Vydrz neprilnavej vrstvy riadov+OT o teflonu aj. v lékařství

zkušenosti, rady, dotazy.

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Vydrz neprilnavej vrstvy riadov+OT o teflonu aj. v lékařství

Příspěvekod juman » pon říj 11, 2010 20:34

Ahojte. Chcel by som sa Vas spytat na skusenosti s teflonovou resp. podobnou neprilnavou vrstvou v riadoch. Kupil som si pred mesiacom Primus Litech Cooking a po cca 2 a pol tyzdnovom pouzivani uz je hrniec, ktory som pouzival na varenie viditelne doskriabany. Najviac pri okrajoch a v strede. Pri vareni som pouzival iba drevennu varesku alebo plastovy spork z Hudaca. Umyvanie tiez s ohladom na neposkodenie vnutra. Teraz ked riad umyvam alebo utieram vidim aj male cierne ciastocky na prstoch.

Mate podobne neblahe skusenosti? Je to moja chyba ale je to na jednoznacnu reklamaciu?
Tvrdí sa, že každý sa musel narodiť, ale ja si na nič také nepamätám... Asi som mal vtedy okno.
Uživatelský avatar
juman
nováček
nováček
 
Příspěvky: 53
Registrován: stř črc 2, 2008 16:32
Bydliště: Dubnica nad Vahom / Zilina

Re: Vydrz neprilnavej vrstvy riadov

Příspěvekod šíp » pon říj 11, 2010 20:36

Podobná zkušenost, užívali jsme jen zubatou lžíci Sea to Summit. Druhý hrnec, ve kterém jsme vařili čaj, vydržel nepoškrábaný mnohem déle, asi tak dva roky.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: Vydrz neprilnavej vrstvy riadov

Příspěvekod Indy » pon říj 11, 2010 21:08

stav kdy kousky ex-teflonu zustavaji ne na ruce ale na nehtu jsou duvod k vyrazeni nadobi! ty jsi jeste dal. jde o tepelnou degradaci. nesouvisi to s mechanickym poskozenim - nevzniklo to tak, ale nyni je puvodni mechanicka odolnost v prd*li jak slava indianu.

pokud jsi tomu nadobi nenalozil teplotu kterou nemelo sanci zvladnout, 300-400C podle toho z ceho ta neprilnava vrstva byla - tedy napr smazeni - teplota leze nahoru velmi progresivne, nebo prichycene zapecene jidlo ci polevka pod bodovym varem tak je to na reklamaci. pokud by jsi varil vse tak ze se to neprichytlo a bylo to vareno ve vode ktera vsechno teplo odvede naprosto spolehlive a neni mozne prekrocit vyrazne 100C tak je to jednoznacne smejd!!

ale poznat to jak k tomu doslo z pozice prodejce je spis scifi, takze reklamuj tak jak tak. na druhou stranu, je mozne ze neuspejes. napoprve. stuj si za svym a rekni jim ze pak se ale jedna o zdravotne zavadne nadobi neb ten teflon je smejd (bud prodavaji padelek nebo neuhlidali kvalitu - nemusi to byt nutne jejich vina, to chapeme vsichni) a ze to je na COIku resp SOIku. treba budou vstricnejsi.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Vydrz neprilnavej vrstvy riadov

Příspěvekod zbuddy » úte říj 12, 2010 13:07

To není teflon (c) od DuPontu, ale něco (chemicky) podobného. Oni tomu říkají titanový povrch z důvodu, že nemohou použít slovo teflon - řekl mi vedoucí Alpsportu Florenc.
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: Vydrz neprilnavej vrstvy riadov

Příspěvekod Indy » úte říj 12, 2010 13:22

sakra titan a teflon to si asi delaji kozy, ne? to uz tomu muzou rovnou rikat antihmota jak ve startreku.

z ceho je te sh*t? z titanu? ten je stejne jako nerez prirozene neprilnavy. pak by to mohlo mit myslim titanovy povrch.

je to polytetrafluoretylen, nebo trifluorchloretylen pro ty co to s tim prvnim neumi, protoze se snaz zpracovava... lidove teflon.

aj kdyz neni od DuPonta, pokud se udela dobre MUSI drzet a pokud drzet nebude pujde v kusech jak kuza z hada.

ty kousky, to tepelne degradoval, a predstavuji ZDRAVOTNI riziko. pouzili sr*cku ktera nevydrzela teplotni namahani ktere by normalni "teflon" i nedupont teflon zvladnul.

