Primus omnifuel

zkušenosti, rady, dotazy.

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Primus Omnifuel...

Příspěvekod jonza » úte led 26, 2010 19:25

proste do te cervene nalijes benal, natlakujes a varis, pokud dojde a mas dalsi v PET flasce (nebo nekde jinde), tak do cervene dolijes, natlakujes a varis.

Pokud jsi bez benalu uplne, ale mas plynovou kartusi, vysroubujes tu cervenou a nasroubujes kartusi a varis dal.
Uživatelský avatar
jonza
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2267
Registrován: ned kvě 28, 2006 14:37
Bydliště: Brno

Re: Primus omnifuel

Příspěvekod Stani » čtv led 28, 2010 18:12

Dnes jeden, tiez zakaznik, v obchode sa ponukol, ze mi donesie na ukazku svoj pouzivany Primus Gravity II, takze ho budem moct podrobne poprezerat. Ak bude vyhovovat, objednam si ho.

Vdaka vam za info.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Primus omnifuel

Příspěvekod zbuddy » pát led 29, 2010 15:26

"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: Primus omnifuel

Příspěvekod merlin » pát led 29, 2010 22:20

Kua lidi, kde proboha chodite do obchodu, kdyz vam nedokazi rici jak se pouziva multipalivovy varic..
Nemusim byt pyroman, ale kdybych mel v shopu pacose co nema paru o varici tak bych mu ho predvedl.
Pokud pan co zde pise o varici ma cestu kolem Bratislavy a hlavni stanice, tak mu predvedu jak se pouzivaji vsecky benzinove a plynove horaky co mam v dilne, treba ho naucim i soustruzit a svarovat a ma navyber od autogenu pres MIG/MAG, MMA, po plasmu ai WIG/TIG.

Mimo jine nejaky primus jety by se nasel mozna i Kovea a jine.

Krome toho ze mu to prodam, naucim ho plnit i kartuse a pokud bude pan chtit, tak mu udelam i preplnovak, ne vsak zadarmo, donese si matros, nebo mi jej musi zaplatit.

Na technicky benz si prijde take, pokud si odkutali sud a donese si na to pytlik..
:wink:
Uživatelský avatar
merlin
nováček
nováček
 
Příspěvky: 29
Registrován: čtv led 29, 2009 0:12
Bydliště: Planeta zeme

Re: Primus omnifuel

Příspěvekod uplne jinej martin » pát led 29, 2010 22:34

merlin píše:treba ho naucim i soustruzit a svarovat a ma navyber od autogenu pres MIG/MAG, MMA, po plasmu ai WIG/TIG.

Nemáš za půl roku něco kolem Prahy? Blava je trochu z ruky, vařit a soustružit bych se rád naučil :-)
Budocnost patří aluminiu!
Uživatelský avatar
uplne jinej martin
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1763
Registrován: ned led 9, 2005 21:41
Bydliště: Pragl

Re: Primus omnifuel

Příspěvekod jonza » pát led 29, 2010 22:43

tak v lete muzes udelat workshop a pozvat par lidi (cca 5), ja bych jel, libilo by se mi to :D
Uživatelský avatar
jonza
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2267
Registrován: ned kvě 28, 2006 14:37
Bydliště: Brno

Re: Primus omnifuel

Příspěvekod Stani » pát led 29, 2010 22:59

merlin píše:Kua lidi, kde proboha chodite do obchodu, kdyz vam nedokazi rici jak se pouziva multipalivovy varic...


Ak myslis mna Staniho: hmmm, do Blavy to mam pomerne daleko. Tieto otazky som polozil, aby som sa na zaciatku zorientoval, polopatisticky pochopil zaklad, este kym pridem do obchodu. A na vase rady z tohto fora dam. Tot teoria, potom pride prax. V tom obchode su skveli predavaci, ale jednoducho nemal tam mnou vybrany typ Gravity Multifuel. Zase by to bolo len v teoretickej rovine. Dohodli sme sa, ze ked varic pride, detailne vysvetli.

Ale je fajn vediet, ze sa mozem, v pripade potreby nieco dodatocne zmajstrovat, na teba obratit.:-))

zvarat, som uz zvaral v dielni na skole, sustruzil som len drevo. ;-))) ale to bolo davnejsie. Inak, mat taku dielnicku aj doma je paradna vec!

ahoj
Naposledy upravil mike dne pát led 29, 2010 23:06, celkově upraveno 2
Důvod: zkraceni citace
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Primus omnifuel

Příspěvekod RUMcajs » pon úno 8, 2010 20:23

Jak je na tom omnifuel se spotrebou paliva?
Uvazuji o koupi a tak me zajima nasledujici.

