Vybíráme plynový vařič

zkušenosti, rady, dotazy.

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod dudy » pon zář 28, 2020 6:34

Těžko říct takhle z hlavy.
Co koupit ještě jednu malou bombu a zkusit to?
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Etheric » pon zář 28, 2020 6:49

Bruca píše:pinguinackou

To bude ten problém, Pinguin...
Co zkusit kartuše přímo od Jetboil? Mají i jiné složení, krom plynu obsahují též ethanol
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8081
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Olchor » pon zář 28, 2020 7:47

Troška etanolu je tam kvůli zamrzání, takže jestli to nezkoušel v mrazu tak to tím nebude. Spíš bych tipoval mírné odchylky v konstrukci ventilu různých značek, někdy se pořádně neotevře.
To, že vyšlehne oranžový plamen při zatřesení je normální, do trysky se dostane tekutý plyn.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1003
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Bruca » pon zář 28, 2020 9:17

dudy - ty malé jsou akorát škoda peněz, když za cenu 100g může člověk mít 200g :-)
Škoda, že se do jetboilu nevejde na výšku Coleman c300 performance - šířka je stejná, ale už nejde zavřít

Etheric - nevím, třeba je to jen špatný kus. 450g mi fungovaly úplně bez problémů. A když jsou k sehnání za 150 Kč, tak neber to zas :-))
Zkusím objednat tuto, třeba to bude hořet líp :-)
https://outdoor.online-sport.cz/camping ... 230g-blue/

Olchor - díky za vysvětlení s tím plamenem. Jinak zkoušeno včera venku +-8 stupňů, i večer doma a výsledek stejný. Zkusmo jsem na tu malou kartuš našroubovat vařič Coleman a ten pustil plyn hned napoprvé, takže asi problém v kompatibilitě konkrétního kusu
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 445
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Etheric » pon zář 28, 2020 12:16

Bruca píše: A když jsou k sehnání za 150 Kč, tak neber to zas

No to bych fakt nebral [-(
Za stovku koupíš 110g kartuši isobutanu od GSI a za další stovku je 2kg propan butanu. Plná kartuše mě pak vyjde na směšných 5Kč v případě 100g kartuše, 110g pak na 5,50. Cenu kartuše jako takový já osobně nepočítám, sbírám je po přístřeškách :twisted:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8081
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Bruca » pon zář 28, 2020 13:01

Že bych si je u tebe nechával odborné naplnit? :-))
Nechceš takovou službu začít poskytovat za úplatu? *

Spíš mě napadlo sehnat přepouštěcí ventil a z těch pulkilovek to cpat do těch 100g. Na přepouštění z velkých 2kg asi nemám odvahu. Nehledě na to, že za rok spotrebuju tak necelé kilo plynu, takže nevím, jestli by se mi to vrátilo v rozumné době...
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 445
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Etheric » pon zář 28, 2020 15:21

Jsem si říkal, že bych plnil kartuše, za polovinu ceny nových, ale na to by byl potřeba ŽL a určitě nějaká osvědčení či co, je to plyn. Bez papírů by mi ten byznys brzo stopli a byly by z toho problémy..
Přepouštěcí ventil stojí pár desítek korun a přepouštění z půlkilovek je stejný jako z 2kg, tam jen potřebuješ navíc redukci VAR PB 2kg.
Už delší dobu mě napadá otázka - kazí se plyn? Mám tu 1/4 bomby, deset let stará určitě. Můžu to přepustit a zkusit rozdíl oproti bombě koupený letos
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8081
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Bruca » pon zář 28, 2020 15:56

Myslíš nějaký takový ventil nebo něco "bezpečnějšího"?
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 445
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Etheric » pon zář 28, 2020 16:34

https://m.aliexpress.com/item/328487648 ... 196arZg6yN něco takovýho, s tím můžeš rozlejvat z kartuší 450g do 100g (a naopak). Já třeba plnim ty 100g často do půlky, to stačí na 4-5l vody.
K plnění z bomby koupíš redukci VAR a toť vše.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8081
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod mike » pon zář 28, 2020 17:53

Bruca píše:ty malé jsou akorát škoda peněz, když za cenu 100g může člověk mít 200g

Ty male se prece nekupuji kvuli cene, ale kvuli vaze. Cena plynu bude nejmensi cast celkove ceny.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Olchor » pon zář 28, 2020 18:47

Etheric - plyn se určitě nekazí, může maximálně pozvolna utíkat z kartuše a tím malinko měnit poměr složek. Taky by mohlo po velmi dlouhé době degradovat těsnění ventilu.
Co se týká plnění jako živnost - to by zcela jistě neprošlo, sami výrobci kartuší zakazují jejich znovuplnění. Dá se provozovat jen potajmu mezi kamarády. Ale i tak trochu riskuješ, kdyby to někomu buchlo....
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1003
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Etheric » úte zář 29, 2020 3:56

Olchor píše: Ale i tak trochu riskuješ, kdyby to někomu buchlo....

