Pozorování v přírodě

životní prostředí, člověk a zvíře

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod mike » pát srp 13, 2021 23:47

On i chroust umi byt pekne neprijemny, kdyz ti vleti do vlasu, ale sklenicka resi vsechny brouky.

Vosy nemam rad [-( Navic se z nima obvykle neda nic jineho delat, protoze jsou uplne blbe. Vleti do zaluzii, bzuci pod nima nebo mezi nima a nedaji se odtud dostat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod sobb » pát srp 13, 2021 23:53

Si lovíš chrousty skleničkou na hlavě? Chceme video! :lol:

A pročpak je nemáš rád? Vosa je naopak poměrně bystrej tvor, ale zvládnutí žaluzií asi ještě nemá v genetické výbavě. Není žádný důvod je kvůli tomu zabíjet.
Trocha povídání pro ty, co nemaj rádi vosy
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod mike » sob srp 14, 2021 0:05

Do vlasu mi nastesti vletel jen venku a tam sklenicku nenosim ;-)

Protoze mne vickrat pobodaly a to i zcela bez varovani. Nezvladaji ani kdyz se zaluzie povede vytahnout, proste bzuci po okne i kdyz maji vedle otevreno. A kdybych se je pokusil nasmerovat, tak zas hrozi pobodani. Jsem si ochoten vyhrat s vcelou, ale s vosou ne. Nema mi co litat do bytu, nezval jsem ji [-(

Srsne mi nevadi, ty obcas pozoruju, vim tady o nekolika hnizdech. Ty ale nejsou agresivni a domu mi nelitaji.

Zas aby to nevypadalo, ze se snazim vosy vyhubit. Letos mi sem jeste zadna nevletela, zatimco mury vyhazuju kazdou chvili, naposled zrovna ted :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod apuka » pát srp 20, 2021 20:06

Asi druh "pozorovani", co malokdo chce zazit... V OV na Rudne auto srazilo losici. :smt022

Pro ty, co neznaji mistni realie, to je skoro jako by se to stalo v Praze na Evropske... nebo na D1 mezi Brnem a Rousinovem (ale tam neni tolik civilizace).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod apuka » sob srp 21, 2021 21:44

Dnes jsem po ceste z Lyse hory zatocil z jedne cesty "za roh" na druhou, zahledl jsem periferne, ze se v krovi pred krajem lesa pohly nejake tri vetsi ptaky. Udelal jsem dva kroky, s velky, hlokem a machanim kridel se hodne neizko nad zemi prodiral nejaky stejny ptak pres ostruzini do lesa, ale moc jsem jej nemohl identifikovat. Po dalsim kroku dalsi hluk a to uz viditelne "vyletela" a prekonala ty asi dva metre vzdalenosti do lesniho porostu ctvrta tetrevice...

Coz me docela mrzi, jsem sice rad, ze jsem je videl, ale byl bych radeji, kdyby tam zustaly na pokoji a zobali si ostruziny v klidu. Takto jsem jim tam alespon nechal ty ostruziny, i kdyz vypadaly hodne lakave a zrale.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod pavproch » úte srp 31, 2021 8:48

pavproch píše:Fčíl sem uvařil popoludňajší kafe a pohlédnul z wokna kanclu - je to fajn mít firmu na kraji dědiny (kousek od lesa) a pod woknem trapník: sem asi tři minuty čuměl na třasořitku (konipas horský) jak tam poskakoval po posekaném trapníku hledajíc (asi) žížaly a třásl říťkou. :mrgreen:


A zase - ranní kafe a pohled z wokna kanclu: na drátech elektriky mi před woknem sedí (velké) hejno úplně zmoklých vlašťovek.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod pavproch » úte říj 12, 2021 7:46

Ty jo, neska ráno polemlesemloukou3 do prce = sem pln zážitků: napřed tři srnky (2 dospělci a batole) zblízka a potom (vele)kaňour taky docela zblízka - ty woe, takle velkýho divočáka sem ešče neviděl.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod apuka » úte říj 12, 2021 8:13

pavproch píše:takle velkýho divočáka sem ešče neviděl
A jaky je ted Tvuj rekordni cas na zbytku trasy? :wink:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod pavproch » úte říj 12, 2021 8:20

Jo, vidíš, to mě ani nenapadlo, že bych se měl bát.... příště už (asi) budu.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod mike » úte říj 12, 2021 18:09

Naopak, obrdivocakovi priste prines neco dobreho a az se s nim skamaradis, postvi ho na sousedovic cokla. Udela si z nej predlozku pred sluj :twisted:

Ja se divocaku nebojim, oni sice za tmy vyhruzne chrochtaji, ale kdyz se jim clovek nenamota primo pod nohy, tak se nic nedeje. Vcera mi ovsem v lese chcipla baterka a to uz uplne prijemne nebylo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod apuka » úte říj 12, 2021 20:12

