Horská divočina / Mountain wilderness

životní prostředí, člověk a zvíře

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Horská divočina / Mountain wilderness

Příspěvekod JK » úte říj 16, 2007 19:21

Nazdar :-)

inspirován reakcema vedle v tématu o plánu na stavbě jakési příšernosti na Kleiner Matterhornu bych tu nadhodil jeden nápad, o kterém už pár let uvažuju.

Ve světě asi před 20 let vzniklo hnutí Mountain Wilderness ("horská divočina")

veškeré info je na http://www.mountainwilderness.org/ , takže jen stručně

cílem je, jak název napovídá, ochrana "horské divočiny", jako specifické a důležité hodnoty. neboli, z druhé strany, boj proti snahám hory "civilizovat" pro účely turistického & reakrečního průmyslu, "zpřístupnit pro každého", vybudovat všude silnice, hotely, lanovky chodníky, ferraty... Na druhé straně se M.W. zase snaží uklízet bordel, který za sebou člověk v horách nechává - jako demontáže zrušených lanovek, odvoz odpadků, a podobně.

Mountain Wilderness je trochu podobná ochranářským organizacím, ale cíl je trochu jiný, a někdy může být "zelený" a "mw" přístup skoro úplně v rozporu. Typická zelená organizace bude asi např. spokojená, když se v nějaké dolině vybuduje naučný chodník, ještě třeba s bezbariérovým přístupem, a davy navštěvníků se po něm proženou kolem řady poučných cedulí. z hlediska ochrany divočiny je to pochopitelně příšernost.

Ten zmiňovaný nápad spočívá v tom, založit českou pobočku (zatím existují - Belgium, Catalonia, France, Germany, Italy, Pakistan, Slovenia,
Spain, Switzerland)


Tak, co tomu říkáte? Kdo byste vstoupili?
JK
nováček
nováček
 
Příspěvky: 116
Registrován: pát led 5, 2007 12:53
Bydliště: Praha

Příspěvekod pripluv » úte říj 16, 2007 20:20

Je to zajímavý. Když člověk vstoupí, co se od něj očekává? Napadá mne ještě několik otázek, ale ty pošlu v éter později...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod JK » úte říj 16, 2007 21:29

co by pobočka dělala by záleželo na členech :)

např.
-podpora akcí poboček v jiných zemích, kde jsou na tom s horama lépe - Alpské organizace proti různým "rozvojovým plánům" např. pořádají demonstrace, podpisové akce, snaží se dostat problém do médií, do eurobyrokacie... v Pákistánu a Afgánistánu se MW snaží školit místní v horolezectví & citlivém přístupu k horám, aby na jednu stranu věděli a chránili co tam mají, zároveň se tím dokázali i živit

asi naprosté minimum, co se dá udělat, je poslat občas někam dopis, podepsat petici a pod.

-některé pobočky dokázaly zorganizovat i dost náročné akce jako "čistící výpravy" na K2, Kavkaz,...

-i u nás, případně bratrů Slováků se občas vyskytne/mohl by vyskytnout nějaký originální záměr udělat z relativně opuštěného kusu hor zábavní park, rezavějícího harampádí na horách se taky najde dost
JK
nováček
nováček
 
Příspěvky: 116
Registrován: pát led 5, 2007 12:53
Bydliště: Praha

Příspěvekod jedik » úte říj 16, 2007 21:58

Napad vypada bohulibe, urcite bych svou troskou pomohl, pokud bych byl schopen.
Jsou tiché jak ten černý bor, co kryje jejich hlavy sivé, to hřebeny jsou našich hor, to Beskydy jsou zádumčivé.
Uživatelský avatar
jedik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2878
Registrován: sob dub 21, 2007 16:53
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod brhel » úte říj 16, 2007 22:41

Já bych do toho šel. Nevím, jak budu moc platnej, ale rád pomůžu...
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Příspěvekod zatora » stř říj 17, 2007 6:39

Jo a ze startu se pustíme se do úklidu fagaraše - to máme do důchodu co dělat :mrgreen:

Jinač zajímavá myšlenka
život prostě jde...no, a tak to je
Uživatelský avatar
zatora
účastník
účastník
 
Příspěvky: 601
Registrován: stř bře 8, 2006 8:47
Bydliště: Wallachian Kingdom

Příspěvekod Tomáš F. » stř říj 17, 2007 11:43

Jak jsem psal v jiném vlákně, kde na to došla řeč... V souvislosti s tou hrůzou - a novou umělinou vonící čtyřtisícovkou. Já bych do toho šel. Z fleku.

