Používání vařiče v lese či tam, kde je zakázaný oheň

zkušenosti, rady, dotazy.

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Používání vařiče v lese či tam, kde je zakázaný oheň

Příspěvekod Glerin » sob kvě 22, 2021 21:44

Zdravím,

snad jsem to "zařadil" správně.
Delší dobu jsem byl v zahraničí, kde jsme s přítelkyní rádi používali vařič Trangia, klasicky na alkohol.
Letos chceme více chodit v ČR a když jsem to studoval, tak vlastně nevím, zda to to smí či ne.

V běžném lese se hovoří o otevřeném ohni. NP Šumava zakazuje vše, výslovně i turistické vařiče. Naopak NP Krkonoše zakazuje otevřený oheň, ale vařiče možné jsou, co jsem zjišťoval.

Jakou máte prosím zkušenost? Jde nám o to si někde na klidném místě uvařit vodu či nějaké základní jídlo. Vím, že realita je taková, že na zákony/vyhlášky spousta lidí nedá a rozdělávají i oheň. Ale rád bych věděl, jak v ČR postupovat co nejlépe dle zákona.
S tím souvisí i Trangia...na vaření super, ale nevím, jestli by nebyl plynový "bezpečnější" co se případné konfrontace s ochranářem týče? Pokud ano, mohl bych dokoupit dovnitř plynový hořák, ale moc to nemusím...

Díky všem za případnou reakci.
Glerin
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: sob kvě 22, 2021 20:48

Re: Používání vařiče v lese či tam, kde je zakázaný oheň

Příspěvekod Etheric » ned kvě 23, 2021 5:40

S liháčem spíš někdo bude mít problém, než s plynem. Z pohledu zákona se správně nemůžeš v lese ani vychcat.. Vařič je též považován za otevřený oheň, takže chceš-li se řídit zákony, na vaření zapomeň. Ale spíš bych doporučil řídit se rozumem, za uvaření vody na čaj pomocí plynu tě můžu yebat jen opravdovej blbec. Pokud nebudeš nic vyvářet, jen tu vodu, šance že tě u toho někdo chytí je minimální. A šance že bude prudit jakbysmet
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8082
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Používání vařiče v lese či tam, kde je zakázaný oheň

Příspěvekod Tomas » ned kvě 23, 2021 7:41

Asi tak jak píše Etheric. Na Šumavě ti za vaření plynem na rozumným místě nikdo nic neřekne a ani s tím liháčem bych neměl strach. Řeší se primárně otevřený oheň ve smyslu hořícího dřeva.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Používání vařiče v lese či tam, kde je zakázaný oheň

Příspěvekod Glerin » ned kvě 23, 2021 10:50

Díky moc za info. Je mi jasné, že někdy úplně nelze postupovat zcela dle zákona, šlo mi o to, jakou s tím máte reálnou zkušenost.
Od Trangie používám celý set, takže velmi slušné závětří a plamen je od okolí slušně oddělený, ale na pouhé vaření vody asi pořídím nějaký menší plynak, který když vytahneme na nějakém skalnatém vrcholu, nebude to asi poutat takovou pozornost.
Glerin
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: sob kvě 22, 2021 20:48


Zpět na Vařiče, zapalovače, nádobí, vaření