Jak vaříte?

zkušenosti, rady, dotazy.

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Jak vaříte?

Příspěvekod algar » pon bře 13, 2006 17:50

Zrovna přes týdnem jsem se bavil s kolegou, že jsem skoro jediný z jeho známých, kdo tahá na akce 5ti litrový kotlík a preferuje převážně vaření na ohni.

Pokud je dřevo do 200 metrů. tak automaticky dělám oheň + kotlik na dřevěné vidlice...tohle je u mě klasika. Vařič využívám pouze v dešti, případně když se spěchá, anebo fakt není dřevo. Loni na Ukrajině jsme ho nepoužili dokonce ani jednou:o)

Nicméně viděl jsem výpravy, které žily výhradně na vařiči...

Takže co vaše zkušenosti, rady, tipy, zásady?

PS Komické bylo, když jsme na Rodně tábořili po dešti poblíž zájezdu CK Kudrna, jehož účastníci se krčili uý druhý den u vařičů (tehda bylo dva dny dost extrémní počasí s mlhou). Rozdělali jsme si po půlhodině a s boží pomocí (no dobrá..tak s pomocí vařiče:o))) oheň a natahali si dřevo ze sušek, rostoucích 200 metrů dolů po svahu. Nahodili jsme kotlík a pak se k onen zájezd chodil s obdivem dívat na náš oheň jako na exkurzi:o))
algar
účastník
účastník
 
Příspěvky: 496
Registrován: stř bře 8, 2006 4:38
Bydliště: Havířov (to je u Ostravy:o))

Příspěvekod Bedrich » pon bře 13, 2006 18:26

No pokud de o vylozene letni taboreni nekde u reky tak asi kotlik a ohen je v pohode, ale nekde v narodnim parku nebo v chraneny oblasti tak to bych uz asi zavrh :D a to nemluvim treba nekde v zime ve vysich horach kde vo drevo nezakopnes leda nakou kosodrevninu hluboku pod snehem *
Uživatelský avatar
Bedrich
účastník
účastník
 
Příspěvky: 849
Registrován: pon pro 26, 2005 8:35
Bydliště: Liberec

Příspěvekod algar » pon bře 13, 2006 18:56

Bedrich píše:No pokud de o vylozene letni taboreni nekde u reky tak asi kotlik a ohen je v pohode, ale nekde v narodnim parku nebo v chraneny oblasti tak to bych uz asi zavrh :D a


Mno tak to my vařili na ohni i v Rilském národním parku. Pravda, první dva dny jsme byli v pustině, kde jsme za 48 hodin potkali 2 pastevce a 1 stádo koní, tak nás stejně nikdo nemoh vidět.

Třetí oheň jsme dělali ukrytí jako partyzáni za klečí a v důmyslné peci s kamenů ve frekventované centrální části pohoří. Ale v tom už sem nevinně, páč jsem byl přehlasován zbylými dvěma členy výpravy:o))
algar
účastník
účastník
 
Příspěvky: 496
Registrován: stř bře 8, 2006 4:38
Bydliště: Havířov (to je u Ostravy:o))

Příspěvekod Rujir » pon bře 13, 2006 19:06

algar píše:Mno tak to my vařili na ohni i v Rilském národním parku. Pravda, první dva dny jsme byli v pustině, kde jsme za 48 hodin potkali 2 pastevce a 1 stádo koní, tak nás stejně nikdo nemoh vidět.

Třetí oheň jsme dělali ukrytí jako partyzáni za klečí a v důmyslné peci s kamenů ve frekventované centrální části pohoří. Ale v tom už sem nevinně, páč jsem byl přehlasován zbylými dvěma členy výpravy:o))


Bez akehokolvek moralizovania alebo snahy o apel - som rad, ze takych nadsenych kotlikacov nie je viac. Vies si predstavit, ako by vyzerali take Nizke Tatry po jednej sezone, keby vsetci nadsene varili na dreve? :((
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod Yopo » pon bře 13, 2006 19:08

