Vybíráme plynový vařič

zkušenosti, rady, dotazy.

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod FrantaKrajta » sob črc 27, 2019 13:45

@booze, ten hrnec Primus EtaPower je s navarenym vymenikem, ze? To by pak (u vhodneho varice s sirsim plamenem) odpovidalo, srovnavat s normalnim hrncem se uplne neda. Ale vypada i vahove taky fajn, plus vymenik, to ano! Jen musi na varici sedet jak prdel na hrnec, chce to vyzkouset s tim konkretnim, aby z varice nepadal ;)

Taky dik za info!

Mne ten Halulite 1.8 nepripada vubec spatny, i ty moje casy a spotreba na GSI 4-season varici mi prisly ok, schvalne ho pak nekdy zkusim na VAR2. Ale primo s tvymi vysledky je srovnavat nechci, kazdy muze testovat jinak a ja ho jel na plny vykon, coz bylo myslim trochu zbytecne (dost tepla utikalo okolo). A samozrejme nevim, jak se hodi na to SOTO ci ne.

Jeste slibeny test MSR Reactor na skoro prazdne kartusi (Pinguin 230g, 4-season mix, zbyvalo 25g z 230g na zacatku testu, vzdy do plneho varu nebo vycerpani kartuse (kartusi jsem nechal vzdy ohrat cca na pokojovou teplotu, na horach by jsi ji proste mel ve spacaku nebo podlil v misticce trochou tekute vody):
0) start testu, zbyva 25g plynu v kartusi
1) 3:10, spotreba 10g plynu, zbyva 15g v kartusi
2) 3:45, spotreba 10g plynu, zbyva 5g (!) v kartusi
3) 1:20, varic postupne chcipnul, voda ohrata na cca 45st.C (jeste by mozna trochu stoupla, vymenik i teleso varice jeste peknou chvili hralo, i normalne se voda stale dal vari jeste peknou chvili i po vypnuti varice)

Kartuse vycerpana uplne do prazdna. Za mne skvely vysledek. To, ze uvaril 1l vody na kartusi s patnacti gramy (6.5% plne kapacity, s minimalnim tlakem plynu!) jen o minutu a neco pomaleji, nez s plnou kartusi, je vyborne.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod booze » sob črc 27, 2019 14:10

Ano je s navarenym vymenikem. Nemam problem s nim varit na jakemkoliv varici. Drzi dobre.
V tom Halulite jsem mel moznost varit a nebyl jsem z nej 2x odvareny :wink: na velke vareni je uzky.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod mike » sob črc 27, 2019 22:59

Ha, booze je bek. Odvykacka tedy dopadla dobre? ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Etheric » ned črc 28, 2019 7:49

Booze, děkuji ;)
Ten Primus jsem našel, verze 1,7l má 347g a 17x9cm. To je pro jednoho na královský vaření. Popřemýšlím o tom. K tomuhle hrnci ale bude potřeba nosit i misku, dlabat přímo z něj se mi nejeví jako zrovna pohodový. A taky asi klesne větruvzdornost, kvůli tomu, že bude hrnec vejš nad vařičem.
Btw ten Windmaster nemá až tak moc úzkej plamen. Ve tmě je to vidět líp
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod booze » ned črc 28, 2019 11:58

mike píše:Ha, booze je bek. Odvykacka tedy dopadla dobre? ;-)

:D pokud vse klapne, tak jeste bude pokracovat. [-o< ze bych jeste sklidil, na zimu bych prodal kravku a na jare uz nezaseju. :wink:

@etheric da se z neho i jist, ale mas pravdu proc nevyuzit vnitrek a nenaskladat tam misku, kleste hrnek, zapalovac, hadru. Ten vnitrni prstenec jde sundat a pokud nejses dlato, tak si vymenik prizpusobis na svuj varic. Taky jsem to tak udelal.

Pokud muzes vyfotit pls sirku plamene napr s metrem?
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod sobb » ned črc 28, 2019 13:08

mike píše:Ha, booze je bek.
jsem četla bejk ... :oops: :mrgreen:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Etheric » ned črc 28, 2019 18:34

booze píše:vymenik prizpusobis na svuj varic. Taky jsem to tak udelal.

Můžeš pls vyfotit? Tenhle hrnec beru jako dobrej nápad na větší akce nebo akce, jejichž cílem bude vaření venku. Na běžný toulky je pro jednoho zbytečně velkej.

