Pozorování v přírodě

životní prostředí, člověk a zvíře

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod GreyMouse » čtv črc 15, 2021 18:04

Hm, tak ještě zjistit kolik toho takový indický běžec za den ujde, abysme je nemuseli nosit :-k
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod apuka » čtv črc 15, 2021 19:08

Zase tolik nevazi... a jako odmenu jej muzete po posledni noci povysit z hlavniho slimakozrouta na hlavny chod... :twisted:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod sobb » ned črc 18, 2021 23:11

Pokud je tu nějaký čápomil sledující první vzlety na hnízdech, tak dnes se lítalo i u Bukáčků, který jsem odkazovala výše. 17.47 vzlétl nejstarší Pankrác. Po několika minutách létání, kdy ho sourozenci bedlivě pozovali, přiletěl táta Bukáček a navigoval ho zpět. Při přistání se ho Panky pokoušel sejmout, Buky se ovšem ještě před srážkou stihl odrazit. Dráma to bylo :P Zítra nejspíš budou další pokusy, se zas nebudu moct odlepit od monitoru :D

apuka píše:Zase tolik nevazi... a jako odmenu jej muzete po posledni noci povysit z hlavniho slimakozrouta na hlavny chod... :twisted:
GM: pokud bys toužila po dietnějším posledním obědu, tak ještě můžeš zkusit s sebou nosit krabičku cvičených střevlíků :wink:
Nebo udělat večer velký oheň a pak obsypat lože popelem. Ideální by sice byl žhavý, ale to by se nemuselo líbit karimatkám a spacákům :)
Ještě by se na to dalo jít technicky a otestovat funkci měděných drátů. Tato informace se ke mně dostala až letos a po počáteční nedůvěře o tom přemýšlím, ale nestihla jsem si o tom zatím nic nastudovat. Údajně slimouši přes měď nepřelezou (snad, že kombinace jejich slizu a vodivé mědi?). Jistější by asi bylo ty dráty zapojit do elektřiny :twisted:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod mike » pon črc 26, 2021 1:55

Pristal mi na ruce motyl a ososaval ji sosakem. Mobilem se docela blbe foti jednou rukou, ale aspon jedna je trochu pouzitelna:

motyl.jpg
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod apuka » pon črc 26, 2021 15:09

Pro milovniky pozorovani zvere v prirode doporucuji rychle prijit do Ostravy. Ve zdejsi "prirode" se nekde schovava ponekud prerostla jesterka....

Bude zajimave, pokud dojde k setkani s vedlejsim ghettem... Vzhledem k tomu, ze kabel(k)y z "jesterci" kuze maji lepsi cenu nez kabely medene.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod mike » úte črc 27, 2021 21:33

Krokodýl je zpět u svého majitele. Daleko neutekl, spíš se dobře schoval. Nakonec byl nalezen ve sklepě domu, ve kterém žije jeho chovatel. Okolnosti chovu zvířete budou i nadále zajímat policisty a pracovníky veterinární správy.

:D krokous se smeje a majitel si rve vlasy, jestli nejake ma.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod GreyMouse » úte črc 27, 2021 22:53

sobb píše: GM: pokud bys toužila po dietnějším posledním obědu, tak ještě můžeš zkusit s sebou nosit krabičku cvičených střevlíků :wink: ... obsypat lože popelem ... otestovat funkci měděných drátů

Obávám se, že vnitřní stan bude lehčí než dostatečné množství střevlíků :? Popel bych ale mohla zkusit na zahradě. A kdyby fungoval měděnej drát, tak by se hodil pod plot, aby nás chránil před invazí od sousedů :-k

BTW, mluvili jsme nedávno s paní, co chová indické běžce. Odvyprávěla nám dlouhý seznam rostlin, které jí letos slimáci zlikvidovali, běžci prý vůbec nestíhají ](*,)
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1979
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod apuka » stř črc 28, 2021 8:05

mike píše::D krokous se smeje a majitel si rve vlasy, jestli nejake ma.
JJ, Mirecek (krokodyl) je asi spokojeny, Vlastik (majitel) asi bude rad, kdyz mu celkovy ucet za tu akci bude jen se ctyrmi nulama, no spise ocekavam o rad vys... (neprehlaseni na MS krajskou spravu - max. je milion, spravni rizeni mesta/mestske casti, asi i ucet za nasazeni 20 policajtu+10 strazniku a kdo vi, co jeste, az veterinarni sprava zkontroluje chodnost prostredi na chov).

