Elektrárna na Slavíči

životní prostředí, člověk a zvíře

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Elektrárna na Slavíči

Příspěvekod polar_fox » ned srp 14, 2011 21:34

Indy píše:to je zajimavy ze vzdy kdyz se ma nekde stavet, tak tam najednou je co chranit...kde jsem to jenom videl...


Najednou?:-)

Medvěd se tam pohybuje už cirka pět let (a chodí tam i letos, dnes jsem se bavil s revírníkem, kterého jsem potkal shodou náhod asi 200 metrů od TOP of Slavíč:-)), jinak na lesní správě Morávka-Slavíč by měli mít datovaný odlitek stopy, kdyby vás to opravdu zajímalo...no a rys tam má část teritoria už taky několik let. Kdo má info, ten to ví, kdo to nesleduje, pro toho je to "najednou". Já nevím kde jste to viděl vy, ale já to vidím často u neinformovaných lidí. Že o něčem nemáte dostatek informací, ještě neznamená, že je to nesmyslné.

Ostatně Slavíč je jedna z nejopuštěnějších hor (přes jeho několikakilometrovou vrcholovou partii nevede ani turistická značka) v Beskydech a poměrně blízko k nejdivočejšímu hraničnímu hřebeni, takže je celkem logické, že se tam něco bude dlouhodobě pohybovat. Jen uředníci na MPO na to zřejmě nějak zapoměli. Když neví o šelmách kolikrát ani lidi tady od nás, to co teprve Pepík z Prahy. :) Myslím že jen koukli to mapy ve stylu..to je dobrej kopec a tohle taky, a ještě ten. Podle mě ten projekt stáhnou za stolu dříve, než vůbec začne. Tahle konstelace těžko někdy projde, když máme ČR jen 2 medvědy a jednoho bychom tím defakto vyhnali. No a sesterský návrh v Krušných horách (druhý z těch šesti) je dokonce položen na oblasti Natura 2000 (že by se tam taky objevila "najednou"? :-) ), to nemá šanci projít přes EIA už teď. ..to jsem taky zvědav, ale to už není můj job.
polar_fox
nováček
nováček
 
Příspěvky: 70
Registrován: sob srp 13, 2011 8:27

Re: Elektrárna na Slavíči

Příspěvekod Indy » ned srp 14, 2011 22:07

no, jak blokuji zelenaci v podstate jakoukoliv stavbu, obchvaty mest atd atd,. to se taky vzdycky neco najde.

vzdycky to tam bylo, ze jo?

osobne si myslim ze jak rys tak medved si poradi.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Elektrárna na Slavíči

Příspěvekod polar_fox » ned srp 14, 2011 22:23

Indy píše:osobne si myslim ze jak rys tak medved si poradi.


No myslet si to samozřejmě můžete, ale to je asi tak vše. Problém je ten, že takovej medvěd potřebuje při své hmotnosti pro svůj život (a také pro přípravu na přezimování) dostatek potravní nabídky na klidných místech. Když mu sebereme Slavíč (který je pro medvěda skutečně ideální biotop, jak co se týče rozlohy, tak již zmíněného klidu a potravy), tak si s tím moc neporadí, protože medvědi, jak známo, se ještě nenaučili cíleně pěstovat potravu pro vlasní potřebu.

No a rys si poradí tak, že bude v Beskydech o jednoho rys méně (neboť, jak jistě víte, jedno teritorium = jeden rys), což není při současném počtu cirka 7 kusů, také příliš ideálné kostelace.

Jelikož se narozdíl od vás věnuji beskydským šelmám už nějakou dobu (jak celoročním pohybem v terénu, tak aj po té teoreticko-odborné stráce), tak je myslím na čase si položit zásadní otázk:. Kdopak z nás dvou problematice šelem rozumí více?

PS: Do diskusí o zelenejch se mě nezkoušejte zatáhnout, je to zbytečný. Já nemám čas se tu vykecávat o nějakém obchvatu Frýdku (o kterém navíc nevím vůbec nic), či co to sem furt taháte. Téma diskuse je daný jejím nadpisem. Nejsem holt ideální kolega na OT témata :-)
Naposledy upravil polar_fox dne ned srp 14, 2011 22:29, celkově upraveno 1
polar_fox
nováček
nováček
 
Příspěvky: 70
Registrován: sob srp 13, 2011 8:27

Re: Elektrárna na Slavíči

Příspěvekod Indy » ned srp 14, 2011 22:29

na medvedy vazne kaslu.

proc je neoutsourcujeme na slovensku, prebyva jim jich tam celkem dost.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Elektrárna na Slavíči

Příspěvekod jonza » pon srp 15, 2011 8:47

NO, zelene nemam moc v lasce, prave kvuli prutahum, ale z tehle diskuze je patrne, kdo o tom neco vi, dava data, jasne vysvetluje a hlavne chova se slusne! Kdo naopak jen placa a vymysli polopravdy, demagogii a taha sem nesouvisejici temata (o kterych znovu nic nevi), aby urval aspon kousek ,,pravdy" pro sebe.

ach joo.
Uživatelský avatar
jonza
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2267
Registrován: ned kvě 28, 2006 14:37
Bydliště: Brno

Re: Elektrárna na Slavíči

Příspěvekod polar_fox » pon srp 15, 2011 9:00

Trocha nějakých těch dalších informací - regionální minireportáž ČT (viz video)

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/region ... -prehrada/
polar_fox
nováček
nováček
 
Příspěvky: 70
Registrován: sob srp 13, 2011 8:27

Re: Elektrárna na Slavíči

Příspěvekod Indy » pon srp 15, 2011 9:40

Původně jsem se už kroku nechtěl vyjadřovat, ale dobrá.

