Medvědi v Rumunsku

životní prostředí, člověk a zvíře

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Potkal jsi už medvěda v Rumunsku?

Ano, ale byl daleko
1
9%
Ano, zaútočil na mě
1
9%
Ne
6
55%
Jo to bača povídal, že se mu ztrácí ovce ...
3
27%
 
Celkem hlasů : 11

Medvědi v Rumunsku

Příspěvekod brhel » čtv dub 27, 2006 18:07

Ahoj, nemáte někdo věrohodné informace o medvědech na Retezatu v Rumunsku? Jaká je pravděpodobnost, že je potkáme na hřebeni, pod hřebenem... Ví sem, kolik jich tam přibližně žije? díky
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Re: Medvědi v Rumunsku

Příspěvekod Rujir » čtv dub 27, 2006 18:22

brhel píše:Ahoj, nemáte někdo věrohodné informace o medvědech na Retezatu v Rumunsku? Jaká je pravděpodobnost, že je potkáme na hřebeni, pod hřebenem... Ví sem, kolik jich tam přibližně žije? díky


Jeeezisi! Nestras nam Noemi, lebo s nami nikam nepojde! :mrgreen: V Rumunsku som sice este nebol, ale z toho co mam nacitane a odpocute od ludi co tam boli by som sa skor bal psov nez medvedov. Neviem o nikom, kto by sa ohladne medvedov strachoval, dodrziaval stare dobre pravidla prevencie stretnutia alebo aspon pocul o tom, ze mal niekto s medvedmi problemy. Ale samozrejme aj ja sa rad necham poucit takym Algarom alebo Pripluvom ako to s tymi medvedmi vlastne je. :twisted:
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Re: Medvědi v Rumunsku

Příspěvekod Noemi » čtv dub 27, 2006 18:30

Rujir píše:
brhel píše:Ahoj, nemáte někdo věrohodné informace o medvědech na Retezatu v Rumunsku? Jaká je pravděpodobnost, že je potkáme na hřebeni, pod hřebenem... Ví sem, kolik jich tam přibližně žije? díky


Jeeezisi! Nestras nam Noemi, lebo s nami nikam nepojde! :mrgreen: V Rumunsku som sice este nebol, ale z toho co mam nacitane a odpocute od ludi co tam boli by som sa skor bal psov nez medvedov.


Nevěřím :( :(( Obrázek
Uživatelský avatar
Noemi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 627
Registrován: stř úno 23, 2005 22:05
Bydliště: Hnedle vedle OV

Medvědů je mnoho

Příspěvekod algar » čtv dub 27, 2006 18:40

V Rumunských horách žije celkem kolem 6.000 medvědů..tak si to poděl počtem pohoří a zjisti kolik jich vychází na Retezat:o))

Jinak evropský medvěd je od přírody plachý a když mu nešlápneš na hlavu anebo nebudeš stanovat u nory s mláďaty, tak by to mělo být v poho. Medvěd i vlk když ucítí človeka, tak utíká pryč.

Já potkal medvěda na ukrajině v jednom sedle...ani si nás nevšímal a šel si svou cestou.
algar
účastník
účastník
 
Příspěvky: 496
Registrován: stř bře 8, 2006 4:38
Bydliště: Havířov (to je u Ostravy:o))

Příspěvekod pripluv » čtv dub 27, 2006 19:39

Medvěd je tvor líný a na kopce neleze, co by tam taky dělal. A když už není líný, dá se mu utýct, šikmo ze svahu. On to neustojí a spadne dolů.
Jinak bych se fakt víc bál těch čoklů, vozím proto s sebou ty zelený petardy, na debily jedny :twisted: ...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod brhel » čtv dub 27, 2006 19:41

Přípluv píše:....vozím proto s sebou ty zelený petardy ...


Jenže kde teď koupit petardy? Ze silvestra už nic nemám...

Jinak vám všem moc děkuji
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Příspěvekod Noemi » čtv dub 27, 2006 19:45

Přípluv píše:Medvěd je tvor líný a na kopce neleze, co by tam taky dělal. A když už není líný, dá se mu utýct, šikmo ze svahu. On to neustojí a spadne dolů.
Jinak bych se fakt víc bál těch čoklů, vozím proto s sebou ty zelený petardy, na debily jedny :twisted: ...


Hm, umět vyvinout rychlost 60 km/h a být nazván líným - by mě zajímalo, který chlap by si to nechal líbit :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: .
Uživatelský avatar
Noemi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 627
Registrován: stř úno 23, 2005 22:05
Bydliště: Hnedle vedle OV

Příspěvekod pripluv » čtv dub 27, 2006 19:45

brhel píše:Jenže kde teď koupit petardy?