REKLAMACE!!!!
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Vydrz neprilnavej vrstvy riadov

Příspěvekod zbuddy » úte říj 12, 2010 13:38

Toto značení uvádí sám výrobce "LiTech Cooking Set: Ultralight cooking set made of hardanodised aluminium with a multilayer titanium non-stick surface on the inside." Tento žvást pak přebírají p(r)odavači více či spíše méně sofistikovaně - zkušenost s holčinou z HUDY Slezská :twisted: :mrgreen:
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: Vydrz neprilnavej vrstvy riadov

Příspěvekod Indy » úte říj 12, 2010 13:45

titanium - startrek.

ze to je eloxovana slitina hliniku, tomu rozumim.

to je jak kdyz se silanizuje... horst fuchs hadra.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Vydrz neprilnavej vrstvy riadov

Příspěvekod michail » sob říj 16, 2010 21:46

Neviete ako reaguje eloxovaný hliník s ohňom? Použitie kanvice na čaj priamo na ohnisko.
michail
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1286
Registrován: sob pro 13, 2008 19:26
Bydliště: Skalica

Re: Vydrz neprilnavej vrstvy riadov

Příspěvekod tuso » ned říj 17, 2010 6:05

Hlavně musím říct, že jakýkoliv teflon je blbost.I do normální kuchyně. Existují kvanta daleko lepších materiálů. Do titanu bych taky nešel. Celotitanové nádobí neexistuje, vždycky je to jen povlak. Do hor je podle mně nejlepší normální ocelové /nerezové nádobí.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Re: Vydrz neprilnavej vrstvy riadov

Příspěvekod pavproch » ned říj 17, 2010 7:43

tuso píše:Hlavně musím říct, že jakýkoliv teflon je blbost.I do normální kuchyně. Existují kvanta daleko lepších materiálů. Do titanu bych taky nešel. Celotitanové nádobí neexistuje, vždycky je to jen povlak. Do hor je podle mně nejlepší normální ocelové /nerezové nádobí.


Outdorové existuje. :wink:
jak je to do kuchyně nevím....


ale jinak souhlas, teflon je na <!>, speciálně u teho titanu, který je sám o sobě "nepřilnavý"...
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28270
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Vydrz neprilnavej vrstvy riadov

Příspěvekod zbuddy » ned říj 17, 2010 8:07

tuso píše:Do hor je podle mně nejlepší normální ocelové /nerezové nádobí.
3. blud v jedné větě: ...těžké jak cyp

I když zase na druhé straně :wink: , pokud je člověk klasik, nehoní gramy, tak se mu může hodit i totok, což je ještě těžší (a to nejen Algarovi :D).
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: Vydrz neprilnavej vrstvy riadov

Příspěvekod tuso » ned říj 17, 2010 9:18

zbuddy píše:
tuso píše:Do hor je podle mně nejlepší normální ocelové /nerezové nádobí.
3. blud v jedné větě: ...těžké jak cyp

I když zase na druhé straně :wink: , pokud je člověk klasik, nehoní gramy, tak se mu může hodit i totok, což je ještě těžší (a to nejen Algarovi :D).


Tak to asi těžko. Co je na tom těžkého? Podle mně už tady pár lidem hrabe z toho honění gramů.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Re: Vydrz neprilnavej vrstvy riadov

Příspěvekod tuso » ned říj 17, 2010 9:22

pavproch píše:Outdorové existuje. :wink:
jak je to do kuchyně nevím....



Jo. Outdoorové jo, protože je tenkostěnné. Za normální pánev z titanu bys dal majlant.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Re: Vydrz neprilnavej vrstvy riadov

Příspěvekod tuso » ned říj 17, 2010 9:24

A nebo obyčejný hliník. Jinak proti titanu nic nemám, kdo chce dát za 2 ešusy 3k jeho věc. Já mám výhrady jen proti teflonu. To je na hory asi tak praktické jako termoska se skleněnou výplní.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Re: Vydrz neprilnavej vrstvy riadov

Příspěvekod mike » stř říj 20, 2010 0:11

tuso píše:Hlavně musím říct, že jakýkoliv teflon je blbost.I do normální kuchyně. Existují kvanta daleko lepších materiálů.

Napriklad? Zrovna se chystam kupovat panev, jelikoz stara na indukci nefunguje. Neco poradneho, zadny tescomasunt.

tuso píše:Do titanu bych taky nešel. Celotitanové nádobí neexistuje, vždycky je to jen povlak. Do hor je podle mně nejlepší normální ocelové /nerezové nádobí.

