Mixéry a odšťavňovače

zkušenosti, rady, dotazy.

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Mixéry a odšťavňovače

Příspěvekod Dromedaro » ned úno 12, 2023 8:47

pavproch píše:Zeleniny žeru "tuny" (komplet, ne jen šťávy bo vláknina) a nehodlám NATOm nic měnit,

Já právě takhle moc ovoce nějak nejím, ale díky těm šťávám, alespoň každý den mám něco z ovoce. Jinak sem si bez toho dal třeba jen dvě jablka za týden, protože nějak na to nemám chuť.

Ale souhlasím s tím, že té vlákniny je škoda. Tak právě dělám, že odšťavním jablka v odšťavňovači a zaliju tím nakrájené pomeranče, které rozmixuju tyčovým mixerem a vypiju. Ale má slabý výkon, jen 300w a tak to moc nerozmixuje, ale jde to. Tak právě teď vybírám nějaký výkonnější mixer na ovoce a zeleninu.

Přemýšlím nejvíce, jestli by mi nestačilo toto Rohnson R-598, ale zase nevím, jestli to nahradí klasický smoothie mixer, i když parametry to má dobré a lepší než dražší stroje. Ale tam jde asi taky o ty nože. Pro tento mě nejvíce láká cena, že bych litr mohl ušetřit. Ale většinou, když se mi do úvah připletla snaha ušetřit, nedopadlo to moc dobře.

Nebo pak tento klasický smoothie mixer má dobré parametry a recenze CONCEPT SM3500 1,8 l
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4347
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: pavprochovo geronto-vlkno

Příspěvekod Etheric » ned úno 12, 2023 10:37

Dromedaro píše:má dobré parametry a recenze CONCEPT SM3500 1,8 l

Šunt jako prase, ostatně jako všechno v této kategorii..
Taky jsem nedávno vybíral a skončil u G21 Perfection
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: pavprochovo geronto-vlkno

Příspěvekod Dromedaro » ned úno 12, 2023 12:22

Proč je to šunt? Měl jsem nějaký podobný ale za 1300Kč a menší výkon. A mixoval dobře. Akorát před koncem záruční lhůty přestal fungovat a než jsem se dokopal jej tam zanést, tak záruka skončila.

Vím, že jsi to tu zmiňoval, ale ty chceš sekat zase ořechy atd. Já to mám na jabka, banány, lesní ovoce, pomeranč atd. Tam nepotřebuji ultra výkon mixéru do profi kuchyně.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4347
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: pavprochovo geronto-vlkno

Příspěvekod pavproch » ned úno 12, 2023 13:09

Dromedaro píše:
pavproch píše:Zeleniny žeru "tuny" (komplet, ne jen šťávy bo vláknina) a nehodlám NATOm nic měnit,

Já právě takhle moc ovoce nějak nejím

A já žiju přesvědčení, že to není to samé... :twisted:
Ne, vážně... ze zeleniny můžu fšecko, ovoce ani ň. Zežeru jedno jappko nebo jeden pomrdanč a jemi (hned potom) na umření.
EDIT/doplněk dyž se tu řeší mixéry: To ovoce nemůžu ani rozmixované (to už sem zkoušel), zřejmě mému tělu vadí fruktoza/sacharidy. Dyž se ale naperu v neděli na oběd fest a k tomu obědu je miska zavařeného (sladkého) ovoce/kompotu, tak mito nic neudělá, blbě mi potom není.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28279
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: pavprochovo geronto-vlkno

Příspěvekod Etheric » ned úno 12, 2023 13:31

Dromedaro píše:Proč je to šunt?

