Vařiče VAR - klady-zápory-zkušenosti

zkušenosti, rady, dotazy.

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Vařiče VAR - klady-zápory-zkušenosti

Příspěvekod norman_64 » stř srp 31, 2005 7:05

Už delší dobu uvažuju o investici do ČESKÉHO vařiče VAR2. Jenže prý ted bylo na Nově :ú ,že nějakým táborníkům na výlete vybuchla plynová kartuš.. :cry: u vařiče VAR
Při surfování jsem narazil ještě na tohle : http://www.kalimera.cz/index.php?art=11 .... tento článek má ehm...podivnou diskuzi...aspon pro mě.
Nechci hanit jméno Varu (dle mého názoru jsou v pohodě) - ale přece jen se na toto dá diskutovat... 8) ...Tak pište klady-zápory-zkušenosti :P
díky
Uživatelský avatar
norman_64
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1379
Registrován: ned čer 19, 2005 9:51
Bydliště: Wanaka - NZ

Příspěvekod pripluv » stř srp 31, 2005 7:26

VAR je v pohodě. Ta diskuze (prolítl jsem ji v rychlosti) je o všem. Tedy i o tom, co mě napadlo jako první a to, že si to baba sama povolila. Ono pozor, u VARu se musí čas od času (asi právě tak jednou za rok :roll: ) dotáhnou vnitřní část do vnější. Jednou za delší dobu vyměnit těsnění (spíš z prevence). Když se o to nebudu starat, nemůžu se potom divit, že mi uniká plyn. Nehledě na to, ža unikající plyn hoří, to jo, ale v éteru nebouchne (názor laika, to jako mně :oops: ).

Shrnuto (když nebudu rozebírat ten článek s mým závěrem, že za tos největší pravděpodobností může část mezi vařičem a karimatkou, čili obsluha), VAR je výbornej, malej, lehkej, spolehlivej vařič, klidně do něho běž. Tak.

Jo, VAR II mám přes tři roky a už má navaříno fakt hodně, vím o čem mluvím. Bomby používám přepuštěný :shock: i origoš 8) ...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod maykl » stř srp 31, 2005 7:57

Taky se pridam:
VAR si koupil kdysi muj tatik na moji radu, pac jako ridic kamionu si potreboval obcas ohrat jidlo atd. vozit s sebou klasickou malou bombu a dvouvaric sem mu vysvetlil, je zastarale a zabira to misto.
Prestal jezdit, varic sem zabavil (zabavil sem ho, i kdyz jezdil, pokud sem nekam jel ja), ma za sebou v nejvetsich vedrech i mrazech putovani v baglu. Bey jakychkoliv problemu, ba naopak k maximalni spokojenosti (tatik na nej nedal taky dopustil a vozil jej i na dovolenou - travi ji jizdou na kole).
Ohledne toho vybuchu:
neni to prvni vybuch. ovsem chyba byla vzdy na strane uzivatele nikoliv vyrobce. Plne souhlasims Pripluvem. Obcas se musi pritahnout, vymenit tesneni a hlavne osobne si myslim a vetsina tech vybuchu taky tak vznikla, chteli usetrit, tak si to zkousel naplnit sam popr si ji nechal naplnit. Porusila se, nevim jak odborne, ale vzduchova atmosfera. Navic tam muselo byt jeste neco vic, pac nez bomba bouchne, musi se ohrat na urcity stupen teploty, coz docili tim, ze bude neprve horet. A pokud si videl v televizi (ja jenom letmo, pac sem byl v hospo a jsem odpurce televize), ta bomba ohorela nebyla.
Proste VAR doporucuji.

HOW domluvil jsem pac me boli ruka od psani :((
maykl
účastník
účastník
 
Příspěvky: 272
Registrován: úte črc 26, 2005 14:03

Příspěvekod norman_64 » stř srp 31, 2005 8:07

V televizi jsem to neviděl (taky na ni nečumím) - četl jsem to na kalimera.cz ... 8) a tam byl i odkaz na celý článek...
Uživatelský avatar
norman_64
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1379
Registrován: ned čer 19, 2005 9:51
Bydliště: Wanaka - NZ

Příspěvekod maykl » stř srp 31, 2005 8:16

myslim :((, ze tento prispevek z kalimera mluvi za vse:

VAR II. Mirek, 28.01.2004 10:28, Reagovat
Po přečtení článku o výbuchu vařiče VAR jsem nucen se také vyjádřit. S vařičem VAR mám jen ty nejlepší zkušenosti. Vařil při -27 stupních, ve větru, v 6000m výšky a dokonce snáší pravidelně i obsluhu mé přítelkyně. Podobnou situaci jako autoři článku jsem zažil před 12ti lety s dvouplotýnkovým vařičem. I tam stačilo prostě jen otočit kohoutem a zavřít. Takže se přikláním spíš k chybě obsluhy. Hezký den a bezpečné vaření všem.
maykl
účastník
účastník
 
Příspěvky: 272
Registrován: úte črc 26, 2005 14:03

Příspěvekod Lipon » stř srp 31, 2005 9:22

s Varem vařím zatím 4 roky a naprostá spokojenost, bez jediného problému
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Příspěvekod moyko » stř srp 31, 2005 9:58

Taky se nám jednou stalo, že holkám začal hořet i tam, kde neměl (blbky se to ještě snažili uhasit vodou :(( ), ale samozřejmě to měly špatně dotažený. VAR II doporučuju!
Od začátku naplno a postupně přidávat!!
moyko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 196
Registrován: pát čer 17, 2005 0:04
Bydliště: Brno

Příspěvekod uplne jinej martin » stř srp 31, 2005 10:39

hm kecy v klecy.

podle mě prostě roštěnka otáčela hrncem doleva (tzn. vyšroubovávala vařič z kartuše) no a v jednom místě při dotahování je stav, kdy je ventil bomby už skoro otevřenej a těsnění ještě neni dosedlý, takže při normálním dotahování trošinka plynu "upšoukne" ven, ale když se to nechá delší dobu, u plamene... (a zpanikaří se). to asi tak.
já s varem žádný problémy nemam.
Var si klidně kup.
Uživatelský avatar
uplne jinej martin
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1763
Registrován: ned led 9, 2005 21:41
Bydliště: Pragl

Příspěvekod homerr » stř srp 31, 2005 10:46

holkám se taky jednou stalo, že špatně dotáhli vařič a začalo to hořet okolo závitu. ják píše borec přede mnou nechce to zmatkovat (i když je to asi těžký ) a už vůbec ne do toho kopat (jako v tý diskuzi na kalimeře), pak to může dopadnout jako v chile... :(
jinak já osobně žádný problém, výhoda varu je že má stejný závit jako campingaz ( sakra ted si nejsem jistej campingaz nebo coleman???? ) , který se určitě lépe shání v zahraničí
homerr
nováček
nováček
 
Příspěvky: 166
Registrován: sob říj 16, 2004 20:19
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod moyko » stř srp 31, 2005 10:48

homerr píše:výhoda varu je že má stejný závit jako campingaz ( sakra ted si nejsem jistej campingaz nebo coleman???? ) , který se určitě lépe shání v zahraničí


Coleman :wink:
Od začátku naplno a postupně přidávat!!
moyko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 196
Registrován: pát čer 17, 2005 0:04
Bydliště: Brno

Příspěvekod uplne jinej martin » stř srp 31, 2005 10:50

a hlavně colemaní velký bomby jsou trochu tlustší a nižší než ty vaří a tak je pak celá soustava krapet stabilnější. (a pro vaření v zimě - velký bomby coleman pb 30/70, var 20/80)
Uživatelský avatar
uplne jinej martin
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1763
Registrován: ned led 9, 2005 21:41
Bydliště: Pragl

Příspěvekod pripluv » stř srp 31, 2005 10:52

...stalo se kdesi v Ruské pustině:

"Ty vole, já cejtím plyn."
"Jak tady můžeš cejtit plyn?"
"To nevím..."
"Ty vole, já to cejtím taky!"
"To je v poho, aspoň to bude líp hořet."

Škrt.

"Kurvááá..."
" :roll: "
" :shock: "
"Bych to i zhasl."
"Kurvááá..."
"Tak to rozmontujem, vono je možná v prdeli to těsnění."
"Ty máš náhradní těsnění?"
"Ne."
"Tak proč to chceš rozšroubovat?"
"Tak aspoň pročistíme trysku..."

Vrz, vrz skříííp...

"Tý vole, ta tryska je ale velká."
"No jo, turbína."
"Kam tu strunu mám teda strčit?"
"No asi do tý díry, ne?"

Šmrdly, šmrdly...