Kolik litru vody se da dostat do varu v pripade ze roztapim snih pri teplotach cca -15C z 1L automobiloveho benzinu?

Potreboval bych vedet na kolik dni to vystaci povazuji-li za standardni den roztopeni 2x2L vody (rano a vecer).
Cim mene jde v mlze videt do dalky, tim vice jde videt do sebe.
Uživatelský avatar
RUMcajs
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2419
Registrován: čtv lis 24, 2005 15:00
Bydliště: Sligo, Ireland

Re: Primus omnifuel

Příspěvekod Letec » pon úno 8, 2010 20:50

Nikdy jsem to exaktně neměřil, ale z vlastní zkušenosti odhadem bych řekl tak cca 30 litrů. Zhruba. Jistě však bereš na vědomí, že tavit sníh při -15°C je velmi energeticky náročné...
Letec
účastník
účastník
 
Příspěvky: 260
Registrován: sob dub 15, 2006 12:27
Bydliště: Praha

Re: Primus omnifuel

Příspěvekod RUMcajs » stř úno 17, 2010 15:51

Par dotazu pro majitele Omnufuelu ci benzinaku obecne:

1) Je mozne nechat palivovou pumpu behem putovani trvale nasazenou?
- zkousel jsem s nasazenou pumpou vycakat benzin z lahve a vypada to ze by nemusela pokazde ven.

2) Jak odtlakovat lahev absolutne?
- postupoval jsem podle navodu, ale asi pul mililitru az mililitr mi stejne vystrikl na prsty.
Cim mene jde v mlze videt do dalky, tim vice jde videt do sebe.
Uživatelský avatar
RUMcajs
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2419
Registrován: čtv lis 24, 2005 15:00
Bydliště: Sligo, Ireland

Re: Primus omnifuel

Příspěvekod PavlisBoHus » čtv srp 26, 2010 19:12

RUMcajs píše:Jak je na tom omnifuel se spotrebou paliva?
Uvazuji o koupi a tak me zajima nasledujici.

Kolik litru vody se da dostat do varu v pripade ze roztapim snih pri teplotach cca -15C z 1L automobiloveho benzinu?

Potreboval bych vedet na kolik dni to vystaci povazuji-li za standardni den roztopeni 2x2L vody (rano a vecer).


Na lahev 0,6l benzinu mi vydrzi lahev 5dni varim-li z vody a 3 dny roztapim-li snih.
Kazdopadne je to bozsky varic. Jen se mu clovek musi naucit rozumet.
PavlisBoHus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 58
Registrován: stř led 27, 2010 18:38

Re: Primus omnifuel

Příspěvekod RUMcajs » čtv srp 26, 2010 19:23

Uz jsem se s nim szil.
Trik jak dokonale odtlakovat palivovou lahev je v tom ze se necha cca minutu otevreny ventil.
Palivova pumpa muze zustat stale nasazena.

Spotreba benzinu pri predpokladu ze roztopim 3,5 litru vody denne ze snehu v teplotach kolem -15 asi na 200-250ml na den.
Cim mene jde v mlze videt do dalky, tim vice jde videt do sebe.
Uživatelský avatar
RUMcajs
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2419
Registrován: čtv lis 24, 2005 15:00
Bydliště: Sligo, Ireland

Re: Primus omnifuel

Příspěvekod Ryba » čtv srp 26, 2010 19:41

Jo, já mám taky zkušenost, že za těchhle podmínek si výroba litru vařící vody cucne do půldeci benzínu. Takže z litru benálu zcela bezpečně 20 l, spíš víc.
Uživatelský avatar
Ryba
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: pon srp 15, 2005 19:21
Bydliště: Brno

Re: Primus omnifuel

Příspěvekod wawrik » pát říj 7, 2011 13:55

Ako sa čistí prívod paliva? Mám omnifuel, vyše roka bez problémov, ale teraz málokedy prejde na spaľovanie plynu, a ak áno, plameň pulzuje a aj tak dlho nevydrží. Na 95 % je upchatý prívod paliva, ale netuším, ako ho prečistiť. Nemyslím trysku, tá je vypulírovaná ako za nova, ale hadičky a filtre... Teda, predpokladám, že tá biele hmota na rúrke pri pumpe je filter - a je nejaký stvrdnutý a vymeniť ho nedokážem :-)

Proste, každá rada dobrá :-..
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Primus omnifuel

