Křesadlo

zkušenosti, rady, dotazy.

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Křesadlo

Příspěvekod mada » stř led 26, 2011 13:20

1. je uplne jedno jake mate kresadlo, vsechny ferodove (cico to je) tycinky funguji, odzkousel sem jich slusny mnozstvi (od za 0,5$ z dealextreme pres noname z armacu az po "znackove" od rat cutlery apod.) - ty "kvalitni" jen vyzaduji mensi zrucnost kresani a dele vydrzi

2. zakladnim predpokladem pouzivani je znalost rozdelavani ohne, tj. v lese po desti nesmite mit problem s pripravou ohne s 3 sirkama a nozem

3. je treba se poradne naucit kresani, tedy zadne hoblovani ani sekani, idealni je hrana hrbetu kvalitniho noze (samozrejme, ze nesmi byt kulata), popsat to rozumne asi nedokazu - pokusim se najit jedno video, ze ktereho byl poznat ten grif

4. test, ze mate kresani dostatecne zvladnute, je jednoduchy: vezmete (polozte na tvdry suchy povrch) jeden utrzek toaletniho papiru a zapalte ho pouhym krisnutim; mate maximalne 3 pokusy (= 3 skrtnuti a zadne nacupovani a podobne manipulace s toaletakem)

5. pokud potrebujete rady, jak najit v prirode troud nebo jaky troud je vhodny, zatim nechte skrtadlo napokoji a venujte se nacviku rozdelavani ohne - protoze to proste dostatecne neumite (test schopnosti rozdelani ohne: 3 sirky, les po vydatnych destich, 1 pevny nuz, vitr nebo poprchavani, 30minut casu) a nema smysl se ucit neco pokrocilejsiho

6. kvalitni nuz se pri kresani hrbetem neznici; od jisker zustavaji (podle materialu cepele, popr. povrchove upravy) saze/cmouhy/pripeky, nicmene vzdy se mi je bezezbytku podarilo odstranit; pouzivana hrana hrbetu noze dostane zabrat - od mikro skrabancu na hrane po jeji ztupeni (dle materialu a zpracovani cepele)
mada
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte led 18, 2011 13:03

Re: Křesadlo

Příspěvekod chrasjir » stř led 26, 2011 19:43

Zdravim,
jak je to se zapalováním plynovýho vařiče křesadlem? Je to možný napřímo anebo si musim zapálit větvičku, nebo něco podobnýho, a tim pak zapálit vařič?
chrasjir
nováček
nováček
 
Příspěvky: 12
Registrován: úte pro 14, 2010 12:27

Re: Křesadlo

Příspěvekod teoretic » stř led 26, 2011 19:44

Lze přímo

t.
t.
výjimka, víkend, visačka, kvůli - aby to vešlo do krve ;) 1. pád já 2. p. mě, mne 3. p. mně, mi 4. p. mě, mne 5. p. x 6. p. mně 7. p. mnou *
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Re: Křesadlo

Příspěvekod Indy » stř led 26, 2011 19:53

jiskra od kresadla je moc lepsi nez krisnuti zapikem, a plyn je skoro jako plyn. Tolik otec Fura.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Křesadlo

Příspěvekod jonza » čtv led 27, 2011 9:19

zapalovani varice v norsku skrkadlem jsme provozovali asi 7dni v kuse. Protoze nejaky nouma vzal 2 krabicky od zapalek, co lezely doma u plynaku a nepodival se dovnitr.
Uživatelský avatar
jonza
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2267
Registrován: ned kvě 28, 2006 14:37
Bydliště: Brno

Re: Křesadlo

Příspěvekod cook » pon led 31, 2011 10:05

tím nejmenším křesadlem jsem se v 0°C pokoušel zapálit líh. Nepovedlo se... Vlhký ubrousek by možná šel. To já jen, aby od toho někdo nečekal moc...
cook
nováček
nováček
 
