sušené maso :)

zkušenosti, rady, dotazy.

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: sušené maso :)

Příspěvekod Wolfi » úte črc 27, 2010 12:09

Přiživím se trochu na tomto vlákně,
dovysoušíte někdo trvanlivé salámy před tím než je berete na cestu?
Pamatuju si že kdysi na koleji spolubydlící od vedle pravidelně věšel do skříně nějakou vysočinu s tím že ji nechává vysušit a tak mě napadlo to taky vyzkoušet, teoreticky by tím mohla stoupnout trvanlivost tohoto výrobku.
Jinak mám na mysli vysoušení celé štangle nikoli kolečka.
Dobrodružství začíná tam kde končí komfort.
Uživatelský avatar
Wolfi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 319
Registrován: čtv čer 10, 2010 7:48
Bydliště: Předměřice n.J.

Re: sušené maso :)

Příspěvekod zbuddy » úte črc 27, 2010 12:12

„ Ježíši, já to dneska mám hlady… s jakou ohromnou chutí já ještě dneska sním celou štangli turistickýho salámu, salámu, který školím ve větráku
na záchodě, ale ten salám nikdy nedoškolím, protože ho sežeru hned tu noc, co jsem si tu štangli na školení koupil“…. „…domovník ve svěráku má velikej kus salám a pilkou na železo krájí kousky, hned podle barvy jsem poznal, že se tam krájí uherák, tak hned dolů, a povídám, já mám plnou hubu slin, kolik za ten salám, a řekl si dva tisíce, tak jsem je dal, ale ten salám byl vopravdu tak tvrdej, že se dal krájet jen pilkou na železo, tak jsem mu přidal ještě dvě stě korun, a von to pilkou nakrájel na kolečka, a já jsem se zapomněl a ty kolečka jsem stačil, tak jak to krájel, sežrat, až jsem nakonec sežral i ten provázek…“ :mrgreen: :prayer:
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: sušené maso :)

Příspěvekod pripluv » úte črc 27, 2010 15:02

kdysi (kdyz jsem to jeste kupoval) jsme to do spajze veseli. tak pred dvaceti lety to fungovalo, dnes je pod salamem mastnej flek, ale salam moc vysusenej neni.
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: sušené maso :)

Příspěvekod honzi » stř črc 28, 2010 6:08

Občas to dělám s Vysočinou co kupuju u místního řezníka.Je mín mastná.A má opravdu papírový obal.Věším ji na chalupě do vzorně větrané špajzky.Asi tak na tři měsíce.Je potom asi tak o 15 procent lehčí,to ale není až tak podstatné,ako že je daleko lepší chutově.A protože je tvrdší, jí se podstatně déle.To se někdy v kopečkách hodí.Jenže loni jsem na začátku října štagli pověsil a zapomněl na ni.Nyní jsem ji tam objevil.Žádná plísen.Průměr tak dvoutřetinový.Vuně dobrá.Mastnota žádná,Jen tak nějak po tom skoro roce nemám odvahu ji načít a vyzkoušet, tak tam visí.....
Honzi
Věci se prostě dějí.Čert je vem.
honzi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 336
Registrován: pon říj 30, 2006 8:02
Bydliště: Č.K

Re: sušené maso :)

Příspěvekod Indy » stř črc 28, 2010 9:57

vzmuz se.

anebo dodej, muzu zaridit ekologickou likvidaci.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: sušené maso :)

Příspěvekod air2 » stř črc 28, 2010 10:43

nechas ji projit svym zazivacim traktem :lol:
air2
účastník
účastník
 
Příspěvky: 583
Registrován: ned lis 22, 2009 23:22
Bydliště: Klimkovice

Re: sušené maso :)

Příspěvekod honzi » stř črc 28, 2010 11:09

Dobrá tak já ho dovezu na nějaký srazík....
Honzi
Věci se prostě dějí.Čert je vem.
honzi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 336
Registrován: pon říj 30, 2006 8:02
Bydliště: Č.K

Re: sušené maso :)

Příspěvekod tulak » stř črc 28, 2010 13:35

honzi píše:..... loni jsem na začátku října štagli pověsil a zapomněl na ni.Nyní jsem ji tam objevil.Žádná plísen.Průměr tak dvoutřetinový.Vuně dobrá.Mastnota žádná,Jen tak nějak po tom skoro roce nemám odvahu ji načít a vyzkoušet, tak tam visí.....

tak to jsem na tom podobně, do okna jsem si pověsil štangličku uheráku a nějak na ni pozapoměl. je tam už přez rok. veškerý tuk z ní už odkapal a já nemám odvahu se do toho salámu pustit, ale říkám si, že to musí být pochutina ....
Už se těším až zapomenu, že zapomínám .....
Uživatelský avatar
tulak
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1115
Registrován: ned črc 10, 2005 9:21
Bydliště: jinde než bych chtěl

Re: sušené maso :)

Příspěvekod Indy » stř črc 28, 2010 13:44

no to uz bude urcite zkazeny, ale jako biohazard to nesmi do popelnice a ve sbernem dvore Ti to taky nevezmou.