Mne se libil clanek v MS deniku, autor delal "investigativni zurnalistiku", nize par cca uryvku:
obhlidka akt. situace: "na dvore vlastnika, krokodyl nekrokodyl, se hraje batole"
soused pres plot : "Ja se ho nebojim, kym me netahne do vody a ta je tady daleko."
"Hospoda /majitel zvirete je i majitelem hospody, na jejim dvorku jej chova/ dale funguje bez omezeni, stejne jako autobazar naproti (policie jej neprohledava). Jen cisnice z blizkeho baru rikala, ze kdyz krokodyla uvidi, tak se z toho po...e." :-D
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod sobb » stř črc 28, 2021 22:52

GM: leda zkusit střevlíky trochu vyhladovět. Ale to by zas mohli být zesláblí a slimáci by je přeprali. A stejně asi víc jak jednoho slimáka denně takovej střevlík nespořádá. Leda si je vycvičit, že za každýho zakouslýho slimáka dostanou něco lepšího na odměnu :D Ale nejspíš to s tím vnitřním stanem bude nejjednodušší, odpověděla sis sama :)

S popelem je to letos blbý, že furt prší a musí se často přisypávat novej. Je potřeba celkem širokej pruh, přes tenčí přelezou. Nefunguje to stopro, ale trochu to pomůže.
Jestli uděláš pokus s drátama, tak dej vědět, jak to dopadlo. Řekla bych, že to bude chtít pořádné hraniční zadrátování, jeden asi moc nepomůže. Ale pozor na nájezdy opálených spoluobčanů :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Etheric » čtv črc 29, 2021 7:03

Železnou oponu z měděných drátů mám vyzkoušenou, že funguje spolehlivě. Jen místo písku přijdou nadrcený skořápky.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod sobb » čtv črc 29, 2021 13:46

To jsou dobré zprávy. Jak ji máš vyrobenou? Pošli fotku :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Etheric » čtv črc 29, 2021 18:37

Už jsem to oddělal, jelikož rostlinstvo narostlo a stonky ztvrdly, teď už slimáci neublíží, není tam ochrana potřeba.
Normálně píchnu do země klacky a mezi namotám drát, cca 5 cm do výšky a dostatečně hustě. Okolo nasypu skořápky. Sazenice vydržely, nic se k nim nedostalo.
Zkusím na další rok sehnat něco jako měděný pletivo, bude s tím jednodušší práce
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod sobb » čtv črc 29, 2021 23:40

Fajn, dík, to zní nadějně.

Nám to tady žerou furt. Okusujou cibuli, chroustaj cukety ... :?
Salát je oplocenej normálním hustým ocelovým pletivem, a je fakt, že k němu taky nejdou, za celou dobu tam byl jen jeden.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod sobb » pát črc 30, 2021 23:56

Před nějakou dobou jsem sem dávala link na živou kameru z čapího hnízda, kde po úhynu samičky na drátech el. vedení táta čáp spolu s náhradními lidskými táto-mámami, úspěšně odchovával čapí mláďata
sobb píše:táta Bukáček
Včera došlo k další tragické nehodě. Nejmladší z čapích sourozenců Bonifác bohužel zahynul, stejně jako jeho máma, na sloupu elektrického vedení.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod mike » sob črc 31, 2021 1:17

:( jak se to muze stat? Normalne ptaci na vedeni prece neumiraji. Nejak propoji draty s konstrukci?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Etheric » sob črc 31, 2021 4:41

U nás je čápů hodně a loví ve skupině. Rozestoupí se na louce do kruhu, kterej zužují a sbírají všechno, co se v trávě nachází, krom dospělých zajíců. Vždycky jsem je viděl lovit individuálně, tohle bylo poprvý, co jsem je viděl ve skupině. Viděli jste někdo podobnou akci taky?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod sobb » sob črc 31, 2021 11:50

mike: naopak je to u větších druhů bohužel poměrně časté. Ano, dojde tam k propojení buď konstrukce a vodiče, anebo dvou vodičů. Ročně tak jen v ČR umřou desítky tisíc ptáků (odborné odhady mluví o 100 až 300 tisících).
Na zabezpečení se sice pracuje, ale jde to pomalu. Do roku 2024, jak ukládá zákon, to nebude.
Druhým problémem jsou přímo nárazy do vodičů, což se taky týká převážně větších ptáků. I tyhle dráty se postupně, alespoň v těch důležitých místech, zabezpečují.

Tak trochu doufám, že tyhle smutné a medializované příběhy povedou k většímu tlaku na energetiky ze strany veřejnosti.

