Jaký benzíňák doporučíte?

zkušenosti, rady, dotazy.

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Jaký benzíňák doporučíte ?

Příspěvekod vonkreuz » pát led 30, 2009 10:18

A co tahla nabidka ? Jen mě teda zaráží, že tady píšou, že jen techničák :-k

edit: Tak i u MSRek na stránce píšou že jen "white gas", tedy techničák :evil: takže je to na draka a zbytečné ](*,)
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Jaký benzíňák doporučíte ?

Příspěvekod amigo » pát led 30, 2009 10:26

vonkreuz: dík. je to škoda, nabídka zajímavá. ale rozhodnul jsem se, že určo chci kombinovanej (plyn + benzín).

teď mě napadlo, že jsem u nás v krámě kupoval kartuše od Go - systému, tak se tam zkusím přeptat, jestli náhodou nemají ten beziňák, případně by ho nechtěli zkusmo objendat * uvidí se...
Uživatelský avatar
amigo
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 5050
Registrován: stř zář 17, 2008 9:24
Bydliště: Vysočina

Re:

Příspěvekod Robur » pát led 30, 2009 20:22

zbuddy píše:Já ho (závětří) mám, ale zatím nevyužil, protože kvůli objemu nevozím klasický český ešus, ale nižší a širší nerezový :oops: :twisted:


Stejný problém (než jsem si vyrobil pavlíčkáč) jsem vyřešil tak, že jsem do hrany závětří udělal vrtákem vruby po celém obvodu, aby měly spaliny kudy odcházet, pokud má hrnec větší průměr než závětří.
Život je hořký. Bohumín.
Uživatelský avatar
Robur
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1951
Registrován: pon kvě 7, 2007 11:24
Bydliště: Ostrava

Re:

Příspěvekod Robur » úte bře 3, 2009 10:15

RUMcajs píše:Je tu vubec nekdo, kdo dokaze z vlastnich zkusenosti urcit objem paliva pro ten benzinak?


teď o víkendu jsem na MSR simmerlite uvařil celkem nějakých 5 litrů vody ze sněhu a padlo na to půl litru tech. benzínu, což se mi zdá hodně. Dělám něco špatně? :((
Život je hořký. Bohumín.
Uživatelský avatar
Robur
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1951
Registrován: pon kvě 7, 2007 11:24
Bydliště: Ostrava

Re: Jaký benzíňák doporučíte ?

Příspěvekod Filip » úte bře 3, 2009 15:04

Je to dost, ale není to nějaká totální hrůza. Pokud byla zima a třeba i pofouklo, tak je to standard. Jeden člověkoden = 200-250 ml benzínu při cca -20. F
Filip
účastník
účastník
 
Příspěvky: 261
Registrován: čtv kvě 29, 2008 11:32

Re: Re:

Příspěvekod vonkreuz » úte bře 3, 2009 17:04

Robur píše:teď o víkendu jsem na MSR simmerlite uvařil celkem nějakých 5 litrů vody ze sněhu a padlo na to půl litru tech. benzínu, což se mi zdá hodně. Dělám něco špatně? :((


Já ted o víkendu rozpustil asi tak 2 litry ze sněhu na MSR Whisperlitu a padlo na to asi tak 300ml techničáku... ale byla to moje chyba, startoval jsem ho hned chvilku po vypnuti, takze to delalo bordel a prskal + jsem ho rano dost neocistil od snehu a roztata voda pak delala neplechu... Takže jsem to pak udělal tak, že jsem ho raději nevypinal a nechal to běžet na minimum, což mi přislo rozumnější :-k :-..

edit:

Po víkendu na OF srazu na Malé Fatre, jsem to počítal a na rozpuštení 8 litrů vody ze sněhu jsem potřeboval asi tak 500ml techničáku.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Jaký benzíňák doporučíte ?

Příspěvekod vonkreuz » čtv kvě 21, 2009 11:51

Jestliže mám v palivové láhvi nalitý technický benzín (asi tak půlku objemu), předpokládám, že se nic nestane, když to doleju Naturalem, že ? 8-[ :mrgreen: a budu na tom vařit... mám na mysli to, zda se oba benzíny smíchají a bude to hořet i se směsí obou dvou ? :(( Mám Lehkéhošeptače od MSRka :mrgreen:
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Jaký benzíňák doporučíte ?

Příspěvekod dogee » pát říj 2, 2009 11:18

to merlin: mas zkusenosti s varenim s plynovou kartusi otocenou vzhuru nohama v zimnich (minusovych) teplotach? jaky benzinovy varic jsi k tomu pouzil a jak to fungovalo?

pripadne prosim o odpoved i od ostatnich celnu fora :)
dogee
účastník
účastník
 
Příspěvky: 328
Registrován: úte čer 23, 2009 10:19

Re: Jaký benzíňák doporučíte ?