Plamen vyfotim, samotnej je jako letlampa, po dně ešusu se ale rozleze. Na klasickej vařič to samozřejmě nemá co do šířky plamene
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod vonkreuz » ned črc 28, 2019 19:17

Mám první verzi hrnce Primus Eta Pot 1.0l (cca rok 2010). Průměr je trošku větší než 250/500g kartuše. Na tepelný výměník jsem si ze spodu naznačil kde budou nožičky vařiče a svrchní ochranný kroužek jsem propiloval modelářským pilníkem. Stabilita zaručená. V kombinaci s originál Primus Windscreen vysoká ochrana a účinnost. Díky propilování je horní okraj závětří výše než horní okraj výměníku (dno hrnce).
Pro dva lidi vyzkoušené a ověřené vč. vaření těstovin, rýže. Vařič používám Primus Express, který byl v setu s hrncem a zavětřím.

Do kempu a občas na doma mám Primus EtaPot 3l a pro 4-5 členný manschaft super. Lepší je požívat VAR2 kvůli šíři dna.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod mike » ned črc 28, 2019 20:12

@sobb: je videt, na co myslis :twisted:

https://www.youtube.com/watch?v=I-9dthiJw-Q (i kdyz v pripade boozeho uz asi spis tohle: https://www.youtube.com/watch?v=-WIwQlM ... tu.be&t=42 ;-))
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod booze » ned črc 28, 2019 20:44

Etheric píše:Můžeš pls vyfotit?

Nooo tak jako urcite. Jestli si na to vzpomenu. 8-[
vonkreuz píše:Do kempu a občas na doma mám Primus EtaPot 3l a pro 4-5 členný manschaft super. Lepší je požívat VAR2 kvůli šíři dna.

Doma pod tim topis jak? Doma mam sporak se sredovym plamenem, ale na chate mam klasickou moru a moc to na ni nefunguje, krome maleho horaku teda.
mike píše:videt, na co myslis

Na bejkarny :-..
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod vonkreuz » ned črc 28, 2019 20:55

Mám doma plotnu s hořáky s plamenem do boku. Na 3l vařič používám střední velikost a cajk.

Ve čtvrtek jsem nad VAR2 pověsil 10l kotlík a uvařil buřt guláš. Ale něco širšího jako je Primus Mimer bude lepšího.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod booze » ned črc 28, 2019 21:02

VAR vydrzi hodne. Taky jsem na nem zavaroval 10l mostu.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod budo » pon srp 5, 2019 18:37

K čemu je dobrý regulátor tlaku? Třeba v zimě v mrazu kompenzuje nízký tlak v bombě? (Kterýžto "problém" standardně řeším krátkým ohřevem bomby ve vlažné vodě.) Nebo nabízí ještě nějaké další benefity?
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Michal82 » pon srp 5, 2019 19:43

Reguluje tlak - je tam větší díra, hořák je navržen tak aby jel i s velmi malým tlakem, takže v zimně nebo když je kartuše už poloprazdna horak jede prakticky stejně no a pokud je v teple vysoký tlak tak se ,,díra” uzavírá aby to nepustilo moc plynu.

Kdežto horak bez regulátorů jede s novou bombou ok a pak jak ubiva tlak jede hůř a hůř.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod budo » pon srp 5, 2019 20:52

Jasně, takže to jsem pochopil tak nějak dostatečně a nic dalšího to neznamená, takže regulátor pro mé potřeby nutný nebude. To se možná hodí těm, kdo lezou v mraze do výšek. Já v mraze v našich běžných výškách vodu na malý výkon aspoň trochu přihřeju. Pak do ní ponořím bombu a ono jí to nakopne a už to fičí. Obzvlášť dobře se to praktikuje na Jetboilu.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Etheric » úte srp 6, 2019 16:40

Ten regulátor tlaku jsem chtěl ze stejnýho důvodu, jako konstantní odběr energie u čelovky. Nymlych ten stejnej problém. Bez regulátoru, když je zdroj napůl prázdnej, výkon znatelně klesne..
Potřebuju, aby i ke konci kartuše vařič podával výkon, přičemž se fakt nehodlám srát s nějakou vodní lázní pod bombu atd.. Regulátor je sakra dobrá věc, vařič se ti doslova přizpůsobí okolnímu počasí ;)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod budo » úte srp 6, 2019 17:46

