Pozorování v přírodě

životní prostředí, člověk a zvíře

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Dromedaro » ned kvě 14, 2023 15:31

Etheric píše:Jakože do tebe včela vstříkla chemickej postřik?

Něco v tom smyslu. Že do mě bodla žihadlo, na kterým byl i ten postřik, který měla na sobě.Nevím, jak jinak si to vysvětlit. Odpovídalo by tomu i ta pšenice a řepka, jak píše booze.Alergii na včelí jed nemám. Kolikrát jsem pak ještě dostal žihadlo a byla u toho normální reakce, jen to nebylo u pole.

Co se týče řepky, tak mně to nijak nesmrdí a v krajině se mi ta žlutá líbí.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Etheric » ned kvě 14, 2023 17:02

No jo, ale vzhledem k velikosti žihadla, kolik postřiku na něm tak ulpí?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Dromedaro » ned kvě 21, 2023 6:57

Zkoušel jsem v té aplikaci Merlin určování podle ptactva podle hlasu a dost se mi to líbí. V aplikaci se zapne nahrávání a aplikace v aktuálním čase zobrazuje zaznamenané druhy. Navíc se vždy žlutě označí kolonka s ptákem, který zrovna zpívá, když je jich více. Celý záznam se po ukončení nahrávání uloží a je pak možné si jej přehrávat i s těmi aktuálně zobrazovanými ptáky, kteří zpívají, takže si to jde později opakovat a učit. Co jsem se tak díval, tak to asi odpovídá, protože ty ptáky, které mi to zobrazilo, jsem tak nějak viděl v okolí poletovat. Jen mě štve ta absence češtiny. Než to přepnu do překladače, tak ten název zapomenu a furt přepínám mezi Merlinem a Deeplem. Kopírovat text mi tam nejde.

Screenshot_20230520_170227_Merlin Bird ID.png
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Etheric » ned kvě 21, 2023 14:00

Dneska jsem viděl orla z deseti metrů. Takový obrovský hovado, to by odneslo i psa. Nádhernej pták. Vím, kde tu jsou, ale vždycky jsem ho viděl jen vysoko na nebi nebo našel peří, až teď se přiletěl ukázat. Celkem vzácnost tady u nás
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod pavproch » ned kvě 21, 2023 14:09

Já neska z bajku v masivu Radhoště (ca 1000 mnm) zmerčil něco, nevím co - na nějakých 200 metrů, bylo to velké asi jako liška/pes a esli sem viděl správně, tak na zádech pruhované = žeby jezevec ? Ve dne?
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28131
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Olchor » ned kvě 21, 2023 16:27

Jezevců je celkem dost, vylézají teda až večer, ale nějakej fláma.... Nebo taky psík mývalovitý se u nás vesele množí, má ale pruhy spíš napříč.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod pavproch » ned kvě 21, 2023 17:06

Olchor píše:psík mývalovitý

Díky za podnět a díky wiki za (moje) vzdělání - sem opravdu netušil, že něco takového se u nás vyskytuje.
pavproch píše:v masivu Radhoště (ca 1000 mnm)

wiki píše:Jeho biotopem jsou mokřady a lesy v okolí vodních toků

Podle tohodle to ale nejspíš nebyl on.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28131
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Dromedaro » ned kvě 21, 2023 18:16

Nedělají si jezevci nory ve stráních, ke které vede vodorovná cestička pod horizontem stráně? Dneska jsem šel hlubokým tmavým a zalesněným údolím a ve stráni byla skoro na vrchu vyhrabaná nora a celá stráň pod ní pokrytá hlínou, jak tam cosi hrabalo a házelo za sebe. Tuším, že toto dělá jezevec. Jezevce bych chtěl vidět, ale ještě jsem ho v přírodě neviděl. Prý ale umí být vzteklý a není dobré se k němu nebo k norám přibližovat, protože může pokousat.

