Jaky turbozapalovac?

zkušenosti, rady, dotazy.

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Jaky turbozapalovac?

Příspěvekod RUMcajs » čtv říj 4, 2007 8:17

Ahoj,
letosni minidovolena v alpach proverila vybaveni a zjistil jsem, ze nejaky "turbozapalovac" co jsem koupil v trafice nechce pri -5ti chytnout.
Ani piezo zapalovace nedokazalo zapalit varic.
Tak jsem ho doma maximalne naplnil, dal na par hodin do mrazaku na -15 a vyzkousel - nefunguje :cry:
Mam zalusk na Silva Helios: http://www.bartsport.cz/zapalovace/silva-helios.
Mohl by jste zkusti nekdo stejnou vec s mrazakem, popr. popsat vase zkusenosti i s jinyma znackama nez jsou k mani na Bartsportu?
Predem dik.
Uživatelský avatar
RUMcajs
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2419
Registrován: čtv lis 24, 2005 15:00
Bydliště: Sligo, Ireland

Příspěvekod sobb » čtv říj 4, 2007 8:39

No ja nevim, ale i v zimnich horach jsme doposavad vzdy vystacili s normalnim zapalovacem, jeden mame primo u varicku, dva v batohu, pripadne se da nosit v kapse obleceni nekde na tele (to delame malokdy, ale doporucuje se) *

a v zaloze z nostalgie nosim krabicku sirek :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod Borek » čtv říj 4, 2007 8:42

Ja som si kúpil pred dvomi rokami akýsi neznačkový v Lídli a stále funguje bez problému.
Borek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 264
Registrován: stř kvě 9, 2007 17:04
Bydliště: Skalica

Příspěvekod zbuddy » čtv říj 4, 2007 8:57

sobb píše:No ja nevim, ale i v zimnich horach jsme doposavad vzdy vystacili s normalnim zapalovacem, jeden mame primo u varicku, dva v batohu, pripadne se da nosit v kapse obleceni nekde na tele (to delame malokdy, ale doporucuje se) *

a v zaloze z nostalgie nosim krabicku sirek :wink:


a co takhle nosit z nostalgie spolehlivý a nezničitelný "koksák"?
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Příspěvekod sobb » čtv říj 4, 2007 9:21

zbuddy píše:
a co takhle nosit z nostalgie spolehlivý a nezničitelný "koksák"?


toz to by taky slo, ale zas tak velky nostalgik nejsem (navic setrim na vaze, a je mi blize drevo a sira nez kov a benzin :roll: :twisted: :mrgreen: )
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod zbuddy » čtv říj 4, 2007 9:23

sobb píše:
zbuddy píše:
a co takhle nosit z nostalgie spolehlivý a nezničitelný "koksák"?


toz to by taky slo, ale zas tak velky nostalgik nejsem (navic setrim na vaze, a je mi blize drevo a sira nez kov a benzin :roll: :twisted: :mrgreen: )

Stejně nosíš vodu, rum, slivovici, takže hmotnost zapalovače Austria je v poměru k tomuto zanadbatelná :mrgreen:
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Příspěvekod sobb » čtv říj 4, 2007 9:28

zbuddy píše:Stejně nosíš vodu, rum, slivovici, takže hmotnost zapalovače Austria je v poměru k tomuto zanadbatelná :mrgreen:


to nepopiram, ale jak uz kdysi kdesi psal Pripluv: po mesici zkracujes i kartacek na zuby :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod zbuddy » čtv říj 4, 2007 9:32

sobb píše:
zbuddy píše:Stejně nosíš vodu, rum, slivovici, takže hmotnost zapalovače Austria je v poměru k tomuto zanadbatelná :mrgreen:


to nepopiram, ale jak uz kdysi kdesi psal Pripluv: po mesici zkracujes i kartacek na zuby :mrgreen:

To mi připomíná scénku Mr. Beana, jak zkracoval kartáček, kalhoty a pak stejně vzal větší kufříček a zjistil, že kalhoty zkracoval zbytečně.... :mrgreen:
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Příspěvekod sobb » čtv říj 4, 2007 9:34

zbuddy píše:To mi připomíná scénku Mr. Beana, jak zkracoval kartáček, kalhoty a pak stejně vzal větší kufříček a zjistil, že kalhoty zkracoval zbytečně.... :mrgreen:


kalhoty nezkracuju, mam odepinaci nohavice :twisted: :twisted: :mrgreen:
a vetsi batuzek uz taky nemam :roll:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod tulak » čtv říj 4, 2007 9:39

no dát zapalovač na pár hodin do mrazáku a čekat že okamžitě chytne je naivní. ale když ho chvilku podržíš a zahřeješ v ruce, tak chytnout už musí bez problémů ....
Už se těším až zapomenu, že zapomínám .....
Uživatelský avatar
tulak
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1115
Registrován: ned črc 10, 2005 9:21
Bydliště: jinde než bych chtěl

