,E - ale vsechno ptaky, co ziji nejblize nekolik tisic km odtud. A hlavne, kdyz mi zacalo vypisovat vysokou (80-90%) shodu se zpevem nejakeho ptaka - jenze to jsem nahral stekani nejakeho psa trochu dal ode mne, zadny ptak tam siroko daleko nebyl ani zadne jine slysitelne zvuky... :wink:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16548
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod lojzmen » úte dub 11, 2023 23:38

Stejně je nejlepší se to naučit.
Začínal jsem tak, že jsem se naučil ty známé nejběžnější na i rozhlas

Nejběžnější:
Rozlišit kos obecný a drozd zpěvný (tenhle drozd se opakuje).
Budníček, cilp calp, furt dokola, posel jara. A brhlík, teď zpívají.
Pěnkava.
Sýkorek je tolik, že to nedávám.
Nyní velmi hlasitý strakapoud, později podobný hlas žluna (neplést se žluvou).
Datel.
To pro začátek stačí.
A stejně v nahrávkách není všechno. Datel má čtyři zvuky, klepání a tři volání.
Pokud ve městě slyšíte rychlé "d r d r d r" do krytu pouliční lampy, je to strakapoud.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1092
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Dromedaro » stř dub 12, 2023 7:50

Tak tu aplikaci mám právě na to, abych se to naučil.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4327
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod lojzmen » stř dub 12, 2023 21:27

Tak mnoho štěstí.
Dnes jsem slyšel nejsmutnějšího ptáčka našich lesů, červenku.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1092
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Mawenzi » úte kvě 2, 2023 6:23

dromedaro

diky za tip!

vypada to zdarma, coz je super a taky jestli to stahuje skoro 1gb databazi tak by to nemuselo chtit byt online, coz je taky super.

jinak ja k vanocum dostala tuto knihu https://www.knihykazda.cz/prirucka-k-pozorovani-ptaku/ ale nektery ptaky tam nemuzu stejne najit :D

a v kvetnu jdeme s kamoskama na placenou vychazku stimhle panem, nabizi kratsi cca 4h a delsi cca 6-8h, tak sme vzali kratsi (400kc/os pro 3 lidi) ale ma to nejak odstupnovany ze 1200 je cena 1-3 os. tak su zvedava, sme to domlouvali uz nekdy v lednu.

jinak appka mi nasla potapku, sykorku a strnada rakosniho, ktery vim, ale mam vyfocenyho ptaka kteryho sem stejne nenasla :D ale mozna jen jine natoceni a uz to je
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9372
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Dromedaro » úte kvě 2, 2023 7:05

Mawenzi píše:jinak appka mi nasla potapku, sykorku a strnada rakosniho, ktery vim, ale mam vyfocenyho ptaka kteryho sem stejne nenasla :D ale mozna jen jine natoceni a uz to je


Ta apka co jsem ti dal tip? Ten pták na fotce musí být celý viditelný, aby to našlo. Já zkoušel, že byl vyfocený z velké dálky, takže na fotce byl maličký a pak jsem udělal velký výřez, aby byl větší a apka ho našla.

Ale včera jsem byl v údolí mezi kopci, kde nebyl žádný signál, chtěl jsem vyzkoušet určení podle zvuku, protože tam to byl úplný koncert a apka se nenačetla, tak to asi ty data potřebuje. Nevím. Musím to ještě vyzkoušet. Můžeš si ty ptáky nafotit a vyhledávat kdyžtak doma podle fotek.Apka je zdarma.

Jinak já když někde vidím ptáka, tak často než vytáhnu mobil, odemču, otevřu foťák, tak mezitím uletí.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4327
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod apuka » úte kvě 2, 2023 8:13

Dromedaro píše:chtěl jsem vyzkoušet určení podle zvuku, protože tam to byl úplný koncert a apka se nenačetla, tak to asi ty data potřebuje
Co ja jsem mel apku na rozeznani ptaku podle zvuku, tam primo psali, ze ke srovnavani s databazi potrebuji pripojeni - nahranou zvukovou ukazku posilaji nekam na nejakou univerzitu, tam maji ohromnou databazi zvuku a k tomu spocialni rozeznavaci program. Takze samotne "ztotoznovani" se deje az na tom vzdalenem servru. Pry aby to nebylo "amaterske", dostatecne kvalitni analyza vzorku a srovnani by na mobilu nebylo mozne.
"predavam, jak jsem to koupil"...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16548
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Mawenzi » úte kvě 2, 2023 8:30

dromedaro
jj, ta tebou doporucena. Libi se mi, sice mi to nikdy neukazde toho spravnyho ale pak na koncu ukaze seznam a tam si vzdy vyberu :D mozna ji jeste musim pouzivat sikovneji.

