Beskydy - Kněhyně + Jizerky, tetřevi a tetřívci

životní prostředí, člověk a zvíře

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Beskydy - Kněhyně + Jizerky, tetřevi a tetřívci

Příspěvekod ratel » ned bře 21, 2021 18:18

milarepa píše:neska super mrazivý 10 hodinový noční trek, v 7 večer jsem obezřetně vlezl do vlaku, batoh překryl bundou, ať nevypadám na první pohled turisticky :-) a v 8 v Kunčicích z něj rychle vyskočil a zmizel přes koleje do tmy, bo ve Frýdlantu to benga ještě takhle pozdě hlídala a kontrolovala lidi s batohama.

Bylo krásně mrazivo a jasno, super počasí na noční trek, vyrazil jsem od nádru nahoru, vyšel prudkou a dlouhou drápu na Malou a Velkou Stolovou, pak opustil značku a vydrápal se hlubokým sněhem na Kněhyni, krásně se to tam bořilo nad kolena, s ní jsem se brodil hlubokým sněheml do sedla, pak pokračoval nahoru na Čertův Mlýn, tam se o mně pokoušely mdloby, tak jsem dal klobásu a brodil se dolů na Martiňák, z něj na Kociánku a nakonec nahoru na Smrk, když jsem na něj ve 2 ráno stoupal, tak mně přepadla těžká celková únva, lehnout si do závěje a chvíli se prospat mi přišel jako super nápad :-), tak jsem odpojil tělo, ať se samo posouvá nahoru a dělá co umí, uvnitř jsem si odpočinul, nahoře už to bylo v cajku, dal jsem zbytek klobásky a čaj, užil si dlouhé jasné výhledy noční krajiny pode mnou a sešel dolů do Ostravice na vlak, obezřetně jsem šel k nádraží, bo už bylo 6 ráno, ale benga ještě nikde, tak jsem na pohodu dojel dodom, fajný partyzánský výlet :-)


nic proti partyzanskym vyletum, ale vis proc se nesmi na Knehyni, zejmena ne v noci?
Uživatelský avatar
ratel
účastník
účastník
 
Příspěvky: 638
Registrován: ned led 5, 2014 21:48
Bydliště: pod Ondřejníkem

Re: Beskydy

Příspěvekod apuka » pon bře 22, 2021 8:19

@ratel: To jsou pro podobne lidi naprosto zbytecne otazky... :twisted:
Jeste jsi zapomel dodat v otazce, ze "jeste vice v tomto rocnim obdobi!.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Beskydy

Příspěvekod ratel » pon bře 22, 2021 8:30

apuka píše:@ratel: To jsou pro podobne lidi naprosto zbytecne otazky... :twisted:

Ja jsem se jen chtel ujistit jestli ten projev odpovida realitě.
Kvuli takovymto sebestrednym exhibicionistum (puvodne jsem chtel napsat i.iotum) budou za chvili ploty nebo vstupenky do lesa.
Uživatelský avatar
ratel
účastník
účastník
 
Příspěvky: 638
Registrován: ned led 5, 2014 21:48
Bydliště: pod Ondřejníkem

Re: Beskydy

Příspěvekod Bruca » pon bře 22, 2021 12:11

A proč se na Kněhyni nesmí? :)
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 441
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Beskydy

Příspěvekod Etheric » pon bře 22, 2021 12:23

Protože tetřev
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Beskydy

Příspěvekod Bruca » pon bře 22, 2021 12:28

Útočí na nebohé turisty? :D

O tom jsem třeba neměl ani tucha ;-)
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 441
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Beskydy

Příspěvekod sobb » pon bře 22, 2021 12:30

Nesmí se na vrchol.
A nejen tetřev, taky puštík bělavý a jeřábek - Prosíme návštěvníky Beskyd, aby respektovali zákaz vstupu na vrchol Kněhyně
Četní lidi jsou bohužel idioti a možná to časem opravdu dopadne, jak se obává ratel ... :?
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Beskydy

Příspěvekod sobb » pon bře 22, 2021 12:44

Bruca píše:Útočí na nebohé turisty? :D
To je nápad! Vycvičit pár útočných puštíků a tetřevů, aby trochu pocuchali nějaké ty neposlušné touristy a problém by se vyřešil :twisted: Ovšem je tu jisté riziko, že by se to naučili ostatní, a časem by puštíko-tetřeví komando ovládlo celé Beskydy 8-[
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Beskydy

Příspěvekod ratel » pon bře 22, 2021 12:49

sobb píše:Četní lidi jsou bohužel idioti a možná to časem opravdu dopadne, jak se obává ratel ... :?

