Ticha dolina v Tatrach a veci okolo toho

životní prostředí, člověk a zvíře

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Příspěvekod omik » čtv bře 6, 2008 8:45

Rujir píše:
bobo píše:ano je to pohroma, ale prist na to, preco to ma take rozmery nemoze byt take tazke.....


Fakt? Ty si odbornik na lesnu spravu? Mne sa totizto zda, ze toto je krasny priklad slovenskeho syndromu "pat milionov odbornikov" - proste na SK zije nieco cez pat milionov ludi a obcas mam dojem, ze vsetci su odbornici na vsetko. Predostri im akykolvek problem a hned vsetci vsetko vedia a su najmudrejsi na svete.

Ja sa uprimne a bez mucenia priznam, ze neviem, kto ma pravdu. Na jednej strane uznavam, ze Statna sprava je plna ludi, ktorym ide len o vlastny prospech. Na stranu druhu viem, co je to mat za nieco (niekoho) zodpovednost. A ver, ze sa ovela lahsie rozhoduje a vykrikuje, ked tu zodpovednost ma niekto iny a nie ty.

Rovnako uznavam, ze rozne eko skupiny robia vela dobreho pre prirodu. Na druhu stranu su plne fanatikov, ktori sa uz davno stratili vo svojom boji a akukolvek vladu vidia len ako svojho nepriatela a nejde im o nic ine, len o zviditelnenie sa. A ak nieco nevyjde, nieco sa pokazi, tak len myknu plecami (to ja ta ziadna zodpovednost) a najdu si iny, dostatocne medializovany, pripad.

A poznam aj tretiu skupinu ludi - vystudovanych lesnikov, ktori nerobia v Statnej sprave, nebojuju v ziadnej eko skupine. A vela z nich krci plecami rovnako ako ja - proste nevedia - vsetko, co sa tu prezentuje su len dohady. Z obidvoch stran podlozene argumentami, ale stale len dohady. Preto sa mi z duse bridia tie bohorovne prehlasenia o "pseudoprivrzencoch lesa", o "ludoch zblbnutych statnou spravou", ale takisto prehlasenia o "ekofanatikoch" a pod. Aj ked cloveka, ktory sa priputa k stromu by som tam kludne priputal este raz - vlastnou retazou, s vlastnym zamkom... :twisted:


ako keby si mi z duse hovoril. a ta cast o 5 milionoch odbornikov, to je tragikomedia, ale bohuzial zo zivota :(
omik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 194
Registrován: úte led 22, 2008 16:36
Bydliště: Praha, ked nie tak Martin (SR)

Příspěvekod Ježo » čtv bře 6, 2008 8:49

jeste @Borek:

Pro TANAP, jaký známe dnes, je zcela samozřejmá vysoká lesnatost. Musíme však vědět, že do padesátých let dvacátého století byla téměř polovina dnešního parku odlesněná, a také tehdejší lesy vypadaly jinak. Ještě při vyhlášení TANAPu v roce 1949 byla řada míst, hlavně v Belianských Tatrách či v Tiché dolině, využívaná jako pastviny.


zdroj

a

Odborníci však dodávají: zničený les nebyl ochranářsky příliš cenný - šlo o nepřírodní smrkové lesy vypěstované od třicátých let 20. století!


zdroj
Uživatelský avatar
Ježo
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1529
Registrován: úte lis 29, 2005 12:22
Bydliště: Brno

Příspěvekod Ježo » čtv bře 6, 2008 8:53

pod carou: toto tema ma asi velky potencial prerust na flame-war. Protoze vim, ze rad diskutuju, tak se radeji budu drzet stranou a reagovat jen na prispevky, ktere se vazou k tomu, co jsem napsal.