Etheric: Jsi mi připomněl zprávu z týdne, že našli otráveného orla a v důsledku toho uhynulo i mládě, které našli v nedalekém hnízdě. Jsem se zase nasral.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Dromedaro » ned kvě 21, 2023 20:23

Otázka ke včelařům. Mají pestré barvy úlů nějaký speciální význam, že je třeba včely lépe vidí a najdou na cestě zpět? Ne všechny, ale drtivá úlů, které potkám jsou natřená pestrými barvami jako je červená, světle modrá atd., tak jsem si říkal, jestli to je nějaká poeticko-umělecká tradice nebo je to i praktická záležitost.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod booze » pon kvě 22, 2023 10:35

.
Naposledy upravil booze dne stř bře 27, 2024 12:15, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod apuka » pon kvě 22, 2023 15:19

Etheric píše:Dneska jsem viděl orla z deseti metrů. Takový obrovský hovado, to by odneslo i psa. Nádhernej pták. Vím, kde tu jsou, ale vždycky jsem ho viděl jen vysoko na nebi nebo našel peří, až teď se přiletěl ukázat. Celkem vzácnost tady u nás
Nevim, jakeho orla jsi videl, ale v podstate s kazdym mas docela pravdu. I ten nejmensi, co se u nas vyskytuje by psa odnesl (a nejenom civavu :-).

Ja jsem jich parkrat videl dost, prakticky vsechny, co v CR ziji (chodili jsme jak vypomahat, tak obcas si delat firemni "piknik" do tehdejsi zachranne stanice zivocichu, hlavne dravcu v Bartosovicich, pani reditelova byla nase zamestnankyne), chodil jsem kolem nich i na par metru. Ale sedic na tom bydelku nebyly zdaleka tak majestatni jak kdyz se nam nad hlavami najednou zvedl ze stromu z hnizka obrovsky orel morsky. To byl fakt zazitek, sice necekany, ale o to hlubsi.

To hnizdo je/bylo v hojne navstevovanem lese pri Ostrave, 20-30 m od asfaltove silnice-cyklostezky, kde chodi fura lidi, ale nastesti z cesty vyhledu brani prekazka, takze jej neni videt, ani kdyz tam neco prileta/odleta. My jsme se tam ocitli uplne nahodou - ale rychle jsem pelasili pryc a rozhodne neminim nikomu rikat jeho presne misto...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Etheric » pon kvě 22, 2023 16:45

Bílá hlava, bílej zadek, obrovský drápy. Nevim, jakej druh to byl.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Mawenzi » pon kvě 22, 2023 18:24

to by morskej byt mohl, je fakt velkej. ja jednou videla dva mensi dravce nalitavat a utocit na orla morskyho a taky zajimavy
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Etheric » pon kvě 22, 2023 18:58

Jsou tu hluboký lesy a mimo stezky úplnej klid, starý vysoký stromy, skály, tady žije dost všemožný zvěře. Akorát velký šelmy jako třeba vlci tu nejsou, nebo jsem aspoň žádnýho neviděl.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod apuka » pon kvě 22, 2023 19:01

Jo, to by nejvice odpovidalo (u nas) orlu morskemu. Sice nema bilou hlavu, jen svetlejsi nez zbytek tela, ale zespodu se to muze jevit skoro jako bile. Ostatni zdejsi orly maji tmavsi hlavu.

Stavi si hnizda casto nekde v lese prave na statnych starych stromech (na takovem statnem strome bylo i to hnizdo, co nam odtud vyletel).