Příspěvekod matob » čtv říj 4, 2007 9:39

ja nosim takisto sirky :wink: , navyse vo vyzsich vyskach tie zapalovace aj tak nehoria...

ale silva helios je dobra volba, poznam dost ludi co ich maju, a vseobecna spokojnost
Uživatelský avatar
matob
účastník
účastník
 
Příspěvky: 327
Registrován: úte kvě 23, 2006 15:59
Bydliště: Senica(SK)/Praha(CZ)

Příspěvekod RUMcajs » čtv říj 4, 2007 12:53

tulak píše:no dát zapalovač na pár hodin do mrazáku a čekat že okamžitě chytne je naivní. ale když ho chvilku podržíš a zahřeješ v ruce, tak chytnout už musí bez problémů ....


Inu s pravdou ven. Tech 5 minut, co jsem ho mel ve slipech, abych ho zahral mi dalo dost casu na zamyslenim se jestli si ten zapik za 500kc koupit ci ne. :oops:
Dele se mi ho fakt zahrivat nechtelo a stejne nefungoval.
Jestli Helios funguje, tak do nej jdu. Chci kvalitu, cena je druhotna.
Co jine znacky? Snad se na to nezameruje jen Silva.
Uživatelský avatar
RUMcajs
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2419
Registrován: čtv lis 24, 2005 15:00
Bydliště: Sligo, Ireland

Příspěvekod conny » čtv říj 4, 2007 13:10

sobb píše:
zbuddy píše:Stejně nosíš vodu, rum, slivovici, takže hmotnost zapalovače Austria je v poměru k tomuto zanadbatelná :mrgreen:


to nepopiram, ale jak uz kdysi kdesi psal Pripluv: po mesici zkracujes i kartacek na zuby :mrgreen:


tak-tak, ludia co neriesa vahu nicoho, lebo vsak na par gramoch nezalezi nakoniec na hrbe vlecu 20kg na vikend :mrgreen:
Every dream was given to us with the power to make it true.
Uživatelský avatar
conny
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3445
Registrován: úte zář 19, 2006 12:34
Bydliště: Praha - zbohom kopecky

Příspěvekod george1 » čtv říj 4, 2007 13:31

Hlavně si nekupujte ty slavné sirky, co mají v některých outdoorech. Jsou tam tři a stojí 15 Kč. Píšou, že chytnou kdykoliv a kdekoliv. Je tam ale jeden háček, když zvlhnou, tak se rozpustí síra na kašičku a setře se. Frajersky jsem je vyndal a výsledek byl, že polévku jsme jedli z pytlíku a zapíjeli studenou vodou.
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Příspěvekod pripluv » čtv říj 4, 2007 15:14

Nečetl jsem to celý, ale Zippo nebo starej benzínovej rakušák jsou nezdolný ... zapalovač z trafiky za cca 6,- používám vždy a všude a jde to ... a vždycky mám s sebou i několik hermeticky uzavřených sirek a škrtátko.
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod conny » čtv říj 4, 2007 15:17

Přípluv píše:Nečetl jsem to celý, ale Zippo nebo starej benzínovej rakušák jsou nezdolný


to mi pripomenulo scenku z jedneho filmu :mrgreen:
nikdy nesazejte na zippa *
Every dream was given to us with the power to make it true.
Uživatelský avatar
conny
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3445
Registrován: úte zář 19, 2006 12:34
Bydliště: Praha - zbohom kopecky

Příspěvekod pripluv » čtv říj 4, 2007 15:17

prsty? :twisted:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod conny » čtv říj 4, 2007 15:19

Přípluv píše:prsty? :twisted:


jj :ú
Every dream was given to us with the power to make it true.
Uživatelský avatar
conny
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3445
Registrován: úte zář 19, 2006 12:34
Bydliště: Praha - zbohom kopecky

Příspěvekod Dena » čtv říj 4, 2007 16:26

george píše:Hlavně si nekupujte ty slavné sirky, co mají v některých outdoorech. Jsou tam tři a stojí 15 Kč. Píšou, že chytnou kdykoliv a kdekoliv. Je tam ale jeden háček, když zvlhnou, tak se rozpustí síra na kašičku a setře se. Frajersky jsem je vyndal a výsledek byl, že polévku jsme jedli z pytlíku a zapíjeli studenou vodou.

to já měla kolegu, co si po fetu zrána na poradě gulášovku namazal rovnou na chleba .. :mrgreen:
ıɯřʎʇč uǝsǝu žǝu 'ɯíupǝɾ uǝznos ʇýq íšdǝl
_____________________________
Uživatelský avatar
Dena
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 2675
Registrován: čtv led 5, 2006 23:03
Bydliště: Kladno, (předtím celá léta Brno ..)