M.
Uživatelský avatar
Ježo
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1529
Registrován: úte lis 29, 2005 12:22
Bydliště: Brno

Příspěvekod conny » čtv bře 6, 2008 9:05

omik píše:ako keby si mi z duse hovoril. a ta cast o 5 milionoch odbornikov, to je tragikomedia, ale bohuzial zo zivota :(


spolocenskemu zriadeniu, kde sa rozhodovanie zveri malej skupinke odbornikov sa hovori teokracia - podla mna je to najlepsie, co sa v tejto oblasti vymyslelo, ale my v nej bohuzial nezijeme.

rovnako by ste mohli tvrdit, ze ludia nerozumeju politike a preto by nemali mat volebne pravo.
takze prosim pouzivajte argumenty k veci alebo sa zdrzte. pretoze to je presne to, co vycitate druhej strane :wink:
Every dream was given to us with the power to make it true.
Uživatelský avatar
conny
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3445
Registrován: úte zář 19, 2006 12:34
Bydliště: Praha - zbohom kopecky

Příspěvekod Jan » čtv bře 6, 2008 10:54

jezo píše:Odborníci však dodávají: zničený les nebyl ochranářsky příliš cenný - šlo o nepřírodní smrkové lesy vypěstované od třicátých let 20. století!


zdroj[/quote]

Jezo, iste neumyselne :-), ale trochu dezinterpretujes, lebo nejde len o tie stromy samotne, ale o cely ekosystem, to znamena, ze ide o to, ake prostredie pre ake zvierata a rastliny tie stromy vytvarali a (aj po spadnuti) vytvaraju. Obrazne povedane: aj 10-rocny topolovy haj moze byt ekologicky velmi cenny, ak vytvara priestor pre vzacne zivocichy alebo rastlinky. Takze ekologicka hodnota lesa v Tichej a Koprovej spociva v jeho ekosystemovej hodnote, nie vo veku stromov. To znamena, ak ten les vytvaral idealne podmienky pre napriklad neruseny zivot medveda, tak treba dolinu posudzovat z tohto hladiska, nie z hladiska povodnosti stromov.
Jan
účastník
účastník
 
Příspěvky: 747
Registrován: čtv bře 9, 2006 11:58

Příspěvekod Vlci » čtv bře 6, 2008 12:39

Ahojte,

nahodou som nazrel a vidim, ze sa tu rozputala zaujimava diskusia, preto ak dovolite, skusim prispiet svojou troskou do mlyna. Urcite by som Vam odporucil do pozornosti nasledujucu diskusiu:

http://www.vlci.sk/forum/viewtopic.php?f=14&t=14
http://www.vlci.sk - diskusné fórum o prírode bez cenzúry.
Vlci
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: pon úno 25, 2008 13:39

Příspěvekod Tomík » čtv bře 6, 2008 13:05

Protože věci nerozumím, nechtěl jsem se vyjadřovat :-)
Ale nedá mi to.
Zda je či není ten brouk úhlavní nepřítel lidstva fakt nevím, lesáci jej za pohromu prostě zpravidla považují (nepochybně i proto, že v hospodářské kultuře, kterou obvykle mají ve správě opravdu dokáže neregulovaný brouk napáchat značné škody - otázka tedy zní, zda se dokáží "lesáci" tedy zpravidla lidé vychovávaní profesním vzděláváním jako lesní hospodáři, povznést nad tu obecnou rovinu která ve většině případů zkrátka považuje toho broukas zas přirozeného nepřítele a snad i sám pud jim velí okamžitě zasahovat).
Opravdu je to otázka poměrně velmi složitá (a opravdu souvisí i s tím, že se obvykle nejedná o souvislejší lesní oblasti a už vůbec ne o "přirozený" nebo alespoň "přírodě blízký" les), a nikdy na ni nelze najít jednoynačnou odpověď. Pravda (nějaká) je totiž na obou stranách. A málokdy na ni lze dostat zcela jednoznačnou odpověď.

Úplně mimochodem, a možná pro pobavení... ten spor o broučka je mnohem starší než si obvykle myslíme. A ani sami lesní hospodáři v něm nëmají již nějaké to století zcela jasno.
Schwarzenbergovi hajní po známé, nejenom šumavské kalamitě 1870 odmítli těžit napadené dřevo v tehdy již fungujících soukromých rezervacích - a již tehdy jim dal soud za pravdu. Prostě rezervace je bezzásahovou zónou a hotovo. Stejně se zachovali hajní knížete Buquoyoho na Šumavě - a soudní spor s majiteli pozemků (lesními hospodáři) mimo rezervaci pro změnu prohráli.
Je zřejmé, že už tehdy se jednalo o spor složitý a nozory odborníků nejednoznačné :-)
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod Bedrich » čtv bře 6, 2008 13:58

