Medvedi v Rumunsku

životní prostředí, člověk a zvíře

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Medvedi v Rumunsku

Příspěvekod mayya » úte srp 21, 2007 22:33

Chystam se za par dni poprve do Rumunska - Retezatu. Mozna budu za exota, ale docela se bojim bojim medvedu. Nevite jak to tam s nima je? Jsou doporuceny postupy jako treba na wil west, tj pokud mozno nemit ve stanu vonavy jidlo - salam a tak? Dikes za rady a zkusenosti :roll:
Že nedostanete vždy, co chcete, je někdy obrovské štěstí.
(dalajlama)
Uživatelský avatar
mayya
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2791
Registrován: úte srp 21, 2007 22:09
Bydliště: Brdy, různě po světě

Re: Medvedi v Rumunsku

Příspěvekod Gav » stř srp 22, 2007 0:11

mayya píše:Chystam se za par dni poprve do Rumunska - Retezatu. Mozna budu za exota, ale docela se bojim bojim medvedu. Nevite jak to tam s nima je? Jsou doporuceny postupy jako treba na wil west, tj pokud mozno nemit ve stanu vonavy jidlo - salam a tak? Dikes za rady a zkusenosti :roll:

Na malem / velkem Retezatu sme byli minulej rok - nastesti bez medveda :)

Pri taboreni kolem Bukury - vycemene (vice) jedine dovolene taboreni 'nahore' - kdyz nepocitam cabany pod kopci - tam medvedy resit treba neni, klidne veci ve stanech, pohoda (rikali i Salvamonti - neco mezi zachranarema / ochrancama mistnima).

Co se tyce taboreni kolem caban dole v lese - urcite veskery jidlo daleko od stanu, pokud zvladnete privazani nekam vejs, rozhodne neuskodi (na zemi se da, ale pripadne vam to sezere meda, na strome vam to zustane)

Kolem tech caban se medove pry i obcas ukazou (obcas = par vyskytu / rok = mala sance ho potkat - dle Salvamontu). Jinak co nam rikali, pokud se s nim setkame :

1. Je daleko (zahledli sme ho, ale on si nas moc/vubec nevsima) - zacit delat hluk, povyk - mel by utect

2. Je blizko, vidi nas a kouka na nas - POMALU se vzdalovat, hluk uz moc nepomuze...NEUTIKAT, nebo po vas prej vybehne ;)

3. Mamina s medvidatama - tesilo me, amen
Gav
nováček
nováček
 
Příspěvky: 190
Registrován: ned kvě 8, 2005 19:04

Příspěvekod chonda » stř srp 22, 2007 7:52

Info medvede.
Podle mě máš podstatně větší šanci, že se zabiješ cestou tam nebo že tě někdo odkrágluje na nádraží, než že tě pocuchá medvěd...
Každý den člověku přinese novou možnost, jak ze sebe udělat ještě většího vola.
chonda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 763
Registrován: pát srp 11, 2006 22:44

Příspěvekod brhel » stř srp 22, 2007 20:23

chonda píše:Info medvede.
Podle mě máš podstatně větší šanci, že se zabiješ cestou tam nebo že tě někdo odkrágluje na nádraží, než že tě pocuchá medvěd...

Vykládej to rodičům, kteří si přečetli o medvědovi, co sežral americkou turistku někde v rumunsku :-)[/i]
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Příspěvekod chonda » stř srp 22, 2007 20:55

brhel píše:
chonda píše:Info medvede.
Podle mě máš podstatně větší šanci, že se zabiješ cestou tam nebo že tě někdo odkrágluje na nádraží, než že tě pocuchá medvěd...

