Vybíráme plynový vařič

zkušenosti, rady, dotazy.

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Etheric » pát říj 22, 2021 18:54

mike píše:Na 100 g kartusi nebude hlavne stabilni 21 cm panev

Jsem se stabilitou nikdy problémy neměl, nikdy jsem však nepoužíval vařič těžší, než plná kartuše. U těch menších vařičů byl problém s tím, že plamen šel vpodstatě jen na střed. Stabilita jako taková se dala vždycky vychytat.
Ten vařič s velkým hořákem by na 230g kartuši, např široký Primus, mohl být stabilní dost. I tlak tam bude lepší pro takovýho žrouta
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod mike » pát říj 22, 2021 18:56

Tady prece nejde ani tak o vahu varice, jako o vahu panve s jidlem. Klidne pul kila a navic rozlozeneho do podstatne vetsi plochy, nez ma mala kartuse.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Etheric » pát říj 22, 2021 19:15

Zatím jsem nic nevylil ani nevykydnul, ale je fakt, že na tý malý kartuši se musí dost opatrně. S 230g kartuší je to stabilnější.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Etheric » úte lis 2, 2021 8:23

Zkoušeli jste někdo připojit přes redukci Var na 2kg PB bombu jinej vařič, než Var? Zajímalo by mě, jak se různý vařiče chovají, bo je tam úplně jinej tlak, než v turistický kartuši. V návodu redukce je napsáno, že se nemá používat jiný vařič, než Var. Chápu, ochrana výrobce, ale fungují bezpečně i jiný vařiče přes tu redukci?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Bruca » úte lis 2, 2021 10:12

A to se ti jetboil zdal tezky :-))))
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 441
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Etheric » úte lis 2, 2021 11:15

Jetboil je těžká obrovská obludnost, která není až o tolik efektivnější, aby svou váhu a rozměry ospravedlnila..
2kg bombu samozřejmě na výlety nosit nehodlám, to je pro jinej účel, jen by mě zajímalo, jak si s tím konkrétní vařiče poradí
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Olchor » úte lis 2, 2021 15:41

Běžně plním kartuše z 2kg, takže je v nich i stejný tlak. Vařič funguje. Je lepší kupovat 2kg v létě, kdy tam dávaj letní směs - 60butan40propan.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Etheric » úte lis 2, 2021 16:10

Nešlo mi o plnění, ale o použití vařiče přímo na 2kg bombě. Var na ní funguje úplně v pohodě, ale půjde to i s jinými vařiči?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Olchor » stř lis 3, 2021 7:13

Tlak v 2kg a plněné kartuši je stejný. Takže jde jen o to, jestli je ta redukce kompatibilní nejen s Var ale i jinými vařiči. Řekl bych že ano, ale i některé vařiče nejsou 100% komp. s kartušemi jiných výrobců. Jestli tvůj vařič jede na kartuši Var, mělo by to fungovat.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Etheric » stř lis 3, 2021 9:39

No, s tou redukcí plním kartuše, se kterými je můj vařič kompatibilní, takže netěsnosti nehrozí. Akorát mi přišlo napojovat mini 43g vařič na 2kg bombu jako ideální nápad pro Darwinovu cenu :D
Problém s kompatibilitou jsem měl jen se žabožroutskými kartušemi, maj moc vysokej závit, nebo můj vařič moc krátkou jehlu? Vzhledem k tomu, že kartuše ostatních značek pasujou, platí to první. Navíc Coleman kartuše maj debilní tvar, ouzký a vysoký, oproti třeba Primus je ten rozdíl ve stabilitě kureffsky znát
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Olchor » stř lis 3, 2021 15:28

Etheric píše:Akorát mi přišlo napojovat mini 43g vařič na 2kg bombu jako ideální nápad pro Darwinovu cenu :D


Je úplně jedno, jestli ten vařič stojí na 100g kartuši, nebo 2kg flašce. Je to jen divné na oko, ale zas daleko stabilnější.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Etheric » ned lis 14, 2021 7:01