Mj. jsem ochoten (až budu mít z krku Abecedu) udělat i nějaké ty administrativní úkony.
Nemám rád lunaparky... Na druhé straně, jak jsi psal, může být v rozporu s cílu OP - to není pravda. Vybudování stezky, naučné stezky, chodníku je kanalizace. Způsob odklonění lidí na konkrétní místo a snaha o minimalizaci škod.

Mám s tím maličko problém v určitém ohledu. Nebyl bych rád, kdyby se z toho stala jen další "ekologická" nevládka. Ne snad, že bych proti nim měl až tak moc - i když proti některým ano a zcela konkrétně a adresně.
V principu by to znamenalo mj. i jasné vymezení (o tom jsem nepřímo také psal ve vedlejším vlákně). Prostě program a programové prohlášení který nebude takový, aby se nás z fleku pokusili slupnout. A když už spolupracovat, pak jen s těmi nadnárodními s vysloveně odborným charakterem WWF, WCU, CITES, BLI apod. A na druhé straně se stát seriozním partnerem pro českou AOPK, slovenskou SOP - ne ve smyslu lézt jim do zádi, ale oponovat, připomínkovat a v případě shody spolupracovat a podporovat.

A vzhledem k "nehorskosti" či spíše "nevelehorskosti" české krajiny prostě spíš počítat s tím, že projekty je třeba směřovat především jinam... Osobně mě třeba trápí Kavkaz, který se už také řítí k tomu lunaparku. Zrovna tam bychom mohli udělat opravdu moc. Anebo to Rumunsko - děsí mě postupné upadání pastevectví a vůbec přirozeného využívání horské krajiny na úkor podpory turistiky ale i budování nových, zejména výrobních závodů z bývalých malých zemědělských podniků...

Shrnuto: je tomu třeba najít jasné vymezení, najít od začátku místa kam lze napřít pozornost, být efektivní...
Mezi náma, žádná prdel.
Tomáš F.
účastník
účastník
 
Příspěvky: 490
Registrován: čtv srp 2, 2007 22:42
Bydliště: Střídavě; Praha a Horní Police u České Lípy

Příspěvekod JK » stř říj 17, 2007 14:24

Tomáš F. píše:Jak jsem psal v jiném vlákně, kde na to došla řeč... V souvislosti s tou hrůzou - a novou umělinou vonící čtyřtisícovkou. Já bych do toho šel. Z fleku.

Mj. jsem ochoten (až budu mít z krku Abecedu) udělat i nějaké ty administrativní úkony.


Prima :wink:

Nemám rád lunaparky... Na druhé straně, jak jsi psal, může být v rozporu s cílu OP - to není pravda. Vybudování stezky, naučné stezky, chodníku je kanalizace. Způsob odklonění lidí na konkrétní místo a snaha o minimalizaci škod.

Mám s tím maličko problém v určitém ohledu. Nebyl bych rád, kdyby se z toho stala jen další "ekologická" nevládka. Ne snad, že bych proti nim měl až tak moc - i když proti některým ano a zcela konkrétně a adresně.
V principu by to znamenalo mj. i jasné vymezení (o tom jsem nepřímo také psal ve vedlejším vlákně). Prostě program a programové prohlášení který nebude takový, aby se nás z fleku pokusili slupnout. A když už spolupracovat, pak jen s těmi nadnárodními s vysloveně odborným charakterem WWF, WCU, CITES, BLI apod. A na druhé straně se stát seriozním partnerem pro českou AOPK, slovenskou SOP - ne ve smyslu lézt jim do zádi, ale oponovat, připomínkovat a v případě shody spolupracovat a podporovat.


Jo, s tím souhlasím. Jinak můj vztah k řadě tradičně "zelených", případně zeleně nabarvených aktivit je negativní až militantně negativní :smt070 (namátkou antijaderné macechy, stavitelé větrných mlýnů,...)

Na druhou stranu v dost věcech se lze i od organizací, se kterými mám třeba poněkud problém, poučit - např. Greenpeacákům nejde upřít skvělou práci s médii, profesionální organizaci,..