V případě, že nebude jako u MSR PocketRocket2 a dtto Deluxe znamenat dvojnásobek ceny, rád si ho užiju.
Jsou rozumné varianty?
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod sobb » úte srp 6, 2019 17:56

Zajímavé. Vařím na vařičích bez regulátoru v rozličných klimatických podmínkách i nadmořských výškách a regulátor mi nechybí (předpokládám tedy, že VAR a jemu podobné vařiče, regulátor nemají :) ) Asi budu muset nějaký takový vařič odzkoušet, zda je to tak výrazný rozdíl, že bych si toho všimla ...
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod mike » úte srp 6, 2019 17:59

O cem nevis, to ti nechybi. Mne driv Jetboil taky nechybel a dneska by mi chybel hodne ;-) Nebo UL perovka. Atd.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod budo » úte srp 6, 2019 18:03

Umím si představit, že v 5k mnm je to jiný, ale pozemchodka jako já, co zažil největší outdoor CZ hory v zimě, bez toho zatím vydržel. Jak říkám - pokud neplatí striktně 2x vyšší cena, rád si regulátor užiju.
Uživatelský avatar
budo
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4034
Registrován: pát kvě 29, 2009 20:54

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod sobb » úte srp 6, 2019 18:08

mike píše:O cem nevis, to ti nechybi. Mne driv Jetboil taky nechybel a dneska by mi chybel hodne ;-) Nebo UL perovka. Atd.
To sice ano, ale ty vařiče prostě fungují dobře a nevím, jak by měly s regulátorem fungovat výrazně líp (časy vaření nesleduji a jsou mi fuk). Vařili jsme na nich i v těch pěti tisících. Uvidím, až někde odzkouším.
Třeba takový Jetboil mi nejen nechybí, ale ani ho nechci :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod booze » úte srp 6, 2019 19:21

budo píše:K čemu je dobrý regulátor tlaku? Nebo nabízí ještě nějaké další benefity?

Pokud mas hrnec s vymenikem, tak pokud neco chces tahnout (popr ryze, husta polevka miso), tak ti staci maly plamen, coz se u klasickeho varice dost blbe dosahne. takze ten regulator ma smysl.
Mohl bys pak udelat nejake video s porovnanim vareni na varici s regulatorem a bez.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod mike » úte srp 6, 2019 20:42

sobb píše:Třeba takový Jetboil mi nejen nechybí, ale ani ho nechci :wink:

Ja jsem takhle nechtel treba bezkontaktni platebni kartu. Dokonce jsem byl nastvany, kdyz mi ji vnutili, protoze normalni uz nedelali. No a dneska v naproste vetsine pripadu platim bezkontaktne a jeste jsem si poridil i bezkontaktni nalepku.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod sobb » úte srp 6, 2019 21:05

:lol: Jenže to jsi nejspíš nevěděl, co nechceš a z jakého důvodu, já to vím :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod mike » úte srp 6, 2019 21:17

Praveze vedel, proto jsem byl nastvany, mam pocit, ze jsem to sem i psal. Jenze jsem netusil, jak moc je to pohodlne a jelikoz jsem pohodlny, pohodlnost prevazila :twisted: No a ty to mas s Jetboilem mozna uplne stejne ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod sobb » úte srp 6, 2019 21:21

Právě, nevěděl jsi, jak je to pohodlné. Já na vařiči opravdu vařím (a to nejen vodu na zalití pytlíku, jak to děláš Ty), což by naopak s Jetboilem bylo krajně nepohodlné :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod mike » úte srp 6, 2019 21:27

Jetboil je rychlovarna konvice, takze se na vareni nehodi, ale ty nevis, jak je pohodlne mit venku rychlovarnou konvici ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod sobb » úte srp 6, 2019 21:30

... a k ní se tahat ještě s vařičem na normální vaření. Jedině, že bys mi dělal osla ... nebo soumara, za mrkvičku :wink: :twisted:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod mike » úte srp 6, 2019 21:31

Na to si asi budes muset najit jineho osla :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod sobb » úte srp 6, 2019 21:44

Pán mrkvičku nerad? :twisted: Tak holt Jetboil nebude, jsem to říkala :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

PředchozíDalší

Zpět na Vařiče, zapalovače, nádobí, vaření