Tak jsem objednal GSI glacier camp stove, vyhovoval by, ale mám smůlu na kus, takže reklamace. Kus plotny nehoří při polovičním výkonu vůbec, viz foto z jedné a druhé strany.
IMG_20211113_133425.jpg
IMG_20211113_133356.jpg

To je na vaření jídla pěkně na pytel. Achjo, aspoň otestuji, jak se reklamuje na e-outdoor
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Olchor » ned lis 14, 2021 17:00

Než se budeš otravovat s reklamací, zkusil bych vařič rozebrat ( jestli to jde bez větších problémů), vyčistit trysku a podívat se do hořáku, jestli v něm není bordel.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Etheric » ned lis 14, 2021 19:19

Jasně, pak už to nevyreklamuju z důvodu zásahu... Ono to ani moc rozumně nejde. Tak jsem jim ty fotky poslal a uvidím co oni
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Olchor » pon lis 15, 2021 8:31

Koukám na fotku, určitě půjde odšroubovat celý hořák od spodku - ventilu s tryskou. Když nepoužiješ kladivo, nikdo nic nepozná.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Etheric » pon lis 15, 2021 8:41

Asi koukáš na jinej vařič. Jde z toho sundat ten kříž na hrnec a to je celý, nikde žádný šrouby, ani že by byl prostředek zakončen závitem. Okraj jednoho plechu přehnut přes druhý. Prostě to drží napevno. Což evidentně není nejšťastnější řešení..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Olchor » pon lis 15, 2021 15:55

Vařič, který nemá snadno přístupnou trysku- kvůli čištění - bych nekupoval.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Etheric » pon lis 15, 2021 16:24

Je to blbý no, ale co jinýho vybrat v daný kategorii vařičů? To stejný je Primus mimer stove, ale nevím, jestli ten se dá rozdělat nebo ne.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Trekový rodinný plyňák - Pinguin Mantis?

Příspěvekod Vhailor » úte bře 8, 2022 4:49

Trekový rodinný plyňák - Pinguin Mantis?

Zdravíčko,

Mám prosbu o radu s výběrem vařiče. Ač už kempuju roky, asi před 15 lety jsem si pořídil VAR 2... a tím moje zkušenost s vařiči končí. VAR furt zvesela funguje, ale rozrostla se nám rodina, a řeším vařič pro 4 lidi, který v pohodě pojme 3-4 l hrnec. VAR je na tohle už vcelku nestabilní.

Co hledám:
- Plyn
- Stabilita pro větší hrnce + odpovídající výkon
- Spolehlivost a odolnost (nulová šance že se vařič z čista jasna vysype / praskne / shoří)
- bonus za to, aby šel obsluhovat v rukavicích - ale to je spíš bonus

Co moc neřeším
- váha (v rámci možností)
- křesadlo
- závětří (vyrobím vlastní)
- cena. Rád bych, aby vařič vydržel roky, a klidně si připlatím aby to tak bylo.

Když jsem se koukal kolem, narazil jsem na Pinguin Mantis. Podle recenzí jsem nabyl dojmu, že vařič stál ze začátku dost za prd (netěsnil, regulace nefungovala, sám se vznítil, ...), ale Pinguin se snaží a porůznu opravuje různé chyby. Bohužel tím pádem taky nevim, které recenze ho hodnotili ve které fázi vývoje. Má s tímhle vařičem někdo nedávné zkušenosti?

Prípadně, jaké jiné tipy na typy byste měli?

Díky
Naposledy upravil sobb dne úte bře 8, 2022 11:31, celkově upraveno 1
Důvod: sloučeno
Vhailor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 29
Registrován: sob úno 3, 2007 12:56

Re: Trekový rodinný plyňák - Pinguin Mantis?

Příspěvekod Etheric » úte bře 8, 2022 7:04

Mně uvízlo v hlavě toto, bratranec to má a je to hustý, můžeš vařit v libovolným počasí. A je na výběr z různých velikostí hrnců.
https://blacksheepadventuresports.com/2 ... oup-stove/

Jinak Pinguinu se tu můžeš zeptat přímo, reagují, je tu na to vlákno. Schválně, jestli ty chyby už opravili a pohrozili rejžožroutům, že to maj kua dělat líp... Každopádně bral bych tisíckrát radši ten MSR.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Trekový rodinný plyňák - Pinguin Mantis?

