Titanová lžíce dělá šmouhy?

zkušenosti, rady, dotazy.

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Titanová lžíce dělá šmouhy?

Příspěvekod wlashi » čtv bře 25, 2021 14:18

Zdravím,
mám titanovou lžíci a když s ní jím z klasického talíře, zanechává na něm drobné šmouhy. Chci se zeptat, jestli to je vlastnost titanu, anebo je něco špatně. Přijde mi divné, aby se tohle dělo, hlavně ze zdravotního hlediska.

Díky.
wlashi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: čtv úno 25, 2016 9:09

Re: Titanové nádobí dělá šmouhy?

Příspěvekod pavproch » čtv bře 25, 2021 14:34

pavproch píše:Jo ešče dodatek - ten tiťan je fuckt vzpurný materiál - špork Sea to Summit používám denně 3x (kafe, oběd, kafe), po každém použití meju jarem a drsnou stranou žínky na nádobí (ta strana, co má na sobě abrazivo) ale ten tiťaň na tom šporku i po těch asi 8-mi letech používání vypadá furt stejně jak dyž byl nový (ie. není rozdíl ve vzhledu povrchu tiťanu mezi 8-mi letým šporkem Sea to Summit a mým druhým, jednoletým šporkem Robens)


Když materiál za sebou nechává šmouhy (=typicky měkký hliník) taxe přitom obrušuje (to jsou ty šmouhy), což tiťan se teda neobrušuje ani náhodou - viz výše. Není ta lžíce spíš anodizovaný chliník?
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28127
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Titanové nádobí dělá šmouhy?

Příspěvekod Etheric » čtv bře 25, 2021 14:43

Jsem to schválně zkoušel, mám lžíce třech různých velikostí od třech různých výrobců (žádný ali apod) a dělají to všechny. Zůstane tam rejha jak debil, hluboko do talíře :D asi proto, že titan je fakt tvrdej? Ale glazura je vpodstatě sko a porcelán pod ní je taky safra tvrdej. Takže jak tam vytvořím rejhu titanem, ta rejha je po obou stranách ostrá a trochu tak odírá titan /spodní vrstva to samý/?? Jenom logická úvaha, třeba to je jinak.. Každopádně jsem musel hodně zatlačit aby byla tmavá rejha, hezky to přitom křupalo..běžným používáním bych to neudělal a za těch několik let co ty lžíce používám /i doma/, se mi to fakt nepovedlo
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8033
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Titanové nádobí dělá šmouhy?

Příspěvekod pavproch » čtv bře 25, 2021 14:56

Ty jo, tak beru z5. Sem to šel vyzkoušet (já ten špork používám v kombinaci s Ti hrnečkem nebo nerez ešusem a tam nic vidět není), vzal sem glazovaný keramický talíř a špork na něm opravdu nechal šmouhu (bez násilí, jen sem trochu přitlačil). Takže jo, tiťaň špiní.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28127
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Titanová lžíce dělá šmouhy?

Příspěvekod wlashi » pon bře 29, 2021 19:57

Na jednu stranu jsem rád, že máte stejné zkušenosti, na stranu druhou si říkám, jestli to je ze zdravotního hlediska košer jíst něčím, co „špiní“. Předpokládám, že v dnešní době by asi nikdo nemohl prodávat něco, co je zdravotně závadné, ale proti tomu stojí selský rozum „jak to může být nezávadné, když to pouští“?
wlashi
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: čtv úno 25, 2016 9:09

Re: Titanová lžíce dělá šmouhy?

Příspěvekod mike » pon bře 29, 2021 21:34

Proc by nemohlo? Projde a neuskodi.

Díky své vysoké chemické netečnosti se titan v okolním prostředí nevyskytuje v takové formě, která by mohla být metabolizována živými organizmy. Není proto známo žádné zapojení titanu do enzymatických reakcí nebo jejich jiné biologické uplatnění.

Naopak vysoká odolnost titanu je využívána při výrobě některých chirurgických nástrojů a v současné době jsou modní piercingové ozdoby pokryté titanem pro jejich zdravotní nezávadnost a současně žádaný vzhled.


Pokud ovsem ty cmouhy dela titan a ne nejaka jina soucast slitiny. Treba hlinik. On to skoro urcite neni cisty titan.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27


Zpět na Vařiče, zapalovače, nádobí, vaření