"No, tak jestli to byla tryska, tak je čistá."
"Ty vole, vona je na tý druhý straně."
"A jo sakra..."
"No, tadlencta je ale zase taková malá."
"Proto se to protahuje tou strunou."

Šmrdly, šmrdly...

"Tak jo, já to složím."
" :| "
"Supr."
"Jé, hele, vono to je tady povolený."
"Tak to dotáhnem a bude..."

A bylo. * * *
Škrt.

Ponaučení: vařič v tom je nevinně :smt077
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod homerr » stř srp 31, 2005 11:03

moyko píše:
homerr píše:výhoda varu je že má stejný závit jako campingaz ( sakra ted si nejsem jistej campingaz nebo coleman???? ) , který se určitě lépe shání v zahraničí


Coleman :wink:


dík já věděl že to obrátím...
homerr
nováček
nováček
 
Příspěvky: 166
Registrován: sob říj 16, 2004 20:19
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod uplne jinej martin » stř srp 31, 2005 11:56

a co říkáte na vybouchnutí dvou varbomb včera v liberci? (reportáž na nově - když si to ale budete chtít pustit, musíte přebootovat do woken) - 7/8 bulvární kecy, ale na konci jsou vidět dvě velký vaří bomby s urvanym dnem - tak nevim nevim, to by bylo pošušňáníčko pro investigativního novináře z jednoho nejmenovaného českého bulvárního outdoor serveru...
napadá mě:
1) nechali bomby u velkýho tepla
2) tatík (pop. 2. stupně na 30%) plnil bomby a nějak se mu to nepovedlo
3) blbá bomba (ale že by dvě?)
ale to jsou jenom spekulace a fakt by mě zajímalo co z toho nakonec vyleze
Uživatelský avatar
uplne jinej martin
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1763
Registrován: ned led 9, 2005 21:41
Bydliště: Pragl

Příspěvekod maykl » stř srp 31, 2005 12:16

uplne jinej martin píše:a co říkáte na vybouchnutí dvou varbomb včera v liberci? (reportáž na nově - když si to ale budete chtít pustit, musíte přebootovat do woken) - 7/8 bulvární kecy, ale na konci jsou vidět dvě velký vaří bomby s urvanym dnem - tak nevim nevim, to by bylo pošušňáníčko pro investigativního novináře z jednoho nejmenovaného českého bulvárního outdoor serveru...
napadá mě:
1) nechali bomby u velkýho tepla
2) tatík (pop. 2. stupně na 30%) plnil bomby a nějak se mu to nepovedlo
3) blbá bomba (ale že by dvě?)
ale to jsou jenom spekulace a fakt by mě zajímalo co z toho nakonec vyleze

kdyz si prectes tusim druhej prispevek, no proste ten co jsem napsal ja, tak zjistis, ze je prave ohledne vcerejska :((
maykl
účastník
účastník
 
Příspěvky: 272
Registrován: úte črc 26, 2005 14:03

Příspěvekod pripluv » stř srp 31, 2005 13:30

uplne jinej martin píše:a co říkáte na vybouchnutí dvou varbomb včera v liberci? (reportáž na nově - když si to ale budete chtít pustit, musíte přebootovat do woken) - 7/8 bulvární kecy, ale na konci jsou vidět dvě velký vaří bomby s urvanym dnem - tak nevim nevim, to by bylo pošušňáníčko pro investigativního novináře z jednoho nejmenovaného českého bulvárního outdoor serveru...
napadá mě:
1) nechali bomby u velkýho tepla
2) tatík (pop. 2. stupně na 30%) plnil bomby a nějak se mu to nepovedlo
3) blbá bomba (ale že by dvě?)
ale to jsou jenom spekulace a fakt by mě zajímalo co z toho nakonec vyleze


