Brunton Stove Stand

zkušenosti, rady, dotazy.

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Brunton Stove Stand

Příspěvekod dogee » úte říj 13, 2009 11:00

tip na úpravu jakéhokoliv plynového vařiče, který se šroubuje přímo na kartuši, pro vaření v "chladných" podmínkách

Obrázek

jedná se o stojan Brunton + měďěný pásek (místo předehřívací trubičky), info jsem získal zde http://www.bushwalking.org.au/FAQ/FAQ_GasStoves.htm a zde http://www.backpackinglight.com/cgi-bin/backpackinglight/forums/thread_display.html?forum_thread_id=13468&disable_pagination=1

co tím získáte? při otočení kartuše máte plynový vařič fungující (teoreticky) do -26 stupňů C :zimnioutdoor: , navíc by otočená kartuše mělá jít lépe ohřívat a izolovat \:D/
Naposledy upravil dogee dne úte říj 13, 2009 20:26, celkově upraveno 1
dogee
účastník
účastník
 
Příspěvky: 328
Registrován: úte čer 23, 2009 10:19

Re: Brunton Stove Stand

Příspěvekod Zvonek » úte říj 13, 2009 11:25

To je dobrý . Jestli si to někdo pořídí docela rád bych si přečetl nějakou bližší informaci. :)
Zvonek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 70
Registrován: sob bře 28, 2009 19:42

Re: Brunton Stove Stand

Příspěvekod Semo » úte říj 13, 2009 12:43

Nasiel som US shop, kde to maju skoro zadarmo ($11.25) www.opticsplanet.net. Posielaju aj worldwide a ak som dobre niekde neurobil chybu v hladani, tak cez USPS by stalo postovne $13. Nejde do toho niekto?
Semo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 905
Registrován: čtv kvě 15, 2008 22:12
Bydliště: Praha, obcas Kosice

Re: Brunton Stove Stand

Příspěvekod dogee » úte říj 13, 2009 13:27

rekl bych ze postovny z tohoto eshopu je do CZ vyssi :(

ale na Amazon.com to vcetne posty vychazi do 27 USD, asi do toho pujdu a vytunim svuj VAR 2 :supz:
dogee
účastník
účastník
 
Příspěvky: 328
Registrován: úte čer 23, 2009 10:19

Re: Brunton Stove Stand

Příspěvekod dogee » pát říj 30, 2009 14:57

tak mi dnes prisel, 17 dni od objednani, cena 26,93 USD :)

baleni obsahuje samotny stojan a zavetri z tuheho alobalu, spise tenkeho hlinikoveho plechu (podobne zavetri od MSR stoji skoro 500 korun :axe: )

pokud sezenu medeny plech, pustim se do uprav
dogee
účastník
účastník
 
Příspěvky: 328
Registrován: úte čer 23, 2009 10:19

Re: Brunton Stove Stand

Příspěvekod dogee » sob říj 31, 2009 15:10

takže jsem provedl první testy a je to zajímavé :)

použil jsem vařič VAR2, kartuši plněnou z 2 kg bomby, nerez ešus od Albu 1L, závětří od VARu, vodu z kohoutku (studená, nevím kolik přesně má stupňů), od hořáku vede nahřívací měděný drát ke stojanu (něco jako na fotce výše) - ešus jsem naplnil tak, že poklička se v podstatě dotýkala hladiny vody, test jsem ukončil když začala poklička nadskakovat a z ešusu prskala vařící voda

!!!! čas: 2 min 55 s !!!!

vařič byl puštěnej na plný kule, kartuše se znatelně ochladila, funguje to i s kartuší vzhůru nohama - ale jen na vlastní nebezpečí
dogee
účastník
účastník
 
Příspěvky: 328
Registrován: úte čer 23, 2009 10:19

Re: Brunton Stove Stand

Příspěvekod Semo » sob říj 31, 2009 16:12

Najvacsi problem je podla mna nastavit vykon na "standardny". a od toho sa potom odvijaju rozne casy namerane roznymi ludmi. Ja napr. nepouzivam max. mozny vykon, pretoze podla mna unika tolko tepla okolo esusu, ze uz to nemoze byt hospodarne (v reale berie do uvahy, ci musim tahat na chrbte 2 bomby alebo 1). Ale nemam to este exaktne overene, budem musiet este spravit testy a vazit bombu pred a po.