Hehe, tiez mam prihodu z narodneho parku s varenim. V Slov. raji sme s kamosom nocovali za kempom Podlesok a kedze bola zima tak sme pozbierali drevo s okolia 200m storcovych a vydalo nam to na 10 min ohen. Varili sme caj a asi 3krat sme ho vyliali. Potom sme varili zo snehu a ked bol nas cajik hotovy tak sme s udivom zistili ze sa nam vo vode vyvarilo aj ihlicje zo smreku. Chutovo bol divny ale aspon sme sa zahiali. Bola tam tma jak v pytli a nemali sme ani baterku (ohen ledva horel) :D

Inak v lete nevarim :((
Uživatelský avatar
Yopo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 455
Registrován: ned pro 11, 2005 18:56

Příspěvekod šíp » pon bře 13, 2006 19:17

my vaříme na plynu, taháme si s sebou vařič - po dnešních výpadech mám docela strach napsat víc, aby mě nekdo neosočil ze skryté příp. zjevné reklamy :((
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod tuso » pon bře 13, 2006 19:20

I ten co vařil v J.Americe má zážitek na celý život- a s ním tisíce hektarů NP. :mrgreen:
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Noemi » pon bře 13, 2006 19:20

šíp píše:my vaříme na plynu, taháme si s sebou vařič - po dnešních výpadech mám docela strach napsat víc, aby mě nekdo neosočil ze skryté příp. zjevné reklamy :((


Smích - a jakou značku variče máte? :mrgreen:
Uživatelský avatar
Noemi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 627
Registrován: stř úno 23, 2005 22:05
Bydliště: Hnedle vedle OV

Příspěvekod šíp » pon bře 13, 2006 19:22

Noemi píše:
šíp píše:my vaříme na plynu, taháme si s sebou vařič - po dnešních výpadech mám docela strach napsat víc, aby mě nekdo neosočil ze skryté příp. zjevné reklamy :((


Smích - a jakou značku variče máte? :mrgreen:


:oops: to byh se musela podívat do sklepa :oops:
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod pripluv » pon bře 13, 2006 20:01

To se furt bojíš, nebo to fakt nevíš :mrgreen: ?
Je to na závit nebo narážecí? Předpokládám, že plyn...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod djx1 » pon bře 13, 2006 20:03

Prej varim dobre....
Uživatelský avatar
djx1
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1803
Registrován: pát kvě 13, 2005 7:32
Bydliště: zas ty Milovice

Příspěvekod šíp » pon bře 13, 2006 20:07

fakt to nevím a do sklepa jít nehodlám. ale myslím Coleman vím akorát že kartuše jsou modré a víc nevím, ani jaký je závit.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod tuso » pon bře 13, 2006 20:13

Parafrázuju klasický český film: "vařím dobře,vařím často, vařím rád"
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod djx1 » pon bře 13, 2006 20:14

Sip...neboj saaaa.....:-)

Jinak ja varim na plynu, ale v posledni dobe me to unavuje....kazdou chvili dojde plyn...a zrovna v tu nejblbejsi dobu. Takze kdyz to jde, tak si rozdelam ohen....je to i prijemnejsi....Muj stejda vzdycky kkouka do ohne a rika: "To je lepsi nez televize"...a ma pravdu
Uživatelský avatar
djx1
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1803
Registrován: pát kvě 13, 2005 7:32
Bydliště: zas ty Milovice

Příspěvekod pripluv » pon bře 13, 2006 20:14

šíp píše:fakt to nevím a do sklepa jít nehodlám. ale myslím Coleman vím akorát že kartuše jsou modré a víc nevím, ani jaký je závit.

