Vybíráme plynový vařič

zkušenosti, rady, dotazy.

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod ntz » sob zář 17, 2022 22:24

Tak jsem koupil jako darek bratrankovi MSR Pocket Rocket 2 (+ jeste MSR Pika 1L) a musim rict, ze zavist je fakt hnusna vec .. kor takhle v rodine .. ten MSR varic je fakt krasna vec
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod mike » sob zář 17, 2022 22:36

Prvni verze MSR Pocket Rocket byl asi nejhorsi varic, co jsem mel v ruce. Druha verze vypada aspon na fotkach o neco lip, ale zadny duvod k zavisti nevidim. Zastaraly design bez vymeniku s mizenou ucinnosti bych uz nechtel. Usetrena vaha se vrati na vyssi vaze plynu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod ntz » sob zář 17, 2022 23:45

jinak receno, obecne ti vadi tenhle styl varicu - nemyslim, ze je horsi nez var2, ul kopie on pinguina nebo vlastne cokoliv jineho z tydle kategorie .. ja jako plynak tedka pouzivam trangia triangle s jejich (primusim) varicem .. na trail nebo na nejake skutecne vareni bych nikomu takovejhle varic (myslim to MSR) fakt neporidil .. muj bratranek ho ma na obcasne pouziti kdyz chodi na ryby, aby si udelal caj
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod mike » ned zář 18, 2022 0:07

Ne, varic tohodle typu jsem dlouha leta pouzival. Ted uz bych se k nemu vracel nerad, ale to je druha vec. Prvni je, ze puvodni Pocket Rocket byl fakt nejhorsi, co jsem mel v ruce. Nestabilni tak, ze nechapu, jak na tom nekdo mohl varit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod ntz » ned zář 18, 2022 0:27

ja tu jednicku nevidel ... ta dvojka ale vypada fakt bezvadne .. mel jsem v zivote cca (??)15 varicu .. taky uz davno nejsem privrzenec tohodle typu otevrenejch varicu, co stoji na kartusi (jako var, nebo tohle msr, aj ..), umim si ale predstavit, ze pro nekoho (s jeho typickym pouziti a workflow) proste bude fungovat skvele ..

ja treba kdyz jdu fotit s prespanim, tak si v plastovy krabicce nesu nalozeny kureci stehenni rizky a vyvarim si fakt z radosti ve velkym .. na tomhle bych to delat nechtel, na uvareni vody v konvicce to ale bohate staci .. pokud jde o skladnost a vahu, tak co chtit vic .. das to do konvicky vc. krabicky s cajem, kafem a cukrama a i s kresadlem .. mala 200g kartuse == uvarenejch nejakejch 20L vody
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod mike » ned zář 18, 2022 0:30

... a pak cekas pul hodiny, nez se uvari voda, zvlast kdyz trochu fouka. Varic s vymenikem je (skoro) jak rychlovarna konvice a zas o tolik vetsi a tezsi neni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod ntz » ned zář 18, 2022 1:05

jasny ... chapu .. ja se jeste k "opravdovemu" vymeniku ala jetboil nedostal a zatim mi nechybi ... kdyz kempujeme nekde v blizkosti auta, tak proste klasickej set od trangie funguje dost podobne .. kdyz se nekde trmacim s baglem, tak si beru varic podle nalady .. letos jsem docela hodne varil na lihu a bavilo me to .. snad jedinej varic, co jsem nikdy nemel/nepouzival je drivkac .. jinak to vareni napr. na tom lihu je opravdu proste a jen pro zabavu a tu romantiku a pro pocit .. kdyz jsem na jare "trenoval" na Skotsko, tak jsem 95% svych vikendovych vyletu odvaril na lihu a proste to miluju ... ten jetboil je cool, ja bych si to ale neuzil tak jako s lihem ..
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Etheric » ned zář 18, 2022 7:27

Já měl teda všechny typy vařičů a nejradši mám líh, viz ten můj set, dá se na tom dělat od kafe přes steak až po smažený květy bezu.
Dřevoplynovej dřívkáč používám doma na dvoře, pálim v tom větve z průřezu ovocnejch stromů ze zahrady . Všichni budou za plyn doplácet, mně budou vracet :D
Funguje skvěle, ale tahat bych se s tím nechtěl. Ne na turistiku jakože chození. Na camping už by mi to smysl i dávalo, stačí pár hrstí droboty nebo šišek a uvaříš si. Začouzený nádobí dáš do sáčku a doma vydrhneš. Pohoda. Dřívkáč do kempu ano, na chození to moc doporučit nemůžu. Těžký a především nepraktický.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod ntz » ned zář 18, 2022 10:14