No ono ne, ze bych tomu rozumel tolik jako vetsina lidi tady, ale me pride, ze takovy to, ze to drevo nechat lezet na zemi, ze se priroda postara, to mozna platilo, za myho pradedy kdy priroda fungovala, ale ty casy sou pryc, mozna tak nekde na sibiri ne.Mozna:)Ale verim, ze sem si nazorove nabeh :D
Uživatelský avatar
Bedrich
účastník
účastník
 
Příspěvky: 849
Registrován: pon pro 26, 2005 8:35
Bydliště: Liberec

Příspěvekod Tomík » čtv bře 6, 2008 14:14

Bedrich píše:No ono ne, ze bych tomu rozumel tolik jako vetsina lidi tady, ale me pride, ze takovy to, ze to drevo nechat lezet na zemi, ze se priroda postara, to mozna platilo, za myho pradedy kdy priroda fungovala, ale ty casy sou pryc, mozna tak nekde na sibiri ne.Mozna:)Ale verim, ze sem si nazorove nabeh :D

To je právě ono jádro celého pudla :mrgreen:
Stojí zde dvě skupiny na slovo vzatých odborníků... Jedna říká, že příroda by si i pomohla, ale ne v nepůvodním rostliném společenstvu = "umělém lese"; a druhá říká, že ti první mají pravdu, ale že aby to napříště fungovalo, musí se nechat napřed vyrůst ten přirozený les...
:((
První skupina praví budiž, ale přirozenému lesu se také musí pomoct...
Druhá kontruje: pak se nebude jednat o přirozený les...
:roll:
Oba názory jsou celkem vzato oprávněné...
:?
Podotknu jen, že vysázet tam opět stejnověkou monokulturu by mohl prosazovat jen úplný ignorant, ale i takoví se mezi lesními hospodáři najdou - ale naštěstí to není převažující názor ani u té první výše zmíněné skupiny...
Takže třeba "se to vyřeší" ku prospěchu přírody :-)
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod Vlci » čtv bře 6, 2008 14:28

Zacnem tym, ze ani ja nie som odbornik. Napriek tomu nejaky nazor na to mam, mozno aj preto, ze som sa parkrat na tuto temu s odbornikmi rozpraval. Takze skusim odprezentovat svoje laicke nazory:

Narodny park je narodny park a tazba tam nema co robit ani pokial ide o lykozruta. Jeddoducho ide o drasticky zasah do ekosystemu. Pod ekosystemom samozrejme nerozumiem iba zeleny les. Kalamity, ci uz veterne alebo lykozrutie maju tiez svoje opodstanenie pre prirodu. Takze predstavovat si pod Tatrami iba zeleny les je podla mna z principu blbost. Podla informacii, ktore mam, tak na kalamitisku v Tatrach, kde sa nezasahovalo zije v sucasnosti viac vtakov ako v zelenom lese. A je tam napr. aj viac medvedov, nakolko tam rastie omnoho viac cucoriedok a maju tam aj vacsie moznosti brlozenia. A kedze kalamitisko je len tazko priechodne pre turistov, tak su tam aj menej vyrusovane. (Zdroj mojich info je mimo ine prednaska: http://www.vlci.sk/forum/viewtopic.php?f=12&t=91)

Lesnici casto argumentuju tym, ze lykozrut z kalamitiska napada okolite lesy. A preferuju tazbu ako vseliek, ale aj opak moze byt pravdou. Za urcitych podmienok tazba moze este viac podporit rozmnozovanie lykozruta. (Zdroj opat aj z diskusie: http://www.vlci.sk/forum/viewtopic.php?f=14&t=14) Mimo to by som este doplnil, ze pri tazbe prave kora z lykozrutom napadnutych stromov castokrat zostava na kalamitisku. A kedze lykozrut sa drzi pod korou, tak sa moze stat, ze sa odvezie zdrave drevo, ale lykozrut zostane.

Dalsou doelzitou vecou je, ze lykozrut bol v Tatrach davno pred kalamitou. A nie len v Tatrach: http://barlog.blog.sme.sk/c/125443/Lykozruty-lesnici-a-Levocske-vrchy.html Od ekologov som sa zas dozvedel, ze nie len, ze ide o cyklicky sa opakujuci prirodzeny proces. Ale ide aj o to, ze v Tatrach bola kedysi vysadena monokultura smreka, ktora je lykozrutom omnoho zranitelnejsia ako prirodzeny zmiesany a roznoveky les. Z tohoto pohladu bolo len otazkou casu, kedy k lykozrutej kalamite v Tatrach dojde. Svojim sposobom to bola casovana bomba. Ak sa Tatry vytazia a neponechaju sa na samovyvoj, tak sa situacia o X-rokov zopakuje.

