Vařiče VAR - klady-zápory-zkušenosti

zkušenosti, rady, dotazy.

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Vařiče VAR - klady-zápory-zkušenosti

Příspěvekod Vachon » úte pro 18, 2012 10:22

Vesměs to používám s originálním hrncem s tepelným výměníkem (je praktický, vejde se do něj vařič s výměníkem i kartuší, tak je to celé velmi skladné).
Ale že to jseš ty, zkusím s ešusem.
Aby byl experiment podle tvého gusta, chceš na tom mít VAR nebo Primusí vařič?
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Vařiče VAR - klady-zápory-zkušenosti

Příspěvekod Dracek » ned čer 30, 2013 17:57

Lidičky pomozte,
mám Var 2 už nějakých řekněme cca 5 let asi.. Zezačátku jsem neměl sebemenší problém, pak jsem jej dlooouho nepoužil(2 roky) no a samozřejmě jsem vloni vyjel na vejlet, čapnul kartušku i vařič a po otočení ventilu mi to normálně sfoukávalo zapalovač. natvrdo to nechytlo a sfouklo mi to plamen na zapiku. Řekl jsem si, že asi plyn prostě za tu dobu nějak "zvětral" nebo co já vim co se s plynem stává a že to po koupi nové kartuše bu ok. Po výletu jsem koupil novou kartuš přímo od Varu a to 500g a už s poměrem 30:70 (srpen minulý rok). Letos sem ji poprvé namontoval no a plyn po zalálení sice hoří, ale jen takovej malej plamínek. Při zesílení to normálně ten hořící plamen sfoukává. To přeci neni normální ne? Je možný, že by PB kartuše byla po 1 roce nějaká znehodnocená? Nebo víte někdo, čím jiným by to mohlo být? Jako na tom Varu se není co pokazit takže hledám problém jen u plynu, ale snad s tím někdo má zkušennost a poradí. Díky...
Dracek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned čer 30, 2013 17:43

Re: Vařiče VAR - klady-zápory-zkušenosti

Příspěvekod Vachon » ned čer 30, 2013 18:05

Tipoval bych to spíš na nějaké zanesené/zalepené trysky na tom VARu.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Vařiče VAR - klady-zápory-zkušenosti

Příspěvekod Dracek » ned čer 30, 2013 18:20

no trysku jsem zkusil pročistit a je normálně průchozí..A normálně jako na malej plamínek to hoří, ale když přidám tak tlak tryskou prochází, jelikož z hořáku "fouká" dost a to právě až tak, že nejdříve začne vynechávat plamen na určitých místech a po dalším zesílení hoří už modrý plamínek jen kus nad hořákem a po dalším zesílení se normálně plamen sfoukne...už nevím jak bych ten Var víc rozebral než tak, že se podívám na tu jednu trysku...že by byla zalepená nějak ta síťka v hořáku?
Dracek
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned čer 30, 2013 17:43

Re: Vařiče VAR - klady-zápory-zkušenosti

Příspěvekod Vachon » ned čer 30, 2013 18:59

Z tvých popisů mi to tak připadá. Každopádně něco s vařičem, ne s kartuší.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Vařiče VAR - klady-zápory-zkušenosti

Příspěvekod Sikula » ned čer 30, 2013 19:33

bude to spíš nedostatečným mísením směsi se vzduchem. To se provádí těma velkejma otvorama v přívodní trubce pod hořákem. Pokud plyn projde touto částí aniž by přišel do kontaktu se správným množstvím vzduchem, tak nebude v hořáku hořet. Může k tomu dojít když tryska která vede do této trubky je moc vystrčená, nebo je zanesená a palivo projde větší rychlostí
Sikula
nováček
nováček
 