Příspěvekod dogee » pon říj 19, 2009 16:01

BRUNTON VAPOR

multifuel varic, bez trysek, mel by spalovat vse, na Amazon.com lze koupit za cca 107 $ + posta

vypada docela dobre, nema nekdo zkusenosti?

http://www.brunton.com/product.php?id=428

Obrázek
dogee
účastník
účastník
 
Příspěvky: 328
Registrován: úte čer 23, 2009 10:19

Re: Jaký benzíňák doporučíte ?

Příspěvekod Semo » pon říj 19, 2009 19:47

Vaha 16oz = 453g. Ta "multifuelnost" je spravena tak, ze su tam 3 rozne varice nie? Vaha plynaku + vaha liehaku + vaha lahsieho benzinaku.
Semo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 905
Registrován: čtv kvě 15, 2008 22:12
Bydliště: Praha, obcas Kosice

Re: Jaký benzíňák doporučíte ?

Příspěvekod vonkreuz » pon říj 19, 2009 19:53

Co se Ti na te vaze nezda? :-k
MSR Whisperlite international - varic 330gr + lahev (650ml) 139gr = 669gramu (+ usazeniny a prichyceny bordel = cca 670gramu)
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Jaký benzíňák doporučíte ?

Příspěvekod dogee » pon říj 19, 2009 21:29

údaje dle výrobce:

optimus nova+ 15 oz = 425 g (včetně pumpy)
primus multifuel EX 458 g • 16.2 oz (with fuelpump) 356 g • 12.6 oz (without)

tak bych taky řekl, že s bruntonem naprosto "srovnatelné"
dogee
účastník
účastník
 
Příspěvky: 328
Registrován: úte čer 23, 2009 10:19

Re: Jaký benzíňák doporučíte ?

Příspěvekod merlin » úte lis 24, 2009 1:38

Uz mi doslo ze nemam z verejneny e-mail..
\sorry/
Spalovat kapalny PB musi jit v jakemkoli multifuelu, ktery splynuje kapalna paliva, podminka je dostatecne predehrati.
jelikoz teplota splyneni butanu je cca 0'C je zrejme ze uz 20'C nahraty multifuel splyni PB bez problemu.
Ja sem spaloval obracenou kartusi v Primus omnifuelu, slo to bezvadne, ale skousel sem to i na neznackovem cinskem multipalivovem varici a spolehlive to fachci take.
Delam to tak, ze nejdriv dam kartusi dnem dolu, zapalim varic, pockam par vterin a pak obratim vzhuru nohama kartusi, pomalu, plivne li ohen, pockam jeste vterinku a pak uz jede bez problemu.
Zde mi neda poznamenat, ze varice z trubickou pres horak splynuji okamzite, na rozdil od primuse, kteremu trva predehrati ca 5vt.

Jinak dostatecne dobre na ne dlouhou dobu je preprava benzinu v obyc. PET lahvich.
Duvodem tohoto tvrzeni je fakt, ze tech. benzin, aceton, petrolether a jina rozpoustedla se prodavaji dnes uplne bezne v PET lahvich, akorat zelene barvy, ale uz bezne je i 2 ltr. baleni stejne jako mineralky.
Jedine co je jine, je patentni uzaver, aby detem chvilku trvalo, nez to otevrou jinak.

benzin casem "vybeli" ty Pet lahve, ale to plati jak pro komercne prodavane redidla, lakove a tech. benziny, stejne tak PETky od minerale, coly a pod.

Zakladem uspesne prepravy benzinu v PET lahvi je dostatecna zasoba vzduchu, resp vzdy max plnit na 3/4 objemu aby pri tepelnych rozdilech nemohlo roztrhnout lahev, ev. vystriknout pres pretlakovany uzaver.

Pravda je, ze moderni RTG na letistich uz poznaji co je v PET lahvi, zdali voda, nebo jina uhlovodikova latka. Tudiz si tankujte benz. az na miste urceni, jinac muze byt problem.
Kdyz uz to letadlo veze nekolik tun kerosinu, proste nemaj radi, kdyz jim nekdo vezme sebou nejakou tu reservu..

