Vybíráme plynový vařič

zkušenosti, rady, dotazy.

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod grco » čtv čer 16, 2016 19:57

Ten MSR je proste lepsi v kazdom ohlade (okrem vahy :D)

Potrebujem varic do VETRA, a to JetBoil nedava tak dobre jak ten MSR.

Ked nefuka, tak mi staci obycajny primus, nepotrebujem integrovane riesenie.

http://www.outdoorgearlab.com/Backpacking-Stove-Reviews/MSR-Windburner
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod mike » čtv čer 16, 2016 20:01

Nestaci v obyvaku zavrit okno? :twisted:

S takovou budes brzo vyloucen z UL sekce ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod grco » čtv čer 16, 2016 20:07

Tak je to 190g navyse, to nie je zas tak zle...
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod mike » čtv čer 16, 2016 20:09

Jak neni? To je aspon 20 urezanych zubnich kartacku! :twisted:

Kupoval jsem novou membranovku, abych usetril tusim 130 g ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod grco » čtv čer 16, 2016 20:46

No jo, ja vim, akoze je to aj dost, aj malo :)

Ale fakt som cumel aj na ten Sol Ti a cital som si reviews, a udavana vaha 240g je blbost. V praxi to ma 280g podla recenzii. A stoji 200 eur.

MSR ma 440g, takze je tam rozdiel 160g. Lenze MSR ma lepsi drzak, lepsi vrchnak, lepsie hori vo vetre a je o 2dc vacsi. A stoji 140 eur. Takze tie vyhody u mna prevazili tych 160g navyse.

Keby ho zacali robit tiez v Ti ako JetBoil, tak by to bolo super.
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod mike » čtv čer 16, 2016 20:57

Zvazil jsem to, co vozim, a ma to 253 g. Stojan na kartusi a kryt spodni casti nevozim.

Pochybuju, ze by MSR sli do titanu, vzdyt ani Sol Ti se uz nedela.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod grco » čtv čer 16, 2016 22:19

Chjo zas, presne tu odpoved som cakal...

To co vozis nie je podstatne pri zrovnavani. Samozrejme, stojan a kryt nemusim vozit ani ja a tym padom aj ten MSR bude mat menej... 413g presne :P
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod mike » čtv čer 16, 2016 23:33

To co vozim je samozrejme jedine podstatne, to bys mel pri sve sebestrednosti chapat :P

Varic se spodnim krytem ma 283 g, se stojanem 311 g a uplne minimalisticka verze tj. jen varic a nadoba bez poklicky 234 g, ale to je samozrejme nanic. Z toho vidis, k cemu jsou oficialni a recenzentske udaje. Jetboil by zaslouzil nakopat, jelikoz vylozene lzou, recenzenti maji omluvu v tom, ze zrejme recenzovali puvodni verzi, zatimco ja mam 2.0, ktera ma mj. lepsi zavit, coz muze pridat par gramu navic. I tak ale nema zadna rozumna konfigurace okolo 280 g, rozumna je ta moje :P
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod grco » pát čer 17, 2016 9:27

Chjo, podstatne je to, ze ked od MSR odectu ten kryt a stojan, tak stale je rozdiel od Sol Ti uplne rovnakych 160g. Pretoze proste tych 160g rozdiel je u varicu + hrnca. Ostatne casti kryt, stojan, viko vazia uplne rovnako.

Takze stale plati moje tvrdenie, ze MSR je o 160g tazsi ako JetBoil, bezohladu na to co nosis a co nenosis. :P

Ale jak som rikal, s primus express stove a evernew titanovym hrncom sa dostanem na lepsiu vahu ako Sol Ti, takze ked idem niekd, kde necakam vietor, tak si vezmem toto (stare) riesenie. Tento system som kupoval do podmienok kde fuci (Island :)). A v tychto podmienkach bohuzial (podla ohlasov) jetboil niekedy ani tu vodu nezovrie, kdezto MSR ano.

Windburner nie je ziadny UL system, je to system do extremnych podmienok a vtedy tych 160g navyse nehra rolu.
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Manyyas » stř črc 13, 2016 17:49

Hlasim se z UK, ten Pinguin Hiker co se tu resil na jetboil kartusi funguje, ale blbe. Musi byt nasrubovany na fest, pustit ventil taky vic nez je bezne a stejne hori divne. Zkusim reklamovat az prijedu domu, tak uzivejte hory, ahoj.
Manyyas
nováček
nováček
 
Příspěvky: 111
Registrován: stř pro 3, 2014 16:05

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod sci » stř srp 10, 2016 17:02

Ahoj, teď se rozhoduji mezi:
VAR2:
https://www.hanibal.cz/var-var-2-id403
a
Pinguin Surpass Steel
https://www.hanibal.cz/pinguin-surpass-steel-id17693

VAR2 je klasika na kterou lze narvat redukce jak na "Easy-click", tak na propichovací kartuši, ale ten Pinguin je zase lehčí a má větší výkon. Co byste brali vy? A nebo máte nějaký třetí tip? Díky za odpověď.
sci
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: pon srp 8, 2016 2:22

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod mike » stř srp 10, 2016 18:28

Co si treba procist tohle vlakno? Tipu je tu dost.