No jo, i na divocaka plati jako pro jinou divou zver (u nas) - nesmis jej nasrat, jinak bude zle :-). S vyjimkou matek s mladaty, tam ani nemusis vedet, ze delas neco, co matku nastve.
Jo, jeste nepouzivej parfemy, ktere by mohly pripominat (vele)kanourovi bud parenichtivou bachyni nebo soka.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod mike » úte říj 12, 2021 20:16

apuka píše:jeste nepouzivej parfemy

To pises mne?! :shock: :D

(cely zivot pouzivam akorat vodu po holeni a holim se az po sprchovani a pred spanim ;-))
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Etheric » pát říj 29, 2021 10:21

Viděl jsem hada, větší než naše zmije, širší než naše zmije a celej černej. Víte někdo, co to mohlo bejt? Byl celkem zmasilej :tonqe:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod mike » ned úno 20, 2022 21:41

Dneska mi na vychazce opet prisla na mysl otazka: proc maji srny bile zadky? :twisted:

Vazne, kdyby nemely, tak za tmy muzu jit treba 10 m od nich a nevsimnu si jich, svitim si jen pod nohy. Zato ty jejich zadky vidim klidne na 100 m. Zajici a divocaci takhle videt nejsou, naopak (divocaci ale po vetru smrdi). Pripada mi to jako evolucni nevyhoda.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod sobb » ned úno 20, 2022 22:22

Ale vůbec to není nevýhoda, nýbrž záměr. A není to jen znak srnců, ale i mnoha dalších stádních druhů, obzvláště jelenovitých (i sobi tuhle skrvnu mají, heč :wink: :twisted: )
Ta bílá (nebo u některých druhů žlutavá) skvrna se jmenuje obřitek, říká se jí zrcátko. Což vystihuje její význam. Funguje jako důležitý dorozumívací znak, při zježení chlupů je ještě výraznější, a značí vzruch, nepokoj, varování. Při útěku pak první jedinec, který zaznamenal nebezpečí takto určuje směř úniku pro ostatní členy stáda. Holt to má ta příroda vymyšlený :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod mike » ned úno 20, 2022 22:29

Tohle mne napadlo, jenze kdyz prvni jedinec utika pred predatorem, tak predator zas muze utikat za zadkem posledniho jedince ;-) Fakt je to videt na hodne daleko, potkavam je kazdy den. V lehkem prisvitu od mesta, perkektni tma tady bohuzel neni.

sobb píše:i sobi tuhle skrvnu mají

Jsem si nejak nevsiml 8-[ :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod sobb » ned úno 20, 2022 22:35

Predátor vidí i za tmy, takže ho skvrna asi zas tak netrápí, respektive mu lov nijak zvlášť neusnadní. Na blbce s flintičkou asi příroda zatím nemyslela ...

mike píše:Jsem si nejak nevsiml 8-[ :twisted:
:-.. 8)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod mike » ned úno 20, 2022 22:39

Uvidime, jestli evoluce driv eliminuje blbce s flintickou nebo tohle ;-)

Jestli predatori vidi i tak, proc jsou ostatni barvy maskovaci? Treba divocaky mam problem videt i s celovkou, v jejim svetle vylozene splyvaji s pozadim. Nastesti smrdi tak, ze jsem do nich zatim nevrazil :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod sobb » ned úno 20, 2022 22:50

Při troše štěstí by se mohli blbci časem vyeliminovat i sami ...

Však i jelení zvěř má nenápadné zbarvení, použitelné ve dne i v noci, zrcátko je vidět nejvíč při útěku či neklidu a varování.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod mike » ned úno 20, 2022 22:53

Tak jsem to myslel, to je prece taky evoluce :twisted:

No prave. Proc, kdyz to zadek zabije? Zrovna dneska jsem videl cele stado, stalo na okraji louky, po ktere jsem sel a sledovalo mne. Nebyt tech zadku, tak o nich nevim, takhle jsem je mohl spocitat. Naprosto bezna situace, uz ani neutikaji, jen stoji a koukaji.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod sobb » ned úno 20, 2022 23:13

To je přece jednoduché, mike na vycházce pro ně není nebezpečný, jen tě větří, sledují, a prdelkou varují ostatní :wink:
A u nemika by to bylo jedno, protože noční lovec je celkem slušně vidí i bez zrcátka, tam pak funkce zrcátka jako varovného a vodícího signálu svými výhodami převažuje. Bych to asi raděj nechala na srnkách :wink:

Jo, mimochodem, taky mám pozorování. Jsem včera večer, už za tmy, byla sbírat sedmikrásky (pro Pipi a připadala jsem si trochu jak v té pohádce o dvanácti měsíčkách :D ). Travnatá cesta byla plná žížal. Neuvěřitelný množství, jsem musela svítit a dupat, aby přede mnou zalezly a žádnou jsem nezašlápla. Devatenáctýho února ... #-o :) Kdybych s sebou vzala pipi Adélku, tak se asi přežere k prasknutí :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod apuka » úte úno 22, 2022 10:25

mike píše:proc maji srny bile zadky?
Abys co nejlepe videl, kde je, u ceho jim ve skutecnosti jsi, kdyz pred Tebou utikaji :wink:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod pavproch » pon bře 14, 2022 18:34

...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod mike » pon bře 14, 2022 18:50

Ja teda na tom videu skoro nic nevidim a vcera vecer jsem taky nic nevidel ;-) BTW, myslim, ze je to tady OT, bavime se tu o faune (a mozna flore), polarni zare se myslim probirala v jinem vlakne.

