Plnění kartuší

zkušenosti, rady, dotazy.

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Plnění kartuší

Příspěvekod Etheric » stř pro 4, 2019 17:55

Adal, teď jsi mi dal super ideu, a to plnit ty malý z těch velkejch. Jistota čistoty plynu a absence bordelu. Půjde to? Je na to redukce?
Kupovat malý balení čehokoliv je vždycky nejdražší...jenže když kartuše větší než 110g se mi už nevejde společně s vařičem do ešusu a hlavně na akci, kde potřebuju uvařit míň než 5-6l vody je větší kartuše zbytečná. Pravdaže potom taky mám kartuše, kde zbejvá 20g třeba, ale to doplácám na jednodenkách. Na náročnou jednodenku radši vemu ty skoroprázdný kartuše dvě :twisted:
Ty malý kartuše sou zlodějina
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Plnění kartuší

Příspěvekod adal » stř pro 4, 2019 18:33

V tom videu je i odkaz na ali
adal
nováček
nováček
 
Příspěvky: 50
Registrován: ned lis 2, 2014 15:17

Re: Plnění kartuší

Příspěvekod Etheric » stř pro 4, 2019 18:47

Muy bien, pero aliexpres no me gusta... :( Někde jinde se to koupit nedá? Neexistuje třeba přepouštěcí ventil s nějakým vnitřním sítkem, aby neprošel případnej bordel?
Jo a chtěl bych moci přepouštět ze šroubovací kartuše do šroubovací
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Plnění kartuší

Příspěvekod adal » stř pro 4, 2019 19:20

adal
nováček
nováček
 
Příspěvky: 50
Registrován: ned lis 2, 2014 15:17

Re: Plnění kartuší

Příspěvekod Etheric » stř pro 4, 2019 20:19

A vyrábí to i někdo u nás, nebo v Evropě?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Plnění kartuší

Příspěvekod mike » stř pro 4, 2019 20:32

@Olchor: diky. Je pravda, ze ty poloprazdne kartuse jsou nahouby. Proto se snazim kupovat tak, aby mi moc nezbylo a jelikoz existuji i ty male, tak to celkem jde. A kdyz nahodou zbude vic, tak to nechavam na poslednim bivaku.

Prepousteni z velke do male kartuse uz mi trochu smysl dava. Jak je to ale s pomerem smesi plynu? Nebude v plnene kartusi jiny pomer, nez v puvodni?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Plnění kartuší

Příspěvekod booze » stř pro 4, 2019 21:47

Etheric píše:Též si myslím, ale co kdyby - prohrkáš kartuši, malinkej kousíček bordelu ulpí nahoře, pustíš vařič a je to tam.

Bordel z batohu se ti dostane nad ventil kartuse a ten ucpe trysku.
mike píše:spocitali jste si nekdy, kolik vlastne usetrite a jestli vubec usetrite?

Ne, ale v zime mam spotrebu dve kartuse prepousteneho plynu za tyden.
adal píše:Ještě jsem to netestoval, ale asi zkusím redukce na plněni stojí na aliexpresu pár korun.

Mam ho a je lepsi davat kartuse do mrazaku. Pres mrazak se da naplnit i upne prazdna kartuse. Nebo stare hlinikove VAR.
mike píše:Jak je to ale s pomerem smesi plynu? Nebude v plnene kartusi jiny pomer, nez v puvodni?
nechapu dotaz.
Jakou smes mas na mysli? Jako ze se vyfoukne plyn a vevnitr zustane vzduch?
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Plnění kartuší

Příspěvekod mike » stř pro 4, 2019 22:03

booze píše:Ne, ale v zime mam spotrebu dve kartuse prepousteneho plynu za tyden.
Vsak jsem psal, ze ty asi budes vyjimka. Tajni agenti holt maji vetsi spotrebu ;-)

booze píše:Mam ho a je lepsi davat kartuse do mrazaku. Pres mrazak se da naplnit i upne prazdna kartuse. Nebo stare hlinikove VAR.
He? Asi by to chtelo min krypticky a vic polopaticky ;-)

booze píše:Jakou smes mas na mysli? Jako ze se vyfoukne plyn a vevnitr zustane vzduch?
Smes propan/butan/isobutan. V puvodni bombe ma nejaky pomer, ale kazdy z plynu ma jiny bod varu, tudiz se muzou odparovat ruzne podle teploty a vysledna smes bude mit pomer jiny. Jak je to realne nevim, nekdo tu psal, ze pri nizsi teplote se odpari jen propan a butan zustane tekuty, coz je nejspis blbost, ale ty pomery by se mozna s teplotou menit mohly.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Plnění kartuší