Berte moje slova s rezervou. Je to moj viac-menej len laicky pohlad na vec. Ale nejaky cas ma tato tema zaujima a ja som sa len pokusil odprezentovat informacie, ktore som sa z roznych zdrojov o problematike lykozruta v Tatrach podozvedal.
http://www.vlci.sk - diskusné fórum o prírode bez cenzúry.
Vlci
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: pon úno 25, 2008 13:39

Příspěvekod omik » čtv bře 6, 2008 14:35

conny píše:
omik píše:ako keby si mi z duse hovoril. a ta cast o 5 milionoch odbornikov, to je tragikomedia, ale bohuzial zo zivota :(


spolocenskemu zriadeniu, kde sa rozhodovanie zveri malej skupinke odbornikov sa hovori teokracia - podla mna je to najlepsie, co sa v tejto oblasti vymyslelo, ale my v nej bohuzial nezijeme.

rovnako by ste mohli tvrdit, ze ludia nerozumeju politike a preto by nemali mat volebne pravo.
takze prosim pouzivajte argumenty k veci alebo sa zdrzte. pretoze to je presne to, co vycitate druhej strane :wink:


conny, ale volby predsa nie su o politike. Nikomu nechcem brat pravo volit a uz vobec nie pravo na nazor. Len si myslim, ze stavat sa za kazdu cenu do pozicie odbornika na vsetko je pre cloveka strasne nestatne a z internetovych diskusii mam casto pocit, ze to robi 90% ludi.
A v takych pripadoch druhej strane vycitam len tolko, ze apriori odmieta argumenty druhej strany bez zamyslenia...
omik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 194
Registrován: úte led 22, 2008 16:36
Bydliště: Praha, ked nie tak Martin (SR)

Příspěvekod Tomík » čtv bře 6, 2008 15:00

@Vlci: ano, máš pravdu - všechny tyhle argumenty znám (a souhlasím s nimi), jenže znám i řasdu argumentů "protistrany"...

Prostě ten problém se musí odehrávat ve věcné rovině (a neměly by v něm hrát roli zájmy "težařů" - kterým "dřevní hmota" ležící z jejich pohledu bezúčelně, vrtá hlavou).
Jak jsem nahoře uváděl, ten problém je starej skoro přesně tak, jako vykácení přirozených pralesů (a jejich nahrazení stejnověkou monokulturou) a ponechání několika přirozených pralesů uprostřed oné monokulturní pouště...
Názor, který dnes zastávají především biologové (podporovaní s různým úspěchem a dopadem tzv. ekologickými iniciativami), v devatenáctém století zastávali knížecí hajní (a že to byli nějací lesní hospodáři v jiných ohledech dbající na zisk, výtěžnost lesa atd.). Ale už tehdy měli oponenty - a jejich postup se dostal až k soudu... A ani tehdejší rakouskouherské soudnictví se neshodlo na jednotném postupu. Stejně, jako se nedokážeme shodnout my dodneška :-)


Ten příklad Schwarzenbergových a Buquoyových hajných - správců rezervací jsem vytáhl zcela schálně abych dokumentoval, že je to spor dlouhodobější a s ne zcela jednoznačnou odpovědí...
Kdybych ale měl prezentovat vlastní názor... Přikloním se na stranu brouka nechat na pokoji. A přírodu v tzv. "bezzásahových" zónách taky.
Jenomže jsem pořád na rozpacích, právě proto, že jsem ten problém také diskutoval s řádkou odborníků. A i ti stavějící se za bezzásahovost připouští značná rizika pro okolní monokulturu, někteří se přiklání k "řízené" obnově, další se děsí vlivů mimo (exhalace apod.), které přirozený proces mohou narušit či ohrozit...
Podobný problém v minulosti řešili v parcích USA - jednalo se o požáry. Ty jsou na jedné straně přirozeným děním, dokonce významným při vývoji a obnově ekosystému. Na druhou stranu je jich díky vlivům a zásahům člověka za prvé víc než v minulosti a za druhé postihují rozsáhlejší plochy (např. vlivem člověka oslabených lesů). Ani tento vysloveně odborný spor není dodnes uspokojivě vyřešený. I když rovněž proto, že rizika lesních požárů rovněž zcela přímo ohrožují i obyvatele - takže se zasahuje vždy, když hrozí rozšíření do obydlených oblastí, a mnohdy preventivně ještě dřív. Takže přirozené procesy jsou prostě narušovány ve jménu vyššího zájmu (ochrana zdraví a životů lidského druhu). Ani v tomto případě nemám jednoznačný názor...
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod Vlci » čtv bře 6, 2008 15:13

