Vybíráme plynový vařič

zkušenosti, rady, dotazy.

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Etheric » pát črc 22, 2022 12:25

@ntz: není to tučňák, nýbrž rostlina, ale vim, říká se tomu tučňák ;)
Jinak mám na tu firmu podobnej názor. Nepodporuju značky, kde většina sortimentu je z katalogu Číňana, kterej to prodává pod různými značkami. To už radši koupim přímo od toho Číňana, když už. Proč do toho tahat prostředníka. Jinak taky upřednostňuju věci made in kdekoliv mimo Čínu, Bangladéš a podobně.
Ale zpět k tématu - proč kopírovat něco, co se prodává pod x jinými značkami? Proč raději nevymyslet svůj superhyper vařič a zasloužit si tak místo vedle kvalitních outdoor značek?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8036
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod apuka » pát črc 22, 2022 13:30

ntz píše:(v 90% - pokud je to mozne) pouze made in EU veci ..

nechci aby to znelo hloupe, ale (ekologicky) zodpovedne chovani neni jenom o tom tridit plast .. snazim(e) se nekupovat si furt hromady zbytecnejch veci, snazim(e) se nekupovat nic z ciny
Eeee...

Ono kdybys zacal zjistovat opravdu do hloubky, tak bys asi byl prekvapeny, ze kolik veci "Made in EU" (nebo CZ) se sice opravdu vyrobi zde, ale skoro vsechny soucasti, ktere na vyrobu pouzivaji pochazi z Ciny/Bangladesu/Taiwanu/Vietnamu/...
Takze to ekologicky zodpovedne chovani dostava na frak mozna jeste vice, nez kdyz si koupis neco napr. od Pinguinu. Si predstav (teoretickou, ale docela moznou) kombinaci, kdyz si chces koupit rekneme GTX bundu od Milletu (je to hodne zjednodusene):
- eptfe se vyrobi v Cine a preveze se do USA
- PU se vyrobi v Cine a preveze se do Velke Britanie
- z PU se udela PU folie v GB a preveze se do USA
- v USA se z ePTFE udela membrana GoreTex a nalaminuje se na ni PU folie
- cely GTX laminat se preveze do Francie
- v F Millet nalaminuje na vlastni svrchni latku (nylon, vyrobeni nekde v Cine a dovezeny do F) ten GTX laminat, pripadne 2.5-tou nebo 3. vrstvu
- v lepsim pripade Millet v jine sve fabrice v F usije bundu "Made in France"
To jsem, samozrejme ani v nejmensim nezapocital, kde a jak se vyrobi nite, pasky na svy, zipy, ...

Je potom ekologicky vyrazne horsi, kdyz si koupis bundu od cinskeho vyrobce (nebo jineho, co si necha vyrabet v Cine, napr The North Face), kde se vyuzije prakticky vse vyrobene v Cine a (skoro) nic se neprevazi pres pulku sveta krome hotoveho vyrobku? (Gore vyrabi i v primo v Cine, kde ma k dispozici prakticky cely retezec materialu i vyrobnich fabrik na vsechno.)

Abychom zustali u varicu, i kdyz se varic udela "Made in EU"/GB/USA, tak Ty se nedozvis, odkud pochazi titam, ocel, pripadne jine kovy a soucastky pouzivane na vyrobu. Nejspise velka cast z toho bude nakonec z Ciny nebo Indie. A to jsi zase u otazky, jestli je ekologictejsi si dovazet na nekolikrat titan, ocel a jine veci pres pulku sveta nebo mit vsechno "z mistnich zdroju", tam to zkompletovat a prevest jen hotovy vyrobek.

Tim vsim jen chci rict, ze premysleni "nic nekoupim z Ciny, abych byl ekologicky" je vetsinou totalni ulet a jen pohled na posledni clanek ve slozitem retezci. At se jedna skoro o cokoliv.
Kdyby nekdo chtel byt ekologicky, tak si nekoupi zadne bavlnene (to same s ruznymi funkcnimi, napr. Power Dry) tricko - taky se to prevazi pres pulku sveta, at to vyrabi kdekoliv kdokoliv a vubec pestovani ba taky neni uplne ekologicke - ale koupi si od ceske firmy tricko ze lnu/konopi/viskozy (pokud se vyrobi u nas). Ale ani tak nema velkou sanci sehnat vyrobek, kde nebude nic, co nepochazi alespon na urovni zakladnich materialu z druhe strany Zeme.

Jo, nemam nic proti tomu, kdyz nekdo bojkotuje vyrobky z Ciny a ma na to nejaky rozumny duvod - jen si neni treba lhat, ze kazdy duvod je rozumny. Jak videt vyse, vetsinou si Cinu bude kupovat stejne, jen ho mozna bude hrat myslenka, ze je tam napsane "Made in EU/CZ".
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod ntz » pát črc 22, 2022 14:03

@apuko, skutecne kvalitni uvaha ... predpokladam, ze ted pises cast cislo 2 a sice mensi traktat napr. na tema zbytecnosti trideni odpadu .. prosim usetri me toho ..

vis jak rika tomu (neskutecnymu) blabolu co jsi napsal ? relativizace ..

a apropos je mi 42 a nepotrebuju, aby me nekdo "oteviral oci" za pouziti hesel typu "kdybys zacal zjistovat opravdu do hloubky, tak bys asi byl prekvapeny .."
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod apuka » pát črc 22, 2022 14:28

Ne, to co jsem napsal neni zadna relativizace - to je jednoduse dnesni globalizovana skutecnost, ktera je pekne skryta pred ocima, pokud se o to nezajimas.

