Pozorování v přírodě

životní prostředí, člověk a zvíře

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Etheric » čtv srp 10, 2023 14:35

Tvl teď jsem čuměl na vlka. Tohle pes nebyl. Žďárské Vrchy mají opět vlčí obyvatele
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod mike » čtv srp 10, 2023 17:05

To mas z toho holeni :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Etheric » čtv srp 10, 2023 17:18

Že to tu šelmu přilákalo? Asi těžko
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod mike » čtv srp 10, 2023 17:22

Presedni si ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Etheric » čtv srp 10, 2023 18:42

Jsem hledal a fakt že tu jsou. To jsem ani nevěděl https://www.idnes.cz/jihlava/zpravy/vlk ... -zpravy_mv
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod mike » čtv srp 10, 2023 21:14

Podle clanku je vlk docela cestovatel. A to jeste musi chudak tahat GPSku, ktera urcite neni UL ;-)

BTW, vite nekdo neco o zminenych telemetrickych obojcich? Jak je to velke/tezke, jak casto to vysila apod. Evidentne v tom musi baterka vydrzet roky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod sobb » čtv srp 10, 2023 22:49

Etheric: gratuluju k úžasnýmu pozorování. Spousta lidí vlka v životě neviděla ani v oblastech, kde normálně žijí.

mike: Ty vlčí obojky určitě UL nejsou, co vím, tak kolem půl kila a víc. Výdrž závisí na intenzitě vysílání signálu, což se dá nastavit a možná i dálkově ovládat (?). Když vypouštěli toho sraženého vlka zpátky v Krušných horách, tak nejdříve byla intenzita odesílání polohy nastavena častější.
Roky to sice jsou, ale tak dva. U rysa, který má obojek menší (něco přes 300 g), to bývá rok.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod mike » čtv srp 10, 2023 23:12

:shock: schvalne jsem nasel, kolik vazi prumerny vlk a je to asi polovina toho, co ja. Kdyby mi nekdo chtel dat na krk kilovy nebo tezsi obojek, tak ho zakousnu.

Neni to nahodou tyrani zvirat?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod sobb » čtv srp 10, 2023 23:25

Nevím, možná je. V zájmu vědy :roll: Ale asi to tak hrozný nebude.

Ale nejen týrání, telemetrie byla a je zneužívána i k nalezení a vyvražděních vlčích smeček - "Judas wolf"
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod mike » čtv srp 10, 2023 23:30

Si to predstav mit furt na krku kilovy obojek #-o

Jak se vlastne meni baterka? Vlk se najde podle polohy, obojku se posle signal a ten mu da uspavaci injekci? :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod sobb » čtv srp 10, 2023 23:35

Můžeš to zkusit a poreferovat :wink: :mrgreen:

Obojek je naprogramován, aby se sám odepnul před předpokládaným (spočítáným) koncem životnosti baterie. Ne vždy se to povede.
O moc víc detailů nevím, kdybys chtěl podrobnější info, tak Ti můžu dát kontakt na kolegy z lesárny, kteří se velkými šelmami a telemetrií zabývali a nejspíš stále zabývají.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod mike » čtv srp 10, 2023 23:40

Nepotrebuju, tohle zvladne ma predstavivost ;-)

Diky, tohle mi zatim staci, jen mne to zaujalo z technickeho hlediska. Chapu, ze je zajimave sledovat, jak vlk putuje 3000 km a hleda misto, kde by se usidlil, ale na jeho miste bych teda stastny nebyl. Teda, mozna muze byt jeste rad, ze mu na zada neprivazali solarni panel :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod sobb » čtv srp 10, 2023 23:46

Ono to není jen o samotném sledování pohybu, ale i věcí s tím souvisejícími.
Spíš může být rád, že je ještě naživu.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Etheric » pát srp 11, 2023 4:46