Sorry, nestiham venovat viac casu. Pristavim sa len pri tych poziaroch.
I to je jeden z argumentov lesnikov, ale podla toho co som sa dozvedel, tak to je len lesnicka teoria. Pretoze skutocne statistiky vykazuju pravy opak a to prave to, ze poziare najcastejsie vznikaju pricinenim cloveka na miestach, kde sa tazilo. Tato diskusia sa tusim rozhorela po prispevku obsahujuci link na clanok pana Schwartza . Co ale pan Schwartz podla mna umyselne zamlcal je fakt, ze na poslednom obrazku jeho prispevku je prave poziarovisko, ktore vzniklo na mieste vytazenej kalamity. Da sa to rozoznat podla druhov rastlin, ktore su pre poziarovisko typicke.
http://www.vlci.sk - diskusné fórum o prírode bez cenzúry.
Vlci
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: pon úno 25, 2008 13:39

Příspěvekod Tomík » čtv bře 6, 2008 15:24

Vlci píše:Sorry, nestiham venovat viac casu. Pristavim sa len pri tych poziaroch.
I to je jeden z argumentov lesnikov, ale podla toho co som sa dozvedel, tak to je len lesnicka teoria. Pretoze skutocne statistiky vykazuju pravy opak a to prave to, ze poziare najcastejsie vznikaju pricinenim cloveka na miestach, kde sa tazilo. Tato diskusia sa tusim rozhorela po prispevku obsahujuci link na clanok pana Schwartza . Co ale pan Schwartz podla mna umyselne zamlcal je fakt, ze na poslednom obrazku jeho prispevku je prave poziarovisko, ktore vzniklo na mieste vytazenej kalamity. Da sa to rozoznat podla druhov rastlin, ktore su pre poziarovisko typicke.


Ale teď nejsme v rozuporu... Naopak, píšeš jinými slovy totéž co já :mrgreen:
Prostě požáry jsou přirozené... Ale díky působení člověka je jich víc než v minulosti, díky působení člověka zasahují větší plochy atd. Roli v minulosti sehrálo i pravidelné bránění požárům - tedy zase větší plochy, kde přirozená obnova po požárech nenastala, a které proto požárům snáz podlehly.
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod Vlci » čtv bře 6, 2008 15:26

To Tomik:

Nepovedal som, ze sme v rozpore, len som ta chcel doplnit. :-)
http://www.vlci.sk - diskusné fórum o prírode bez cenzúry.
Vlci
nováček
nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: pon úno 25, 2008 13:39

TANAP - důležité!!!

Příspěvekod @Martin@ » pát dub 16, 2010 15:34

Dostalo se ke mně:

Zdravim vsetkych,

pred par dnami sme tu mali jednu hromadnu pripomienku. Mala podporit
nazor vedeckej obce a znacnej casti verejnosti proti navrhnutej zonacii
TANAPu,
ktora nas vracia o desiatky rokov naspat v ochrane prirody a dovoluje
devastaciu najcennejsich casti (nehovoriac o tom ako netransparentne
zonacia vznikla).

Napriek tomu, ze sa podaril VLKu vyzbierat rekordny pocet podpisov,
hromadnu pripomienku sme mali aj my, ministerstvo neakceptovalo ani
jednu zasadnu pripomienku verejnosti (posledne prerokovanie bolo v utorok).

Dokonca v poslednych dnoch sa tu zacali vznasat opatovne prizraky
tazby v polomoch v Tichej doline a na Polane.

Preto sa nielen vybor SOSky, ale aj dalsie organizacie a jednotlivci a
osobnosti
rozhodli zorganizovat a podporit medzinarodnu peticiu na zachranu
Tatier.