No právě, někdo ve stanu převrhne vařič a z tý zkázy obviní mě :evil:

Samozřejmě že výrobci kartuší plnění zakazují. Kdyby si to plnil každej doma, neměli by co žrát. Každopádně jsem se ptal plynaře a ten mi říkal, že jediný na co si mám dávat pozor je opotřebení závitu kartuše a těsnění a že to mám plnit venku v bavlněným oblečení, protože nedává jiskry, narozdíl od syntetiky. Taky je nutno skladovat bomby tak, aby případný unikající plyn unikal ven a ne do bytu, PB je těžší než vzduch. Toť prý vše. Každopádně jsem řemeslníka inspiroval, sám používá malý kartuše do pistole připomínající letlampu... :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8081
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod mike » úte zář 29, 2020 4:29

Etheric píše:Taky je nutno skladovat bomby tak, aby případný unikající plyn unikal ven a ne do bytu, PB je těžší než vzduch.

To mne zaujalo. Jak bys to chtel udelat, kdyz mas jen ten byt?

Nemel by to byt problem, plyn smrdi a to prave proto, abys unik hned poznal (pridavaji se tam smradlave merkaptany). Kdyz jsem byl maly, meli jsme doma plynovy varic i karmu a kdyz se neco jen lehce nepovedlo, smrdelo to fest. Navic to neni jedovate, to svitiplyn byval jine kafe (ten se nezakecal).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Etheric » úte zář 29, 2020 5:48

Mám místnost, která má průduch hned u podlahy směrem ven, ten je kryt 2x ocelovou jemnou síťkou kvůli hmyzu a myším. Tak to může po zemi uniknout pryč. Nebo to můžu dát do garáže. Lidi v paneláku na balkon nebo do sklepa..
Plyn smrdí, ale jak ho chceš cítit, když se drží těsně u země? Čuchat u podlahy?

Btw nevím jestli si dobře pamatuju, ale nebejvaly dřív 2kg bomby zálohovaný? Dnes si ju musíš koupit za 600 a pak jen měníš za plnou. Bomba však přechází do tvého vlastnictví, 600 zpátky nedostaneš. Na to se jim můžu vyprdnout, dal jsem poptávku mezi místní bezdomovce a třetí den byla bomba na světě, stála mě flašku vodky v akci za stovku :mrgreen: Jo a mám ještě jednu 2Kg bombu, kdyby někdo chtěl, nechám za stovku plus cenu dopravy ;) 600 by za ten obal dal jen vůl..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8081
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Olchor » úte zář 29, 2020 7:26

JJ, po různých bazarech se dá 2kg sehnat za pár šupů. Ale bacha na expiraci tlakového atestu. Já takhle chtěl použít zděděnou lahev, asi 2 roky stála ve sklepě. Už mi ji na výměnu nevzali.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1003
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Etheric » úte zář 29, 2020 7:33

U nás to baba neprohlíží. Do jednoho kouta dáš prázdnou, z druhýho vezmeš plnou. Mám bombu, na který je vyraženo 130Kčs, ta už má tedy asi dávno po expiraci :mrgreen:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8081
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod dudy » úte zář 29, 2020 10:10

Jde o expiraci tlakové zkoušky, ne o expiraci obalu jako takového.
Mám potápěčské bomby z roku 1982 a májí platnou tlakovou zkoušku a tam se dělá po pěti letech.

A až ji půjdeš vyměnit, tak můžeš dostat zase třeba funglovku.

Jestli ji nemáš doma kdovíjak dlouho, tak by měla mít tlakovou zkoušku platnou, protože ta je platná deset (15) let a z plnírny na výdejní místo by prošlou, nebo takovou, co za měsíc končí, nepustili.
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Etheric » úte zář 29, 2020 11:33

Na jedný je v místě kde má být revize vyraženo " 6 9 2" /6.1992?/ a na druhý "89" a za tím ne přímo vyraženo, ale jakoby jehličkami vyťukáno cosi a u toho číslo "13 28"...nevim...přitom ta druhá je letos měněná, pravda že na benzince.... Ta první je přímo Flaga ještě s nově vypadající samolepkou, kde je u telefonního čísla předvolba 0626 :D
Moc moudřejší z toho nejsu, ale jak říkám, baba na výdejně na nic nekouká.. Flaga si holt udělá revizi novou, no..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8081
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod mike » úte zář 29, 2020 16:30

Etheric píše:Lidi v paneláku na balkon nebo do sklepa.

Nebydlim v panelaku a sklep ani garaz nemam. Balkony mam na zapad, coz je fajn na pestovani rajcat, ale plyn bych tam fakt nedaval, v lete tam muze byt i pres 50 stupnu :)

Etheric píše:Plyn smrdí, ale jak ho chceš cítit, když se drží těsně u země? Čuchat u podlahy?