Příspěvekod booze » stř pro 4, 2019 22:29

Plnim z velke bomby a pokud mas bombu i kartus o stejne teplote, tak se tam ten plyn prepousti dlouho. Hodiny. Takze kartus uplne prazdnou dam do mrazaku, pak do ni narvu co to jde plynu a dam ji opet do mrazaku. Tim se podchladi plyn uvnitr a diky nizsimu tlaku da narvat do kartuse vic plynu, nez do "teple"..
Ze zkusenosti nechavam trochu plynu v kazde kartusi. Dam ji do mraznicky a pak se plni rychleji. Minuty
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Plnění kartuší

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv pro 5, 2019 15:18

Nekdo prepousti do spodni (prazdne) v ledove lazni, to je podobne.

Mikovi (a je to celkem dobry dotaz) ale jde o parcialni tlak tech ruznych plynu a jak se chovaji ve smesi (to by mne taky zajimalo, resili jsme to v jinem vlakne a fakt nevim, nemusi to byt uplne jednoduche). Mike, prepoustis pochopitelne kapalny plyn z horni do dolni, ale jak to je s tou smesi, nevim...

I kdyz prepoustis jen kapalnou smes z horni (o pokojove teplote) do spodni (prazdne, podchlazene v ledu), porad mas v horni nejaky plyn (jinak by ti logicky nic neteklo). Ted jde o to, jestli i nahore je ta smes stejna (70:30), nebo v te plynne fazi bude vic propanu (a timpadem budes mit trosku min propanu v te spodni), nebo jak...

Stejne tak, kdyz prepoustis z poloprazdne velke zimni do male zimni, jestli v te poloprazdne mas porad vice mene stejny pomer, nebo se ti driv vypali vic propanu a zbyde ti spis isobutan/butan...

Ja bych rekl, ze pri pokojove teplote horni kartuse je to uplne jedno, ale muzu byt uplne mimo :D
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Plnění kartuší

Příspěvekod Olchor » čtv pro 5, 2019 16:31

Při přepouštění tekutého plynu je to jedno, je stejný v celém objemu, žádné vrstvení. Ale když upouštím plnou kartuš( vařím) , přednostně odchází těkavější složka, tedy propan. Ale není to tak, že by odešel napřed všechen propan a zbyl butan, je to složitější, ale k určité změně složení dochází. Takže poloprázdná kartuš bude v třeskuté zimě vařit hůř, než plná. Když "sleju" dvě poloprázdné náplně, výsledek nebude úplně rovnocenný nové kartuši. Takže na krutou zimní akci se asi vyplatí koupit novou. Jinak je to celkem fuk.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Plnění kartuší

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv pro 5, 2019 17:32

Vrstveni samozrejme nemyslim, to neni olej a voda :)

Pri pokojove teplote te, ze ktere prepoustis, je to asi celkem jedno. Ale treba i u plne a prepousteni smesi mas porad nad kapalinou plynnou smes - pokud bys prepoustel ze studene bomby pod 0C (a nejspis se bude i prepoustenim ta darcovska kartuse ochlazovat, vetsi prazdny objem, vic plynu se odparuje, snizi se teplota stejne jako pri vareni), potece ti pak akorat kapalny butan, protoze vic propanu se odpari do prazdneho prostoru kartuse? Je to spis takove teoretizovani, zalezi na tech tlacich a teplotach a objemech...

A na krutozimni akci urcite nebudu napoustet malou kartusi z poloprazdne zimni, ale koupim si novou :)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Plnění kartuší

Příspěvekod mike » čtv pro 5, 2019 19:47

booze píše:Plnim z velke bomby a pokud mas bombu i kartus o stejne teplote, tak se tam ten plyn prepousti dlouho. Hodiny.

Uz mi to doslo. Uzka trubicka a podtlak (vznikajici tim, ze z horni odteka plyn). Vlastne pouzivam stejny princip pri zavlazovani rajcat :) Takze je potreba rozdil teplot a tedy i tlaku. Nemel bys jednodussi horni kartusi poradne zahrat? 8) Kdyz si v prohnutem dne udelas ohnicek, tak to pujde samo :twisted:
booze píše:Takze kartus uplne prazdnou dam do mrazaku .... Ze zkusenosti nechavam trochu plynu v kazde kartusi.