Tipl bych si na teplo. Při plnění by to mohlo buchnout jenom v případě, že to tam rval pod tlakem, a to by po výbuchu první musel ještě plnit druhou (???), nebo naráz (???), no je to silně divný. Nevím a aji by mě to zajímalo...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod uplne jinej martin » stř srp 31, 2005 13:51

maykl píše:
uplne jinej martin píše:a co říkáte na vybouchnutí dvou varbomb včera v liberci? (reportáž na nově - když si to ale budete chtít pustit, musíte přebootovat do woken) - 7/8 bulvární kecy, ale na konci jsou vidět dvě velký vaří bomby s urvanym dnem - tak nevim nevim, to by bylo pošušňáníčko pro investigativního novináře z jednoho nejmenovaného českého bulvárního outdoor serveru...
napadá mě:
1) nechali bomby u velkýho tepla
2) tatík (pop. 2. stupně na 30%) plnil bomby a nějak se mu to nepovedlo
3) blbá bomba (ale že by dvě?)
ale to jsou jenom spekulace a fakt by mě zajímalo co z toho nakonec vyleze

kdyz si prectes tusim druhej prispevek, no proste ten co jsem napsal ja, tak zjistis, ze je prave ohledne vcerejska :((

jo promiň nějak jsem si toho nevšiml... btw, nebyli to táborníci na výletě ale rodinka před výletem doma
Uživatelský avatar
uplne jinej martin
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1763
Registrován: ned led 9, 2005 21:41
Bydliště: Pragl

novinarska prace versus hospoda

Příspěvekod katka » stř srp 31, 2005 15:05

uplne jinej martin píše:a co říkáte na vybouchnutí dvou varbomb včera v liberci? (reportáž na nově - když si to ale budete chtít pustit, musíte přebootovat do woken) - 7/8 bulvární kecy, ale na konci jsou vidět dvě velký vaří bomby s urvanym dnem - tak nevim nevim, to by bylo pošušňáníčko pro investigativního novináře z jednoho nejmenovaného českého bulvárního outdoor serveru...
napadá mě:
1) nechali bomby u velkýho tepla
2) tatík (pop. 2. stupně na 30%) plnil bomby a nějak se mu to nepovedlo
3) blbá bomba (ale že by dvě?)
ale to jsou jenom spekulace a fakt by mě zajímalo co z toho nakonec vyleze


Zvednout telefon a zavolat na hasice v Liberci si muze kazdy a nemusi to byt novinar, natoz bulvarni. Na Kalimera.cz je kratky clanek i s fotodokumentaci o tom vybuchu v Liberci. Nejvic ale o tom budou vedet chlapi v hospode, o tom neni pochyb!
katka
 

Re: novinarska prace versus hospoda

Příspěvekod uplne jinej martin » stř srp 31, 2005 16:46

katka píše:
uplne jinej martin píše:a co říkáte na vybouchnutí dvou varbomb včera v liberci? (reportáž na nově - když si to ale budete chtít pustit, musíte přebootovat do woken) - 7/8 bulvární kecy, ale na konci jsou vidět dvě velký vaří bomby s urvanym dnem - tak nevim nevim, to by bylo pošušňáníčko pro investigativního novináře z jednoho nejmenovaného českého bulvárního outdoor serveru...
napadá mě:
1) nechali bomby u velkýho tepla
2) tatík (pop. 2. stupně na 30%) plnil bomby a nějak se mu to nepovedlo
3) blbá bomba (ale že by dvě?)
ale to jsou jenom spekulace a fakt by mě zajímalo co z toho nakonec vyleze


Zvednout telefon a zavolat na hasice v Liberci si muze kazdy a nemusi to byt novinar, natoz bulvarni. Na Kalimera.cz je kratky clanek i s fotodokumentaci o tom vybuchu v Liberci. Nejvic ale o tom budou vedet chlapi v hospode, o tom neni pochyb!

clanku an kalimere jsem si nevsiml, kdyz jsem totiz kliknul na aktualitku tak me to hodilo na nevimkoliklet stary clanek. ted uz je ten link v poho.
Uživatelský avatar
uplne jinej martin
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1763
Registrován: ned led 9, 2005 21:41
Bydliště: Pragl

Příspěvekod norman_64 » stř srp 31, 2005 20:24

A nový článek na kalimeře v celé kráse.zde: http://www.kalimera.cz/index.php?art=3212 .... :-k
Uživatelský avatar
norman_64
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1379
Registrován: ned čer 19, 2005 9:51
Bydliště: Wanaka - NZ

Chyba obsluhy.