Příspěvky: 63
Registrován: ned dub 14, 2013 12:47

Re: Vařiče VAR - klady-zápory-zkušenosti

Příspěvekod Taurus » stř led 29, 2020 11:31

Zdravím,
mám dotaz ohledně problémů s vařičem VAR, které jsem s ním měl teď na podzim na Šumavě. S vařičem jsem měl velké problémy uvařit jídlo v ešusu nebo ohřát vodu na čaj. Pokud už se mi vůbec podařilo dosáhnout varu, tak to bylo za hrozně dlouhou dobu. Snad 20 - 30min. Většinou jsem ale varu vůbec nedosáhl, po dvaceti minutách byla voda jen, že z ní lehce stoupala pára. Nevíte, čím to mohlo být způsobené? S vařičem Var jsem nikdy neměl žádné problémy a bral jsem jej jako spolehlivý, ale tohle mě zaskočilo. Nejdříve jsem myslel, že to způsobuje kartuše, ve které už nebylo moc plynu, ale dělalo mi to i úplně s novou. Pak mě ještě napadlo, zda za to nemůže nové těsnění, které jsem do vařiče dal. Přišlo mi trochu objemnější než to původní, přestože to nové těsnění bylo také určené do vařiče Var. Pak jsem potkal nějaký pár turistů, kteří měli ten stejný problém, ale měli jakýsi jiný vařič. Asi Campignaz. Rovněž se jim s vařičem nepodařilo dosáhnout varu. Přitom Šumava není nějaká velká nadmořská výška. Pohyboval jsem se ve výšce okolo 1000 m.n.m. V době, kdy jsem tam byl, hodně pršelo a byly mlhy. Nemohla to způsobovat velká vlhkost vzduchu? Díky za případné názory a rady.

Edit: Jen chci ještě dodat, že plamen nebyl silný a nehučel. Spíš takový plamínek.
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Vařiče VAR - klady-zápory-zkušenosti

Příspěvekod GreyMouse » stř led 29, 2020 13:27

A teď doma se chová stejně? A plamen je pořád slabý i když "přidáš plyn"?
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Vařiče VAR - klady-zápory-zkušenosti

Příspěvekod FrantaKrajta » stř led 29, 2020 15:28

Tak kdyz ti sel jenom plaminek, mozna zaneseny? Rozebrat a vycistit :)

Nadmorska vyska ani vlhkost by nemely mit skoro zadny vliv, naopak, pokud je varic dobre udelany (na ruzne pomery paliva a vzduchu), nizsi tlak vzduchu vyrovnava pokles tlaku v kartusi se snizujici se teplotou ve vysce (proto se da varit na plynu i treba v 6tis., pokud udrzis kartusi v teple).

Leda zima ci vitr. Kdyz hodne fouka, tak s VARem samozrejme nic neuvaris, "zavetri" nestoji za rec (v silnejsim vetru nic neuvari treba ani Jetboil, natoz VAR s otevrenym plamenem). S cistym butanem okolo nuly uz taky nemusis mit dostatecny tlak plynu (kartuse se navic vyparovanim plynu pri vareni ochlazuje i pod nulu).

Ale pokud jsi mel malinky plamen hned od zacatku (a nemel jsi zmrzlou kartusi s cistym butanem), spis mi to prijde na vadu varice/kartuse.

Jake tesneni jsi menil? Na zavitu dole, nebo tesneni mezi hlinikovym telem varice a tryskou s horakem? Horak s tryskou jde jednoduse vysroubovat. Jestli jsi dal nejake dost tlustsi tesneni dole u zavitu ke kartusi, je klidne mozne, ze varic sedi moc vysoko na kartusi a ten trn ji nedokaze plne otevrit, takze ti slo malo plynu. Ale muselo by byt asi hodne tluste, VAR ma ten trn docela dlouhy.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Vařiče VAR - klady-zápory-zkušenosti

Příspěvekod Taurus » stř led 29, 2020 18:42

GreyMouse píše:A teď doma se chová stejně? A plamen je pořád slabý i když "přidáš plyn"?