Pokud Tě to zajímá, tak tady pár linků:
Česká společnost ornitologická (tam je taky dost drsná fotka z vedení v Turecku)
Časopis Ochrana přírody - Na sloupech elektrického vedení stále hynou desetitisíce dravců


Etheric: Osobně jsem uzavírající se kruh ještě neviděla, lov připomínající rojnici je vidět celkem často. Bývají to čápi na tahu nebo mladí čápi. Tušímže předloni bylo díky přemnoženým hrabošům možný na polích vidět i hejna čítající přes dvě stovky čápů :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod apuka » sob črc 31, 2021 14:02

Kruhovy lov jsem si u capu jeste nevsiml. Zato nšco jako rojnici, nekdy i vice jsem vidšl kazdym rokem nekolikrat. Vzdy to bylo, kdyz na nejakem poli zemedelci sli pokosit travu. Dokonce obcas normalne kracela rojnicš capu docela blizko za "kombajnem" a na konci pole se spolu s "kombajnem" otocili. A potom na to pole jsem je videl ve velkem mnozstvi nekolik dalsich dnu. Toto se zvyklo dit na jednom velkem poli u Frenstatu a potom taky na velkem poli u Odry za Kuninem. Tam jsem je vidal pravidelne, u Frenu deset let. Obcas se takto projevili i u jinych poli, kdyz ten rok tam zasadili traviny na seno.
Obcas jsem je podobne zahledl i na polich po/pri zatve.

Tyto "shromazdeni" a "spolecny lov" asi souvisi s tim, ze po tom pokoseni je pro ne mnohem jednodussi neco uvidet a ulovit a taky bez travy je najednou hodne zivocichu prakticky bezbrannych.

Jinak ale cap zvykne lovit sam, nema rad konkurenci, kdyz je potravy na danem miste malo nebo akurat pro jednoho. Kdyz je ji ale obecne nadbytek, tak jim "spolecnost" nevadi. To je asi jako kdyz medvedi jsou samotari, ale kdyz tahnou lososy, tak na vhodnych mistech vedle sebe jich lovi desitky, dokonce jim nevadi ani kdyz je tam s nima nejaky lidsky rybar.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Krysha » sob črc 31, 2021 18:07

to mi připomnělo jednu starší (2008) zprávu z Japonska, která na mě shodou okolností dnes vyskočila v jedné skupině:
TLDR píše:Japan had issues with crow nests on electric infrastructure, so they went and destroyed all of the nests....which prompted the local crow population to just build MORE nests, far in excess to what they actually needed

https://www.nytimes.com/2008/05/07/worl ... crows.html
případně pokud by to nepustilo, tak na archive.org

pobavilo:
Still, the crows have proven clever at foiling human efforts to control them. In Kagoshima, they are even trying to outsmart the Crow Patrol. The birds have begun building dummy nests as decoys to draw patrol members away from their real nests.
Naposledy upravil Krysha dne sob črc 31, 2021 19:39, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Krysha
účastník
účastník
 
Příspěvky: 230
Registrován: úte led 8, 2008 12:48
Bydliště: Beskydy

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod mike » sob črc 31, 2021 18:53

sobb píše:Ano, dojde tam k propojení buď konstrukce a vodiče, anebo dvou vodičů. Ročně tak jen v ČR umřou desítky tisíc ptáků (odborné odhady mluví o 100 až 300 tisících).

Hmm, drsne. Tady za Prahou, kam chodim na vychazky, zrovna jedno vedeni vymenuj. Shodili stare sloupy a nastaveli nove, zrovna natahuji draty. Dneska jsem na to koukal a rekl bych, ze tohle uz by melo byt bezpecne. Izolatory jsou horizontalni a hodne dlouhe a aby ptak propojil vodic s konstrukci, musel by mit rozpeti aspon tri metry, mozna i vic. Na tech starych by to slo lip. Vodice nepropoji uz vubec, ty jsou od sebe daleko a nejsou nad sebou. Propojky mezi izolatory vypadaji dobre zaizolovane.

sobb píše:Druhým problémem jsou přímo nárazy do vodičů, což se taky týká převážně větších ptáků. I tyhle dráty se postupně, alespoň v těch důležitých místech, zabezpečují.

Jak? Na dratech pres Vltavu jsou oraznove koule/mice, ale to je spis kvuli letadlum.