Příspěvekod Peter » čtv zář 1, 2005 12:32

Neni treba vice komentovat.

http://www.kalimera.cz/index.php?art=3212

Akorat pro Novu by to nebylo dost velke sousto tak na to "pozapomeli".
Peter
nováček
nováček
 
Příspěvky: 110
Registrován: pát srp 13, 2004 12:20
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod mifr » čtv zář 1, 2005 13:57

To je videt,co se muze stat,kdyz chce nekdo usetrit na nespravnem miste...Jinak jsem v jednou serialu (tusim na Nove) videl,jak lidem vzplanul varic campingaz a pak jim od toho vybuchl karavan, protoze ho pod nej jeden vyplaseny manik kopnul :)
A z toho plyne: Mene koukat na televizi a vice verit dobrym ceskym vyrobkum,jako je VAR...
Uživatelský avatar
mifr
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1875
Registrován: úte bře 15, 2005 14:04
Bydliště: Brno

Příspěvekod Vilík » čtv zář 1, 2005 21:46

Ja mam s VARem samy dobry zkusenosti: Mel sem ho ve Francii, kde sem na nem delal jidlo v kotliku, v nouzi na nem varime i na tabore, kde je za chvilu uelana polivka pro 10 lidi a vaili sme na nem se spoluzakem v Hostynskych vrsich. Kdyz je v bocni kapse batohu, tak jenom vyndas, prisroubujes, otocis, skrtnes a varis... Naprosto blbuvzdorny a jednoduchy. Co vic si clovek muze prat...

A pred tim, nez sem na nem delal poprve, sem si precetl navod, tak vim, ze obcasne proslehavani mimo zas tak nevadi a staci jenom vypnout, dotahnout a muzes varit dal a taky vim, ze bomby se neplni...
Však mě znáte...
Uživatelský avatar
Vilík
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4206
Registrován: pát čer 17, 2005 21:12
Bydliště: Brno

Příspěvekod Horal Fanda » čtv zář 1, 2005 22:01

Vilík píše:A pred tim, nez sem na nem delal poprve, sem si precetl navod, tak vim, ze obcasne proslehavani mimo zas tak nevadi a staci jenom vypnout, dotahnout a muzes varit dal a taky vim, ze bomby se neplni...

Ale plnit bomby má mnoho výhod, pokud to děláš správně. Šetříš svoji kapsu a taky šetříš plech a energii na jejich likvidaci a výrobu nových kartuší.
Uživatelský avatar
Horal Fanda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 418
Registrován: pon říj 4, 2004 16:47
Bydliště: Šťáhlavice - Plzeňsko

Příspěvekod pripluv » pát zář 2, 2005 5:32

Bomby se neplní!

Ale já je plním a všichni koho znám taky :finga: !
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod pripluv » pát zář 2, 2005 5:33

Jinak na VARu II a origoš bombě VAR jsme vařili v 4200 m.n.m. a v pohodě. A pak že to tam nejde, pche :ú ...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Squish » pát zář 2, 2005 8:10

Ale plnit bomby má mnoho výhod, pokud to děláš správně. Šetříš svoji kapsu a taky šetříš plech a energii na jejich likvidaci a výrobu nových kartuší.


A to se nedaj nějak recyklovat ? Třeba vrátit tý firmě co Var vyrábí ?
Uživatelský avatar
Squish
nováček
nováček
 
Příspěvky: 16
Registrován: stř srp 24, 2005 11:19
Bydliště: Praha

Příspěvekod homerr » pát zář 2, 2005 8:37

Přípluv píše:Jinak na VARu II a origoš bombě VAR jsme vařili v 4200 m.n.m. a v pohodě. A pak že to tam nejde, pche :ú ...


někde sem četl, že Zdeněk Hrubý s nima vaří i na 8 tisícovkách a prý uplně v pohodě...
homerr
nováček
nováček
 
Příspěvky: 166
Registrován: sob říj 16, 2004 20:19
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod pripluv » pát zář 2, 2005 8:51

Já jsem se s ním v zimě na toto téma bavil a říkal že v poho. Potom co dvakrát chytl ve stanu kvůli benzínu se mu ani nedivím :mrgreen:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod homerr » pát zář 2, 2005 9:15

Přípluv píše:Já jsem se s ním v zimě na toto téma bavil a říkal že v poho. Potom co dvakrát chytl ve stanu kvůli benzínu se mu ani nedivím :mrgreen:


hmmm, benzínák je fakt nebezpečnej, zvlášt při roztápění...
taky nám Soňa Vomáčková říkala jak s benzínem bojovali na Mc.Kinley...
homerr
nováček
nováček
 
Příspěvky: 166
Registrován: sob říj 16, 2004 20:19
Bydliště: Plzeň

Další

Zpět na Vařiče, zapalovače, nádobí, vaření