Kazdopadne, bud rad, zes to mohl zazit. Z takove blizkosti to stoji za to.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod milarepa » úte kvě 23, 2023 7:19

jo, vidět mořského orla je fajn zážitek, si pamatuju jak jsem jednou na podzim, když už nebyly listy na stromech, běhal mezi rybníky, a na jedné hrázi jsem se chtěl vychcat, a když jsem se na ten úkon připravoval, tak jsem nevěřil svým očím - na stromě, přímo nade mnou, seděl ohromný orel, foukal vítr, který dělal hluk v rákosí, takže mě neregistroval.........tak jsem všeho nechal a jen na něho s úžasem čuměl, byl přímo nade mnou.....po nějaké době mě asi zaregistroval, a majestátně odletěl, což byl také slušný zážitek........pak jsem resuscitoval zaražené chcaní a pokračoval v činnosti :-)
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Etheric » úte kvě 23, 2023 7:42

Občas se to zblízka povede. Jednou když jsem spal na vrcholu kopce u skal pod starým bukem, ještě když nebyly listy a měsíc svítil naplno, si mi sednul kousek nad hlavu výr a byl tam dlouho. Vůbec jsem mu nevadil. Velikostně to bylo podobný jak ten orel, jen jiná stavba těla
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Olchor » úte kvě 23, 2023 8:19

Nejvíc orlů mořských najednou jsem viděl předloňskou zimu v oblasti mezi obcí Bulhary a Lednicí. Je tam taková oblast slepých ramen a jezer a když to v zimě zamrzne, dá se projít pěšky.
Chvílema jich tam kroužilo až 7 kousků. Taky v ramenech Dunaje pod Bratislavou jsme jich pár potkali. Důstojnej fogl.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod apuka » úte kvě 23, 2023 9:30

Olchor píše:Taky v ramenech Dunaje pod Bratislavou jsme jich pár potkali.
Vidis, my meli na zakladni skole ucitele biologie, ktery byl vasnivy myslivec (vlastne spise lovec s ceduli :evil: ) a ten nam vykladal, ze na Podunajske nizine, resp. celem Ceskslovensku jistou dobu bylo jedine hnizdo orla morskeho. No a ze byl tehdy chraneny, ze kdyz meli nekdy "polovacku" a nekdo jej zahledl, tak se lov okamzite prerusil a vsichni si museli povinne pusky otocit k zemi aby ani nahodou na nej nevysel vystrel.
Bohuzel, i tak na nejakou dobu to bylo posledni hnizdeni a zaniklo.

Zajimavy clanek, ze zvyknu zimovat i pod Velkou Fatro a z niektorych sa stavaji kleptoparaziti - pockaju, kym si orel skalny najde nejakou mrsinu a potom si tam za nim zaleti a zere jim to :-)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Olchor » úte kvě 23, 2023 12:15

Ono těch orlů m. za posledních pár let docela výrazně přibylo, už to zdaleka není taková vzácnost. Taky proto dost leží v žaludku myslivcům a rybářům, viz. nedávná zpráva o otravě..
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Olchor » pon kvě 29, 2023 11:50

Rezervace Uhliska + V chaloupkách, Horní Štěpánov, Boskovicko.
Tolik vstavačů zároveň s upolíny jsem snad ještě neviděl, parádní jaro.
Přílohy
kyt3.jpg
kyt2.jpg
kyt1.jpg
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod apuka » pon kvě 29, 2023 15:19

@Olchor: Hezka stavacova louka :smt023

Co jsem spominal, ze jsem na rozkvetlych ovocnych stromech nevidel u nas vcely... Ted jsem parkrat se prodiral rozkvetlymi kriky, 2-3 druhy s bilymi kvety, nazev netusim. Predtim za slunicka vzdy byl problem, jak nepodrazdit vcely, kterych tam bylo plno - ted ani jedna. Napodobne - tady je ted ve zvyku placky na stredovych pruzich u cest, u zastavkach, atd. osadit ruznymi "prirodnymi" kvitkami a rostlinami. Ted tam toho kvitne dost - medunka, salvej (ta jeste jen zacina), jetel, takove fialove vysoke kvety jako kvetouci cibule, nekde i vlci mak, nejake dalsi, vsechno "medonosne", na ktere se vcely vrhaji ostosest. Ted - z druhe strany vozovky jsem se dival na stredovy pas a zahladl JEDNU vcelu, navic kdyz jsem se dostal tesne tam, tak jsem zjistil, ze je to nejaky mensi cmelak. Jinak absolutne nic. Prazilo na to slunce, je to plne pylu, teplota ve stinu kolem 25, bezvetri... To same na prestupni stanici na Hulvakach. Fakt se obavam, ze tady v OV budeme mit letos problem. :-(