Vykládej to rodičům, kteří si přečetli o medvědovi, co sežral americkou turistku někde v rumunsku :-)[/i]

Co máš z toho, máti teď viděla tuhle fotku a měl jsem to několik dní na talíři...Bych jí měl vždycky před odjezdem nějak zakázat internet :)
Každý den člověku přinese novou možnost, jak ze sebe udělat ještě většího vola.
chonda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 763
Registrován: pát srp 11, 2006 22:44

Příspěvekod mayya » ned srp 26, 2007 19:42

OK, diky za rady, pribalila jsem snuru a v lesich budeme jidlo radsi obesene :-)
Že nedostanete vždy, co chcete, je někdy obrovské štěstí.
(dalajlama)
Uživatelský avatar
mayya
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2791
Registrován: úte srp 21, 2007 22:09
Bydliště: Brdy, různě po světě

Příspěvekod time.warp » pon srp 27, 2007 2:31

no toto téma se tu už ve velkém řešilo, stačí trochu hledat a ne zbytečně zakládat nové vlákno. :-({|=
time.warp
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: úte dub 3, 2007 18:43
Bydliště: kopřivnice

Příspěvekod Vilík » pon srp 27, 2007 15:32

time.warp píše:no toto téma se tu už ve velkém řešilo, stačí trochu hledat a ne zbytečně zakládat nové vlákno. :-({|=


Jenomze to vlakno skoncilo jako obvykle OT... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Však mě znáte...
Uživatelský avatar
Vilík
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4206
Registrován: pát čer 17, 2005 21:12
Bydliště: Brno

Příspěvekod pripluv » pon srp 27, 2007 15:54

A který ne? :wink: :mrgreen:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Vilík » pon srp 27, 2007 15:55

Přípluv píše:A který ne? :wink: :mrgreen:


Pokec? Nebo Uaaaa...?
Však mě znáte...
Uživatelský avatar
Vilík
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4206
Registrován: pát čer 17, 2005 21:12
Bydliště: Brno

Příspěvekod Frodo » pon srp 27, 2007 18:50

Poradte mi ktere zbrane jsou ucinne na medveda? krom střelných na ktere je treba zbrojni prukaz..
Frodo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 69
Registrován: sob kvě 19, 2007 19:52
Bydliště: Pegasus Galaxy. Atlantis

Příspěvekod Dena » pon srp 27, 2007 18:54

Frodo píše:Poradte mi ktere zbrane jsou ucinne na medveda? krom střelných na ktere je treba zbrojni prukaz..

zbroják- no problem :mrgreen: - to by ti však nedalo- ty méďovy oči ..
ıɯřʎʇč uǝsǝu žǝu 'ɯíupǝɾ uǝznos ʇýq íšdǝl
_____________________________
Uživatelský avatar
Dena
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2675
Registrován: čtv led 5, 2006 23:03
Bydliště: Kladno, (předtím celá léta Brno ..)

Příspěvekod Vilík » stř srp 29, 2007 15:34

Frodo píše:Poradte mi ktere zbrane jsou ucinne na medveda? krom střelných na ktere je treba zbrojni prukaz..


Radio... :mrgreen:
Však mě znáte...
Uživatelský avatar
Vilík
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4206
Registrován: pát čer 17, 2005 21:12
Bydliště: Brno

Příspěvekod zbuddy » stř srp 29, 2007 19:49

Dena píše:zbroják- no problem :mrgreen: - to by ti však nedalo- ty méďovy oči ..
by byly to poslední, co v životě uvidíš :twisted:
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Příspěvekod chonga » stř srp 29, 2007 19:58

Frodo píše:Poradte mi ktere zbrane jsou ucinne na medveda? krom střelných na ktere je treba zbrojni prukaz..


přečti pár knih od Karla Maye. tam je několikrát popsám boj s medvědem z blízka. tuším jen s nožem. akorát na výběr nože doporučuji právě nemocného teoretika
... každý dobrý skutek bude po zásluze potrestán
Uživatelský avatar
chonga
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3078
Registrován: úte led 4, 2005 21:35
Bydliště: 3.patro v 3+1

Příspěvekod Vilík » stř srp 29, 2007 21:41

No myslim, ze ani s nozem macka nepreperes... To vazne doporucuju radio nebo aspon hluk na jeho odrazeni a zabraneni stretnuti...
Však mě znáte...
Uživatelský avatar
Vilík
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4206
Registrován: pát čer 17, 2005 21:12
Bydliště: Brno

Příspěvekod time.warp » stř srp 29, 2007 22:07

Minulý týden jsem na slovensku viděl hodně houbařů s nějakou houkačkou nebo aspoň píšťalkou.Když jsem se jich ptal naco, tož pry na plašení medvědů, že jsou na to citliví.Nevim s tímto jsem se ještě nikde v literatuře nesetkal.Ale aby to nebylo jako s tou rolničkou..."jak se pozná medvědí hovno?je v něm rolnička" :lol:
time.warp
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: úte dub 3, 2007 18:43
Bydliště: kopřivnice

