Primus omnifuel

zkušenosti, rady, dotazy.

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Primus omnifuel

Příspěvekod groula » pon říj 4, 2004 12:30

Nemáte s nim někdo zkušenosti. Vlastnim od MSR whisperlite international. Mam ho už asi sedum let. A furt v pohodě, leč zamiloval sem si omnifuel.
Potřeboval bych vědět, jak vaří, případný problémy a tak.

Díky Groula
groula
 

Příspěvekod Crack » pon říj 4, 2004 14:07

Crack
 

Příspěvekod Honz » pon říj 4, 2004 16:17

No oproti MSR se u primuse víc ucpává tryska takže se musí častějc čistit :smt022 , ale zas má tu výhodu že může použít jak plyn tak benzín což se kolikrát hodí.
Honz
 

Příspěvekod Simi » úte říj 5, 2004 10:17

A nevite nekdo, jak je to u Omnifuelu s regulaci vykonu? Jestli tam vubec je a nakolik opravdu vykon reguluje?
Simi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1247
Registrován: čtv zář 9, 2004 15:01
Bydliště: Praha

Příspěvekod groula » stř říj 6, 2004 10:17

No regulace výkonu u primusu by bejt měla. Jak to reguluje sem neviděl, ale jestli je to s tim ucpávánim takový, tak na to seru, neb svuj benziňák sem čistil jenom jednou...
groula
 

Re: Primus omnifuel

Příspěvekod merlin » čtv led 29, 2009 12:06

Omnifuel plne doporucuju, ponevac..
Ma primy privod paliva, zadne predehrivaci hady... ktere se ucpou nekvalitnim aditivovanym palivem, ze se pak nedaji vycistit.
Horak ma vynikajici tepelnou odparovaci kapacitu a zasobu tepla pro odpar a vykon cca 3.0kW
Perfektni i pro pouziti plynu a kartuse vzhuru nohama, kdy splynuji i neodparujici se butan.
jsou nizke a stabilni a dostatecne vykonne.
S redukci na VAR na velkou 2kg lahev vari bez problemu take i na chate.

Jako vychytavka je kousek 5mm preklizky obalene alobalem a 3 samorezne sroubky a da se s tim varit i ve stanu jak na benz. tak plyn.

zavetri funguje, nejlepsi je nosit kus tvrdeho alobalu, resp. folie na zadelavani jogurtovych kelimku ( po vyrazeni nejakeho typu z vyroby pro nevhodny potisk lze ziskat zadara treba od scherdingera, i celou rolnu co vydrzi dozivotne.

Nutno mit fantazii a vyskouset si svuj optimalni tvar toho zavetri. staci nam na to ze svycaraku male nuzky.

Omnifuel od primuse se vyrabi v cine a lze ho sehnat uz od 120$ pres internet a to se oplati.
Nektere outdoorove shopy v USA ho nabizeji od 160$ cely set i z nahr. dily a dvema lahvemi 0.6 a 1l
U nas kupovat je problem v (SvK to stalo minuly rok pres 5600skk v treklandu, coz je moc.)

zvyknete si ze ty splynovaci horaky huci.
ale take vari a dobre a rychle

Nedejte se zlakat vynechanim toho pomocneho jehloveho ventilu ( rozdil cca 1000) na levnejsi multifuel.
Ten jehlovy ventil opravdu reguluje i menecenna paliva jako petrol a naftu, nejlepe vsak reguluje lehci benzin a autobenzin, tam se da stahnout vykon na 1/3 a je stabilni a nezhasina.

Vychytavka pro citlive nadobi je male kolecko ze zarupevne nerezove sitky se spevneneym okrajem pro plynove sporaky vazi asi 30g a lze ho koupit ruznych prumeru vsude v plynospotrebicich.
pomuze rozptylit plamen a neprepaluje stred nadoby.