Taktiez urcity pocet otacok regulatora mi nepride prilis prenositelny, staci malicko vyeraz zavit vo varici inak a uz 2 varice pri rovnakych "otackach" varia rozne.

Ten medeny predhrievak je podla mna absolutne zytocny, ak nemas bombu dole hlavou. Teplo potrebujes dodavat kvapalnej faze aby zplynovala, plynna si ho vzala uz z bomby. To citelne ochladenie bomby je dovodom, preco ma vyznam varit na otocenej bombe a nainstalovat predhrievak.
Semo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 905
Registrován: čtv kvě 15, 2008 22:12
Bydliště: Praha, obcas Kosice

Re: Brunton Stove Stand

Příspěvekod ZbynekN » sob říj 31, 2009 16:16

dogee píše:!!!! čas: 2 min 55 s !!!!




A za kolik to má VAR v normálním stavu? :-k
ZbynekN
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5176
Registrován: ned kvě 6, 2007 10:12
Bydliště: Vrbice

Re: Brunton Stove Stand

Příspěvekod dogee » sob říj 31, 2009 16:29

Vsak sem psal ze to funguje s kartusi vzhuru nohama!!
Neresim ekonomicnost, resim max. vykon, je jasny ze v realu na plny kule varic vetsinou nepoustis - ale oficialni casy, ktere uvadi vyrobci se urcite meri pri max. vykonu

Posledni dobou tady taky par lidi vyrvava, ze je VAR na prd; ja na zaklade mnou namerenyho casu tvrdim, ze neni.

howgh


A ja vyrvavam, ze trochu mene emoci a vykricniku a vice si text po sobe cist. vK
Naposledy upravil dogee dne čtv lis 5, 2009 12:01, celkově upraveno 1
dogee
účastník
účastník
 
Příspěvky: 328
Registrován: úte čer 23, 2009 10:19

Re: Brunton Stove Stand

Příspěvekod Semo » sob říj 31, 2009 16:47

Pisal si, ze to "funguje i s kartusi vzhuru nohama" a ze sa citelne ochladila. Z coho mi vyslo, ze si varil s otocenou normalne.
Semo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 905
Registrován: čtv kvě 15, 2008 22:12
Bydliště: Praha, obcas Kosice

Re: Brunton Stove Stand

Příspěvekod dogee » čtv lis 5, 2009 11:58

na tomhle fóru se fakt moc kecá a málo dělá a edit od moderátora na tom nic nezmění!! :twisted:

a protože jsem se nudil, tady je jedno video upraveného stojanu od firmy "Brunton" se známým vařičem VAR2 a zmrzlou kartuší (přez noc byla v mražáku)

http://www.youtube.com/watch?v=gW16S9CofDM
dogee
účastník
účastník
 
Příspěvky: 328
Registrován: úte čer 23, 2009 10:19

Re: Brunton Stove Stand

Příspěvekod amigo » čtv lis 5, 2009 12:55

někdy se tu opravdu zbytečně moc kecá, ale v tomto případě si myslím, že se ti tu pár lidí pouze snaží vysvětlit, že dík vytunění svého varu2 za 27 USD, uvaříš litr vody ve stejném čase jako obyč var2 bez tuningu
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Brunton Stove Stand

Příspěvekod Semo » čtv lis 5, 2009 13:16

Podla mojich testov uvari daleko rychlejsie. Hlinik. esus, zavetrie, var2 otoceny o 45 - IMO maximalny este efektivny vykon, uvari u mna za 4:35. Na druhej strane on ten cas dosiahol inym vykonom ako "maximalnym, ale este efektivnym".

A navyse tymto tu uvari za skoro rovnaky cas aj pri -15, bez toho aby sa musel srat s predhrievanim vody a strkat do nej bombu a podobne samanske a nepohodlne riesenia.
Semo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 905
Registrován: čtv kvě 15, 2008 22:12
Bydliště: Praha, obcas Kosice

Re: Brunton Stove Stand

Příspěvekod Indy » čtv lis 5, 2009 13:48

kdyby to chtel nekdo kupovat, pujdu do toho taky a muzeme se podelit o postovne.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Brunton Stove Stand

Příspěvekod jonza » čtv lis 5, 2009 13:55

fajn video :)

jeste by to chtelo vychytat tu hadici i na napichovaci kartuse a bylo by to idealni reseni.
Uživatelský avatar
jonza
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2267
Registrován: ned kvě 28, 2006 14:37
Bydliště: Brno