Příspěvky: 70
Registrován: sob led 15, 2011 12:18

Re: Křesadlo

Příspěvekod Indy » pon led 31, 2011 10:08

plyn smichany se vzduchem je ponekud jasavejsi nez pri nule liknave se odparujici lih.

ano ubrousek hajzlak a tak pomuze, protoze jakykoliv knot je nejsnazzsi misto pro zapaleni horlave kapaliny.

a ted si predstav ze by jsi zapaloval naftu :) pri -40 kdy se ji ani moc tect nechce...
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Křesadlo

Příspěvekod Robur » pon led 31, 2011 10:48

jonza píše:...nejaky nouma vzal 2 krabicky od zapalek, co lezely doma u plynaku a nepodival se dovnitr.

Jaromíre, nedávej ty vypálené sirky zpátky do krabičky, to se ti vymstí. :twisted:
Život je hořký. Bohumín.
Uživatelský avatar
Robur
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1951
Registrován: pon kvě 7, 2007 11:24
Bydliště: Ostrava

Re: Křesadlo

Příspěvekod Indy » pon led 31, 2011 10:50

Jaromire, to nedelas dobre s tema sirkama, to se ti vymsti...

a nesmrtelny Drapalik
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Křesadlo

Příspěvekod jonza » pon led 31, 2011 11:01

nahodou tam nebyly vypalene zapalky, ale spis zadne zapalky (tak 3-5 zapalek v krabicce, uz nevim)
Uživatelský avatar
jonza
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2267
Registrován: ned kvě 28, 2006 14:37
Bydliště: Brno

Re: Křesadlo

Příspěvekod hlp3 » ned črc 10, 2011 19:03

Zdravím.

Zde je malá video ukázka, jak správně používat křesadlo FireSteel.

Video : http://www.youtube.com/watch?v=PLsnrQEIaRs
hlp3
účastník
účastník
 
Příspěvky: 679
Registrován: stř dub 25, 2007 8:10
Bydliště: Pardubice

Re: Křesadlo

Příspěvekod martin211 » ned zář 11, 2011 7:24

Ahoj všichni narazil jsem na video v kterém chlapík zkouší všechny možný křesadla http://www.youtube.com/watch?v=fjxijMS- ... re=related
a mimo jiné skouší misch metal tyčinku 5.10 min.
Zaujalo mě, že se s tím velmi dobře zapaluje tak jsem hledal dál.

Tady je video kde používá jenom mish metal tyčku http://www.youtube.com/watch?src_vid=fj ... feature=iv

Objevil jsem bohužel pouze obchod který to prodává až v americe.
http://goinggear.com/index.php?main_page=index&cPath=4

A jejich video http://www.youtube.com/watch?v=oS8TJAXC ... r_embedded

No a teď se dostávám k jádru věci :lol:
Chtěl bych to objednat bohužel poštovné je dost mastné ale pokud by se našlo pár lidí kteří by měli zájem o tuto tyčku tak se poštovné rozpočítá a už to vychází mnohem lépe. Ve třech lidech už to jde a v deseti je cena balíku jak u nás. Pokud máte zájem o tohle křesadlo tak mi pošlete správu.
Naposledy upravil martin211 dne ned zář 11, 2011 15:06, celkově upraveno 1
martin211
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned zář 11, 2011 6:55

Re: Křesadlo

Příspěvekod Frantisek Zapletal » ned zář 11, 2011 7:55

Mrcni TU. Je to v česku a za rozumnou cenu.
Uživatelský avatar
Frantisek Zapletal
účastník
účastník
 
Příspěvky: 527
Registrován: ned čer 1, 2008 18:20
Bydliště: Přerov

Re: Křesadlo

Příspěvekod Bossinko » pon zář 12, 2011 15:06

hlp3 píše:Zdravím.

Zde je malá video ukázka, jak správně používat křesadlo FireSteel.

