Pozorování v přírodě

životní prostředí, člověk a zvíře

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Příspěvekod Polky » úte pro 18, 2007 10:27

bobor zostane bobrom, aj keby bol kratkosrsty
Videli ste niekto tu reklamu na Heidi Klum? Čo to preboha je ten puša-efekt??
Polky
účastník
účastník
 
Příspěvky: 601
Registrován: úte čer 26, 2007 10:46

Příspěvekod berry » úte pro 18, 2007 11:49

Polky píše:ked pozorujes milencov, tak casto mas velku sancu zaroven zazriet aj bobra :P

To máš pravdu :mrgreen: Ono se ti dokonce může stát to, že seš na treku, pozoruješ milence a najednou zjistíš, že už stanuješ :oops: :twisted: :mrgreen:
berry
nováček
nováček
 
Příspěvky: 157
Registrován: čtv čer 21, 2007 6:12
Bydliště: MB

Příspěvekod Cvrk » úte pro 18, 2007 13:27

Petras píše:i veverka dokáže potěšit...

:mrgreen:
Carpe Diem! Lovte kapry!
Uživatelský avatar
Cvrk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2942
Registrován: ned led 22, 2006 12:56
Bydliště: OV

Příspěvekod Cvrk » úte pro 18, 2007 13:30

Ty jo, ale tak jsem se nezasmál ani ve Vtipech, jak teď tady čtením těch OT!!!
Supéééér!
:smt023
Carpe Diem! Lovte kapry!
Uživatelský avatar
Cvrk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2942
Registrován: ned led 22, 2006 12:56
Bydliště: OV

Příspěvekod Lenka » úte pro 18, 2007 13:33

nj...aneb co dokážou chlapi udělat z vlákna o zvířátkách :roll: :mrgreen:
Lenka
účastník
účastník
 
Příspěvky: 528
Registrován: pát črc 22, 2005 20:52
Bydliště: Brno

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Jan » úte pro 18, 2007 14:08

sobb píše:Tak se pochlubte, co jste kdo spatřil ať už u nás nebo v cizích krajích :wink:


Všelijakých potvor bolo veľa, najcennejšie však asi boli dva losy (!), križujúce mi cestu nad Lipnom, medzi Frymburkom a Náhlovom, teraz v septembri, nejakých 50 metrov predo mňou... Skoro som spadol z bicykla ... :-)
Jan
účastník
účastník
 
Příspěvky: 747
Registrován: čtv bře 9, 2006 11:58

Příspěvekod zatora » úte pro 18, 2007 14:27

lamaTor píše:
Lenka píše: :smt023 kde? :)


Je to v Beskydech, ale víc nepovím. Mám to tam strašně rád i proto, že je tam klid a nikdo tam nechodí (což je vzhledem k výskytu mloků docela očekávané), tak to chci zachovat........ :yawinkle:


já bydlím přímo v Beskydech pod hřebenem nejmenovaného pohoří a když valim k robce "do divočiny (od ni 20 min na hřeben)" tak v určitou roční dobu ani neprojedu na kole po příjezdové cestě kolik tam je mločáků- jojo karel čapek by měl radost :wink:

a pak ma robka eště chatu dole na slovenskem pohraniči a tam je to stejné
život prostě jde...no, a tak to je
Uživatelský avatar
zatora
účastník
účastník
 
Příspěvky: 601
Registrován: stř bře 8, 2006 8:47
Bydliště: Wallachian Kingdom

Příspěvekod Hanzik » úte pro 18, 2007 14:30

Cvrk píše:Ty jo, ale tak jsem se nezasmál ani ve Vtipech, jak teď tady čtením těch OT!!!
Supéééér!
:smt023


Tak tak, jsem malem smichy spadnul ze zidle, jak jsem to rano cetl:D

Jinak teda k tematu, letos se mi v Beliankach postestilo potkat kamziky. V Tatranske Lomnici jsme pak vecer malem na louce naproti muzeu vrazili do trech srn, ktere si tam jen tak znudene prezvykovali a pritomnost lidi je vubec nevzrusovala.
Hanzik
účastník
účastník
 
Příspěvky: 726
Registrován: stř lis 1, 2006 14:07
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod berry » úte pro 18, 2007 17:13

Lenka píše:nj...aneb co dokážou chlapi udělat z vlákna o zvířátkách :roll: :mrgreen:

vždyť se stále bavíme jen a jen o zvířátkách ... :(( :mrgreen:
berry
nováček
nováček
 