Jeste jedna koronahysterie a je to...už aby otevřeli ty fitka a bazeny, nebo se v lese pozabijime.
Jeste by mne zajimalo proc se ucastnici pseudopartyzanskych vyletu kodrcaji az na Knehyni a neusporadaji si takovy adrenalinovy trek treba mezi brownfieldy, prekonavaje ploty, ohradniky, mohli by trenovat maskovani na halde Ema a na Knehyni by byl klid.
Vazne by mne zajimala uroven zodpovednosti navstevniku nasich hor a jinde v Evrope. Ale mozna radsi nevedet.
Uživatelský avatar
ratel
účastník
účastník
 
Příspěvky: 638
Registrován: ned led 5, 2014 21:48
Bydliště: pod Ondřejníkem

Re: Beskydy

Příspěvekod ratel » pon bře 22, 2021 12:52

sobb píše: Vycvičit pár útočných puštíků a tetřevů,

To je napad, tetrev je dost velky, ale budku/y pro pustika bych mohl instalovat na zahrade, ted uz jen vymyslet plan vycviku :-)
Uživatelský avatar
ratel
účastník
účastník
 
Příspěvky: 638
Registrován: ned led 5, 2014 21:48
Bydliště: pod Ondřejníkem

Re: Beskydy

Příspěvekod sobb » pon bře 22, 2021 13:07

On ten puštík bělavý taky není žádný drobek, je výrazně větší než puštík obecný, tak to bude spíš bouda, než budka :)
Puštíci dokáží v době hnízdění dost agresivně bránit hnízdo, takže je fakt, že základní předpoklad výcviku je splněn :D
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Beskydy

Příspěvekod apuka » pon bře 22, 2021 13:14

Bruca píše:Útočí na nebohé turisty?
Kez by..., bohuzel pravdou je spise opak, i kdyz vetsinou nechene.

Kdyby nic jineho, tak je to nezodpovedne niceni vysledku prace docela velkeho mnozstvi lidi, co se snazi pracovat pro preziti tohoto ptaka (nejenom) v Beskydech.
Ze stejneho duvodu byla zrusena znacka na Travny, tetrevy se odchovavaji na stanici primo pod nim.

Cela Knehyne (vrcholova cast) je zavrena nejenom kvuli tetrevu (viz sobb), ale krom ptaku jeste i kvuli jine zveri a taky faune. Tam a na Certovem Mlynu je nejzachovalejsi vetsi kus lesa, skoro pralesa v Beskydech.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Beskydy

Příspěvekod Zoidberg » pon bře 22, 2021 16:16

Na Kněhyni se lidi courají koronavirus nekoronavirus, s tím nemá lockdown nic společného. Kde je problém s tetřevem, nevím. Dříve byly Beskydy hospodářsky využívány mnohem intenzivněji, podstatná část porostu na vrcholech byla sežraná ovcemi, níž se v lese pořád někdo coural, lidi měli v lese políčka, pásli tam dobytek, káceli dřevo a dělali spoustu jiných aktivit. O nějakém nedotčeném pralese se nedalo mluvit ani smykem. Taky byly hory mnohem více zalidněny stálými obyvateli, na každé polaně hospodářství, a o nedělích se tam courali lufťáci. A tetřev prosperoval…
Uživatelský avatar
Zoidberg
nováček
nováček
 
Příspěvky: 41
Registrován: pát říj 22, 2010 15:17
Bydliště: pod Beskydami

Re: Beskydy

Příspěvekod mike » pon bře 22, 2021 17:28

sobb píše:To je nápad! Vycvičit pár útočných puštíků a tetřevů...

Tetrevy netreba cvicit: https://www.youtube.com/watch?v=97hOvTPFHow ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Beskydy

Příspěvekod apuka » pon bře 22, 2021 17:55

Zoidberg píše:Kde je problém s tetřevem, nevím.
Ze by v tom, ze se v Beskydech prakticky uplne vyhubil?

Co pises, promin, ale je uplne mimo. Skutecny stav a postupne, jak a kde je jich min a min az nic najdes tady.

