Pozorování v přírodě

životní prostředí, člověk a zvíře

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Dromedaro » stř čer 7, 2023 3:47

Tak jsem si říkal, že aplikace je teda nespolehlivá, i když ten zlatohlávek je dost podobný. Tak jsem pátral, kde je chyba, že mi to takhle vyhledalo a nakonec chyba byla u překladače Deepl, který mi ten anglický název z aplikace přeložil jako zlatohlávka. Když jsem ten anglický název zadal do google, tak ten mi to přeložil a vyhledal na Stehlíka. Poslední dobou si všímám, že Deepl překládá divně.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4368
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod lojzmen » stř čer 7, 2023 21:13

Dnes jsem četl článek o tom, že už rostou, tuším hřib kovář a byla tam zmínka znalce, že ty aplikace dost nefungují, což u hub může být problém.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1105
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Etheric » čtv čer 8, 2023 4:26

Ani u rostlin to moc nefunguje. Např miříkovité. U některé ti to ukáže shodu s 5 druhy, procentuálně vyváženou. Jenže 4 z nich jsou jedovatý. Zkoušel jsem to ze zvědavosti a je to nepoužitelný, rozpozná to jen ty úplně typický, který zná každej. U těch méně známých, často s jedovatými dvojníky, to nefunguje
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8089
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Mawenzi » čtv čer 8, 2023 5:09

olchor
tak to je mi lito, ze letos karpaty nestiham, ale po letech mam orchidej alespon z hostynskych kopcu, vstavace bledyho.

dromedaro
ono to casto s anglickym jmenem de dohledat latinsky a to je dle me lepsi, nez ten preklad.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9402
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Dromedaro » čtv čer 8, 2023 7:01

Tak ta apka to určila správně. Byl špatný překlad jiné apky. Jsou tam jen anglické názvy, latinské ne. To mě štve na té apce, že v ní nejde kopírovat text, takže musím překlikávat na mobilu mezi apkama a opisovat ty aj názvy a vždycky to zapomenu, tak furt přepínám mezi apkou na překlad a encyklopedií.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4368
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Olchor » čtv čer 8, 2023 18:49

A protože orchidejí není nikdy dost, dneska PP Křtinský lom, prstnatec májový a pleťový, až 50cm vysoké kytky, teď jsou v nejlepším, je jich tam hafo.
Přílohy
kyt2.jpg
kyt1.jpg
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod krtina » čtv čer 8, 2023 19:37

Dromedaro píše:Tak ta apka to určila správně. Byl špatný překlad jiné apky. Jsou tam jen anglické názvy, latinské ne. To mě štve na té apce, že v ní nejde kopírovat text, takže musím překlikávat na mobilu mezi apkama a opisovat ty aj názvy a vždycky to zapomenu, tak furt přepínám mezi apkou na překlad a encyklopedií.

Merlin umí i česká jména - v Settings si nastav Common name language: Czech. Hned nad tím jdou zapnout i latinská jména.
krtina
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv čer 8, 2023 19:27

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Dromedaro » čtv čer 8, 2023 19:48

Aha, tak to děkuju moc. To jsem si nevšiml. Tak se na to hned jdu podívat, protože by to vše výrazně ulehčilo.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4368
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Olchor » stř čer 14, 2023 16:43

První letošní hříbek, parádní kousek. Chvíli jsem byl na pochybách, jestli to není hořčák, ale není. Nalezeno na vandříku okolo Oslavky u pramene Beran ( silný pramen, vodní trkač)
Přílohy
hrib.jpg
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod sobb » sob čer 17, 2023 22:32

Dromedaro píše:chyba byla u překladače Deepl, který mi ten anglický název z aplikace přeložil jako zlatohlávka. Když jsem ten anglický název zadal do google, tak ten mi to přeložil a vyhledal na Stehlíka. Poslední dobou si všímám, že Deepl překládá divně.
Jestli v té aplikaci dobře fungují i české názvy, jak je psáno výše, tak máš vyřešeno. Ale obecně - pro názvy rostlin a živočichů není úplně nejlepší používat překladače, zvlášť u méně známých druhů (což tedy stehlík tak úplně není :) ). Lepší je to hodit do gůglu, a pokud chceš jen české stránky bez zásahu do vyhledávače, tak stačí dopsat třeba "pták" nebo "rostlina" a už Ti to většinou něco nejen k určení, ale i ke čtení o daném druhu vyhodí.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod pavproch » pát črc 7, 2023 16:31

sobb píše:Kuna se tu občas nad vrchním patrem na půdě proháněla. A to byl teda rachot

