Zachranme narodni parky - petice

životní prostředí, člověk a zvíře

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Zachranme narodni parky - petice

Příspěvekod mike » pon bře 13, 2017 17:29

apuka píše:a jeden o navrhovanem vhodnem zpusobu ochrany prirody ve vychvalovanem Nemecku ](*,) .

To je hodne kreativni interpretace :D Clanek pise o tom, ze se nemecti zeleni zrejme inspirovali u nas:
Svazům ochránců přírody je to ale zjevně jedno. Až příliš se zaobírají sebou samými nebo záchranou světa, než aby si lámali hlavu s takovou prkotinou, jako jsou zájmy dětí nebo amatérských přírodovědců. Lidé prostě mají dát od přírody ruce pryč – jsou v ní jenom na obtíž.

... a chteji pritvrdit, pricemz clanek i zdroj s tim nesouhlasi. Kde je tedy to vhodne?

apuka píše:jeden ohledne te debaty o ceskem zakonu ,se kterym ja osobne mohu jen souhlasit

Clanek neni nestranny a vidim tam skrytou demagogii. Naprosto nesouhlasim s timhle:
Poslanci společně s ochránci přírody a vědeckou obcí se naopak domnívají, že národní parky jsou místem, kam by měl člověk chodit co nejméně, má to být kus panenské přírody, který je lidskou činností nedotčen, protože právě v tom je jeho základní hodnota.

Clovek je soucasti prirody. Zachovat NP je rozumne, ale pro lidi, ne jen pro ochranare. Slusna prasarna je tohle:
Zní to možná nespravedlivě vůči místním obyvatelům, ale oni, pokud jim současný stav nevyhovuje, mají kam jít.

Ne mozna, to nespravedlive je, vlastne je to slabe slovo. Uz jsem to psal, puvodnim cilem noveho navrhu zakona mel byt kompromis, ktery by vyhovoval i mistnim obyvatelum.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zachranme narodni parky - petice

Příspěvekod apuka » úte bře 14, 2017 13:39

mike píše:To je hodne kreativni interpretace
Miku, fakt jsi jelito. Vsiml sis toho smajlika na konci, proc tam asi je? Navrhli podle nich vhodny zpusob, ne podle mne vhodny...
mike píše:Clovek je soucasti prirody. Zachovat NP je rozumne, ale pro lidi, ne jen pro ochranare
Ano, to je presne cesky pristup... Hlavne abych mohl kam chci a kdy chci, to je prece nejdulezitejsi na svete.
NP pristupne pro lidi jsou, jen se musi drzet povolenych cest - ale to staci na to aby si tu prirodu uzili. Chozenim kamkoliv i prenocovanim vzdy narusis (aktualni) prirodni rovnovahu, i kdyz za sebou nechas sebelepsi poradek. Ale o tom jsem uz parkrat psal. Stejne tak o tom, ze malokde po svete muzes v narodnich parcich kde a jak chces, stejne jako se chovat jak chces, vcetne nocovani.

A NP nejsou ani pro ochranare, ani pro lidi - oni jsou pro prirodu.A kupodivu ne proto, aby se "chranila" (takova, jaka je), ale proto, aby se mohla rozvijet, jak ona sama chce, ne jak to chcemem my, lidi. Bohuzel, my, zdejsi lide jsme se uz davno z te prirody vyclenili a chceme si ji pretvorit na obraz svuj (toto ale plati i pro nejvetsi aktivisty). Takze je to ponekud trapne rict, ze i clovek je soucasti prirody.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Zachranme narodni parky - petice

Příspěvekod mike » úte bře 14, 2017 20:39

apuka píše:Vsiml sis toho smajlika na konci, proc tam asi je?