Jinak plynak je dobra vec, ale dle zkusenosti taky zradna. Plyn je nekdy nedostupny, nekdy je na plyn zima, nekdy se podari koupit jenom plyn, ktery je jenom do tepla ( cisty butan) nekdy zas smes, ktera je pro obyc. varic temer smrtelna pro vysoky tlak.. (smes isobutanu s propanem, nebo cisty isobutan).
Pokud se ale da, multifuel pouzivam na kartuse s plynem, pak az to nejde davam benzin.
Je to o cistote provozu a take pohodli.
Mohu li, vyhybam se pouziti automob. benzinu i do petrogenu, ponevac ze casem vzdy ucpava, stejne tak nahrivaci lampy a pod. snazim se vzdy sehnat na miste lakovy, nebo tech. benzin, zde je jistota, ze je cisty a neucpe po kratkem case horaky.
Navic v USA pouzivaji jako aditivum MTBO a jine sracky u nas zase benzen a dalsi ne prilis zdave veci, tudiz nemam zajem aby moje zradlo nekde v terenu chutnalo jak sberna jimka na benzinove pumpe.
To same plati i o stanu, nebo aute, boude, chate, kde si varim.
V nutnem pripade ale autobenzin klido pouziji, akorat se nesnazim ho dopalit, zezenu li lepsi palivo, vyliju ho do auta, nebo do ohne a zas natankuju do horaku a varice cisty benz.
Uživatelský avatar
merlin
nováček
nováček
 
Příspěvky: 29
Registrován: čtv led 29, 2009 0:12
Bydliště: Planeta zeme

Re: Jaký benzíňák doporučíte ?

Příspěvekod AldaCZ » ned pro 14, 2014 21:42

ahoj,

dostal se mi do rukou MSR varic a rad bych vedel co je to zac nez ten varic nekam vezmu a podpalim. Vi nekdo, co je to za typ?

Udajne se neda regulovat.

Nechtel jsem zakladat nove vlakno at nejsem po tretim prispevku hned za vola, tak jsem si rikal, ze to vrznu sem.

Dikelec.

Alda.
Uživatelský avatar
AldaCZ
nováček
nováček
 
Příspěvky: 130
Registrován: úte lis 25, 2014 7:04
Bydliště: MorKras

Re: Jaký benzíňák doporučíte ?

Příspěvekod dudy » ned pro 14, 2014 21:54

Když dám do gůglu výraz "MSR vařič" tak hned na první straně úplně nahoře v liště nákupy google hned jako druhý výsledek na mě vykoukne obrázek WHISPERLITE INTERNATIONAL starší verze.
V Seznamu je to úplně první výsledek.
Devět písmen na klávesnici, jednou Enter a dva kliky myší až k detailnímu popisu, nic složitého.
Rozhodně jednodušší, než smolit příspěvek na OF.
Trocha vlastní aktivity by možná byla na místě.
Takže Tvá snaha "nebýt po tretim prispevku hned za vola" byla možná trochu kontraproduktivní.
:D
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Jaký benzíňák doporučíte ?

Příspěvekod AldaCZ » ned pro 14, 2014 22:19

jsem na mobilu a tudiz mi pri mobilnim zobrazeni guglu tento varic hned nevyjel mezi prvnimi obrazky. Navic nemam zadne zkusenosti s benzinaky, tak i kdybych ho prece jenom nasel podle obrazku, nebyl bych si jistej- zeptal bych se stejne.

Ale kazdopadne dekuji ;-)
Uživatelský avatar
AldaCZ
nováček
nováček
 
Příspěvky: 130
Registrován: úte lis 25, 2014 7:04
Bydliště: MorKras

Re: Jaký benzíňák doporučíte ?

Příspěvekod vonkreuz » ned pro 14, 2014 22:31

Je to MSR Whisperlite, otázka je, zda je to "international". Ten má totiž v balení 2 palivové trisky - užší na líh a benzín, s větší dírou na kerosin/JET A1 nebo naftu. Ta pumpa mi tam uplně nepasuje. Buď je to ještě starší verze než jsem měl já (tedy starší než cca 6 let) nebo je z jiného MSR vařiče. Regulovat se to trošku dá, ale nečekej zázraky.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Jaký benzíňák doporučíte ?

Příspěvekod dudy » ned pro 14, 2014 22:31

Na mojem mobilu jo, heč.
:mrgreen:
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Jaký benzíňák doporučíte ?

Příspěvekod vonkreuz » ned pro 14, 2014 22:33

Jo a vytáhni lanko v přívodní hadici a pořádně ho očisti. Má tu nectvnost, když se nečistí, že se tam nadobro připeče a na něj další bordel a tím se snižuje prutok paliva.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Jaký benzíňák doporučíte ?

Příspěvekod dudy » ned pro 14, 2014 22:37

vonkreuz píše:....Ta pumpa mi tam uplně nepasuje. Buď je to ještě starší verze než jsem měl já (tedy starší než cca 6 let) nebo je z jiného MSR vařiče.....

Já měl u WI přesně tuhle cca Пятнадцать лет назад.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Jaký benzíňák doporučíte ?