Ja sem toho primuse krmil cistym propanem, nebo preplnovanym autoplynem LPG a je to bezva pracicka, na rozdil od jinych se jevi jako idealni.

benzin technicky, nebo lakovy bez benzenu a nesmradlavy hori bezva, 1l nadoby paliva - 2 lide neminou za tyden vareni v terenu ( ne na vyslapu, ale na montaczi) a to se vari skoro porat kafe, caj pres den a rano a vecer normali zradlo ( zima snih kolem)


Nevyhoda je nutnost premysleni pri praci a jista opatrnost, ale pokud 20 let pouzivate benzinove lampy, tak jej nebudete zapalovat origo palivem, ale nalijete do nej 5 ml syntetickeho lihu a horak bude vypadat i po 2 letech jak novy, pouzivany jen na plyn.
Uživatelský avatar
merlin
nováček
nováček
 
Příspěvky: 29
Registrován: čtv led 29, 2009 0:12
Bydliště: Planeta zeme

Re: Primus omnifuel

Příspěvekod zbuddy » čtv led 29, 2009 18:12

Vítám Tě na OF, děkujeme za hodnotné příspěvky. Asi jsi vytvořil rekord v oživení nejstaršího vlákna :D
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: Primus omnifuel

Příspěvekod groula » sob úno 14, 2009 19:28

zbuddy píše:Vítám Tě na OF, děkujeme za hodnotné příspěvky. Asi jsi vytvořil rekord v oživení nejstaršího vlákna :D

tojo, ale zase cenný rady.
dík za ně :wink:
* * groula.org ** - mocná přitažlivost G
groula
nováček
nováček
 
Příspěvky: 27
Registrován: stř pro 8, 2004 11:26

problém s primusem

Příspěvekod caver » pon kvě 11, 2009 13:35

Zdravím, může mi někdo pomoci s primusem? nechal jsem si ze zahraničí přivézt Primus Omnifuel (nový). Při pokusu o první použití (na lékařský benzín) jsem se držel návodu, nicméně nepodařilo se mi jej rozjet. Po předehřátí se nepodařilo přejít na spalování zplynovaného benzínu. Palivo buď neteklo, nebo nepravidelně vystřikovalo až 50cm vysoko. Pokus to už vypadalo nadějně, plamen po několika vteřinách až desítkách vteřin samovolně zhasl. Zkoušel jsem menší tlak v lahvi, výsledek stejný. není možné, že by bylo v přítoku paliva nějaké smítko, které by tento problém způsobovalo? Díky za rady.
caver
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: pon kvě 11, 2009 13:27
Bydliště: Hranice

Re: problém s primusem

Příspěvekod Hafi » pon kvě 11, 2009 14:14

nejen ze to mozne je, ale je to vzhledem k projevům i pravdepodobne. tj asi to cche vycistit trysku, pripadne zkus varic napichnout na plynovou bombu jestli ji mas po ruce, cimz zjistis jestli to takto funguje (a v podstate tim tlakem z bomby i mozna procistis ty privadeci trubicky)
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Primus omnifuel

Příspěvekod lukask » sob čer 27, 2009 21:00

Prosim o rady.Mam čerstvě omnifuel,ale na benzin ,na natural i technicky,mi často na plny vykon pulzuje plamen.na trocu nižší výkon dobre ale ja chci někdy i uplně plny výkon.nebo pulsování nevadí ale je to normální,to asi ne.předehříval jsem dlouho i kratce,pumpoval jsem hodně,nebo i mín a pak dopumpovával.tím myslim to není.
Dále pak-odšroubuju lahev,ani kapka ven ale kdyz ji šroubuju na vařič,teče mi po prstech benzín a natural smrdí dost,není nějaka finta(i provizorní)?
Na konec-čím horší palivo,tím uzší tryska,ja myslel že obráceně.no zkouším na natural i plyn.trysku 37,zkoušel jsem i 45 ale aby to pak moc nehltalo palivo.
Poslední těsnění -rozebral jsem co jsem viděl,kromě připojení na lahev(kulaty kroužek) a něco male v špičce pumpy jsem nenašel nic,takže proč je tak vyjímečny msr xgk,u primuse se snad přívod ani ucpat nemůže,vzdyt tam snad zadná veská teplota na spékání nečistot ani není,když nejde hadice přes plamen.jo nemohl by mi někdo poslat navod na primus omnifuel,mam jej z druhé ruky.předem děkuji za odpovědi.jeden pán tu psal solidní rady.
lukask
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: sob čer 27, 2009 19:16

Re: Primus omnifuel

Příspěvekod vonkreuz » sob čer 27, 2009 21:56

Hoj a vítej na OFku *

Co se návodu/ů týká - originál návody od výrobce jsou tady.