A vzhledem k "nehorskosti" či spíše "nevelehorskosti" české krajiny prostě spíš počítat s tím, že projekty je třeba směřovat především jinam... Osobně mě třeba trápí Kavkaz, který se už také řítí k tomu lunaparku. Zrovna tam bychom mohli udělat opravdu moc. Anebo to Rumunsko - děsí mě postupné upadání pastevectví a vůbec přirozeného využívání horské krajiny na úkor podpory turistiky ale i budování nových, zejména výrobních závodů z bývalých malých zemědělských podniků...

Shrnuto: je tomu třeba najít jasné vymezení, najít od začátku místa kam lze napřít pozornost, být efektivní...
Mezi náma, žádná prdel.


ideovou chartou mountain wilderness je "Biella thesis" - v mnoha jazycích na http://mountainwilderness.org/index.php ... t=21&lg=en

ne se vším 100% souhlasím, je to místy poněkud alpsko-centrické, ale zjevně je to dokument, na kterém se dohodlo hodně lidí a ideově to ochranu divočiny vymezuje

takže jsem to hodil na web a začal překládat do češtiny - momentálně semhle, je to wiki, takže stačí kliknout na "editovat" a můžete překládat :smt100
JK
nováček
nováček
 
Příspěvky: 116
Registrován: pát led 5, 2007 12:53
Bydliště: Praha

Příspěvekod Tomík » stř říj 17, 2007 14:31

Honorary presidents : Sir Edmund Hillary (NZ), Sir Chris Bonington (GB)

OK s těmito pány jdu do čehokoliv :mrgreen:
Zvlášť když vezmeš prezidenta český sekce :D
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod brhel » stř říj 17, 2007 14:52

a to bude právně jako občanské sdružení? to mi přijde v čr asi jako právně nejjednodušší.

to JK: máš ode mě soukromou zprávu.
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Příspěvekod poldík » stř říj 17, 2007 14:58

Taky bych do toho šle a přidal ruku k dílu.
S humorem jde všechno líp :smt044
Uživatelský avatar
poldík
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5737
Registrován: čtv lis 23, 2006 10:06
Bydliště: Zastávka u Brna (lont kósek vod štatlu)

Příspěvekod Tomík » stř říj 17, 2007 15:06

poldík píše:Taky bych do toho šle a přidal ruku k dílu.


Ty bys do toho kšandy???
:mrgreen:
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod poldík » stř říj 17, 2007 15:09

Tomík píše:
poldík píše:Taky bych do toho šle a přidal ruku k dílu.


Ty bys do toho kšandy???
:mrgreen:
No co přesmička to se může stát každýmu :fuj:
S humorem jde všechno líp :smt044
Uživatelský avatar
poldík
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5737
Registrován: čtv lis 23, 2006 10:06
Bydliště: Zastávka u Brna (lont kósek vod štatlu)

Příspěvekod Tomík » stř říj 17, 2007 15:15

poldík píše:No co přesmička to se může stát každýmu :fuj:


Ale výborná!
Uznej.
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod poldík » stř říj 17, 2007 15:25

Tomík píše:Ale výborná!
Uznej.
To jo ale výraz "šle" pro kšnady bych nikdy asi nepoužil, pro mě je to slovo tak do knih psaných archaicky :mrgreen:
S humorem jde všechno líp :smt044
Uživatelský avatar
poldík
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5737
Registrován: čtv lis 23, 2006 10:06
Bydliště: Zastávka u Brna (lont kósek vod štatlu)

Příspěvekod JK » stř říj 17, 2007 15:31

brhel píše:a to bude právně jako občanské sdružení? to mi přijde v čr asi jako právně nejjednodušší.


určtě, právně o.s., založení je zadarmo, nejjednodušší a i nejvhodnější

brhel píše:to JK: máš ode mě soukromou zprávu.


hotovo 8) myslíš, že má cenu i česky?
JK
nováček
nováček
 
Příspěvky: 116
Registrován: pát led 5, 2007 12:53
Bydliště: Praha

Příspěvekod Rujir » stř říj 17, 2007 15:49

A bude aj slovenska podsekcia? :ú
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod Tomík » stř říj 17, 2007 15:52

Rujir píše:A bude aj slovenska podsekcia? :ú


V žádném případě. Vy byste do toho klidně tahali i reálný problémy s reálnejma horama!
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod Tomík » stř říj 17, 2007 15:58

Rujir píše:A bude aj slovenska podsekcia? :ú


Ale vážněji... Proč by to nešlo od počátku připravovat jako československou sekci?
Narazí to na problém administrativní. Tedy bude třeba zakládat dvě občanská sdružení. Pokud není v SR příliš odlišný zákon o nevládkách, tak by asi nebyl problém registrovat tytéž stanovy pouze po překladu do druhého jazyka.