Link je tu:
http://www.ekoforum.sk/peticia/stop-des ... n-tatra-sk

Vsetkych by som teda chcel poprosit:

Prosim podpiste tuto peticiu,
poproste aj znamych a kamaratov, rodiny o ich podpisy, ale hlavne sirte tuto
peticiu dalej, aj do zahranicia. Musime mat podpisov naozaj cim viac,
aby bolo kazdamu jasne, ze ochrana Tatier a ich hodnoty su naozaj
hlbokovzitym pojmom, ktory je sucastou nielen Slovenska ale aj Europy.

Tatry su tak trochu klucovym bodom pre ochranu nielen ich samotnych
ale aj ostatnych uzemi na Slovensku s podobnymi problemami (Polana)

vopred dakujem vsetkym za podporu


S pozdravom

Jozef Ridzoň mailto:ridzon@vtaky.sk
ochranársky manažér

Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko
Mlynské nivy 41
821 09 Bratislava

Bohužel to není legrace. Šiřte to kde můžete. Podobný problém se již vyskytnul. Ale zdá se, že kokotská arogantní slovenská "fašistická" vláda se nezastaví před ničím. To co se děje v ochraně přírody na Slovensku opravdu nemá obdoby. Dokazuje to i další příspěvek: "Zadná Polana".

Mám strach, že v těchto případech nepomohou jen petice, ale arm4 :smt070
@Martin@
účastník
účastník
 
Příspěvky: 224
Registrován: pát zář 19, 2008 12:01
Bydliště: Trutnovsko

Zadná Poľana - problém jako TANAP

Příspěvekod @Martin@ » pát dub 16, 2010 15:41

Krásný den,
stovky odborníků ze Slovenska i zahraničí sbírají podporu pod výzvu k zabránění
vytěžení a tím zničení největšího pralesa na Slovensku Zadná Poľana. Prales
Zadná Poľana je Národní přírodní rezervací v CHKO Poľana, jádrovým územím
biosférické rezervace Poľana, která je pod ochranou UNESCO i územím NATURA 2000!
Je úřední šiml podporující zájmy ekonomických lobby mocnější? Pomozte a bojujte
s odborníky za toto NAŠE EVROPSKÉ unikátní území! Přikládám text výzvy, připojitsvou podporu je možné emailem kolegovi Pavolu Polákovi na pali@stiavnica.net
Níže jsou nějaké odkazy na mediální zprávy. Děkuji

niekolko medialnych vystupov, tykajucich sa temy rozhodnutia k NPR Zadna
Polana

http://www.cas.sk/clanok/160391/pokus-o ... tazba.html
http://www.webnoviny.sk/ostatne/najvacs ... lanok.html
http://www.pluska.sk/slovensko/spolocno ... azbou.html
http://aktualne.centrum.sk/domov/zdravi ... id=1205567
http://wiezik.blog.sme.sk/c/225749/Tak- ... rubat.html
@Martin@
účastník
účastník
 
Příspěvky: 224
Registrován: pát zář 19, 2008 12:01
Bydliště: Trutnovsko

Re: Zadná Polana - problém jako TANAP

Příspěvekod @Martin@ » pát dub 16, 2010 15:44

Jo a ta výzva je tady:


„...

Stojí vysoká, divá Poľana,
mať stará ohromných stínov,
pod ňou dedina Detvou volaná,
mať bujná vysokých synov:
či tých šarvancov Detvy ozrutných
Poľana na tých prsiach mohutných
nenosí a nenadája?
Alebo aspoň na tie výšiny
nehľadí dcéra tejto rodiny,
keď má porodiť šuhaja? —

....„

Andrej Braxatoris Sládkovič: Detvan (1853)
Výzva na nezasahovanie v Národnej prírodnej rezervácii Zadná Poľana
Otvorený list