Na zbytek odpovědí si musíš počkat na multifuelisty :mrgreen:
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Primus omnifuel

Příspěvekod zbuddy » ned čer 28, 2009 13:31

vonkreuz píše:Na zbytek odpovědí si musíš počkat na multifuelisty :mrgreen:
[-X na omnifuelisty (zejména na jednoho moderátora) :wink:
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: Primus omnifuel

Příspěvekod Hafi » ned čer 28, 2009 21:55

hergot, nikdy jsem nechapal jak nekomu muze vadit absence nejaky upravy textu, ale ted to fakt nejsem schopnej prelouskat. Ani tak nechybi velky pismena, ale mezery za carkama a divny slovosled. zkusim to rano prelustit.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Primus omnifuel

Příspěvekod Hafi » pon čer 29, 2009 18:07

kua, to je fakt tragicky napsany.
Jestli sem pochopil tak mas ctyri problemy, ale nevim jestli sem to dobre identifikoval. Trochu me mate, ze jeden je nakonec a dalsi je posledni :twisted:
1) To ze to pulzuje je nejspis spinavou tryskou, nebo spinou v nektere casti systemu. Zkus to nejaky cas probozovat na plynu, tim se to dost procisti.
2) Od benzinu se dycky zapatlas, to neres.
3) ano, na naftu je ta dvacet neco, na benzin tricet neco, na plyn ctyricet neco. Si ty cisla nepamatuju. Neni to divny.
4) zkus to nějak preformulovat, nejak jsem nepobral, v cem je problem.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Primus omnifuel

Příspěvekod Akataleptik » úte črc 7, 2009 15:18

Primus Omnifuel mám niekoľko rokov a som absolútne spokojný. Patrí do podobnej kategórie ako staré V3S-ky, alebo Land Rovery - to znamená, treba ho zobrať aj s jeho muchami a keď poznáš zopár vychytávok a fínt, tak je neprekonateľný a v štichu Ťa nenechá.
Takže do naozajstnej divočiny a do extrému vrelo doporučujem. Nákup trošku drahý, ale varenie už je veľmi lacné. Užívateľsky sú však komfortnejšie plyňáky.
to: lukask
- Pulzovanie plameňa je s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobené pumpovaním za chodu variča. Do sania a hadičky sa dostanú bublinky vzduchu a trochu to pulzuje. Výkon je však stále dostatočný a po čase to samo prejde. Riešenie - jemnejšie pumpovanie.
- benzín na prstoch - platí to, čo povedal Hafi. Trochu pomôže ak tesne pred naskrutkovaním variča uvoľníš a opäť dotiahneš pumpu na fľaši. Benzín vyprskne rovnako, ale netečie Ti to po prstoch. Drž to ďalej od tela a vecí.
- trysky/ typ paliva - platí že menší otvor je na palivo s nižšou teplotou vznietenia, teda 37 na benzín (21°C) a 28 na petrolej a naftu (55°C). Je to preto, lebo palivá s vyššou teplotou vzplanutia potrebujú dlhšie nahrievať aby sa odparili a cez veľký otvor by prirýchlo unikli z trysky a nestihli by sa odpariť.

to: caver
- ak Ti striekal benzín 50 cm vysoko, zrejme Ti chýbal na horáku taký pružný, trojnohý pliešok, na ktorý prúd paliva naráža a triešti sa. NIekedy zvykne odpadnúť. Drží tam len pružnosťou plechu, takže ho treba trošku prihnúť a bude zase držať.
ad. upchávanie trysky - v živote sa mi na ňom tryska neupchala. Tam sú také trubky, že cez ne potečie aj puding, takže upchatie považujem za výnimočné.
ad. regulácia - pomocou ihlového ventilu pomerne presná a jemná. Drží nastavený výkon a varič nezhasína.