Příspěvky: 157
Registrován: čtv čer 21, 2007 6:12
Bydliště: MB

Příspěvekod Blaf » úte pro 18, 2007 17:22

neni to nic extra,ale jednou sme byli jeste tenkrat s jednotkou na nocnim pruzkumu, lilo a uz bylo neco okolo 1-2rano takze jen mesic sem tam osvitil les. sem delal zadni hlidku takze tak 10m za ostatnima...jeste sem se zdrzel kvuli "volani prirody":D a najednou se otocim a tak 5m ode me prechazi cestu male divoke selatka v cele s velkym prasetem....ty jo sem se polekal a strnul....jak sem uvidel i matku jak se diva okolo tak sem cekal jak se na me akzdou chvili rozbehne a roztrhne me napul....jelikoz vsude byly nizke stromky nebyla sance uteku....nastesti presla dal,snad si me ani nevsimla :ú
Uživatelský avatar
Blaf
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2901
Registrován: stř srp 29, 2007 20:21
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Jan » úte pro 18, 2007 18:02

Blaf píše:jak sem uvidel i matku jak se diva okolo tak sem cekal jak se na me akzdou chvili rozbehne a roztrhne me napul....jelikoz vsude byly nizke stromky nebyla sance uteku....nastesti presla dal,snad si me ani nevsimla :ú


Priznám sa, že mám iracionálnu fóbiu z medveďov a sršňov, to veru mám. Ale ako Ťa môže roztrhnúť diviak? Ako si tak vzpomínam, stretol som v lese plno diviakov, zopár krát aj s mladými, niekedy aj skutočne na pár metrov, raz napríklad vystrelil diviak zo svojho ležoviska asi 2 metre predo mňou a ufujazdil preč, skor som infarkt dostal, ako som sa zľakol. Iste, keď stretnem diviaka, tak sa zľaknem a dávam si pozor, ale prečo sa diviaka báť? Počuli ste vôbec niekto o nejakom "útoku" diviaka na človeka či dokonca zranení?
Jan
účastník
účastník
 
Příspěvky: 747
Registrován: čtv bře 9, 2006 11:58

Příspěvekod Hanzik » úte pro 18, 2007 18:08

Jan píše:
Priznám sa, že mám iracionálnu fóbiu z medveďov a sršňov, to veru mám. Ale ako Ťa môže roztrhnúť diviak? Ako si tak vzpomínam, stretol som v lese plno diviakov, zopár krát aj s mladými, niekedy aj skutočne na pár metrov, raz napríklad vystrelil diviak zo svojho ležoviska asi 2 metre predo mňou a ufujazdil preč, skor som infarkt dostal, ako som sa zľakol. Iste, keď stretnem diviaka, tak sa zľaknem a dávam si pozor, ale prečo sa diviaka báť? Počuli ste vôbec niekto o nejakom "útoku" diviaka na človeka či dokonca zranení?


O jednom mi vypravel kamarad. Kdysi pry na nake akci potkal typka, ktereho napadl divocak. Stalo se to pry nekde na vandru dal v lese a dost dlouho trvalo, nez ho nekdo nasel. Nasledkem byla amputace ruky a nohy. Podrobneji si bohuzel uz nevzpomenu.
Hanzik
účastník
účastník
 
Příspěvky: 726
Registrován: stř lis 1, 2006 14:07
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Blaf » úte pro 18, 2007 18:20

no aj mam v pameti jak mi tatka a deda vypraveli kdyz sem byl maly ze jednomu borci rozparala matka malych bricho :roll:
Uživatelský avatar
Blaf
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2901
Registrován: stř srp 29, 2007 20:21
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod zatora » úte pro 18, 2007 19:03

divočáka je třeba se bát a bachyně se selatama rozhodně vic než třeba psa nebo lišky, rysa a tak, jelena taktéž (hlavně se nedoporučuje ženám které mají zrovna "jahodové dny" aby chodily do lesa v období říje)
život prostě jde...no, a tak to je
Uživatelský avatar
zatora
účastník
účastník
 
Příspěvky: 601
Registrován: stř bře 8, 2006 8:47
Bydliště: Wallachian Kingdom

Příspěvekod Blaf » úte pro 18, 2007 19:09

uz sem se lekl ze sem se bal parkrat zbytecne :((
Uživatelský avatar
Blaf
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2901
Registrován: stř srp 29, 2007 20:21
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod RUMcajs » úte pro 18, 2007 19:32

Od doby co ziju v Irsku, tak vidim ovce kudy chodim...
Cim mene jde v mlze videt do dalky, tim vice jde videt do sebe.
Uživatelský avatar
RUMcajs
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2419
Registrován: čtv lis 24, 2005 15:00
Bydliště: Sligo, Ireland

Příspěvekod Rujir » úte pro 18, 2007 19:33

Blaf píše:uz sem se lekl ze sem se bal parkrat zbytecne :((


Sak si mal v ruke kanon, nie? Tak ake batie? Co je to za military akcia, ked sa bojis prasiatka? :twisted: :twisted: :twisted: Ok, ok, koncim. :mrgreen:

K veci: jeden polovnik mi vravel, ze keby si mal vybrat, ci chce zazit utok medveda alebo diviaka, tak by si jednoznacne vybral medveda ako menej nebezpecneho. Proste diviak utoci malokedy, ale ked uz, tak to stoji za to.
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod tuso » úte pro 18, 2007 20:01

RUMcajs píše:Od doby co ziju v Irsku, tak vidim ovce kudy chodim...