Proto, jak je to zpracovaný a jak to funguje, ale co chtít za tak lacino. Mixér musí umět bez problému dohladka rozmlátit i tvrdou, vláknitou zeleninu, aniž bys ho zavařil. Ale samozřejmě lepší tento šunt, než tyčovej.. Akorát jestli to chceš používat častěji, nebo denně, raději se podívej po něčem kvalitnějším
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: pavprochovo geronto-vlkno

Příspěvekod Dromedaro » ned úno 12, 2023 20:12

etheric: Používat jej budu asi často. I na byliny na výluhy. A st tím tvým jsi spokojený? Ještě teda nad tím popřemýšlím.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4347
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: pavprochovo geronto-vlkno

Příspěvekod Etheric » pon úno 13, 2023 5:18

Jistě že jsem spokojený, taky jsem dlouho vybíral, tohle je dá se říci jediný použitelný /žádný pojistky a blbý rozdělávání jako třeba Bosh; žádnej pajšl z plastu atp/ za rozumný peníze. Přičemž nejde jen o výkon, ale i o nože a tvar nádoby.
Pak už jsou jen ty profi ala Vitamix za 20 tisíc, ten jsem viděl naživo, super, tichej, ale 20k.... G21 je něco podobného, jako Vitamix, jen hlučnější, ale výsledek z toho vyleze stejnej. To, co v běžným šuntu mixuješ 5 minut a stejně v tom jsou nějaký kousky, máš tady za minutu a bez kousků.. Má to tolik možností, můžeš v tom dělat i paštiky, krémový polívky, cokoliv.

Jak s tím chceš dělat výluhy? Já třeba namísto čaje z kopřiv si z nich udělám smoothie, normálně tam dáš celý syrový kopřivy, trochu vody, můžeš přidat citron a jiné, na chvíli pustíš a je z toho něco konzistence matcha čaje. Super. Neexistuje jinej způsob, jak můžeš do těla dostat syrový kopřivy, který maj samozřejmě víc prospěšných látek, než ty spařený
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: pavprochovo geronto-vlkno

Příspěvekod Dromedaro » pon úno 13, 2023 8:49

Etheric píše:To, co v běžným šuntu mixuješ 5 minut a stejně v tom jsou nějaký kousky, máš tady za minutu a bez kousků.. .

Tak zrovna s tímto jsem neměl problém s tím původním za cca 1300Kč. Ten měl výkon 1000w.
Mixoval do hladka tak minutu a kousky tam nebyly. Ale musel bych to srovnat s tím tvým. Já jsem celkově u toho s ničím moc neměl problém, kromě toho, že byl dost hlučný a po roce a třičtvrtě se rozbil.

Etheric píše:Jak s tím chceš dělat výluhy?

U toho předchozího jsem to dělal, že jsem zmáčkl pulsní tlačítko a mixer mi ty kopřivy ve vodě rozsekal a pak jsem to nechal v tom přes noc za studena vyluhovat, ráno vypil. Jestli tobě to rozsekalo na ultra jemno, tak v tom rozdíl bude. Mně to tam nechávalo malé kousíčky listů asi jak tabák.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4347
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Mixéry a odšťavňovače

Příspěvekod Etheric » pon úno 13, 2023 9:42

To musí být najemno, ty kousky jsou špatně, proto jsem to kupoval, abych tam kousky neměl.. V tom obyč mixéru třeba dobrej hummus neuděláš, zato v lepším mixéru jo, uděláš si i svou sezamovou pastu.. Rozdíl je poznat až na těch odolnějších surovinách, kterých je hodně, je blbý být limitován chabým mixérem. I to ovoce se slupkou, tohle obyč mixérem do hladka neuděláš
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Mixéry a odšťavňovače

Příspěvekod Dromedaro » pon úno 13, 2023 10:35

Jojo, taky jsem si říkal, jestli už nekoupit něco, čím fakt rozemelu bez problému i ořechy na jemno. Láká mě zkusit si vyrobit něco na způsob zdravé varianty Nutelly.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4347
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Mixéry a odšťavňovače

Příspěvekod Etheric » pon úno 13, 2023 10:55

Už jen požadavek udělat hladký smoothie z čehokoliv ty levný mixéry vylučuje. Banánový zvládne každej, ale třeba ty kopřivy a jinou zeleň v okolí kopřiv natrhanou, to už neni jen tak..
Jsem to kupoval v akci, je to s 2,5l nádobou a můžeš si dokoupit ještě 0,9 nebo 1,2 na ty menší objemy.
Už slejzá to bílý svinstvo, tak zanedlouho bude z čeho dělat smoothie každej den
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Mixéry a odšťavňovače

Příspěvekod jony800 » pon úno 13, 2023 15:34

Dromedaro píše:Jojo, taky jsem si říkal, jestli už nekoupit něco, čím fakt rozemelu bez problému i ořechy na jemno. Láká mě zkusit si vyrobit něco na způsob zdravé varianty Nutelly.