Co ja vim? Myslenky cist neumim, coz obvykle musim vysvetlovat jen zenskym (a z toho plyne... ;-)). Na vyjadreni podle nich vhodny by byly lepsi uvozovky ("vhodny"), smajlik se obvykle vztahuje k cele vete nebo odstavci.

apuka píše:Ano, to je presne cesky pristup... Hlavne abych mohl kam chci a kdy chci, to je prece nejdulezitejsi na svete.
NP pristupne pro lidi jsou, jen se musi drzet povolenych cest - ale to staci na to aby si tu prirodu uzili.

Ale houby. Jak jsem psal, libi se mi soucasny nemecky pristup provozovany treba v CS Svycarsku. Pro byrokrata sice stejny, jako u nas (muzes jen na povolene cesty), ale pro turistu uplne jiny, protoze tech povolenych cest je mnohem vic a maji nekolik ruznych kvalit, zatimco u nas je jen jedna (turisticke dalnice). Takze v Nemecku si to opravdu uziju, u nas ne.

apuka píše:Chozenim kamkoliv i prenocovanim vzdy narusis (aktualni) prirodni rovnovahu, i kdyz za sebou nechas sebelepsi poradek. Ale o tom jsem uz parkrat psal. Stejne tak o tom, ze malokde po svete muzes v narodnich parcich kde a jak chces, stejne jako se chovat jak chces, vcetne nocovani.

Jenze ja jsem nic o chozeni kamkoliv a prenocovani nepsal. Naopak, tady je rec o tom, ze do znacne casti Sumavy ma byt vstup zakazan uplne resp. podle libovule vyvolenych. A to je to, co vadi mistnim i mne.

apuka píše:A NP nejsou ani pro ochranare, ani pro lidi - oni jsou pro prirodu.A kupodivu ne proto, aby se "chranila" (takova, jaka je), ale proto, aby se mohla rozvijet, jak ona sama chce, ne jak to chcemem my, lidi.

Priroda nemysli ani nic nechce. NP jsou lidsky konstrukt a jejich rezim je ciste v rezii lidi. Ano, je mozne nastavit NP tak, aby se tam clovek vubec nevyskytoval a priroda fungovala samovolne, ale je k tomu opravdu rozumny duvod? V nepuvodnim lese uprostred Evropy? V mistech, kde dlouhe stovky let zili lidi a do prirody zasahovali?

apuka píše:Bohuzel, my, zdejsi lide jsme se uz davno z te prirody vyclenili a chceme si ji pretvorit na obraz svuj (toto ale plati i pro nejvetsi aktivisty). Takze je to ponekud trapne rict, ze i clovek je soucasti prirody.

Na tom neni nic trapneho, to je zaklad.

Ze se v Nemecku snazi pritvrzovat mne neprekvapuje. Tamejsi zeleni jsou fanatici, kterym jde akorat o jejich uchylnou ideologii. Typicti melouni, nahore zeleni, uvnitr rudi. Viz uzavreni jadernych elektraren, ktere vede k narustu znecisteni uhelnymi. S ochranou prirody to uz nema nic spolecneho, naopak. Nakonec, mas to i v tom clanku: Návrh je připraven od loňského prosince a umožňuje výrazné zásahy do ochrany druhů, pokud jde o výstavbu, především pak větrných elektráren. :vom:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Klidové zóny v NPČŠ

Příspěvekod PepikW » čtv bře 28, 2019 15:47

V úvodním odkaz tématu Hnutí Duha uvádí, že nový zákon více otevře Národní Parky veřejnosti. Jsem z Děčína a tudíž mám NPČŠ za rohem. Správa Parku zveřejnila návrh nových Klidových zón (náhrada I.zón) a rozhodně se náš NP veřejnosti nijak neotvírá. V návrhu není jediná nová povolená cesta, ani cyklotrasa. Pro horolezce prý taky žádná změna. Návrh sice vypustil bývalé I. zóny na pěti místech, ale buď tam, kde jen odstranil duplicitu dvojí stejné ochrany (Růžovský vrch, zůstává jako NPR), nebo kde to turisticky je stejně bezvýznamné (strmé svahy pod Gabrielinou stezkou, osobně si myslim, že je vynechali aby Správa mohla zasahovat proti kůrovci, dál okolí Mlýnů a Koliště a nakonec v minimálně navštěvované oblasti na severu u Bílého potoka. Naproti tomu Klidová zóna (KZ) zabere podstatně větší území mezi Eustachem, Limperkem a Černou bránou, kde je mnoho zajímavých roklí a skalních útvarů.
http://www.npcs.cz/klidova_uzemi

