Jaký líh k vaření?

zkušenosti, rady, dotazy.

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod ntz » stř kvě 24, 2023 18:02

@booze - nesmysl to neni ... je to mensi odlehcena verze https://trangia.se/en/shop/trangia-triangle/ ktera je na trhu nejakejch 40 let ... a varim s tim asi 20 let ;) ... teda zrovna ne s timhle titanovym, ten mam asi 3 nebo 4 roky, ale s trangii triangle ... original trangii triangle furt pouzivam s plynovym varicem ...

jasne, ze to neni nejefektivnejsi -- furt se ale vari na "normalnich" na bombu sroubovacich varicich typu var2 (a vsechny jine) a tohle je predpokladam nekde mezi, protoze to defakto ma zavetri kolem plamene ale ne kolem hrnce ..

kdybys mel zajem, tak set od trangie (triangle, alcohol stove + fuel bottle) jsem si dokonce (v nejakem pomateni mysli) koupil pred par lety na investici a mam jich doma asi 3 samo v origo baleni :P a cekam 50 let
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod booze » stř kvě 24, 2023 19:27

Odpověděl sis sám. Mám doma starý vařík a stejně ho nepoužívám.

Dělal jsem spoustu pokusu s nádobím, varici, lihem, plynem a já nevím čím vším.
Nakonec jedine, co mě zajímá, je cas-hmotnost-ucinnost. Lihacu máme doma desítky DIY s celkem dobrou váhou a účinnosti, ale vaříme na tom sranda akce. Raději nesu plyn, najim se a jdu spát. Ráno vstanu uvařím, uklidim, najim se a jdu. Nemám čas
To samé kemp
To samé chata
To samé v aute

Trangia se dělá XY let, ale je překonána, NEBRAT HAWK.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod ntz » stř kvě 24, 2023 20:23

@booze - tady si dovolim nesouhlasit ... klasicka trangia, ne triangle a nebo nejake mensi varianty, je do auta a do kempu naprosto genialni ... na ten celej system nedam naprosto dopustit a pouzivam ji uz mozna 20 let .. jasne ze do batohu tahat to na vylet neni optimalni, zrovna napriklad ale ve Skotsku jsem ji mel, kdyz nas bylo vic, a ty "spolecne" veci se rozpocitaly ..

kvuli rodine jsem koupil asi pred 4ma lety https://trangia.se/en/shop/trangia-stove-25-23-ul-d/ (ja sam pouzival tu "UL" aka asi nejakej jejich hlinik) a varit na tom je jak varit v kuchyni ... full sety od trangie mam 3 + jeste zvlast nekolik tech jejich single hrncu ... s trangii neni *naprosto* zadnej problem .. jen ta vaha
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod booze » stř kvě 24, 2023 22:01

OK prosim te, kolik g váží-za jak dlouho uvaří 1l vody z 10°C na 100°C-kolik spotřebuje g paliva?

Jak dojedu domů, tak si můžeme pomerit penisy. Podívám se do tabulek, co mám doma. Myslím, že VAR2 a MSR hrnec s výměníkem by mohly konkurovat Trangii.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod ntz » stř kvě 24, 2023 22:15

fogly si pomerit muzeme :D ... nicmene nepsal jsi nahodou vyse rozhorcene jak je zaverti strasne dulezite ??? ja netvrdim, ze trangia je zazracne lepsi nez jine varice se zavetrim .. ja tvrdim, ze trangia je naprosto v pohode a ten system je fakt dobrej a vychytanej ... do kempu a nebo treba kdyz jezdis ja nevim treba lezt a mas v aute klasickou zradelni bedynku, tak trangia je uplne bezvadnej system na vareni ...

navic ten varic (pouziva to varic od primusu) je sirokej, ma dobrej plamen, hezky to rovnomerne nahriva hrnec ze se da bez pripalovani krasne osmazit cibulka i v te DS verzi (maj jeste NS - non-stick)

pokud chces mereni, jsem pro kazdou spatnost .. napis co a jak a ja to udelam .. myslim si ale, ze o vykon zas tak nejde a nepredpokladam, ze tam bude nejakej zasadni rozdil .. jde proste o ergonomii a o ten system samotnej ..
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod Etheric » čtv kvě 25, 2023 4:44

@booze: též jsem zkoušel, měřil... Záleží na mnoha faktorech. Co vaříš, jak často, kam jedeš a především jak dlouhý je výlet. Na víkend či jednodenku jasně vyhrává líh (pokud nejedeš někam do extrémních podmínek), na 3 dny a déle zas na plný čáře vede plyn a čím déle jsi na akci, tím lépe oproti lihu vychází. K tomu jsi svým měřením nejspíš taky došel.