Vážený pán minister životného prostredia, Vážený pán minister pôdohospodárstva, Vážený pán generálny riaditeľ Lesov SR,
Ako ste možno zaznamenali, v poslednom období sa množia prípady, kedy práve vďaka rezortu životného prostredia dochádza k možnostiam zasahovať aj v chránených územiach s najprísnejším režimom ochrany, alebo v chránených územiach, kde je ochrana prírody v zmysle logiky veci i znenia zákona nadradená nad ostatné činnosti. Poslanie a zmysel najprísnejšie chránených území prírody v prirodzených lesných ekosystémoch tkvie práve v trvalosti režimu nezasahovania.
S hlbokým znepokojením zisťujeme, že k ďalšiemu takémuto protiprírodnému rozhodnutiu Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky došlo aj v Národnej prírodnej rezervácii Zadná Poľana. Rovnako ako aj pri predchádzajúcich rozhodnutiach rezortu životného prostredia z posledného obdobia, tak aj v tomto prípade došlo k rozhodnutiu
- bez verejnej diskusie,
- bez využitia odborných a vedeckých kapacít, ktoré sa dlhodobo zaoberajú výskumami v tomto chránenom území,
- v rozpore s odbornými stanoviskami odborných organizácii, ktoré sú na tento účel zriadené rezortom životného prostredia,
- dokonca aj v protiklade k rozhodnutiam nižších orgánov štátnej správy,
- a nakoniec aj bez upovedomenia organizácií, ktoré zákonným spôsobom požiadali o upovedomovanie v prípade takýchto konaní.
Sme toho názoru, že v rámci tohto rozhodnutia boli porušené viaceré ustanovenia zákona o ochrane prírody, správneho poriadku a zákona o lesoch. Rozhodnutie nie je podložené relevantnými odbornými argumentmi a sú v ňom hrubé odborné chyby a nezrovnalosti. Najviac nás však zaráža, že týmto rozhodnutím Vášho rezortu dochádza k morálnemu, etickému a profesionálnemu úpadku v ochrane prírodného dedičstva na Slovensku a súčasne umožňuje jeho hrubú fyzickú devastáciu až likvidáciu.
Naplnením tohto rozhodnutia okrem vyššie spomínaných dôsledkov dôjde aj k prerušeniu kontinuity vedeckých výskumov, ktoré v tomto území dlhodobo prebiehajú. Za všetky spomenieme výskum pralesov Slovenska, ktorý na tejto lokalite prebieha od roku 1974. Rozhodnúť o zasahovaní v takomto vedecko-výskumnom objekte bez diskusie s vedeckými pracovníkmi, ktorí tu dlhodobo realizujú výskumy, svojím významom presahujúce hranice nášho štátu a časové obdobie jednej generácie, považujeme za hrubé zneváženie niekoľkých generácií nositeľov vedeckého bádania na Slovensku.
Žiadame Vás, pán minister životného prostredia, ako aj Vás, pán minister pôdohospodárstva ako aj generálneho riaditeľa Lesov SR, aby ste sa váhou svojej autority zasadili o to, aby nedošlo k naplneniu tohto rozhodnutia, ktoré by malo za následok nenávratné škody na ďalšom cennom prírodnom dedičstve Slovenska, báze vedeckého poznania a morálke našej spoločnosti. Žiadame Vás, pán minister životného prostredia aby ste iniciovali preskúmanie tohto rozhodnutia s využitím odborných a vedeckých kapacít z oblasti prírodných vied.
Stanoviská dole podpísaných osôb sa nemusia zhodovať s oficiálnym stanoviskom pracoviska.
@Martin@
účastník
účastník
 
Příspěvky: 224
Registrován: pát zář 19, 2008 12:01
Bydliště: Trutnovsko

Re: TANAP - důležité!!!

Příspěvekod Cvrk » pát dub 16, 2010 19:26

Možná bazíruju na blbostech, ale ač bych rád podepsal, chybí mi pod peticí něco jako prohlášení o ochraně osobních údajů. Že se podepíšu a moje jméno se tam bude zobrazovat je mi jasné, ale aspoň ta větička, že ostatní údaje už nebudou dál postoupeny a zpracovávány by tam měla být.
Carpe Diem! Lovte kapry!
Uživatelský avatar
Cvrk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2942
Registrován: ned led 22, 2006 12:56
Bydliště: OV

Re: Ticha dolina v Tatrach a veci okolo toho

Příspěvekod pavproch » pát dub 16, 2010 19:35

tři nasebe navazující temata sloučeny
Naposledy upravil pavproch dne ned dub 18, 2010 19:50, celkově upraveno 1
Důvod: na základě kolektivního posouzení skupinou modů následující debata odstraněna z důvodu přílišné politizace a osobních útoků
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28279
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Zadná Polana

Příspěvekod @Martin@ » pon kvě 3, 2010 17:06

@Martin@
účastník
účastník
 
Příspěvky: 224
Registrován: pát zář 19, 2008 12:01
Bydliště: Trutnovsko

Předchozí

Zpět na Člověk a příroda

cron