Do kuchyne urcite ne, ale v horach jsem se svym titanovym hrneckem velmi spokojen. Zas tak drahy nebyl, to jen u nas jsou ceny silene.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vydrz neprilnavej vrstvy riadov

Příspěvekod Indy » stř říj 20, 2010 9:09

hlinik se blbe cisti a muze se deformovat, ale jinak ma jen same vyhody.

rovnou na ohen bez problemu. kdyby to neslo, vyhynuly by vsechny predchozi generace trampiku a vetsina armad.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Vydrz neprilnavej vrstvy riadov

Příspěvekod jonza » stř říj 20, 2010 9:10

no, maximalne se bude lokalne prehrivat a pokrouti se, coz si myslim moc nevadi.
Uživatelský avatar
jonza
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2267
Registrován: ned kvě 28, 2006 14:37
Bydliště: Brno

Re: Vydrz neprilnavej vrstvy riadov

Příspěvekod Indy » stř říj 20, 2010 9:31

hlinik, druhy nejlepsi bezny vodic tepla a elektriny (po medi a pred ni jsou jen vzacne kovy) se lokalne prehrivat jiste nebude...

pokrouti se kvuliva tepelne roztaznosti, ale zadna hruza. vetsinou se malinko prohne dno dovnitr.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Vydrz neprilnavej vrstvy riadov

Příspěvekod jonza » stř říj 20, 2010 11:15

vlastne jsi napsal totez co ja a dokonce se stejnym vysledkem :twisted:
Uživatelský avatar
jonza
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2267
Registrován: ned kvě 28, 2006 14:37
Bydliště: Brno

Re: Vydrz neprilnavej vrstvy riadov

Příspěvekod Indy » stř říj 20, 2010 11:37

uplnou shodu se mi tam nalezt nedari. :)

neber to prosim ode me jako povysovani, ale neshodujeme se:

- v prehrivani, stojim za tim ze hlinik to teplo odvede nejlepe a tak mu zabrani (pokud ovsem neni obsah voda, ta by to dokazala jeste o level lip)

- a dal tvrdim ze se esus nepokrouti, ale mirne se mu vypoukne dno smerem dovnitr.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Vydrz neprilnavej vrstvy riadov

Příspěvekod jonza » stř říj 20, 2010 11:40

pokrouti - zvlni, proste z rovne plochy na nerovnou
prehrivani - nektere casti se zahreji vice nez jine, tedy diky rozdilne roztaznosti ruznych ploch se material pokrouti

nechapu to povysene. ty to pises odborne, ja laicky. Vicemene je mi to fuk :)
Uživatelský avatar
jonza
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2267
Registrován: ned kvě 28, 2006 14:37
Bydliště: Brno

Re: Vydrz neprilnavej vrstvy riadov

Příspěvekod tuso » stř říj 20, 2010 13:00

mike píše:
tuso píše:Hlavně musím říct, že jakýkoliv teflon je blbost.I do normální kuchyně. Existují kvanta daleko lepších materiálů.

Napriklad? Zrovna se chystam kupovat panev, jelikoz stara na indukci nefunguje. Neco poradneho, zadny tescomasunt.


Litina -mám, skvělé.

Keramika nemám, ale plánuju.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Re: Vydrz neprilnavej vrstvy riadov

Příspěvekod Skimpy » stř říj 20, 2010 13:17

Já používám nějakou z IKEA asi už třetím rokem a nepřilnavý povlak stále OK. Rodiče mají asi 8 let nějakou od Tefalu a taky vpoho.
Uživatelský avatar
Skimpy
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1117
Registrován: úte zář 26, 2006 17:05
Bydliště: Ocelové srdce republiky

Re: Vydrz neprilnavej vrstvy riadov

Příspěvekod tuso » stř říj 20, 2010 13:23

Skimpy píše:Já používám nějakou z IKEA asi už třetím rokem a nepřilnavý povlak stále OK. Rodiče mají asi 8 let nějakou od Tefalu a taky vpoho.


Nejde jen o povlak. Prostě Teflon není k vaření takový zázrak, jak do nás 30 let hustili. Poctivý steak na teflonu neuděláš a v Gurmánu jsem četl názor nějakého šéfkuchaře z Prahy, že k palačinkám nebo omeletám dělaným na teflonové pánvi se nebude ani vyjadřovat. A souhlasím s ním. Dělám palačinky na ocelové pánvi za 160Kč a jsou jedna báseň. To samé steaky- taky ocelová a za 200Kč. Žádné nepřilnavé vrstvy.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Re: Vydrz neprilnavej vrstvy riadov

Příspěvekod Indy » stř říj 20, 2010 13:32

na teflonu neshledavam nic spatneho. vim celkem presne o co jde a co od nej cekat.

zivotnost je ale zklamani, ja preferuju vyrobky s delsi zivotnosti.

zajimavy je i nerez s akutermickym dnem.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Vydrz neprilnavej vrstvy riadov

Příspěvekod Skimpy » stř říj 20, 2010 13:39

tuso píše:Nejde jen o povlak. Prostě Teflon není k vaření takový zázrak, jak do nás 30 let hustili. Poctivý steak na teflonu neuděláš a v Gurmánu jsem četl názor nějakého šéfkuchaře z Prahy, že k palačinkám nebo omeletám dělaným na teflonové pánvi se nebude ani vyjadřovat. A souhlasím s ním. Dělám palačinky na ocelové pánvi za 160Kč a jsou jedna báseň. To samé steaky- taky ocelová a za 200Kč. Žádné nepřilnavé vrstvy.