Kus odpoledne sem (musel) věnoval hledání díry kudma ta sfiňa vleze do střechy. Našel sem jednu díru, už je ucpaná. A pak přišlo překvápko - ta sfiňa (dělala neska v noci strašný kravál ale) zůstala ve střeše celý den, protože začala běhat dokola podbitím okolo chalupy (asi nemohla tou ucpanou dírou ven). To sem zvjedaff, jaký virvál bude v noci. už študuju UZ plašičky. :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28314
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod apuka » pát črc 7, 2023 17:05

Pokud jsi ji ucpal jediny vychod zpod strechy, tak kraval asi bude velky :-). Plasicka Ti s tim moc nepomuze.
Jak dlouho vydrzi kuna bez jidla a piti? (No a potom se tady zase budes stezovat, ze neco pod strechou strasne smrdi :lol: )
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod pavproch » sob črc 8, 2023 11:44

Neska v noci byl klid. Ufff. fčíl sem byl vyhnán na žebřík/střechu ucpat ešče jednu díru (3cm), sem zvjedaff, esli / kdy zas bude virvál. Plašička (našel sem zajímavé - deramax.cz) asi nebude, drahá má obavy, že to bude (slyšitelně) pískat.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28314
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Mawenzi » sob črc 8, 2023 11:51

@pp
ono to totiz casto piska tak,z e to slysis :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9402
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod pavproch » sob črc 8, 2023 11:54

Ten deramax píše "ultrazvuk". Ale jak píšu, nic kupovat nebudu, bo....
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28314
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Mawenzi » sob črc 8, 2023 12:11

no ty ultrazvukovy slysim ja i kamoska, takze ma manzelka recht :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9402
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod pavproch » sob črc 8, 2023 12:17

OK, dík za postřeh. Takže def ne. Až bude zase virvál, tak holt budu zase hledat a ucpávat díry.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28314
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Krysha » sob črc 8, 2023 14:55

Já se vždycky divil, jak lidi můžou ty "ultrazvukové" plastický používat, protože bych dřív utekl já, než kuna :D ale pak jsem u mamky zjistil, že to ona ani její přítel (oba 60+) vůbec neslyší - schopnost slyšet vysoké frekvence většinou se stářím klesá, tak má pp šanci, že to už slyšet nebude ...nicméně na kunu u mamky to vůbec nezabralo...
Uživatelský avatar
Krysha
účastník
účastník
 
Příspěvky: 230
Registrován: úte led 8, 2008 12:48
Bydliště: Beskydy

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod sobb » stř črc 19, 2023 23:38

Trocha dění z okolí sobbí chalupy:

- Hnízdečko střízlíků v tůji na zahradě. Furt samé krmení a pištění a najednou ticho. Už jsme měli obavu, zda se něco nepřihodilo. Ale dnes hejnko pidistřízlíků u potoka, pištících a lačnících po kousku žvance od dospělých. Radost veliká :)

- Možná budou ježčata. Prve jsem potkala z večera ježka v našem lese za chalupou. O den později mě při večerní cestě ke dřevníku přivítalo funění, jsem se nejdřív lekla, že je tam nějaký prchlý pes. Ale ne. Ježci byli dva. Menší opatrně obcházel toho většího (evidentně samici, kterou jsem i předtím spatřila´), ta funěla, syčela a občas provedla drobný výpad. Po mém zjevení chvíli dělali, že tam nejsou. Pak se ježčice zcela nepochopitelně skulila asi půl metru ze svahu na cestičku, po které odkráčela nahoru. Za chvíli se probral i ježour, chvíli se drbal a něco chroustal a vydal se vzhůru za samicí. A pak se už zas ozývalo funění a syčení. Jsem jim do toho chvíli kibicovala, ale pak jsem si šla po svých. Tak doufám, že se nějak domluvili. Už vymýšlíme, kde vybudujem pár zimovišť, ať to mlaďochům trochu ulehčíme. Ježci u nás moc vidět nejsou. Možná to jsou potomci našeho Bodliny, kterého jsme vyhublého kdysi odchytili v zimě v Lednici, odchovali u našich v bytě v Brně a pak vykrmenýho sebevědomýho macíka vypustili tady na chalupě.