V takovém případě ovšem navrhuju, aby úředním jazykem této sekce nebyl žádný z jazyků zúčastněných... Jsem pro Katalánštinu, už proto, že alespoň nebudeme muset do Češtiny a Slovenštiny překládat program a další kecy vokolo!
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod Rujir » stř říj 17, 2007 16:03

Tomík píše:V takovém případě ovšem navrhuju, aby úředním jazykem této sekce nebyl žádný z jazyků zúčastněných... Jsem pro Katalánštinu, už proto, že alespoň nebudeme muset do Češtiny a Slovenštiny překládat program a další kecy vokolo!


Ak by naozaj neslo zalozit ceskoslovensku organizaciu, tak som za. :mrgreen:
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod Tomík » stř říj 17, 2007 16:24

Rujir píše:Ak by naozaj neslo zalozit ceskoslovensku organizaciu, tak som za. :mrgreen:


Obávám se, že československou organizaci sice založit lze, ale že tam těch administrativních bariér bude poněkud více - ale zkusím se zeptat, koneckonců nějak jsem působil v Mostech a ve Stuži, dvou to iniciativách, které jsou proklamatorně československé - ale nevím, jak to řešily právně.

Ovšem Katalánštinu bych nezavrhoval. Navíc tím potvrdíme šílenou teorii jednoho stařičkého profesora z UAB, který jako svéctidbalý Katalánec stále bojuje za větší uznání a tak... Jeho nejoblíbenějším argumentem jsou právě Češi. Nechápu proč, ale má je rád, a tvrdí že Katalánci a Češi jsou svými osudy, ale potažmo i způsobem jak se s tím vyrovnávat, a tím vlastně i mentalitou NEJPODOBNĚJŠÍ národy v Evropě ;-)
Vyvracení této zcela zcestné teorie jsem věnoval řadu večerů, stálo nás to mnoho vína, ale stejně mé argumenty (jako že Katalánec je hrdá povaha a když jej Madrid sesre, jde alespoň zkusit Madridu nakopat prdel, zatímco Čech, když jej Vídeň sere, začne pekelně švejkovat) nebyly přijaty... Prý jsem jako etnickej Němec vůči Čechům předpojatej :-)
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod JK » stř říj 17, 2007 17:15

no, vážně, cs na oficiální a právní úrovni raději ne

...zatímco pro běžné občanské sdružení existuje sice né dobrý, ale zase né úplně příšerný zákon o sdružování osob

...tak pro oficiálně mezinárodní sdružení existuje a platí
Zákon o podmínkách činnosti organizací s mezinárodním prvkem v ČSSR - což je, jak vhodně vystihuje název, živoucí fosilie komunistického zákonodárství, děsná, nepraktická, a z části protiústavní. Organizace podlo tohoto založené se stejně dřív nebo později budou měnit v nějakou normální právní formu.

Založit o.s. s plánovaným "mezinárodním prvkem" podle toho normálního
zákona asi taky jde, ale je to napadnutelné, a riskuje se tak střet s úředním šimlem.
Naposledy upravil JK dne úte lis 13, 2007 17:14, celkově upraveno 3
JK
nováček
nováček
 
Příspěvky: 116
Registrován: pát led 5, 2007 12:53
Bydliště: Praha

Příspěvekod Tomík » stř říj 17, 2007 17:24

Takže je to dohodnutý, šéfem český budeš ty, séfem slovenský Rujir. A podle toho, jakou tady uděláte kampaň (a jaký bude guláš), se přispívající z OF rozhodnou, do které vstoupí, jo?
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod Tomík » stř říj 17, 2007 20:46

JK píše:no, vážně, cs na oficiální a právní úrovni raději ne

...zatímco pro běžné občanské sdružení existuje sice né dobrý, ale zase né úplně příšerný zákon o sdružování osob

...tak pro oficiálně mezinárodní sdružení existuje a platí....


