Benzíňák Coleman + obecně o principu "benzíňáků"

zkušenosti, rady, dotazy.

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Benzíňák Coleman + obecně o principu "benzíňáků"

Příspěvekod Karel » pon pro 18, 2006 19:05

Zdravim, zajimalo by me, zda ma nekdo benzinovy varic Coleman feather stove a jak je eventualne spokojen.

A jestli jsem to spravne pochopil, tak vetsina benzinaku funguje tak, ze palivo se nepredehriva nad plamenem. Z obrazku vyse uvedeneho varice (bohuzel nikde neni zaden dalsi info) to vypada na takovyto mechanismus.

Predem diky za vsechny odpovedi.

Karel
Karel
nováček
nováček
 
Příspěvky: 75
Registrován: úte říj 11, 2005 6:16

Re: Hledam radu - benzinak Coleman feather stove + obecne in

Příspěvekod brhel » pon pro 18, 2006 20:34

Karel píše:A jestli jsem to spravne pochopil, tak vetsina benzinaku funguje tak, ze palivo se nepredehriva nad plamenem. Karel

Coo? To nejak nechapu. Proste mas flasku a v ni pumpicku na natlakovani a z toho vede hadicka do varice. Pustis privod, zapalis, chvili to hori divne, pak se ty pary benzinu zkapalni a hori to normalne. Tak jsem to pozoroval u kamarada.
[-X Ale benzin bych fakt radsi nepredehrtival nad plamenem :lol:
Uživatelský avatar
brhel
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2561
Registrován: sob led 21, 2006 11:12
Bydliště: Praha / Oslo

Re: Hledam radu - benzinak Coleman feather stove + obecne in

Příspěvekod uplne jinej martin » pon pro 18, 2006 22:36

brhel píše:
Karel píše:A jestli jsem to spravne pochopil, tak vetsina benzinaku funguje tak, ze palivo se nepredehriva nad plamenem. Karel

Coo? To nejak nechapu. Proste mas flasku a v ni pumpicku na natlakovani a z toho vede hadicka do varice. Pustis privod, zapalis, chvili to hori divne, pak se ty pary benzinu zkapalni a hori to normalne. Tak jsem to pozoroval u kamarada.
[-X Ale benzin bych fakt radsi nepredehrtival nad plamenem :lol:

předehřívá se většinou ta trubička, co hnedle de do hořáku. aby se to zplynovalo. (nepředehřívá se flaška :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: )
Budocnost patří aluminiu!
Uživatelský avatar
uplne jinej martin
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1763
Registrován: ned led 9, 2005 21:41
Bydliště: Pragl

Příspěvekod Karel » úte pro 19, 2006 0:14

Aha, a proc se tedy rika, ze starsi benzinove varice fungovaly na principu samodujne (asi se sama teplem tlakovala) lampy, kdezto ty nove maji pumpicku ?
Karel
nováček
nováček
 
Příspěvky: 75
Registrován: úte říj 11, 2005 6:16

Re: Hledam radu - benzinak Coleman feather stove + obecne in

Příspěvekod Tomáš F. » sob zář 15, 2007 23:00

brhel píše:
Karel píše:A jestli jsem to spravne pochopil, tak vetsina benzinaku funguje tak, ze palivo se nepredehriva nad plamenem. Karel

Coo? To nejak nechapu. Proste mas flasku a v ni pumpicku na natlakovani a z toho vede hadicka do varice. Pustis privod, zapalis, chvili to hori divne, pak se ty pary benzinu zkapalni a hori to normalne. Tak jsem to pozoroval u kamarada.
[-X Ale benzin bych fakt radsi nepredehrtival nad plamenem :lol:


Obecně k principu "benziňáků":
Pokud je mi známo, princip všech "benziňáků" - vařičů na kapalná paliva spočívá v tom, že se palivo uvádí do plynného stavu. Obvykle v části, nazývané generátor (část přívodu paliva, přímo procházející plamenem u hořáku - taková ta zakroucená trubka kolem hořáku). Tam se dostane tlakem (proto u flašky ta pumpička). Nevýhodou je, že pro zplynování kapalného paliva je třeba systém iniciovat zvnějšku, obvykle spálením určitého množství paliva pod vařičem (nádobka pro nalití paliva pro iniciaci) - "vařič chvíli hoří divně" jak výše uvedeno. Prostě je třeba zahřát generátor a výstup plynu z hořáku. Pak se rozhoří samotný vařič (začně pěkně pravidelně hučet), zahřeje se generátor, palivo přichází do hořáku v plynném stavu.
Tomáš F.
účastník
účastník
 