Tak teď jsem se znemožnil, protože jsem to doma vyzkoušel až nyní a je to stejný jako na Šumavě. Asi teda o něco lepší, ale to jen díky tomu, že tu není vítr a taková zima. Ale ty moje návrhy, proč tomu tak je, tím pádem padají. Teď, když jsem to zkoušel, tak po zapálení hořel takový slabší plamínek bez hučení, jak jsem zvyklí, že ten vařič obvykle hučí. Také z plamínků chvíli po zapálení létaly jiskry. Na fotce je plamen, kdy je to otevřené úplně na maximum.

FrantaKrajta píše:Tak kdyz ti sel jenom plaminek, mozna zaneseny? Rozebrat a vycistit :)
Leda zima ci vitr. Kdyz hodne fouka, tak s VARem samozrejme nic neuvaris, "zavetri" nestoji za rec (v silnejsim vetru nic neuvari treba ani Jetboil, natoz VAR s otevrenym plamenem). S cistym butanem okolo nuly uz taky nemusis mit dostatecny tlak plynu (kartuse se navic vyparovanim plynu pri vareni ochlazuje i pod nulu).

Ale pokud jsi mel malinky plamen hned od zacatku (a nemel jsi zmrzlou kartusi s cistym butanem), spis mi to prijde na vadu varice/kartuse.

Jake tesneni jsi menil? Na zavitu dole, nebo tesneni mezi hlinikovym telem varice a tryskou s horakem? Horak s tryskou jde jednoduse vysroubovat. Jestli jsi dal nejake dost tlustsi tesneni dole u zavitu ke kartusi, je klidne mozne, ze varic sedi moc vysoko na kartusi a ten trn ji nedokaze plne otevrit, takze ti slo malo plynu. Ale muselo by byt asi hodne tluste, VAR ma ten trn docela dlouhy.


Ten plamínek byl hned od začátku špatný. Přisuzoval jsem to téměř prázdné kartuši, ale s novou to nebylo o moc lepší. Ale hlavně ty nízké teploty a zima tam byly od začátku. Ráno běžně okolo nuly. Večer o něco lepší. Ale tím, že mi to dělá i teď doma, je jasný, že to bude o něčem jiném. Začalo to po výměně toho těsnění. Do té doby v pohodě. Měnil jsem těsnění u trnu, viz foto. Těsnění jsem tam koupil přímo na VAR https://www.hanibal.cz/var-tesneni-id2562, ale jak jsem psal, přišlo mi hned objemnější a plastovější než to původní. Také částečně zakrývá ten otvor s dírkou, viz foto. Nevím, jestli to dělalo i to před ním. Zkusím to tedy celé rozebrat a vyčistit.
Minulý rok jsem si koupil namísto VARu vařič Coleman F1, ale vrátil jsem se k VARu. Rozkládat nožičky Colemanu není nic pro moje nervozní ruce. Možná i to je důvod, proč mi tam hned upadla jakási plastová součástka. To nemluvím o tom, že se mi to jednou zaseklo,nešlo to složit a nakonec vařič vydával při vaření zvuk jako helikoptéra, takže jsem jej reklamoval a reklamaci mi uznali.
Jinak díky moc za to info ohledně chování plynových lahví v podmínkách okolo mrazu. Už aspoň i rozumím tomu, co jim tam dělalo problém. Ve filmu Balon (2018), který jsem před pár dny viděl :)
Přílohy
VAR2.jpg
VAR1.jpg
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Vařiče VAR - klady-zápory-zkušenosti

Příspěvekod Taurus » stř led 29, 2020 23:24

Tak jen dodám, že jsem se v tom teď trochu vrtal, rozebral to a zkoušel čistit pomocí tenoučkých jehel dírky, kudy by měl proudit plyn. Ta horní část, která se montuje do nástavce rozebrat nejde, tak nezbývalo než zkusit projet ty dírky, jestli tam něco není, protože jinak nic zaneseného na první pohled nebylo. Ale po sestavení už to opět fajruje jako za mlada. Díky.
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Vařiče VAR - klady-zápory-zkušenosti

Příspěvekod lojzmen » čtv led 30, 2020 23:12

Var kdysi dávno dával k vařiči čistítko trysky a holedbal se, že jedině na jeho vařiči jde tryska čistit ve směru proudění plynu, tedy zespoda.
Čistítko bylo zhotoveno z pomůcky na navlékání niti do jehly na šití. Drátěná smyčka měla ustřižený konec s ohybem, takže se získal kovový držák s dvěma konci tenkého ocelového drátku.
Přidejte někdo foto, já to nemám.