@Krysha: You’ve reached your limit of free articles. :? A jo, vrany jsou chytre, mozna chytrejsi, nez nekteri lidi ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod sobb » sob črc 31, 2021 23:23

Při stavbách nového vedení či při výměnách se už musí řídit metodickým pokynem MŽP, takže by to mělo být bezpečné.

Co se týče nárazů do vodičů, tak nejlepší je zakopání pod zem :) To u nás teda moc nefunguje, ale třeba na Pálavě se to po velmi dlouhých bojích opravdu podařilo.
A jinak je účinné zviditelnění. Používají a testují se různé metody, i ty koule tam patří. U vedení, které vede přes vodní plochu, se může přidat kabel viditelný pro ptáky a navěsit koule na něj. Dál se používá všechno možné - různé typy spirál, reflexní destičky, otáčivé destičky, závěsné disky s reflexním prvkem a různé další druhy závěsných zviditelnění.
Zrovna teď se u nás testuje nový typ spirály.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Etheric » ned srp 1, 2021 5:06

Přesně pod tou spirálou z článku jsem včera trhal maliny :D Místy tam je tráva a plevel vyšší než já, ale kupodivu jsem klíště nechyt. A mrtvýho ptáka neviděl.
Dříve pod dráty bývali mrtví ptáci, chodím tam tudy často. Ale jestli jsou ty spirály i nad vodou, jsem si nevšim.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod mike » pon srp 2, 2021 19:52

Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod sobb » stř srp 4, 2021 22:35

Že jim to stojí za to ...
Víc info k nálezu Bonifáce pod tím sloupem bude asi na FB mladobuckýho hnízda, já tam nechodím, čtu jen chat na YT a viděla jsem jinde pár fotek.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod mike » stř srp 4, 2021 22:54

Taky nechapu, ale do PR nevidim...

Dneska jsem koukal, ze na novem vedeni pres Vltavu uz umistili koule. Tentokrat nejsou oranzove, ale cerveno bile. Stejne, jako krajni sloupy, coz je tam sice jako pest na oko, ale to je asi ucel. Aby byly videt. Zajimave, ze koule nejsou na dratech, ale je na ne separatni lano, viditelne tenci a tim i lehci a proto je nad draty. Mozna aby se snadneji stahlo a koule se daly vymenit. Ale jestli je to dostatecne pro ptaky netusim. Nejvetsi rozdil mezi koulema a spodnim dratem bude aspon 5 m, spis vic.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod sobb » pát srp 13, 2021 11:15

Včera se mi zakousla do prstu roháčice. Producírovala se kolem dřevníku, tak jsem ji chtěla dát jinam, abychom jí neublížili. Blbě jsem ji chytla a už jsem ji měla pověšenou na prstu. Laďa se divil, co ječím :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod mike » pát srp 13, 2021 21:02

Dobre ti tak, porusujes zasady bezpecneho zachazeni s hmyzaky :twisted: Kdyz mi nejaky naleti dovnitr, priklopim ho sklenickou, pod tu podsunu papir a pak uz ho bez problemu odnesu na balkon. Nestane se nic ani jemu ani mne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod sobb » pát srp 13, 2021 22:45

Seš zas přející [-( :mrgreen:
Se těch hmyzouchů nějak bojíš :wink: Chytnout roháče, aby Tě nekous, je snadný. Akorát jsem žádnýho aspoň dva roky neviděla a tak jsem byla krapet neopatrná :)
Ale je fakt, že se občas taky bojím. Obřího pavouka, co bydlí nad svodem z rýny, obcházím uctivým obloukem. Obzvlášť když jsem bosky :D
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod mike » pát srp 13, 2021 22:52

Nebojim se jich, bojim se o ne ;-) Kdyz je budu brat holyma rukama, tak jim nejspis ublizim. Nechapou, ze jim chci pomoct a cukaji se nebo se brani. Vetsinou jsou to mury, ty jsou docela krehne a kdyz je nevypustim, tak mi doma chcipnou. Obcas strevlik nebo chroust, ti delaji strasny randal. Vosy zabijim [-(

Proti pavoukum nic nemam, par jich tu se mnou zije, ale jestli mas doma tarantuli, tak ji radej odnes k sousedum :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod sobb » pát srp 13, 2021 23:07

Tak roháčky se raděj boj, kdyby k Tobě náhodou zavítala :wink:

Proč progrca zabíjíš vosy? :shock: :evil:

S náma taky žije několik desítek pavouků a nevadí mi. Tarantule bydlí venku a taky mi neva, jen se k ní raděj moc nepřibližuju :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

PředchozíDalší

Zpět na Člověk a příroda