Vybíráme plynový vařič

zkušenosti, rady, dotazy.

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Semo » úte srp 6, 2019 23:27

Vysvetlite mi prosim, niekto z regulovanych, co som nepochopil.

Bod varu butanu je -1C, propanu -42C. Bezna zmes je v bombe je 80/20 butan/propan, prip. 70/30. Ak varim v -5C, tak jedine, na com varim je propan a az ten vyvarim, tak mam z bomby tazitko so spliechajucim nedotknutym butanom. Ako ma hocijaky regulator moze spasit?? Jedine, co ma moze spasit su varice s predohrevom, kde sa da bomba otocit dole hlavou, rovnomerne spotrebovavam obsah bomby v pomere naplne a na vytlacenie z bomby pouzivam pary propanu, na co ho tam fakt nepotrebujem vela. A mozem varit az do -42C. Zazitok z regulatora si mozem nasimulovat plne otvorenym Varom2, ale pri -5C s bombou so skoro vyvarenym propanom budem aj tak zrat sneh namiesto pitia vody.
Semo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 905
Registrován: čtv kvě 15, 2008 22:12
Bydliště: Praha, obcas Kosice

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod budo » stř srp 7, 2019 8:17

A pak že je moje metoda (nevyčteno, ale vlastní nápad v nouzi) krátkého ohřevu bomby špatnej nápad :t:t \:D/
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod fps » stř srp 7, 2019 12:22

Semo píše:Vysvetlite mi prosim, niekto z regulovanych, co som nepochopil.

v zimě to chce požívat Primus Winter, -30°C žádný problém
P.S.
někde jsem o tom už na OF s někým psal, že jsme vařili při cca -30°C, a žádný problém
Naposledy upravil fps dne stř srp 7, 2019 15:19, celkově upraveno 2
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod budo » stř srp 7, 2019 13:23

Píšou "Použití plynové kartuše až do -22°C"

Tys na tom vařil v -30°C?
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Etheric » stř srp 7, 2019 16:25

Semo píše: Ak varim v -5C, tak jedine, na com varim je propan a az ten vyvarim, tak mam z bomby tazitko so spliechajucim nedotknutym butanom.

To myslíš vážně??
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Etheric » stř srp 7, 2019 17:09

booze píše:Pokud muzes vyfotit pls sirku plamene napr s metrem?

Moc to vidět nebude.. S Halulite Minimalist na poloviční výkon to šlo lehce přes kraj /průměr 10cm/. Hlavní síla je uprostřed, ale rozlejzá se to. Maj to dobře vymyšlený :smt023
IMG_20190807_175517.jpg
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Semo » stř srp 7, 2019 23:37

fps píše:v zimě to chce požívat Primus Winter, -30°C žádný problém

25% propan, 5% izobutan (bod varu -12C), 70% butan + kus papiera vo vnutri na zvacsenie plochy na odpar.

No neviem, ci ma tych 5% izobutanu az tak vytrhne pri -20C. A ked proste do tej bomby nedodam skupenske teplo potrebne na zmenu tekutej faze butanu na plynnu, tak ma nespasi, ani ak ten papier budu zmotane Leninove spisy. Proste pod -12C mozem vyuzit iba 25% obsahu bomby, pod -2C dalsich 5%. Zvysnych 70% vyuzijem len ak dokazem udrzat bombu zohriatu nad -2C. A to samozrejme bomba pri vareni chladne bezne aj pod teplotu okolia, pretoze odparovanie tekuteho plynu je presne pricnip chladnicky prip. klimatizacie (chladivo R600a je cisty izobutan). Takze bomba aj okolie mozu mat na zaciatku varenia trebars pri +5C a po 15 minutach varenia moze mat okolie stale +5C, ale bomba -5C. Verim, ze uz hodne ludi videlo namrazu na bombe hoci vzduch okolo bol > 0C. Obecna rada NEIZOLOVAT bombu pri vareni je na to, aby si ta bomba brala teplo z okolia, kolko len moze, inak bomba ten butan nepresvedci, aby vyliezol vonku v mnozstve pouzitelnom na varenie.

Vsetko toto elegantne riesia varice s predohrevom a s otocenou bombou, ale ako som si zatial vsimol, tak ich prienik s mnozinou varicov s automatickymi regulatormi vykonu je prazdna mnozina. Tak fakt nerozumiem tomu onanovaniu na regulatormi ako spasitelmi zimneho varenia.