Mám eta 1800w. Taky jsem si myslel že si udělám domácí ořechová másla. Ale v reálu to zas tak dobře nefunguje. Ty nože to tak na jemno nerozemelou. Někdy je potřeba přidat i nějaký tuk nebo olej. A motor dostává strašněj záhul. Stejně to nikdy zdaleka nebude tak jemný jako když si koupíš smooth arašídové máslo a navrchu se ti oddělí vrstva oleje. To by jsi musel pořídit koloidní mlýn.
jony800
nováček
nováček
 
Příspěvky: 77
Registrován: ned dub 10, 2016 6:21

Re: Mixéry a odšťavňovače

Příspěvekod Etheric » pon úno 13, 2023 16:02

jony800 píše:Mám eta 1800w. Taky jsem si myslel že si udělám domácí ořechová másla. Ale v reálu to zas tak dobře nefunguje.

Jakej model? Není to jen o wattech a otáčkách, i jiný věci maj vliv na jemnost.
Já teda lískový ořechy v G21 rozbil najemno tak, že se odděloval olej.. Jinak ano, na ořechový másla jsou jiný mlejny, ale tohle kupovat domů, to je něco na způsob koupit si lyofilizátor
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Mixéry a odšťavňovače

Příspěvekod pavproch » pon úno 13, 2023 16:17

Jen zvjedavost - sem leniv to na webu študovat - jaký je z hlediska výživových parametrů / vstřebávání živin rozdíl mezi tím, dyž sním (pokoušu) např. jappko a dyž si z něj udělám smoothie (bez přídavku čehokoli)? IMHO žádný, nebo se pletu?
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28279
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Mixéry a odšťavňovače

Příspěvekod Dromedaro » pon úno 13, 2023 16:28

Právě, že to není stejné. Z toho namletého a odšťaveného ovoce či zeleniny získáš daleko více zdravých látek do těla, které bys normálně nevstřebal.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4347
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Mixéry a odšťavňovače

Příspěvekod Etheric » pon úno 13, 2023 17:36

@pp: rozdíl je v tom, že s jedním se musíš kousat a druhý jen vypiješ :D
Využití živin jeden vs druhý způsob je otazný. Viděl jsem několik výzkumů a slyšel několik odborníků, no bohužel se v tomto neshodli. Já sám nevím, argumenty obou skupin mi přijdou, že mají stejnou váhu. Ve vstřebávání živin na svým těle rozdíl nevidím, logicky, ale vidím rozdíl v tom, že jedno se musí kousat a druhý ne..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Mixéry a odšťavňovače

Příspěvekod jony800 » pon úno 13, 2023 17:52

Etheric píše:Jakej model? Není to jen o wattech a otáčkách, i jiný věci maj vliv na jemnost.

Mám ETA Vital Blend 3100 90000. Když tam toho dáš málo a tak to asi bude fungovat. Ale moje představa že tam nasypu kilo ořechů a udělá mi z toho smooth máslo byla lichá. A z popisu to tak vypadalo. Co se ostatního mixování týče nemám výhrad.
Dromedaro píše:Právě, že to není stejné. Z toho namletého a odšťaveného ovoce či zeleniny získáš daleko více zdravých látek do těla, které bys normálně nevstřebal.

To může být pravda. Na druhou stranu tím že potravu rozžvýkáš se spojí se slinami a ty začnou trávící proces. Pokud to jen vypiješ o tohle se můžeš ochudit. Taky pokud se třeba snažíš dodržovat nějaké kalorické restrikce při pití rozmixované potravy dokážeš pozřít daleko větší množství a nedostaví se takový pocit sytosti jako když musíš kousat.
jony800
nováček
nováček
 
Příspěvky: 77
Registrován: ned dub 10, 2016 6:21

Re: Mixéry a odšťavňovače

Příspěvekod Etheric » pon úno 13, 2023 18:24

jony800 píše:moje představa že tam nasypu kilo ořechů a udělá mi z toho smooth máslo byla lichá

Všechna tahle úprava má nějaký technologický postupy, tady třeba poměry surovin vs velikosti nádob vs rychlost a další. Není to úplně jednoduchý a představa, že si někdo myslí, že do nádoby obrátí pytel ořechů, zmáčkne tlačítko a má máslo, je dost úsměvná /pokud tedy nemá profi přístroj za desítky tisíc/. Dá se to udělat doma, ale musíš dodržet TPP.