Jedno plus navyše - geniálne vyriešené spaľovanie zbytkového paliva v hadičke. Preklopíte fľašu a necháte minútku - dve dohorieť. Výsledok - žiadne nespálené zbytky v horáku a žiadny benzín v hadičke.
Akataleptik
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte črc 7, 2009 14:26

Re: Primus omnifuel

Příspěvekod caver » stř črc 8, 2009 9:57

to Akataleptik: bylo to tak, jak píšeš. Už jsem jej od té doby měl na několika akcích a vypadá to, že to bude dlouhý, pěkný vztah :P
caver
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: pon kvě 11, 2009 13:27
Bydliště: Hranice

Re: Primus omnifuel

Příspěvekod zbuddy » stř črc 8, 2009 9:58

caver píše:vypadá to, že to bude dlouhý, pěkný vztah :P
Takže teď už jen sehnat vejtřasku nebo pana Mopadži :wink:
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: Primus omnifuel

Příspěvekod Zvonek » stř črc 29, 2009 13:10

Mám otázku. Jaký je rozdíl mezi omnifuelem a multifuelem mimo to že omni. baští i naftu a má lepší regulaci a dá se ten jehlový ventil na lepší regulaci koupit zvlášť ?
Zvonek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 70
Registrován: sob bře 28, 2009 19:42

Re: Primus omnifuel

Příspěvekod merlin » úte lis 24, 2009 2:32

Kua lekarsky benz je obv. oznacovana smes alkoholu a benzinu, to moc horet nechce, ale cisty lekarensky benzin je supr palivo,nesmrdi a hori jako plyn, horsi je vsak mensi vyhrevnost, ale ta cistota... akorat se blbe shani.
Uživatelský avatar
merlin
nováček
nováček
 
Příspěvky: 29
Registrován: čtv led 29, 2009 0:12
Bydliště: Planeta zeme

Primus Omnifuel...

Příspěvekod merlin » stř led 13, 2010 18:45

Me znacne nasral..
Upadla mu nozicka, kdyz sem stim byl venku.
Opravdu to nasere, pokud nemate sebou vrtacku, pilnik a nejaky sroub, tak je to v terenu neresitelna zavada..
Nozicky sou nanytovany na bodovane nyty.


Jelikoz sem nebyl zcela mimo civilizace, tak sem to vyresil po svem, stejne sem se chystal na tuto upravu.
Cely primus sem vlozil do trangie a vzniklo tak cosi co se da nazvat "etapower omnifuel"
Zavetri je bezva akorat uz to neni zas tak skladne a prakticke, nic mene vari to dokonale.
Inspiraci mi bylo tohle..
http://www.youtube.com/watch?v=9nN_omNP ... re=related

http://www.youtube.com/watch?v=2-tGDu2A0oY

http://www.youtube.com/watch?v=g6sazE6a ... re=related


Pokud se nekomu zda, ze je to bohapuste zniceni varice, tak me take, ale co se da udelat, kdyz vyrobce kelimek z nozickama nechce vymenit v zaruce.
Lepsi je mit varic se zavetrim, na vahu to vyjde temer na stejno jako eta power a je to navys "omnifuelove"
Uživatelský avatar
merlin
nováček
nováček
 
Příspěvky: 29
Registrován: čtv led 29, 2009 0:12
Bydliště: Planeta zeme

Re: Primus Omnifuel...

Příspěvekod Stani » úte led 26, 2010 14:21

Prosim vas, len taka otazka, no... berte ju z usmevom. Mam zalusk na Primus Gravity II multifuel. Predavac mi to dost vychvaloval.

ta otazka: je omni a multi u Primusu to iste? Myslim ako vyuzitie - palivo "vsehodruhu"

len pre istotu...ci v tom nebude nejaky hacik.
Naposledy upravil Stani dne úte led 26, 2010 15:01, celkově upraveno 1
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Primus Omnifuel...

Příspěvekod zbuddy » úte led 26, 2010 14:49

multi je mnoho, omni je vše.
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: Primus Omnifuel...

Příspěvekod Stani » úte led 26, 2010 14:59

zbuddy píše:multi je mnoho, omni je vše.


cize, omni je aj na drevene palivo? :-))
pozeral som si oba modely, tvarovo podobne...a extra rozdiel v palivach nebude. Staci mi "mnoho".
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Primus Omnifuel...