Šel jsem nedávno s borcem, co měl mosaznej liháč z army shopu a hliník ešus. Já Evernew Titanium vařič i ešus. Mně už voda vařila, zatímco jemu se teprve před chvílí vařič pořádně rozhořel a voda začala být vlažná. Originál Trangia funguje líp, než ta napodobenina z army shopu, originál má mít uvnitř taky nějakou výplň, podobně jako Evernew. Ale Trangia nemůže Evernew konkurovat, už jen podle "trysek" /děr, ze kterých vychází plameny, jejich množství, rozmístění.../
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod booze » čtv kvě 25, 2023 7:10

ntz píše:nicmene nepsal jsi nahodou vyse rozhorcene jak je zaverti strasne dulezite ??

Ano na tom trvám.
ntz píše:pokud chces mereni, jsem pro kazdou spatnost .. napis co a jak a ja to udelam ..

Můj předchozí příspěvek, první věta s otazníkem. Ohřev vody, pak si můžeme něco dobrého uvařit.

Etheric píše:Originál Trangia funguje líp, než ta napodobenina z army shopu, originál má mít uvnitř taky nějakou výplň, podobně jako Evernew

Ano jsou verze se skelnym vlaknem a hliníkovou vatou.
Vidíš kdysi jsem to chtěl porovnat a zapomněl jsem na to. Do všech varicu jsem dával skelnou vatu. Zvýší se tím plocha pro odpařování.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod ntz » čtv kvě 25, 2023 8:05

@Etheric - booze si ale chtel pomerit plynoveho fogla :P ... tvl, ty tvy proklamace o evernew :D ,, asi teda vyzvu ja tebe k pomereni nasich spirit foglu ... :twisted:

tak jake podminky ? Litr vody 10 stupnu a stopnout za jak dlouho se to zacne varit ?
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod booze » čtv kvě 25, 2023 9:34

Ano a kolik g paliva spotrebujes
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod Etheric » čtv kvě 25, 2023 11:05

Tohle jsme tu ve vlákně o vařiči nebo kde snad řešili relativně nedávno, že Evernew porazil Trangii, je i video na YouTube, vše změřeno, tak si to zájemce může najít, nebudu dělat znova to stejný
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod dudy » sob kvě 27, 2023 6:43

Svět se v cyklech otáčí...
:mrgreen:

viewtopic.php?p=371626#p371626
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3962
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod brhel » úte črc 25, 2023 14:07

Ahoj,
mám lihový vařič - čínskou koipii Evernew z Ali a k tomu líh z drogerie DM.
Zplynování trvá skoro 5 minut.

Buď blbý vařič nebo blbý líh nebo obojí.

Prošel jsem vlákno a odpověď jsem nenašel a nechce se mi kupovat X různých lihu a testovat

Doporučite nějaký tekutý líh, který ve vařících dobře hoří?

Ale asi to bude chtít jiný vařič:-)

Dekuji

Mam tuto kopii vařiče https://m.aliexpress.com/item/4000055460785.html

Uvažuji, že bych koupil toto https://www.aliexpress.com/item/1005001456942486.html

Líh z dm https://www.dm.cz/denkmit-technicky-lih ... 35616.html
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod ntz » úte črc 25, 2023 14:20

vetsina pouziva biolih (do krbu), treba tenhle

https://redidla-rozpoustedla.heureka.cz ... /#prehled/

ty technicke lihy jsou docela sra*ka, lihu obsahujou treba jen 92-95% a zbytek je ja nevim co - nejaka aditiva - co coudi a vubec ... nemam zadnou studii, ze by lih do biokrbu varil rychleji (silne o tom pochybuju), presto ale doporucuju pouzivat tohle nez ty technicke lihy ...
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod Etheric » úte črc 25, 2023 14:59

brhel píše:čínskou koipii Evernew z Ali a k tomu líh z drogerie DM.
Zplynování trvá skoro 5 minut.

Buď blbý vařič nebo blbý líh nebo obojí.

Blbě je všechno, ale nejvíc blbě je ten vařič. Opravdu začne vzplynovat až za dlouhý minuty. Není uvnitř ten křemík a je to vyrobený z "titanu" se silnější stěnou, než má Evernew.

brhel píše:Uvažuji, že bych koupil toto https://www.aliexpress.com/item/1005001456942486.html

Myslíš, že to bude lepší? Za ani ne 170Kč se od toho nedá moc čekat ... Proč si nekoupíš něco pořádnýho, originál, ne kopii? Pak bys nemusel řešit tyhle voloviny..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod lojzmen » úte črc 25, 2023 15:53

Ještě doplním Etherica, používej tento vařič na nějaké izolační podložce, nebo ve stojánku, aby dno neodvádělo teplo.