A co jako? Jak to souvisí s původním dotazem, že by další OT? :mrgreen:
Uživatelský avatar
Skimpy
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1117
Registrován: úte zář 26, 2006 17:05
Bydliště: Ocelové srdce republiky

Re: Vydrz neprilnavej vrstvy riadov

Příspěvekod grco » stř říj 20, 2010 14:02

Pridam svoj nazor na toto. Kuchynske veci ma na outdoor vybaveni asi najviac fascinuju, vzdy v katalogoch obzeram hlavne nove hrnce a varice. :)
Co sa tyka hrncov, tak mam MSR nerezovy set (do campu) a Primus EtaPower 1.0l Pot (ked to taham na chrbte).
Nesuhlasim 100% s nazorom, ze najlepsia na outdoor je nerez, strasne rychlo sa tam vsetko pripali, staci hustejsia polievka, alebo nejaka mliecna ryza, chvila nemiesanie, lebo robim nieco ine a hned je to tam pripalene a samozrejme v outdoor podmienkach sa to hodne blbo cisti. Preto pouzivam stale viac ten EtaPower a nie MSR, ak nepotrebujem viac ako 1l objem. Narozdiel od nerezoveho MSR, ten EtaPower ma nejaku neprilnavu vrstvu (podla popisu to nie je teflon, ale "multi-layer titanium nonstick surface", ale vypada to rovnako ako teflon). Podla mna obrovska vyhoda je to, ze to clovek nemusi ani umyvat, staci to vytriet papierovou vreckovkou, nic na tom nedrzi. Poskrabane to este nemam a to do toho hrnca davam varic, kartusu, zelezny windscreen aj zapalovac. Samozrejme to tam ale nehadzem len tak, mam ten najmensi MSR PocketTowel, ktorym ten hrniec "vysteliem" a dam tam tie veci az potom, okrem toho sluzi ako utierka. A takisto v tom hrnci nemiesam polievku ocelovym nozom, pribor pouzivam z nejakej tej umeliny od sea to summit. Takze starat sa o to nie je ziadna obrovska veda, staci len pouzivat spravne veci.
Cisto titanovy mam len hrncek na caj, v ktorom nikdy nevarim.
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Vydrz neprilnavej vrstvy riadov

Příspěvekod tuso » stř říj 20, 2010 16:41

Skimpy píše:A co jako? Jak to souvisí s původním dotazem, že by další OT? :mrgreen:


Mike se ptal, co mu doporučím místo teflonu. Další příspěvek byl tvůj o IKea. Taky mám 2 pánve z Ikea. Taky teflonové.. A hned jak odejde povlak, půjdou do koše a nové nechci. Teflon je dobrý když se s tím nechceš moc párat, ale jinak ho nechci. Jednoduše řečeno: teflon je pro "plebs", jakmile přičuchneš k vaření, tak skončíš u něčeho jiného. A to plebs nemyslím nijak negativně. :)
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Re: Vydrz neprilnavej vrstvy riadov

Příspěvekod mike » stř říj 20, 2010 16:58

Zajimal by mne duvod. Cekal bych, ze vysledek ovlivni nejvic konstrukce panve tj. material a sila dna. Teflon je jen slaby povlak a nemel by mit temer zadny vliv na tepelne vlastnosti. Tim chci rict, ze kdyz naneses vrstvicku teflonu na tvou zeleznou nebo litinovou panev, tak se krome pripekani nic nezmeni. Neco mi unika?

Jinak myslim, ze to sem patri, puvodni tema je vycerpano a nebudem zakladat nove vlakno. Skimpy by udelal lip, kdyby se naucil spravne citovat (uz jsem mu to zeditoval).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vydrz neprilnavej vrstvy riadov

Příspěvekod pavproch » stř říj 20, 2010 17:06

jo, uniká... :twisted:

stejně tlustá vrstva sádla vykoná stejnou (neli lepčí) službu a je mnohem chutnější.... :mrgreen:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28270
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Další

Zpět na Vařiče, zapalovače, nádobí, vaření