No a kdyz uz jsme u tech smutnych spravach - minuly tyden jsem narazil na nejaky clanek o otravenych dravcich a tam psali, ze letos uz maji v CR 16 nalezu mrtvych orlu morskych, z toho 10 bylo otravenych karbofuranem. Psali, ze casto neumiraji primym otravenim, ale ze nekdo travi lisky, kuny a pod., no a orel je i mrchozrout, tak se k tem navnadam dostane a je, bohuzel, po nem, nekdy to vezme do hnizda a umrou mladata. Tyto cisla jsou na cca 130 hnizdicich paru v CR hodne vysoka... :smt022
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Mawenzi » pon kvě 29, 2023 18:00

Olchor
parada! ja videla vstavace blede v hostynkach ale tohle je nadhera, to abych si jeste nasla cas si tam zajet ...

apuka
letos i hodne radila ptaci chripka, ktera sejmula velky mnozstvi u nas hnizdicich ptaku, takze to je uz jen hrebicek do rakve ty otravy uz tak nahnute populaci :(
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Quido » pon čer 5, 2023 8:52

PROSÍM POZOR!
Pokud při procházce uvidíte v přírodě na louce, na okraji lesa, nebo na polní stezce, či vedle ní, obrácený koš na prádlo, případně něco podobného, často vedle označeno tyčí, křížem atp., PROSÍM (!), nesahejte na tento koš nezvedejte ho!
Pod košíkem bývá srnče, koloušek nebo jiné mládě, kterou zachránili dobrovolníci, farmáři nebo myslivci před mechanizovaným sekáním louky, při postřiku, hnojení či sklizni.
Nedělejte si s tím starosti! Hned po dokončení takovýchto zemědělských prací jsou mrňousové propuštěni a potom se mohou vrátit k maminkám! Pokud je ale pustíte příliš brzy, je nebezpečí, že vyběhnou zpět na louku a budou zachyceny a zmrzačeny, nebo zabity zemědělskou technikou! A to opravdu nikdo nechce!

Nepřibližovat se a hlavně, nezvedat košík!
Děkujeme za pochopení a vaši pomoc!

koš_n.jpg


(jestli modi najdou vhodnější umístění pro twnto příspěvek, prosím přesunout... děkuji)
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod apuka » pon čer 5, 2023 13:01

@Quido: Diky, zes to sem dal :smt023 Myslim si, ze asi nebude lepsi vlakno.

Mozna by to jeste potrebovalo jednou za cas znovu nahodit na top, aby to bylo pred ocima napr. pred letni sklizni ruznych veci.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Etheric » úte čer 6, 2023 16:50

Nevíte někdo, co je to za ptáka? Sorry za nekvalitní foto, maximální zoom držený v rukou
IMG_20230606_114841.jpg
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Dromedaro » úte čer 6, 2023 17:01

Podle aplikace Merlin je to dospělý jedinec Zlatohlávka evropského.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Olchor » úte čer 6, 2023 17:11

Já to vidím ( bez aplikace) spíš na stehlíka obecného.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Olchor » úte čer 6, 2023 17:21

Jináč - včera jsme se vrátili z třídenního vandříku po loukách Bílých Karpat ( Velká n/ Veličkou - Pitín), cik - cak většinou mimo značky, paráda, spousta kytek, vstavače několika druhů. Kupodivu jen pár klíšťat, i když jsme hodně chodili vysokou travou. Nebezpečí z prodlení, už to začínají sekat.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod lojzmen » úte čer 6, 2023 23:27

Potvrzuji Olchorovi - stehlík. Krásný pták a hezky zpívá, takhle nějak to zní: štiglic štiglic .
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

PředchozíDalší

Zpět na Člověk a příroda