Z jiného soudku - mám chuť na vaječňák. Ty kupovaný jsou do jednoho směs vajec a alkoholu pochybnýho původu v kombinaci s hromadou chemie.. Chcu si udělat vlastní a v mixéru vidim naději, že to bude kua konečně 100% homogenní likér [-o<
Mám objednán kvalitní vysokoprocentní tmavej rum, vynikající irskou whisky a ještě někde vyhandluju domácí vajca, zajdu do kravína pro čerstvou smetanu a udělám z toho homogenní směs, dám tam i lusk vanilky, co mám doma. Pak to půjde do lednice minimálně na měsíc, lépe měsíc a půl, dva.. Ono to zraje, houstne, je to jemnější, mňam, bude akorát hotovej na velikonoce :drinkers:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Mixéry a odšťavňovače

Příspěvekod jony800 » pon úno 13, 2023 19:47

Toho všeho jsem si samozřejmě vědomý. Ale vzhledem k tomu jak se to prezentuje a že to má i program na ořechová másla jsem čekal lepší výsledek. Třeba máš lepší stroj.
jony800
nováček
nováček
 
Příspěvky: 77
Registrován: ned dub 10, 2016 6:21

Re: Mixéry a odšťavňovače

Příspěvekod Etheric » pon úno 13, 2023 20:10

Stroj je jedna věc, ale nastavení druhá, problém bývá program - neví, jaký máš zrovna ořechy atd. To chce nastavit si sám, proto jsem chtěl něco bez programů, jen s manuálním ovládáním otáček a pulzním tlačítkem.
Jak sleze sníh a začne růst všechno možný, bude každej den příležitost zkusit něco umixovat. To zelenisko, zejména mladý svízel, taky není tak jednoduchý rozmixovat
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Mixéry a odšťavňovače

Příspěvekod Dromedaro » pon úno 13, 2023 21:08

jony800 píše:Na druhou stranu tím že potravu rozžvýkáš se spojí se slinami a ty začnou trávící proces. Pokud to jen vypiješ o tohle se můžeš ochudit.

Proto se doporučuje spíše pomale popíjet a promnout v ústech.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4347
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Mixéry a odšťavňovače

Příspěvekod mike » pon úno 13, 2023 22:49

Etheric píše:Využití živin jeden vs druhý způsob je otazný.

Nepouzivej apukismy ;-) Zrovna tenhle je obzvlast ohavny.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Mixéry a odšťavňovače

Příspěvekod Etheric » úte úno 14, 2023 5:21

Jo a kdyby mixér, kterej sliboval super máslo z ořechů, neuměl dobře svou práci, normálně bych jim ho vrátil, že jsem byl uveden v omyl, výrobek nesplňuje to, co výrobce sliboval
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Mixéry a odšťavňovače

Příspěvekod Dromedaro » úte úno 14, 2023 7:24

Abychom si rozuměli, já jsem to nemyslel tak, že do mixeru hodím ořechy a vyleze mi z toho nutela. Ještě jsem to nezkoumal, ale myslel jsem, že rozemelu arašídy, které pak přidám do nějaké hmoty, zamíchám a budu mít zdravou nutelu :)
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4347
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Mixéry a odšťavňovače

Příspěvekod pavproch » úte úno 14, 2023 9:14

Dromedaro píše:rozemelu arašídy a budu mít zdravou nutelu

Ne. Aflatoxiny.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28279
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Mixéry a odšťavňovače

Příspěvekod Etheric » úte úno 14, 2023 9:30

Vezmeš lískový ořechy a nasucho je zlehka opražíš. Ještě horký vkydneš do mixéru, nastavíš a pustíš. Pak přidáš kakao a trochu cukru /nemusí být/. Zkoušel jsem verzi s i bez kakaa, oboje fajn.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53


Zpět na Vařiče, zapalovače, nádobí, vaření

cron