Příspěvekod RUMcajs » pát říj 7, 2011 16:20

Wawrik:
Kdyz to vyfotis a zverejnis, tak me snad neco napadne.
Muzu nafotit svuj a ty pak poznas rozdil.
Cim mene jde v mlze videt do dalky, tim vice jde videt do sebe.
Uživatelský avatar
RUMcajs
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2419
Registrován: čtv lis 24, 2005 15:00
Bydliště: Sligo, Ireland

Re: Primus omnifuel

Příspěvekod wawrik » sob říj 22, 2011 9:58

Až teraz som sa dostal k nafoteniu, ale pochybujem, že to nejako pomôže. Odskrutkoval som hadičku, ten tvrdý biely sajrajt, ktorý je zrejme filter, je aj na ventile, aj na pumpe.
IMG_1862.jpg
IMG_1863.jpg
IMG_1863.jpg (16.43 KiB) Zobrazeno 12473 krát

Ale ako a čím sa dostať do prívodu paliva netuším...
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Primus omnifuel

Příspěvekod frd » čtv lis 10, 2011 15:29

To je vážně paranormální :-).
Uživatelský avatar
frd
nováček
nováček
 
Příspěvky: 142
Registrován: stř dub 8, 2009 20:21

Re: Primus omnifuel

Příspěvekod vonkreuz » ned bře 4, 2012 18:40

vonkreuzův_kamarád píše:jinak ten problém je můj novej vařič primus omnifueld

nalil jsem do toho technický líh a nefachá

postupoval jsem podle video instruktáže od primusu. předehřál jsem to...v pohodě. pustil jsem mu šťávu hořel modrým plamenem a hučel jak sputnik pak to začalo vynechávat a asi po minutě přestalo jít palivo, zhaslo to a jenom sýčel vzduch. nechal jsem to syčet a potom po pár vteřinách to začalo syčet přerušovaně a zase z toho začalo chcát palivo...jsem z toho vedle

Hmmm, je to tím, že vařič není pro technický líh určen? :-k
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Primus omnifuel

Příspěvekod dogee » pát dub 20, 2012 12:04

zdarec, nevíte zda jsou kompatibilni trysky mezi Primus Omnifuel a Multifuel?

podle návodu vařičů mají Omnifuel navíc trysku 0,45 pro použití na plyn

trysky 0,28 a 0,35 jsou společné pro oba typy, ale jsou zaměnitelné v závitu? a vude Multifuel s tryskou 0,45 fungovat lépe na plyn? :)
dogee
účastník
účastník
 
Příspěvky: 328
Registrován: úte čer 23, 2009 10:19

Re: Primus omnifuel

Příspěvekod dogee » pát dub 20, 2012 12:05

a ještě by mě zajímalo, zda starší verze Primusu (rok 2003) s předehřívací trubkou jsou nějak zásadně horší, než ty nové verze bez předehřívací trubky...
dogee
účastník
účastník
 
Příspěvky: 328
Registrován: úte čer 23, 2009 10:19

Re: Primus omnifuel

Příspěvekod adbernau » stř zář 12, 2012 16:44

dogee píše:a ještě by mě zajímalo, zda starší verze Primusu (rok 2003) s předehřívací trubkou jsou nějak zásadně horší, než ty nové verze bez předehřívací trubky...


Jsem čerstvým majitelem Omnilite a co jsem tak vyčetl/vypozoroval při rozhodování o koupi, tak pokud je vařič s předehřívací trubičkou - je pak náchylná k zanášení při použití nekvalitních paliv.
adbernau
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: stř zář 12, 2012 16:39

Re: Primus omnifuel

Příspěvekod Rob71 » pon zář 26, 2016 23:21

Ahoj, o víkendu jsem byl u kamaráda, který vlastní Primus Omnifuel a protože jsem před nákupem vařiče, tak jsme ho trochu testli a překvapily mě rozdílné časy varu mezi benzínem a plynem. Vařili jsme venku 1l vody v Primus hrnci s výměníkem, bylo skoro bezvětří, 17°C a benzín uvařil vodu za 4:50min a plyn za 1:40min. Rozdíl 3:10min se mi zdá docela dost. Benzín prý má nějaký lékařský.
Jinak vařič se mi líbil, kamarád je s ním maximálně spokojen, tak nový Omnifuel II je snad stejných kvalit, případně i s nějakým vylepšením.
Uvažoval jsem původně jen o plynu a rozhoduji se mezi setem a klasikou s hrncem, ale tato varianta vařiče s kombinovaným palivem mě dost zaujala. Je jen otázka, kolikrát a kde benzín využiji a zda není lepší koupit zvlášť plynový vařič a benzínový vařič a brát sebou vždy ten vhodnější dle lokality a potřeb.
Rob71
nováček
nováček
 
Příspěvky: 12
Registrován: pát srp 19, 2016 16:07

Re: Primus omnifuel

Příspěvekod wawrik » úte zář 27, 2016 5:52

A určite ste s palivom vymenili aj trysku?