@Ethericu, a v cem nosis ten lih ? Normalne nejakou 0.5L petku od limonady nebo neco podobnyho ? Ja mam samozrejme original flasky od Trangie (mam cervenou 0.5L a zelenou 0.3L) .. kolik lihu potrebuju fakt nevim, nikdy jsem to nepocital, ale tu 0.3L kterou nosim v 99% pripadu proste dolejvam obcas .. Kdyz bych hodne varil, tak bych rekl, ze to mam na 2-3 dny .. Varim v tom ale jen vodu a neumim fakt odhadnout ..

Premyslim ale, ze bych ten lihovej set jeste odlehcil .. tohle je zavetri (je presne delany na velikost trangie), koupil bych si mozna teda jak jsi doporucoval ten esbit nebo co to je pokud je to stejne velky a flasku bych vymenil za nejakej lehci model ..

ps. pokud ti nevadi aliexpres, tak to zavetri doporucuju .. ono zase nebude .. je to fakt genialni kousek, pouziva se to bez toho spodku, ten varic se tam zacvakne primo do tech sten
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Etheric » ned zář 18, 2022 10:22

Flašku na líh mám plastovou placatku 2 deci od Johnyho. Vypiješ whisku a máš flašku na líh :)
Esbit jsem určitě nedoporučoval, vařič mám Evernew, závětří skládací Vargo.
Aliexpress mi velice vadí, navíc to závětří je těžší než to co mám a pro moje použití s Evernew mi to nepřijde geniální, ale úplně k ničemu. To moje jde použít jako kompletní schovka když vařím vodu v hrnku, aj jako podpěra pod pánev. Můžu si ho natvarovat jak potřebuju.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Quido » úte zář 27, 2022 22:15

chlapi, jste ve vlakne o "plynovych varicich"...! :roll:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Bruca » stř led 18, 2023 23:51

Tak jsem zas utrácel a vzal domů další vařič. Tentokrát Warg Flametower, tedy přeznačený Fire Maple X2.
https://www.4camping.cz/p/varic-warg-flametower/#modra
Recenze tu: https://eatingthewild.com/fire-maple-st ... ry-tested/
Vzal jsem ho původně na zkoušku, ale vypadá to, že si ho necháme :-)
(Manželce se nějak stýskalo po starém jetboilu flash, který jsem prodal a místo něj pořídil msr whisperlite.)

Takže porovnání s jetboilem flash:
- je větší než flash (13x21cm vs 10,4x16cm)
- je těžší
- o fous pomalejší
ALE
- dovnitř se vejde 200g kartuše místo 100g u flashe
- díky většímu hořáku budou jiné hrnce/panve stabilnejsi
- adaptér na neorigo hrnec je už v balení
- stojí polovinu než jetboil
- a zásadní + je, že se dá plamen regulovat. Na flashi to buď jelo naplno nebo vůbec, tady je to super rozsah od mírného plamenu po raketový motor, takže na tom půjde i vařit a nejen ohřívat vodu

Jasně, dá se koupit i pinguin aura, ale to je starší verze firemaple x1, jestli se nepletu.

Zatím ozkoušeno v kuchyni, na ostrý test venku to ještě čeká. Ale za ty peníze to nevypadá úplně špatně. Samozřejmě nic pro gramhoniče.
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 441
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod PavlisBoHus » ned bře 19, 2023 17:05

Koukám po náhradě za VAR2. Aktuálně na cestách vařím pro celou rodinu v 2,5l "hrnci". Vařit na VAR2 bez závětří mi přijde hodně zdlouhavé (vaření pro dva v ešusu to prostě není).
Myslíte že pořízení SOTO WINDMASTER je dobrý nápad?
PavlisBoHus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 58
Registrován: stř led 27, 2010 18:38

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod ntz » ned bře 19, 2023 18:47

varic vypada fajn, ale to jmeno :D .. uz jen kvuli tomu bych to nekoupil ... pokud chces varit efektivne, tak potrebujes skutecne zavetri (a ne, ze se varic jmenuje "windmaster") .. jde o to, kolik toho chces nosit, jakym zpusobem varis apod .. ja osobne uz skoro 20 let (kdyz se jedna o rodinu a ja mam delat sefkuchare a nebo kdyz neresim vahu, protoe jedu autem) varim v setu od Trangie

https://trangia.se/en/product-category/trangia-stove/

co se tyce rodineho vareni do kempu tak mame i dvouplotynku na normalni malou bombu apod .. pokud chces malej ultralight varic, tak ten windmaster vypada slusne, necekej ale, ze bude varit nejak zazracne lepe nez var2
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Etheric » ned bře 19, 2023 19:41