Příspěvekod zbuddy » čtv říj 4, 2007 17:09

Přípluv píše:Nečetl jsem to celý, ale Zippo nebo starej benzínovej rakušák jsou nezdolný ... zapalovač z trafiky za cca 6,- používám vždy a všude a jde to ... a vždycky mám s sebou i několik hermeticky uzavřených sirek a škrtátko.

zašitých do břicha? :mrgreen: :mrgreen:
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Příspěvekod Rujir » čtv říj 4, 2007 17:16

Přípluv píše:... Zippo nebo starej benzínovej rakušák jsou nezdolný ...


Zippo a ostatne benzinaky maju jednu nevyhodu, kvoli ktorej ho este nemam - benzin pomerne rychlo vyprcha, takze ho treba pre istotu plnit prakticky pred kazdou turou (samozrejme zalezi aj na frekvencii tur) a to bez ohladu na to, ci si ho pouzival, alebo nie. Proste prilis vela cirkusu kvoli troche ohna. :mrgreen:
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod tulak » čtv říj 4, 2007 17:37

ja používám piezo zapalování u vařiče, pak je to takový lepší a výkonnější zapalovač a po kapsách mám: toto a ač je to legrační tak jsem jednou zůstal stát uprostřed polí v naprosté tmě s utrženým plynem a to zrcátko na svícení, které je ve víčku mi hodně pomohlo, a potom používám: toto a tenhle bazmek musím koupit nový, neb jsem si jednou hrál se štelováním plamene. trochu jsem to přehnal a ocitl jsem se v ohnivé kouli (mohlo by to být parádní varietní číslo) :-)
Už se těším až zapomenu, že zapomínám .....
Uživatelský avatar
tulak
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1115
Registrován: ned črc 10, 2005 9:21
Bydliště: jinde než bych chtěl

Re: Jaky turbozapalovac?

Příspěvekod RUMcajs » pát říj 5, 2007 15:14

RUMcajs píše:Ahoj,
letosni minidovolena v alpach proverila vybaveni a zjistil jsem, ze nejaky "turbozapalovac" co jsem koupil v trafice nechce pri -5ti chytnout.
Ani piezo zapalovace nedokazalo zapalit varic.
Tak jsem ho doma maximalne naplnil, dal na par hodin do mrazaku na -15 a vyzkousel - nefunguje :cry:
Mam zalusk na Silva Helios: http://www.bartsport.cz/zapalovace/silva-helios.
Mohl by jste zkusti nekdo stejnou vec s mrazakem, popr. popsat vase zkusenosti i s jinyma znackama nez jsou k mani na Bartsportu?
Predem dik.


Tak co mladezi? Nenasel se skutecne nikdo, kdo by soupnul svuj zapalovac do mrazaku a dal vedet?
Uživatelský avatar
RUMcajs
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2419
Registrován: čtv lis 24, 2005 15:00
Bydliště: Sligo, Ireland

Příspěvekod Ryba » pát říj 5, 2007 15:25

Mládeži, je to zbytečné. Z bezpečnostních důvodů se zapalovače plní čistým butanem. A ten má bod varu asi půl stupně pod nulou. Takže promrzlým plynovým zapalovačem ne a ne a nezapálíš, i kdyby stál 1000,- Holt musí být na těle. Já mám obyčejný turbáč za kilo a hoří to jak švajc. Hlavní výhodu nevidím v mrazuvzdornosti ale v tom, že prakticky nejde sfouknout. V říjnu na jachtě u Korsiky v opravdu jedovatým fučáku zapaloval porád jak šlak.
Uživatelský avatar
Ryba
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: pon srp 15, 2005 19:21
Bydliště: Brno

Příspěvekod RUMcajs » pát říj 5, 2007 17:03

Ryba píše:Mládeži, je to zbytečné. Z bezpečnostních důvodů se zapalovače plní čistým butanem. A ten má bod varu asi půl stupně pod nulou. Takže promrzlým plynovým zapalovačem ne a ne a nezapálíš, i kdyby stál 1000,- Holt musí být na těle. Já mám obyčejný turbáč za kilo a hoří to jak švajc. Hlavní výhodu nevidím v mrazuvzdornosti ale v tom, že prakticky nejde sfouknout. V říjnu na jachtě u Korsiky v opravdu jedovatým fučáku zapaloval porád jak šlak.