Nesmyslne zelené experimenty jako alternativní paliva a obnovitelne zdroje energie se dostaly díky zelené masirce do fáze kdy jsou schopny ohrozit ekonomiku evropy.

Nejspíš jste si všimli v jakém je nyní stavu a že toho moc ke krachu nepotřebuje.

Chtě nechtě nemůžeme všichni pracovat v neziskovkach, někdo tedy musí pracovat, aby bylo z čeho vybrat daně, i když se nám to nelíbí...
No a k tomu je třeba elektrická energie.

Celkový účet za takzvané zelené zdroje bude gigantický, a my Ho rádi zaplatíme, protože nic jiného nezbude.

Zelení odborníci jeden den rádi lesnikum jak zachránit šumavu, druhý den řeší koncepci energetiky a další den dopravní situaci.

Já tedy takový rozhled nemám, ale pokud alterí zdroje fungují jak fungují, může se stát že to bez precerpavacek a mnoha dalších závažných změn nepůjde.

Ovšem souvislost co že to zvířatům vysvacilo teritoria už tady není, to udělali přece zlí průmyslníci.

Jestli budou na jedné straně miliardové úspory a dobře fungování a na druhé straně jeden medvěd, tak díky zelené nesoudnosti můžeme mít nedrazsiho medvěda na světě, zatímco na sousedním slovensku nechybi moc od regulace přemnožení. To se k nejdražším dalnicim hodí, ne?
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Elektrárna na Slavíči

Příspěvekod tulak » pon srp 15, 2011 9:49

jestli on hlavní problém nebude v tom, že v každé té lokalitě je alespoň jeden místní odborník, (to nemyslím zle), a nějaké to jeho místně vzácné a oblíbené zviřátko, které on studuje a chrání...... potom se ale nikdy nikdo s nikým nedohodne ..... na jednu stranu ochránci křičí nechte přírodu přírodě a ona si pomůže sama a na druhou stranu ji musíme za každou cenu chránit a pomáhat. (jen nějak nikdo nechce chránit nás .... :-) ) stejně než se dohodnou, tak medvědí kůži, který sejde, alespoň doufám, věkem, budou mít někde v muzeu. teda když se nenaštve dřív a nevrátí se odkud přišel. stejně se tam asi nemá s kým množit a kde je ten druhý medvěd v republice nevím a on asi také né aby si za ním skočil a zjistil, že to není to správné pohlaví :-). a ten rys se tam asi taky nenaklononval a odněkud si tam zaběhl, zalíblo se mu tam, a tak si tam vyznačil teritorium, tak není jisté, že se jen nestáhne a nevrátí se po skončení stavby ..... tedy jestli je to tam pro něj tak vhodné.
Už se těším až zapomenu, že zapomínám .....
Uživatelský avatar
tulak
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1115
Registrován: ned črc 10, 2005 9:21
Bydliště: jinde než bych chtěl

Re: Elektrárna na Slavíči

Příspěvekod polar_fox » pon srp 15, 2011 10:08

Indy píše:Jestli budou na jedné straně miliardové úspory a dobře fungování a na druhé straně jeden medvěd, tak díky zelené nesoudnosti můžeme mít nedrazsiho medvěda na světě, zatímco na sousedním slovensku nechybi moc od regulace přemnožení. To se k nejdražším dalnicim hodí, ne?


1. No když všechno přepočítáváte jen na peníze, peníze, peníze, peníze, tak to je pak problém. Přiroda se bohužel nedá měřit ekonomickými čísly. Kdyby tomu tak bylo, tak můžeme z fleku zrušit všechna CHKO, protože z čistě ekonomického hlediska jsou chráněná území velmi prodělečné záležitosti. No asi byste tím ve finále nebyl potěšen ani vy, protože místo do hor byste nakonec jezdil do komerčních lunaparků, které by měly jako hlavní úkol generovat zisky. O to, že by náš medvěd byl "nejdražší" to bych se nebál, veřte že i na západ od nás a také v USA, řeší velmi často podobné záležitosti jako my, takže těch "nejdražíšch medvědů, či jiných zvířat" byste přo pečlivém zkoumání všech EIA procesů (a koncepcí, které to zabalily ještě před EIA) našel celou armádu.

Dále bychom si měli uvědomit, že Slavíč je jen jedna z prvotních celkem padesáti variant, takže bych neřek, že ta hora je nějak extra strategická záležitost pro fungování naší ekonomiky. Nemyslím si, že když bude přečerpávačka někde jinde, tak by to položilo naši ekonomiku.

2. Slovensko mě, abych pravdu řek, zajímá snad jen do té míry, že šelmy k nám přicházejí práve odtud. Já žiju v Beskydech.
Naposledy upravil polar_fox dne pon srp 15, 2011 10:43, celkově upraveno 1
polar_fox
nováček
nováček
 
Příspěvky: 70
Registrován: sob srp 13, 2011 8:27

Re: Elektrárna na Slavíči

Příspěvekod polar_fox » pon srp 15, 2011 10:29

tulak píše:kde je ten druhý medvěd v republice nevím a on asi také né aby si za ním skočil a zjistil, že to není to správné pohlaví :-). a ten rys se tam asi taky nenaklononval a odněkud si tam zaběhl, zalíblo se mu tam, a tak si tam vyznačil teritorium, tak není jisté, že se jen nestáhne a nevrátí se po skončení stavby ..... tedy jestli je to tam pro něj tak vhodné.