Re: Brunton Stove Stand

Příspěvekod dogee » čtv lis 5, 2009 14:35

to amigo: kdybys nebyl moderátor, tak bych tě poslal někam, protože jsi vůbec nepochopil smysl úpravy... áách jo

1) díky úpravě pálím tekutý plyn = vařím při nižších teplotách aniž bych musel ohřívat kartuši (což byl i původní cíl)
2) výkon je druhotná záležitost, dle mých měření se výkon zvýšil (oproti použití přímo na kartuši)


PS: projdi si výsledky měření, co s VARem udělal SEMO!
PS2: přesně kvůli takovým reakcím jako má amigo, mě to tady začíná strašně "bavit", takže prosím nepřipisuj další plevel do tohoto vlákna, díky
dogee
účastník
účastník
 
Příspěvky: 328
Registrován: úte čer 23, 2009 10:19

Re: Brunton Stove Stand

Příspěvekod uplne jinej martin » čtv lis 5, 2009 15:11

jonza píše:fajn video :)

jeste by to chtelo vychytat tu hadici i na napichovaci kartuse a bylo by to idealni reseni.


mám pocit že se dělaj adaptéry... hledat, např. tu: http://www.xpark.cz/outdoor-park/varice/prislusenstvi/adapter-travel-pak-od
Budocnost patří aluminiu!
Uživatelský avatar
uplne jinej martin
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1763
Registrován: ned led 9, 2005 21:41
Bydliště: Pragl

Re: Brunton Stove Stand

Příspěvekod jonza » čtv lis 5, 2009 15:14

vim, ze jsou adaptery, ale tohle uz by byl adapter na adapteru. Proste jsem myslel nejake elegantni reseni pro tento adapter.

Jinak se mi ten napad moc libi.
Uživatelský avatar
jonza
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2267
Registrován: ned kvě 28, 2006 14:37
Bydliště: Brno

Re: Brunton Stove Stand

Příspěvekod amigo » pát lis 6, 2009 9:51

dogee píše:to amigo: kdybys nebyl moderátor, tak bych tě poslal někam, protože jsi vůbec nepochopil smysl úpravy... áách jo

poslat někam mě můžeš i když jsem mod, já se z toho nezhroutím, neboj :wink:

smysl úpravy jsem pochopil a docela se mi to i líbí. reagoval jsem pouze na ty údaje o době vaření během tvého testu. ten adaptér slouží, jak jsi sám napsal, pro použití s vařičem v chladných podmínkách a tvůj testík probíhal v jakých mínusových teplotách? už zajisté chápeš kam tím mířím. tvůj test byl z mého pohledu zbytečný, protože, domnívám se, proběhnul v domácích podmínkách a pak platí co jsem napsal: za 27 USD uvaříš litr vody v ideálních podmínkách za +/- stejnou dobu jako bez něho. mně by spíše zajímalo jak si vařič s adaptérem povede v mínusových teplotách venku, za jak dlouho uvařím litr vody, rozpustím sníh, jak dlouho vydrží kartuše apodob. asi si ho koupím a pak ti to sem postnu :D

jinak smysl fóra je v diskuzi, tomu snad rozumíš, takže, už jsem ti to psal jednou, nebuď zbytečně nedůtklivý, těpic
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Brunton Stove Stand

Příspěvekod pripluv » pát lis 6, 2009 10:12

To je výzva! Jak velkou máte lednici či ideálně mrazák? Začíná se mi tady to udělátko líbit čím dál víc, ale obdobné video z vaření za podmínek zimních by bylo super.

BTW, moc jsem to nezkoumal, ale kdybych měl CV adaptér na vařič se závitem a bajonetovou kartuši, tak to umí taky, že?
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Brunton Stove Stand

Příspěvekod pripluv » pát lis 6, 2009 10:13

Jo, jestli fakt polezeš do lednice, tak nějaké typy nejsou zevnitř (údajně) otevřít. Pojisti si to zvenku, ideální jsou starostlivé matky a tak :wink: :mrgreen:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Brunton Stove Stand

Příspěvekod amigo » pát lis 6, 2009 10:17

@přípluv: joj! jasně že jsem myslel vaření venku a ne v lednici :axe:
já do něj asi půjdu, můžem ho objednat spolu s Indym
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Brunton Stove Stand

Příspěvekod pripluv » pát lis 6, 2009 10:23

Kua, ze bych se pridal k onjednavce? vypada to prevelice zajimave a za ty prachy, to je pohoda. takhle nahodou na tom shopu nemaji ty CV adaptery? musim si to trochu projit, az bude kdy.