- Včera mě málem kousla veverka do zadele. Se tak jdu vyčůrat naproti chalupě v lese, koukám, že prchá kos. Ale on to není kos, ale malá veverka, asi letošní mládě, nejspíš prapotomek naší milé Hnědulky (která bohužel kvůli hovadům řidíčům špatně dopadla, i sražená s nehybnýma zadníma nožkama se doplazila pro pomoc k našim, kam každý den chodívala pro oříšek, ale už bylo pozdě a nebylo jí ani v záchranné stanici jak pomoci, jen jí zkrátit utrpení). Veveruška si tam tak šmejdí, pak sejde na cestičku a míří ke mě. Zastavila se tak dvacet centimetrů od mé zadnice, to už jsem se asi trochu pohla, což zaregistrovala a pomalu odkráčela ke stromu, na který vylezla a odtama mě sledovala.

- Otakárci nebudou. Sousedka objevila na skleníku otakárka fenyklového líhnoucího se z kukly. Velké nadšení, otakárků tu je velmi málo. Ale možná to bylo špatným umístěním kukly (normálně se kuklí na stoncích miříkovitých rostlin), možná za to mohlo prudké ranní slunko ještě ve chvíli, než sousedka motýla objevila. Každopádně se mu chudákovi nepodařilo narovnat křídla a vzlétnout. Navíc se mu v uschlé a tvrdé kukle šprajcly zadní nožky, o které při pokusu dostat se z kukly přišel. Dostal azyl u nás na dvoře. Je mi ho líto. Strašně moc se snaží vzlétnout, a neví, že se mu to nikdy nepodaří.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod vonkreuz » čtv črc 20, 2023 6:33

Nechceš kočku nebo indického běžce?
Kočka, která si mě loni našla na hřebeni Malá Fatra ještě jako kotě, pak se mnou žila tři dny v autě, abych ji následně propašoval za zvýšených anti migračních přehlídek aut přes hranici teď vrhla...
Běžců mi loni kachna vyseděla 11, dochovala 9. Všechny jsem rozdal a náš primární pár si něco odneslo. Ale táta ze 4 darovaných běžců díky umělé lihni vyvedl cca 25-30 kusů. :mrgreen:
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod DrZkaza » čtv črc 20, 2023 10:22

Máme zahradu trochu ve stylu lesoparku a je super vidět na jezírku s lekníny sedět Skokany, množství vážek okolo, prohánět se po zahradě veverky. Nebo po ránu sledovat Straky, jak se handrkují na verandě.

Jen mě tedy zaráží, jak často se stane, že nějaký pták narazí do okna. Někteří i fatálně. A to bych neřekl, že máme nějaké mega velké prosklené plochy a navíc na většině oken jsou celou dobu žaluzie, takže by rozhodně neměly vypadat jako plochy, které se dají proletět.
DrZkaza
nováček
nováček
 
Příspěvky: 118
Registrován: úte říj 20, 2009 15:02

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Dromedaro » čtv črc 20, 2023 10:57

DrZkaza píše:Jen mě tedy zaráží, jak často se stane, že nějaký pták narazí do okna. Někteří i fatálně.

Jestli to neni ojedinělé, tak by stalo za úvahu tam něco dát. Buď samolepky nebo atrapy dravců.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4368
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod DrZkaza » čtv črc 20, 2023 11:10

Tak ty žaluzie za mě dělají víc než samotná samolepka (i při otevření jsou to výrazné vertikální pruhy). Já to spíš přikládám tomu, že jsou to mladí ptáci v zácviku a prostě jim to nejde. Jeden narazil i do zdi.

A naštěstí to není zas tak časté, jen jsem za poslední dva týdny likvidoval dvě mrtvolky a u každé mě to zamrzí.
DrZkaza
nováček
nováček
 
Příspěvky: 118
Registrován: úte říj 20, 2009 15:02

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod sobb » čtv črc 20, 2023 11:45

vonkreuz píše:Nechceš kočku nebo indického běžce?
Díky, ale často odjíždíme na delší dobu pryč, a tak doma žádný zvířata mít nemůžem. I té myšlenky na včely se už Laďa vzdal.
Navíc kočky jsou v naší vesnici taková malá ekologická katastrofa, je tady toho strašně moc. Honím je z lesa i zahrady jen jak je spatřím.

