MSR XGK nebo Dragonfly

zkušenosti, rady, dotazy.

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

MSR XGK nebo Dragonfly

Příspěvekod stouny » stř pro 5, 2007 18:29

Zdarec.
Vím, že každý z těchto vařičů je celkem jiný, jde mi hodně jak moc jde regulovat to XGKčko, protože na něj slyším samou chválu, zatím co Dragonfly se prej zanáší u tý regulační tyčky. Nemá někdo náhodou nějakou fotku nebo videjko jak to XGKčko hoří, když hoří? Nebo spíš zajímalo by mě, jestli z něj šlehají 29cm plameny nebo jak to je?
Nechci na tom totiž vařit jen vodu ale občas i normal jídlo a tak se naskýtá otázka: Jde to, nebo se všecno krom vody hned pálí??
stouny
nováček
nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: stř pro 5, 2007 18:21

Příspěvekod Hafi » stř pro 5, 2007 20:07

hele ma zkusenost jen se starym (kulatym) xgk, whisperlitem a primusem omnifuel, ktery ma regulaci resenou stejne jako dragonfly. A musim rict, ze nejvic hori primus a nejde moc stlumitm prestoze ma dvoji regulaci. u xgk je to podobny, ale kazdopadne nejde mluvit o tom ze by plameny slehaly do vysky. celkove nejmin hori whisper, ale tam to neni kvalitni regulaci ale tim ze ten varic je slabsi (byt mylim, ze je ze vsech benzinaku, co sem u nas videl asi nejlepsi pomer cena/vykon)

Jinak kdyz varim na primusu tak davam treba do dobryho hostince tak o decku a pul vody (od oka) vic nez kdyz varim na plynu. A taky hodne zalezi na tlaku v lahvi. skoda ze nikdo nevymyslel ze je mnohem ucinejsi regulovat ten a ne privod benzinu. takze kdyz vim ze chci varit neco, kde nechci aby se mi brzy vyvarila voda, tak atlakuju jen zlehka a pripadne nekolikrat v prubehu vareni jednou dofouknu. dyz varim vodu, tak natlakuju poradne a je vareno skoro hned.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8431
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

MSR XGK nebo Dragonfly

Příspěvekod ICEnSNOW » úte dub 1, 2008 9:01

Ahoj,
Jsem šťastným majitelem MSR XGK EX. Za běžné peníze v ČR bych ho nebral (cca 5000Kč), měl jsem možnost koupit nový za 16 stovek, tak to se neodmítá;-) A tady je moje zkušenost:

Vařič běžně předehřeješ kapkou benzinu, uvolníš ventil na tlakové láhvi a za chvíli uslyšíš rachot. Říkám mu MIG-21 :P Regulace je velmi omezená, výkon obrovský, spotřeba přijatelná. Vařič je sám o sobě určený do nejtvrdších podmínek, kde Tě nezradí. Ideální na expedice a do zimy, kde hravě roztavíš světové ledovce a sněhové pláně. Tahle bestie žere spolehlivě všechno hořlavé, co tam naliješ. I ty největší srajdy. Na výpravě v cizině ostatní modely jeden po druhém odcházely (MSR, Primus, Optimus), až zůstala jen tahle mrcha a zachránila žíznivé krky celé skupině!

XGK EX má elegantní propracovanou konstrukci, hlavně ty vyklápěcí nohy, které udrží stabilní polohu v terénu i s velkým kotlíkem. Čištění je strašně snadné, tryska se čistí zatřesením, přívod paliva zas ocelovým drátem, který se uvnitř ukrývá. Litr vody ze sněhu uvaří do deseti minut. V létě kolem tří minut, ale to je spíš detail. Z obalu ho průměrně nastartuji za slabé dvě minuty. = vybalíš, natlakuješ, spojíš, závětří, vyčůráš, zažehneš, čekáš na optimální vyhřátí a vaříš. Plameny jsou efektivně rozvedeny po kružnici a nepřesahují okraj nádobí. Všechny ty krásy mají jednu nevýhodu, benzin je hrozná sračka, smrdí a než vyhřeješ trysku taky trošku čudí (kromě technického a lékařského paliva), pak už je vše ok, přesto když vařím v předsíni stanu, vždycky pootevřu tropiko, nebo nejlépe romanticky venku.