jo, delam to presne stejne, vetsinou i kytky pak identifikuju az doma. I tak ale jak pises s ptaky, casto uleti, nez se podari nejak vyfotit :D

a po 9 letech od vymeny skel fakt vim, ze je musim jit vymenit... protoze... me sice nevadi, ze na salinu musim mhourit a v kine si sedat doprostred, ale ja nevidim ty ptaky! a veverky! :D:D

apuka
treba bird net to potrebuje, ten je hodne znamej, ale nema urcovani podle fotek.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9372
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod lojzmen » úte kvě 2, 2023 10:21

Někde jsem četl, že 80% ptáků neuvidíš.
Slavíka obecného jsem uviděl až po letech, pěnici jen náhodou.
To jsou dobří skrývači, vycvičení v středomoří, kde jsou loveni.
Stačí se zastavit, zmlkne, poodletí.

Jak jsem psal, ty nejběžnější je lepší znát předem.
Trvá to dost dlouho a je dobré ověřovat znalosti v terénu.
A v mém případě, učit se najednou více než dva, byl zmatek v hlavě.
Dnes doporučuji Birdlife.
Nemají tam strakapoudy, teď jsou slyšet.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1092
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Mawenzi » úte kvě 2, 2023 17:19

lojzmen
taky vyzkousim, diky:)

penice me navedla na penkavu, tu nepoznam zasadne NIKDY. To je ten ptak, kterej se mi nedaril identifikovat:D takovej "typickej" ceskej ptak pritom... a penici sem teda asi taky nikdy nevidela.

Ale uz mam ve vyrobe ty novy brejle... + 0.5 dioptrie (teda jako minus plus :D) na kazdy voko + cylindry, rikala ze to je jak 3/4 dioptrie navic, ze me ze zacatku asi bude bolet hlava, ze to je silnej skok, ale mozna konecne neco uvidim :D
Přílohy
of-197.jpg
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9372
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Mawenzi » úte kvě 2, 2023 17:39

nicmene tu mam jednoho ptaka, kterej podobne jako ta penice a co sem si vygooglila, umi z hladke hlavy udelat pankace.

merlin ID mi nasel, ze je to eurasian blackcap neboli penice... a ted... mohla by to opravdu byt ta penice? (bych snad mela posledniho ptaka, kterej mi unika z vikendu, oznacenyho :D ale kdyz me vzdycky na te fotce prijde jako mozna jo a mozna ne, ty z google vypadaji nekdy uplne jinak :D
Přílohy
of-208.JPG
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9372
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod lojzmen » úte kvě 2, 2023 18:36

Taky jsem Seznamil. Já se zabývám spíše hlasy, než podobou.

Pěnkava -dva pruhy na křídle.
Nesnáším poučné videa, je tam plno balastu.
Ale budiž - jak odlišit pěnkavu obecnou od p. jíkavce.

Co dalšího? Pěnice? Ale která? Nevím. Budníček?
Samička je obvykle méně barevná.

Zkusil jsem tento postup. V Seznamu napíšu pěnice - nabídne pět druhů.
Postupně otevírám každý druh a otevírám odkaz s nejvíce obrázky.
Ale pozor, může tam být chyba a jeden obrázek pěnici pokřovní nedělá.
Často i-rozhlas nabídne nejlepší popis.

A tento postup zopakuj - budníček, můj tip pro druhý obrázek - budníček větší, menší, nebo b. horský.
edit: ocas stejný, jak pěnice, ale zobák tenčí, náznak pruhu přes oko mají oba,
edit2: budníček menší, tmavé nohy
Naposledy upravil lojzmen dne úte kvě 2, 2023 19:08, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1092
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Mawenzi » úte kvě 2, 2023 18:58

lojzmen
milion nuanci, co se clovek musi naucit vnimat, jako treba uvedomovat si ten zobak a podobny veci. To zatim vubec neumim, ale verim, ze se do toho dostanu.

hlasy jsou pro me problem, jak nemam hudebni sluch a neslysim ani rytmus, tak mi dela hodne problemy odlisit ty hlasy od sebe a proste mi to vsechno prijde stejny...

cim dela ptak toho pankace z horniho peri na hlave? sem si myslela, ze to dela vitr, i kdyz nijak zvlast nefoukal ale u tech penic to na nekterych fotkach je, coz u jinych ptaku jsem jeste nikdy nevidela na fotkach, ale nepodarilo se mi formulvoat vhodne dotaz. tak jestli treba nevis?

no rada bych se do toho trosku vic ponorila a doufam, ze se mi to casem nejak vrati, ale holt to nejde vsechno hned. zatim su rada, ze si obcas uz pamatuju zdrhlika nebo pahyla
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9372
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod lojzmen » úte kvě 2, 2023 21:03

Pankáč? Nevím. Ale tuším, že když je zima zima veliká, ptáci se načepýří.