DrZkaza píše:Jen mě tedy zaráží, jak často se stane, že nějaký pták narazí do okna.
Pokud se okna lesknou, tak ty žaluzie ptáci moc dobře nevidí. Ale určitě je to lepší než tam nemít vůbec nic. Bydlíme u lesa a taky nám až příliš často nějaký pták vrazil do okna, vyřešili jsme to samolepkami. Od té doby smrťák žádný, jen párkrát štrejchli o okna křídlem, když se honili. Ovšem je potřeba samolepky nalepit zvenčí a jedna samolepka uprostřed okna nestačí. Tvar je jedno, že se ptáci bojí siluety dravce je jen mýtus. Zajímavé je i použití UV samolepek, které ptáci na rozdíl od nás dobře vidí. Nevýhoda je, že nefungují napořád a je potřeba je čas od času vyměnit. Anebo pak vybarvit fixou :)
Možností je samozřejmě víc, mí rodiče si třeba na exponovaný balkón pověsili starou záclonu - z venčí, někdo dává před okna sítě nebo venkovní žaluzie.

Nějaké info a rady k tématu od České společnosti ornitologické:
Ptáci a skla - na webu
Ptáci a skla - informační brožura
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod DrZkaza » čtv črc 20, 2023 11:59

Díky za rady a odkazy. Mrknu na to a udělám případně nějaká opatření.
DrZkaza
nováček
nováček
 
Příspěvky: 118
Registrován: úte říj 20, 2009 15:02

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod mike » čtv črc 20, 2023 15:53

@vK: teda, nabizet sobb kocku, ty si koledujes :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49423
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod vonkreuz » čtv črc 20, 2023 18:46

Navíc po naší Minčol... ona je strašný lovec. Ale jen myši a hraboše. Ptáka snad ještě nedonesla. Máme teď na
horním trámu pergoly vlastovčí hnízdo s dvěma mladými. Tak je snad neuloví.
Mimochodem - rodiče na farmě empiricky zjistili, že krmená kočka loví myši lépe a hlavně s radostí, než nenažraná číča...
Kočky a ptáci - nejstarší kocour Macek má cca 18let a 1.5m od boudy má ptačí krmítko na tyči. Máca leží na boudě a ptáci zobou v krmítku.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Dromedaro » pát črc 21, 2023 5:05

vonkreuz píše:Máme teď na horním trámu pergoly vlastovčí hnízdo s dvěma mladými. Tak je snad neuloví.


Pokud by se ti chtělo to řešit a investovat do toho řešení (ale lze to řešit i domácí výrobou něčeho na podobném principu), tak existuje ochrana budek a krmítek pro ptáky proti kočkám a kunám.

Ochrana budek i krmítek proti kočkám
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4368
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod vonkreuz » pát črc 21, 2023 9:20

Kočka tam nepoleze. Ale viděl jsem kočku, která si vyčítala, že vlaštovka musí chvíli padat, aby nabrala dopřednou rychlost a pak až letí směrem vpřed nebo nahoru. A začala číhat na studni cca 5 metrů od hnízda a opakovaně zkoušela ptakoše ulovit.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod ntz » pát črc 21, 2023 10:28

vonkreuz píše:Navíc po naší Minčol... ona je strašný lovec. Ale jen myši a hraboše. Ptáka snad ještě nedonesla.


nas "Čurda" sedel na chalupe v noci v pet rano na otevrenem okne (1patro) a venku litali netopyri .. Samozrejme u nas v pokoji kde vsichni spime .. packou v letu chytnul jednoho netopyra, dostal ho nejak pod sebe ze ho drzel pod parapetem, vzal ho do tlamy a vyplivnul ho k nam do pokoje, kde zacal netopyr zmatene litat mezi zdmi (k memu velkemu pobavani a obrovske hysterii me zeny, deti se nevzbudily) .. netopyra se mi podario zahnat do rohu a hodit pres nej tricko, a pak ho pomoci toho tricka optarne vzit a zase pustit ven .. netopyr odletel a vypadal v poradku a na tricku nebyla zadna stopa netopyri krve, tak znad vyvazl nezranen ...

vtipne na tom bylo, ze kdyz curda chytnul toho netopyra (uz kdyz ho drzel packou pod parapetem), tak netopyr zacal strasne piskat a ostatni netopyri zacli taky a na curdu na okne nalitavali .. fakt docela husta podivana a kdyz byl netopyr uvnitr tak tak piskal a ostatni netopyri zlovestne se silenym piskanim krouzili blizko kolem okna .. cele to trvalo tak 2 minuty ..

ad.vlastovky) na dvore naseho baraku maj vlastovky hnizdo kazdej rok ... nas zabijak zamordoval v prubehu let nekolik mladat, kdyz vypadla, takze kdyz vlastovky vyvadej mlade, tak curdu nepoustime vubec ven ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2064
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

PředchozíDalší

Zpět na Člověk a příroda