1. Druhej medvěd (medvědice) je na Smrku, což je o dva kopce vedle. Jinak další medvědi (statisticky vztato zřejmě obou pohlaví) se dlouhodobě potulují podél celé slovensko-české hranice (od Slavíče coby kamenem dohodil). Je jen otázkou času, kdy Beskydy trvale osídlí další člen tohoto druhu. Samozřejmě množit se mohou i přeshraničně:-)

2. Rys žije celý svůj život ve svém teritoriu, které si v mládí obsadí. A že by se vrátil po skončení stavby? To jedině že by se naučil plavat :-) Navíc rys se živí srnčí zvěří a k tomu, aby ji moh efektivně lovit potřebuje členitý terén a husté smrčiny (neloví ve smečce ani uštváním kořisti, ale přepadem z úkrytu), což však najde jen v horních partiích Slavíče. Do 2/3 je víceméně klasický hospodářský les - tey pro rysa nezajímavý.

tulak píše: jestli on hlavní problém nebude v tom, že v každé té lokalitě je alespoň jeden místní odborník, (to nemyslím zle), a nějaké to jeho místně vzácné a oblíbené zviřátko, které on studuje a chrání...... potom se ale nikdy nikdo s nikým nedohodne .


No ono tu těch protestujících uskupení bude v tomto případě mnohem více a ne jen jeden. Jsem si jist, že ani ornitologové z toho nejsou nadšeni (nemám přehled co všechno jim tam žije, ale vzhledem k liduprázdnosti to asi nebude jen obyč. ptactvo) a jak je možno slyšet na videu v reportáži, jejíž odkaz jsem tu dal, správa CHKO tímto nápadem rovněž není nadšená. A jestli je pravda to, o o možném zhoršení kvality pitné vody v Morávce, tak to bych chtěl vidět investora, který do takového rizika půjde, protože mu to budou dost tvrdě připomínkovat ještě navíc hygienici a vodohospodáři a vůbec takový proces stavby bezprostředně nad přehradou, klerá je plná pitné vody se může sám o sobě různými opatřeními a zabezpečením také nehezky prodražit..
polar_fox
nováček
nováček
 
Příspěvky: 70
Registrován: sob srp 13, 2011 8:27

Re: Elektrárna na Slavíči

Příspěvekod Indy » pon srp 15, 2011 10:51

no ano, my skutecne vsechno prepocitavame na penize, protoze predstav si, ono se v zivote vsechno z neceho financovat musi.

to ze se tomu rika grant neznamena, ze by to nebylo podepreno penezi, ktere bylo pred tim treba pohrichu ziskat.

jestlize na slovensku je medvedu jak natentovanych a my si musime vypiplat taky svoje vlastni, tak to znamena ze se jim tam dari a u nas ne. co to treba priznat a akceptovat, protoze takhle prece priroda funguje, ne?

jestli muzes udelat podminky pro rysa na ktereho budou nadavat max myslivci, - super, za rozumne vydaje proc ne. nejsou s nima prakticky problemy, ideal.

pokud za nesmyslne vydaje vypiplas medvedy na ktere uz budou plosne aj nadavat mistni a jsou s nima nemale problemy (viz slovensko ale i beskydy), tak je asi neco spatne.

to ze ignorujes jak to je v sousedni zemi, tim bych se teda nechlubil.

mysli globalne, jednej lokalne, ne?
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Elektrárna na Slavíči

Příspěvekod polar_fox » pon srp 15, 2011 11:13

Indy píše:jestlize na slovensku je medvedu jak natentovanych a my si musime vypiplat taky svoje vlastni, tak to znamena ze se jim tam dari a u nas ne. co to treba priznat a akceptovat, protoze takhle prece priroda funguje, ne?

pokud za nesmyslne vydaje vypiplas medvedy na ktere uz budou plosne aj nadavat mistni a jsou s nima nemale problemy (viz slovensko ale i beskydy), tak je asi neco spatne.

to ze ignorujes jak to je v sousedni zemi, tim bych se teda nechlubil.



Tak předně medvědy ani jinou zvěř tady nikdo "nevypiplává" (to si představujete, že je někdo jezdí krmit, nebo jak jste to myslel?) a těm co se tu usídlili se tu daří (jinak by se tu nezabivakovali). Ani rysům nikdo nevytváří ani nikdy nevytvářel nějaké spešl podmínky. Ono je to všechno v rovině - nezničme si to co máme. Problémy mohou nastat jen s "odpadkovými medvědy", tady je ale výhoda, že např. z Nízkých Tater už víme, co z toho může být za průser, takže už teď se zavčasu na potenciálně problémových místech mění klasické kontejnery za ty, které medvěd neotevře.

Nikde jsem nenapsal, že bych ignoroval, to co se dejě u sousedů, ale z hlediska kontextu tohoto problému je to IMHO nepodstatné (přemnožení u nás aktuálně nejsou a medved jaksi nefunguje tak, že si někde v Nízkých Tatrách sbalí kufr, bo už tam není místo, sedne na vlak a přestěhuje se do Beskyd:-)). Migrace je záležitost na delší dobu a probíhá z okrajových teritorií. Tedy k nám přecházejí medvědi (rysi, vlci) hlavně z Kysuc, případně z Oravy přes Polsko, či rovnou z Polska, které na svém území má pár vlčích smeček.