A co když i mezi ptáčky jsou rozdíly vzhledu, tak jako například mezi lidmi?
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1092
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Mawenzi » stř kvě 3, 2023 5:03

lojzmen ted v nedeli bylo asi 24°C na slunci to ten jeden delal hodne, ze cepyril jen hlavu, chvili na hladko, chvili na pankace :D ale prave jen cepicku, ne cely telo, tak sem si rikala, ze to bude mit mozna jeste nejakej jinej duvod, mozna parici obdobi? protoze zima to se mi zas nezda v takovym teplym dnu po obede.

zkusim se na to zeptat za 14 dni toho ornitologa.

jinak s tema drobnyma odlisnostma mi to prijde klidne mozny, protoze nekdy se mi zda ze mam 100% zastupce a nekdy to asi je on, ale...

prikladam kdyz je ten nejakej mozna penico budnicko ptak na pankace
Přílohy
ptaci-pankac.jpg
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9372
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Dromedaro » stř kvě 3, 2023 9:16

Apuka: Díky za info. Ale mě to nechtělo pustit do té aplikace vůbec.

Mawenzi: Tu aplikaci používám i jako atlas ptáků. Stačí tam odpovědět na pět otázek kde, kdy, roční období, co ten pták dělal atd. a vyplivne ti to druhy, které by to mohly být a pak už podle fotek poznám, co jsem viděl. Lze to používat i tímto způsobem, že člověk nemusí tahat encyklopedii a v ní složitě hledat. Štve mě, že v té aplikaci nelze použít překladač a nejde kopírovat text. Musím přepínat mezi překladačem a touto apkou a pamatovat si a správně zapsat do překladače věci, kterým nerozumím. Chtěl bych nějakou takovou apku i na byliny.

Lojzmen: Jojo, já mám problém si to zapamatovat natrvalo. Měl jsem to tak i s bylinama. Chodil jsem s malou brožurou a zkoušel poznávat, co kde roste a co se dá jíst, ale utkvělo mi v hlavě jen pár bylin a to ještě jen to, že se jimi neotrávím. Chce to jiný postup. I u těch ptáků.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4327
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Mawenzi » stř kvě 3, 2023 12:15

dromedaro
i tohle jsem zkousela, co mi to nabidne a taky ksem.si vzdy vybrala ale tadytoho pankacovityho ptacka to fakt nevim co je

taky si to nepatuju a moc nevim, jak to cvicit
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9372
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Dromedaro » stř kvě 3, 2023 13:16

Já chci zkusit něco ve smyslu, že se třeba zaměřím na 3 druhy nebo klidně jen jeden a až je bezpečně poznám bez brožury, tak pak další druh a tak dál. Do té doby než se naučím ten jeden druh, tak se o jiné nebudu zajímat a takto pomalými kroky se učit. I kdyby to mělo být jen 3 druhy za rok.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4327
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod lojzmen » stř kvě 3, 2023 23:19

Mawe - to bude pravděpodobně pěnice černohlavá, píše tam, že samička, či mladý pták má hnědou hlavu.
Naposledy upravil lojzmen dne čtv kvě 4, 2023 19:21, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1092
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Mawenzi » čtv kvě 4, 2023 17:25

lojzmen
budes mit zahcrance! dekuju!

dromedaro
problem s tim cekat az se naucis ty 2-3 je v tom, ze bys je taky casto musel videt. ja si nejlip pamatuju ty, co potkavam casteji, ale naopak kdyz neco vidim poprve, snazim se to identifikovat, protoze pak si treba vzpomenu ze sem to uz videla, sice nevim zas co to je ale uz to snaz dohledam...

a zitra budu mit k vyzvednuti novy brejle, takze doufam, ze na ty ptaky uvidim jak ostriz :D asi je budu muset o vikendu vyzkouset :D (akorat riziko boleni hlavy, no, ze zacatku pac velkej skok)
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9372
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod pavproch » čtv kvě 4, 2023 17:34

Mawenzi píše:zitra budu mit k vyzvednuti novy brejle, ...(akorat riziko boleni hlavy, no, ze zacatku pac velkej skok)

Já su brejlovec už skoro 50let (aktuálně, už asi 20 let -3,5 a -4 dpt), co sem (u sebe) vypozoroval za ty roky že dyž se mi po výměně brýlí točí hlava, tak to nikdy není z jiné dioptrické mohutnosti skel ale quli různé "rozteči" jejich optického středu, jak to nemám přesně 68 mm (= jako mám rozteč očí), taxe mi točí palice.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28247
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Mawenzi » čtv kvě 4, 2023 18:40