A začal bych jiným lihem.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod Etheric » úte črc 25, 2023 16:09

Zkoušel jsem to i v takový mističce, do který jsem postavil vařič, nalil líh a zapálil, aby se to zahřálo, no moc to nepomohlo. Jednou jsem si vzal tu parodii na Evernew na zimní výlet. Byly nějaký 3 stupně pod nulou, nabral jsem řádně ledovou vodu ze studánky, že si udělám čaj. Trvalo 20 minut, než voda (3dcl) byla horká, spotřeboval jsem deci a půl lihu... Po tomhle výletě letěl z domu, šunt jeden
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod ntz » úte črc 25, 2023 16:44

Jinak bavili jsme se tady s Ethericem x-krat ze jeho evernew je lepsi uplne ve vsem .. na yt je mnozstvi videi, co to srovnavaj, dam jen tohle (rovnou seeknuto na vysledky)

https://youtu.be/H0cET_aCqdo?t=297

11:20 Trangia na uvareni vody
10:20 Evernew - takze je rychlejsi zhruba o 10% (:D - super duvod) ..

ALE

Burn time rika, ze trangia spalila stejny mnozstvi za 15 minut zatimco evernew za 10 a kousek, to znamena, ze trangia ma o cca 33% lepsi fuel consumption (realne to je cca 28-30%, nutno odecist 10% performance boost u evernew), tzn vykon merenej v gramech paliva / na uvarenou vodu ..

Conclusion:

trangie ma dle videa vahu 111g a evernew 35g .. trangie ma ale lepsi efektivitu pri vareni vzhledem ke spotrebe paliva, takze co usetri evernew na vaze propali na vice spotrebovanem palivu ... (je to logicke - mnohem slabsi stena a mnohem progresivnejsi plynovani lihu == vice spotrebovaneho lihu)

takze na jednodenni vylety je evernew cool, pri vetsi akci, kdy se vari vic (tipuju uz cca 2dny+) neni co se tyce vaha zadna vyhoda oproti trangii ...

zustavam s trangii :)

edit: navic je trosku nefer vazit ten plain evernew bez niceho, zatimco trangie ma vicko i ten simmering lid, protoze bez toho bude na gramy jeste lehci ...
Naposledy upravil ntz dne úte črc 25, 2023 18:06, celkově upraveno 1
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod brhel » úte črc 25, 2023 16:56

Děkuji, dekuji
Etheric píše:
brhel píše:Uvažuji, že bych koupil toto https://www.aliexpress.com/item/1005001456942486.html

Myslíš, že to bude lepší? Za ani ne 170Kč se od toho nedá moc čekat ... Proč si nekoupíš něco pořádnýho, originál, ne kopii? Pak bys nemusel řešit tyhle voloviny..

Na Ali stojí něco mezi 400 a 500 korunami.
A Šampónek z Ústi jej chválí https://youtu.be/7Dihkb58iM4 , ale on vychvali kdejakou blbost...

Já mám lihak jen na snídaně, když ráno spěchám, ...
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod ntz » úte črc 25, 2023 17:07

jinak kdyby to nekoho zajimalo, tak ja (jako majitel asi 4 trangii :D) bych kdyz uz sel tak maximalne do tohodle, at je sranda

https://www.youtube.com/watch?v=IWA8avZPEWM

nemate pls nekdo takovouhle malou (idealne zaviraci) krabicku od neceho ? vymenim za skelnou vatu, tu mam :D .. tzn poslete mi nekdo takovouhle zaviraci krabicku a ja vam poslu kus tyhle vaty ...
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod lojzmen » úte črc 25, 2023 17:35

Diabolky se prodávají (snad tradice?) v tak krásných krabičkách ...
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod ntz » úte črc 25, 2023 17:55

@lojzmen - diky, dobrej tip :) ... shodou okolnosti mam dve krabicky diabolek doma a jednu na chalupe .. prave na ne koukam, ta jedna ma plastovej ten spodek a ta druha je zase strasne velka .. ale jo, vidim, ze se diabolek vyrabi hrozne moc druhu a baleni, viz napriklad tady, takze pruchodny to asi bude .. idealni by bylo navstivit nejakej kamennej kram, abych ty krabicky videl ..
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod Etheric » úte črc 25, 2023 18:51

brhel píše:Na Ali stojí něco mezi 400 a 500 korunami

Já vidím toto, což pro odrazení stačí bohatě. Teda ono pro odrazení od nákupu stačí už slovo Aliexpress, Lixada,...
Screenshot_20230725_194039_com.android.chrome.jpg


brhel píše:A Šampónek z Ústi jej chválí https://youtu.be/7Dihkb58iM4 , ale on vychvali kdejakou blbost...