Osobne nechapu, proc by dneska nekdo kupoval VAR2. Leda jako historickou rekvizitu na retrosraz :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Morty » stř srp 10, 2016 19:21

Tak to jsem netušil, že mi k něčemu bude skládka starých kartuší se zbytkem plynu. :mrgreen:

Testované vařiče:

- Edelrid Devil
- jednoduchý - funguje všechno: 15 let stará VAR kartuše, GOsystem všech ročníků (3 různé), edelrid, Primus, Jetboil, Pinguin, coleman.

- Pinguin Surpass steel
- fungují všechny testované novější kartuše (ne až tak starý Gosystem, edelrid, Primus, Jet boil a Pinguin)
- nefungují: VAR kartuše asi 15 let stará, GoSystem r.v. 2007.
- může se zdát, že nefunguje i u některých jiných, ale je potřeba jej pořádně dotáhnout (můj je zatím celkem nový)

- Informace od kámoše z Norska, VAR 2
- nefunguje Primus, vyřešeno nákupem novýho vařiče, takže celkem vopruz.

S nádobím od Pinguinu zatím velká spokojenost a na základě toho nakoupen právě i vařič (vím, že výrobce ve skutečnosti bude někdo jiný, ale to je tak přece u všeho, i u MSR)

Závěrem: pokud pojedu autem/jinak po zemi, budu brávat vždy Pinguin. Pokud poletím a nebude jistý, co za kartuši jde v destinaci sehnat, vezmu Edelrid (těžítko, ale funguje naprosto se vším, za 6-7 let co ho mám vše fungovalo). Benzíňáku se bojím a rád vařím ve stanu když je venku kentus.
Uživatelský avatar
Morty
účastník
účastník
 
Příspěvky: 289
Registrován: pon bře 13, 2006 20:16

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Guly » stř srp 10, 2016 20:19

grco píše:Som dnes kupil MSR Windburner.

Dufam, ze bude dobry, ale nemam kartusu, takze nemozem vyskusat :D


Aj ja som došiel po zlých skúsenostiach s varením vo vetre, že je to najlepšie riešenie na varenie vo vetre. Tá hmotnosť ma dlho odrádzala, ale presedlal som na windburner MSR a neľutujem. Osvedčil sa vynikajúco. MSR titan Ketle 800 ml a Soto OD r 1 varič ticho odpočívajú v skrini. Vo vetre sa na ničom inom variť ani nedá.
Guly
účastník
účastník
 
Příspěvky: 261
Registrován: ned srp 2, 2015 20:51

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod sci » stř srp 10, 2016 21:25

mike píše:Co si treba procist tohle vlakno? Tipu je tu dost.

Osobne nechapu, proc by dneska nekdo kupoval VAR2. Leda jako historickou rekvizitu na retrosraz :twisted:

To jsem udělal a i mnohem více a zatím vychází jako, že nejlepší zkušenosti mají lidé s VAR2 a také se zdá, že je nejuniverzálnější (dá se namontovat snad na všechny typy kartuší) ...
sci
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: pon srp 8, 2016 2:22

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod mike » stř srp 10, 2016 21:37

Neni od veci podivat se na datum prispevku ;-) Tohle vlakno je 11 let stare a tenkrat asi byl VAR2 dobra volba, dnes uz je to spis historicka zalezitost. Takze precist vlakno je urcite dobre, ale mozna spis odzadu ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod sci » stř srp 10, 2016 23:20

Hele fakt jsem četl pár hodin všechno a je mi jasné jaké datum má jaký příspěvek... a VAR2 mi vychází nejlépe... každopádně přemýšlím ještě o Primus express duo stove. Jde mi hlavně o co největší kompatibilitu, hmotnost a výkon zas tolik neřeším i když nic se nemá přehánět... každopádně si jdu hrát a uvidíme:
Obrázek
sci
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: pon srp 8, 2016 2:22

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod mike » stř srp 10, 2016 23:37

Tak to teda nevim, jak jsi cetl... ja si naopak pamatuju, ze VAR2 ma problemy s nekteryma kartusema a ty adaptery se myslim musi nejak opilovat, aby s nim sly pouzit. Jestli je neco univerzalne kompatibilni, tak Coleman F1 Lite, u toho si nepamatuju, ze by mel nekdo problem (mam, zkousel jsem na hodne kartusich), ale i ten uz je moralne zastaraly. Rozhodne bych ale radej koupil tenhle, nez VAR2.

edit: tady to dokonce primo pise prodejce.

P.S. Necituj zbytecne cele predchozi prispevky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod sci » stř srp 10, 2016 23:50

Ano, tam jsem to četl, nemám nic proti úpravě, když to bude kompatibilní. Lepší, než když budu muset kupovat tři vařiče abych měl vždy ten správný...
sci
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: pon srp 8, 2016 2:22

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod mike » čtv srp 11, 2016 0:04

No a proc teda radej nekoupit varic, kvuli kteremu se nic upravovat nemusi? Coz je vetsina ostatnich, jestli ne vsechny. Navic jsem si skoro jisty, ze VAR2 ma problemy se sroubovacima kartusema od nektereho (nekterych?) vyrobce. Bylo to nekde v jinem vlakne (asi o kompatibilite kartusi), zkus si to najit.