Příspěvekod Bruca » úte bře 8, 2022 9:05

Koukni třeba na Robens Fire Moth system.
https://www.4camping.cz/p/sada-na-varen ... th-system/

Zakladnu/zavetri má dost široké, takže se tam dá postavit i větší hrnec nebo pánev.

Jediná nevýhoda, co jsem zatím objevil se týká toho přiloženého hrnce - nějakého "inženýra" napadlo pridelat ucho jen jedním nytem. Takže když častěji slevaš plný esus, tak se ten nyt částečně uvolní a pak se držák trochu protaci. Nebezpečné to není - vždycky se zastaví o kraj esusu po cca milimetru, ale sere to :))

Takže až budu mít někdy čas a chuť, tak tam asi nastřelím jeste jeden menší nýt a bude.

Kdybys byl z okolí Zlína a chtěl se na něj kouknout/vyzkouset, není problém.
Případně bych se ho kolem 800-900 třeba i "zbavil" ;-)
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 441
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Trekový rodinný plyňák - Pinguin Mantis?

Příspěvekod JohnyFK » úte bře 8, 2022 9:31

Ahoj, Mantis mam asi 5 let, pouzivam ho tedy jen v zime, kvuli predehrevu.
Zadne poruchy, zadna nekomtabilnost s kartusemi /pouzivam ruzne znacky/, jsem naprosto spokojeny.
Pridal bych do plusu jeste ten predehrev - lepsí horeni pri nizkych teplotach.
Uživatelský avatar
JohnyFK
účastník
účastník
 
Příspěvky: 261
Registrován: pát říj 14, 2011 10:49
Bydliště: Už zase Stověžatá

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod apuka » úte bře 8, 2022 16:11

Vhailor píše:...kempuji... rozrostla se nám rodina, a řeším vařič pro 4 lidi, který v pohodě pojme 3-4 l hrnec.
Co hledám:
- Plyn
- Stabilita pro větší hrnce + odpovídající výkon
- Spolehlivost a odolnost (nulová šance že se vařič z čista jasna vysype / praskne / shoří)
- bonus za to, aby šel obsluhovat v rukavicích - ale to je spíš bonus

Co moc neřeším
- váha (v rámci možností)
Pokud opravdu "kempujes" a ne chodis na delsi treky se vsim na zadech a vahu az tak moc neresis, tak mam pro Tebe kacirskou otazku - proc si nesezenes kempingovy varic, neco jako toto (nemusi byt zrovna tento, podobnych je vice)? Vse pozadovane splnuje, funguje nejlepe s vetsi (sroubovaci) bombou (ale to Pinguin Mantis taky)... A das na nej i velky hrnec. :wink:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Vhailor » stř bře 9, 2022 8:50

Díky za tipy.

Etheric píše:Mně uvízlo v hlavě toto, bratranec to má a je to hustý, můžeš vařit v libovolným počasí. A je na výběr z různých velikostí hrnců.
https://blacksheepadventuresports.com/2 ... oup-stove/

Jinak Pinguinu se tu můžeš zeptat přímo, reagují, je tu na to vlákno. Schválně, jestli ty chyby už opravili a pohrozili rejžožroutům, že to maj kua dělat líp... Každopádně bral bych tisíckrát radši ten MSR.