BTW do zimy je asi lepsia tato bombicka - 80/20 izobutan/propan https://www.bergfreunde.eu/msr-isopro-canister-europe/ Na druhej strane, v rozpalenom aute v lete by som ju neskladoval. Tie tlaky pri +50C budu uz asi zaujimave.
Semo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 905
Registrován: čtv kvě 15, 2008 22:12
Bydliště: Praha, obcas Kosice

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Etheric » čtv srp 8, 2019 7:55

Zimní vaření mě nezajímá. Když je na podzim/jaro lehce pod nulou, dá se vařit úplně vklidu opravdu jsem nikdy nezaregistroval, že by se vyvařil jen propan a butan tam zůstal. A to jsme jeli na vařiči bez regulátoru. Pravda, bylo to zdechlý a trvalo to, ale vařilo.
Letos odzkoušim ten regulátor při teplotě pod nulou tak uvidím. No primárně jsem ho chtěl kvůli poklesu výkonu, když z kartuše ubejvá. Jako ten regulátor u čelovky.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod budo » čtv srp 8, 2019 8:03

Semo dík za podnětný pohled na věc. Zvlášť ten průnik množin :-)
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod fps » čtv srp 8, 2019 14:46

Semo píše:
fps píše:v zimě to chce požívat Primus Winter, -30°C žádný problém

No neviem

je mi celkem jedno tvé teoretizování, nejenom já jsem své osobní zkušenosti na OF už několikrát napsal
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod FrantaKrajta » ned srp 11, 2019 9:03

Semo, nic ve zlem, teoretizovani pekne, ale skus ho lepe podlozit :)

1) mnozina neni prazdna, mas nekolik varicu s regulatorem i predehrevem
2) “varim jen na propanu, butan zustane” - mas to nejak podlozene, ze se odparuje jen jeden plyn? fakt do hor netaham chemicke tabulky, ale spousta uhlovodiku s ruznym bodem varu ma ve smesi bod varu nekde mezi, tj chovaji se jako jedna latka...
3) poradnou zimu mas ve vetsi nadmorske vysce, tj i butan samotny se odparuje v x tisicich v minusovych teplotach, na to jsi uplne zapomnel, ten efekt tlaku je vyrazny...
4) vetsina zimnich kartusi ma isobutan (-11C?) a propan (-22C), ne butan (0C). tj zase teoretizujes blbe ;)
5) predehrev je fajn, ale treba horolezci se nekde na uzouckem bivaku nechteji moc srat se zavetrim (bez nej neuvaris nic), obracenou bombou a hadici a skopnout to vsecko do udoli, proto jsou jetboily a reactory tak oblibene.
6) a kartusi v zime mas v perovce u tela nebo ve spacaku, prinejhorsim ji zalejes i treba jen studenou vodou, to taky pomuze
7) uz se mi stalo, ze se mi varic s predehrevem ucpal svinstvem z obracene kartuse, v zime, v -15C, v asi dvou a neco tisicich. Nebylo to mile...U spalovani plynne faze ti to nehrozi
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod budo » pon srp 12, 2019 17:09

Franto k bodu 2) - to je princip destilace :wink:

Sice můžeš smíchat alkohol s vodou a získat tak směs, která má bod tuhnutí (zmrznutí) níž než voda a výš, než samotný alkohol. Ale pokud tu směs přivedeš k varu, tak se ti bude odpařovat nejdřív alkohol a pak voda a to v takovém pořadí a při takových teplotách, jaké mají jednotlivé látky teploty varu. Takže v bodě 2) se Semo nemýlí.

EDIT: Aha ... tak se to asi fakt bude chovat jinak a bude zřejmě záležet na tlaku ... viz https://www.ceproas.cz/public/files/use ... -butan.pdf

EDIT2: mimo tlak půjde asi i o poměr, zřejmě propan-butan jako terminus technicus nemá jednoznačně daný poměr směsi. Viz jiný dokument, též oddíl 9.1 http://www.paliva-jelen.cz/plyn/bezp_list.pdf
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod booze » pon srp 12, 2019 20:25

Etheric píše:Moc to vidět nebude.. S Halulite Minimalist na poloviční výkon to šlo lehce přes kraj /průměr 10cm/. Hlavní síla je uprostřed, ale rozlejzá se to. Maj to dobře vymyšlený :smt023