U podlahy se drzi plyn, ale ne merkaptany, ty ucitis bezpecne.

Kartuse (original, neplnim) mam normalne v komore a nebojim se jich.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Etheric » úte zář 29, 2020 16:53

mike píše:Nebydlim v panelaku a sklep ani garaz nemam.

Tak vem igelitovej pytel, dobře ho prohlídni zda není děravej, zabal do něj bombu a dej kamkoliv v bytě. Když bomba začne ucházet, pytel se nafoukne. Jednoduchý řešení.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8081
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod mike » úte zář 29, 2020 16:57

Neresim problem, ktery neexistuje ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod dudy » úte zář 29, 2020 17:20

Plnit bomby v jednadvacátém století je hodně na pováženou.
Nejen že se to nesmí, zbytečně to zavání průserem, je to hrozná pakárna, ale v době, kdy můžu mít za pár korun kvalitní isobutan do toho lejt propánabutána kerej hoří mizerně když je nad nulou...
To je jako po večerech doma balit tabák na vykuřování skleníků do dutinek.
Jó plníval jsem jako o život, ale za komančů, či těsně po, kdy se k VARu 1 nedaly sehnat bomby a my je v imperialistické cizině v koších na parkáčích
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Etheric » úte zář 29, 2020 18:19

Kupovat 110g plný kartuše, nedoplatim se
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8081
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Bruca » úte zář 29, 2020 19:14

Ještě by pak šlo přepouštět třeba z těchto kartuší, a to by se dalo dostat na nějakých 30 kaček za 100g kartuš. To už by bylo asi použitelné
https://www.hanibal.cz/pinguin-kartuse- ... gKztPD_BwE

Adaptér z této na šroubovací od pinguina jsem zkoušel a nefungoval špatně. Tedy aspoň s butanovou kartuší campingaz a vařičem robens fire moth systém. Teda dokud kartuš stala. Jak spadla, začalo to být zajímavé :-))
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 445
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod dudy » úte zář 29, 2020 19:49

Já teda, když narazím na akci, jich koupím třeba deset.
Běžně se dají sehnat okolo šedesáti korun.
To je i kdybych jezdil každý víkend tři tisíce za rok, dvěstěpade měsíčně, osm korun na den.
To mi nepřijde pro člověka co dá 8 500 za džíny YSL, šňůru ke stanu osm stovek a odlehčí za sto tisíc, mnoho...
:wink:
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3963
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod mike » úte zář 29, 2020 20:48

:) coz mi pripomina, jak jsem je v Italii kupoval asi za 8 Euro a jak byl rad, ze jsem sehnal aspon neco. Zas to ale byly MSR s isobutanem.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Etheric » stř zář 30, 2020 3:46

dudy píše:To mi nepřijde pro člověka co dá 8 500 za džíny YSL, šňůru ke stanu osm stovek a odlehčí za sto tisíc, mnoho...
:wink:

To vše mám hlavně díky tomu, že šetřím na takovejch věcech jako plyn ;) 3k za rok ušetřený na plynu je dost peněz. Já zas nerad šetření stylem rvát si od huby. Doplníš doma kartuše, změníš operátora, dodavatele energií a bum 10k za rok jak prd... Navíc mi teď klesl příjem.
Neříkám, že je nutno plnit striktně z 2kg PB, i na plnění z 1/2kg kartuší se dá ušetřit a to plnění je jednodušší
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8081
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Bruca » čtv říj 1, 2020 4:54

Tak mi včera přišla nová 100g bomba. Tentokrát Coleman c100 extrem, ať je i na zimu :-))
Samozřejmě funguje naprosto bez problémů, ale když jsem znovu zkusil připojit malého tučňáka, tak plyn opět nešel. Takže chyba v malé kartuší, to se mi ulevilo :-))
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 445
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod fps » pát říj 2, 2020 17:46

máte někdo ozkoušeno že funguje Coleman Xtreme Gas i ve velkém mrazu? píší -27°C? mam ozkoušeno že funguje i v cca -30°C Primus Winter Gas, ale ta má kromě zimní směsi i uvnitř absorpční papír který pomáhá, u Coleman Xtreme Gas píši pouze "směs byla vytvořena pro použití v extrémně chladných podmínkách", což se mi moc nezdá že by stačilo?
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod nukleon » sob říj 10, 2020 14:24

Ahoj, můžete mi pomoci s výběrem plynového vařiče v cenové relaci cca 1 500 kc?
Vařič chci vozit na motorce, tudíž skladnost velkou výhodou.
Dále možná specifický požadavek - chci vařič s podstavcem s vlastními nozkami. Zdá se mi že jsou stabilnější a mají níže těžiště.

Nějaké jsem našel na alze ale fakt se v tom vůbec nevyznám.
Diky za tipy
nukleon
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: sob říj 10, 2020 14:18

PředchozíDalší

Zpět na Vařiče, zapalovače, nádobí, vaření