Benziňák by som na treky, kde stačí plyn, vôbec nebral. Je veľký, neskladný a nenažratý. Ja mám Omnifuel hodený v aute, kde nič z toho nevadí.

Jeho jediná výhoda oproti klasickým plyňákom je tá, že sa kartuša dá otočiť dolu ventilom a vyprázdniť až do dna aj v mrazoch.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Primus omnifuel

Příspěvekod Rob71 » úte zář 27, 2016 16:23

Tak trysku jsme na vařiči určitě neměnili, prý to u tohoto vařiče není potřeba.
Rob71
nováček
nováček
 
Příspěvky: 12
Registrován: pát srp 19, 2016 16:07

Re: Primus omnifuel

Příspěvekod wawrik » úte zář 27, 2016 16:36

Jasné, že to treba meniť. Manuál.

Inak bežný lekársky benzín je miešaný s alkoholom a horí pekne naprd. V kombinácii s tou nevymenenou tryskou sa celkom čudujem, že vám to vôbec zovrelo :-)
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Primus omnifuel

Příspěvekod Rob71 » úte zář 27, 2016 16:56

aha, tak jsme doma, zde je tedy ten rozdílný čas, tryska a nic moc benzín. Ale blaflo a hořelo to na obě paliva pěkně. Každopádně děkuji.
Rob71
nováček
nováček
 
Příspěvky: 12
Registrován: pát srp 19, 2016 16:07

Re: Primus omnifuel

Příspěvekod Hafi » úte zář 27, 2016 16:59

Nevím, jak moc velký vliv má ten výměník, ale v běžném hliníkovém ešusu jsem onehdá v rámci testu za obdobných podmínek na obdobném vařiči s benzínem Natural 95 a se správnou tryskou vařil za 4:10. Nicméně, další věc, co má velký vliv, je to, jak moc je palivo natlakované.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Primus omnifuel

Příspěvekod wawrik » úte zář 27, 2016 17:10

Výmenník má vplyv zásadný, najmä u takto výkonného variča. Však má 3 kW, to keď pustíš naplno, polovica výkonu ide do vzduchu nech robíš, čo chceš :-)

Jasné, že s benzínom bude ten výkon trochu nižší, ale nie o toľko, ako nameral rob71.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Primus omnifuel

Příspěvekod ZdendaZB » pon říj 3, 2016 14:30

Ethanol denaturovaný benzinem je čistý líh s 1% benzínu. Na to vařič moc fungovat nechce. To je lepší ho nalévat do kalíšku pod tryskou a pálit bez tlakování.
Pak je lékařský benzín a ten hoří jako normální. Jenže je hrozně drahý, asi 200 za litr. Přidává se do lihu, aby se nedal pít. Je dobrý do katalytického ohřívače, protože tolik nesmrdí a nemá příměsi do motoru.
A pak je nějaká směs benzínu s lihem, ani nevím jak to má přesně poměr, myslím, 30:70. Nevím k čemu je dobré.

Mě na omnifuelu s benzínem voda vaří za cca 1,5 minuty při použití A76, nebo 95, nebo 100 oktanů, je to úplně jedno.
ZdendaZB
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: ned říj 2, 2016 0:32

Re: Primus omnifuel

Příspěvekod JoseD » stř lis 18, 2020 11:27

kdo máte Primus omnifuel či obdobné alternativy, v čem ho v batohu nosíte?

Až doposud jsem ho nosíval uvnitř ešusu, ale uvažuju o výměně klasického ešusu za o něco větší nádobu, a protože většina modernějších ešusů má zevnitř PTFE/keramické/jakékoliv obložení, bojím se, že uložením vařiče dovnitř dojde k bleskovému poškrábání nepřilnavých vrstev ostrými hranami omnifuelu, současně ho určitě nechci házet do báglu jen tak..
JoseD
nováček
nováček
 
Příspěvky: 93
Registrován: ned lis 4, 2012 1:15

Předchozí

Zpět na Vařiče, zapalovače, nádobí, vaření