nastesti se zabyvam ekologickou likvidaci podobnych hrozeb a nabizim sve sluzby.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: sušené maso :)

Příspěvekod BunGee » ned pro 12, 2010 23:00

zdarec dobrodruzi, chtel jsem se podelit o zkusenosti se susenim masa. Susil jsem jiz dvakrat, jednou asi z tri ctvrte kila, to bylo pryc hned, podruhe asi z dvou a pul, mozna z tri(vzdy hovezi zadni) pouzil jsem klasickou susicku bez termostatu, bylo to v ni asi 7 hodin, pak se to zacalo lamat, tak sem to vypnul, je to asi 2-3 mesice, a zatim si porad pochutnavam, ted valcim(ziju) v anglii, tak se to obcas hodi. Ale napadla me takova myslenka. Jaky je jerky z obchodu? Je lepsi, mozna ne ani tak v chuti, jako v konzistenci(lepsi nazev sem nenasel:o) )Je proste mekky, zadna podrazka, spis zvykacka. No a me to neda, prohledavam weby, cesky, anglicky... jak si jerky udelat, aby bylo taky mekky, ale zatim bez uspechu. V chemii to nebude, italove a spanele maji taky suseny sunky a ja nevim co jeste a taky to vydrzi mraky dlouho a pritom je to takovy stavnaty. No a tak se vas ptam, jestli nevite jak na to, nebo jestli s tim nemate naky zkusenosti. Stacil by i film ve kterym to bylo, nebo dil serialu(objektiv, national geo. ...) Protoze me tohle tema laka cim dal vic, klidne bych si sestrojil nejakou spesl susicku, ale to know-how nemam
BunGee
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: ned pro 12, 2010 22:50

Re: sušené maso :)

Příspěvekod Aranwe » pon pro 13, 2010 0:03

Muj tip je, ze to susej pomalejc a dyl :) (nezkouseno)
Uživatelský avatar
Aranwe
účastník
účastník
 
Příspěvky: 216
Registrován: pon úno 15, 2010 21:44
Bydliště: Brno, Mor. Trebova

Re: sušené maso :)

Příspěvekod Indy » pon pro 13, 2010 0:58

pred susenim to v nekterych pripadech i nakladaji.

mimochodem zapomenute prosle jerky v sacku doschly do te kamenne az neprijemne konzitence, takze dalsi moznost je ze akorat lepe a kratsi dobu skladuji.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: sušené maso :)

Příspěvekod atti.hombre » pon pro 13, 2010 17:53

Tu je jeden návod,ako to sušiť...http://www.bushcraft-portal.sk/forum/vi ... f=31&t=107 :wink:
Uživatelský avatar
atti.hombre
nováček
nováček
 
Příspěvky: 36
Registrován: sob pro 11, 2010 16:29

Re: sušené maso :)

Příspěvekod BunGee » úte pro 14, 2010 16:07

Ale to ja uz davno vim, jen me zajimalo, jak to susui prodejci, ze je to mekke, a ne totalne vyschly
BunGee
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: ned pro 12, 2010 22:50

Re: sušené maso :)

Příspěvekod Indy » úte pro 14, 2010 16:23

to bungee:

je mi jasny ze si toho vsimlo vic lidi.

podle me to susi min, a je mozny ze marinovanim dosahnou taky jine konzistence, ze to nebude jak sutr.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: sušené maso :)

Příspěvekod Semo » úte pro 14, 2010 16:56

BunGee píše:me zajimalo, jak to susui prodejci, ze je to mekke, a ne totalne vyschly
Tak ako aj susene ovocie v obchode. Cim viac vody v tom ostane, tym lahsie sa to da okamzite bez namacania zozrat a tym menej povodnej suroviny treba na dosiahnutie predavanej hmotnosti. Takze vyrobca ojebava zakaznikov a niektori z nich su este radi.
Semo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 905
Registrován: čtv kvě 15, 2008 22:12
Bydliště: Praha, obcas Kosice

Re: sušené maso :)

Příspěvekod atti.hombre » úte pro 14, 2010 17:02

=D> jj ono sa to udržuje pri určitej vlhkosti a potom je to aj ťažšie a viac na tom zarobia,ale ak suší doma tak s tou optimálnou vlhkosťou to platí...šetríš zuby! :lol:
Uživatelský avatar
atti.hombre
nováček
nováček
 
Příspěvky: 36
Registrován: sob pro 11, 2010 16:29

Re: sušené maso :)

Příspěvekod DAV » úte pro 14, 2010 17:11

Maso jsem ještě nesušil, stále nad tím laboruji, ale nebude ona vláčnost tohoto původu. Vyndám maso ze sušičky a namočím do oleje, tím dojde k uzavření pórů, které nasají vzdušnou vlhkost, samozřejmě to není 100%.
Prosím-tě, nic neřeš, nepřepínej a hlavně prosím-tě, po ničem nepátej.
Ty buď rád, že seš!
DAV
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1536
Registrován: čtv pro 24, 2009 10:22
Bydliště: Olomouc u Těšetic

Re: sušené maso :)

Příspěvekod Indy » úte pro 14, 2010 20:14

bacha olej zlukne, zhorkne
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: sušené maso :)