Obrázek Obrázek

Jinak predpokladam to je adaptovatelny na varice typu VAR a logicky jakoukoluv zavitovou kartusi.
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Brunton Stove Stand

Příspěvekod Robur » pát lis 6, 2009 10:32

hoši jestli to budete objednávat, tak bych se taky přidal.
jak jsem pochopil, tak ten měděný ohřívací plech není součástí dodávky, není-liž pravda?
Ale dalo by se to vyrobit z uzemňovací pásky.
Život je hořký. Bohumín.
Uživatelský avatar
Robur
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1951
Registrován: pon kvě 7, 2007 11:24
Bydliště: Ostrava

Re: Brunton Stove Stand

Příspěvekod pripluv » pát lis 6, 2009 10:43

kdy by se objednavalo?
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Brunton Stove Stand

Příspěvekod amigo » pát lis 6, 2009 10:52

zatím jsem pouze po SZ domluven s Indym, že jo, ale konkrétní domluvu jsme nechali na blatiny. co se domluvit tam a Roburovi bychom pak dali vědět?
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re: Brunton Stove Stand

Příspěvekod pripluv » pát lis 6, 2009 10:53

Tak si mně tam najděte, až o tom budete mluvit. Mam zajem na stopro
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Brunton Stove Stand

Příspěvekod Robur » pát lis 6, 2009 10:59

ještě technický dotaz: zapálit s kartuší ventilem nahoru, a teprve až se nahřeje ten měděný pásek a tím trubička, otočit kartuši vzhůru dnem, bo jinak by to ani nechytlo. Zkoušel to někdo?
Život je hořký. Bohumín.
Uživatelský avatar
Robur
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1951
Registrován: pon kvě 7, 2007 11:24
Bydliště: Ostrava

Re: Brunton Stove Stand

Příspěvekod pripluv » pát lis 6, 2009 11:12

dogee by mohl vedet :twisted: . jinak si myslim, ze by to melo jyt zapalit i ventilem dolu. medeny pasek je asi dobra vyfikundace, jak to funguje bez nej?
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Brunton Stove Stand

Příspěvekod dogee » pát lis 6, 2009 11:17

to all:
1) ano, měděný pásek není součástí dodávky
2) ano, nejdříve je potřeba, aby se pásek nahřál a teprve potom otočit kartuši, ale
3) z nějakéjho důvodu to mnohem lépe funguje u zmrzlé kartuše, tam lze otočit ihned po zapálení

to amigo:
ano, testy jsem dělal zatím doma, ale kartuše BYLA při jednom testu TOTÁLNĚ vymrzlá (12 hodin v mrazáku při cca -18 C)!! z čehož pro mě zatím plyne, že funguje i v mrazu :lol:

to pripluv:
když otočíš kartuši vzhůru nohama bez měděného pásku, tak vařič prská a dělá menší ohnivé koule [-X (je potřeba to nechat nahřát, především když má kartuše pokojovou teplotu = větší tlak = víc prská!), po nahřátí vařiče a pásku neprská =D>

moje videa:
http://www.youtube.com/watch?v=gW16S9CofDM se zmrzlou kartuší
http://www.youtube.com/watch?v=9_E2Bt_AdXk kartuše o pokojové teplotě

kde jsem kupoval:
amazon.com, eshop "GO 2 OUTFITTERS"
http://www.amazon.com/Brunton-Canister-Stove-Stand-Silver/dp/B0018BEQVO/ref=sr_1_12?ie=UTF8&m=A3GH7O9G66DJQL&s=generic&qid=1257511496&sr=1-12

a nakonec ještě jeden článek, ze kterého jsem vycházel (BackpackingLight.com):
http://www.backpackinglight.com/cgi-bin/backpackinglight/forums/thread_display.html?forum_thread_id=13468
Naposledy upravil dogee dne pát lis 6, 2009 13:47, celkově upraveno 2
dogee
účastník
účastník
 
Příspěvky: 328
Registrován: úte čer 23, 2009 10:19

Další

Zpět na Vařiče, zapalovače, nádobí, vaření