Indy píše:no ano, my skutecne vsechno prepocitavame na penize, protoze predstav si, ono se v zivote vsechno z neceho financovat musi.


Tak s tím já problém nemám, klidně ať se postaví přečerpávačka třeba na tom kopci, co je nad Těrlickou přehradou (asi 20 km vzdušnou čarou od Slavíče), případně kdekoli jinde (v rámci těch 50 lokalit). Pravda výkon bude menší ale megalomanskými stavbami zaměřenými na maximální výkon prosluli sověti a všichni víme jak to dopadlo. Lokalit, kde se dají generovat zisky je zde spousta, není žádný důvod se tlačit za hranice CHKO.
polar_fox
nováček
nováček
 
Příspěvky: 70
Registrován: sob srp 13, 2011 8:27

Re: Elektrárna na Slavíči

Příspěvekod Hafi » pon srp 15, 2011 12:26

polar_fox píše:Tak s tím já problém nemám, klidně ať se postaví přečerpávačka třeba na tom kopci, co je nad Těrlickou přehradou (asi 20 km vzdušnou čarou od Slavíče), případně kdekoli jinde (v rámci těch 50 lokalit). Pravda výkon bude menší ale megalomanskými stavbami zaměřenými na maximální výkon prosluli sověti a všichni víme jak to dopadlo. Lokalit, kde se dají generovat zisky je zde spousta, není žádný důvod se tlačit za hranice CHKO.

Jenže já mám pocit, že všude se najde nějaký ekolog, který řekne, že zrovna tam žije chráněná a ohrožená pampeliška a proto to zrovna tam nejde. Bohužel je to vždy tak, že je navržená lokalita a přijde někdo, kdo protestuje. Lepší by bylo, kdyby nějaký odborník navrhnul technicky reálné lokality (v úvodním článku jich nevidím 50, ale 6) a ekologové by se museli dohodnout mezi sebou, kde je to z jejich pohledu nejlepší (resp. nejmenší zlo). Prostě aby ten přístup byl konstruktivní a ne jen odmítavý.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8429
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Elektrárna na Slavíči

Příspěvekod Indy » pon srp 15, 2011 12:31

myslenka ze ti medvedi k nam migrujou prve z duvodu populacniho tlaku na slovensku je tedy mylna?

vyjadril jsi se tak ze situace tam Te nezajima.

ono, davat odolne kontejnery protoze si medved chodi po navsi je celkem zoufalstvi.

jakoze kontejner neotevre tak se do nej chodit nenauci, a je vyhrano?
ne, spatne je to ze tam vubec sel, znamena to ze nema strach z lidi a tim je taky zadelano na pruser, driv nebo pozdeji. protoze zacne smejdit dvorky, slepicarny chlivky a hospodarske objekty. jak to asi dopadne?

ale ta metoda pak lidem tak nejak +- zaplatit skody (dobry priklad jsou kormorani) ta je teda hodne new age a ekologicka, no.

ze by ekologove vybrali nejmensi zlo je scifi. oni Sofiinu volbu nevideli a maji pocit ze muzou bojkotovat vsechno.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Elektrárna na Slavíči

Příspěvekod polar_fox » pon srp 15, 2011 12:43

Hafi píše:Jenže já mám pocit, že všude se najde nějaký ekolog, který řekne, že zrovna tam žije chráněná a ohrožená pampeliška a proto to zrovna tam nejde. Bohužel je to vždy tak, že je navržená lokalita a přijde někdo, kdo protestuje. Lepší by bylo, kdyby nějaký odborník navrhnul technicky reálné lokality (v úvodním článku jich nevidím 50, ale 6) a ekologové by se museli dohodnout mezi sebou, kde je to z jejich pohledu nejlepší (resp. nejmenší zlo). Prostě aby ten přístup byl konstruktivní a ne jen odmítavý.


1. Ono se nic neřidí tím, že "někdo něco řekne". Pokud chcete připomínkovat EIA, musíte mít k tomu oborné podklady, ideálně s historií, co se týče výskytu fauny a flóry... a tady jsem ohledně Slavíče klidnej. Také existuje seznam živočišných a rostlinných druhů, kvůli kterým je potřeba mít speciální vyjímku, kterou není jednoduchí získat (musíte prokázat, že je to ve veřejném zájmu a že jiná alternativní varianta skutečně není možná).

2. 50 jich bylo v prvním "neveřejném" kole. Jestli ale vyřazovali stejně kvalitně jako vybírali (že se jim podařilo v Krušných horách zcela zatopit (zatím teda jen papírově) celou oblast Natura 2000), tak by je měli na stůl vyhodit znova všechny.
polar_fox
nováček
nováček
 
Příspěvky: 70
Registrován: sob srp 13, 2011 8:27

Re: Elektrárna na Slavíči

Příspěvekod polar_fox » pon srp 15, 2011 13:01

Indy píše:
ono, davat odolne kontejnery protoze si medved chodi po navsi je celkem zoufalstvi.

jakoze kontejner neotevre tak se do nej chodit nenauci, a je vyhrano?
ne, spatne je to ze tam vubec sel, znamena to ze nema strach z lidi a tim je taky zadelano na pruser, driv nebo pozdeji. protoze zacne smejdit dvorky, slepicarny chlivky a hospodarske objekty. jak to asi dopadne?