Svoje uvahy o psani neceho o zbytecnosti trideni odpadu si nech pro sebe. Co jsem napsal neni o zbytecnosti ekologickeho mysleni, ale o tom, ze se za peknymi slovy casto - v drtive vetsine nechtene - schovava schovava sotek, ktery se naramne chechta... Ono i ty ekologicke veci jsou hooodne slozite a neda se to jen tak odbyt jednou nebo dvema frazemi, co dodrzuji. To je vsechno jen - opakuji, vetsinou nechteny - fasadizmus.

Ja vim, ze to je vec, kterou malokdo chce slyset a kdyz slysi, zacne utocit proti tomu, co to napise (viz i pripad Tveho prispevku). Misto toho se zkus podivat podrobneji na jakykoliv kus Tveho vybaveni/obleceni, kde jsi se dal na to, ze nechces nic "Made in China". Dam ruku do ohne, ze min. z 95% najdes v ruznych obmenach to, co jsem napsal. Pokud ne, smeknu pred Tebou klobouk a verejne se omluvim (i kdyz nemam za co). Ale do te doby radeji nic o tom nepis.

Jeste se zamysli nad timto: Pokud uvidis nekde vedle sebe dve znackove veci (klidne i od stejneho vyrobce) ke stejnemu pouziti, oba maji napsano "Made in EU", maji stejne parametry, vyrobene jsou ze stejnych materialu a zkusenosti uzivatelu jsou naprosto srovnatelne - jen rozdil v cene je min. tak 30-40%. Ktery z tech vyrobku si vyberes?
Pricemz jediny opravdovy rozdil je v tom, ze ten levnejsi pouziva veci nejvyssi kvality ale nepise nic o puvod vyuzitych materialu a surovin k nim a druhy garantuje, ze vsechny pouzite materialy a suroviny na vyrobu tech materialu jsou taky "Made in EU".

Ano, existuji vyrobci a jejich rady, kde se snazi pouzivat vsechno, co se da a kde se to da zjistit z "mistnich zdroju" - ale ty rady se casto tezko shaneji, protoze se tezko prodavaji. Protoze se lidi koukaji halvne na to, kde byl ten vyrobek byl vyrobeny, ne odkud pochazeji suroviny a materialy.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod ntz » pát črc 22, 2022 18:56

samozrejme (a bohuzel) mam asi docela dost veci made in china .. snazim se tomu ale vyhybat .. pokud je to mozny, koupim si klidne i drazsi a rekneme pro me horsi vyrobek pokud je fakt made in EU .. to stejny mame napr. s jidlem, proste nekupujeme zbytecne zahranicni jidlo (mlecny vyrobky, ovoce, zeleninu, atd) samozrejme s povolenejme vyjimkama typu spagety italsky a olivovej olej reckej .. to je v poradku

tohle tema zacalo kvuli pinguinovi ... at to tam taky skonci .. pinguin proste dela business pro $$ protoze ma vse od trekovejch hulek a koliku na stan pres nadobi po obleceni a ja nevim co .. to je mi vrcholne nesympaticky ... jsou tady znacky ktery neuhnuly (sir Joseph, Tilak, Leki, Manfrotto, Hanwag, aj) .. Pinguin neni znacka pro me (i z politickejch duvodu krome ekologickejch) a s prominutim rict, ze moje (ekologicke) duvody jsou marne, protoze se to stejne vyrabi v cine - tomu se proste rika relativizace .. to je proste holy fakt .. me osobne (muj osobni nazor) pripada relativizovani na tehle urovni doslova dementni .. sorry .. sak se bavime, rikam jen, co si myslim .. neni treba si to brat nejak dramaticky osobne .. nerikam @apuko, ze ty jsi hloupej nebo ze ty jsi dementni .. rikam, ze tvoje relativizovani na tehle urovni mi pripada pitome ...

napr. si nikdy nic nekoupim v Decathlonu i kdyby to bylo nejlepsi vybaveni na svete a davali to zadarmo !!! Proste ne, Decathlon je jedno velke $$ made in china (z 90%)
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Etheric » pát črc 22, 2022 20:03

ntz píše: ma vse od trekovejch hulek a koliku na stan pres nadobi po obleceni a ja nevim co .. to je mi vrcholne nesympaticky

Jo. Radši dělat třeba jen a pouze ty vařiče a nádobí, ale dělat to pořádně. Dělat myšleno jakože dělat sami, ne si vybrat z katalogu a nechat na to prdnout svý logo. To si rovnou můžu u Číňana objednat ten vařič s logem, kde bude moje jméno a můžu mít vařič s potiskem Eric namísto Pinguin, bude to identická věc, jen s hezčím názvem :-D
Nicméně svoje jméno bych Číňanovi nesvěřil, nechci ho prznit. Když už bych měl mít svůj vařič se svým jménem, tak si ho vymyslím sám. Pokud to nezvládnu, nejsu hoden vařiče vyrábět. Jak prosté.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8036
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod mike » pát črc 22, 2022 20:37

Zas trochu brzdete, panove.
ntz píše:pinguin proste dela business pro $$

Kazda firma dela business pro $$. Jen na to jdou ruznymi zpusoby, Pinguin si vybral tenhle. Asi to nejak funguje, jinak by museli firmu zavrit.