Příspěvekod jedik » čtv srp 30, 2007 8:35

chonga píše:
Frodo píše:Poradte mi ktere zbrane jsou ucinne na medveda? krom střelných na ktere je treba zbrojni prukaz..


přečti pár knih od Karla Maye. tam je několikrát popsám boj s medvědem z blízka. tuším jen s nožem. akorát na výběr nože doporučuji právě nemocného teoretika

Myslis toho stejneho Karla Maye, ktery nikdy poradne nikam nevycestoval a vse psal jen dle svych predstav a snu? :D
Jsou tiché jak ten černý bor, co kryje jejich hlavy sivé, to hřebeny jsou našich hor, to Beskydy jsou zádumčivé.
Uživatelský avatar
jedik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2878
Registrován: sob dub 21, 2007 16:53
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod patentik » čtv srp 30, 2007 9:36

time.warp píše:Minulý týden jsem na slovensku viděl hodně houbařů s nějakou houkačkou nebo aspoň píšťalkou.Když jsem se jich ptal naco, tož pry na plašení medvědů, že jsou na to citliví.Nevim s tímto jsem se ještě nikde v literatuře nesetkal.Ale aby to nebylo jako s tou rolničkou..."jak se pozná medvědí hovno?je v něm rolnička" :lol:


Kdyz jsme prvne jeli do rumunska tak jsme s sebou tahli petardy. nastesti jsme je nemuseli pouzit :)
Uživatelský avatar
patentik
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1323
Registrován: pon lis 6, 2006 11:48
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Tomík » pon říj 22, 2007 11:50

Dena píše:
Frodo píše:Poradte mi ktere zbrane jsou ucinne na medveda? krom střelných na ktere je treba zbrojni prukaz..

zbroják- no problem :mrgreen: - to by ti však nedalo- ty méďovy oči ..


Ale jo... Než si prohlížet medvěda zevnitř :twisted:
Kvér jsme tahali ve třech případech. Na Špicberkách (tam je dokonce povinný) na výzkumu, a na dvou expedicích na Sibiři. Kromě všech těch krámů ptřebných na geologické mapovýní a geomorfologickej výzkum jsme fasovali ještě pušky (krávy těžký, neskladný).
Takže jo, byl jsem psychicky připravenej méďu mezi ty oči bácnout. Nebyl to nejlepší pocit, ale vyřešil jsem si to pro sebe jednoduše. Prostě buď méďa, anebo já. No, a našel jsem v sobě při těch úvahách opravdu spoustu sobeckosti. Naštěstí jsem to nepotřeboval. Zato mám známýho, kterej musel medvěda střelit. Říká dodnes, že to byl snad nejhorší zážitek na vandru jakej kdy měl (a to tenhle maník zažil fakt dost).

Ale prej funguje (alespoň na hnědý medvědy) celkem spolehlivě pepřovej srej. Nevím... Ale ta představa, jak pak všichni v okolí pro pláč nevidí a méďa je jen nasranej... Hm, nered bych to zkoušel.
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod bobo » pon říj 22, 2007 12:45

chonga píše:
Frodo píše:Poradte mi ktere zbrane jsou ucinne na medveda? krom střelných na ktere je treba zbrojni prukaz..


přečti pár knih od Karla Maye. tam je několikrát popsám boj s medvědem z blízka. tuším jen s nožem. akorát na výběr nože doporučuji právě nemocného teoretika


lol, no ale nie kazdy turista je hned winettou alebo old shatterhand...tu pasaz si velmi dobre pamatam, ale neviem si predstavit, ze ked poskocim smerom k medvedovi, tak sa postavi na zadne nohy, cim mi umozni bodnut ho do prs a zase rychlo odskocit bez toho aby ma slahol labou alebo hryzol do hlavy....cita sa to pekne, ale v reali to bude asi ine...v ziadnom realnom dokumente som nevidel medveda utocit po stojacky, vsade sa privalil ako gula, strhol obet na zem a uz ju chrumal :) ....tiez sa snazim pre vsetky pripady nosit velky bowie knife niekde po ruke, ale podla mna taketo stojate pozy hadzu medvede len pred kameramanom, aby sa deti v kine mohli bat 8)
Uživatelský avatar
bobo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 692
Registrován: ned bře 19, 2006 0:55
Bydliště: Zilina, SR

