Pozorování v přírodě

životní prostředí, člověk a zvíře

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod vonkreuz » ned dub 4, 2010 22:09

Já včera viděl jen mrtvého čížka :evil:
A dneska střevlíka (živého) a žlutooranžové krokusy *
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod jedik » pon dub 5, 2010 9:39

sobb píše:ledaže by někomu uprchla :)
ta podplamatá může mít zbarvení ve škále šedá - zelená až černá, břicho jsi jí neviděl?
obojková to, předpokládám, nebyla?

Břicho bohužel ne, ale všechny ty podplamaté mají koukám složitou texturu, ale ten můj měl zbarvení vážně úplně jednolité a sytě zelené :-k
Jsou tiché jak ten černý bor, co kryje jejich hlavy sivé, to hřebeny jsou našich hor, to Beskydy jsou zádumčivé.
Uživatelský avatar
jedik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2878
Registrován: sob dub 21, 2007 16:53
Bydliště: Ostrava

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod rebi » pon dub 5, 2010 12:00

Tak si rikam,ze je asi bud hrozne beznej nebo naopak hrozne vyjimecnej, kdyz se jeste nikdo nezminil..
Ja povazuju za nejvzacnejsi asi pozorovani ve volny prirode nasledujici:

- hranostaje..a to kousicek od Prahy..

- cmelak..kterej sam o sobe sice nijak vzacnej neni.., ale pro me bylo naprosto uzasny ho videt v Atlasu ve 4 tisicich...nevim jestli je to bezny,ale pro me to proste byl vazne vyjimecnej zazitek.. :oops:

- cerny cap..ktery si to svistel nad nama kousek za Pieninama,kdyz jsme sjizdeli Dunajec (mimochodem nadherny prostredi..vrele doporucuju,at uz na vodu nebo na kolo..pripadne na kone..!!


a hrozne rad bych nekdy videl ve volny prirode zelvu...nejlip asi na Slovensku zelvu bahenni..a taky bych se rad koupal s delfinama a se svoji pritelkyni (nebo pritelkynema :mrgreen: :twisted: )
Today is a really good day for somebody else to die..
Time is the best teacher. Unfortunately it kills all its students.
Memories fade, but a google search never forgets.
Friends are just enemies you haven't met yet.
Uživatelský avatar
rebi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 838
Registrován: úte dub 7, 2009 18:04

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod sobb » pon dub 5, 2010 12:33

jedik: Nejsem odborník a možná se pletu, ale tipla bych to na užovku podplamatou anebo obojkovou.
Podplamatá může být celkem variabilní, od výrazně strakaté po takovou splývavou barvu, kde ty kostičky stěží rozlišíš. Nejstrakatější jsme potkali v Řecku, tam se kolem mě provlnila při koupání - a já vylítla z tůňky, jak kdyby mě kousla, vyděsila mě natolik, že jsem tam odmítla vlízt, i když už bylo jasné, že to jsou jen užovky :mrgreen:
Anebo ta obojková, nepřehlédl jsi třeba v leknutí ty půlměsíčky "za uchem" ? Případně to mohla být chudinka, kterou příroda zapoměla obojkem obdařit. Dělala ještě něco kromě pouštění hrůzy, nebo se poté odplazila?
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod jedik » pon dub 5, 2010 15:13

sobb píše:Anebo ta obojková, nepřehlédl jsi třeba v leknutí ty půlměsíčky "za uchem" ? Případně to mohla být chudinka, kterou příroda zapoměla obojkem obdařit. Dělala ještě něco kromě pouštění hrůzy, nebo se poté odplazila?