Etheric píše:To si rovnou můžu u Číňana objednat ten vařič s logem

Muzes, ale to jsi jeden a par dalsich. Vetsina lidi tohle resit nebude, nechce objednavat z Ciny, mesice na to cekat a pak se jeste dohadovat s parazity na celnici. Chteji standardni sluzbu se zarukou a servisem. Jak uz psali panove vyse. Pinguin si zalozil obchodni model na tomhle, libit se vam to nemusi, a tak to proste nekupujte.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Etheric » sob črc 23, 2022 5:58

Chápu. Ale pak se mi velice mírně řečeno dost příčí, když se někdo takovej prezentuje jako česká značka nebo český výrobce, když ani jedno z toho není pravda. Je to vpodstatě přeprodej, prostě aliexpress v jiným kabátě, žádná značka, žádný výrobce, jen někdo, kdo si objedná produkt z katalogu a prdne tam svoje logo. Že na to dá záruku a má to skladem je sice fajn, nicméně to není jejich produkt ale něco, co je v mých očích na úrovni reklamních předmětů - vybereš si z katalogu a dáš tam své logo.
Pro někoho možná hra se slovíčky, pro mě však podstatnej rozdíl. Která značka se nesnaží, ta si moje peníze nezaslouží. Nejsu škrt, ale vždy přemýšlím, komu své peníze dám. A vždycky to bude značka, která za ně vymyslí například novou verzi svého produktu, kde odstraní nedostatky té předchozí verze /případně ji vylepší/, nebo je použije k tomu, že za ně vymyslí superhyper věc, kterou si pak velice rád koupím.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8036
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Dromedaro » sob črc 23, 2022 8:16

Aniž bych se chtěl přiklánět na něčí stranu, tak moje zkušenost s Pinguinem je dobrá. V začátcích jsem od nich měl batoh a spacák a obojí bez problémů a dobře sloužící. A mám je doteď, jen už je nepoužívám.

Podle mě už neplatí, že co je české, to je dobré a kvalitní. To možná platilo dříve. Takže to, že je něco české výroby, pro mě moc nějaké kritérium není. A kolikrát ty tzv. levné čínské šmejdy poslouží a vydrží daleko více než drahé a značkové věci s dobrou reklamou.

Apuka: Naprostý souhlas s tvým příspěvkem o "fasádismu".
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Etheric » sob črc 23, 2022 9:29

To bude taky záležet na tom, jak náročnej uživatel jsi, respektive pokud jsi zkusil něco lepšího a víš že to existuje, asi se nebudeš chtít spokojit s horším..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8036
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Lipon » sob črc 23, 2022 15:57

Ale ten dovozce / prodejce asijského výrobku garantuje určitou úroveň kvality a ze strany kupujícího to pak není loterie jako když objednává z Ali.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Etheric » sob črc 23, 2022 16:21

Výrobek bude jen tak dobrej, jako budou všechny ostatní s jinými logy, jen tady bude možnost případnej vadnej kus líp reklamovat. Což už nebude pravda, pokud vládou projde ten novej paskvil bez úprav.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8036
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod mike » sob črc 23, 2022 16:39

Jenze u alienu si ten vyber musis udelat sam, tady ho za tebe udelal Pinguin. I to je pridana hodnota.

Jakej paskvil?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Etheric » sob črc 23, 2022 16:48

Má se rušit dvouletá záruka a měnit další věci, prakticky pak bude těžký až nemožný cokoliv vyreklamovat. Doufejme, že to pozmění, jinak padne výhodnost nákupu v ČR
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8036
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod mike » sob črc 23, 2022 16:57

Nasel jsem tohle a z toho teda nevyplyva, co pises. Vychazi mi z toho, ze reklamace v prvnim roce bude naopak jednodussi, jelikoz bude stejny stav, jako ted prvniho pul roku. V druhem roce slozitejsi, nekde temer nemozna. Pricemz prodejci nejspis v ramci konkurencniho boje poskytnou i dnesni beznou dvouletou zaruku.

Jinak o tom nic nevim, pisou tam, ze by to melo platit od 1.1.2022, coz se evidentne nestalo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Etheric » pon črc 25, 2022 6:15

Já četl něco podobného, jen obsáhlejší a že prý aktuální. Odkaz už nenajdu, nijak jsem to neřešil, tohle stejně neovlivním a o výsledku se určitě dozvím...

Btw co si kdo myslíte o budoucnosti plynových kartuší, tj vývoj ceny a třeba i dostupnost?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8036
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod ntz » pon črc 25, 2022 9:29

predpokladam, ze plynove kartuse pro kemping se budou furt pouzivat .. o.O, mozna budou drazsi, ale dostupnost vubec neresim .. proc by nemely bejt dostupne ?
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Olchor » pon črc 25, 2022 12:43

V kartuších je v podstatě LPG, tedy ropná frakce, s panikou okolo zemního plynu moc nesouvisí. Dokud bude benzín a nafta, bude i LPG. Ovšem jeho cena jistě poroste. V současnosti je 1 kWh z LPG levnější, než ze zemního plynu. Až si to lidi uvědomí, budou mít tendenci na LPG přecházet a mohl by hrozit nedostatek. Ale běžných turistických kartuší se to asi moc nedotkne, plivnutí v moři.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod apuka » pon črc 25, 2022 13:51

Neni to primo k teme, ale kdyz se to nacalo tady...
Etheric píše:Má se rušit dvouletá záruka a měnit další věci, prakticky pak bude těžký až nemožný cokoliv vyreklamovat. Doufejme, že to pozmění, jinak padne výhodnost nákupu v ČR
Hm, nebylo by dobre pred vylovenim podobnych slov si trochu o stavajicim a ocekavanem novem stavu veci zjistit??? Kouknul jsi se do te Evropske smernice, ktera se ma implementovat, co noveho prinasi oproti stavajicimu stavu? (To by mel udelat i ten, kdo napsal ten blog...) Videl jsi nekde konkretni navrh novych pravidel u nas?