Jsem si ani nevšiml, jestli měl obojek, asi ne
Byl celkem blízko potvora. Byl jsem mimo cesty, sedl jsem si na hezkým místě, poslouchal zvuky hmyzu a koukal okolo. Tak půl hodiny jsem tam seděl určitě. Dole bylo houští, několik metrů mezera a zase houští. On vylezl, prošel mezeru a zase zalezl. Koukal, viděl mě, ale evidentně jsem ho vůbec nezajímal. Raději jsem se hned zvedl a odešel úplně jinudy, než bylo v plánu, snažil jsem se držet v co nejvíc otevřeným prostranství. Byl velkej, kdyby se rozhodl zaútočit, moc velkou šanci bych asi neměl.
Jsem si klidně mohl nevědomky sednout poblíž mláďat. Naštěstí to tak asi nebylo, předpokládám, že by mě v tom případě asi zrychtoval jak svině pytel šrotu....
Nová věc, na co si tu musím dávat pozor. Ale jak poznám, že v tý lokalitě, mimo stezky, daleko od turistů, zrovna v týhle či týhle velký houštině nemaj mladý? Víte někdo, jak (jestli vůbec) se to dá poznat?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Mawenzi » pát srp 11, 2023 6:20

vlk ma ale mnohem masivnejsi a vetsi krk. Vetsine psu obojky s gps nebo elektrika atd nevadi (nevypadaji, ze by je to obtezovalo), vetsina psu si i mladejch necha v poho nasadit obojek a nesnazi se ho zbavit, narozdil treba od kosiku atd. Myslim, ze vlk o nem v podstate ani nevi.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod milarepa » pát srp 11, 2023 7:36

řekl bych, že vlk má své doupě hodně daleko od všech stezek, vlky jsem nikdy neřešil, a to jsem mnohokrát šel místy, kde jich bylo dost, rád jsem pak večer před spaním poslouchal jejich vytí
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod sobb » pát srp 11, 2023 13:54

Etheric píše:Nová věc, na co si tu musím dávat pozor.
Vlků bych se v našich podmínkách prozatím fakt nebála. Pravděpodobnost napadení člověka je celkem mizivá, mnohem víc hrozí napadení divočákem. Anebo střelba pytláků s lístkem.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod apuka » pát srp 11, 2023 14:22

@Etheric: kdyz byl syn maly a zajimal se o vlky a medvedy (rekneme do r. 2005), tak na mnoha mistech jsem narazil na informaci, ze v Evrope za poslednich vice nez 100 let nebyl jediny zaznam o nejakem cilenem napadnuti cloveka vlkem. Dokonce slovensti myslivci psali, ze ma natolik respekt z lidi, ze kdyz prijdou k jeho doupeti a vyberou mu mnladata (bohuzel, to byla jistou dobu "moda", ze jejich mladata nekdo choval doma), tak si sedne pobliz a kouka, co to delaji a nema sebemensi zajem se je pred clovekem chranit. Netusim, nakolik je to pravda, ale nejspise jo, protoze to bylo z ruznych stran, od myslivcu z celeho Slovenska.

Takze bych se vlka u nas fakt nebal a radeji tesil, ze jsem mel to stesti se s nim setkat.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Etheric » pát srp 11, 2023 18:39

milarepa píše:řekl bych, že vlk má své doupě hodně daleko od všech stezek

Nejspíš jo. Ale tam já často chodím.

sobb píše:Vlků bych se v našich podmínkách prozatím fakt nebála

On byl dost velkej a pravděpodobně i těžší, než já. A čuměl, větřil. Ale vůbec o mě neměl zájem. Kdyby mu hrklo v bedně, tak by mě dostal. Na tu vzdálenost bych se ani nestačil zvednout. V tu chvíli jsem byl strašně jednoduchá kořist, doslova jídlo zdarma, on to tak ale naštěstí neviděl. Je to velká šelma, do hlavy mu nevidim, nevim, jestli bude agresivní nebo ne a jak moc.. A zkoušet se mi to nechce.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Dromedaro » pát srp 11, 2023 19:43

Mě s těmi sledovacími obojky, které dávají divokým zvířatům, štvou.
Nejen kvůli zvířatům, ale třeba by mě štvalo, kdybych vyrazil někam do divočiny a viděl tam třeba medvěda s obojkem nebo vlka s obojkem, tak to hned zkazí nějaký pocit z divočiny.