A taky mluvis dost vedle i o tech drivejsich aktivitach. Ja sice tam znam blize vice-mene od r. 1991, ale jeste par let pote v prostredku leta pres vikend za hezkeho pocasi pri prochazce od Pusteven pres Certuv Mlyn nahoru na Knehyni (kym se smelo) jsme zvykli potkat obcas nekoho a casto jsme se s nekym setkali az na "taboristi" pod Knehyni nad pramenem. Samozrejme s vyjimkou Pusteven a jeste trochu po Tanecnici.
Taky v tom case skoro nikdo nechodil na Smrk ani na Travny. Dokonce i na Lyse byla snad desetina bezne navstevnosti zpred roka (abych vyloucil covidove obdobi).

Jeste davneji ano, pasli se tam ovce, ale jen nekde, na Knehyni a Certovom Mlyne posledne staleti moc ne. Jenze to nebylo kazdodenni ruseni, navic to je pro tetreva neco uplne jineho nez lide. Hospodareni v lese rozhodne nebylo zpusobem, jako dnes - lakatose, lanovky, motorove pily, plne nakladaky - muselo se poctive vsechno odpracovat, tj. dusledky pro zver byvaly taky jine.

O nedotcenem pralese jsem nepsal, psal jsem o "nejzachovalejsim vetsim kuse lesa, skoro pralesa". No a na celem vrcholu Knehyne to teda byla uz za mych casu teda docela tezko pruchodny les plny popadanych starych smrku, vyvrati...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Beskydy

Příspěvekod Zoidberg » pon bře 22, 2021 19:03

Díky za odkaz na dokument o perspektivách tetřeva. Nicméně z něj vyplývá, že jeho úbytek začal ještě v časech, kdy se hospodařilo „po staru“. Tedy v době, kdy využívání lesa bylo založeno na velkém množství tvrdé manuální práce velkého množství lidí, kteří se tam pohybovali celý rok. Motorové pily, traktory… to je záležitost tak od šedesátých let, a částečně si ho vynutil i útěk lidí do měst za lépe placenou a méně nebezpečnou práci, třeba na šachtu, nebo do hutě. Věřím tomu, že poslední hřebíček do rakve mu zatloukli lidoví myslivci, kteří si rádi bouchli. Těžko říci co mu více škodí teď, zda prosté množství lidí, kteří se neustále venčí po horách, nebo fenomén cca posledních dvaceti let – výkonné čelovky, dostupné pro každého – díky kterým je pohyb na horách i za tmy. Sám bych klidně zakázal pohyb lidí na vybraných místech po setmění. Ale bez dohledu by to bylo jen další nic neřešící tupé nařízení.
Uživatelský avatar
Zoidberg
nováček
nováček
 
Příspěvky: 41
Registrován: pát říj 22, 2010 15:17
Bydliště: pod Beskydami

Re: Beskydy

Příspěvekod apuka » pon bře 22, 2021 19:33

No, to "velke mnozstvi lidi" se v lesich pohybovalo hlavne mimo sezony se snehem, tj. vetsinou az po dokonceni tokani. Taky se mnohem hur dostavali do nejvyssich partii - nebyly cesty. Navic ty lidi se zhromazdovali v nekterych mistech nejakou dobu a zbytek "byl volny", az kym se nevybrali nekam jinam. A hlavne se (alespon v oblasti Certuv Mlyn-Travny) se moc nedelaly holosece, mozna castecne mimo Lysou, ale tam to mohlo byt necim jinym
Zoidberg píše:Těžko říci co mu více škodí teď, zda prosté množství lidí, kteří se neustále venčí po horách, nebo fenomén cca posledních dvaceti let – výkonné čelovky, dostupné pro každého – díky kterým je pohyb na horách i za tmy.
Nejvetsi problem, co vim je, ze ted lidi jsou rozlezeni vsude, prilis moc (na tetreva) se hybou, nema klid nikdy, pres den ani v noci. Krome turistu vetsi cast roku cykliste a v zime "skialpiniste" jezdici uprostred lesu, kde jeste zustaly flicky snehu.
No a v dobe tokani je problem, ze tetrev prileti na tokaniste - to nemuze byt jakykoliv plac -, ale jakmile jej nekdo tam vyrusi, tak odleti a na to misto se uz nevrati. No a vzhledem k "mnozstvi" tokanist to casto znamena, ze uz ten rok nebude tokat.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Beskydy

Příspěvekod Zoidberg » pon bře 22, 2021 19:47

V zimě se stahovalo dříví dolů na sáňkách. Cesty-svažnice se ve větším množství začaly stavět právě proto, že sáňkování bylo nesmírně nebezpečné a tudíž i drahé. Dělal to ještě můj dědeček na Morávce… než si řekl, že toho má dost, a šel raději do horkého provozu na válcovně plechu za lepším.
Uživatelský avatar
Zoidberg
nováček
nováček
 