Příspěvekod michail » úte led 26, 2010 15:04

myslím že rozdiel medzi mnoho a všetko je nafta..
michail
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1286
Registrován: sob pro 13, 2008 19:26
Bydliště: Skalica

Re: Primus Omnifuel...

Příspěvekod Stani » úte led 26, 2010 15:19

Dik.

sice uz som pochodil dost, ale vo varicoch som zaciatocnik. Preto dodam vyuzitie - celorocne - prioritou budu viacdnove tury, treky, Slanske vrchy, Levocske vrchy, kde sa da stanovat prakticky kdekolvek a nemusim stretnut aj tyzden zivej duse, potom Tatry a raz mozno v buducnu aj Pamir a Patagonia.

Ale teraz skor tie tury. Beriem to tak, ze niecim u varicov zacat musim, aby som sam na sebe zistil, vyhody a popripade aj nevyhody, pokial som este v znamom prostredi. Preto ten Primus Gravity Multifuel - ako pripravu prave na tie tazsie situacie do buducna.

myslim, ze benzin a plyn bude stacit. bude stacit?

dakujem za odpovede. Ak uz sa podobny problem riesil v inom vlakne, nemusite odpovedat, ja uz len ked sme pri tom Primuse omni, multifuel.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Primus Omnifuel...

Příspěvekod michail » úte led 26, 2010 15:27

no keď už budeš mať takýto varič tak na zimu bude určite lepšie brať ako palivo technický benzín, prípadne niečo výživnejšie.
michail
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1286
Registrován: sob pro 13, 2008 19:26
Bydliště: Skalica

Re: Primus Omnifuel...

Příspěvekod Stani » úte led 26, 2010 15:48

Prosim este - na trailspace.com som nasiel recenzie a - Primus Gravity II - extremely stable and has excellent adjustability for LP gas, gasoline/petrol and kerosene - je to skutocne komplet vypocet, alebo ste este pouzili ine v tomto rade?

1.Technicky benzin - da sa kupit normalka v obchode - drogeria, farby laky - ano?

2.Plnenie kartusi - laicky - pouzil som plyn, dosiel, nemam na vyber, len doplnit benzin,
povedzme technicky benzin - necham kartusu poriadne vyvetrat - potom mozem naliat
benzin dnu - normalne nalejem ano?

3.Plnenie kartusi - opacny sled - dosiel benzin, mam k dispozicii len plyn - da sa natlacit v
pripade nudze do povodnej kartuse, alebo tu uz si musim kupit novu plynom originalne
plnenu?

sorry za "naivne" otazky v tomto zacinam.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Primus Omnifuel...

Příspěvekod jonza » úte led 26, 2010 17:45

Benzin koupis v lekarne, jak jsi napsal

Benzin se laduje do varice pres lahev s pumpickou.

Plyn se prodava v bombach (natlakovanych) a naroubujes ji misto te lahve. Nic nikam neprelivas a nepredelavas. Jen menis nadoby.
Uživatelský avatar
jonza
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2267
Registrován: ned kvě 28, 2006 14:37
Bydliště: Brno

Re: Primus Omnifuel...

Příspěvekod Stani » úte led 26, 2010 18:26

Plyn - Ok, rozumiem, cize to funguje rovnako ako u typov, kde kartusa je ako podstavec.

Benzin - myslis napriklad tu cervenu flasu Primus s pumpickou, ktoriu flasu natlakujes, ano? vid obr.
Alebo sa da pouzivat ta ista flasa, len sa dolieva do nej benzin? Ale ked pises, ze sa nic neprelieva...hmm

Predstavujem si to takto: benzin - minie sa, otvorim flasu, dolejem benzin, opat ju uzavriem, ale uz uzaverom s
pumpickou, natlakujem a puzivam. Sedi to?

pozeral som aj na youtube, ale tam je to skor zamerane na pouzivanie, nie plnenie. Hovorim o benzine.

Primus Gravity II MF - 1.jpg
Primus Gravity II MF - 1.jpg (29.81 KiB) Zobrazeno 17326 krát

Primus Gravity II MF - 4.jpg
Primus Gravity II MF - 4.jpg (54.78 KiB) Zobrazeno 17326 krát
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Další

Zpět na Vařiče, zapalovače, nádobí, vaření