Video : http://www.youtube.com/watch?v=PLsnrQEIaRs

Keď niekto ukazuje ako používať kresadlo na papieri tak tomu celkom nechápem.Mám pocit,že papier nemá veľmi nízku teplotu zapálenia a druhá vec je,že som zvedavý ako by mu to šlo v reáli,keď by mal v lese hľadať suchý reklamný leták zo siete drogérii.Nôž má síce pekný a aj dobrý,ale mňa nepresvedčil...
Bossinko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 147
Registrován: pon led 4, 2010 14:40

Re: Křesadlo

Příspěvekod Indy » pon zář 12, 2011 15:18

chmyri a podobne jede jeste snaz nez papir.

ty nejjemnejsi kousky brezove kury , ty pruhledne malicke jedou taky skvele.

jediny papir ktery muze konkurovat je zachodovy.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Křesadlo

Příspěvekod martin211 » pon zář 12, 2011 16:30

jako troud má naprosto vynikající vlastnosti obyčejná vata. stačí malý chumáč, chytne na první křesnutí, hoří delší dobu.
martin211
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned zář 11, 2011 6:55

Re: Křesadlo

Příspěvekod deckardph » pon zář 12, 2011 16:43

A nebylo by lepší použít zapalovač než se trápit z timhle křesátkem ? :twisted:
Uživatelský avatar
deckardph
účastník
účastník
 
Příspěvky: 783
Registrován: stř říj 7, 2009 12:40
Bydliště: Krutý Sever

Re: Křesadlo

Příspěvekod Indy » pon zář 12, 2011 16:56

ty kresadla maji jiste kouzlo, a to ze behem prochazky se divas kolem, sem tam neco seberes a pak to mas na jedno krisnuti stejne jako kdyby jsi to dal zapikem, to ma jakousi romantiku.

idealni jsou kosmeticke vatove polstarky.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Křesadlo

Příspěvekod Bossinko » úte zář 13, 2011 13:29

Indy píše:chmyri a podobne jede jeste snaz nez papir.

ty nejjemnejsi kousky brezove...

Brezovej kôry nosím vždy pekný pakel,nemá to chybu.Prípadne je veľmi dobrá na zakladanie ohňa klasika-pár triesok z vysušeného borovicového dreva...
Bossinko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 147
Registrován: pon led 4, 2010 14:40

Re: Křesadlo

Příspěvekod Robur » úte zář 13, 2011 13:48

deckardph píše:A nebylo by lepší použít zapalovač než se trápit z timhle křesátkem ? :twisted:

v lese samozřejmě, křesadlo má svůj význam hlavně v mrazu a velkých výškách, kdy plynový zapalovač nefunguje a sirky můžou navlhnout, vysypat se atd. Plynový i benzínový vařič zapálíš křesadlem na první škrt.
Indy píše:ty kresadla maji jiste kouzlo...to ma jakousi romantiku..

což teprve třením dřev, to je hardcor romantika, osobně vyzkoušeno :wink:
Život je hořký. Bohumín.
Uživatelský avatar
Robur
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1951
Registrován: pon kvě 7, 2007 11:24
Bydliště: Ostrava

Re: Křesadlo

Příspěvekod Indy » úte zář 13, 2011 16:52

treni drev jakoze rucni vrtacka s lukem, pokud jsou spravne a suche dreva tak bych se toho nebal, a rad bych to zkusil.

treni jakoze treni rukama, sem videl ve filmu se suchym bambusem, borec to mel stejne rychle jak kdybys tahal zapika s z kapsy s klopama...

s nasimi drevy, tam bych si uz tak neveril..
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Křesadlo

Příspěvekod DAV » úte zář 13, 2011 17:22

Houby, jak Robur vrtal ten svůj -pavlíčkáč- tak z vrtáku udělal elektrodu do dřeva, patrně asi doma dělá novou překližku. :ú
Prosím-tě, nic neřeš, nepřepínej a hlavně prosím-tě, po ničem nepátej.
Ty buď rád, že seš!
DAV
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1536
Registrován: čtv pro 24, 2009 10:22
Bydliště: Olomouc u Těšetic

