Pravidla pro rozdělávání ohně ve volné přírodě

životní prostředí, člověk a zvíře

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Pravidla pro rozdělávání ohně ve volné přírodě

Příspěvekod puschpull » pon bře 22, 2010 11:01

Zdravím, jsem tu zase s jedním dotazem.
Tento thread "Člověk a příroda" se mi zdál vhodný ...

Jaké jsou omezení a zásady pro rozdělání ohně ve volné přírodě?
Jsou na to nějaké zákony, směrnice či vyhlášky?
Kde se nesmí rozdělávat oheň
Kdy se nesmí rozdělávat (velké sucho, ...)

Mohu se při cestování přírodou rozdělat oheň například na okraji meze, pole, u cesty, pokud udělám ohniště s kamenů, jsem celou dobu (než si opeču například buřty) u ohně a po skončení oheň uhasím a zasypu hlínou.
??

Děkuji za případné podněty či odpovědi
:-)
Uživatelský avatar
puschpull
nováček
nováček
 
Příspěvky: 94
Registrován: pon pro 19, 2005 9:41
Bydliště: Most

Re: Pravidla pro rozdělávání ohně ve volné přírodě

Příspěvekod puschpull » pon bře 22, 2010 11:34

Čtu právě z odkazu v jednom sousedním threadu:

http://www.mrk.cz/diskuse.php?id=615778
Rychet - ® Pá 6.2.2009 12:04:43
V době do roku 1990 byl pojem "táboření" vyložen v instrukci Ministerstva vnitra "O ochraně veřejného pořádku při táboření ve volné přírodě" (Věstník vlády ČSR pro národní výbory, částka 5/ 1978). Tímto předpisem byla také možnost táboření ve volné přírodě značně omezena. Přetrvává pak jakási povědomost o tom, že taková omezení trvají dál. Jaká je situace dnes?
Odpověď' hledejme zejména v zákoně č. 114/ 1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny (dále jen zákona). Tábořit a rozdělávat ohně mimo místa vyhrazená orgánem ochrany přírody je zakázáno v národních parcích (§ 16 odst. I písm. c/ zákona). Národní parky jsou vyhlašovány zákonem a v současné době máme na území republiky celkem 4 (NP Šumava, NP Podyjí, NP České Švýcarsko, Krkonošský NP). Stejně tak je zákaz táboření a rozdělávání ohňů mimo vyhrazená místa se souhlasem orgánu ochrany přírody stanoven pro území chráněných krajinných oblastí (§ 26 odst. I písm. b/ zákona), jichž je na území státu vládou ČR vyhlášeno celkem 25. Rovněž v národních přírodních rezervacích, které vyhlašují orgány ochrany přírody, platí stejný zákaz (§ 29 písm. j/ zákona). Výjimky z těchto zákazů, ale jen v případě, že veřejný zájem výrazné převažuje nad zájmem ochrany přírody, povoluje v každém jednotlivém případě vláda ČR (§ 43 zákona). V přírodních rezervacích, které vyhlašuje orgán ochrany přírody na menších územích, už takový zákaz ze zákona stanoven není. Tábořit mimo vyhrazená místa se nesmí také v lese (§ 20 odst. 1 písm. k/ zák. č. 289/1995 Sb.) Oheň se nesmí rozdělávat v lese a ještě 50 metrů od okraje lesa. Zřejmě nejčastější zákazy táboření mimo vyhrazená veřejná tábořiště budou obsahovat obecně závazné vyhlášky obcí, které mají pravomoc je vydávat ve své samostatné působnosti (§ 10 zák. č. 128/2000 Sb.)
Shrnuto: Ten, kdo chce tábořit v přírodě, by měl mít jasno v tom, na jakém pozemku chce rozbít své ležení. Půjde-li o pozemky ve vlastnictví soukromých osob, je třeba vždy mít souhlas vlastníka pozemku. Ten je v možnosti udělit takový souhlas omezen pouze obecně závazným předpisem, tedy zákonem nebo obecní vyhláškou (viz shora). Půjde-li o pozemky ve vlastnictví státu nebo obcí, pak je třeba respektovat zákaz táboření v některých zvláště chráněných územích (národní parky, chráněné krajinné oblasti, národní přírodní rezervace) a místa, kde to zakazují vyhlášky obcí.
Táboření na zakázaném místě je přestupkem, nikoliv však rybářským. Rybářská stráž ho tedy nemůže sama postihovat (ani kárný orgán ČRS), ale je třeba, aby zjištění takového přestupku hlásila kompetentním orgánům, tedy především policií či orgánům ochrany přírody. Ten může uložit fyzické osobě pokutu až do výše 5000 Kč (§ 87 odst. 1 písm. f/ zákona).