1. Jakékoli zvíře migruje (mimo jiné) z důvodu populačního tlaku. Asi jsme se nepochopili. Já jsem rád, že se sem medvědí postupně stahují, ale nepotřebuji nutně aby se tady nasáčkovali hned teď zítra. Také ono přemnožení nefuguje tak, že by se posunuly veškerá teritoria směrem od jádra. Pokud se přemnoží medvědi někde kolem Vysokých Tater, tak někde v Kysucích se to třeba vůbec nemusí projevit. Někde v oblasti Fatry staří medvědi nakopou zadky mladým přivandrovalcům a jejich migrace na západ tím končí:-)

2. Medvěd hledá v kontejneru potravu (páč mu to voní), když si zvykne, že si tam může pravidelně hodovat, tak je na světě průser, protože postupně ztrácí plachost. Když ho neotevře, tak už se tam nevrátí, protože čicháním zavřené krabice se jaksi nenajíte ani vy:-) Další vrstva problému nastává v momentě, kdy kontejnery chodí vybírat medvědice s medvíďaty a malej méda to začne brát jakou běžný způsob obstarávání potravy. Takže podtrženo sečteno, odolné kontejnery se po Beskydech instalují s předstihem právě proto aby medvěd nechodil v budoucnu po návsi.

3. Pokud přesto všechno nemá medvěd strach z lidí, a chodí si jen tak po návsi, tak se jedná o nemocné, či nějak narušené zvíře => odstřel, odchyt

4. Stejně tak pokud bude mít medvěd co žrát nahoře, tak nebude mít motivaci slézat k vesnici (teoreticky tedy medvěd, kterému bude chybět potrava na Slavíči, může bát hladem zahnán až do vesnic, kde bude působit ekonomické škody)
polar_fox
nováček
nováček
 
Příspěvky: 70
Registrován: sob srp 13, 2011 8:27

Re: Elektrárna na Slavíči

Příspěvekod Indy » pon srp 15, 2011 13:10

jsou to rozumne nazory a takhle se lze bavit.

Sklovensko, na jednu stranu se jim dari, rozmnozili se, na druhou stranu se tam pak ale nevejdou...

to ze po ceste narazi na zabrane teritorium ale neznamena automaticky ze se vrati, muze pokracovat dal, nebo ne?

v cem vidis problem toho stavu na slovensku a jak by se podle Tebe mel resit?

podle meho to speje k odchytu a exportu, a/nebo k rizenemu odstrelu (pruseraru co pusobi skody).
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Elektrárna na Slavíči

Příspěvekod tulak » pon srp 15, 2011 13:51

polar_fox píše:..... Někde v oblasti Fatry staří medvědi nakopou zadky mladým přivandrovalcům a jejich migrace na západ tím končí:-)

a kde bereš jistotu, že je nenakopou směrem na "záchod" :-)
polar_fox píše:2. Medvěd hledá v kontejneru potravu (páč mu to voní), když si zvykne,..... medvědice s medvíďaty a malej méda to začne brát jakou běžný způsob obstarávání potravy. .....

a kde bereš jistotu, že právě ten nakopnutej méďa někde u Fatry není sparchantělej kontejnerák .... :-)
Už se těším až zapomenu, že zapomínám .....
Uživatelský avatar
tulak
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1115
Registrován: ned črc 10, 2005 9:21
Bydliště: jinde než bych chtěl

Re: Elektrárna na Slavíči

Příspěvekod polar_fox » úte srp 16, 2011 6:55

Pro Indy

Pokud bychom chtěli říct, zda je nějaké zvíře přemnožené, tak bychom si měli nejrpve definovat stanovit, co to je vlastně přemnožení.

Přemnožení může být stav, kdy živočišný druh působí destruktivně na svůj biotop, či vytlačuje jiné živočišné druhy. Toto se ale na Slovensku neděje.

Navíc pro tyhle případy má příroda schopnost regulace. Medvěd je teritoriální šelmou a starý medvěd ty mladé pošle do patřičných mezí, slabší medvědi nepřežijí boje v době páření. Pokud je nedostatek potravy, tak se spousta medvíďat nestihne vykrmit na zimu a svůj první rok nepřežijí. Něktetré samoregulační procesu jsou celkem zajímavě nastavené -Například medvědice chodí s medvíďaty 2-3 roky. Po tu dobu se odmítá pářit. Pokud se ale v oblasti nacházi silný dominantní samec, docházi často k tomu, že samec zabíjí medvíďata právě kvůli možnosti dalšího páření.


Pokud bychom chtěli přemnožení stanovti nějakým číslem, tak narazíme na to, že medvědy na Slovensku nikdo jako celek nikdy nesečetl (udávané počty jsou jen hrubé odhady). Sčítá se jen v některých pohořích a ono sčítání medvěda není tak jednoduché jako u rysa, či vlka, kdy se se dělá průběžně po celou zimu (stopování na sněhu) monitoring a na konci zimy relativně přesně víte odkud pokud mají rysi vymezena svá teritoria. Medvěd v zimě spí, takže si musíte počkat na léto, a tady už klasickou "zimní metodu" nepoužijete. Medvědi se sčítají tak, že se dá dohromady skupina několika desítek lidí (dobrovolníků), ti se na 2-3 dny sjedou na nějaké pohoří, a tam obsadí několik desítek stanovišť, tak, že vizuálně pokryjí celé hory. Každá hlídka zapísuje kdy a kde pozorovala medvěda a pak se to dá dohromady. Toto sčítání probíhá každoročně například na Malé Fatře (kdybyste měl zájem, můžu vám příští rok dát info, každý dobrovolník je vítán, a je zde jedinečná možnost vidět nejen medvěda, ale i třeba vlka). Na řadě dalších významných pohoří se však ic takového neřeší.