Nemas pocit, ze si odporujes? ;-)

FrantaKrajta píše:potece ti pak akorat kapalny butan, protoze vic propanu se odpari do prazdneho prostoru kartuse? Je to spis takove teoretizovani, zalezi na tech tlacich a teplotach a objemech...

Tak nejak. Kdyz se nad tim zamyslim, tak pri prepousteni z velke plne a pokojove teplote bude nejspis tenhle vliv zanedbatelny (vyrazne vic tekute, nez plynne slozky). "Slevani" temer prazdnych kartusi do jedne by uz asi mohlo vypadat jinak.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Plnění kartuší

Příspěvekod mike » čtv pro 5, 2019 19:56

Jeste mne napadlo: kdybyste chteli prepousteni urychlit, tak je treba propojit kartuse jeste jednou trubickou, na vyrovnani tlaku. U horni by se muselo provrtat dno a trubicka by mela koncit co nejvys (nad kapalinou) a u spodni to chce naopak diru. shora a taky musi koncit nad kapalinou. Skvely napad, ne? Asi si ho necham patentovat :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Plnění kartuší

Příspěvekod booze » čtv pro 5, 2019 21:15

mike píše:Nemas pocit, ze si odporujes?

Nemam. :mrgreen:
Pokud najdu nekde kartus a je v dobrem stavu, tak ji beru domu. Vetsinou jsou uplne prazdne. Takze si ji "naformatuji" na dalsi pneni. Letos jsem vyhazoval kartuse z roku 2006 a jeste mam nejake starsi VAR.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Plnění kartuší

Příspěvekod mike » čtv pro 5, 2019 23:45

Na co je ti tolik kartusi? Kdyz plnis, tak by ti mela stacit jedna nebo dve, ne?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Plnění kartuší

Příspěvekod FrantaKrajta » pát pro 6, 2019 0:36

@Mike, ty mas nejakou kreativni - cisteni plesnivych spacaku v JE, prepousteci dira v kartusi, to budes mit za chvili patentu vic jak Cimrman :D

Jinak vazne - uz dyl jsem chtel nejaky ten bazmek koupit, nekdy mi zbyde treba z delsi zimni akce polo i min prazdna 450/300g kartuse, kterou bych klidne doplnil do male 100g na teplejsi vikendy, na kterych nemusim resit, jaky pomer butanu propanu ci isobutanu tam zbyl, abych neumrzl :)

Ale porad mne od pohledu odrazuji ty cinske prepousteci ventily - prijde mi to pres ali/amazon takova loterie (kopie kopie kopie, zavity vrtane v nejakem blatohliniku, ...). Jenze ty korejske (G-works) jsou fakt moc drahe, ac vypadaji velmi dobre (mosazne zavitove vlozky atd.). Davni prepousteci si nejspis soustruzili sami, tak dotaz - da se tem z ali za par supu verit? Ty uplne nejlevnejsi asi urcite ne (fakt nemam duveru v jejich zavitnice, uz jsem mel nejaky jiny levny adapter z ciny a fakt to bylo cele blbe, ruletu nehraju), ale treba tuhle cinskou kopii G-Works nekdo zkousel? Od pohledu levnejsi, neni vlozkovana, ale je aspon trochu lepsi jak ty uplne sunty z ali nebo je to jedno? Trochu se bojim, ze to bude to same akorat v hezcim baleni :(
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Plnění kartuší

Příspěvekod booze » pát pro 6, 2019 0:57

mike píše:Na co je ti tolik kartusi? Kdyz plnis, tak by ti mela stacit jedna nebo dve, ne?

Naplnim jich najednou 30 a mam klid. Pak staci dojit do krabice vzit si co potrebuju a jit.