Detailů jsem si bohužel moc nevšímal, jen jsem radši stál, aby měla kam utéct, protože jsem ji nevědomky málem zahnal do rohu. A když se vysyčela, tak vzala roha :)
Jsou tiché jak ten černý bor, co kryje jejich hlavy sivé, to hřebeny jsou našich hor, to Beskydy jsou zádumčivé.
Uživatelský avatar
jedik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2878
Registrován: sob dub 21, 2007 16:53
Bydliště: Ostrava

Zparchantělá zvěř

Příspěvekod Ryba » čtv kvě 13, 2010 8:39

Nevšimli jste si, jak je ta srnčí zvěř v poslední době drzá? Já si pamatuju jako kluk když člověk narazil na srnku, tak zdrhala jak nepříčetná. Teď když běhám a narazím na cestě na srnu, tak se uraženě podívá a pak milostivě poodejde 20m do houští. Buď jsou tuná kolem Brna už tak zvyklý na lidi, nebo fakt nevím.
Nebylo by zřejmě na škodu vysazení rysů nebo smečky vlků, aby si ta milá býložravá zviřátka zas zvykla na "predační tlak" :twisted:
Uživatelský avatar
Ryba
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: pon srp 15, 2005 19:21
Bydliště: Brno

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod tesil » čtv kvě 13, 2010 8:46

zvěř je furt stejná, ale ty jsi přišel o respekt :twisted: :rolleyes: :mrgreen:
Uživatelský avatar
tesil
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1144
Registrován: čtv led 19, 2006 16:54
Bydliště: brno

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod amigo » čtv kvě 13, 2010 8:55

to není jen kolem brna, na vysočině se běžně pasou u silnice a kousek za jihlavou, kam jezdíme na chalupu, si zvykli chodit mezi baráky na louku. minulej rok jsem do jedný srnky málem vrazil na lesní stezce na kole, kousek za jihlavou u zborný, a přesně jak píše ryba: milá srna se po mě jen uraženě podívala a milostivě odhopkala do křoví :?
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Ryba » čtv kvě 13, 2010 9:13

Hned jsem si vzpomněl na jeden fascinující dokument o "nejférovějším lovu", jak Křováci běží třeba 5 hodin za antilopou, až ta se přehřeje a padne (oni mají flašku s vodou, takže zas tak férový to není :mrgreen: ).
Takže až příště uvidím srnku, jdu po ní! :axe:
Uživatelský avatar
Ryba
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: pon srp 15, 2005 19:21
Bydliště: Brno

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod amigo » čtv kvě 13, 2010 9:16

ale oni tu flašku s vodou mají proto, aby až antilopa padne, tak jí dali napít (proto nejférovější lov) a pak ji mohli honit dál :mrgreen:
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod vonkreuz » čtv kvě 13, 2010 9:20

Ti nevim, to maso z uštvané srnky by pak stále za houby :twisted:

Ted o víkendu jsem viděl hustopŕísnou ještěrku *
30 čísel i s ocasem, jasně zelené tělo a pod krkem azurově modrá kuže. Prostě mega drsnej varan :twisted:
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Ryba » čtv kvě 13, 2010 9:21

Tak tihle, co jsem viděl, byli nějací hodně nesportovní, neboť v tomto případě celá událost skončila tak, že slovy klasika:"Podřízli čuně kudlou zahnutou"
Uživatelský avatar
Ryba
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: pon srp 15, 2005 19:21
Bydliště: Brno

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod amigo » čtv kvě 13, 2010 9:24

to museli bejt nějaký amatéři, pač když ji takhle párkrát uštveš a znovu vzkřísíš, tak pak je maso rovnou připravený ke konzumaci. takovej moderní setonův hrnec :)
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Army » čtv kvě 13, 2010 10:17

rebi píše:- hranostaje..a to kousicek od Prahy..
- cmelak..kterej sam o sobe sice nijak vzacnej neni.., ale pro me bylo naprosto uzasny ho videt v Atlasu ve 4 tisicich...nevim jestli je to bezny,ale pro me to proste byl vazne vyjimecnej zazitek.. :oops:
- cerny cap..ktery si to svistel nad nama kousek za Pieninama,kdyz jsme sjizdeli Dunajec (mimochodem nadherny prostredi..vrele doporucuju,at uz na vodu nebo na kolo..pripadne na kone..!!