Upřímně řečeno: nevím. Ale jestli zjistíš kde (papírnictví, drogerky, pochybný kšefty s zábavou, detonační firmy, ... :(( ), tak mi to dej vědět, ty mý už jsou asi hyn :wink: .
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod pripluv » čtv dub 27, 2006 19:47

Noemi píše:Hm, umět vyvinout rychlost 60 km/h a být nazván líným...


No jo, ale jak často průměrnej medvěd běhá 60 km/h :mrgreen: ?
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod norman_64 » čtv dub 27, 2006 19:49

NA SVĚTĚ OUTDOORU JE HROMADA dobrých ČLÁNKŮ O MEDVĚdech :wink:
Uživatelský avatar
norman_64
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1379
Registrován: ned čer 19, 2005 9:51
Bydliště: Wanaka - NZ

Příspěvekod Noemi » čtv dub 27, 2006 19:53

norman_64 píše:NA SVĚTĚ OUTDOORU JE HROMADA dobrých ČLÁNKŮ O MEDVĚdech :wink:


Vím - mám je "zmáklé"....stejně jako ty z brožurek o Nízkých Tatrách, rumunských horách apod....a nemůžu říct, že bych se cítila nějak bezpečněji :cry: .
Uživatelský avatar
Noemi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 627
Registrován: stř úno 23, 2005 22:05
Bydliště: Hnedle vedle OV

Příspěvekod Rujir » čtv dub 27, 2006 19:53

norman_64 píše:NA SVĚTĚ OUTDOORU JE HROMADA dobrých ČLÁNKŮ O MEDVĚdech :wink:


Jj, a keby to niekomu nestacilo, tak sa moze poriadne vyplasit aj tu: http://www.medvede.sk/ :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Inak utekat pred medvedom by som vazne nechcel. Ani do kopca, ani z kopca... :mrgreen: Asi mu radsej podhodim Noemi... :twisted: :twisted: :twisted:
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod pripluv » čtv dub 27, 2006 19:57

Nebo si s sebou vemte nějakou popelnicu. Třeba v těchto by se i dobře spalo :mrgreen: .

Přes den tam poneseš pivo v prášku, v noci na tebe nebude pršet a ještě se tam můžeš schovat před chlupatou potvorou (myslím medvěda). :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Noemi » čtv dub 27, 2006 19:59

Rujir píše:
norman_64 píše:NA SVĚTĚ OUTDOORU JE HROMADA dobrých ČLÁNKŮ O MEDVĚdech :wink:


Jj, a keby to niekomu nestacilo, tak sa moze poriadne vyplasit aj tu: http://www.medvede.sk/ :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Jo, jo - tohle jsem zapomněla uvést :oops:

Rujir píše:Inak utekat pred medvedom by som vazne nechcel. Ani do kopca, ani z kopca... :mrgreen: Asi mu radsej podhodim Noemi... :twisted: :twisted: :twisted:


Ale klidně se pobavte na můj účet :ú .... však já nikam jet nemusím :smt022 :smt022 :smt022.
Naposledy upravil Noemi dne čtv dub 27, 2006 19:59, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Noemi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 627
Registrován: stř úno 23, 2005 22:05
Bydliště: Hnedle vedle OV

Příspěvekod pripluv » čtv dub 27, 2006 19:59

norman_64 píše:NA SVĚTĚ OUTDOORU JE HROMADA dobrých ČLÁNKŮ O MEDVĚdech :wink:


Takový základní here:

medvěd lední v Rumunsku neexistující a medvěd letní nebo co :wink: ...
Naposledy upravil pripluv dne čtv dub 27, 2006 20:14, celkově upraveno 3
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Rujir » čtv dub 27, 2006 19:59

Přípluv píše:Přes den tam poneseš pivo v prášku...


To sa mylis. Pivo v prasku nesie predsa teoretic. :twisted: :twisted: :twisted:

to Noemi: Nechcem sklamat tvoju paranoiu, ale ked si zoberies statisticke zaznamy kolko ludi bolo napadnutych medvedom pri turistike a stanovani v porovnani s tym, kolkym sa nic take nestalo, tak ti vyjde asi kruto male percento. To uz je asi vacsia sanca ze umries na tetanus. :mrgreen:
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod pripluv » čtv dub 27, 2006 20:02

Nebo se udusíš pivem. Který nese teoretic, samozřejmě :wink: .
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Noemi » čtv dub 27, 2006 20:06