Re: Křesadlo

Příspěvekod Robur » čtv zář 15, 2011 9:49

Indy píše:treni drev jakoze rucni vrtacka s lukem, pokud jsou spravne a suche dreva tak bych se toho nebal, a rad bych to zkusil...

to je přesně ono, můžu vzít na něakou akci můžeš si to zkusit :wink:

DAV: :mrgreen:
Život je hořký. Bohumín.
Uživatelský avatar
Robur
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1951
Registrován: pon kvě 7, 2007 11:24
Bydliště: Ostrava

Re: Křesadlo

Příspěvekod Indy » čtv zář 15, 2011 13:29

urcite to vem.

muzu dat pokus amatera ktery to este nezkousel, Ty se budes bavit a pak me to naucis.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Křesadlo

Příspěvekod vomackav » sob říj 8, 2011 10:36

Takze pokud se rozhodnu pro jakekoliv kresadlo,
http://aukro.cz/kresadlo-magnesium-army-model-i1854902370.html
tak bych chybu udelat nemel? V lete jsem vyzkousel kamaradovo kresadlo v alpach na ture a uz nechci zapalovat zapalovacem, jak je zde zmineno, ma to svoje kouzlo a vyhodu ze to muzu vzit do letadla .) Kamarad ho vsak koupil v nejakem army schopu pry asi za 400,- coz mi prijde celkem dost, nevim znacku, ani nevim jestli ta cena tedy nebyla premrstena.
Vasek
vomackav
nováček
nováček
 
Příspěvky: 35
Registrován: sob pro 26, 2009 13:49

Re: Křesadlo

Příspěvekod pripluv » sob říj 8, 2011 10:51

Já běžně lítám se sirkama či zapalovačem. Zapík občas seberou, ale sirky zatím jen v Indii (dva měsíce po bombovým útoku a ještě mi to sebrala osmá kontrola z devíti – a ta by ti sebrala i to křesadlo ;) ).

Jinak obecně by jsi s jakýmkoliv křesadlem chybu udělat neměl (druhá věc je zopracování atakdále).
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: Křesadlo

Příspěvekod 5marto5 » úte led 3, 2012 20:57

Ja používam kresadlo Vžky keď v lese zapalujem oheň a ako trúd používam na tenučké platky brezovej kôry ktore chytia na prvú dobrú iskru alebo sa dajú použiť veci ako aj veľmi tenké borovicové drievka alebo odumrete drevo,vlakna zo suchej kôri stromu,suchá palična nasrtúhana do tzv."ježka",hobliny ktore sa dajú urobiť nožom za par minút,suchý mach a vela daľších vecí ktoré sa dajú bežne najdúť v lese
Uživatelský avatar
5marto5
nováček
nováček
 
Příspěvky: 54
Registrován: čtv srp 4, 2011 21:08

Re: Křesadlo

Příspěvekod jirkazapletal » úte led 17, 2012 12:19

jirkazapletal
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte led 17, 2012 10:46

Re: Křesadlo

Příspěvekod Indy » úte led 17, 2012 12:56

i smejdy z dealextreme funguji velmi dobre, akorat rychleji mizi.

original bude v poho, akorat samozrejme drazsi.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Křesadlo

Příspěvekod Trafikant » stř led 18, 2012 16:51

Originální švédský podpalovač Fire Steel je originální, původně švédský armádní podpalovač, který nyní používají i jiné vojenské jednotky. Fire Steel je osvědčený a spolehlivý podpalovač.


výrobce: miltec

:lol: :lol:
Uživatelský avatar
Trafikant
účastník
účastník
 
Příspěvky: 998
Registrován: pát led 9, 2009 22:54

PředchozíDalší

Zpět na Vařiče, zapalovače, nádobí, vaření