Obávám se, že to bude tak... Prostě moc a divnýho papírování. Já bych do toho nešel. Je to zbytečné a neefektivní (a efektivita by měla být jednou z priorit)

JK píše:Založit o.s. s plánovaným "mezinárodním prvkem" podle toho normálního zákona asi taky jde, ale je to napadnutelné, a riskuje se tak střet s úředním šimlem.


Tak do tohodle bych jít zkusil. Oni sice se stanovama při registraci dělaj na MV hrozný špejbly, ale při dobře promyšleným plánu jak dál, by to šlo dát do preambule či úvodních ustanovení naprosto nenapadnutelně.
Z fleku mě napadá založit československé volné sdružení. Proti jeho existenci nemůže nikdo nic namítat (neboť na sdružování - i bez právní formy máme v obou zemích ústavní nárok), a teprve potom registrovat dvě o.s. podle platného zákona. Zmínky budou pouze v úvodních ustanoveních a/ navazuje na činnost ČS sdružení přátel... b/ sekce se budou registrovat u mezinárodní organizace jako kolektivní členové, a budou zde mít společné zastoupení...
Ono by to prostě nějak šlo. Proberem s právníky.
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod Tomík » čtv říj 18, 2007 10:38

Ale zcela vážně:
Kdo by do toho opravdu šel?

Uvědomte si, že se bude jednat
a/ o práci a čas
b/ o užitečnou věc
c/ o věc neobyčejně nepopulární (nebou nás mít rádi ani ochranáři, ani zádveřáci a už vůbec ne stavitelé lunaparků)

Navrhuju zapisovat jména sem
Kontaktovat se posléze SZ a udělat poněkud specializovaný srazík (Blatiny asi budou pro všechny přijatejný, jsou skoro uprostřed mezi námi) a vyjasnit si, cíle (co chceme a co ne).

Dál k jménům napsat, zda jste ochotni se podílet na organizační stránce (přípravné výbory - český, slovenský) příprava stanov, příprava srazíku atd.
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod Hafi » čtv říj 18, 2007 11:09

ja nevim, s casem sem na tom dost blbe, ale to je fu(c)k...spis zatim nemam uplne konkretni predstavu, urcite to nevylucuju, ale taky nepujdu do neceho co se mi nebude z nejakych duvodu libit
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8431
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Příspěvekod zbuddy » čtv říj 18, 2007 11:11

Hafi píše:ja nevim, s casem sem na tom dost blbe, ale to je fu(c)k...spis zatim nemam uplne konkretni predstavu, urcite to nevylucuju, ale taky nepujdu do neceho co se mi nebude z nejakych duvodu libit

Kdybys byl včera v hospě, tak bys to měl přímo od zdroje :twisted:
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Příspěvekod Hafi » čtv říj 18, 2007 11:18

zbuddy píše:
Hafi píše:ja nevim, s casem sem na tom dost blbe, ale to je fu(c)k...spis zatim nemam uplne konkretni predstavu, urcite to nevylucuju, ale taky nepujdu do neceho co se mi nebude z nejakych duvodu libit

Kdybys byl včera v hospě, tak bys to měl přímo od zdroje :twisted:

vcera sem se radsi dival na fotbal (a dobre sem udelal) :P
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8431
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Příspěvekod mayya » čtv říj 18, 2007 11:19

Já taky toho času nemám až tolik, ale aspoň nějakou troškou do mlýna přispěju ráda :wink:
Že nedostanete vždy, co chcete, je někdy obrovské štěstí.
(dalajlama)
Uživatelský avatar
mayya
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2791
Registrován: úte srp 21, 2007 22:09
Bydliště: Brdy, různě po světě

Příspěvekod zbuddy » čtv říj 18, 2007 11:19

Hafi píše:
zbuddy píše:
Hafi píše:ja nevim, s casem sem na tom dost blbe, ale to je fu(c)k...spis zatim nemam uplne konkretni predstavu, urcite to nevylucuju, ale taky nepujdu do neceho co se mi nebude z nejakych duvodu libit

Kdybys byl včera v hospě, tak bys to měl přímo od zdroje :twisted:

vcera sem se radsi dival na fotbal (a dobre sem udelal) :P

Za mými zády také byla televize a lidé kolem hulákali po gólech :twisted: :mrgreen:
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Další

Zpět na Člověk a příroda

cron