Příspěvky: 490
Registrován: čtv srp 2, 2007 22:42
Bydliště: Střídavě; Praha a Horní Police u České Lípy

Re: Hledam radu - benzinak Coleman feather stove + obecne in

Příspěvekod Tomík » ned lis 4, 2007 0:27

brhel píše:
[-X Ale benzin bych fakt radsi nepredehrtival nad plamenem :lol:


Pokračování - obecně o principu:
Takže v principu se vždy předehřívá benzín nad plamenem - na tom stojí celý ten princip vařiče - ovšem v sousedním vlákně (spolehlivý benzíňák) byly vzpomenuty nezapomentelné vařiče JUWEL a sovětský výrobek "jen pro tvrďáky", jehož oficiální název jsem již z pamněti pro jistotu vytěsnil, ale do češtiny se to překládalo jak "čmelda" - tak tyhle vařiče, ty opravdu působily děsivě, neb zástupně za generátor působila nádoba na palivo. A "čmeláci", když dosáhly přetlakování, tak disponovaly pojistným ventilem, který jim umožnil "upšouknout". To upšouknutí bylo doce znát, obvykle to chytlo a v podobě plamenného gejzíru obloukem stříklo pryč. Jen frajeři s tím dokázali vařit ve stanu s ventilem otočeným k pootevřenému vchodu a vždy připraveni hasit stan. Fakt výborný scénky to umělo. Takový srandy se dalo zažít. To vám dnes všechny ty MSRka nepředvedou. To jsou takoví nudní patróni...
Naposledy upravil Tomík dne stř pro 12, 2007 11:59, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod pripluv » ned lis 4, 2007 12:28

Byla to ta krabička, kde se po otevření trochu vysunula nádobka a celý se to rezehřívalo politím benzínu a zapálením? Tak tím jsem na školním výletě se základkou zapálil chatu :mrgreen: . Mám doma, nepoužívám, jen se tím chlubím :twisted: ...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Tomík » pon lis 5, 2007 12:31

Chatu jsi s tím zapálil? No vždyť říkám, že se s tím užilo spousty srandy...
No, někdy také ne. Vzpomínám si na jednu skoro zrušenou polární výpravu. Odjelo se na expedici, po všech peripetiích byl materiál na místě, postavil se stan na skladiště a všichni šli stavět zbytek tábora, jen děvče, co bylo v týmu nové zůstalo ve skladu s úkolem uvařit. Hm, ta holka asi byla ještitná skoro jako chlap, takže nikomu neřekla, že s tím neumí zacházet. Následující průběh výletu byl poněkud netradiční - velmi složitý transport na popáleninové atd. Málem se nestihly změřit nejnutnější data, a hlavně se už nerozjížděl žádný nový výzkum. Prostě prekérka. Ostatně, tak to je vždycky, když na větší akci někdo přijde k úrazu.
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod Vilík » pon lis 5, 2007 19:50

Tomík píše:Chatu jsi s tím zapálil? No vždyť říkám, že se s tím užilo spousty srandy...
No, někdy také ne. Vzpomínám si na jednu skoro zrušenou polární výpravu. Odjelo se na expedici, po všech peripetiích byl materiál na místě, postavil se stan na skladiště a všichni šli stavět zbytek tábora, jen děvče, co bylo v týmu nové zůstalo ve skladu s úkolem uvařit. Hm, ta holka asi byla ještitná skoro jako chlap, takže nikomu neřekla, že s tím neumí zacházet. Následující průběh výletu byl poněkud netradiční - velmi složitý transport na popáleninové atd. Málem se nestihly změřit nejnutnější data, a hlavně se už nerozjížděl žádný nový výzkum. Prostě prekérka. Ostatně, tak to je vždycky, když na větší akci někdo přijde k úrazu.


Hezke...

Se nam stalo neco podobneho, ale nastesti jen v mistnich podminkach... Sme nikdo nerekli, ze neumime zapnout plyn, tak sme byli cely podzimky (krom poslednoho dne) na chate bez tepla...
Však mě znáte...
Uživatelský avatar
Vilík
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4206
Registrován: pát čer 17, 2005 21:12
Bydliště: Brno

Příspěvekod pripluv » pon lis 5, 2007 21:13

Tomík píše:Ostatně, tak to je vždycky, když na větší akci někdo vezme ženskou.
:mrgreen:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Tomík » pon lis 5, 2007 21:32

Přípluv píše:
Tomík píše:Ostatně, tak to je vždycky, když na větší akci někdo vezme ženskou.
:mrgreen:


To bych určitě nenapsal. Naopak, jak známo, nejenom, že každá ženská vydrží mnohem víc, než úplně normální chlap, ale zejména protože (až na některé, pohříchu dosti chlapácké vyjímky) netrpí mužskou ještitností zvládají obvykle větší akce s mnohem větším nadhledem.
:mrgreen:
Kdybychom se bavili nikoli o vařiči, ale o motorcích k člunům, pro změnu bych mohl přidat historku o úplně jiné výzkumné polární akci (čeští účastníci v rámci výzkumu koordinovaném krakovskou universitou), která pro změnu skončila na úrazu chlapa (ostaně většinou si úraz pořídí chlap a ženská ho musí z těch hor dostat, žeano). Velmi podobná situace...
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod jonza » úte lis 6, 2007 6:02

Vilík píše:
Tomík píše:Chatu jsi s tím zapálil? No vždyť říkám, že se s tím užilo spousty srandy...
No, někdy také ne. Vzpomínám si na jednu skoro zrušenou polární výpravu. Odjelo se na expedici, po všech peripetiích byl materiál na místě, postavil se stan na skladiště a všichni šli stavět zbytek tábora, jen děvče, co bylo v týmu nové zůstalo ve skladu s úkolem uvařit. Hm, ta holka asi byla ještitná skoro jako chlap, takže nikomu neřekla, že s tím neumí zacházet. Následující průběh výletu byl poněkud netradiční - velmi složitý transport na popáleninové atd. Málem se nestihly změřit nejnutnější data, a hlavně se už nerozjížděl žádný nový výzkum. Prostě prekérka. Ostatně, tak to je vždycky, když na větší akci někdo přijde k úrazu.


Hezke...

Se nam stalo neco podobneho, ale nastesti jen v mistnich podminkach... Sme nikdo nerekli, ze neumime zapnout plyn, tak sme byli cely podzimky (krom poslednoho dne) na chate bez tepla...


Tak nevim, jestli je to tou probdelou noci nebo mi to hlava nebere, ale fakticky mi to neprijde stejne. Na jedne strane je skarede popalena holcina a na druhe neschopni skauti. No nevim no :((
Uživatelský avatar
jonza
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2267
Registrován: ned kvě 28, 2006 14:37
Bydliště: Brno

Příspěvekod Vilík » úte lis 6, 2007 10:14

Jde o tu jesitnost...

Jasne, ze popaleniny sou mnohem horsi nez to, ze decka byly tyden v zime...
Však mě znáte...
Uživatelský avatar
Vilík
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4206
Registrován: pát čer 17, 2005 21:12
Bydliště: Brno

Příspěvekod pripluv » úte lis 6, 2007 10:19

aspoň si uvědomili, že život není žádnej med :mrgreen:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Tomík » úte lis 6, 2007 12:34

Přípluv píše:aspoň si uvědomili, že život není žádnej med :mrgreen:


Jojo, žádná procházka... A čím dřív na to přijdou, tím líp!
Taky to dětem říkám.
:twisted:
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod pripluv » úte lis 6, 2007 15:05

Taky jim doma netopíš? :twisted:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod Tomík » pát lis 9, 2007 17:37

@Přípluv: taky ne...
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod Petras » pát lis 9, 2007 18:41

Tomík píše:@Přípluv: taky ne...

Takže nejenom trápit pejsky ale i děti :(( :roll: no ty se vybarvuješ :mrgreen: :twisted:
- Piješ?
Pokud to je otázka, tak ne. Pokud to je návrh, tak ano!
Uživatelský avatar
Petras
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4055
Registrován: stř úno 22, 2006 18:59
Bydliště: Mám

Příspěvekod Tomík » pát lis 9, 2007 22:59

@Petras: ale to je zcela chybná interpretace. Já myslím na jejich zdraví. Kromě toho že větrám a netopím, také je (teda ty dvě malé, co se ještě účinně nebrání) sprchuju studenou vodou - a dvakrát tejdně platím plavání... kde taky není voda nejteplejší :-)
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod Petras » pát lis 9, 2007 23:04

Tomík píše:@Petras: ale to je zcela chybná interpretace. Já myslím na jejich zdraví. Kromě toho že větrám a netopím, také je (teda ty dvě malé, co se ještě účinně nebrání) sprchuju studenou vodou - a dvakrát tejdně platím plavání... kde taky není voda nejteplejší :-)

Vltava?
- Piješ?
Pokud to je otázka, tak ne. Pokud to je návrh, tak ano!
Uživatelský avatar
Petras
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4055
Registrován: stř úno 22, 2006 18:59
Bydliště: Mám

Příspěvekod Tomík » pát lis 9, 2007 23:05

Petras píše:Vltava?