Jestli jsou modrý, tak to je Camping-gaz a jsou narážecí. Coleman je šedej a na závit a pasuje do něho třeba ještě VAR, Kovea a tak :wink: ...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod algar » pon bře 13, 2006 20:21

djx1 píše:Sip...neboj saaaa.....:-)

Jinak ja varim na plynu, ale v posledni dobe me to unavuje....kazdou chvili dojde plyn...a zrovna v tu nejblbejsi dobu. Takze kdyz to jde, tak si rozdelam ohen....je to i prijemnejsi....Muj stejda vzdycky kkouka do ohne a rika: "To je lepsi nez televize"...a ma pravdu


S touu televizí naprostý souhlas. *

A taky oheň = teplo...nemusíš hned zdrhat před zimou do stanu. 8)
algar
účastník
účastník
 
Příspěvky: 496
Registrován: stř bře 8, 2006 4:38
Bydliště: Havířov (to je u Ostravy:o))

Příspěvekod Morty » pon bře 13, 2006 20:29

...v horách vařim na VARu, ale tady u nas, když se jen tak toulame na čundru, ani vařič neberu s sebou. Musim ale dodat, že po naší partě byste ohniště nenašli, jak je dobře zamaskovaný, když odcházíme/teda když to není stálý ohniště/... no jo... tohle jsem se naučil ve skautu a teď to učím malý skauty, tak se podle toho taky chovám. A co vy??? když vařite na ohni, uklizite po sobě? :wink:
Uživatelský avatar
Morty
účastník
účastník
 
Příspěvky: 289
Registrován: pon bře 13, 2006 20:16

Příspěvekod šíp » pon bře 13, 2006 20:30

Přípluv píše:
šíp píše:fakt to nevím a do sklepa jít nehodlám. ale myslím Coleman vím akorát že kartuše jsou modré a víc nevím, ani jaký je závit.

Jestli jsou modrý, tak to je Camping-gaz a jsou narážecí. Coleman je šedej a na závit a pasuje do něho třeba ještě VAR, Kovea a tak :wink: ...


no vidíš tak to bude camping-gaz. ještě že jsem znala aspoň tu barvu.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod algar » pon bře 13, 2006 20:33

Morty píše:...v horách vařim na VARu, ale tady u nas, když se jen tak toulame na čundru, ani vařič neberu s sebou. Musim ale dodat, že po naší partě byste ohniště nenašli, jak je dobře zamaskovaný, když odcházíme/teda když to není stálý ohniště/... no jo... tohle jsem se naučil ve skautu a teď to učím malý skauty, tak se podle toho taky chovám. A co vy??? když vařite na ohni, uklizite po sobě? :wink:


Já se držím hesla jednoho starého skauta:

Tábořiště opouštíme v lepším stavu, než v jakém jsme na něj přišli.

I na Karpatský oblouk si s sebou vozím lopatičku na zakopání odpadků a zahrabání ohniště.

Kdyby byl skaut povinný, tak hory vypadají úplně jinak. *
algar
účastník
účastník
 
Příspěvky: 496
Registrován: stř bře 8, 2006 4:38
Bydliště: Havířov (to je u Ostravy:o))

Příspěvekod Borsa » pon bře 13, 2006 20:34

Přípluv píše:Jestli jsou modrý, tak to je Camping-gaz a jsou narážecí. Coleman je šedej a na závit a pasuje do něho třeba ještě VAR, Kovea a tak :wink: ...

Doporučuji kartuše od Karrimoru, nerezaví, takže se dají dlouho doplňovat a jsou levnější jak Colemany. :)
Uživatelský avatar
Borsa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 343
Registrován: stř bře 23, 2005 22:15
Bydliště: Prostějov

Příspěvekod šíp » pon bře 13, 2006 20:38

vzhledem k tomu, že vařič už máme, nehodláme do dalšího ivestovat, zůstaneme tedy u camping.gazu. ale spíš mám tady na forum-hlanvě na jeho technickou část-otázku. na jak dlouho, respektive na kolik průměrných vaření, mi vystačí kartuše? spočítá mi to někdo? nebo odměří, event.odhadne-ale přesně?
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod Borsa » pon bře 13, 2006 20:40

šíp píše:vzhledem k tomu, že vařič už máme, nehodláme do dalšího ivestovat, zůstaneme tedy u camping.gazu. ale spíš mám tady na forum-hlanvě na jeho technickou část-otázku. na jak dlouho, respektive na kolik průměrných vaření, mi vystačí kartuše? spočítá mi to někdo? nebo odměří, event.odhadne-ale přesně?

