Unikající plyn z kartuše

zkušenosti, rady, dotazy.

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Unikající plyn z kartuše

Příspěvekod 44kenny » sob srp 22, 2020 13:00

Ahoj, jsme aktuálně na Slovensku a chystáme se na nějaký přechod. Po posledním vaření jsem odšrouboval vařič z kartuše a z kartuše uniká plyn, je to slyšet i cítit. Po zašroubování vařiče zpět je to v pohodě, dá se i znovu použít. Náhradní kartuš s sebou máme, ale nevím co s tou unikající.
Tedy:
1) Kam dát unikající kartuš s plynem? (Doma bych ji nechal asi vyprázdnit na zahradě, takhle na dovolené, mě napadli jedině hasiči)
2)Myslíte že je problém v kartuši nebo ve vařiči, nerad bych zničil další kartuš? (Vařič funguje třetím rokem bez problémů, kartuš je z půlky vyprázdněná, šroubovací závit)

Děkuji za včasné odpovědi.
44kenny
nováček
nováček

Re: Unikající plyn z kartuše

Příspěvekod Olchor » sob srp 22, 2020 15:28

Možná se jen dostal do ventilu kartuše nějaký bordel. Zkus profouknout - stlačit ventil na okamžik párátkem. Pak slinou otestuj, jestli stále utíká. Popř. opakovat, až ventil sedne.
Není dobré, když sportovci pijí, ale je pěkné, když alkoholici sportují.
Olchor
účastník
účastník

Příspěvekod mike » sob srp 22, 2020 20:48

Jestli nepomuze, co psal Olchor, tak muzes nechat varic nasroubovany na kartusi. Takhle se pouzivaji napichovaci kartuse, napichnes a pak tam mas varic, dokud neni prazdna. Akorat si over, ze fakt neutika.

Vypustit ji muzes pres varic. Normalne zapalit, pustit naplno a nechat vyhoret. Akorat se ti pri tom varic pekne vyziha. Tohle delam, kdyz je tam zbytek plynu a chci kartusi vyhodit. Vypoustet bez ohne ti radit nebudu, to uz chce jistou opatrnost a volny prostor.
mike
Moderátor
Moderátor

Příspěvekod 44kenny » ned srp 23, 2020 14:21

Ventil jsem zkusil profouknout, ale plyn uniká stále.

Jelikoz chci brát vařič na několika denní trek, tak na tom nechci mít stále namontovanou kartuš. A vypouštět přes vařič půlku větší kartuše je tak na odděláni vařiče, to se mi moc nechce :-/
44kenny
nováček
nováček

Příspěvekod Tomas » ned srp 23, 2020 16:59

44kenny píše:A vypouštět přes vařič půlku větší kartuše je tak na odděláni vařiče, to se mi moc nechce :-/

A čím by se to mělo oddělat ? Průchodem propanbutanu na kterej je to stavěný ?

Dá se ještě zkusit vařič pustit a nechat ohřát, vypnout a občas se ten ventil ještě vzpamatuje (teplotní roztažnost občas udělá divy).

Jinak bych to nechal někde s otevřeným vařičem přes noc vysyčet a pak odevzdal tam, kde to berou.
Tomas
účastník
účastník

Příspěvekod pavproch » ned srp 23, 2020 17:07

Mně když po přepustění PB z 2kg láhve do bombičky ta bombička utíká skrz ventilek se osvědčilo tam našroubovat zpátky ten přepušťák, obrátit bombčku vzhůru nohama a tlakem na štelovací šroubek přepušťáku o dlažbu "odfouknout" trochu !tekutého! (ne plynného) plynu z láhve - bordel ve ventilku to prozatím vždy odfouklo. Akoráth bacha, ten tekutý plyn, jak ho to vyfoukne, taxe hned odpaří = ochladí povrch na který sem ho fouknul na teplotu POD nulu! Proto to opření o dlažbu (betonovou = mráz ji nevadí).
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
pavproch
Moderátor
Moderátor

Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Zpět na Vařiče, zapalovače, nádobí, vaření