Protoze nejdulezitejsi nova vec v te smernici je, ze byvaly "rozpor s kupni smlouvou" bude ted minimalne rok misto sesti mesicu - coz je hodne velka vyhoda na strane spotrebitele. Vse ostatne, co je tam spominane je i v soucasnem Obcanskem zakoniku, takze zadne podstatne zmeny tam neocekavam. Taky ta smernice je moc nepripousti, spise naopak, pridava par pro zakaznika zajimavych veci. Napr.

"Spotřebitel nemá právo na ukončení smlouvy, je-li nesoulad pouze nevýznamný. Důkazní břemeno ohledně prokázání toho, zda je nesoulad nevýznamný, nese prodávající."

Tj. uz by nemelo prodejci stacit pouze mezi reci rict pri reklamaci roztrzeneho svu, kde Ti do GTX boty zateka, ze "to nic neni, to je jenom mala dira ve svu", on musi dokazat, ze to pro Tebe neni nijak omezujici. Coz by u zatekani mozna slo u bot do vody, ale u GTX turistickych docela tezko.

Jinak v te smernici fakt neni nic, co by nebylo uz v Obchodnim zakoniku a co by tam bylo jinak. Samozrejme, mluvim o zaruce nazyvane u nas jako "zakonna zaruka", tj. zakladni dvoulete, potom jeste je "obchodni zaruka", co pridava navic k te zakonne obchodnik.

Dalsi zmenou muze byt, ze Obch. zakonnik prevezme jine pojmenovani a pouzije mirne upraveny slovnik - napr. ukonceni kupni smlouvy misto zruseni kupni smlouvy.

V tom blogu rozebirana "neodpovednost" prodejce za vady v druhem roku je ponekud hovadina, protoze v konecnem dusledku v soucasne dobe plati naprosto stejne, jako tam popisuje: prodejce odpovida za vady, ktere byly zpusobene stavem zbozi pri prodeji (tj. i materialem, ktery mohl mit vady, ktere se projevi az klidne po 23 mesicich - skryta vada) ale neodpovida za neco, co neni zpusobene stavem pri koupe, tj. ze se neco stalo az po koupi, co problem zpusobilo. At uz uzivatel nebo "spatny proud" nebo cokoliv. To neni soucasti zaruky.
Kdyz se zase po roku velice mirneho pouzivani ochodi podrazka, ktera by mela vydrzet dlouha leta (napr. ocekavatelne u pohorek do vysokych hor), tak mozna to neni vada materialu, ale vada navrhu, resp. je to vec, ktera je neocekavatelna (resp. ocekavatelny u toho typu zbozi je opak) a o ktere kdybys vedel, tak bys ty pohorky nekoupil. Coz je jeden z opravnenych duvodu reklamace. (A na co ta evropska smernice jeste vice upozornuje.)

Ja chapu, ze zrovna pro Tebe jako autistu je to tezko uchopitelne, pouzity jazyk neni pro normalne lidi lehce pochopitelny. Potom se lehko chytis na vyjadreni nekoho, kdo zdanlive problem prevede do primych a viditelnych souvislosti, problemem ale je, kdyz vychazi ze spatnych predpokladu.
Ve skutecnosti se ale nic, co by bylo proti Tebe jako spotrebitele nevyhodne by tam nemelo byt. Teda rozhodne ne z duvodu implementace evropske smernice. Co tam pridaji k tomu vsemu poslanci, je zatim nezname.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod apuka » pon črc 25, 2022 15:28

Pomaly by se nektere posledni prispevky mohly presibnout do noveho vlakna.
ntz píše:pinguin proste dela business pro $$ protoze ma vse od trekovejch hulek a koliku na stan pres nadobi po obleceni a ja nevim co .. to je mi vrcholne nesympaticky ...
rict, ze moje (ekologicke) duvody jsou marne, protoze se to stejne vyrabi v cine - tomu se proste rika relativizace .. to je proste holy fakt .. me osobne (muj osobni nazor) pripada relativizovani na tehle urovni doslova dementni .. sorry .. sak se bavime, rikam jen, co si myslim .. neni treba si to brat nejak dramaticky osobne .. nerikam @apuko, ze ty jsi hloupej nebo ze ty jsi dementni .. rikam, ze tvoje relativizovani na tehle urovni mi pripada pitome ...

napr. si nikdy nic nekoupim v Decathlonu i kdyby to bylo nejlepsi vybaveni na svete a davali to zadarmo !!! Proste ne, Decathlon je jedno velke $$ made in china (z 90%)
Vis, ted jsi zase predvedl ponekud zvlastni "vyberove mysleni".

Zeptam se Te
1) takovy Black Diamond je pro Tebe taky neprijatelna znacka, kdyz vyrabi hodne siroky sortiment veci, nektere sve veci vyrabi i v Cine? BD nabizi min. tak siroky sortiment jako Pinguin. Zajimavy je napriklad duvod, proc BD prevedlo vyrobu svych karabin do "zamori" (tady konkretne na Taiwan, ale to na veci nic nemeni). Mnozi jini vyrobci prevadeli vyrobu ze stejnych duvodu i do Ciny (ve vlastnim zavode!) a nekterych dalsich zemi - proste stavajici strojni zarizeni a technologie jejich fabriky v USA uz nezvladala vyrabet tak slozite veci, jako jejich karabiny.
Cina, Taiwan, Jizni Korea, ... jsou zeme, kde jsou fabriky, ktere zvladaji delat veci na nejvyssi urovni, ktere v Evrope nebo USA bud vubec nikdo neumi nebo umi delat jen v hodne omezene mire.

