Beskydy - Kněhyně + Jizerky, tetřevi a tetřívci

životní prostředí, člověk a zvíře

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Beskydy - Kněhyně a tetřívci

Příspěvekod sobb » stř bře 24, 2021 0:56

To bylo víc jak před dvaceti lety, teď bys mu to mohl pouštět klidně z mobilu :wink:
Tse, zbabělče! :twisted:

A předtím tam byly zničeny ty původní :wink: Pokud i ničení biotopů a rušení považuješ za evoluci, tak pak ano. Nechť vyhynou.
Naštěstí je ještě pořád celkem dost lidí, kteří si to nemyslí :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Beskydy - Kněhyně a tetřívci

Příspěvekod mike » stř bře 24, 2021 1:05

Mobil s sebou taky nenosim ;-)
Pred zed tam lezou akorat pubertaci ;-)

Moment, myslel jsem, ze jejich puvodni biotopy byly jinde a do Jizerek emigrovali. Evoluce je prizpusobeni se novym podminkam. Bud to zvladnes nebo vyhynes. Furt ale nevim, co chces delat. Kdyz to nechas prirode, tak se tam vrati lesy a biotop zmizi. Nebo ho snad chces udrzovat navzdory prirode? To uz je pak neco jako ZOO ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Beskydy - Kněhyně a tetřívci

Příspěvekod Olchor » stř bře 24, 2021 7:28

U nás prakticky neexistuje příroda bez zásahu člověka. Takže i většina rezervací vznikla na plochách dotčených hospodařením a část musí být člověkem udržována - orchidejové louky, dopadové plochy, haldy, lomy atd. Taky nemám úplně jasný názor, co je příroda a co už zahrádka. Ale když se to důsledně nechá přírodě, budem tu mít všude jen neprostupnou džungli.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Beskydy - Kněhyně a tetřívci

Příspěvekod apuka » stř bře 24, 2021 7:58

mike píše:Pred zed tam lezou akorat pubertaci
...a zraly moudri postarsi muzi lezou prez zed blazince... :wink:
mike píše:Kdyz to nechas prirode, tak se tam vrati lesy a biotop zmizi. Nebo ho snad chces udrzovat navzdory prirode?
Asi je trochu problemem, ze tam neni "prirodni" les, ale prevazne jehlicnaty, predpokladam (Jizerky neznam), ze v drtive vetsine smrkovy. Tam vyroste husty novy "mlady" les ("nerizena skolka" mladych smrcku) a to jeste hlavne kym se les "neusadi" (nevyroste a nezmeni svuj biotop nastalo), potom uz je to jine, v Cechach z vetsi casti puvodnich smisenych nebo listnatych tam vyrostou kricky nebo boruvci/ostruzina/..., co tetrivkum bude rozhodne min vadit nez ty huste smrcky.

Ale uz i pri lidskych zasazich dochazi k malemu obratu k lepsimu - vloni prvnikrat za dlouhou dobu byla prevaha listnatych stromku nad jehlicnatymi mezi nove vysazenymi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Beskydy - Kněhyně a tetřívci

Příspěvekod sobb » stř bře 24, 2021 12:15

mike: zkusím to stručně, jinak by to mohlo být na dlouho :)

Jizerky jsou přirozeným domovem tetřívků - žili na rašeliništích a vrchovištích náhorní planiny a také v podhůří na extenzivně obhospodařovaných otevřených plochách. Z prvního je zčásti vytlačil turismus, z druhého změna hospodaření.

V Jizerkách se nejedná o "nechání přírodě". Místní lesy nejsou přírodní a zalesňování holin také nebylo přírodním procesem.

Takže to nevidím jako udržování "navzdory přírodě", ale spíše jako "navzdory tomu, co narušil či zničil člověk"

A vůbec. Když jsi chodil do Jizerek, to jsi nikdy nevrazil do žádné žádné info cedule či nepotkal naučnou stezku? Většinu z toho by jsi měl vědět :wink: :mentor:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Beskydy - Kněhyně a tetřívci

Příspěvekod mike » stř bře 24, 2021 16:12

apuka píše:...a zraly moudri postarsi muzi lezou prez zed blazince...