Windmaster je tryskovej vařič, na vodu. Jídlo uprostřed spálíš a na kraji ešusu bude studený. Na vaření je třeba měkký plamen, ideálně set od MSR, to je na vaření pro celou grupu přímo dělaný
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod booze » ned bře 19, 2023 19:58

VAR 2 a hrnec s vymenikem nebo dva hrnce s vymenikem.

Varice s bodovym ohrevem pripaluji jidla, ale da se to naucit. Porad zalezi na tom, co chces varit.

Na stredovem plamenu z MSR POCKET ROCKET jsem schopny udelat i vajicka bez pripaleni. Koupil jsem si k nemu litinovou panvicku od ukaček zn BRIZOL.

SOTO se da regulovat na minimalni plamen a da se na tom varit i pomalu, bez pripalovani. Ja bych poresil ten hrnec pak varic.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod booze » ned bře 19, 2023 20:24

Bruca píše:Tak jsem zas utrácel a vzal domů další vařič. Tentokrát Warg Flametower, tedy přeznačený Fire Maple X2

Taky ho mam. Da se pretryskovat a pak vari rychleji. Problem je, kdyz pak prejdes na cisty propan, tak z nej lezou silene teploty.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod ntz » ned bře 19, 2023 20:30

jde o to, co znamena vareni pro rodinu a za jakejch podminek .. ja nedam dopustit na set od Trangie, pokud mam neco opravdu vyvaret .. pokud se vari nekde u auta a varic neni treba tahat v baglu, tak jsou vsechny tyhle male varice nesmysl .. malej varic patri do baglu, vetsi varic patri do jidelni bedynky do auta
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod booze » ned bře 19, 2023 21:25

Ano, definuj tve vareni pro rodinu plus podminky.

Do kempu/spani v aute jdeme/jedeme s VAR 2 plus zavetri, dva hrnce s vymenikem, litinova panvicka a zvlast varic na vodu JETBOIL, APG, FIREMAPLE.

Varime snidane napr vajicka, parky, kase, caj, polevka.

Vecere testoviny a omacka, brambory a maso, fazole a ryze, ryze a tunak, testoviny a tunak.

A ano, mame i dvouplotynkovy varic PARKER na malou bombu, ktery jsem nedavno zapalil, pri vareni gulase, i s hadici a kockou, bylo to velice vesele. Ale netahame ho nikde, protoze je to velke, tezke a neskladne.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod ntz » pon bře 20, 2023 1:38

Ja mam do auta (a na hausbot, na vodu, na brutal assault, atd ..) neco takovyhleho (neni to uplne presne ono, je to ale hodne podobne)

https://www.eva.cz/zbozi/88161/varic-pl ... e-nebo-pb/ ...

kdyz jsem jezdil lezt, tak uz jsem ty posledni roky male varice vubec nebral a fungoval jsem jen na tu malou 2kilovou pb bombu + ten klasickej (od ?mevy), co se na ni nasrouboval (travil jsem cca 50-100 noci ve skalach za rok) .. ted hodne pouzivam trangii .. vetsinou chodim jen na jednu noc, ze si nekde svihnu s fotakem vychod a zapad a uz mam takovej ritual, ze si udelam skvelou veceri, na kterou potrebuju typicky panvicku a alespon jeden hrnec ..
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Bruca » pon bře 20, 2023 7:47

Booze - pretryskovat? A nějaký návod by nebyl? :-)
Zní to zajímavě
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 441
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod booze » pon bře 20, 2023 10:34

Rozebrat cele a vysroubovat trysku. Hral jsem si s tim driv. Vycistit, pripadne sehnat nove trysky na ALI, prevrtat vylestit...
viewtopic.php?p=491873#p491873
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod PavlisBoHus » pon bře 20, 2023 22:45

Díky všem za reakce.