:mrgreen:
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod Tomík » pát lis 30, 2007 18:59

Sakra, pěkný OT jsme z toho principu vařičů nadělali :-)
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod Lukas ... » pon pro 3, 2007 18:06

K tomu vařiči ... přesně tohoto Colemana mam asi rok - max. spokojenost ... doporučil mi ho kamoš co ho ma asi 3 roky - max. spokojenost ... tomu ho doporučil kamoš a vedouci nějakeho turistaku, co ho muže mit už snad 6 let - max. spokojenost

Co nechapu, že se nenašel jediný prodejce, který by mi ho doporučil ... asi maji na MRSkach vetši marži :-D

Vubec se toho vařiče nemusis bat, je fakt v pohode. Na benzin ma i slusnou regulaci plamene. Nejlip se mi vari s technicakem, ale i bezolovnaty benzin je OK. Pro predstavu na 10ti denni akci jsme v 5ti lidech spotrebovali 1l benzinu. Varili jsem rano čaj a kafe a večer slušnou večeri i o dvou chodech :-) (tj. kuskus s omackou + cinska polevka :-D) pro pet lidi to bylo vzdy po dvou esusech
Lukas ...
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: úte lis 20, 2007 10:30

Příspěvekod Tomík » pát pro 14, 2007 11:33

Tak vlákno je z5 :mrgreen:
Já už myslel na rozdělení a odsunutí do pokecu...

Tož jsem alespoň maličko upravil název ve shodě s tou nikoli OT částí debaty.
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Příspěvekod zms » pát pro 14, 2007 11:52

Tak toho ruskýho démona (vařič )jsem si nedávno za malý peníz koupil (abych ho vyzkoušel ) ....od někoho kdo ho prodával (nepoužitého ) .Zatím jsem s ním zkoušel vařit jenom doma :-) . A pohoda .ZATÍM SI NUPČOUKL :-) . JMENOVAL SE SNAD PRIMUS TURISTICKIJ
zms
nováček
nováček
 
Příspěvky: 66
Registrován: pát říj 19, 2007 13:42
Bydliště: brno

Příspěvekod pripluv » pát pro 14, 2007 12:08

zkusím doma pohledat foto jestli jde o jedno a to samý co myslím já...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod tulak » pát pro 14, 2007 13:37

tak ještě k tomu ruskému zázraku, tedy on to byl sovětský zázrak :-) a navozil jsem se jich známým, kteří se nedostali k juvelu, dost. "sovětskyj čelověk" byl neuvěřitelně vynalézavý, on totiž ten vařič měl takový stínící plech, který se sklápěl podle potřeby mezi hořák a nádržku (né nadržku ... :-) ). problém byl, že že ten plech byl na nádržku přichycen jen takovými "promáčklinami" a tak se často ztratil dřív než majitel zjistil k čemu vlastně je je ...... :-)
Už se těším až zapomenu, že zapomínám .....
Uživatelský avatar
tulak
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1115
Registrován: ned črc 10, 2005 9:21
Bydliště: jinde než bych chtěl

Příspěvekod pripluv » pát pro 14, 2007 19:04

se skautíkama jsme tomu říkali primus benzinovi :mrgreen: :

Obrázek
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod zms » pon pro 17, 2007 13:23

když tak foto viz. :

http://picasaweb.google.cz/medved222/Primus02

(nějak mi nejdou vložit fotky ...) [/img]
zms
nováček
nováček
 
Příspěvky: 66
Registrován: pát říj 19, 2007 13:42
Bydliště: brno

Benzínový vařič Coleman Feather Stove

Příspěvekod otgo » sob kvě 26, 2012 18:09

Ahoj,

rád bych Vás poprosil o radu. Chystám se s kamarádem na měsíční "expedici" po Evropě (Německo, Švýcarsko, Itálie, Rakousko...) a řeším na čem si budeme vařit.

Zaujal mě tento vařič: http://www.svetoutdooru.cz/clanek/?108185-benzinovy-varic-coleman-feather-stove

Chtěl bych se zeptat, jestli s ním někdo nemá zkušenosti, jak je to s čištěním a jaký benzín lze použít. Lze použít třeba Natural 98 nebo pouze technický benzín? Jak je to s výpary - jsou škodlivé a "dostanou se do jídla přes ešus"?

Nebo bude lepší koupit nějaký plynový vařič a vzít s sebou třeba tři velké kartuše (uvažoval jsem o Campingaz)? Jak dlouho kartuše vydrží a lze ji snadno sehnat i někde jinde než v outdoor obchodech? Nechci mít hlavní náplň dne shánění kartuše :-)...

Předem všem děkuji za odpovědi :-)!!!
otgo
nováček
nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: sob kvě 26, 2012 17:57

Další

Zpět na Vařiče, zapalovače, nádobí, vaření