Pokud se nerozhodneš pro MSR, pár rad ze zkušeností:
Do jiných vařičů rozhodně nelej naftu, letecké palivo nebo kerosin, na technický Ti pojede každý spolehlivě. MSR Dragonfly je určitě lépe regulovatelný. Osobně si na trampy do 1000km beru plyn :wink: Na plynu je regulace absolutní a nesmrdí. Na zimu a cizí krajiny doporučuji XGKčko!
Uživatelský avatar
ICEnSNOW
nováček
nováček
 
Příspěvky: 47
Registrován: úte bře 4, 2008 22:08
Bydliště: Brno a Zlín a hvězdné dálky :-)

Příspěvekod vonkreuz » ned srp 10, 2008 10:56

Hojte! * vytahuji toto vlakno, pac jsem asi v pasti :evil:
Vcera jsem nahodou nasel dva minimalne pouzite MSR varice a nemuzu se rozhodnout mezi

Dragonfly (2990Kc)
+ 2/3 ceny v obchodu
+ jakastaks regulace plamene
- absence lahve

Whisperlite (1700Kc)
+ 1/2 ceny v obchodu
+ vcetne lahve 650ml
- slabsi moznost regulace

- vlakna jsem si prosel vsechny, vcetne svetoutdooru a podobnych...
- tady jsou oba pochvalovany oba dva...

Tedy - je tu za tu dobu nejaky novy uzivatel, pripadne nekdo s novymi zkusenostmi?

Kujem moc!!! :prayer:
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Příspěvekod pripluv » ned srp 10, 2008 11:57

planovane pouziti? Me bohate staci Whisperlite.
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod vonkreuz » ned srp 10, 2008 14:12

Na zimu, na hory, obcas pujcit bratrovi (ma vyssi a vysokohorstejsi schialpove ambice nez ja :wink: ), tak pro dva ci tri lidi, zadna expedice...
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Příspěvekod pripluv » ned srp 10, 2008 14:38

Tak přesně na toto si vystačím s tím Whisperlite
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod vonkreuz » ned srp 10, 2008 14:55

Dekuju za radu :mrgreen:

Ted jestli jeste je stale k dispozici :(( Jdu vyslat elektronicke posly :musher:
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Příspěvekod vonkreuz » ned srp 10, 2008 15:11

Tak posly jsem vyslal a vysladek je takovy, ze varic
MA
- palivova nadrz
- opravny kit (opravnou sadu)

NEMA
- druhy horak (hořák K pro kerosin, naftu)
- uctenku (ikdyz je jen rok stary) (bratr pravil, ze jeho spolulezeci/schialpinisti/blazni maji 10 roku stary benzinaky, tedy doufam, ze absence uctenky kvuli zaruce snad neni na prekazku)

Tak a ted babo (Pripluve :mrgreen: ) rad! :twisted: Pripluve, pouzival jsi nekdy i ten druhy horak? Myslim treba na tu A-80 v Rusku? :((

EDIT - prodavajici je ochotny jit na castku patnact stovek...
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Příspěvekod vonkreuz » ned srp 10, 2008 15:29

Ach jo, ja jsu hroznej, ja vim :evil:

Lze Ty horaky od sebe nejak rozpoznat? Myslim tim, zda je na nich neco vyrazeno (trebas pismena podle typu typu horaku IG nebo K)? Nebo maji jiny tvar, veliksot trysek a podobne... MOC se omlouvam za moje stale dotazy!!!! :(
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Příspěvekod pripluv » ned srp 10, 2008 16:38

Já žádnej druhej hořák nemám :mrgreen:

Já jsem ten vařič dostal v hrozném stavu, tlaková pumpa nefungovala, je na ní ulomena půlka plastu, kterou se to aretuje do bomby a tak. Po hodině čištění a mazání pístu (ta kůže na pístu) jsem to rozjel v pohodě. A 80 tam projela taky jak nic.
Na tom vařiči v podstatě není co zkazit, funguje to na jasných fyzikálních principech (co ne, že), prostě palivo, tlak, oheň a jedem.
Nejváš jsem vařil někde v 3.500, právě s tou A80 a v poho.
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod JK » ned srp 10, 2008 17:00

mám čerstvé expediční zkušenosti s Dragonfly a nikdy více. dvojí regulace = dvojnásobná šance že se něco posere (posral se umělohmotný kroužek vevnitř ventilu blíž u lahve, není v opravné sadě). kromě toho ve vyšších výškách (>4500) s kyrgyzským benzínem obtížně nastartovatelný

Whisperlite znám trochu taky, bral bych spíš ten - jednodušší konstrukce, míň poruchových komponent

jinak pokud na tom něco závisí tak stejně se dá věřit jedině plynu - podle mých zkušeností. každý benzíňák zálohovat alespoň jedním VARem :D
JK
nováček
nováček
 
Příspěvky: 116
Registrován: pát led 5, 2007 12:53
Bydliště: Praha

Příspěvekod vonkreuz » ned srp 10, 2008 17:08

Dekuji za odpovedi, jdu do Whispera... :P
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...


Zpět na Vařiče, zapalovače, nádobí, vaření