Příspěvekod Tomík » pon říj 22, 2007 12:54

@ bobo: medvěd se staví na zadní když potřebuje získat orientaci - rozhlédnout se, zjistit jestli hrozí nebezpečí. Takže se někdy postaví i proti lidem. Ale to není útočnej manévr (jojo, májovky nám trošinku lhali, máš recht). Opravdu útočí po všech čtyřech :-(
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod mayya » pon říj 22, 2007 13:00

No tak nakonec to dopadlo asi tak: hned první noc ve stanu, ve vichřici, mě probudilo bručení/řvaní jak z horroru Grizzly, po pár minutách "ňufání" a čmuchání přímo u stanu - bála jsme se jako nikdy, probudila potichu drahouška, který šeptal že ho jenom znervozňuju a že je to pes (ale pro jistotu to šeptal fakt hodně potichu)...bylo to dost nepříjemný, nevěděli jsme jetsli máme začít dělat randál - třeba mlátit ešusema, nebo naopak zůstat potichu....za chvíli naštěstí zvuky ustaly. Ráno jsem byla prohlášena za hysterku, načež drahouš odkráčel pro vodu k prameni. Mezitím vylezlo osazenstvo i dalších stanů a další holka a 2 kluci (!!!) mi potvrdili že taky slyšeli medvěda. Za chvíli se drahoušek vrátil s vodou a bledou tváří, že potkal Salvamonťáka, který mu hlásil jak u nás v noci v táboře pozorov 3m méďu :mrgreen: Tož pak bylo veselo, další noci jsme nespali už vůbec ...
Že nedostanete vždy, co chcete, je někdy obrovské štěstí.
(dalajlama)
Uživatelský avatar
mayya
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2791
Registrován: úte srp 21, 2007 22:09
Bydliště: Brdy, různě po světě

Příspěvekod jedik » pon říj 22, 2007 13:16

mayya píše:nevěděli jsme jetsli máme začít dělat randál - třeba mlátit ešusema, nebo naopak zůstat potichu....

Nedelat randal!! Tim ho akorat poradne rozohnis, Kdyz se lekne, zacne se okamzite instinktivne branit.
Jsou tiché jak ten černý bor, co kryje jejich hlavy sivé, to hřebeny jsou našich hor, to Beskydy jsou zádumčivé.
Uživatelský avatar
jedik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2878
Registrován: sob dub 21, 2007 16:53
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Rujir » pon říj 22, 2007 13:19

mayya píše:No tak nakonec to dopadlo asi tak: hned první noc ve stanu, ve vichřici, mě probudilo bručení/řvaní jak z horroru Grizzly, po pár minutách "ňufání" a čmuchání přímo u stanu - bála jsme se jako nikdy, probudila potichu drahouška, který šeptal že ho jenom znervozňuju a že je to pes (ale pro jistotu to šeptal fakt hodně potichu)...bylo to dost nepříjemný, nevěděli jsme jetsli máme začít dělat randál - třeba mlátit ešusema, nebo naopak zůstat potichu....za chvíli naštěstí zvuky ustaly. Ráno jsem byla prohlášena za hysterku, načež drahouš odkráčel pro vodu k prameni. Mezitím vylezlo osazenstvo i dalších stanů a další holka a 2 kluci (!!!) mi potvrdili že taky slyšeli medvěda. Za chvíli se drahoušek vrátil s vodou a bledou tváří, že potkal Salvamonťáka, který mu hlásil jak u nás v noci v táboře pozorov 3m méďu :mrgreen: Tož pak bylo veselo, další noci jsme nespali už vůbec ...