Diky. :smt023
Dodelej si k nemu nejake zavetri a budes mit lepsi cas potrebny k ohrati kapaliny.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod FrantaKrajta » úte srp 13, 2019 11:52

budo píše:Franto k bodu 2) - to je princip destilace :wink:

Najdi si termin azeotropni smes nebo azeotrop, budes mozna prekvapen :)
(uz jsi asi byl, dle odkazu - ale mrknu na ne az po navratu z cest, na pdf nemam signal ani baterku :) )
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Etheric » úte srp 13, 2019 15:36

booze píše:Dodelej si k nemu nejake zavetri a budes mit lepsi cas potrebny k ohrati kapaliny.

Spíš honim gramy, než sekundy. Venku mám času... A ta trocha plynu navíc mě nevytrhne. Teda ne v našich končinách. Na akci týden a víc nebo do náročnějších podmínek bych ale už přemýšlel jinak ;) Zkusím nějaký závětří vymyslet, až bude zima a budu 4-5 měsíců sedět doma :roll: aspoň se chvíli zabavim...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod mike » úte srp 13, 2019 17:46

FrantaKrajta píše:Najdi si termin azeotropni smes nebo azeotrop...

Diky :smt023 Mne byly ty reci o tom, ze se pri nizsich teplotach spaluje jen propan a pak tam zbude cisty butan, vzdycky podezrele, ale neni to muj obor, a tak jsem ani nevedel, po cem patrat. Ted uz vim :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod booze » úte srp 13, 2019 21:02

Etheric píše:Spíš honim gramy, než sekundy. Venku mám času...

Sak prave rychle uvarit a pak mas cas nic nedelat a nebude te otravovat zvuk varice. To zavetri si alespon vyzkousej. A co ten hrnec s vymenikem uz mas?
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod FrantaKrajta » stř srp 14, 2019 4:10

@Mike, tou poznamkou jsem nemyslel, ze zrovna propan a butan jsou azeotropni, spis jen obecne k Budovi, ze s tou destilaci to je kolikrat slozitejsi ;)

(nekdo povolanejsi? nebo na to mrknu nekdy po navratu z cest)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod mike » stř srp 14, 2019 4:23

Ja vim, ze ne, jelikoz jsem si to nasel ;-) Ale je z toho jasne, ze to fakt neni tak jednoduche a ze bod varu smesi muze byt uplne jinde, nez body varu jednotlivych slozek.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Etheric » stř srp 14, 2019 7:38

Booze: jestli budu vařit vodu 3 nebo 4 minuty je mi fuk. Ale to závětří rozhodně vyzkouším, třeba to udělá větší rozdíl, než si myslím. Jak v čase, tak spotřebě.
Hrnec s výměníkem nemám a nejspíš ani pořizovat nebudu. Je to těžký, do batohu nepraktický, pro jednoho zbytečně velký a taky nejsem zastánce nepřilnavejch povrchů. Dybysme jezdili ve dvou, třech, byla by to jasná volba ale pro jednoho je to overkill
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod booze » sob srp 17, 2019 10:31

Etheric píše:Psal jsem, že plyňák chcu kvůli tomu, že hodlám zas venku začít vařit, víc než vodu. Systémy mě nějak neoslovily, nepotřebuju rychlovarnou konvicu /čímž ale netvrdím, že by se občas nehodila/. Zimu taky řešit nemusím, v zimě nechodím.
S klasickým vařičem mám víc možností, stačí jeden na všechno, hrnec vemu podle situace. Když budu chtít jen vařit vodu, vemu Halulite Minimalist. Když budu chtít oškvařit slaninu, na tom sádle udělat cibulu....a pak to vydrhnout bez starostí, vemu nerez.
Můžu ten hrnec vzít a dát na oheň. Můžu ho dát na jinej vařič nebo někdo jinej může dát svůj hrnec na můj vařič.
Některý akce budou vyloženě o vaření, podle toho, co kde zrovna roste/žije :)
Sezónní dobroty jsou nejlepší.
Zároveň samozřejmě potřebuju nějakou tu odolnost vůči okolním vlivům.
Z plynovejch vařičů jsem měl předtím jen Var, to se ale nedá vůbec srovnávat. Hlavně stabilita hrnce na těch nožičkách
Jak už tu zaznělo, mít hodně peněz, koupim všechny typy vařičů a na každou akci beru jinej. Mě tyhle hračky baví :)