:lol: Mnohdy mi ve videu chybí už jen legendární hláška "... a když zavoláte teď, dostanete ne jeden, ne dva, ale hned tři za cenu jednoho!"...

brhel píše:Já mám lihak jen na snídaně, když ráno spěchám, ...

Já na ten čaj taky nespěchal, ale uvést 3 dcl vody do horkého stavu, hluboko pod bod varu, za 20 minut a vypraskat na to 1,5 dcl lihu, to byl úlet. Takhle blbě mi nefungoval ani homemade vařič z plechovky.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod brhel » úte črc 25, 2023 19:20

Na Ali za těch 164 Kč je jen stojánek (kříž) na vařič. To zjistíš, až když klikneš na výběr variant. Ale varianta vařič a stojánek je za 400-500 korun a poštovné zdarma. Případně může být nižší cena, ale pak napálí poštovné a vyjde to stejně.
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod mike » úte črc 25, 2023 19:27

ntz píše:nemate pls nekdo takovouhle malou (idealne zaviraci) krabicku od neceho ?

https://www.konopnytata.cz/konopna-mast ... ast-cista/ krabicka ma 17 g, prumer asi 65 mm a vysku neco pres 30. Mast je skvela, doporucuju ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod ntz » úte črc 25, 2023 20:14

@mike - diky, objednano ... uz se na ten home-made varic tesim ... libilo by se mi mit jeden takovej mega-UL set treba s nejakym titanovym hrncem (spis "hrneckem") cca 600ml (~ala neco takovyho), ze by se vse veslo dovnitr vc. nejakeho zavetri+stojanku a nejakeho mensiho mnozstvi paliva (cca visinovka ~a 50ml)

trangii furt pouzivat budu "na vetsi akce", jako napriklad smazba kurecich prsnich rizku na panvicce :)
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod Etheric » úte črc 25, 2023 20:19

@ntz: tohle jsem vyrobil už před 17 lety, uvnitř bylo cosi jako skelná vata. Teď v nalehko objevili Ameriku a mají "novinku", stejnej vařič z krabičky, jen s karbonovou plstí namísto skelný vaty. Proč ne. Ale nic novýho fakt nevymysleli.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod ntz » úte črc 25, 2023 21:10

@Etheric - ja nerikal, ze bych to kupoval z nalehko .. chtel jsem si to vyrobit sam (viz moje video vyse + krabicka od @mika od konopne masti) .. tu napln bych jeste promejslel, jestli je skelna vata dobrej napad, nebo jestli bych tam nedal neco jineho .. me se evernew varic sice libi (jako fandovi do tehlech veci), nemam ale nejmensi duvod si ho kupovat a vytvaret na nem nejakej jinej set kdyz mam trangii (viz muj puvodni prispevek na tema evernew vs trangie) .. na tomhle "krabickovem" varici se mi libi, ze bych si neco vyrobil sam a ciste teoreticky bych mel takovou minisoupravicku na jednodenni vylety jen na ohrev vody, co by byla fakt mala a jeste ke vsemu opravdu (mega-)UL
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod booze » úte črc 25, 2023 21:21

Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod booze » úte črc 25, 2023 21:28

@brhel vyzkousej Isopropanol IPA cisty. Funguje lip nez lih
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8312
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Jaký líh k vaření?

Příspěvekod ntz » úte črc 25, 2023 21:31

@booze - to bych tady hledal tak tejden (a idealne bych jeste musel vedet, ze to tady je) .. krabicky maj pekne, tisice jich ale nepotrebuju .. myslim, ze bude bohate stacit dostupnejsi krabicka od konopne masti (jak navrhoval @mike - ostatne tu konopnou mast uz mam objednanou) a nebo napriklad krabicka od diabolek (jak navrhoval @lojzmen), pripadne az pujdu priste kolem drogerky, treba tam na nejakou krabicku o vhodne velikosti narazim (myslim si neco s objemem kolem 30ml)
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

PředchozíDalší

Zpět na Vařiče, zapalovače, nádobí, vaření