Len tak pre zaujimavost. Jedlo ste mali kde?
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod mayya » pon říj 22, 2007 13:57

Nedělat randál - nakonec jsme to tak instinktivně udělali, neměla jsem odvahu v tom spcáku pomalu ani dýchat :shock: , natož se natáhnout a šmátrat po ešusu

Jídlo jsem ve stanu neměla, večer jsem ho pověsila na strom cca 50m daleko - ovšem lidi z dalších stanů ho tam měli (ale méďa taky jenom čuchal a nikam se naštěstí nevloupával); od dalšího dne už věšela pryč většina :) Medvědů jsem se totiž fakt dopředu děsně bála, takže prevenci jsem studovala :-)

Nicméně tan Salvamonťák říkal, že nazažil v téhle oblasti útok medvěda, a že se i hodně diví že si do tábora troufl - prý jsou tady hodně plachý a drží se dál v lese. Pak jsme ho slyšeli bručet ještě jednu noc, ale naštěstí už jenom z dálky.
Že nedostanete vždy, co chcete, je někdy obrovské štěstí.
(dalajlama)
Uživatelský avatar
mayya
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2791
Registrován: úte srp 21, 2007 22:09
Bydliště: Brdy, různě po světě

Příspěvekod brhel » pon říj 22, 2007 15:55

mayya píše:Nicméně tan Salvamonťák říkal, že nazažil v téhle oblasti útok medvěda
A kdejste to byli? krom toho že v Rumunsku :lol:
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Příspěvekod outdoor » pon říj 22, 2007 18:36

jojo... letos v zari v Rumunsku jsem taky meli tu cest, nastetsi jen z dalky, sel jsem nekdy ve tri rano na zachod a zrovna si meda pekne zarval...no nebylo to moc prijemne "probuzeni", zrovna tuto noc jsem si rikal spime na hrebeni Iezer-Papusa v cca 1800mnm, sem meda urcite nepujde, takze jidlo jsme sice meli mimo stan, ale polozene kousek vedle stanu :roll: Dalsi zazitek mam ze Rohacu (v jedne doline) tam jsem ho taky jen slysel, nahodou jsme tehdy spali v utulne :lol: , ale jit ve tme pro vodu do potoka nebylo nic prijemneho :twisted:

Nekdy si rikam, jak se spravne zachovat, nazory z ruznych koutu sveta se dost lisi...
Poznáš, že neexistuje nic, oč by se nepokusila
lidská odvaha. Seneca
Uživatelský avatar
outdoor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 474
Registrován: stř pro 21, 2005 0:19
Bydliště: jihozápad ČR

Příspěvekod mayya » pon říj 22, 2007 18:54

brhel píše:
mayya píše:Nicméně tan Salvamonťák říkal, že nazažil v téhle oblasti útok medvěda
A kdejste to byli? krom toho že v Rumunsku :lol:


V Retezatu, tábořiště na Pelegii (v údolí pod Bucurou, cca 1700m.n.m, ale ještě v zalesněném pásmu).
Naposledy upravil mayya dne pon říj 22, 2007 18:59, celkově upraveno 1
Že nedostanete vždy, co chcete, je někdy obrovské štěstí.
(dalajlama)
Uživatelský avatar
mayya
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2791
Registrován: úte srp 21, 2007 22:09
Bydliště: Brdy, různě po světě

Příspěvekod mayya » pon říj 22, 2007 18:56

outdoor píše:jojo... letos v zari v Rumunsku jsem taky meli tu cest, nastetsi jen z dalky, sel jsem nekdy ve tri rano na zachod a zrovna si meda pekne zarval...no nebylo to moc prijemne "probuzeni", zrovna tuto noc jsem si rikal spime na hrebeni Iezer-Papusa v cca 1800mnm, sem meda urcite nepujde, takze jidlo jsme sice meli mimo stan, ale polozene kousek vedle stanu :roll: Dalsi zazitek mam ze Rohacu (v jedne doline) tam jsem ho taky jen slysel, nahodou jsme tehdy spali v utulne :lol: , ale jit ve tme pro vodu do potoka nebylo nic prijemneho :twisted:

Nekdy si rikam, jak se spravne zachovat, nazory z ruznych koutu sveta se dost lisi...



Brrrr....no me to teda taky stacilo.
JJ, na Slovensku jsou totiz pry medvedi nejdrzejsi, narozdil od "divociny" nejsou plachy.
Že nedostanete vždy, co chcete, je někdy obrovské štěstí.
(dalajlama)
Uživatelský avatar
mayya
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2791
Registrován: úte srp 21, 2007 22:09
Bydliště: Brdy, různě po světě

Další

Zpět na Člověk a příroda