Stránka 1 z 1

Titanová lžíce dělá šmouhy?

PříspěvekNapsal: čtv bře 25, 2021 14:18
od wlashi
Zdravím,
mám titanovou lžíci a když s ní jím z klasického talíře, zanechává na něm drobné šmouhy. Chci se zeptat, jestli to je vlastnost titanu, anebo je něco špatně. Přijde mi divné, aby se tohle dělo, hlavně ze zdravotního hlediska.

Díky.

Re: Titanové nádobí dělá šmouhy?

PříspěvekNapsal: čtv bře 25, 2021 14:34
od pavproch
pavproch píše:Jo ešče dodatek - ten tiťan je fuckt vzpurný materiál - špork Sea to Summit používám denně 3x (kafe, oběd, kafe), po každém použití meju jarem a drsnou stranou žínky na nádobí (ta strana, co má na sobě abrazivo) ale ten tiťaň na tom šporku i po těch asi 8-mi letech používání vypadá furt stejně jak dyž byl nový (ie. není rozdíl ve vzhledu povrchu tiťanu mezi 8-mi letým šporkem Sea to Summit a mým druhým, jednoletým šporkem Robens)


Když materiál za sebou nechává šmouhy (=typicky měkký hliník) taxe přitom obrušuje (to jsou ty šmouhy), což tiťan se teda neobrušuje ani náhodou - viz výše. Není ta lžíce spíš anodizovaný chliník?

Re: Titanové nádobí dělá šmouhy?

PříspěvekNapsal: čtv bře 25, 2021 14:43
od Etheric
Jsem to schválně zkoušel, mám lžíce třech různých velikostí od třech různých výrobců (žádný ali apod) a dělají to všechny. Zůstane tam rejha jak debil, hluboko do talíře :D asi proto, že titan je fakt tvrdej? Ale glazura je vpodstatě sko a porcelán pod ní je taky safra tvrdej. Takže jak tam vytvořím rejhu titanem, ta rejha je po obou stranách ostrá a trochu tak odírá titan /spodní vrstva to samý/?? Jenom logická úvaha, třeba to je jinak.. Každopádně jsem musel hodně zatlačit aby byla tmavá rejha, hezky to přitom křupalo..běžným používáním bych to neudělal a za těch několik let co ty lžíce používám /i doma/, se mi to fakt nepovedlo

Re: Titanové nádobí dělá šmouhy?

PříspěvekNapsal: čtv bře 25, 2021 14:56
od pavproch
Ty jo, tak beru z5. Sem to šel vyzkoušet (já ten špork používám v kombinaci s Ti hrnečkem nebo nerez ešusem a tam nic vidět není), vzal sem glazovaný keramický talíř a špork na něm opravdu nechal šmouhu (bez násilí, jen sem trochu přitlačil). Takže jo, tiťaň špiní.

Re: Titanová lžíce dělá šmouhy?

PříspěvekNapsal: pon bře 29, 2021 19:57
od wlashi
Na jednu stranu jsem rád, že máte stejné zkušenosti, na stranu druhou si říkám, jestli to je ze zdravotního hlediska košer jíst něčím, co „špiní“. Předpokládám, že v dnešní době by asi nikdo nemohl prodávat něco, co je zdravotně závadné, ale proti tomu stojí selský rozum „jak to může být nezávadné, když to pouští“?

Re: Titanová lžíce dělá šmouhy?

PříspěvekNapsal: pon bře 29, 2021 21:34
od mike
Proc by nemohlo? Projde a neuskodi.

Díky své vysoké chemické netečnosti se titan v okolním prostředí nevyskytuje v takové formě, která by mohla být metabolizována živými organizmy. Není proto známo žádné zapojení titanu do enzymatických reakcí nebo jejich jiné biologické uplatnění.

Naopak vysoká odolnost titanu je využívána při výrobě některých chirurgických nástrojů a v současné době jsou modní piercingové ozdoby pokryté titanem pro jejich zdravotní nezávadnost a současně žádaný vzhled.


Pokud ovsem ty cmouhy dela titan a ne nejaka jina soucast slitiny. Treba hlinik. On to skoro urcite neni cisty titan.