Tedy na základě výše uvedeného se rozhodně nedá prohlásit, že je medvěd na Slovensku (jako celku) přemnožen.


Pokud se nyní zaměříme na místa, kde jsou s medvědy problémy, tedy kde dochází často k nebezpečnému setkání člověk-medvěd tam, kde se medvěd neměl vykytovat, tak zjistíme, že se drtivé většině všehno točí kolem oblasti Vysoké Tatry/Nízké Tatry. Což jsou také lokality, kde je největší pohyb turistů a největší zastavění krajiny různými turistickými objekty. Jedni říkají, že je zde medvěd přemnožen, druzí tvrdí, že někteří medvědi ztratili svou plachost a přilákáni lehce dostupnou odpadkovou potravou si na přítomnost lidí si zvykli. Jak je to ve skutečnosti, nikdo s jistotou neví. Často se také zapomíná na to, že také člověk rozšiřuje své terirorium, a když se na místě, kde bývalo medvědí terirorium postaví třeba bobová dráha, nebo lanové centrum, tak je na problém zaděláno. Tedy určitě dochází ke krátkodobému "přemnožení" medvědů také tím, že někde obsadíme kousek krajiny.

Každopádně toto určitě nelze řešit tak, že na základě toho, že ve třech turisticky nejvytíženějších pohořích jsou problémy s medvědy, tak pro jistotu prostřílíme i populaci na Oravě a na Polaně.

Mělo by se to řešit výhradně lokálně a na dvou úrovních. V jedné úrovni jako prevence změnit způsob nakládání s odpady tak, aby se mědvěd z kontejneru prostě nenajedl (a tím pádem postupně neztrácel plachost - normální medvěd má z lidí pekelný strach, ovšem pokud třeba během pár měsícu vyčenichá, že když si chodí takhle hodovat ke kontejneru, tak ten člověk není nijak nebezpečný tvor, je problém). Co tedy s mědvědy, kteří u to plachost ztratili? Pokud se medvěd někde "potuluje po návsi", tak bez diskuse odstřel / odchyt, takové zvíře je dloudobě nebezpečné a navíc se nechová přirozeně. Pokud se medvěd "jen" stahuje do blízkosti lidského obydlí, tak nezbývá, než například pyrotechnickými prostředky (světlicová pistole, rachejtle) vyhánět do bezpečné vzdálenosti, pokud se medvěd přesto opakovaně vrací a může být potenciálně nebezpečný (to už by se muselo rozhodnout individuálně), mělo by se rovněž uvažovat o jeho likvidaci.
polar_fox
nováček
nováček
 
Příspěvky: 70
Registrován: sob srp 13, 2011 8:27

Re: Elektrárna na Slavíči

Příspěvekod vonkreuz » úte srp 16, 2011 7:14

@ Polar Fox - zrovna sčítání medvědů na Malé Fatře Indy pozná - teď přes víkend mu to bylo popsáno jednou studovanou rangerkou.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Elektrárna na Slavíči

Příspěvekod Indy » úte srp 16, 2011 7:15

clovek sva teritoria ve skutecnosti nerozsiruje. naopak.

jiste jsi videl v podhuri byvala policka, dnes je to louka, jeste jsou videt brazdy po posledni orbe, pastevectvi bylo na uplne jine urovni, driv se intenzivne sbiralo uplne vse co les poskytoval, konce vetvema. no a historicky taky se pasovalo a do hor sel ten po kom byla dole "shanka".

veskery tento pohyb byl daleko intenzivnejsi a stalejsi.

dnes kdyz pomines lyzarske sjezdovky a podobne, chodi lidi po znackach, a to behem prazdnin a vikendu.

driv to bylo stale, a temer vsude... pridej jeste vylidneni vesnic a mas to.

scitani medvedu - jak se provadi jsem se skutecne nahodou dovedel minuly vikend.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Elektrárna na Slavíči

Příspěvekod polar_fox » úte srp 16, 2011 7:51

Indy píše:clovek sva teritoria ve skutecnosti nerozsiruje. naopak.

jiste jsi videl v podhuri byvala policka, dnes je to louka, jeste jsou videt brazdy po posledni orbe, pastevectvi bylo na uplne jine urovni, driv se intenzivne sbiralo uplne vse co les poskytoval, konce vetvema. no a historicky taky se pasovalo a do hor sel ten po kom byla dole "shanka".

veskery tento pohyb byl daleko intenzivnejsi a stalejsi.




V tomto ohledu jistě ano, vždyť i Beskydy byly před nějakými 100 lety významnou pasteveckou oblastí. A přitom v té době soužití mědvěd - člověk fungovalo, daleké lépe, než dneska a medvědů tu žilo několik. Ono stačí se třeba podívat do Rumunska, kde je pastevectví stále velmi čilé a přesto tam mají nejvíce medvědů v celé evropě.

Potíž je v tom, že mnohé elementy jsou pro zvěř mnohem více rušivé. Kdysi měl dřevorubec sekeru a koně. Dneska jak zapne motorovou pilu, tak je to slyšet kilometry daleko, pro dřevo jezdí velké hlučné tahače apod. Pro veškerou zvěř je nepřijemným rušivým elementem také různé noční osvětlení (elektřina v horách je relativně nová záležitost). Pak tu máme hospodářské lesy. Kdysi se stíhala těžít jen část toho, co se zpracovává nyní a běžný hospodářský les, typu ryhle rostoucí smrky se nedá vůbec srovnávat s biotopem přirozeně roustoucího lesa, (kde se šelma může ukrýt, medvěd si tam snáze najde brloh apod.