No vida, to je docela prinosnej komentar.
Podle wikipedie ma isobutan bod varu pri -11.7 C.
http://en.wikipedia.org/wiki/Isobutane

Takze to vypada, ze skusim svuj soucasny zapalovac naplnit isobutanem a tim ho podstatne vylepsit. Nepomuze-li to, poridim si jinej.

Mimochodem, jak se to dela v -30ti? Je nejaka jina smes co se pouziva, nebo se to nosi pod bundou?
Uživatelský avatar
RUMcajs
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2419
Registrován: čtv lis 24, 2005 15:00
Bydliště: Sligo, Ireland

Příspěvekod Rujir » pát říj 5, 2007 18:01

RUMcajs píše:Mimochodem, jak se to dela v -30ti? Je nejaka jina smes co se pouziva, nebo se to nosi pod bundou?


Neviem, ako tu, ale trapkovia na Aljaske a na Sibiri pouzivaju sirky. :mrgreen:
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod sobb » pát říj 5, 2007 18:33

Rujir píše:
RUMcajs píše:Mimochodem, jak se to dela v -30ti? Je nejaka jina smes co se pouziva, nebo se to nosi pod bundou?


Neviem, ako tu, ale trapkovia na Aljaske a na Sibiri pouzivaju sirky. :mrgreen:


Jak uz jsem psala, my si zatim vzdy vystacili s normalnim zapalovacem nebo sirkama, sice ne v minus triceti, ale nejakych - 10, 15, mozna 20 urcite. * Vzdy stacilo je mit v suchu, pripadne zahrat v dlani a chytlo to :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Příspěvekod patentik » pát říj 5, 2007 18:35

RUMcajs píše:No vida, to je docela prinosnej komentar.
Podle wikipedie ma isobutan bod varu pri -11.7 C.
http://en.wikipedia.org/wiki/Isobutane. Takze to vypada, ze skusim svuj soucasny zapalovac naplnit isobutanem a tim ho podstatne vylepsit. Nepomuze-li to, poridim si jinej.


Bod varu dost zavisi na tlaku (viz. papinak). Ta uvedena hodnota bude nejspise za atmosferickeho tlaku. V tom zapalovaci je plyn stlaceny, tj. vetsi tlak tj. vyssi bod varu....ne? :((
Uživatelský avatar
patentik
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1323
Registrován: pon lis 6, 2006 11:48
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod RUMcajs » sob říj 6, 2007 9:48

patentik píše:
RUMcajs píše:No vida, to je docela prinosnej komentar.
Podle wikipedie ma isobutan bod varu pri -11.7 C.
http://en.wikipedia.org/wiki/Isobutane. Takze to vypada, ze skusim svuj soucasny zapalovac naplnit isobutanem a tim ho podstatne vylepsit. Nepomuze-li to, poridim si jinej.


Bod varu dost zavisi na tlaku (viz. papinak). Ta uvedena hodnota bude nejspise za atmosferickeho tlaku. V tom zapalovaci je plyn stlaceny, tj. vetsi tlak tj. vyssi bod varu....ne? :((


No, to zacina bejt otazka pro matfyz forum. Prece zapaluju plyn co je mimo uzavrenou nadobu (zapalovac ci bomba).
Mohlo by to souviset s teplotou zazehu (flash point), ale butan ho ma -60 a isobutan ho nema uveden. Tak jako tak, -5 ci -10 v jakych mi zapik selhal, ci -15 co je v mrazaku jsou teploty dost vzdalene od -60ti.
Uživatelský avatar
RUMcajs
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2419
Registrován: čtv lis 24, 2005 15:00
Bydliště: Sligo, Ireland

Příspěvekod patentik » sob říj 6, 2007 12:45

Nejlepsi je to zkusit experimentem - ten vetsinou vsechny teorie vyvrati :)
Uživatelský avatar
patentik
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1323
Registrován: pon lis 6, 2006 11:48
Bydliště: Ostrava

Další

Zpět na Vařiče, zapalovače, nádobí, vaření