Příspěvekod DAV » úte pro 14, 2010 21:19

To jistě, ale bavím se tu o cca týdnu, dvou pro spotřebu. Někdy to sušení musím zkusit.
Prosím-tě, nic neřeš, nepřepínej a hlavně prosím-tě, po ničem nepátej.
Ty buď rád, že seš!
DAV
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1536
Registrován: čtv pro 24, 2009 10:22
Bydliště: Olomouc u Těšetic

Re: sušené maso :)

Příspěvekod tulak » úte pro 14, 2010 22:22

jaký týden? #-o já to po usušení mám v krabičkách několik měsíců. kdo by se s tím po trošách pořád sušil ......
Už se těším až zapomenu, že zapomínám .....
Uživatelský avatar
tulak
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1115
Registrován: ned črc 10, 2005 9:21
Bydliště: jinde než bych chtěl

Re: sušené maso :)

Příspěvekod mike » úte pro 14, 2010 22:55

Rozdil bude mozna v tom, ze prodavane susene maso je v sacku s ochrannou atmosferou a sackem vysusovace k tomu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: sušené maso :)

Příspěvekod Semo » úte pro 14, 2010 23:32

Fuknut CO2 zo sifonovej flase do zipsoveho sacku pri jeho zatvarani predsa nemoze byt problem ani doma.
Semo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 905
Registrován: čtv kvě 15, 2008 22:12
Bydliště: Praha, obcas Kosice

Re: sušené maso :)

Příspěvekod Indy » úte pro 14, 2010 23:41

suseni neni jen tak a neprovadi se vetsinou s tim ze ma uchovat na 2tydny. zajimave je to od pul roku nahoru, rekneme.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: sušené maso :)

Příspěvekod pripluv » stř pro 15, 2010 7:35

Jsem v Albánii 2009 jedl škváru (tak já říkám svému výsledku) nasušenou na Bulharsko 2008. Naprosto v pohodě. Usušený maso musí vydržet navěky :supz: .
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: sušené maso :)

Příspěvekod Indy » stř pro 15, 2010 13:44

co2 s nejistym vysledkem muzes zkusit.

jak se delaji ty plastove boxy co opravdu tesni a pouzivaji se aj na geokesky, tak to uz je mozny do ni sikovne zavrit a nechat vyhasnout kousek sirnyho knotu jak v demizonu.

konzervace by to mela byt celkem vyhovujici.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: sušené maso :)

Příspěvekod Semo » stř pro 15, 2010 15:42

Prave je stahovane z trhu nejake susene ovocie, kde je obsah SO2 5x nad limit. A reci su okolo toho, ze moze u citlivejsich sposobit alergie, bolesti hlavy a neviem co este. Formulacia "citlivejsich" je samozrejme klucom k tej vete (nejakeho citlivejsieho to zlozi, len si o tom precita), ale obecne by som sa trocha bal ci sa da takto SO2 aspon trocha rozumne davkovat. Konzervacne ucinky su samozrejme daleko lepsie ako CO2, ale aj na toho, kto to bude zrat. Neviem do akej miery sa naviaze na to maso a ci sa da potom po vybaleni odvetrat.
Semo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 905
Registrován: čtv kvě 15, 2008 22:12
Bydliště: Praha, obcas Kosice

Re: sušené maso :)

Příspěvekod Indy » stř pro 15, 2010 16:07

logika veci:

kdyz siris demizon, udelas to tak ze v nem nechas zhasnout sirny knot. spalil se veskery kyslik a je tam misto nej konzervant, oxid siricity. pak se tam lije vino s tim plyny ze co jsou nad hladinou je jakoze konzervanty anebo netecne a nezpusobi to ze se znovu rozjede kvaseni.

v boxu s masem je to to stejne, ale hlavne, jak dlouho tam ten sirny knot muze doutnat, kdyz je tam vzduchu malo? a kolik teda SO2 tam vznikne? minimum, ale na zakonzervovani staci.

anebo v pytliku na zip, ale tam bych to udelal jak s demizonem, knot bych tam strcil na dratku a pak vyndal, a vytlacil vetsinu plynu...

takze podle meho je to bez rizika.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: sušené maso :)

Příspěvekod Hans3 » stř pro 15, 2010 16:14

Dobrý návod na sušení masa je tady: http://www.survivor.cz/suseni-masa.html

Sám jsem to jednou viděl v Bulharsku. Sušili velké kusy i malé plátky zavěšené na suché a vzdušné půdě bez přímého slunce.
Cesta je cíl...
Hans3
nováček
nováček
 
Příspěvky: 91
Registrován: pon pro 6, 2010 11:52
Bydliště: Praha

Re: sušené maso :)

Příspěvekod Indy » stř pro 15, 2010 16:56

mozna by stalo za to u toho sireni spocitat vahovy ubytek toho sirneho knotu. to by ukazalo kolik doopravdy tam toho SO2 je.

ale uvaha je prosta, stejne je tam minimum vzduchu, takze 0,00nic.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

PředchozíDalší

Zpět na Vařiče, zapalovače, nádobí, vaření