Od starousedlíků také často slyším, že po celých Beskydech výrazně ubylo borůvčí (mj. potrava medvěda) - zřejmě následek dlouhodobé příliš aktivní holosečové těžby ve stylu a po nás potopa, především v dobách komunismu, kdy jely doly na ostravsku ve velkém - takový důl tehdy spotřeboval neskutečné množstvé kvalitního dřeva na budování výztuží chodeb.

A takovýchto na první pohled nepodstatných věcí bychom našli celou řadu.
Naposledy upravil polar_fox dne úte srp 16, 2011 9:12, celkově upraveno 1
polar_fox
nováček
nováček
 
Příspěvky: 70
Registrován: sob srp 13, 2011 8:27

Re: Elektrárna na Slavíči

Příspěvekod Indy » úte srp 16, 2011 8:01

no holosece napr velke fatry probehly jeste driv a jejich nasledek trva dodnes.

co se hluku tyka, tady mam jiny nazor, ta doba kdy zvon bylo to jedine co bylo slyset daleko musela byt fajn, pak prisel vlak atd atd.

dnes to zveri nevadi. vi ze to nic neznamena. nevadi jim ani auta. uz si zvykli na to ze je to otazka silnic, ze nejezdi mimo. klidne je vidis 50m od cesty a nic neresi, uz to znaji.

urcite se spousta veci zmenila ale myslim ze byly pozvolne a ze se s tim slo vyporadat, ze strany zvere...

z posledni doby je rusivy element krosove motorky a nove ctyrkolky. to je neprijemne, protoze tem lidem je to jedno, vi ze porusuji.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Elektrárna na Slavíči

Příspěvekod polar_fox » úte srp 16, 2011 8:44

Indy píše:dnes to zveri nevadi. vi ze to nic neznamena. nevadi jim ani auta. uz si zvykli na to ze je to otazka silnic, ze nejezdi mimo. klidne je vidis 50m od cesty a nic neresi, uz to znaji.

urcite se spousta veci zmenila ale myslim ze byly pozvolne a ze se s tim slo vyporadat, ze strany zvere...


Tak to se dá říct akorát o srnčí zvěři a o drobných savcích. Každý živočišný druh má však míru plachosti na dosti odlišné úrovni. Spousta zvěře (a to i včetně mnohých jedinců srnčí) si "zvykne" tak, že lokalitu jednoduše opustí. A jak to vypadá v praxi? Kdybyste v zimě brouzdal skrze Beskydy a soustředil se dlouhodobě hlavně na stopy, tak objevíte dost významné rozdíly nejen v hustotě a množství stop, ale i v druhové skladbě, v závislosti na tom, jak moc civilizovaná oblast je. Třeba taková Lysá hora (turisticky top atraktivní oblast) a Malý Polom (sem moc lidí nechodí), jsou z hlediska výskytu zvěře velmi rozdílné lokality, ačkoli je dělí jen cca 10 kilometrů. Takového jeřábka jsem v oblasti Lysé viděl snad jen jednou v životě, a kolem Malého Polomu tam je to vyloženě na jistotu. O teřevu ani nemluvě, ten je, co se týče prostředí velmi vybíravý tvor. U šelem je to podobné.

No a další věc, související s "nekontrolovaným ubíráním prostoru" jsou migrační koridory. Zatímco před sto lety nebyl pro zvěř žádný problém migrace ve směru Beskydy - Jeseníky, nebo třeba polské Beskydy - české Beskydy (v kontextu dnešní hraniční čáry). dnes je to v rovině téměř imposible. Naštěstí ekodukt v Mostech u Jablunkova je již relativně blízko zahájení realizace, takže se to v tomto směru zase o cosik vylepší.
polar_fox
nováček
nováček
 
Příspěvky: 70
Registrován: sob srp 13, 2011 8:27

Re: Elektrárna na Slavíči

Příspěvekod pavproch » úte srp 16, 2011 9:08

jonza píše:NO, zelene nemam moc v lasce, prave kvuli prutahum, ale z tehle diskuze je patrne, kdo o tom neco vi, dava data, jasne vysvetluje a hlavne chova se slusne! Kdo naopak jen placa a vymysli polopravdy, demagogii a taha sem nesouvisejici temata (o kterych znovu nic nevi), aby urval aspon kousek ,,pravdy" pro sebe.

ach joo.


už už sem si začínal myslet, že Tě začnu mít i rád.... ovšem po tak zdrcující (nemístné) křitice (implikující mé zařazení za okraj společnostti, po bok cikorkám, komančům či jiné havěti) sem se vrátil na začátek: nemám ťa ráth.... :mrgreen: :twisted:

A fčíl vážně: místo aby za zelenýma bylo vidět kus poctivě odvedené práce (ne odkecané či zbojkotované, ale opravdu odpracované, tj. třeba vyčištěná a odseparovaná černá skládka), tak za 99% z nich zůstávájí jen prázdné proklamace, silná slova, morální i fyzický bordel (ref modrava), porušení zákona (ref lození po komínech) zbyteční mrtví na silnicích (ref I/57 a D8), karcinogenní spaliny, které musíme všichni povinně čuchat (ref biosložky) apod.