2) Arcteryx je pro Tebe taby "jedno velke $$"? Vlastni jej cinska spolecnost, vyrabi (uz davno) v Cine, Vietnamu, Bangladeshi, .... Pricemz se bere jako etalon kvality daneho druhu vybaveni.

Zrovna u Decathlonu - uvedomujes si, ze on byl jednym z motoru toho, ze se nasobne vice lidi zacalo venovat sportovani? Tim, ze na jednom miste dokazalo nabidnout potrebne vybaveni na mnoho sportu - a to v tezko prekonatelnem pomeru kvalita/funkcnost/cena. Az pujdes nekdy do Alp, tak se koukni kolem a s prekvapenim zjistis, ze (z bricha) skoro pulka lidi kolem (a to z cele Evropy, nekdy i ze sveta) je vybavena z vetsi casti vecmi z Decathlonu. A to tak je dokonce od uplnych "zacatecniku" a "cepru" az po vykonne vysokohorske turisty. Mnoho z nich - hlavne ty z mene vykonne casti - by se k tomu v zivote nedostali, nebyt moznosti vsechno za slusnou cenu nakoupit v Dekaci. Navic se, kupodivu, lidi s takovou vybavou se malokdy stezuji na kvalitu - na rozdil od lidi vybavenych od vehlasnich specializovanych znacek.
Mas stejnou pafku na Ikeu jako na Dekac? Protoze to jsou hodne podobne fungujici spolecnosti. Oba maji pod sebou cely bussiness proces - od navrhu pres vyrobu a logistiku a prodej. Navrhuji si veci sami vlastnyma lidma, vyrabeji si je ve vlastnich zavodech (jsou i v Cine, ale vlastni je, ridi a kvalitativne kontroluji vyrobu sami, vcetne ekologickych a socialnich dopadu; vubec nepouzivaji OEM vyrobce), distribuuji veci do svych prodejen. Proste nikde nepouzivaji zadneho zprostredkovatele (ktery si prida akurat xx% na cene). Vlastni i nekolik zavodu na vyrobu surovin pro sve produkty, nekdy az od uplneho zakladu. Ke vsemu k tomu prakticky nemaji vydaje na reklamu. Toto jsou duvod, proc maji nizke ceny.

BTW, nekde jsem nasel, ze 48% jejich veci pochazi z Ciny. Ale vcetne toho, co jde na cinsky trh do jejich rozsahle site obchodu tam a z ceho se zdaleka ne vsechno dostane napr. do Evropy. Kazdopadne to je hodne daleko od Tvych "z 90%".

Proste jejich filozofie je jina nez u vetsiny jinych spolecnosti. Nemusi se TI to libit, to je v poradku - ale to by se TI nemely libit spolecnosti jako IKEA, ruzne OBI/Hornbach/Baumax..., atd.

No a k tomu memu "relativizovani" - uz jsem TI psal, ze pouzivas naprosto spatne pojmy. Nevim, ale z Tvych vyjadreni citi mnohem vice "absolutizovani" nez z mych "relativizovani". Tvuj postoj je prenesene "vsechno, co pochazi z Ciny je neekologicke, resp. jeho nepouzitim/nekoupenim snizime ekologickou zatez" a "co je made in EU/CZ, to je ekologictejsi nez co je z Ciny". To, samozrejme ani jedno pravda obecne neni.

No a ja rikam jen, ze ta ekologicnost neni otazkou toho, jestli je neco z Ciny nebo EU, protoze i to, co je z EU se dela z velke casti z toho, co pochazi z Ciny, takze ekologicka zatez (podle Tveho uvazovani) tam uz ve velke mire je, jen se k tomu prida zatez vytvorena v EU. Ale napr. zatez prevezenim pres pulku sveta uz tam je.
Dalsi veci, co ja rikam je, ze mnohdy to, co je made in China je vyrazne ekologictejsi nez mnoho veci made in EU/CZ. Vubec nezalezi na miste vyroby, ale na dodrzovani elologickych standardu. Ano, v Cine se na ne hledi obecne min, ale kdyz si koupim neco od odpovedne zapadni firmy, ktera si postavila tovarnu v Cine podle svych standardu (nebo nakupuje od cinskych dodavatelu, kteri se zavazuji stejne standardy plnit a vyrobce to prisne kontroluje), tak bude na nejvyssi urovni ekologicke zateze (krome dopravy, ale to je ponekud jina otazka) nez mnoho vyrobcu vyrabejicich v Evrope/CR. Nedelej si zaden iluze, ze se tady casto neobchazi ekologicka pravidla, to si spise zajdi nekde nekam do nekolika vyrobnich zavodu, co se tam deje.

Co se tyce te dopravy, tak potom je zase otazne, jak se lisi ekologicka zatez neceho napr. z Japonska/USA/Taiwanu/Korei, atd. Ale taky nekdy napr. ze Severu Norska nebo z Jihozapadniho Spanelska. Otazkou je, jestli vyprodukuje min skodlivyn obrovska lod plujici 5000 km nebo xxx kamionu brazdicich 2000 km pres celou Evropu...