Rujir píše:
Přípluv píše:
to Noemi: Nechcem sklamat tvoju paranoiu, ale ked si zoberies statisticke zaznamy kolko ludi bolo napadnutych medvedom pri turistike a stanovani v porovnani s tym, kolkym sa nic take nestalo, tak ti vyjde asi kruto male percento. To uz je asi vacsia sanca ze umries na tetanus. :mrgreen:


No, když jsem varovala lékaře před svou neadekvátní reakci po narkóze, tak to bral zřejmě jako lehký flirt. Po operaci kulil oči.....a když jsem se na něj osočila, že byl varován - odpověď, že mi nevěřil, mi rozhodně nepomohla.
Někdy se vyplatí ženskou nepodceňovat :mrgreen: * .
Naposledy upravil Noemi dne čtv dub 27, 2006 20:13, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Noemi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 627
Registrován: stř úno 23, 2005 22:05
Bydliště: Hnedle vedle OV

Příspěvekod pripluv » čtv dub 27, 2006 20:09

Noemi píše:
Rujir píše:
to Noemi: Nechcem sklamat tvoju paranoiu, ale ked si zoberies statisticke zaznamy kolko ludi bolo napadnutych medvedom pri turistike a stanovani v porovnani s tym, kolkym sa nic take nestalo, tak ti vyjde asi kruto male percento. To uz je asi vacsia sanca ze umries na tetanus. :mrgreen:


No, když jsem varovala lékaře před svou neadekvátní reakci po narkóze, tak to bral zřejmě jako lehký flirt. Po operaci se kulil oči.....a když jsem se na něj osočila, že byl varován - odpověď, že mi nevěřil mi rozhodně nepomohla.
Někdy se vyplatí ženskou nepodceňovat :mrgreen: * .

šmane, co jsi prováděla?
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod pripluv » čtv dub 27, 2006 20:14

...ale to už se pravděpodobně vzdalujeme od medvědů...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Noemi » čtv dub 27, 2006 20:23

Přípluv píše:...ale to už se pravděpodobně vzdalujeme od medvědů...


...ano, pomalu a nenápadně - jedna z rad :mrgreen: .
Uživatelský avatar
Noemi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 627
Registrován: stř úno 23, 2005 22:05
Bydliště: Hnedle vedle OV

Psi

Příspěvekod algar » čtv dub 27, 2006 20:35

No padla tu zmínka o psech..takže...musím reagovat.

Psi v Rumunsku jsou taky zbytečně demonizovaní.

Psi kolem ovčích stád jsou ostří hlídači, ale člověka nenapadnou, "pouze" ho drží v šachu. I když to taky není žádná sranda. Na Rodně nás tři chlapy oblíčili čtyři psi kousek od salaše a vůdce té smečky mi vytrhnul klacek z ruky. No a pak cenili zuby a výhružne vrčeli a štěkali (a my čekali, který z nich rafne jako první:o)) až je rozehnal bačův desetiletý vnuk.

Na Paringu jsem zažil něco podobného, ale jen s jedním psem ale prozměnu ještě ostřejším...to jen čekáte kdy se vám hafík zahryzne do lýtka. Je to někdy fakt adrenalin ale pastevecký pes vás nikdy nenapadne, pastevecký pes hlídá. A hlídá sakra dobře.

Potulní psi jsou naopak dost v pohodě. Jsou vděční za kus žvance, jeden šels námi dva dny a v noci nás hlídal. Na agresivní potulné smečky, o kterých se všude tak píše jsem já ani nikdo z mých známých nenarazili..jestli to taky nebude jeden z mnoha mýtusů, které se řetězově opisuji z různých "rad, jak se chovat v rumunských horách"

Za celých 10 let jsem slyšel o jednom jediném napadení Čecha psem, ale tam si to týpek hasil přímo přes stádo a nevědomky rozháněl ovce a pes zcela správně vetřelce zpacifikoval. Ovšem i tak to bylo jen varovné rafnutí do lýtka, žádná krvavá jatka, jak by někdo moh čekat.
algar
účastník
účastník
 
Příspěvky: 496
Registrován: stř bře 8, 2006 4:38
Bydliště: Havířov (to je u Ostravy:o))

Příspěvekod brhel » čtv dub 27, 2006 20:48

Tak Vám všem DĚKUJI !!!

Vloni s psama nebyl problém. Jen nám nějaké zvíře vytáhlo jednou jedny boty z předsíňky stanu a odvleklo je do křoví. Dalo to fušku je najít. A když jsme je našli, chyběli v tom tkaničky.