Příspěvky: 41
Registrován: pát říj 22, 2010 15:17
Bydliště: pod Beskydami

Re: Beskydy

Příspěvekod sobb » pon bře 22, 2021 20:04

mike píše:Tetrevy netreba cvicit: https://www.youtube.com/watch?v=97hOvTPFHow ;-)
Někteří lidi jsou fakt tupci :roll:

Jo, tetřeví kohouti jsou tím známí, ale bojovní bývají v době toku. Takže by ty kněhyňské chtělo trochu natrénovat k útokům na dvojnožce v průběhu celého roku.
Na Severu s nimi občas mají docela veselo - Sex-crazed grouse terrorizes Swedish family :lol: My jich tam taky už povícero potkali, ale většinou jsme zblízka viděli samice. Žádnej kohout se s náma do křížku ještě nepustil :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Beskydy

Příspěvekod mike » pon bře 22, 2021 21:20

To bych nedelal. Ziskaji tim evolucni vyhodu, zacnou se mnozit a za par let nebudem moct vylezt z baraku po cele republice ;-)

sobb píše:Na Severu s nimi občas mají docela veselo

V tomhle pripade bych se asi vykaslal na policajty a udelal si z nej veceri. Kde to jsme aby kvuli nadrzenymu tetrevovi nemohl pan tvorstva z baraku :twisted:

Na mne teda zadny jeste neutocil, ale parkrat se mne pokousel zabit jinak. Clovek si v klidu slape snehem a najednou sileny randal, jak se ta obluda placa vzduchem a vresti jako kdyby ji vrazdili. Taky mne mohlo klepnout, horsi nez bafajici prasaci #-o

Zatim na mne utocily akorat husy domaci, ale zalekly se mych tezkych pohorek.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Beskydy

Příspěvekod sobb » pon bře 22, 2021 23:17

Jen ti, co žijí v tetřevím teritoriu. Prážáci se bát nemusí :wink: :twisted:

Asi měl páneček tvorstva obavu, že si tetřev dá k večeři jeho :mrgreen:

Tetřev? Jsi si tím jist? Kde?
Jestli v Jizerkách, tak by to mohl být tetřívek, ale taky jich tam není zrovna moc. Každopádně není dobrý je takhle nahánět, moc jim to nepomáhá v přežití zimy. Pokud víš, že na nějakých místech bývají, tak je lepší tam nechodit.
A to měli v Jizerkách rozmisťovat info cedule ohledně ochrany tetřívku, netuším, zda k tomu nakonec došlo.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Beskydy

Příspěvekod mike » úte bře 23, 2021 1:06

Na to bych nesazel. Tolik zvere, co tady, jinde nepotkavam. Srnciho spousta, divocaku jeste vic, zajici se tu normalne promenaduji po parku. Pred par dny se mi kousek od baraku usidlil vyr nebo sova a dela huu ... huu ... huu.

Tetrivek, samozrejme. To je maly tetrev, ne? :twisted: Prijde mi, ze jsou tam vsude, zadna specialni mista jsem nezaznamenal. Obcas narazim na stopy, ale pokazde jinde. Jednoho jsem vyplasil kousek od mista s nejvetsi koncentraci lidi siroko dalelo. Nalevna pro bezkare a nez zavrou, tak jsou tam davy a hluk. Jestli tam daji cedule, tak tam chodit nebudu, zatim jsem je nevidel, uz jsem tam par let nebyl...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Beskydy

Příspěvekod apuka » úte bře 23, 2021 9:31

mike píše:Jednoho jsem vyplasil kousek od mista s nejvetsi koncentraci lidi siroko dalelo. Nalevna pro bezkare a nez zavrou, tak jsou tam davy a hluk. Jestli tam daji cedule, tak tam chodit nebudu
Pokud to bylo v zime, presne jsi videl (resp. spise nevidel, protoze sis tetrivka vsiml skoro jiste az se snazil dostat pryc :-)), jak se snazi ve snehu prezivat, zahrabany zminimalizovat energetickou ztratu. Bezne muze byt klidne dva kroky od Tebe a nevsimnes si jej.

A taky jsi videl, proc je jejich vyruseni pro ne nebezpecne - to jejich vzletnuti je stoji hodne sil/energie a v zime jej nema nazvys. Neni to "letajicic ptak", ktery cely den preletuje sem a tam a organizmus ma prizpusobeny letu.