Znova zopakuji, neni nic na tom, pokud zavrhnes veci odnekud, napr. z Ciny - ale neklam sam sebe, ze to delas z nejakeho duvodu, ktery tak, jak se to postavi pravdivy neni nebu nemusi byt. Taky jsem byl mladsi a taky jsem se obcas chytil jednoduchych a zdanlive hezkych myslenek - ale protoze jsem rad prichazel vecem na kloub a videl souvislosti, nastesti jsem vetsinu z nich rychle prehledl a zjistil, ze na povrchu veci vidis jinak nez kdyz se snazis kouknout hloubeji. Moje puvodni poznamka byla pouze a jenom o tomto. Klidne odmitej veci z CIny kvuli svemu politickemu presvedceni nebo cemukoliv jinemu, ale se neklam, ze snizis ekologickou zatez planety, kdyz si cinske veci kupovat nebudes ale radeji si koupis podobny cesky vyrobek ze stejnych cinskych (nebo japonskych, taiwanskych, americkych) surovin :wink:.

BTW, ja taky nekupuji vyrobky z dalnych kraju, hlavne z CIny, pokud mam moznost si koupit neco, co poslouzi stejne a nestoji vyrazne vice - a vim o tom, ze je to z CIny, resp, odjinud. Ale neni to moje prvotni kriterium. Ted mluvim o zavedenych "necinskych " znackach, co kupuji. Na Aliexpressu jsem koupil za cely zivot dve male veci.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod mike » pon črc 25, 2022 15:37

apuka píše:Pomaly by se nektere posledni prispevky mohly presibnout do noveho vlakna.

Myslis Grafomansky koutek? :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod ntz » úte črc 26, 2022 9:49

apuka píše:...


to je traktat objemu mensi slohovky (bojim se, ze na tom nebudu lepe) ... takze (ke tvym dvoum bodum):

1) Black Diamond nepouzivam .. Tedka nedavno, kdyz jsem si kupoval trekovy hulky, tak to byl jeden z kandidatu, neco jsem si o tom zjistil, portfolio maj opet od stanovy koliku po tkanicky, vetsina made in china - ani nahodou, 3x fuj !! .. koupil jsem Leki (made in czechia) .. To stejny kdyz jsem lezl, pouzival jsem karable od Petzla, protoze to je specializovana firma (misto od black diamondu), pouzival jsem cesky lezecky (protoze supportuju rock pillars, potom ocun), pouzival jsem cesky batohy (treksport, gemma, singing rock) a cesky stany (jurek) - a to je pred 20ti lety .. takhle bych mohl pokracovat, uz tenkrat jsem byl uvedomelej (klidne to nazyvejme aktivistickej) .. Tedka nedavno (asi pred 3ma lety) jsem si koupil nastupovky La Sportivy, ktery jsem vratil, neb na nich bylo napsano made in china .. I kolo mam Kellys protoze je slovensky a delaj je made in EU (alespon ty ramy - zrovna specialne na tom kole ty ostatni komponenty se delaj asi vsude mozne po svete vc. ciny), i kytaru mam of Furcha (pac je ceskej) a Dowinu (pac je made in slovakia) a pri vyberu to hralo nejdulezitejsi roli !!

2) Decathlon je mi ukradenej .. Je to vse made in china .. v cine je za a) kazda spolecnost defakto spoluvlastnena vladou, b) nejvetsi znecistovatele na svete, c) human rights uplne na stiru .. I kdyby decathlon znovu rozesportoval treba moji matku (ktery je 76), tak sou mi furt ukradeny - fujtajbl .. A to jsem mame taky kupoval s brachou trekovy hole tedka nedavno a nejaky trekovy boty, chtela si je koupit sama v decathlonu .. Na druhou stranu musim uznat, ze jsem alibista, takze byt i takove "made in vietnam" (napriklad batohy od TT a nebo Tatonky) jsou pro me o 100% prijatelnejsi nez made in china ..

Mam nejakej nazor a mam nejake zasady, ktery se snazim dodrzovat .. Mam deti a pred nima musim dodrzovat spoustu veci a trvat na svejch zasadach, nesmim byt zele bez nazoru, kterymu je vsechno jedno. Co by z nich potom vyrostlo ? .. Pinguin je mi nesympatickej, protoze to je "Ceska znacka" asi tak stejne, jako napr. v politice jsou Starostove fakt starostove (lstivej marketingovej tah, starostu maj spis min nez ostatni strany) ..

Vubec nechapu o cem se bavime a o cem se dohadujeme ... pinguin (a decathlon) je mi nesympatickej a snazim se vyhejbat vecem z ciny .. mam se za to omlouvat ? nikomu nic nenutim, nikoho nepresvedcuju .. klidne si z decathlonu kup uplne vsechno (a zbytek od pinguina) .. celej tenhle tyjatr zacal nevinne tady .. kdyz @Etheric mel drobnou poznamku o kopirovani (ktera byla podle me zcela na miste) a @pinguinoutdoor reagoval pro me zcela kryptickou fotkou, ze ktere jsem nepochopil, co se tim snazi rict .. takze shrnuti

1) Pinguin (i Decathlon - i Black Diamond) jsou mi nesympaticky, radsi si vybiram specializovane znacky - sorry jako
2) made in china ? - thanks, no !!
3) tvuj vyber ? ano, tvuj vyber (vas vyber) - nepoburuje me to, kupte si co chcete a hlavne to ve zdravi uzijte
4) relativizovani na tema ekologie (a lidskych prav a etiky atd) - thanks, no !!

++

mike píše:Myslis Grafomansky koutek? :twisted:


LOL :D
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod apuka » úte črc 26, 2022 13:39

@ntz: Fajn, jsi vubec nic nepochopil :wink:.