Tak to sry z toho textu vyse jsem usoudil, ze je to vareni pro vic lidi. :-k Nevadi, pak napis jak se osvedcila kombinace pri opravdovem vareni. Zrovna v tydnu jsem varil kureci paelu v inoxovem hrnci a ryze se mi tak pripalila, ze to slo oddelat jen spachtlou po odmoceni. Asi jsem zhyckany varenim na neprilnavem povrchu. Se rozbrecim.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Etheric » sob srp 17, 2019 12:07

Rád bych vařil pro víc lidí, vono to pak i víc baví. Jenže neni pro koho..
U vaření na nerezi musíš míchat a míchat a míchat a míchat, stačí chvilka a je to chycený toť pravda :D
Ať se dívám kde se dívám, pro svý účely nemůžu najít ideální hrnec. Teda našel jsem jeden v domácích potřebách, nerez se sendvičovym dnem, takže by se to nepálilo. Jenže ta váha... No nic, hledám dál.
Najít vhodnej hrnec /hlavně když jde i o váhu/ je těžší, než jsem myslel. Dřív, když jsem váhu neřešil, jó to se vybíralo..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod budo » ned srp 18, 2019 10:23

Etheric píše:Ať se dívám kde se dívám, pro svý účely nemůžu najít ideální hrnec...


Už pár dní vařím na dovolený v Pavlíčkáči vyrobeném z hliníkového mlékovaru po babičce. Má asi 300g i s univerzální kleštičkovou rukojetí, využitelný objem asi do 1,5 l. Vařím v něm sice na tekutém lihu, ale odzkoušený ho mám s VAR2 a to je stran účinnosti velká paráda. Ne že bych to někdy měřil a stopoval. Až přijedu domů, můžu to zkusit porovnat třeba s Jetboilem.
Každopádně Pavlíčkáč je podle mého názoru (pokud člověk nutně netrvá na Ti hrnci o 80 gramech nebo eloxu a jiných nadstavbách nad rámec Al) jeden z vůbec nejlepších hrnců. Když si k tomu uděláš ještě lehké závětří, je to pecka.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod booze » ned srp 18, 2019 11:45

Etheric píše:Najít vhodnej hrnec /hlavně když jde i o váhu/ je těžší, než jsem myslel.

V domacich potrebach se podivej na Tefal Ingenio, je to parada. Braj jsem ted nejaky dvoulitrak na chatu a stal do trech stovek. Povrchova uprava se dobre cisti, snese ohen, je lehky a docela i dovaruje. Je to Alu litina
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod booze » ned srp 18, 2019 11:50

budo píše:Každopádně Pavlíčkáč je podle mého názoru (pokud člověk nutně netrvá na Ti hrnci o 80 gramech nebo eloxu a jiných nadstavbách nad rámec Al) jeden z vůbec nejlepších hrnců. Když si k tomu uděláš ještě lehké závětří, je to pecka.

Nespekuloval si pred lety s DIY Caldera Cone? :-k
Myslim ze v bordelu mam nekde vypocitane radiusy na Ti hrnec. Skoncil jsem u Alu verze, protoze to bylo neskladne. :roll:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod budo » ned srp 18, 2019 15:27

Skončilo to na tom, že každej obchodník s plechama měl napsaného v sortimentu i Ti, ale když jsem tam zavolal, všichni do jednoho řekli, že to tam mají jen napsaný, ale reálně to nikdy nedodávali a nemají na to zdroje. Ohledně toho, jak to narýsovat, jsem viděl na YouTube pěkně návody. Ovšem už mě to opustilo. Teď mám v plánu mnohem jednodušší věc. Zatím jsem to odkládal, ale už to brzo udělám a pak dám vědět.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod booze » ned srp 18, 2019 17:47

A to je? :shock:
Nenapinej
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod budo » ned srp 18, 2019 18:38

Méně. Jen si počkej :-)
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod booze » ned srp 18, 2019 19:38

Neeeeeee. :((
Rektalni ohrev? :-k :mrgreen:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod budo » stř srp 21, 2019 5:32

vole :mrgreen:
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

PředchozíDalší

Zpět na Vařiče, zapalovače, nádobí, vaření