To chce míň whisky :mrgreen:
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod zatora » úte pro 18, 2007 20:02

tuso píše:
RUMcajs píše:Od doby co ziju v Irsku, tak vidim ovce kudy chodim...


To chce míň whisky :mrgreen:


jojo myšky se eště daji ukočírovat ale ovečky... :mrgreen:
život prostě jde...no, a tak to je
Uživatelský avatar
zatora
účastník
účastník
 
Příspěvky: 601
Registrován: stř bře 8, 2006 8:47
Bydliště: Wallachian Kingdom

Příspěvekod kropt » úte pro 18, 2007 20:43

divočáka je třeba se bát a bachyně se selatama rozhodně vic než třeba psa nebo lišky, rysa a tak, jelena taktéž (hlavně se nedoporučuje ženám které mají zrovna "jahodové dny" aby chodily do lesa v období říje)



:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Tak tohle nechapu, a abych se přiznal, asi to ani pochopit nechci. :oops:
Uživatelský avatar
kropt
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1510
Registrován: pát zář 28, 2007 20:35
Bydliště: Vysočina

Příspěvekod Blaf » úte pro 18, 2007 20:43

@Rujir:ono zajimavy boj...na jedne strane ja s nozem, popr kverem ktery strili 6mm UMELOHMOTNE kulicky a na druhe divocak s pravymy tesaky :mrgreen:
Uživatelský avatar
Blaf
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2901
Registrován: stř srp 29, 2007 20:21
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Cvrk » úte pro 18, 2007 21:41

@RUMcajs: aspoň nemáš problém usnout, ne? :mrgreen:
@kropt: Nechápu, co nechápeš :((
@Jan: těch případů, co napadl divočák člověka je nepočítaně - já osobně jsem to zažil třikrát.
Carpe Diem! Lovte kapry!
Uživatelský avatar
Cvrk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2942
Registrován: ned led 22, 2006 12:56
Bydliště: OV

Příspěvekod Jan » úte pro 18, 2007 21:44

Cvrk píše:@Jan: těch případů, co napadl divočák člověka je nepočítaně - já osobně jsem to zažil třikrát.


Nemôžeš opísať, ako taký útok vyzerá? Čím je diviak nebezpečný? A prečo útočí?
Jan
účastník
účastník
 
Příspěvky: 747
Registrován: čtv bře 9, 2006 11:58

Příspěvekod zatora » úte pro 18, 2007 21:46

kropt píše: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Tak tohle nechapu, a abych se přiznal, asi to ani pochopit nechci. :oops:


tož normálně jelen nebo třeba i srnec apod. má v říji výborný čich, a jak mu to brnkne do frňáku tak moc neřeší co že to cítí a ide to omrknout (a když to je laň tak i omrdnout :oops: )

:mrgreen:
život prostě jde...no, a tak to je
Uživatelský avatar
zatora
účastník
účastník
 
Příspěvky: 601
Registrován: stř bře 8, 2006 8:47
Bydliště: Wallachian Kingdom

Příspěvekod Rujir » úte pro 18, 2007 21:47

Jan píše:Nemôžeš opísať, ako taký útok vyzerá? Čím je diviak nebezpečný? A prečo útočí?


Citujem:

"Prasa divé - diviak

Predok nášho domáceho prasaťa. Žije v čriedach - len staré samce - kanci bývajú samotári. Diviaky obľubujú kypré, mäkké, bahnité, vlhké prostredie, najmä bučiny a dubiny susediace s poliami, kde na kukurici, zemiakoch a repe vedia narobiť značné škody. Diviaky sú nočné zvieratá - cez deň sa ukrývajú v húštinách, na svojich ležoviskách. V noci sa ako všežravci kŕmia prakticky všetkým jedlým, čo leží na zemi a čo je pod zemou.

Diviak je pre človeka nebezpečný svojou hmotnosťou /až 300 kg/, silnými zahnutými špičiakmi - klami a mocnými zubami. Nebezpečná je najmä matka - prasnica, keď si chráni svoje potomstvo, pruhované mláďatá. Vtedy zaženie i medveďa. Nebezpečný je postrelený, poranený diviak, hlavne v období poľovačiek. A napokon môže zaútočiť aj keď sa pred ním zrazu zjavíme alebo keď sa ocitne v kúte, odkiaľ niet pre neho úniku.