@frantakrajta bazmeku mam vyzkousenych hodne. To co odkazujes je dobre na plneni z bomby do kartuse. Jeste je k tomu mezikus na hadici.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Plnění kartuší

Příspěvekod mike » pát pro 6, 2019 5:40

To bude vybuch, az prijde revoluce do boozelandu ;-)

(https://www.youtube.com/watch?v=KgzbHg-0T6I)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Plnění kartuší

Příspěvekod Olchor » pát pro 6, 2019 8:54

Ten teplotní spád při plnění stačí i menší, mražák není nutný, stačí dát do ledničky. Zbytek plynu v plněné kartuši je výhodou, zvyšuje tepelnou kapacitu. Když plníš úplně prázdnou podchlazenou k., tak se velmi rychle zahřeje na teplotu plnicího plynu a tepelný spád mizí, nateče třeba jen 1/2 a musíš dát ještě jednou ochladit.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Plnění kartuší

Příspěvekod booze » sob pro 7, 2019 21:41

booze píše:Zbytek plynu jsem chtel vypalit na vareni na klasickem Mora sporaku (s regulatorem a pretryskovamy na PB). Pod hrncem to nehorelo, ale nerizene vybuchovalo.
Na cas opet oprasim VARy

Nove poznatky: kralupol na PB sporaku tovarni znacky Mora ocuzuje hrnce. Ta sama bomba na VARu hrnce neocuzuje. Systemy taky necoudi, ale ten plyn na systemech smrdi divne chemicky. 8-[
Doufam, ze to neni nejaky Kralupol plyn z II.WW nedej booze z I.WW =;
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Plnění kartuší

Příspěvekod sobb » sob pro 7, 2019 22:11

Kde jsi to progrca vyhrabal? Nějaký archív ze sklepa? :D Kupujem většinou Flagu, a na vaření i na přeplňování se zdá být OK.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Plnění kartuší

Příspěvekod booze » sob pro 7, 2019 22:28

Ha takze ze tveho komentu citim, ze je to tim Kralupolem, ze ja jsem opustil Flagu si nikdy neodpustim. Dva dny nebudu pit :mrgreen:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Plnění kartuší

Příspěvekod sobb » sob pro 7, 2019 22:50

Anebo blbou karmou. Ale s tím těžko něco naděláš. Leda, že bys začal víc pít ;-) :-k :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Plnění kartuší

Příspěvekod booze » sob pro 7, 2019 22:55

Ano mami. :tonqe:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Plnění kartuší

Příspěvekod mike » sob pro 7, 2019 23:12

booze píše:Doufam, ze to neni nejaky Kralupol plyn z II.WW nedej booze z I.WW =;

Nedavno pry v Kralupech narazili na nejake podzemni prostory... :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Plnění kartuší

Příspěvekod booze » ned pro 8, 2019 18:37

Jsem to tusil. Asi se rozbrecim. Dneska jsem odstrikl trosku plynu a je v tom nejaky cesny bordel. Asi jako saze. Ucpalo to trysku. mhhh co to zatrsakr je je otazka o zlateho bludistaka.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Plnění kartuší

Příspěvekod Etheric » ned led 19, 2020 7:07

S bordelem jsem si poradil, velkej dík boozemu za radu, hodně mně to pomohlo :prayer:
Vemu dvoukilovou Flaga bombu, která ještě pamatuje moje /některá i boozeho/ dětství a na její dno plácnu velkej magnet, ten, se kterým prohledávám vodu. Pak bombu převrátim, trochu odstříknu, všechen ten jemnej bordel vylítne ven a můžu tankovat čistej plyn.
Je to neskutečně efektivní, když zhodnotím čas, kterej to zabere vs peníze, který ušetřím :partyman:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Plnění kartuší

Příspěvekod mrtomas » stř zář 23, 2020 9:43

Plní někdo čistým propanem, zajímá mě jestli to nemá nějaké negativa. Běžně nechávám vařič s kartuší na sluníčku a nezaznamenal jsem žádný problém s větší roztažností propanu.
mrtomas
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: stř zář 23, 2020 9:38

Re: Plnění kartuší

Příspěvekod Olchor » stř zář 23, 2020 11:25

Problém není v roztažnosti, ale v tom, že čistý propan má podstatně větší tlak par při dané teplotě. Do běžných kartuší bych ho rozhodně neplnil, dost riskuješ.
Já naopak někdy na léto plním čistý butan, to je daleko bezpečnější. Ale nehodí se pro teploty pod nulou. ( bod varu butanu je cca -0,5°C, propanu cca -40°C a z toho i vyplývá rozdíl tlaků při pokojové teplotě).
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

PředchozíDalší

Zpět na Vařiče, zapalovače, nádobí, vaření