Cele to vzniklo tak, ze Tys prohlasil
ntz píše:nechci aby to znelo hloupe, ale (ekologicky) zodpovedne chovani neni jenom o tom tridit plast .. snazim(e) se nekupovat nic z ciny (protoze cinani jsou dobytkove po vsech smerech)
coz je hodne silne naznacovani, ze kdyz neco koupis z Ciny, tak je to plivanec do tvare ekologie a vse, co jem made in CZ/SK/EU je podpora ekologie.

Na to jsem se Ti snazil ukazat, ze toto mysleni je nesmysl a ze pokud si tim obecne omlouvas, ze si nic nekupujes z Ciny, tak je to fasadizmus a vymluva (a zadne relativizovani, to slovo sem fakt nepatri). Ze je v poradku, ze kvuli necemu nechces kupovat cinske vyrobky, ale "lokalni" - to je hodne chvalihodne a myslim si, ze mnoho z nas to tak dela (ja ale napr. proto, abych podporil mistni vyrobce - pokud jsou schopni dodavat veci v pro mne dostacujici kvalite). Kdyz to ale zduvodnujes pouze ekologii, tak je to proste sebeklam, protoze stejne skoro vse co se vyrabi v EU/CZ/SK je delane z veci z Ciny a nakonec mozna to ma vetsi dopad na ekologii jako kdyby se vsechno udelalo na miste - v Cine. Tot vse.

Vse dalsi (jako napr. spominani Decathlonu jako "vsechno made in China" - coz neni pravda ani z pulky - a "fujtajbl" bo ma prilis siroky sortiment a neni specializovany na uzky okruh veci a "je to jen $$$:) je jen snaha odvest rec od priznani se, ze opravdu ta ekologie neni vhodny argument. Cokoliv jineho je OK - ale odvolavat se na ekologii je mimo. Hlavne kdyz se jedna o vyrobky vyrabene sice v Cine, ale ve firmach postavenych evropskymi spolecnostmi podle evropskych standardu, provozovanych podle evropskych norem a standardu (vcetne tech ekologickych) a dodrzujici evropske normy kvality i pracovniho prava. (Kupodivu, existuje i nazor, ze takove jednani neprimo vede k vetsi ekologizaci a napr. i vetsi bezpecnosti cinskych podniku.) Proste ve stejne tovarne, jakou by postavili na poli u Horni Dolni v CZ, jen by jim to trvalo misto tri mesicu pet let (kvuli administrative - a nemyslim ekologicke veci) a jeste by jim tam tovarna stala skoro nevyuzita, protoze by nemel v ni kdo pracovat...

Pokud chces sebe (a kdyc chces jit prikladem pro deti, tak i je) dal klamat, tak rikej dal, ze no China - yes ecology a pod hesla. Ja bych jim radeji rekl pravdu, proc to delam a ne vymyslene duvody.

Mas plne pravo aby Ti nejake spolecnosti byly nesympaticke at uz z jakehokoliv duvodu, jen zase - pranyrovat je, ze jsou spatne jen kvuli tomu, ze maji obchodni model, ktery se Tobe nelibi nebo o nich dokonce vyhlasovat nepravdy (napr. ze "Decathlon je vsechno z Ciny") je docela neprijatelne chovani. O to jde.

BTW, karabiny Petzl vs. BD. Tusis alespon neco o tom, ze BD je spolecnost, ktera vymyslela snad nejvice inovaci v oblasti horolezeckych karabin a jejich bezpecnosti? Ze, jak jsem psal, presunula vyrobu do Ciny proto, ze ve sve tovarne uz nedokazala vyrabet dostatecne kvalitne??? Ze stale jsou jejich karabiny ve vsech testech mezi nejlepsimi? Ze Petzl sice taky obcas neco v karabinach vymysli, ale jejich inovacni domenou je neco jineho. A taky to, ze BD je jedna z nejvice cenenych spolecnosti pro horolezecke vybaveni vubec?
Ona si postavila tu fabriku, ale ta funguje podle standardu BD ve vsech smerech - a produkuje lepsi kvalitu jako vetsina Evropskych (i ceskych) vyrobcu.

Ad "prilis mnoho druhu vyrabeneho zbozi" - Jak to, ze Ti nevadi, ze Leki, specializovana firma, vyrabejici drevena cisla a pismena na oznaceni obchodu, pozdeji vyrabejici madla a talirky na lyzarske hole a nakonec i samotne lyzarske a bezkarske hole najednou zacala vyrabet lyzarske rukavice, se kterymi nemela zadne zkusenosti? Ze si pribrala tak odlisny obor vyroby?
Potom nevim, jestli tusis neco o tom, ze se rozsirovani vyroby dela i akvizici jine spolecnosti, ktera je specializovana na oblast, kterou nakupujici firma nedela. Napriklad Mammut nakoupilo Raichle, aby mohl zaradit do sortimentu i jejich kvalitni outdoorove boty (a ta cast spolecnosti je stale zodpovedna za kvalitu bot, ne puvodni cast, ktera vyrabela neco jineho). Podobne Decathlon, aby mohl nabizet kvalitni horolezecke veci, prevzalo pod sebe francouzskou spolecnost Simmond - ktera byla minimalne na urovni Petzlu - a stale tato spolecnost vyrabi karbainy, uvazky, lana, ... pro horolezce, pricemz kvalita je stale na vysoke urovni, nakupem neklesla.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Tomas » úte črc 26, 2022 14:38

Decathlon není třeba nijak specificky hejtovat. Je to globální společnost, která vyrábí asi tak v polovině státech světa široké spektrum produktů a zároveň má mnoho subdodavatelů.