Vo všetkých týchto prípadoch ide u diviaka o sebeobranu. A tak je lepšie stádu diviakov sa radšej zďaleka vyhnúť - najmä ak sú medzi nimi mladé prasiatka. Napokon také stádo dáva o sebe zďaleka vedieť - funením, chrochtaním, kvičaním, dupotom a lomozom. Na druhej strane si treba uvedomiť aj diviakove prednosti - disponuje výborným sluchom a čuchom a je prekvapivo rýchly a pohyblivý. Pred rozzúreným útočiacim diviakom treba uskočiť a vyliezť na strom, skalu, balvan, krmelec. Ak vás trafí, tak vás "prevalcuje", pretože vás zvalí, doráňa vás hlavou a nohami, dotrhá klami, dohryzie zubami. Aj to sa môže stať, ale inak je diviačia zver v podstate plachá, človeka sa bojí a uteká pred ním."
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod zatora » úte pro 18, 2007 21:50

Jan píše:
Cvrk píše:@Jan: těch případů, co napadl divočák člověka je nepočítaně - já osobně jsem to zažil třikrát.


Nemôžeš opísať, ako taký útok vyzerá? Čím je diviak nebezpečný? A prečo útočí?


dospělý divočák nemá u nás přirozené nepřátele (vyjma lidí) a tudíž se nebojí, a navíc bachyně hlídající si selátka se může opravdu hustě nasrat na cokoliv - jak cítí nebezpečí tak jedná rychle a útěk nebýva tou volbou

EDIT: rujir to trefil :smt023
život prostě jde...no, a tak to je
Uživatelský avatar
zatora
účastník
účastník
 
Příspěvky: 601
Registrován: stř bře 8, 2006 8:47
Bydliště: Wallachian Kingdom

Příspěvekod Cvrk » úte pro 18, 2007 21:58

Nejsem sice přímo myslivec, ale vzhledem k těm zkušenostem snad můžu stručně popsat čím to je, že je to prasátko tak nebezepečné.
Divočák je nebezpečný mimojiné tím, že ti lehce překousne nohu, lehce rozpárá břicho a na rovině tě lehce dohoní....(60km/h)
Sice jsem slyšel takové zkazky, že mu (podobně jako medvědovi) utečeš šikmo do kopce či z kopce, ale nechtěl bych mít tu možnost to vyzkoušet.
Obecně jsou prasátka velmi plaché, s velmi dobrým sluchem a hlavně čichem (jak vidí nevím), když hledají tu potravu v a pod zemí, takže pokud tě zmerčí a mají možnost, utečou. Může se ale stát, že se zničehonic potkáte a jste zaskočeni oba - v tom případě se může stát, že zaútočí. Problém je bachyně. Jakmile má malá selata, brání je a to dost zuřivě. Tím je pověstná. Takže kdo ji potkal se selaty, ten má z pekla štěstí. Nejlepší je rychle tiše zmizet a když už po tobě jde, tak jedině na strom.
Jo, ale nejvíc nebezpeční jsou divočáci tím, že žerou žaludy! Tak bacha :mrgreen:
Carpe Diem! Lovte kapry!
Uživatelský avatar
Cvrk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2942
Registrován: ned led 22, 2006 12:56
Bydliště: OV

Příspěvekod zatora » úte pro 18, 2007 22:01

Cvrk píše:...Jo, ale nejvíc nebezpeční jsou divočáci tím, že žerou žaludy! Tak bacha :mrgreen:


:smt044 :smt023
život prostě jde...no, a tak to je
Uživatelský avatar
zatora
účastník
účastník
 
Příspěvky: 601
Registrován: stř bře 8, 2006 8:47
Bydliště: Wallachian Kingdom

Příspěvekod Cvrk » úte pro 18, 2007 22:01

koukám, že jsem zase dost pomalej :(( :roll:
Carpe Diem! Lovte kapry!
Uživatelský avatar
Cvrk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2942
Registrován: ned led 22, 2006 12:56
Bydliště: OV

Příspěvekod Cvrk » úte pro 18, 2007 22:04

@Rujir: Nevím, odkud jsi citoval, ale jsem rád, že jsem to vlastními slovy popsal skoro stejně. Zkrátka jsem jako kniha! :oops: :ú
Carpe Diem! Lovte kapry!
Uživatelský avatar
Cvrk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2942
Registrován: ned led 22, 2006 12:56
Bydliště: OV

PředchozíDalší

Zpět na Člověk a příroda