Jako nádobí používám hrnce MSR z této sady: https://outdoorove-nadobi.heureka.cz/ca ... s-quick-2/
1,5l je na polévku a 2,5l na hlavní chod. Ten připravím v jednom hrnci, moc nevyvařuju, ale nudle či rýži uvařit nějak musím. Když jedu sám, tak si vařím na nerezovém ešusu. Snídaně nevařím (max. čaj), pánvičku nevedu.
Začátky rodinného vaření jsem se otravoval s benziňákem (MSR Omnifuel), ale preferuju plyn.
O váhu mi až tak nejde, ale nemám jej do auta, ale primárně do batohu.
U soto windmaster se mi hlavně líbí ten regulátor (kvůli zimnímu vaření).
Teď jste mi nasadili brouka do hlavy i s tím MSR Pocket Rocket Deluxe, který má taky regulátor.
Podle toho co tady pročítám si oproti VARu asi moc nepolepším.
Manželka propaguje dřívkáč, ale to fakt ne!
PavlisBoHus
nováček
nováček
 
Příspěvky: 58
Registrován: stř led 27, 2010 18:38

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod ntz » úte bře 21, 2023 0:17

technicky vzato tam nebude valnej rozdil oproti Varu .. tyhle "high-tech" varice fakt budou tak maximalne spise pripalovat uprostred (a kroutit UL hrnce) jak naznacoval @Etheric vyse ..

Na bombu sroubovaci varic bych rozhodne ja osobne nebral .. posledni roky pouzivam trangia triangle + trangia/primus plynak a k tomu si beru nejakej hrnec .. kdyz neresim vahu, beru ci celej set od trangie i se zavetrim .. chlapci se tady nad trangii posklebovali, ze to je oldschool, ono to zavetri ale dela opravdu hodne co se tyce spotreby paliva a trangie v plnem setu vari fakt skvele (s trangii mam 15+ let a mam plnej set 25 i 27 a dalsi veci veci a nedam na ni dopustit)

pokud bych si chtel tedka kupovat pouze novej varic, tak bych se koukal po necem jako

https://www.bergfreunde.eu/vango-foldin ... 0018a21fd6
https://www.bergfreunde.eu/primus-easyf ... 0018a21fd6
https://www.bergfreunde.eu/robens-fire- ... 0018a21fd6
https://www.bergfreunde.eu/msr-windpro- ... 0018a21fd6

ten od robense ma jen 98g a nevypada spatne (svrbe mi prsty :D, ze bych si ho koupil, nee .. plynovych varicu mame ale doma asi 15, nemam ale ani jedinej takovejhle UL na nozicky, vsechny ty nozickove maji typicky pres 300g)

kdybych touzil bejt fakt UL, tak udelam losovani a do bedny nahazim vsechny sroubovaci varice a nejakej vytahnu .. je to uplne jedno, vsechny varej +/- stejne .. kupoval jsem bratrancovi tedka na podzim k narozkam malej msr pocket rocket 2 a fakt se mi libil, myslim ale, ze toho moc jineho nez umi var2 neprinesl (a jen vary mam alespon 3)
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Etheric » úte bře 21, 2023 5:17

Já bych na tohle vaření bral nějakej set od MSR.. Efektivní, vítr zima nevadí.. Je to nejvíc podobný kuchyňskýmu vaření, není to taková otrava / piplačka / dlouhotrvající, jak při kombinaci volný vařič + volný hrnec
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod ntz » úte bře 21, 2023 8:05

@Etheric - ma nadobi za 2-3 tisice ... kupovat si novej set je proste meh ... staci varic ... jinak na robense kaslu

https://www.4camping.cz/p/varic-robens- ... nium/#seda
https://www.4camping.cz/p/varic-pinguin-mantis-titan/

a od pinguina uz si taky nic nekoupim .. to uz fakt radsi mozna husky a nebo hannah .. fuj, nesnasim tyhle `made in PRC' kopirky
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod booze » úte bře 21, 2023 20:42

@bruca
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod Bruca » stř bře 22, 2023 9:09

Booze - díky díky, kouknu na to, jak to rozdělat :)
Bruca
účastník
účastník
 
Příspěvky: 441
Registrován: čtv bře 14, 2019 20:08
Bydliště: Zlín

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod ntz » pon kvě 29, 2023 20:36

co to dopr* je ????? o.O Koupil jsem (poprvy a naposled) modrou bombu campingaz v decathlonu (dokonce 2x) a ta vec nema zavit !!! zejtra rano jedeme na vodu, takze jeste nekde po ceste budu resit palivo ... ja to vedel, ze decathlon nemam rad ... :twisted:
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Vybíráme plynový vařič

Příspěvekod booze » pon kvě 29, 2023 20:39

:roll:
Si kup adaptér :D
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

PředchozíDalší

Zpět na Vařiče, zapalovače, nádobí, vaření