Ale víc mi přijde hrozný třeba ty kravský zvony co tahají krávy na krku. Ty už nějakou větší váhu mít budou, ale hlavně chudáci musí poslouchat většinu života při každém kroku takový rámus.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4384
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod milarepa » pát srp 11, 2023 20:08

a teď si vezmi, že spousta jedinců tvého živočišného druhu si tohle dává na sebe dobrovolně, furt poslouchá nějaký rámus ve sluchátkách, na krku mají různé podivné obojky, kroužky v nose........určitě tím ruší třeba holuby, co se na tohle musí dívat a kroutí nad tím hlavičkami
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod sobb » pát srp 11, 2023 23:02

Etheric píše: Kdyby mu hrklo v bedně
Ono je to o tom, že vlk není člověk a v "bedně mu nehrkne".
Neplatí možná vžitá domněnka, že vlk musí vždy okamžitě utíkat pryč, může chvíli člověka pozorovat, než vyhodnotí situaci a uvědomí si, že je potřeba pláchnout. Navíc obzvláště mladí vlci jsou docela zvědavá zvířata. Jestli Ti to přesto vrtá v hlavě, tak si přečti něco o chování vlků, třeba Ti to pomůže zbavit se strachu. Anebo taky ne :twisted:

Dromedaro píše:třeba by mě štvalo, kdybych vyrazil někam do divočiny a viděl tam třeba medvěda s obojkem nebo vlka s obojkem, tak to hned zkazí nějaký pocit z divočiny.
Mám obavu, že vědcům a dalším badatelům, kteří díky telemetrii sledují pohyb a zvyky zvířat, je celkem jedno, jestli má nějaký náhodný turista "zkažený pocit z divočiny" :wink:

Dromedaro píše:ale hlavně chudáci musí poslouchat většinu života při každém kroku takový rámus.
Váha zvonce na krku krávy je zanedbatelná záležitost. Jeden takový ztracený kravský zvonec mám ostatně doma, pár let jsme ho měli přede dveřma pro návštěvy k zazvonění :)
Co se týče zvuku, tak se domnívám, že si na to zvíře prostě časem zvykne a nevnímá jej. Asi trochu podobně, jako si zvykneš na to, že Ti v noci na dvoře štěká hlídací pes na vše, co se hne. Po čase to prostě nevnímáš. Nebo když bydlíš u trati, kde v noci každou chvíli projíždí vlak. Taky to po čase přestaneš registrovat a ten zvuk vytěsníš (nemusí to samozřejmě platit pro každého, ale počítám, že krávy či ovce jsou asi psychicky odolnější, než většina lidí))

apuka píše: na mnoha mistech jsem narazil na informaci, ze v Evrope za poslednich vice nez 100 let nebyl jediny zaznam o nejakem cilenem napadnuti cloveka vlkem.
Tak to úplně není. Útoky byly zaznamenané i v Evropě, dokonce i celkem nedávno. Historicky to bylo velmi často spojené s výskytem vztekliny. Která byla v ČR prozatím vymýcena.
Poměrně hutnou zprávu na toto téma - nejen v Evropě, ale celosvětově - vydal Norwegian Institute for Nature Research: https://brage.nina.no/nina-xmlui/bitstr ... sAllowed=y
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Etheric » sob srp 12, 2023 6:16

@sobb: já neměl strach, nevypadal děsivě, ale furt je to predátor těžší a silnější než já (což ale asi neví). Spíš bych měl strach z medvěda
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod apuka » sob srp 12, 2023 19:22

sobb píše:Útoky byly zaznamenané i v Evropě, dokonce i celkem nedávno.
Kdyz se ale podivas na ty popsane pripady (v Evrope, hlavne stredni!!!) na Tvem linku, tak krome besnoty tam byly pripady, kdy to byli vlci nejspise vychovani u lidi nebo se silnym podezrenim na to, tj. dostali se do prirody (asi) od lidi. A/nebo jeste kdyz je dokonce turiste zvykli krmit (v obci!). No a jeden pripad, kdyz farmar nacapal vlka mezi ovcemi a zacal jej tahat za ocas...