Pres plot ;-) Kdo by se skrabal pres zed.

sobb píše:V Jizerkách se nejedná o "nechání přírodě". Místní lesy nejsou přírodní a zalesňování holin také nebylo přírodním procesem.

Ty puvodni mozna ne, ale pisu o tom, co tam vznika ted. Jsou tam ty uschle lesy po komousich, co se tetrivkum libi, ale pod nima roste novy les. Sam od sebe a tetrivkum se asi nelibi. Rostou tam hlavne jehlicnany, ale nevim jiste, jestli hlavne smrky nebo jedle. Ale listnace taky. Tam, kde uz vyrostl, je to nepruchodne i pro mne.

sobb píše:Když jsi chodil do Jizerek, to jsi nikdy nevrazil do žádné žádné info cedule či nepotkal naučnou stezku?

Chodim tam v zime a stezky obvykle jen krizuju ;-) Vetsina ceduli jsou mapy pro bezkare. Vim o jedne u raseliniste, ale tam se o tetrivkach nic nepise.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Beskydy - Kněhyně a tetřívci

Příspěvekod sobb » stř bře 24, 2021 23:38

I to, co vzniká v Jizerkách teď, po umělém zalesňování holin, má s přirozeným stavem celkem málo společného. Zlepšovat se to bude jen postupně. Navíc on už ten chudák tetřívek v podstatě nemá moc kam ustoupit, lidi mu zabrali všechny potenciální stanoviště. Ať už zemědělskou a lesnickou "výrobou" (brrr, nesnáším tohle spojení), tak turistikou, jež už by se asi dala nazvat masovou.
Takže mám za to, že ochranářský management, který mu umožní tu přežít, je tu zcela legitimní.

Možná čas si někdy projít Jizerky taky po poučných stezkách :wink: Teda až v Době Pocovidové. Jestli nějaká bude :twisted:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Beskydy - Kněhyně a tetřívci

Příspěvekod mike » stř bře 24, 2021 23:47

Takze ZOO a ten novy les likvidovat? Nic proti, jen mi to prijde trochu divne. Nejaka prirozena stanoviste tam jsou, raseliniste, ale ta uz jsou ohrazena ted. Na kraji jednoho je dokonce pozorovaci vez, ale zrovna tam jsem nikdy nevidel tetrivka ani stopy :)

Uz i ty propadas pesimismu? ;-) V zime se to neda, protoze naprosta vetsina znacenych stezek je projeta pro bezkare. Mimo zimu jsem tam byl jednou a neni to ono. Teren je temer nepruchodny, vetsina znacek vede po starem asfaltu a skoro po rovine, nic pro mne. A kdyz uz se mi povedlo najit nejakou starou lesni cestu a stezky, tak tam bylo silene hmyzu, to ja taky nerad. Na sneznice fajn, ale jinak mam bliz lepsi tereny :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Beskydy - Kněhyně a tetřívci

Příspěvekod sobb » čtv bře 25, 2021 0:05

Rašeliniště jsou turisty okupována, tetřívci je určitě využívají, ale plnohodné stanoviště to při současném stavu být nemůže. Pokud by je a jejich okolí úplně neuzavřeli pro veřejnost. Jinak věc názoru a míry. Já tohle za ZOO nepovažuju.
Jinak jsem si právě vzpomněla na story, kdy jeden známý ochranář prováděl exkurzi študáků z lesárny po nějaké rezervaci. Se slovy "tyhle smrčky tady nemají co dělat" donutil nebohé studentíky malé smrčky vytrhávat. Myslím, že z toho měli ještě hodně dlouho trauma :twisted:

Však víš, co říká ten známý vtípek o tom, kdo je pesimista :wink:
Si taky furt jen vymejšlíš :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Beskydy - Kněhyně + Jizerky, tetřevi a tetřívci

Příspěvekod sobb » čtv bře 25, 2021 1:00

Upřesnila jsem trochu název vlákna, jestli tam někdo přidá další hory anebo ftáka ... tak se to už do názvu asi nevejde :mrgreen:

Možná to můžem časem přesunout do jiného podfóra, tady už asi nikdo informace neshání :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Beskydy - Kněhyně a tetřívci

Příspěvekod mike » čtv bře 25, 2021 1:01

Tohle konkretni je hned vedle bezkarske magistraly a v lete asfaltky, tam se to uzavrit neda. Ohrazene jsou ale tak 4 ha, to by mu snad mohlo stacit. Navic, jak jsem psal, jsem na nej narazil hned vedle podstatne rusnejsiho mista asi pul kilometru odtud. Si vymysli jeste vic, nez ja. Slepice jedna nevdecna. Tetrivka myslim ;-)

Jj, zabij bobra, zachranis strom. Mozna uz je napadlo tam vypustit kurovce a ukradnout odsirovaci techniku z elektraren, kdyz to predtim tetrivkum tak prospelo ;-)

Vis snad neco, co ja ne? ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Beskydy - Kněhyně + Jizerky, tetřevi a tetřívci

Příspěvekod mike » čtv bře 25, 2021 1:04

Proc casem? Zabralo mi to asi 10 sekund ;-) Nazev muzes jeste vytunit sama, hory jsou tam mozna zbytecne. Tetrevi a tetrivci v CR?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Beskydy - Kněhyně + Jizerky, tetřevi a tetřívci

Příspěvekod sobb » čtv bře 25, 2021 1:18

No právě a o tom to je, přecivilizovanost, přelidněnost. ZOO z toho děláš teď Ty :wink:

Oblíbená proklamace mnohých primitivů, v takové společnosti by se Ti asi nelíbilo :wink: Přirovnání je to nesprávné, ty smrčky tam byly někým uměle vysazené, nepatřily tam a nebylo to jejich stanoviště :wink:
Což o to kůrovec není zas tak špatný nápad. Jak jsme se před dávnými lety bavili s jedním strážcem na Šumavě, který prohlásil - "brouček dělá to, pro co byl stvořen, likviduje kriply". Sice drsné a přeneseně aplikovatelné na ledaccos jiného, ale v rámci přírodních zákonitostí poměrně trefné ...

No nic, Šumavu ani bobra fakt už do názvu vlákna přidávat nebudu :twisted:
Máš svůj názor, já svůj, víc to tu asi nemá cenu rozpitvávat. Tetřívkovi přeju hodně štěstí, asi ho bude v naší společnosti potřebovat.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Beskydy - Kněhyně + Jizerky, tetřevi a tetřívci

Příspěvekod sobb » čtv bře 25, 2021 1:20

Protože se mi nechtělo, poslední odpověď a jdu spát :wink:
Název bych klidně nechala, jak to načal pp, ono to tím začíná.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Beskydy - Kněhyně + Jizerky, tetřevi a tetřívci

Příspěvekod vita2 » pon črc 19, 2021 6:36

jednou při předávání trusu po jednom z měření stop v beskydech pánovi z chko, bylo to podezření na tetřeva - slepici, větší stopy a dál od sebe (nakonec to byl "jenom" jeřábek asi slunko všechno na sněhu zvětšilo a oddálilo) mi říkal ať nikde nedávám lokaci nálezu, existujou prý nějací "birdwacheři" kteří, prý chcou mít trofejní fotku a jsou schopni jet za tím ptákem do úplné řiti, najít ho za každou cenu aby se s ním vyfotili
vita2
nováček
nováček
 
Příspěvky: 22
Registrován: ned dub 28, 2019 9:49

Předchozí

Zpět na Člověk a příroda