Hranostaj: párkrát jsem ho dokonce viděl i v Českých Budějovicích, dalo by se říct téměř na náměstí. Asi 50 m od náměstí v parčíků. Pozoroval jsem ho tam pravidelně :wink:

Čmelák: Čmeláci mají oproti jinýmu hmyzu výkonou produkci metabolickýho tepla a účinný protiproudový tepelný výměník, který zajišťuje ohřívání hemolymfy tekoucí ze zadečku do hrudi a tak se teplo potřebné pro svalovou práci udržuje v hrudi. Tím pádem mohou čmeláci lítat a krmit se i v mnohem chladnějším prostředí než jiní hmyzové :D

Černý čáp: Těch je u nás v jižních Čechách poměrně dost. Nedavno jsem viděl na louce cca 5 černých čápů, kteří tam lozili i s bílími čápy a popelkami (volavka popelavá).

Zajímavé pozorování jsem měl před rokem, kdy jsem u silnice spatřil losa. Zastavím a s foťákem nastartovaným vyrazím k němu. Stál si tak v křoví u rybníčka a najednou zvědavě vyleze a mašíruje si to ke mě. Zalehnul jsem a čekal. Kousek ode mě se zastavil a jeden na druhýho jsem čučely dobrých dvacet minut. :shock: Byl zvědavější než já. Když to viděli ostatní, tak samozřejmě zastavovali a lidi fotili na co se dalo :D

Parádní zážitek :supz:

kura odpusťte si ty citace přes půl stránky a zkracujte je! amigo
Chůze osvobozuje ...
Uživatelský avatar
Army
účastník
účastník
 
Příspěvky: 205
Registrován: čtv dub 23, 2009 15:07
Bydliště: Praha - Prosek

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod mike » čtv kvě 13, 2010 19:29

Ryba píše:Takže až příště uvidím srnku, jdu po ní! :axe:

Bacha, abys nedopadl takhle :twisted:

Ve skutecnosti je to jak psal tesil. Prisli jste i s amigem o respekt ;-) Prede mnou furt utikaji.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod sobb » čtv kvě 13, 2010 19:38

nás teď na jednom místě pravidelně "vyštěkává" srnec ... ale zatím při tom zároveň i prchá :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod mike » čtv kvě 13, 2010 19:39

Srnec, ktery steka, nekouse :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod sobb » čtv kvě 13, 2010 21:47

jen aby netrkal ... :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod mike » čtv kvě 13, 2010 21:49

Treba se ti taky podari natocit takove hezke video :twisted: Nebo nekomu jinemu a ty budes hlavni hrdinka :mrgreen: Urcite sis prala hrat ve filmu ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Ježo » pát črc 30, 2010 16:45

Sojka v Brně-Žabovřeskách - na borovici naproti našemu oknu. Omluvte prosím sníženou kvalitu záznamu.
Přílohy
IMG_2520s.jpg
sojka
IMG_2520s.jpg (49.63 KiB) Zobrazeno 4588 krát
... A Lotově ženě bylo přece řečeno, aby se neohlížela zpátky tam, kde všichni ti lidé žili a kde stávaly jejich domy. Ale ona se ohlédla, a já ji za to mám rád, neboť to bylo velice lidské. Obrátila se za to v solný sloup. Tak to chodí.

(Kurt Vonnegut: Jatka č. 5)
Uživatelský avatar
Ježo
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1529
Registrován: úte lis 29, 2005 12:22
Bydliště: Brno

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Ryba » sob lis 27, 2010 12:42

Tak dneska, před polednem, kousek pod hospodou Velká Klajdovka. Běžím, proti mě vyklusá z křáku (asi 5 m vpravo) pes. Klusá, dívá se bokem, nevšímá si mě. Páníček nikde.
Divnej pes.
Kua, to je ale fakt divnej pes!
Kouknu pořádně - on ten pes je liška. Přeběhla asfaltku, pár metrů běžela po druhé straně po krajnici a odbočila dál do křoví.