Jo, jako turista tezko pohledem zjistis, ze je to "vlk od lidi", ale tyto bych tezko mohl brat jako cilene utoky vlka na lidi a uz vubec ne jako "prirodni" nebo "prirozene".
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Dromedaro » sob srp 12, 2023 21:15

Z vlků bych u nás nějaké obavy neměl. Spíš bych se kvůli nim bál o psa. Nevím, jak přesně to vlci s těmi psy mají, ale už jich v ČR, když byli na vycházce s majiteli, myslím pár roztrhali. Pak jsem viděl nějaká videa ze zahraničí, jak vlci napadly psy a zabili je. Slyšel jsem, ale nevím, co je na tom pravdy, že vlci prý psy "nenávidí".
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4384
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod sobb » sob srp 12, 2023 22:30

apuka: Ono v té střední Evropě nějakou dobu nebylo moc co monitorovat. Krom toho, co zmiňuješ, se v Evropě vyskytlo pár útoků tzv. "fearless" vlků (tedy něco jako vlků beze strachu - jedinců, kteří si až přespříliš zvykli na lidskou přítomnost, a ano, může to často mít i souvislost se zdroji potravy, či odchovem v zajetí, jak píšeš). Ani v takovým případě by ale v našich podmínkách neměl být problém, v zahraničí už docela dlouho funguje metodika, jak tyto jedince vytipovat a zavčas odstřelit. A zdá se, že naše úřady mají v tomto tendenci se ze zkušeností odjinud docela učit. Takže metodiky už existují i u nás.

Dromedaro: Nepovažovala bych to za nějakou "nenávist", ale prostou konkurenci. Pokud pes vstoupí do teritoria vlka, tak může být napaden. A občas (u nás zatím poměrně zřídka) se to i stane.
btw. spousta zpráv a videí na netu jsou jen hoax, co jsem četla nějaké bližší info, tak se ukázalo, že dost z toho pocházelo z Ruska a bylo vydáváno za případy z ČR
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod Dromedaro » ned srp 13, 2023 6:57

Já četl v našich médiích, že třeba na Šumavě, tak tam nějakému lesníkovi nebo kdo to byl, vlci roztrhali psa. Ale on ho měl v lese na volno a když běžel okolo malých hustých stromků, tak z něj vyběhli vlci a zadávili ho.

Tu poznámku o videích nechápu. Psal jsem, že to byli videa ze zahraničí a netvářilo se to jako případy u nás. Byly to záběry z kamer, které jsou na dvoře nebo na zahradě. V noci tam přiběhli vlci a zadávili psa (někdy dost brutálně) a zase zdrhli.

Jinak je myslím daleko větší pravděpodobnost, že Etherica cestou do lesa pokouše pes, než, že by ho napadl vlk. Ti co jsou u nás mi navíc připadají takoví vychrtliny plachý. Takoví vlci z Aljašky, to uz je jiná liga. Z těch jde respekt a potkat bych je nechtěl.

Když už je o nich řeč:
VIDEO: V Českém Švýcarku se narodilo minimálně pět vlčat. Správci parku je natočili na kameru
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4384
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod sobb » ned srp 13, 2023 21:11

Dromedaro píše:Tu poznámku o videích nechápu.
Poznámka o falešných videích byla z mé strany pouze informativní, jsem si na to vzpomněla, když jsi ta zahraniční zmínil :wink:

Docela ráda bych vlka někdy ve volné přírodě zahlídla. Doposavad jsme vždycky viděli jen stopy ve sněhu.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod lojzmen » ned srp 13, 2023 23:04

Někde jsem četl, že vlk považuje psa za potravní konkurenci.

Vlka se nebojím. A jestliže jsem vlka viděl dvakrát, tak on mne viděl vícekrát.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1105
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Pozorování v přírodě

Příspěvekod apuka » pon srp 14, 2023 12:26

sobb píše:Nepovažovala bych to za nějakou "nenávist", ale prostou konkurenci. Pokud pes vstoupí do teritoria vlka, tak může být napaden.
Presne tak - vlk je docela teritorialni zvire a kdyz uz si nejake teritorium obsadi, nema rad prime konkurenty. Pes pro nej primym konkurentem je. Ze je nekde na zahrade, na tom nic nemeni, tyto "malickosti" vlci neresi.

Mimochodem, podobny osud muze potkat i osameleho vlka (napr. kdyz jej vypudila jeho smecka), kdyz se dostane do teritoria cizi vlci smecky. Jen vlci vedi, jak se maji zachovat, aby dali najevo, ze berou na vedomi, ze jsou naprosto podrizeni, ti posledni tam a ze jsou ochotni jit dal. Takze se nekdy stane, ze jej nakonec ta "cizi" smecka prijme za sve - na zacatku jako Omegu, postupne se muze vypracovat. Psy ale az toto instinktivni chovani v sobe nemaji.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Člověk a příroda