Kdyz uz jsem tu, tak k tematu. Vcera jsem videl uplne bilou lan. V podvecer v Ceskem stredohori kousek od Lipske hory. Ostatni mely jen bile zadky a tahle mezi nima vylozene svitila. Uz jsem jich tam parkrat zahlednul vic, ale jen jako mihnuti v lese, tady jsme se sebe chvili koukali na louce tak na 50 m.

Pozdeji mne vylekala jakasi sova. Sel jsem uvozem, po obou stranach krovi, nahore stromy, skoro jako tunel. Najednou neco vystartovalo z boku a letelo to primo prede mnou asi tak ve vysi oci. Rozpeti mozna metr. Ve svetle celovky to bylo trochu desive, jak z filmu o upirech :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod mike » pát bře 25, 2022 17:43

Potulné stádo zdivočelých krav trápí zemědělce i řidiče, majitel zemřel

Na jednu stranu pobavilo, na druhou je to smutne. Nestandardni situace a nikdo ji neumi vyresit. Byrokraticka impotence.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod mike » pon bře 28, 2022 2:17

Vcera byl mufloni den. Prvni jsem potkal kousek pod Malym sedlem. Ovce s velmi mladym muflonetem, same nohy a jinak skoro nic. Celkem mne to prekvapilo, normalne potkavam stada nebo samotne berany, takovou dvojici nikdy.

Nechtel jsem je plasit, pockal jsem, az odbehnou. Bezeli stejnym smerem, kdyz jsem se dostal na louku, videl jsem na na druhem konci, meli asi pul kilometru naskok. Pustil jsem to z hlavy a pokracoval v ceste. O tri hodiny pozdeji a 11 km dal jsem se blizil k Magnetovci a vidim na louce nejake zvire. Rozbehlo se a najednou za nim mlade sama noha. Vsadil bych se, ze to byla ta stejna dvojice. Asi sli taky na vylet :) Nastesti nejsem paranoidni a proto mne nenapadlo, ze to byli muflodroni a sledovali mne :twisted:

Uz jsem je nepotkal, ale narazil jsem na stadecko asi peti mufloovci. Pak jsem pri zapadu slunce vylezl na kopecek se skalou, sedl si tam na lavicku a najednou z pod skaly vybehnul beran s pekne zakroucenyma rohama. Bezel ze strmeho kopce a dole hodil tlamu. Chvili bez hnuti lezel, az jsem se bal, jestli se mu neco nestalo. Pak pomalu vstal, vycitave se na mne podival a dustojne odkracel.

Ono to vubec bylo dobry, za cely den jsem potkal presne dva lidi a to hned na prvnim kopci. A minimalne 20 zvirat, mj. stado jelenu, to je dobry pomer. Jeste lepsi by bylo, kdyby jaro nevytahlo na silnice onanisty na motorkach, co si svou telesnou nedostatecnost kompenzuji rvoucimi vyfuky, ktere jsou slyset na kilometry daleko. A taky stado hoveziho na ctyrkolkach, co jsem zahledl z dalky a hlavne uslysel, normalne jeli pres louku... No a burani, co maji v nedeli nejvic hlucne prace. Skoro si rikam, ze ma neco do sebe Rakousko, kde jsou sice zavrene obchody, ale v nedeli klid. Akorat ze u nas by to dopadlo tak, ze by byly zavrene obchody a burani by delali randal jako doted.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Lipon » pon bře 28, 2022 12:31

dědkovatíš :mrgreen: :mrgreen:
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod mike » pon bře 28, 2022 16:40

Uz aspon 30 let :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod sobb » pon bře 28, 2022 23:59

mike píše:Vcera byl mufloni den.
A dneska je k večeři zvěřina? :twisted:
U nás mufloni nejsou, jen nám dneska pořádně vynadal srnec.

Už i v našem studeném údolí se probudily žáby a vyrazily k rybníkům. Jsme na ně narazili náhodou, když jsme se vraceli z lesa pozdě, už za šera - a na silnici před chalupou tři žabáci. Tak mi to nedalo, vzala jsem kýbl a čelovku - na cestách kolem rybníků 51 ropušáků, 1 samice (ta se cení), 1 skokan a čolek. Ten mi zas udělal radost, je fajn vědět, že tu ještě pořád přežívají :)

Smutnější asi bude příběh čížka, co dneska celý den posedával na zemi pod krmítkem. Občas sice zobal, ale byl načepýřený a později si dával hlavičku pod křídlo. Navečer jsem jej chytla, a dali jsme jej na noc do bezpečí (řádí tu kočky) do klece s krmením a vodou. Ale mám obavu, že tu zítra asi přibude ptačí hrobeček.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod mike » úte bře 29, 2022 0:43

Jo, hovezi. Mel jsem maly batoh a prece se nebudu tahat s muflonem ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

PředchozíDalší

Zpět na Člověk a příroda

cron