Když bych měl uvést příklad, a vzít špičkový model silničního kola, třeba Pinarello co teď dojelo Tour De France a srovnat ho s obdobným kolem z Decathlonu (které nebude parametrově o nic moc jiné):

- Italské Pinarello (nebo Trek, Cannondale, Specialized, atd.) vyrobí karbonový rám v Číně/Vietnamu/Tchaj-wanu
- Francouzský Decathlon vyrobí obdobný karbonový rám ve Vietnamu
- Osazení kola od Shimana je z Malajsie/Japonska
- Další doplňky (sedlo, etc.) od různých měnších prestižních značek (vyrobeno převážně v Číně)

V kontejneru to přijde do Evropy, jeden to sestaví v Trevisu (Pinarello), druhý v Nice (Decathlon) a kolo jde k zákazníkovi.

Dělá to tak každý výrobce kol až na pár opravdu "handmade in XY" s odpovídající cenovkou. I když i to Pinarello s rámem z Číny bude za čtvrt mega, tohle bude do stovky.

Nedávno jsem si narychlo z Decathlonu kupoval péřák (bo značky jsou mi fakt u prdele) a to peří je s certifikací RDS.

Má to třeba polský Cumulus ? Prý eticky získané peří z Polska (certifikace není). Co třeba Warmpeace, náš "domácí" výrobce? Nic.
Pinguin (u kterého se zde řeší že to dělá v Číně) u Lava 350 RDS certifkaci má.

Víceméně všichni dělají věci v Číně, někteří líp, někteří hůř, Někteří jako prasata, někteří se snaží.

I ten podělaný titanový hrnek co jsem tam vzal (protože se mi líbil) má zespoda napsáno:
"Just one flaw: its CO2 impact if 4 times higher than stainless steel. So if you choose the lightweight option, you should look after your titanium mug and use it for as long as possible."

A to já beru. Nemám důvod nijak obhajovat Decathlon, ale připadne mi že se to snaží dělat rozumně a udržitelně.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod apuka » stř črc 27, 2022 10:32

@ntz: naposled jeste jedno male rypnuti (OFF bo nevim, jak je to s Tvym plynovym varicem), kdyz se tak hodne stavis do svetla, ze nechces kupovat nic Made in China, tak jsi se koukl, kde se vyrabi Tebou hodne chvalene casti Tve vybavz?
- Gregory Baltoro 75 je vetsinou Made in China (obcas ale udelaji neco i v USA, ale to bys musel mit velke stesti)
- Nikon D7200 je Made in Taiwan (coz z hlediska ekologie zase az tak daleko od Ciny neni); Nikon 14-140 je bud Made in Taiwan nebo Made in China
- Rab vyrabi vetsinu sveho obleceni v Cine, tj. Tebou tak oblibene kalhoty Torque a bunda Borealis budou skoro jiste Made in China.

Co to mas jeste za vybaveni? :wink:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod ntz » stř črc 27, 2022 10:44

@apuka - prosim, uz se na to vykasli ... myslim, ze jsi se zasekl nekde jinde a na necem jinem ..

1) ad nikon - nikony jsou made in Thailand, skla to stejne (ne taiwan)
2) Rab je made in Bangladesh - kdyby to bylo made in china tak to nekoupim ;)
3) baltoro je "made in philippines" ;), jinak bych si ho nekoupil samozrejme ..

znovu se opakuju - pred tim, nez cokoliv koupim, tak zjistuju odkud to je a chci aby to bylo (v tomto poradi) `made in EU' a nebo aleson `NE made in china', presto mam pomerne dost veci made in china .. ulehcim ti to, k memu velkemu zklamani je napriklad (pokud se nepletu oO) muj Vango F10 Xenon UL 2 made in china ... kupoval jsem ho ale v nemecku a uz se mi to nechtelo vracet, cert to vem ... cedulku jsem ustrihl ..
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Tomas » stř črc 27, 2022 12:16

ntz píše:2) Rab je made in Bangladesh - kdyby to bylo made in china tak to nekoupim ;)

Konkrétně Rab dělá dost věcí v Číně. Sám to uvádí na stránkách.

Schválně jsem vlezl do skříně a vzal první věc co mi padla do ruky - Rab Borealis. Made in China. :wink:
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod ntz » stř črc 27, 2022 12:34

hmm ... nevim, nevim teda .. borealis je v pracce .. musim se na to kouknout .. znovu rikam, vse co kupuju prohlizim odkud je .. rab jsem zkousel a prohlizel v hanibalu a samozrejme jsem prohlizel odkud to je
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Tomas » stř črc 27, 2022 12:41

Druhá Rab bunda - Myanmar, třetí Rab bunda Indonesie, čtvrtá Rab bunda Myanmar, kalhoty Myanmar, mikina Indonesie, spodky Čína, druhý spodky Čína.

Je mi to něják jedno.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Pinguinoutdoor » pon srp 1, 2022 8:52

ntz píše:kdyz @Etheric mel drobnou poznamku o kopirovani (ktera byla podle me zcela na miste) a @pinguinoutdoor reagoval pro me zcela kryptickou fotkou, ze ktere jsem nepochopil, co se tim snazi rict
Pro ty kteří nepochopili, na fotce je na štítku viditelný uvedený výrobce vařiče.
Naposledy upravil mike dne pon srp 1, 2022 14:35, celkově upraveno 1
Důvod: opravena citace
Uživatelský avatar
Pinguinoutdoor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 81
Registrován: čtv čer 9, 2016 6:20

PředchozíDalší

Zpět na Vařiče, zapalovače, nádobí, vaření