Kdyz je zahrabany ve snehu, mozna i schovani v trave/kerich mu za beznych okolnosti nemusi tak vadit, ze lide jsou rel. blizko nich, ze se tam prochazeji, mozna ani ze delaji "bezny" i silnejsi hluk (mluva a pod.). Oni dokazou i tak oddechovat/prezivat. Ale kdyz sejdes z cest/chodniku a malem na ne slapnes, tak to "musi resit" utekem.
Coz je prave jeden z duvodu, proc se v tetrevych a tetrevcich oblastech (vlastne i na mnoha jinych mistech kvuli jine zveri) nema chodit mimo znacek a cest a proc argumenty typu "ja tam chodim ticho a nikomu a nicemu neskodim" mohou byt casto mimo.

S cedulemi je to hodne dvojsecne...
Prave, jak jsem jinde psal, ze jsme nahodou narazili v lese na orla morskeho a potom na jeho hnizdo, jsem si rikal, ze by tam meli dat cedule, aby lidi nechodili mimo znacek, ze mohou plasit orly. Jenze potom se mi to ulezelo a doslo mi, ze kdyby tam ty cedule dali, tak se jista cast lidi, co tam chodi (a co by tam chodili, kdyby se o tom dozvedeli) by tam cilene zacalo brazdit les, aby na toho orla narazili. V lepsim pripade, aby jej mohli videt a sledovat, v horsim aby jej mohli otravit.
Je mozne, ze ten, co jsem videl, muze byt chudak, co ho pred par lety prinesli od Kravar do stanice pro zachranu zivocichu do Bartosovic s otravou karbofuranem, nastesti asi jen sekundarnim, protoze dokazal prezit. Po delsi rekonvalescenci jej vypustili. Jiny orel morsky, taky nalezeny jeste zivy na polich u Kravar par dnu/tydnu pred nim takove stesti nemel, neprezil.
Pan Orel (dlouholety vedouci te stanice, soucasny senator) by mohl hodne vypravet o problemech zvirat, hlavne ptaku zpusobenych turisty :evil:.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Beskydy

Příspěvekod sobb » úte bře 23, 2021 13:18

mike: to si klidně vsaď, ledaže bys nějakýho toho cvičenýho ubytoval na balkóně :wink:

Výr je taky sova, a taky dělá huu, ale je celkem nepravděpodobné, že by se Ti usadil kousek od baráku. Spíš to byl kalous.

Tetřívků v Jizerkách zas tolik není, bude jich do stovky, spíš míň. Pokud jsi je potkával častěji, tak bylo lepší se těm místům raději v zimě a zjara vyhýbat. Teď už asi v tetřívčích areálech budou ty infocedule.

Tady je docela pěkně zpracované info o tetřívkovi, a jak mu neškodit https://zachranmetetrivka.cz
A tady zase článek z loňského jara a souvislost s davy lidí v přírodě během pandemie, letos se to bude asi opakovat :? Tetřívkům vlastně uzávěra na katastr celkem vyhovuje :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Beskydy - Kněhyně a tetřívci

Příspěvekod mike » úte bře 23, 2021 18:05

Nema smysl se sazet o neco, co se neda overit, tady je prvni predpoklad to natrenovani ;-)

Netusim, co to je a ani kde vlastne je, ono se to tu rozleha. Nejspis sedi na strome nekde v blazinci, tam je ted klid jako nikdy driv, park je zavreny uz pres rok. Obcas ale neco stejne znejiciho potkam i v lese a parkrat jsem ho i videl. Byl prekvapive velky, vetsi nez kane, rozpeti kridel mozna i metr. Sedel na stozaru nade mnou a delal huu.

Tetrivka v Jizerkach jsem vyplasil za 10 let dvakrat nebo trikat, ale stopy jsem vidal podstatne casteji. Jako kdyz pobiha slepice :) Zadna konkretni mista jsem nevysledoval, pokazde nekde jinde. Letmo jsem si naklikal na mape oblast, ve ktere se tam pohybuju a ma asi 200 km^2. Jestli je jich tam stovka, tak neni mala sance obcas nejakeho potkat. Kdybych vedel, kde jsou, tak se tem mistum vyhnu, ale fakt to neumim odhadnout.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Beskydy

Příspěvekod mike » úte bře 23, 2021 19:29

sobb píše:Tady je docela pěkně zpracované info o tetřívkovi, a jak mu neškodit https://zachranmetetrivka.cz

Jestli jsem to spravne pochopil, tak tetrivkovi pomohli komousi, kteri znicili pohranicni lesy imisema. To uz se spravilo, lesy se obnovuji a nevdecnym tetrivkum se to nelibi.