Platí tedy vše z této citace ?
Uživatelský avatar
puschpull
nováček
nováček
 
Příspěvky: 94
Registrován: pon pro 19, 2005 9:41
Bydliště: Most

Re: Pravidla pro rozdělávání ohně ve volné přírodě

Příspěvekod @Martin@ » pon bře 22, 2010 22:26

puschpull píše:
Platí tedy vše z této citace ?


Zkontroluj si ty zákony, které tam jsou uvedeny :wink: Najdeš na webu (stačí googlit). Ale není to určitě všechno. V létě se navíc různá omezení vyhlašují regionálně dle potřeby,... Ale základem je používat ten mozek (bez ohledu na zákony). Také doporučuji rádce mladých svišťů (typu skautské či pionýrské příručky), Setona, Foglara, Vinnetoua a tak :lol: Co se v mládí zanedbá, těžko se dohání :finga:
@Martin@
účastník
účastník
 
Příspěvky: 224
Registrován: pát zář 19, 2008 12:01
Bydliště: Trutnovsko

Re: Pravidla pro rozdělávání ohně ve volné přírodě

Příspěvekod puschpull » úte bře 23, 2010 7:14

Také doporučuji rádce mladých svišťů (typu skautské či pionýrské příručky), Setona, Foglara, Vinnetoua a tak Co se v mládí zanedbá, těžko se dohání


... na těchto knížkách jsem vyrostl !
:-)
Uživatelský avatar
puschpull
nováček
nováček
 
Příspěvky: 94
Registrován: pon pro 19, 2005 9:41
Bydliště: Most

Re: Pravidla pro rozdělávání ohně ve volné přírodě

Příspěvekod Wiky » stř bře 24, 2010 0:21

Za 45 let trempování jsem rozdělával oheň nepočítaně.Zatím vždy bez problému.Rád tábořím ve starých lomech,kamení moc nehoří u loveckých chat většinou je poblíž voda dále sezení a bezpečné ohniště. Nebo u potoka, ohniště na břehu. Tábořiště 1b podle kamaráda Pečenky,po ruce studená voda.Tábořiště 1a po ruce teplá voda.Jeden zážitek asi 5 let starý. Letos je to již 42 ročník Srandapochod, který se jde první sobotu a neděli v únoru s Kunratic do Arnoltic tam se spí dole u Suché Kamenice. Jezdím do Kunratic už v pátek. Ve čtvrtek jsem se se doma balil. V krosně bylo plno krámů, tak jsem ji vysypal. Zabalil a v pátek odpoledne dorazil na místo srazu u Kunratic v lese, natahal jsem dříví připravil na oheň a zjisti že nemám sirky. Volal jsem kamarádům kdy přijdou. Byli ještě v České Kamenici. Chtěl jsem si uvařit ohřát se. Do vesnice se mi nechtělo jít pro sirky. Po cestě šel pán v dlouhém zeleném kabátě.Slušně jsem požádalo oheň. Řekl mi jestli vím že se v lese nesmí kouřit, odpověděl jsem mu že nekouřím, ale potřebuji zapálit oheň. Byl v šoku a půjčl mi zapalovač. Byl to místní hajný. Máte někdo podobný zážitek.
Wiky
nováček
nováček
 
Příspěvky: 14
Registrován: čtv bře 4, 2010 23:09


Zpět na Člověk a příroda