Závěr: Lišky ryby nežerou. :mrgreen:
Uživatelský avatar
Ryba
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: pon srp 15, 2005 19:21
Bydliště: Brno

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod sobb » sob lis 27, 2010 12:57

a naopak? co bude zejtra u Rybů k obědu? :twisted:

to bylo na tý asfaltce ke cvičáku a lomu nebo jinde?
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Ryba » sob lis 27, 2010 13:09

Jo přesně na té asfaltce, hned nahoře jak ústí na hlavní čtyřproudovku na Ochoz.
Na těch šípkama a trnkama porostlých loukách směrem k bývalému kališti bývalo hodně králíků (pokud to teda už nevyzdechalo na myxomatózu, dlouho jsem žádného nepotkal) - tak tam asi vyrazila kmotřička shánět oběd.
Uživatelský avatar
Ryba
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: pon srp 15, 2005 19:21
Bydliště: Brno

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Ryba » pon led 31, 2011 12:29

Včera kolem poledne běžím po cestičke směrem po proudu Říčky, asi kilák a půl nad Muchovou boudou. Nikde nikdo (obvykle je to tam jak na D1). Najednou asi 10 m ode mne vystartovala k nebi volavka popelavá :shock:. Proletěla kus pod klenbou stromů nad vodou, pak to zahla nahoru do díry v korunách.
Krásnej pohled, ale jak jsem byl z těch kiláků za sebou už rozpumpovanej :t:t , tak se mi v počátečním úleku málem zastavilo srdce :-k
Takhle zblízka je to pěkně velká vobluda.
Uživatelský avatar
Ryba
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: pon srp 15, 2005 19:21
Bydliště: Brno

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod mike » pon led 31, 2011 19:23

Ryba píše:Takhle zblízka je to pěkně velká vobluda.

Rekla si volavka a radej odletela ;-) :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Ryba » pon led 31, 2011 19:29

:axe:
Uživatelský avatar
Ryba
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: pon srp 15, 2005 19:21
Bydliště: Brno

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod martan » pon led 31, 2011 20:38

je to už pár let, co mi na hřebeni mezi KOtařem a Prašivou (v Beskydach) cca 10-15 m před :bike: skočil přes cestu los. asi emigrant z PL.
kua, to bylo jak letící vagón přes cestu. luftem dal tak 6m do dálky a pádil dál.
škoda, že jsem ho netrefil, moh být kotel guláše. akorát nevím, esli z něj nebo ze mně :taboracek: :mrgreen:
kdo je jebán, ten se rozvíjí :finga:

největší peklo je život

http://madfoto.wz.cz/
Uživatelský avatar
martan
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1965
Registrován: pon úno 22, 2010 20:03
Bydliště: F-M - http://fajnemjesto.cz/

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod sobb » sob úno 5, 2011 13:04

tohle sice není pozorování, ale poslouchání: minulej týden nám za jasných a mrazivých večerů houkal někde v kopci kousek za chalupou výr ... fajn vědět, že tam stále jsou, snad i zahnízdí a vyvedou mladý :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod sobb » sob úno 5, 2011 13:22

a toto sice je pozorování, nikoliv však v přírodě: představuji našeho dočasného spolubydlícího Bodlinu alias Krtka:
bodlina.jpg
bodlina.jpg (43.05 KiB) Zobrazeno 4234 krát
jen doufám, že ho nevykrmuju pro výše zmiňovaného výra :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Mawenzi » ned úno 6, 2011 14:36

já viděla včera v lese lišku, tak jsem celkem ráda. Sice vzácnost nula, ale pro mě super zážitek. Celkem vás obdivuju, kolik znáte druhů ptactva a zvířat celkově, půlku bych ani nevěděla jak vypada:(
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9382
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

PředchozíDalší

Zpět na Člověk a příroda

cron