Příspěvekod AldaCZ » ned pro 14, 2014 22:44

:dudy

asi mas jiny prohlizec nez operu :-)

:vonkreuz

dekuji. zitra na to mrknu jak jsem na tom s tema tryskama - ted uz se mi nechce z betle :-) udajne by mel byt komplet vycisteny (i zevnitr) a podle toho, ze jsem se od nej nikde nezasral tomu i tak asi bude. bude natuty starsi nez 6 let. dost mozna 8-10, ale to nevim presne.
Uživatelský avatar
AldaCZ
nováček
nováček
 
Příspěvky: 130
Registrován: úte lis 25, 2014 7:04
Bydliště: MorKras

Re: Jaký benzíňák doporučíte ?

Příspěvekod Jacques » ned led 18, 2015 18:47

Zeptám se i tady.
Zkoušel někdo použít v benzínovém vařiči ethanol (alkohol) ? Má čisté spalování,nešpiní a nesmrdí.
Jacques
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: sob led 17, 2015 4:39

Příspěvekod Jacques » úte led 27, 2015 0:46

Nikdo?

~Tapatalk ~
Jacques
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: sob led 17, 2015 4:39

Re: Jaký benzíňák doporučíte ?

Příspěvekod pickard » úte led 27, 2015 9:28

Ethanol ve benzíňáku normálně funguje, teda aspoň v tom mým (MSR Dragnonfly). Je třeba si dát pozor na:

1) Obsah ethanolu v tý směsi - některý prodávaný mají % ethanolu tak nízký, že to nehoří.
2) Složku, kterou to bylo denaturovaný - některý čaděj a smrděj.
pickard
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1066
Registrován: ned črc 7, 2013 8:35

Příspěvekod Jacques » pon úno 2, 2015 21:51

Díky za odpověď!

~Tapatalk ~
Jacques
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: sob led 17, 2015 4:39

Re: Jaký benzíňák doporučíte ?

Příspěvekod dudy » pon úno 9, 2015 11:52

Funguje, ale ethanol degraduje gumu těsnění.
A třeba takový kuželíkový těsnění zpětného ventilu pumpy na Omnifuel se neprodává zvlášť, ale jen v sadě za čtyři kila, což je poměrně drahá sranda.
Ostatní jdou nahradit standardizovanými o-kroužky, ale tahle svině ne.
http://primuscamping.com/products/ergo- ... enance-kit
Ta malá označená mrdina
Přílohy
omnifuel.jpg
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Příspěvekod Jacques » čtv úno 19, 2015 17:59

Dík!!

~Tapatalk ~
Jacques
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: sob led 17, 2015 4:39

AW: Jaký benzíňák doporučíte ?

Příspěvekod Jacques » ned kvě 10, 2015 7:19

Vařič doma :-) A na ethanol nejde. Ani když nářadím ethanol půl na půl s benzínem, tak jde velice špatně udržet plamen. Spíš je to nemožné.
Přechod od nahrivani vedeni k spalování plynu mi nejde vychytat aby to nechciplo :-(

~Tapatalk ~
Přílohy
uploadfromtaptalk1431238639507.jpg
Jacques
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: sob led 17, 2015 4:39

Re: Jaký benzíňák doporučíte ?

Příspěvekod S4TYR » pon kvě 2, 2016 21:44

Nemate nekdo zkusenost s nahradni kozenou obsadkou pumpy v PRIMUSu Omnilite TI?!? Original odesel behem 3 mesicu tvrdeho pouzivani i s pouzitim toho origo lubrikantu (jednoduse se ta kuzicka zdeformovala) a nahradni nejak nefunguje at delam co delam.. :((
prosim prosim smutne koukam [-o<
Uživatelský avatar
S4TYR
účastník
účastník
 
Příspěvky: 951
Registrován: čtv úno 13, 2014 23:07

Re: Jaký benzíňák doporučíte ?

Příspěvekod S4TYR » pon čer 13, 2016 15:13

diky za rady/reakce.. tolik jsem jich veru necekal a tak si nakonec odpovidam sam.

Primus ma tubus pumpy predimenzovany. Neda se tedy tak snadno nahradit dil nejakym z kramu. A ze jsem jich s tou casti pumpy obesel haffo..
Je potreba si zakoupit cely service-set od Primusu, kde je nahradni tesneni pumpy, vnitrni vlozka, tri kusy mosazne trysky (tech. benzin,lih - plyn - nafta, petrolej.. aj), polstarky na splynovani smesi, gumicka s talirkem na trysku a samostatna kozena cast do tubusu. Tahle sranda pak stoji 575,- CZK :)
Uživatelský avatar
S4TYR
účastník
účastník
 
Příspěvky: 951
Registrován: čtv úno 13, 2014 23:07

PředchozíDalší

Zpět na Vařiče, zapalovače, nádobí, vaření