Proto nemám ekoteroristy rád. Pokud ovšem polar fox patří mezi to jedno procento, tak se mu hluboce omlouvám, ale dikce a rétorika jeho úvodních příspěvků - ty následné už sem neměl sílu číst - mne vedla k jeho zaškatulkování mezi těch 99%.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28306
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Elektrárna na Slavíči

Příspěvekod zbuddy » úte srp 16, 2011 9:27

pavproch píše:zbyteční mrtví na silnicích (ref I/57 a D8), karcinogenní spaliny, které musíme všichni povinně čuchat (ref biosložky) apod.

Takže za nehody na silnicích můžou zelení a ne bezohlední a neopatrní řidiči? A za spaliny také? Já myslel, že je produkují auta/řidiči a ne "zelení". Co se týká biosložek v palivu - já s nimi nesouhlasím ze zcela jasných důvodů, ale že by spalování líhu či řepkového oleje přímo zvyšovalo množství karcinogenních spalin v palivu? To je odvážné tvrzení! Jedině nepřímo, když se na jejich produkci a dopravu do Evropy a USA spotřebovávají paliva v zemědělských strojích a dopravních prostředcích...
Pavle, jsi fakt demagog na n-tou :twisted:
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: Elektrárna na Slavíči

Příspěvekod Indy » úte srp 16, 2011 9:28

no doprava se nam celkem znasobila, a infrastruktura ledaskde zustala.

obchvaty jsou casto brzdene zelenyma obstrukcema. tak jsem to vzal ja.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Elektrárna na Slavíči

Příspěvekod polar_fox » úte srp 16, 2011 9:30

pavproch píše:tak za 99% z nich zůstávájí jen prázdné proklamace, silná slova


To procento klidně ještě snižte. Nezapomínejte, že současná senzacechtivá média potřebují na první stránky "velká témata". Takže když se někdo k něčemu připoutá, někam vyleze, tak je to hned téma číslo jedna. O čištění řeky, sázení stromků, či jiné podobné činnosti se zpravidla nepíše, a když už tak na volné místo na páte straně, bo je třeba zaplácat prostor.... O akčním zpravodajství typu Nova Prima, kterým jde v prvé řadě o sledovanost, raděj nemluvit.

Že někdo občas vyčístí les od bordela, to se také povětšinou nikde nehlásí.

Osobně ale také znám určitý počet "ekologů", kteří rádi kecají, poučují a vymýšlejí, a třeba na pravidelném číštění řeky u nás ve městě, které se u nás koná několikrát do roka a jedná se o záležitost sobotního dopoledne, jsem je nikdy neviděl.
Naposledy upravil polar_fox dne úte srp 16, 2011 9:52, celkově upraveno 2
polar_fox
nováček
nováček
 
Příspěvky: 70
Registrován: sob srp 13, 2011 8:27

Re: Elektrárna na Slavíči

Příspěvekod polar_fox » úte srp 16, 2011 9:41

Indy píše:obchvaty jsou casto brzdene zelenyma obstrukcema. tak jsem to vzal ja.


To není tak docela pravda. Jistě to bude všude individuální a nedá se nic paušalizovat, ale vím o případu, kdy radnice jednoho města jeden z projektů předjednávala s AOPK (státní organizace - agentura ochrany přírody a krajiny), a na této schůzi bylo řečeno, že tahle varianta určitě ne, protože se jedná o určitý zásah do přírody a mělo by se to vyřešit trochu jinak (bylo i navrhnuto jak). Jeden z úředníků se údajně vyjádřil ve stylu "Já sice nemám přírodovědné vzdělání ale osobně si myslím, že to nemůže ničemu uškodit". A pak přišlo pousouzení, a AOPK, ČIŽP, společně s přípomínkami ekologických organizací poslaly tuhle variantu do prdele.

Druhý den se v novinách psalo, že zlí ekologové zase zablokovali stavbu.

Tak jen ať víte, jako se takové věci mohou seběhnout v pozadí..... upozorňuji, že toto je jen jeden příklad, jinde to může být zase úplně jinak, určité snahy hledat kompromisy by měly být na obou stranách a někdy bohužel nejsou ani na jedné...
Naposledy upravil polar_fox dne úte srp 16, 2011 10:22, celkově upraveno 1
polar_fox
nováček
nováček
 
Příspěvky: 70
Registrován: sob srp 13, 2011 8:27

Re: Elektrárna na Slavíči

Příspěvekod Indy » úte srp 16, 2011 10:19

to mas tak, u nas doma je ctyrproudova cesta skrz mesto, hlavni tepna.
nema ekvivalent, obchvat sam smysl nema, jen jako soucast dalnicni site (ktera se pomalu stavi)

na konci mesta je zuzeni a dvouproudova cesta. zacpy, peklo.

stavi se rozsireni, a je blokovan prave z ekologickych duvodu.

je to misto kde ta cesta protina pole ktere oddeluji sidliste a shopping park. delka 1km, v prostred potucek ktery je umely, je to meliorace odvodnujici to pole, usti do reky o pul km dal. pry je to ekologicka priorita, zjistit jaky dopad by melo kdyz pres nej nepovede most od dvouproud cesty ale od ctyrproud. most? dira na skruze je to . ten potok ma v lete 20cm sirku a hloubka podobna vcetne bahna.

kdyz se takhle vec poda, tezko bude mit clovek rad tyhle ekologicke duvody...
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

PředchozíDalší

Zpět na Člověk a příroda