Takže jsme už dalšího botožerouta nehodlali ryskovat a boty byli (i smrad) vždy na noc zavřený ve stanu:-)))
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Medvědi

Příspěvekod algar » čtv dub 27, 2006 21:00

Ještě jsem si vzpoměl na příhodu, kterou nám vyprávěli místni na Ukrajině.

Dvěma Čechům medvěd uzmul baglíky a udělal si z nich trhací kalendář (z těch batohů, ne z těch Čechů). Všechno velmi důkladně potrhal, co šlo sníst snědl a pak to zahodil do potoka.
algar
účastník
účastník
 
Příspěvky: 496
Registrován: stř bře 8, 2006 4:38
Bydliště: Havířov (to je u Ostravy:o))

Příspěvekod jarda » čtv dub 27, 2006 21:14

cau o medvedech v Rumunsku nic nevim ale u sousedu na Ukrajine jsou take , kdyz jsme sli na Hoverlu tak jsme na ne mysleli ( na medvedy a taky na zmije , kterych tam je dost , alespon to tvrdili mistni ) ale z techto pratelskych tvoru jsme potkali akorat bandu ozralich chlapu na salasi u cesty kteri byli tak super ze jsme byli presvedceni ze nas okradou , nastesti se to nestalo , jediny medved ktereho jsem vydel mimo ZOO vyziral hromadu odpadku mezi Tjacevem a Kolocavou , rovnou u silnice, preji hodne stesti pri sblizovani s chlupaci , jen bych nespal s kilem uzenyho pod hlavou a je to OK
jarda
nováček
nováček
 
Příspěvky: 36
Registrován: pon bře 20, 2006 12:44
Bydliště: Cesky Raj

Příspěvekod ketty » úte kvě 9, 2006 8:15

ahojte, já jsem byla v Rumunku před dvěma roky, spávali jsem přímo u lesa a žádného medvěda jsme neviděli ani neslyšeli. Je dobré jen pro jistotu nenechávat jídlo ve stanu, ale třeba ho přivázat na strom. Jediný medvěd tam bylo pivo Ursus, které docela doporučuju. :ú
ketty
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: sob kvě 6, 2006 9:51

Příspěvekod sheriff » úte kvě 9, 2006 8:25

Rujir píše:Jj, a keby to niekomu nestacilo, tak sa moze poriadne vyplasit aj tu: http://www.medvede.sk/ :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Inak utekat pred medvedom by som vazne nechcel. Ani do kopca, ani z kopca... :mrgreen: Asi mu radsej podhodim Noemi... :twisted: :twisted: :twisted:


Rujir, Ty si este s Noemi na ture nebol. Strasit sa ju naozaj neoplati. My s Pripluvom sme chceli iba baby trochu popohnat, aby sa drzali pri nas, ze su tam medvede, a Noemi sa rozplakala, ked zakvilil strom vo vetre. To je vec, na ktoru tak skoro nezabudnem. Zenske slzy ma proste desia... A zvlast, ked je pod nimi vystrasena tvar... :cry:
sheriff
účastník
účastník
 
Příspěvky: 252
Registrován: pon kvě 1, 2006 22:36
Bydliště: Dubnica nad Vahom

Příspěvekod norman_64 » úte kvě 9, 2006 8:45

TO SE NEŘÍKÁ... :?
Uživatelský avatar
norman_64
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1379
Registrován: ned čer 19, 2005 9:51
Bydliště: Wanaka - NZ

Příspěvekod Ježo » úte kvě 9, 2006 17:38

Od mé drahé třičtvrtěpolovičky:

V Rumunsku jsem byla před dvěma roky, pravda kousek vedle, na Tarcu a medvědi tam teda rozhodně jsou. Jaká je pravděpodobnost nevím, my tam byly devět dní a potkali ho. Přišel v noci, nalákala ho zřejmě slupka od salámu, snažilii jsme se ho docela bláznivě plašit ohněm... nakonec své choutky ukojil na nějaké ovečce dole ve stádu. Bylo to docela děsivé. Přítomnost medvědů poznáš zejména podle rozryté louky jako od divočáka, občas můžeš potkat i kost od ovce, bačové ti jistě poví své.

Se psy mám zkušenosti jen ty nejlepší, měla jsem pro jistotu slzák, ale vystačila jsem si skoro vždy s balíčkem piškotů... spíš jsme měli problémy se jich pak zbavit.

Jestli si o tom chceš přečíst tak tady, ale rozhodně v tom nehledej nic profesionálního, byl to můj první větší výlet... http://sovicka.wz.cz/tarcu.html
Uživatelský avatar
Ježo
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1529
Registrován: úte lis 29, 2005 12:22
Bydliště: Brno


Zpět na Člověk a příroda