V 70. a 80. letech minulého století v našich pohraničních horách došlo k imisní a kůrovcové kalamitě, kdy byly uschlé lesy masivně vykáceny a to tetřívkovi vytvořilo ideální podmínky k životu. Jeho populace následně dosáhla v 90. letech historického maxima. Nyní po 30 letech hory zarůstají mladým hustým lesem a mnohdy i na místech, kde dříve byl les z důvodu přirozeného podmáčení rozvolněný. Pro tetřívka tak nastává nepříznivá doba.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Beskydy - Kněhyně a tetřívci

Příspěvekod sobb » úte bře 23, 2021 21:47

Já se s Tebou vsázet nechci, Ty jsi psal, že bys na to nevsadil, tak Tě ujišťuju, že klidně můžeš :wink:

Těžko říct, dle Tvého popisu velikosti by to byl kříženec mezi kalousem a výrem :mrgreen: Pravděpodobnější je ten kalous. Výr je nejen o dost vzácnější, ale taky je to pěkná obluda, rozpětí má přes 1,5 metru.
Příště můžeš zkusit "zamyškovat", třeba se Tě pokusí ulovit :wink: Nebo mu v době toku pusť nahrávku konkurenta :twisted:

K tetřívkům: snad už jsou v Jizerkách vymezené lokality, kde se vyskytují. Možná jsou i nějaké mapy nebo bližší informace na stránkách CHKO.

No jo, je to slepice rozmazlená :wink:
Komouši mu nejprve pomohli k likvidaci populace a pak mu nechtěně vytvořili náhradní biotop. Asi jako kdybys strčil někoho do řeky a pak Ti tam nedopatřením spadlo záchranné kolo.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Beskydy - Kněhyně a tetřívci

Příspěvekod mike » úte bře 23, 2021 22:39

Kdyz ono se to tezko odhaduje. zas tak blizko te k sobe nepusti a ve tme neni moc videt. Zkousel jsem na nej taky delat hu, ale nevrhnul se na mne :twisted: Nevim, jestli je tu jen jeden nebo vic, ale obcas ho slysim v ruznych mistech v okruhu nekolika km.

Pro letosek uz jsou Jizerky stejne zabite a pristi rok uvidim.

Vsak ja je nechvalim, zkazili na co sahli a tohle se jim povedlo omylem. Podobnost se soucasnou vladou neni nahodna. Akorat je otazka, jestli ti tetrivci nevymiraji prirozene a jestli ma smysl chranit biotop, ktery vzniknul takhle a za normalnich okolnosti by tam nebyl.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Beskydy - Kněhyně a tetřívci

Příspěvekod sobb » stř bře 24, 2021 0:14

Jj, to věřím, taky nemám potmě odhad. Z Tvého hukání měl asi docela srandu :D Lepší je pouštění reálných nahrávek. Ještě mám v živé paměti, jak jsme kdysi při sčítání kalousů lezli v noci v Brně s kazeťákem pod paží přes hřbitovní zeď :mrgreen:

Nevymírají "přirozeně", proč by to dělali. Tedy podle toho, co považujeme za normální okolnosti. Intenzivní lesnictví a zemědělství? Vysoušení mokřadů i podmáčených lesů? Rozvoj zeleného pytláctví jako lidové zábavy? Masovou turistiku alias tělocvičnu v přírodě? Jako spoustě jiných druhů jim byl zčásti zničen původní biotop a tak osídlili, například v těch Jizerkách, tento náhradní. Já jim teda docela fandím :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Beskydy - Kněhyně a tetřívci

Příspěvekod mike » stř bře 24, 2021 0:26

Kde bych vzal kazetak s nahravkou, vubec mne nenapadlo, ze tam bude sedet ;-) Zacinam chapat tvuj zajem o bohnicky hrbitov, ale pres zed tam s tebou nepolezu ;-)

Myslel jsem v Jizerkach. Vzniknul nahradni, ktery prirozene zanika. A co ted s tim? I kdybys to tam cele ohradila a lidi tam nechodili, tak biotop zanikne sam od sebe, proste tam roste novy les. Ja proti nim nic nemam, ale evoluce. Bud se postupne prizpusobi novym podminkam nebo vyhynou. Tak to prece v prirode chodi, ne?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49287
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Další

Zpět na Člověk a příroda