@pp
to se ale meri a tak by to melo byt spravne, ne? ackoli asi nejaka sance mala tam je ze to neni presne.

ja si vetsinou po case zvyknu, ale nemuzu je mit 8h denne hned... navic s temahle novyma uz hur uvidim na blizko, nez si zvyknu zase preostrovat, takze treba cist si v buse mozna taky nebude takova prdel, takze stejne asi nebudou na 100% pokryti (na pc bych si spis mela nechat ty stary). sem myslela, ze to zacina az s 60 ty kratky ruce nebo co :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9372
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Etheric » čtv kvě 4, 2023 19:25

@Mawe: tohle není v žádným případě velkej skok, ani omylem... Já měl za rok třeba -3 navíc, to už se dá považovat za velkej skok. Hlava nebolela nikdy, akorát vždycky jiný skla a jiný obroučky trochu jinak zkreslovaly obraz /tohle se s kontaktními čočkami neděje/. Za tyhle problémy může zkreslení skel a centrování, poloha skel v nových obrubách, každý jsou jiný. Dioptrie navíc, pokud jsou správný, za nic nemůžou, ač to mnoho lidí včetně optiků tvrdí.
Ty "krátký ruce" bývají dřív, než v 60, běžně okolo 40, kdy akomodační svaly ochabují, s tím se nedá moc dělat, leda pořídit si bifokály /progresivní/. Stárneš no, taky mě to čeká...

Jinak se to sice měří, ale dioptrie v brýlích se mohou od těch naměřených refraktorem lišit a mnoha lidem se liší, proto se měření pak ještě provádí pomocí zkušebních skel. Pokud ti jen změří oči mašinou a udělají brýle podle toho, je to hrubá neprofesionalita, takhle se to nedělá..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod mike » čtv kvě 4, 2023 19:33

Jj, kratke ruce zacinaji okolo 40 a po 50 uz to ma skoro kazdy. Kdyz se mi pred lety hmyzi kamikaze rozplacnul o oko, ze jsem musel na ocni, tak jsem si na to doktorce postezoval a odpoved byla "Je vam 46, co chcete?!" :D
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Etheric » čtv kvě 4, 2023 19:46

Před chvílí jsem viděl, teda nechtěně vyplašil nějaký zvíře velikosti 3-4 letýho dítěte, bylo to tmavý a tak extrémně rychlý, že vyplašený prase je proti tomu šnek. Až mě ta rychlost vyděsila, vůbec jsem si to nestačil prohlédnout. Stopy po tom byly jako jakýsi tvrdý odrazy tupými trekovými hůlkami, muselo to valit po dvou, na takovou velikost by rozteč při pohybu po čtyřech neseděla. Co to ksakru bylo, takhle rychlou potvoru jsem ještě neviděl, tušíte někdo? Lesy jsou tu hluboký, může tu žít ledasco, jeden čas tu byla i puma. Jenže všechny tyhle potvory se pohybují po čtyřech...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod mike » čtv kvě 4, 2023 19:48

Maly yetti? :twisted: Neutekla nekde ze ZOO opice? ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Mawenzi » čtv kvě 4, 2023 19:56

ne, neudelali mi bryle jen podle zmereni, to nemivam skoro nikdy presne tak jak mi to zmeri.

jinak bych cekala, ze optik to bude vedet, nicmene taky mi rikala, ze hur na blizko uvidim i proto, ze sem ted mela dlouho slaby bryle a uz sem si odvykla zaostrovat, kdyz to tak jako nejde :D a ze by se to casem melo zase zlepsit do ostreni na blizko na cteni, jak budu ty svaly trenovat. I tak ze zacatku muze byt lepsi na PC nebo cteni mit ty stary, kdy silnejsi nepotrebuju.

takze klasika, novy brejle do lesa, stary do prace :D

nebo klokan...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9372
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod lojzmen » čtv kvě 4, 2023 20:03

Pokud brejle vadí, je třeba zkontrolovat, zda nejsou skla odlišně skloněná, čili do vrtule.
Po nasazení má být sklo kolmo ku směru pohledu (to se musí vyřešit už v optice).

Kupuju levné brýle na čtení a malé odchylky rozteče mi nevadí, ale někdy to jsou děsné šmejdy.

Měl jsem bifokály, bacha, ať není dělící rovina ve směru převažujícího pohledu, raději níže.
Multifokály nad 40 věku nevydrží dlouho, to jde rychle, rychle zastarají :-) , drahý špás.

Etheric - i srnčí může mít raketový start.
Tsss, klokan mne taky napadl, běžné zvíře na Vysočině :-)
Naposledy upravil lojzmen dne čtv kvě 4, 2023 20:14, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1092
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

PředchozíDalší

Zpět na Člověk a příroda