Problém ale není v rozsahu KZ, ale v tom, že návrh nijak nově neřeší ani šetrnou turistiku. Když porovnám návrh se situací na saské straně, je zřejmé, že Správa prosazuje koncentraci turistů (spíš "konzumentů hromadného turismu" - parkoviště, atrakce, restaurace) na několika málo nejvyhlášenějších místech a maximální omezení mimo ně. Zóny jsou obdobné, Klidová 1194ha, Kernzone (jen ta příhraniční) 1411ha. Rozdíl v přístupnosti je ale propastný. Uvnitř navrhované KZ bude přibližně 10km současných značených tras, na saské straně je uvnitř jádrové zóny přes 36km značených cest a dalších 10km povolených bergpfadů a doporučených cest. Bergpfady vyznačuje saská Správa sama po starých turistických pěšinách a loveckých chodníčcích, jak v Kernzone, tak mimo ní. Naše Správa brání snahám o vyznačení nových cest i mimo nejpřísněji chráněné oblast (Město Krásná Lípa například bojovalo několik let o označení krátkých přístupů k "Brtnickým" ledopádům) a často staré stezky "skrývá" hromadami klestí, nebo napříč pokácenými kmeny. Zato ale například vloni zpřístupnila pozůstatky hradu Falkenštejna u Jetřichovic - zhruba padesáti tunami oceli, jak nahoře na skále, tak na přístupových cestách. Němečtí turisti si ho nyní přejmenovali na Metallburg ...
https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazo ... z-nedelalo

Tak jsem si ve svém prvním příspěvku na fóru postěžoval ... prostě nerozumím snaze o likvidaci a "nucené zapomenutí" lidské stopy v naší krajině.
PepikW
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv bře 28, 2019 11:59
Bydliště: Děčín

Re: Zachranme narodni parky - petice

Příspěvekod mike » čtv bře 28, 2019 20:13

Vidim to na mentalitu nasich ochranaru. Nechrani prirodu pro lidi, ale pro sebe, maji pocit, ze jim patri a vsichni ostatni jsou vetrelci, ktere je potreba vyhnat. Pripadne povazuji lidi za skudce a jejich dlouhodobym cilem je lidstvo vyhubit. Akorat by mne zajimalo, jestli po uspesnem splneni tohoto ukolo spachaji sebevrazdu, aby ho dokoncili.

Jezdim k vam na sever docela casto a pozoruju presne to same. Ten sileny kontrast mezi nemeckou a ceskou casti, proto jezdim prevazne do Nemecka a hranice prekrocim az vecer, kdyz jdu na bus nebo vlak. Je to smutne, ale co s tim? Nejhezci jsou prave ty stare stezky, kde skoro nikdo nechodi. V Nemecku znacene, pripadne obcas i dojistene, u nas zakaz a obstrukce.

Metallburg je vazne sila. Byl jsem tam naposled pred lety, kdyz to jeste vypadalo normalne. Uz je to davno, takze si na detaily nevzpominam, ale neprislo mi, ze by to potrebovalo nejak extra udrzbu. A uz vubec ne prestavbu tohodle typu. To je fakt od zdi ke zdi #-o
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Zachranme narodni parky - petice

Příspěvekod fps » sob bře 30, 2019 11:54

já jezdím do přírody přes třicet let, a tohle já tedy neřeší, prostě se v přírodě chovám tak, aby když z ní odejdu po mě v nejhorším případě zbilo jen zválené místo od stanu
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Předchozí

Zpět na Člověk a příroda