Taky jsem se setkal s neschopným vařičem Var (ale tohle platí i pro jiné), přestal fungovat, když se převrhl ešus a jídlo vniklo boční dírkou nad trysku.
Drátek nepomohl, bylo nutno trysku tím otvůrkem vyčistit zhora zahnutým tlustším drátem, v mém případě zvonkovým drátem.

Měl jsem i Primus, který kvůli kratšímu trnu fungoval jen na jednu šarži kartuší. Projevovalo se to tak, že postupně slábl plamen a pomohlo silné dotažení. Nepomohla výměna "O"kroužku.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1098
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Vařiče VAR - klady-zápory-zkušenosti

Příspěvekod Taurus » čtv led 30, 2020 23:32

lojzmen píše:Čistítko bylo zhotoveno z pomůcky na navlékání niti do jehly na šití. Drátěná smyčka měla ustřižený konec s ohybem, takže se získal kovový držák s dvěma konci tenkého ocelového drátku.

Jo, to je dobrej tip. Tu pomůcku na nitě mám, takže vím o co jde a přidám si to teda k vařiči do té brašničky.
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Vařiče VAR - klady-zápory-zkušenosti

Příspěvekod Bruca » pát led 31, 2020 21:25

Taurus - k tomu zvuku jako helikoptéra u Colemanu... A nerozpalil se ti při tom vařič úplně do ruda? Mě to občas Coleman taky dělá a nevím, čím to je...
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 445
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Vařiče VAR - klady-zápory-zkušenosti

Příspěvekod Taurus » pát led 31, 2020 21:55

Ne, vařič se do ruda nerozpálil, ale ten zvuk to začalo vydávat, když se jídlo nebo voda blížila k bodu varu, takže asi nějakou souvislost s teplotou to má. Každopádně to bylo dost hlasité, což mi vadilo, tak jsem kvůli tomu vařič reklamoval, uznali mi to a vrátili peníze.
Naposledy upravil mike dne pát led 31, 2020 22:09, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna citace celeho predchoziho prispevku
Taurus
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: čtv led 17, 2019 20:33

Re: Vařiče VAR - klady-zápory-zkušenosti

Příspěvekod DAWE » pon čer 28, 2021 19:15

Zdravim,
po delsi dobe jsem vytahnul VAR 2 varic, koupil jsem pinguin kartusi a matne si vzpominam, ze pri predchozich pouzivanich vzdy pri nasazeni na kartusi mirne zasycel. U tehle kartuse nezasyci (zasyci az kdyz varic sundavam z kartuse), ale fajruje furt stejne. Nemate nekdo stejnou zkusenost s tim, ze vam to nezasycelo? Nechci si nejak znicit ten zavit, tak bych rad vedel, kdy mam prestat dotahovat, protoze dotahovat to natvrdo uplne taky nechci. Diky moc!
DAWE
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon čer 28, 2021 18:58

Re: Vařiče VAR - klady-zápory-zkušenosti

Příspěvekod lojzmen » čtv črc 1, 2021 10:54

DAWE píše:, ale fajruje furt stejne. ..... Nechci si nejak znicit ten zavit, tak bych rad vedel, kdy mam prestat dotahovat, protoze dotahovat to natvrdo uplne taky nechci.

Syčení neřeš, prostě si to navzájem krásně sedlo, což je bezva.
A jak silně dotahovat?
PŘIMĚŘENĚ! PŘIMĚŘENĚ!
(to se nedá popsat, prostě nepřehánět :-) )
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1098
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Předchozí

Zpět na Vařiče, zapalovače, nádobí, vaření