Hele, zajímavej nápad. Mrknu na to. Pořád mám nějak větší důvěru ve vařiče u kterých mě nenutí kupovat jejich hrnce, ale zase nebudu si tak moc vymýšlet. A na ty Pinguiny se tu podívám. Pořád jim nemůžu odpustit Aero 2, čili si třeba hezky popovídáme.


apuka píše:Pokud opravdu "kempujes" a ne chodis na delsi treky se vsim na zadech a vahu az tak moc neresis, tak mam pro Tebe kacirskou otazku - proc si nesezenes kempingovy varic, neco jako toto (nemusi byt zrovna tento, podobnych je vice)? Vse pozadovane splnuje, funguje nejlepe s vetsi (sroubovaci) bombou (ale to Pinguin Mantis taky)... A das na nej i velky hrnec. :wink:


Dobře, tady jsem se nevyjádřil uplně přesně. Váhu neřeším až tak moc. V tom smyslu že na rozdíl od některých kamarádů neseškrabávám z plynových bomb lak abych ušetřil gram a nebarvím si spodky na černo protože černá zeštíhluje. Počítám s tím že s vařičem budu chodit... akorát při nabalení věcí po 2 lidi do jenoho báglu už 50 g sem nebo tam nebude hrát úplně zásadní roli :rock: . Nějaký podobný bazmek na cesty autem taky asi pořídím (litinka je litinka), ale tam je mi vcelku jedno co to bude - pokud se to vysype, stejně tahám rezevní malej vařič.
Vhailor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 29
Registrován: sob úno 3, 2007 12:56

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Etheric » stř bře 9, 2022 15:49

Vhailor píše:Pořád mám nějak větší důvěru ve vařiče u kterých mě nenutí kupovat jejich hrnce

Prohlédl sis, jak to funguje? Je to systém optimalizovaný pro rozložení tepla, tudíž hrnce musí být takový, aby fungovaly tak, jak výrobce zamýšlí. Prostě to je set a ne vařič, na kterej postavíš libovolnej hrnec. Páč takhle je to efektivnější. Pro více lidí bych preferoval set oproti klasice vařič + hrnec.
Edit: MSR dělá víc věcí na vyváření pro skupiny
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Vhailor » čtv bře 10, 2022 7:38

Koukal jsem se, a chápu ten princip. A je fakt že to asi nebude blbý nápad, no. Menší flexibilita, ale větší efektivita.
Vhailor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 29
Registrován: sob úno 3, 2007 12:56

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Etheric » čtv bře 10, 2022 10:12

Jasně, a když je skupina, vyplatí se to. Jedna pánev, jeden hrnec a navaříte jídla... ten největší je fakt už kotel, měli jsme ho na akcích pro 3 hladový lidi a bylo to super, hlavně se v tom dalo vyvářet cokoliv, rozložení tepla fungovalo. Pánev taky, obří steak se propekl všude stejně, na klasickým vařiči /ne systém/ by chtě nechtě měl několik černejch míst. Bezový květy v těstíčku byly na kraji pánve stejně hezky usmažený jako uprostřed, co víc od vařiče chtít. Vaření ve skupině je vždycky lepší a výhodnější, my samotáři /ať už nedobrovolní či z vlastního rozhodnutí/, to máme s vařením horší. Sám pro sebe tahat systém, byť s menším hrncem, to by se mi fakt nechtělo.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Vhailor » pát bře 11, 2022 4:30

Steak a bezový květy v těstíčku?? A já naší 3letý dceři rvu těstoviny s omáčkou z rajčat a tuňáka a tvrdim jí jakej jsem gurmán. No nic.
Vhailor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 29
Registrován: sob úno 3, 2007 12:56

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Bossinko » sob bře 12, 2022 19:52

Za mňa doporučujem pre väčšiu skupinu varič, ktorý nestojí priamo na kartuši. Stabilita je výrazne lepšia. Pozeral by som tiež varič so širším plameňom.
Možnosť predhrievania plynu znie fajn, ale reálne som to využil asi 2x (Primus Eta set)

MSR Windpro, Optimus Vega, GSI Pinnacle 4 season (úzky plameň) ?
Bossinko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 147
Registrován: pon led 4, 2010 14:40

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod KeXo » stř bře 16, 2022 1:26

Vyborne su aj od MEVA. Su lahucke, skladne a vykonovo tak akurat. Ja pouzivam Spark a kamos ma zas Hiker. Oba su cenovo velmi dostupne.
KeXo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: stř bře 16, 2022 1:19

PředchozíDalší

Zpět na Vařiče, zapalovače, nádobí, vaření