Podle toho jak je zima, jak seš vysoko, co za směs a co máš za vařič :)
Ale spočítat to i tak neumím
Uživatelský avatar
Borsa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 343
Registrován: stř bře 23, 2005 22:15
Bydliště: Prostějov

Příspěvekod Morty » pon bře 13, 2006 20:43

a taky docela hodně záleží na tom, co vařiš... :D ... a jak dlouho... mě pokaždy kartuše vydrži jinak dlouho, tak taky nevim...
Uživatelský avatar
Morty
účastník
účastník
 
Příspěvky: 289
Registrován: pon bře 13, 2006 20:16

Příspěvekod šíp » pon bře 13, 2006 20:44

no stran výšky- tak různě od 0 do 2500m.
něco spočítané bylo na http://howadoor.wz.cz/rady.html#Va%F8i%E8e
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod algar » pon bře 13, 2006 20:45

šíp píše:vzhledem k tomu, že vařič už máme, nehodláme do dalšího ivestovat, zůstaneme tedy u camping.gazu. ale spíš mám tady na forum-hlanvě na jeho technickou část-otázku. na jak dlouho, respektive na kolik průměrných vaření, mi vystačí kartuše? spočítá mi to někdo? nebo odměří, event.odhadne-ale přesně?



Jednou mi kartuše vydržela na jedno vaření:o) V buse se to asi nějak lehce zdeformovalo či co, a tak to 14 dní postupně ucházelo ..a po uvaření jedný polívky už tam nebylo nic....naštěstí to bylo až ke konci akce...kdyby začlo pršet někdy třetí den vysoko v horách, tak jsem adept na ukřižování, páč tehda jsem nesl jedinou kartuši výpravy já. *
algar
účastník
účastník
 
Příspěvky: 496
Registrován: stř bře 8, 2006 4:38
Bydliště: Havířov (to je u Ostravy:o))

Příspěvekod djx1 » pon bře 13, 2006 20:46

šíp píše:vzhledem k tomu, že vařič už máme, nehodláme do dalšího ivestovat, zůstaneme tedy u camping.gazu. ale spíš mám tady na forum-hlanvě na jeho technickou část-otázku. na jak dlouho, respektive na kolik průměrných vaření, mi vystačí kartuše? spočítá mi to někdo? nebo odměří, event.odhadne-ale přesně?



Me ted vydrzela rok...ve skrini:-) Ne, ale mala kartus tak na tejden....Zalezi jak casto varis a dlouho.
Uživatelský avatar
djx1
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1803
Registrován: pát kvě 13, 2005 7:32
Bydliště: zas ty Milovice

Příspěvekod tuso » pon bře 13, 2006 20:47

Teď možná potěším algara : jediné co nechci hi-tech je vařič. Mám návod a komponenty na dřívkáč . Už ho jenom udělat. Na léto je dobrý- horší to je v zimě.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod teoretic » pon bře 13, 2006 20:48

nekde jsem cetl, ze snad prumer je 18 g na litr vody pokojovy teploty, pri mrazu cca. dvojnasobek

t.
t.
výjimka, víkend, visačka, kvůli - aby to vešlo do krve ;) 1. pád já 2. p. mě, mne 3. p. mně, mi 4. p. mě, mne 5. p. x 6. p. mně 7. p. mnou *
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Příspěvekod šíp » pon bře 13, 2006 20:51

no howadoor-viz můj odkaz výše- to dokonce myslím i testoval
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod pripluv » pon bře 13, 2006 20:51

algar píše:Kdyby byl skaut povinný, tak hory vypadají úplně jinak. *

Kdyby byl skaut povinný, vypadají hory stejně jak teď. Skauti po sobě uklízejí ne proto, že to musí dělat, ale chtějí. Díky bohu za ně...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Další

Zpět na Vařiče, zapalovače, nádobí, vaření