Podivej, jestli ses rozhodl pro VAR2, tak si ho proste kup, nikdo z nas ti to nemusi schvalovat :) Jen ti pisu, ze to urcite dneska neni nejlepsi moznost a to z zadneho hlediska.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod sci » čtv srp 11, 2016 7:15

Jasně chápu, přinutil si mě více uvažovat o "modernějších" vařičích. Je fakt, že ty redukce asi budou "lépe" sedět na novější... Jak píšu ten Primus toho také umí hodně a nakonec to asi bude on...

díky za rady...
sci
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: pon srp 8, 2016 2:22

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Guly » čtv srp 11, 2016 9:11

Preco vykon neriesis? Ved je velmi podstatny! Od vykonu zalezi predsa kolko kartusi budes potrebovat a teda aku hmotnost ponesieš. A riesil by som aj schopnosť regulovat plamen horaku.A podla mna najpodstatnejsie je schopnost varit vo vetre. Aj maly vanok varenie paradne zneprijemni a vietor moze uplne varenie znemoznit. Ah na to treba mysliet! U mna je to na prvom mieste. Ak budes varit v uzavretych miestnostiach, tak je to ne. A este by som riesil stabilitu pri varení, aby sa lahko neprevrátil. Stabilne varice ma primus, modely si zavetrim. Sice odolnost priti vetru sa neda rovnat s msr vindburner, trosku objemnejsie s tazsie ale inak celkom ok.
Guly
účastník
účastník
 
Příspěvky: 261
Registrován: ned srp 2, 2015 20:51

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod wawrik » čtv srp 11, 2016 9:25

Možno varí v stane, ako ja :-D

Windburner je fajn varič, (pre mňa) má len dve nevýhody: hmotnosť a tú idiotskú nevratnú poistku. Možno aj máličko horšiu spotrebu - no to by sa ukecalo. Ale odolnosť vo vetre mu ako dlhoročný majiteľ Jetboilu závidím...

Guly píše:Preco vykon neriesis? Ved je velmi podstatny! Od vykonu zalezi predsa kolko kartusi budes potrebovat a teda aku hmotnost ponesieš.
Počet kartuší závisí skôr od efektivity prenosu tepla z variča na hrniec a od strát. Však preto Jetboil vymyslel ten bajonetový systém a hrnce s vlnovcovým výmenníkom tepla. Pritom tie variče majú smiešnych 1,6 kW.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Sikula » čtv srp 11, 2016 9:50

Guly píše:.... Od vykonu zalezi predsa kolko kartusi budes potrebovat a teda aku hmotnost ponesieš. ....
to mi moc nesedí, ze školy jsem bohužel už moc dlouho, ale neměla by to být spíš účinnost? A hlavně to bude dost záležet na kombinaci vařiče a varné nádoby. V praxi to bude spíš naopak. Čím větší výkon, tím budeš mít větší ztráty a tím budeš muset táhnout víc kartuší.
Samozřejmě regulace výkonu a vhodné závětří účinnosti dost pomůže
Sikula
nováček
nováček
 
Příspěvky: 63
Registrován: ned dub 14, 2013 12:47

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod grco » čtv srp 11, 2016 10:07

@wawrik: len taka technicka poznamka, nemyslim si, ze by jetboil vymyslel hrnce s vlnovcovym vymenikom tepla, podla mna boli vymyslene davno pred nimi, ale je mozne, ze sa mylim :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod wawrik » čtv srp 11, 2016 10:10

Jo, môže byť. Len myslím, že ten systém riešenia celej sústavy varič+hrniec naraz IMHO vymyslel Jetboil. Alebo aspoň u neho som to zachytil prvýkrát, stálo to bambilión korún :D Bez záruky, nikdy som to neskúmal - aj tak je to už dnes jedno.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod grco » čtv srp 11, 2016 10:15

Cely system pravdepodobne vymysleli. Ale ja som napriklad tie hrnce s vlnovkami videl u Primusu skor jak som pocul o JetBoil, ale aj v tomto pripade je mozne, ze to JetBoil uz mal, akurat ja som ich nepoznal :)

Ale tie radiatory na spodku mi osobne pridu ako vynalez, ktory musi mat aspon 100 let, preto som sa nad tym pozastavil :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod wawrik » čtv srp 11, 2016 10:20

OK, blbo som to napísal. Išlo mi o celý systém.

Aj tak je riešenie od Jetboilu podľa mňa už dnes prekonané práve firmou MSR.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod grco » čtv srp 11, 2016 10:24

No, ja som nakoniec ten Windburner vratil, pretoze som sa rozhodol na Island neist, takze mi bol nanic momentalne :D

Takze som ho ani nevyskusal...
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08


PředchozíDalší

Zpět na Vařiče, zapalovače, nádobí, vaření